Parternes styrker i den baltiske strategiske defensive operation i 1941
Data om antallet af visse våben, personale kan betragtes som omtrentlige, da de adskiller sig fra forskellige kilder: for eksempel et eller andet sted tages transportfly og kommunikationsfly i betragtning, et eller andet sted tages de ikke i betragtning, et eller andet sted er antallet af brugbare tanke. taget i betragtning, hvor - noget for enhver smag, også defekte. Dataene om Tysklands styrker beregnes, det vil sige, de beregnes baseret på det anslåede antal af visse formationer.
Men i tabellerne nedenfor, hvor det var muligt at fastslå fra forskellige kilder, er der givet mere nøjagtige data.
Den 22. juni 1941 var der 375.863 mandskab i det baltiske militærdistrikt med 7467 kanoner og morterer (eksklusive kystartilleriformationer fra den baltiske flåde), 1514 kampvogne og 1814 fly. (Ifølge M.I. Meltyukhov ).
I alt deltog 440.000 personer fra Nordvestfronten, NKVD-tropperne, Den Røde Hærs Luftvåben og 58.000 personer fra Østersøflåden med Røde Banner i operationen. (ifølge G. F. Krivosheev)
Ifølge dokumenter, der først blev offentliggjort allerede i det 19. århundrede, bestod tropperne fra Nordvestfronten om morgenen den 22. juni 1941 af [1] :
Den 22. juni 1941 bestod den tyske gruppe involveret i operationen ( Army Group North og en del af Army Group Center ), i begyndelsen af operationen, af 787.500 mennesker, 8348 kanoner og morterer, 1179 kampvogne og 760 fly. (Ifølge M.I. Meltyukhov ).
De enheder og underenheder, der er involveret i operationen på et hvilket som helst tidspunkt, er angivet nedenfor. Sammensætningen af NKVD-tropperne er ikke angivet fuldt ud, ud over dem, der er angivet i operationen, deltog for eksempel NKVD-divisionerne til beskyttelse af jernbanestrukturer. Langdistanceflyvningsformationer og enheder organisatorisk inkluderet i divisioner er heller ikke angivet.
Fronter:
Kombinerede hære:
Infanterienheder Artillerienhederhær | 22/06/1941 | 07/01/1941 | 07/10/1914 |
---|---|---|---|
8. armé | 9. luftværnsartilleribrigade , 47. , 51. , 73. korps artilleriregimenter, 39. , 242. luftværnsartilleribataljoner | 9. luftværnsartilleribrigade , 47. , 51. , 73. korps artilleriregimenter, 39. , 242. luftværnsartilleribataljoner | 47. , 51. , 73. korps artilleriregimenter, 39. , 242. luftværnsartilleribataljoner |
11. armé | 10. luftværnsartilleribrigade , 270. , 448. , 615. korps artilleriregimenter, 110. , 429. haubitsartilleriregimenter , 19. , 247. luftværnsartilleribataljoner | 10. PTO Artillery Brigade , 448. Korps Artilleri Regiment , 110. , 429. Howitzer Artillery Regiments, 19. Separate Anti-Aircraft Artillery Battalion | 9. PTO Artilleri Brigade , 614. Korps Artilleri Regiment , 698. PTO Artilleri Regiment |
27. armé | 613. , 614. korps artilleriregimenter, 103. , 111. luftværnsartilleribataljoner | 613. korps artilleriregiment , 402. haubitsartilleriregiment , 111. separate luftværnsartilleribataljon | 10. luftværnsartilleribrigade , 270. , 448. , 613. korps artilleriregimenter, 429. haubitsartilleriregiment , 19. , 111. luftværnsartilleribataljoner |
I frontal underordning af Nordvestfronten | 402. haubitsartilleriregiment , 11. separate luftværnsartilleribataljon , 10. , 12. , 14. luftforsvarsbrigader, Riga , Estiske , Kaunas luftforsvarsbrigadeområder | 270. , 615. korps artilleriregimenter, 11. , 103. , 247. luftværnsartilleribataljoner, 10. , 12. , 14. luftforsvarsbrigader, Riga , Estiske , Kaunas brigades luftforsvarsdistrikter | 613. , 614. , 615. korps artilleriregimenter, 110. , 402. haubits artilleriregimenter, 11. , 103. , 247. luftværnsartilleribataljoner, 10. , 12. , Air Defense De Brinasgade 1, Brinasgade 1 , Kaufense Area , Kaufense |
I frontlinje underordning af Nordfronten (dem, der deltog i operationen) | Pskov Air Defence Brigade District , Luga Air Defence Brigade District | Pskov Air Defence Brigade District , Luga Air Defence Brigade District | Pskov luftværns brigadeområde |
hær | 22/06/1941 | 07/01/1941 | 07/10/1941 |
---|---|---|---|
8. armé | 12. mekaniserede korps ( 23. , 28. panserdivision, 202. motoriserede division , 10. motorcykelregiment) | 12. mekaniserede korps ( 23. , 28. panserdivision), 3. mekaniserede korps ( 2. , 5. panserdivision, 84. motoriserede division ) | 12. mekaniserede korps ( 23. , 28. panserdivision, 202. motoriserede division ) |
11. armé | 3. mekaniserede korps ( 2. , 5. panserdivision, 84. motoriserede division , 5. motorcykelregiment) | 1st Mechanized Corps ( 3rd Panzer Division , 163rd Motorized Division , 5th Motorcycle Regiment), 202nd Motorized Division | 1. mekaniserede korps ( 3. panserdivision , 163. motoriserede division , 5. motorcykelregiment) |
27. armé | - | - | 21. mekaniserede korps ( 42. , 46. panserdivision, 185. motoriserede division , 11. motorcykelregiment), 84. motoriserede division |
I frontal underordning af Nordvestfronten | - | 21. mekaniserede korps ( 42. , 46. panserdivision, 185. motoriserede division , 11. motorcykelregiment) | - |
I frontlinje underordning af Nordfronten | var ikke involveret i operationen | var ikke involveret i operationen | var ikke en del af fronten |
Forbindelse (division) | Bevæbning den 22/06/1941 |
---|---|
Styring | ? |
3. panserdivision | 232 BT-7 , 68 T-26 , 50 BA-10 , 24 BA-20 |
163rd Motorized Division , | 25 BT-5 , 229 T-26 |
Forbindelse (division) | Bevæbning den 20.06.1941 |
---|---|
Styring | 5 BA-10 , 5 BA-20 |
2. panserdivision | 32 KV-1 , 19 KV-2 , 27 T-28 , 116 BT-7 , 19 T-26 , 12 flammekastertanke, 63 BA-10 , 27 BA-20 |
5. panserdivision | 50 T-34 , 30 T-28 , 170 BT-7 , 18 T-26 , 56 BA-10 , 20 BA-20 |
84th Motorized Division , | 145 BT-7 , 4 T-26 , 42 BA-10 , 6 BA-20 |
Forbindelse (division) | Bevæbning den 22/06/1941 |
---|---|
Styring | 6 BT-7 , 18 BA-20 |
23. panserdivision | 350 T-26'ere , 17 Vickers tanke , 2 tankettes, 9 flammekastertanke, 3 T-26 traktorer, 5 BA-10'ere , 15 BA-20'ere |
28. panserdivision | 236 BT-7 , 68 T-26 , 9 Vickers , 1 flammekastertank, 15 BA-10 , 25 BA-20 |
202. motoriserede division , | 65 T-26'ere , 16 Vickers , 6 Fiat 3000 tanke, 6 Renault FT-17 tanke, 11 tankettes, 1 T-26 traktor, 3 BA-10'ere , 15 BA-20'ere |
Forbindelse (division) | Bevæbning den 22/06/1941 |
---|---|
Total i kroppen | 98 tanke, inklusive 30 flammekastere |
42. panserdivision | ? |
46. panserdivision | ? |
185. motoriserede division , | ? |
hær | 22/06/1941 | 07/01/1941 | 07/10/1914 |
---|---|---|---|
8. armé | 25. Ingeniørregiment | 29. separate ingeniørbataljon | 29. , 80. separate ingeniørbataljoner |
11. armé | 38. separate ingeniørbataljon | 38. separate ingeniørbataljon | 4. , 30. pontonbroregimenter |
27. armé | - | 25. Ingeniørregiment | - |
Frontunderordning af Nordvestfronten | 4. , 30. pontonbroregimenter | 4. , 30. pontonbroregimenter | 25. , 38. separate ingeniørbataljoner, 55. , 56. , 57. separate pontonbro-bataljoner |
Frontunderordning af Nordfronten | var ikke involveret | var ikke involveret | der var nej |
Antallet af fly og placeringen af flyvepladser er angivet pr. 1. juni 1941
Regiment | Dislokation | Bevæbning |
---|---|---|
Divisionsledelse | enge | |
2. bombeflyveregiment | Kresttsy , Novo-Mikhailovka | 59 SB og Ar-2 |
44. Bomberflyregiment | Staraya Russa | 49 Lør |
58. Bomberflyregiment | Staraya Russa | 47 SB , 17 Pe-2 |
65. Assault Aviation Regiment | Nederst ( Grivochki ) | 74 I-15 bis |
158. jagerflyveregiment | Pskov , Luga | 46 I-16 , 20 Yak-1 |
Regiment | Dislokation | Bevæbning |
---|---|---|
Divisionsledelse | Gorelovo | |
19. Fighter Aviation Regiment | Gorelovo | 50 I -16'ere , 20 I-153'ere , 15 MiG-3'ere |
44. Fighter Aviation Regiment | Ropsha | 64 I-16 og I-153 |
I alt har divisionen 197 fly, hvoraf 29 er ude af drift.
Regiment | Dislokation | Bevæbning |
---|---|---|
Divisionsledelse | Tallinn | 2 Lør |
35. Bomberflyregiment | Tartu | 50 sat |
50. Bomberflyregiment | Haapsalu | 34 SB , 5 Pe-2 |
63. Bomberflyregiment | Kuusiku | 43 Lør |
38. Fighter Aviation Regiment | Tallinn | 63 I-16 og I-153 |
I alt har divisionen 250 fly, hvoraf 35 er defekte
Regiment | Dislokation | Bevæbning |
---|---|---|
Divisionsledelse | Riga | 1 SB , 1 I-153 |
21. Fighter Aviation Regiment | Riga | 65 I-16 |
31. bombeflyveregiment | Jelgava | 60 sat |
148. Jagerflyveregiment | Liepaja | 69 I-153 |
40. bombeflyveregiment | Ventspils | 54 Lør |
I alt har divisionen 188 fly, hvoraf 24 er defekte
Regiment | Dislokation | Bevæbning |
---|---|---|
Divisionsledelse | Jelgava | 1 Lør |
10. Fighter Aviation Regiment | Shavli | 36 I-16'ere , 23 MiG-3'ere |
9. bombeflyveregiment | Panevezys | 54 Lør |
46. bombeflyveregiment | Shavli | 61 SB og Ar-2 |
241. Assault Aviation Regiment | Jelgava | 13 I-153 |
I alt er der 316 fly i divisionen, hvoraf 27 er defekte
Regiment | Dislokation | Bevæbning |
---|---|---|
Divisionsledelse | Kaunas | 1 Lør |
15. Fighter Aviation Regiment | Alytus | 82 I-153 og I-15 bis , 62 MiG-3 |
31. Fighter Aviation Regiment | Kaunas | 32 I-16 og I-15 , 54 MiG-1 og MiG-3 |
61. Assault Aviation Regiment | Keydans | 80 1-153 og 1-15 bis , 5 11-2 |
240. Fighter Aviation Regiment | Ionishkis | 13 I-15 bis |
Regiment | Dislokation | Bevæbning |
---|---|---|
Divisionsledelse | Pushkin | |
154. jagerflyveregiment | Pushkin ( Zaitsevo ) | 47 I-16 og I-153 |
155. jagerflyveregiment | Pushkin ( Gorodets ) | 27 I-16 |
156. jagerflyveregiment | Pushkin ( Lezier ) | 50 I-16 (pr. 22.06.) |
196. Fighter Aviation Regiment | Pushkin | MiG-3 |
Regiment | Dislokation | Bevæbning |
---|---|---|
Divisionsledelse | Levasjovo | |
26. Fighter Aviation Regiment | Kantet | 52 I-16 og I-153 |
157. Jagerflyveregiment | Levasjovo | 38 I-16 |
191. Jagerflyveregiment | Leningrad | 34 I-16 og I-153 |
192. jagerflyveregiment | I-153 ] | |
193. Fighter Aviation Regiment | Antropshino | I-16 og MiG-3 |
194. Fighter Aviation Regiment | Pushkin ( Lezier ) | I-16 og I-153 |
195. Fighter Aviation Regiment | I-16 ] |
I alt har divisionen 243 fly, hvoraf 30 er defekte
Regiment | Dislokation | Bevæbning |
---|---|---|
Divisionsledelse | Vilnius | ? |
42. Fighter Aviation Regiment | Vilnius | 101 I-153 og I-15 bis |
54. bombeflyveregiment | Vilnius | 68 SB og Ar-2 , 7 Pe-2 |
49. Fighter Aviation Regiment | Daugavpils | 67 I-16 , I-153 , I-15 bis |
237. Jagerflyveregiment | orans | ? |
I alt er der 50 fly i regimentet.
Regiment | Dislokation | Bevæbning |
---|---|---|
311. Rekognosceringsluftfartsregiment | 50 SB og R-Z fly |
I alt er der 6 fly i regimentet, hvoraf 0 er defekte
Regiment | Dislokation | Bevæbning |
---|---|---|
312. Rekognosceringsluftfartsregiment | Riga | 6 Lør |
I alt havde Den Røde Hærs Luftvåben ved begyndelsen af den baltiske operation i operationsområdet 1211 fly (162 nye typer), heraf 425 bombefly (45 nye typer), 93 angrebsfly (5 nye typer), 621 jagerfly ( 92 nye typer), 56 rekognosceringsfly (0 nye typer), 66 spottere (20 nye typer), 957 kampklare besætninger, 126 af dem uddannet til at flyve nye typer fly.
Luftbårne tropperSom en del af 5. luftbårne korps, der er underlagt den røde armés luftvåben, men brugt som en regulær riffelformation, var der ifølge forskellige skøn fra 8.000 til 10.000 mennesker (fuldt bemandet), men bevæbningen blev ikke afsluttet.
De største formationer af flåden og de største skibe er angivet. Fra 22.06.1941 blev alle ovennævnte kampenheder opført som en del af den aktive hær, hvilket tyder på, at de i en eller anden grad deltog i den baltiske strategiske forsvarsoperation.
: Se også den baltiske flåde i USSR under den store patriotiske krig
Division | Ubåde |
---|---|
1. ubådsbataljon | P-1 , P-3 , P-4 , P-5 , P-6 , P-7 , P-8 , P-9 |
2. ubådsbataljon | S-10 , S-101 , S-102 |
3. ubådsbataljon | L-3 , Kalev , Lembit , Ronis , Speedola , |
4. ubådsbataljon | M-71 , M-77 , M-78 , M-79 , M-80 , M-81 , M-83 |
Division | Ubåde |
---|---|
6. ubådsbataljon | Shch-309 , Shch-310 , Shch-311 |
7. ubådsbataljon | Shch-317 , Shch-318 , Shch-319 , Shch-320 , Shch-322 , Shch-323 , Shch-324 |
8. ubådsbataljon | M-90 , M-94 , M-95 , M-96 , M-97 , M-98 , M-99 , M-102 , M-103 |
Division | Ubåde |
---|---|
9. ubådsbataljon | M-72 , M-73 , M-74 , M-75 , M-76 |
13. ubådsbataljon 14. ubådsbataljon |
Shch-303 , Shch-304 , K-3 , K-21 , K-22 , K-23 , L-1 , L-2 , S-11 , S-12 |
Division | Ubåde |
---|---|
Separat træningsafdeling af ubåde | P-1 , P-2 , P-3 , Shch-301 , Shch-302 , Shch-305 , Shch-306 , Shch-307 , B-2 , L-55 |
Slagskibet "Marat" , slagskibet "Oktoberrevolutionen"
Krydser "Kirov" , krydser "Maxim Gorky"
Destroyer "Artyom" , Destroyer "Volodarsky" , Destroyer "Angry" , Destroyer "Proud" , Destroyer "Grozychiy" , Guards destroyer "Viceadmiral Drozd" , Destroyer "Kalinin" , Destroyer "Karl" Marks , Destroyer Yankov , Destroyer Leninkov Sverdlov , Destroyer Svirepy , Destroyer Angry , Destroyer Strong , Destroyer Skory , Destroyer Glorious , Destroyer Bold » , Squadron destroyer "Sharp - wited " , Squadron destroyer "Statny" , Squadron destroyer "Guarding" , Squadronhevoyer "Stor " Terrible" , Squadron destroyer "Strict" , Squadron destroyer " Stroyny " Destroyer "Engels"
"Amgun", "Bira", "Bureya", "Volga", "Zeya", "Kama", "Red Banner", "Lakhta", "Moskva", "Nora", "Oka", "Olekma", " Pioneer, Selemdzha, Sestroretsk, Sheksna, I-8
"Ametyst", "Storm", "Virsaitis", "Hvirvelvind", "Gangutets", "Spækhugger", "Coral", "LK-1", "LK-2", "Ost", "Snestorm", " Scout”, “Stepan Razin”, “Sne”, “Sky”, “Uranus”, “Cyclone”, “Chapaev”
Windlo, Izhora, Marty (vagter), Kern, Ristna, Suropi, Ural, Azimuth, Vyatka, Garibaldi, Onega
Også i flådens besætning var torpedobåde af forskellige typer og serier , panserbåde , minestrygere , minestrygerbåde, patruljebåde , små jægere , træningsskibe, landgangsskibe , budskibe , hydrografiske skibe, redningsskibe, flydende skibe , sanitetsbaser, , isbrydere , transporter, tankskibe , testskibe, brandbåde, brandbåde , slæbebåde , røgskærmsbåde, motorbåde, flydende værksteder, dokker , skonnerter, blokskibe , pramme, trådløse afmagnetiseringsstationer.
Østersøflådens luftvåbenKommandør for KBF Air Force - Generalmajor for Luftfart V.V. Ermachenkov
Det var baseret i Leningrad-regionen på flyvepladserne Bezzabotnoye, Kotly, Koporye, Klopitsy. Brigaden var bevæbnet med 15 SB'er (hvoraf to var defekte), 82 DB-3 og DB-3f (hvoraf 4 var defekte)
Regiment | Bevæbning |
---|---|
Brigadeledelse | ? |
1. mine- og torpedoluftfartsregiment i Østersøflådens luftvåben | 61 DB-3 og DB-3f |
57. Bomber Aviation Regiment af Østersøflådens luftvåben | 15 SB og 21 DB-3 |
Baseret på Tallinn, Hanko , Pärnu og Kerstovo flyvepladser
Regiment | Bevæbning |
---|---|
Brigadeledelse | ? |
13. Fighter Aviation Regiment af Østersøflådens luftvåben | I-16 og I-153 |
71. Fighter Aviation Regiment af Østersøflådens luftvåben | 56 I-153 , 3 MiG-3 , 8 Yak-1 , 3 I-15 bis , 2 UT-1 , 1 UT-2 , 3 U-2 |
73. Bomber Aviation Regiment af Østersøflådens luftvåben | 43 SB og 18 Ar-2 |
Baseret i New Peterhof
Regiment | Bevæbning |
---|---|
Brigadeledelse | ? |
5. Fighter Aviation Regiment af Østersøflådens luftvåben | 64 I-16'ere , 29 MiG-3'ere , 13 I-15bis , 7 UTI-4'ere , 1 UT-2 , 3 UT-1'ere og 6 U-2'ere |
13. separate jagerflyveskadron af Østersøflådens luftvåben | 24 I-16 , 11 I-15 , 4 UTI , 3 UT-1 , 3 U-2 |
I alt havde Fleet Air Force 57 torpedobombefly , 131 bombefly , 368 jagerfly , 151 rekognosceringsfly, i alt 707 fly, med 727 besætninger klar. Derudover havde Fleet Air Force 156 transport-, læge- og kommunikationsfly.
Kystnære deleFlåden omfattede kystforsvarsenheder, konsolideret i kystforsvarsområder og -sektorer, marineenheder og luftforsvarsenheder .
I kystforsvaret var der 424 kanoner af forskellig kaliber, men en væsentlig del af dem var placeret i den østlige del af Finske Bugt.
I flådens luftforsvarssystem var der:
I alt: 352 kanoner.
Enheder og formationer af Wehrmacht , SS-tropper , Luftwaffe og Kriegsmarine er givet pr. 22.06.1941, det vil sige i begyndelsen af operationen. De enheder, der var en del af divisionerne, er ikke angivet.
hærkorps | Korpsets sammensætning |
---|---|
2. armékorps (II.AK) | 12. Infanteridivision (12.Inf.Div) 32. Infanteridivision (32.Inf.Div) 121. Infanteridivision (121.Inf.Div) |
10th Army Corps (XAK) | 30th Infantry Division (30.Inf.Div) 126th Infantry Division (126.Inf.Div) |
28. armékorps (XXVIII.AK) | 122. infanteridivision (122.Inf.Div) 123. infanteridivision (123.Inf.Div) |
hærkorps | Korpsets sammensætning |
---|---|
1. Army Corps (IAK) | 1st Infantry Division (1.Inf.Div) 11. Infantry Division (11.Inf.Div) 21st Infantry Division (21.Inf.Div) |
26. armékorps (XXVI.AK) | 61. infanteridivision (61.Inf.Div) 217. infanteridivision (217.Inf.Div) |
38th Army Corps (XXXVIII.AK) | 58. infanteridivision (58.Inf.Div) 291. infanteridivision (291.Inf.Div) |
Motoriserede skrog | Korpsets sammensætning |
---|---|
41st Motorized Corps (XXXXI.AK(m)) | 1. panserdivision (1.Pz.Div) 6. panserdivision (6.Pz.Div) 36. Motoriserede Division (36.Mot.Div) 3. SS Motoriserede Division "Totenkopf" (36.Mot. Div.SS) 269. Infanteridivision ( 269.Inf.Div) |
56th Motorized Corps (LVI.AK(m)) | 8. panserdivision (8.Pz.Div) 3. motoriserede division (3.Mot.Div) 290. infanteridivision (290.Inf.Div) |
hærkorps | Korpsets sammensætning |
---|---|
23. Army Corps (XXIII.AK) | 206. infanteridivision (206.Inf.Div) 251. infanteridivision (251.Inf.Div) |
101. bagerste område | 207. sikkerhedsafdeling (207.Sich.Div) 281. sikkerhedsafdeling (281.Sich.Div) 285. sikkerhedsafdeling (285.Sich.Div)' |
hærkorps | Korpsets sammensætning |
---|---|
50th Army Corps (LAK) |
Ud over de angivne enheder blev Hærgruppe Nord tildelt fra OKH - reserven :
Pr. 22. juni 1941 omfattede hærgruppe Nords kampvognsafdelinger
Division | Bevæbning |
---|---|
1. panserdivision | 43 Pz.II , 71 Pz.III , 20 Pz IV , 11 Pz.Bef |
6. panserdivision | 47 Pz.II , 155 Pz.35(t) , 30 Pz IV , 5 Pz.Bef.35(t) , 8 Pz.Bef |
Division | Bevæbning |
---|---|
8. panserdivision | 49 Pz.II , 118 Pz.38(t) , 30 Pz IV , 7 Pz.Bef.35(t) , 8 Pz.Bef |
Var involveret i operationsdelen af styrkerne
hærkorps | Korpsets sammensætning |
---|---|
5th Army Corps (VAK) | 5th Infantry Division (5.Inf.Div) 35. Infantry Division (35.Inf.Div) |
6. armékorps (VI.AK) | 6. infanteridivision (6.Inf.Div) 26. infanteridivision (26.Inf.Div) |
Motoriserede skrog | Korpsets sammensætning |
---|---|
39. motoriserede korps (IIIIX.AK(m)) | 7. panserdivision (7.Pz.Div) 20. panserdivision (20.Pz.Div) 14. Motoriserede Division (14.Mot.Div) 20. Motoriserede Division (20.Mot.Div) |
57. motoriserede korps (LVII.AK(m)) | 12. panserdivision (12.Pz.Div) 19. panserdivision (19.Pz.Div) 18. motoriserede division (18.Mot.Div) |
Fra den 22. juni 1941 omfattede Army Group Centers kampvognsafdelinger
Division | Bevæbning |
---|---|
7. panserdivision | 53 Pz.II , 167 Pz.38(t) , 30 Pz IV , 7 Pz.Bef.38(t) , 8 Pz.Bef |
20. panserdivision | 44 Pz.I , 31 Pz.II , 121 Pz.38(t) , 31 Pz IV , 2 Pz.Bef.38(t) |
Division | Bevæbning |
---|---|
12. panserdivision | 40 Pz.I , 33 Pz.II , 109 Pz.38(t) , 30 Pz IV , 8 Pz.Bef.38(t) |
19. panserdivision | 42 Pz.I , 35 Pz.II , 110 Pz.38(t) , 30 Pz IV , 11 Pz.Bef.38(t) |
1. luftflåde (Luftflotte 1) , som omfattede: 271 bombefly, 384 jagerfly, 10 langdistance-rekognosceringsfly, 56 vejr- og sø-rekognosceringsfly, 62 transportfly, 602 fly i alt.
Derudover var 52 langtrækkende rekognosceringsfly, 87 kortrækkende rekognosceringsfly, 84 kommunikationsfly og 5 transportfly under taktisk kommando af Hærgruppe Nord.
Under hensyntagen til flådeflyvningens styrker og Koenigsberg-luftdistriktet blev Army Group North således støttet af 830 fly i operationen.
Hertil skal føjes enheder fra den 2. luftflåde , der støtter Army Group Center og i overensstemmelse hermed sikrer operationerne af dens nordlige flanke.
OrganisationGruppe | Gruppemedlemmer | Flyveplads | Bevæbning |
---|---|---|---|
eskadrille hovedkvarter | Povunden | Han 111H | |
1. gruppe (I./KG1) | 1. Eskadron (1./KG1) 2. Eskadron (2./KG1) 3. Eskadron (3./KG1) |
? | Ju 88 A |
2. gruppe (II./KG1) | 4. Eskadron (4./KG1) 5. Eskadron (5./KG1) 6. Eskadron (6./KG1) |
Povunden | Ju 88 A |
3. gruppe (III./KG1) | 7. Eskadron (7./KG1) 8. Eskadron (8./KG1) 9. Eskadron (9./KG1) |
Aichwalde | Ju 88 A |
4. gruppe (IV./KG1) | 10. Eskadron (10./KG1) 11. Eskadron (11./KG1) 12. Eskadron (12./KG1) |
He 111 H, Ju 88 A |
2. og 3. gruppe omfattede 59 Ju 88'ere , hvoraf 56 var operationelle .
Gruppe | Gruppemedlemmer | Flyveplads | Bevæbning |
---|---|---|---|
eskadrille hovedkvarter | Gerdauen | Ju 88 A | |
1. gruppe (I./KG76) | 1. Eskadron (1./KG76) 2. Eskadron (2./KG76) 3. Eskadron (3./KG76) |
Gerdauen | Ju 88 A |
2. gruppe (II./KG76) | 4. Eskadron (4./KG76) 5. Eskadron (5./KG76) 6. Eskadron (6./KG76) |
juergenfeld | Ju 88 A |
3. gruppe (III./KG76) | 7. Eskadron (7./KG76) 8. Eskadron (8./KG76) 9. Eskadron (9./KG76) |
Shippenbeil | Ju 88 A |
4. gruppe (IV./KG76) | 10. Eskadron (10./KG76) 11. Eskadron (11./KG76) 12. Eskadron (12./KG76) |
Giebelstadt | Ju 88 A |
Eskadronen havde 90 fly, hvoraf 69 var tjenlige.
Gruppe | Gruppemedlemmer | Flyveplads | Bevæbning |
---|---|---|---|
eskadrille hovedkvarter | Heiligenbeil | Ju 88 A | |
1. gruppe (I./KG77) | 1. Eskadron (1./KG77) 2. Eskadron (2./KG77) 3. Eskadron (3./KG77) |
Yesau | Ju 88 A |
2. gruppe (II./KG77) | 4. Eskadron (4./KG77) 5. Eskadron (5./KG77) 6. Eskadron (6./KG77) |
Wormditt | Ju 88 A |
3. gruppe (III./KG77) | 7. Eskadron (7./KG77) 8. Eskadron (8./KG77) 9. Eskadron (9./KG77) |
Heiligenbeil | Ju 88 A |
Eskadronen omfattede 91 fly, hvoraf 67 var tjenlige.
Gruppe | Gruppemedlemmer | Flyveplads | Bevæbning |
---|---|---|---|
eskadrille hovedkvarter | Trakenen | Bf 109 F | |
1. gruppe (I./JG54) | 1. Eskadron (1./JG54) 2. Eskadron (2./JG54) 3. Eskadron (3./JG54) |
Lidenthal | Bf 109 F |
2. gruppe (II./JG54) | 4. Eskadron (4./JG54) 5. Eskadron (5./JG54) 6. Eskadron (6./JG54) |
Trakenen | Bf 109 F |
3. gruppe (III./JG54) | 7. Eskadron (7./JG54) 8. Eskadron (8./JG54) 9. Eskadron (9./JG54) |
Blumenfeld/Laschen | Bf 109 F |
Gruppe | Gruppemedlemmer | Flyveplads | Bevæbning |
---|---|---|---|
2. gruppe (II./JG53) | 4. Eskadron (4./JG53) 5. Eskadron (5./JG53) 6. Eskadron (6./JG53) |
Suwalki | Bf 109 F |
I alt havde Army Group North (inklusive flådeflyvningsenheder) op til 430 kampfly, og under hensyntagen til det luftfartsstøttende Army Group Center op til 760 fly.
På trods af at Kriegsmarinen, beregnet til operationer mod Østersøflåden, omfattede slagskibene Schleswig-Holstein og Schlesien , Nürnberg- og Köln - krydserne, 4 lette krydsere, 11 destroyere, 23 destroyere, 85 ubåde, 19 minestrygere, 10 minelæggere og 28 torpedobåde, mange patruljebåde, selvkørende landgangspramme og færger, ikke alle var involveret i operationen.
Operationen involverede: 28 torpedobåde (delvis træning), 5 ubåde (træning) fra den 22. træningsflotille - " U-140 ", " U-142 ", " U-144 ", " U-145 " og " U- 149 ", 10 minestrygere, 3 flåder af moderne minestrygere, 5 flåder af dampfisketrawlere (minestrygere-eftersøgere og patruljebåde), 2 flåder af minestrygere (100-tons motoriserede støvler), 3 brydere af magnetiske minefelter, 2 minestrygere med motoriserede støvler ombord.
Den finske flåde omfattede 2 kystforsvarsslagskibe Ilmarinen og Vainamoinen, 5 ubåde Vetehinen, Vesihiisi, Iku-Turso, Vesikko, Saukko, 7 torpedobåde Sisu, Hurja", "Isku", "Syoksy", "Nuoli", "Vinha", "Raju", 4 kanonbåde "Hameenmaa", "Uusimaa", "Turunmaa" og "Karjala", 3 minelæggere "Louhi", "Ruotsinsalmi", "Rulahti", 5 minelæggerbåde "Pommi", "Muna", "Loitu" , "Lieska", "Paukku", 14 patruljebåde, 2 minestrygere, 7 isbrydere.
Air ForceForbindelse | Forbindelse | Dislokation | Bevæbning |
---|---|---|---|
806th Bomber Group (Kampfgruppe 806 eller KGr.806) | Hovedkvarter (Stab/KGr.806) 1. Eskadron (1./KGr.806) 2. Eskadron (2./KGr.806) 3. Eskadron (3./KGr.806) |
Kontrolleret (undtagen 1./KGr.806 fra 22/06/1941 udstationeret i Marvi , Finland ) | 36 Ju 88 A |
125. flådeopklaringsgruppe. (Aufklärungsgruppe 125 (Se) eller Aufkl.Gr.125) | Hovedkvarter (Stab/Aufkl.Gr.125) 1. Eskadron (1./ Aufkl.Gr.125) 2. Eskadron (2./ Aufkl.Gr.125) 3. Eskadron (3./ Aufkl.Gr. 125) |
fiskhausen | Stab/Aufkl.Gr.125 He 60 1./ Aufkl.Gr.125 He 60 2./ Aufkl.Gr.125 He 114 C-1 3./ Aufkl.Gr.125 Ar 95 A |
Strengt taget var Ostsee-luftfartsgruppen organisatorisk en del af Luftwaffe, da Kriegsmarine praktisk talt ikke havde sit eget luftvåben.
Kystnære deleArtilleribatterier af kystforsvars- og luftforsvarsenheder.
De er angivet fra nord til syd, i den ene søjle er forbindelserne modsat hinanden tilnærmelsesvis angivet. Det skal huskes på, at mange sovjetiske formationer ikke havde tid til at besætte deres indsættelsesområder angivet i tabellen.
Direkte på grænsen var der forposter fra 106. (fra Palanga og syd), og derefter 107. grænseafdelinger.
Forbindelse af den røde hær | Indsættelsessted for Den Røde Hærs forbindelse |
---|---|
28. panserdivision | nordvest for Šiauliai |
73. Korps Artilleri Regiment | Siauliai |
23. panserdivision | Dyk |
47. Korps Artilleri Regiment | øst for Varniai |
9. artilleri panserværnsbrigade | nordvest for Kelme |
202. motoriserede division | vest for Kelme |
11. riffeldivision | øst for Scoudville |
2. panserdivision | Jonava |
23. Rifle Division | øst for Jonava |
84. motoriserede division | caisiadorys |
179. Rifle Division | Pobredze |
5. panserdivision | Alytus |
429. haubits artilleriregiment | Alytus |
184. Rifle Division | Lentvarce |
Wehrmacht forbindelse | Placering af Wehrmacht-forbindelsen |
---|---|
58. Infanteridivision | Østersøens kyst vest for Tilsit |
254. Infanteridivision | Østersøens kyst sydvest for Tilsit |
36. motoriserede division | Tilsit |
3. motoriserede division | sydøst for Tilsit |
SS division "Totenkopf" | sydøst for Tilsit |
251. Infanteridivision | Gumbinenne |
281. sikkerhedsafdeling | øst for Allenburg |
206. Infanteridivision | mørkemand |
253. infanteridivision | Goldap |
20. motoriserede division | nordvest for Suwalki |
14. motoriserede division | vest for Suwalki |
18. motoriserede division | syd for Suwalki |
19. panserdivision | ansigt |
Frontlinjen i slutningen af operationen rykkede op til en afstand af 500 kilometer og passerede den 9. juli 1941 omtrent langs Østersøens linje - området nord for Pärnu - langs Pärnu-floden - et gennembrud for tyske tropper på Maryamaa i retning af Tallinn - Pyltsamaa - den nordlige bred af Vyrtyasarv-søen, Tartu , den vestlige bred af Peipus-søen øst for Tartu - den østlige bred af Pskov-søen - noget nord og nordøst for Pskov - et gennembrud af tyske tropper i retning af Porkhov - Dno og derefter syd-syd-vest i en forholdsvis lige linje til Opochka. Syd for Opochka til Polotsk var den 22. armé af Vestfronten i defensiven
I samme retning fra nord til syd var forsvaret besat af: