Komi-Zyryan-sprog (komi-sprog) | |
---|---|
selvnavn | Komi kyv |
lande | Rusland |
Regioner | Komi Republic , Khanty-Mansi Autonome Okrug - Yugra ,- Nenets Autonome Okrug , Tyumen -regionen |
officiel status | Komi republik |
Samlet antal talere | 219 205 [1] |
Status | der er en trussel om udryddelse |
Klassifikation | |
Kategori | Eurasiens sprog |
finsk-ugrisk gren Perm gruppe | |
Skrivning | Kyrillisk ( komisk skrift ) |
Sprogkoder | |
GOST 7,75-97 | koi 320 |
ISO 639-1 | kv |
ISO 639-2 | kom, kpv, koi |
ISO 639-3 | kom, kpv, koi |
Atlas over verdens sprog i fare | 373 |
Etnolog | com |
IETF | kv |
Glottolog | komi1267 |
![]() |
Komi-sprog eller Komi-Zyryan-sprog ( Komi Komi Kyv , Komi Kyl , Komi Kyy ) er komifolkets sprog . Fordelt i Komi-republikken og Perm-territoriet , delvist i den nordøstlige del af Kirov-regionen , på Kola-halvøen , i de autonome republikker Nenets , Yamalo-Nenets og Khanty-Mansi . distrikter i Den Russiske Føderation. Antal højttalere 156.099 ( 2010 folketælling ). Små grupper af luftfartsselskaber er også repræsenteret i Ukraine (4 tusind) og Kasakhstan (1,5 tusind).
Komi er et af de permiske sprog ( finsk-ugrisk gren af den uraliske familie ). Det har dialekter Syktyvkar, Nizhnevychegodsky, Upper Vychegodsky, Middle Sysolsky, Upper Sysolsky , Vymsky , Luzsko -Letsky , Izhma , Pechorsky og Udora .
Morfologisk hører komi-sproget til agglutinative sprog [2] [3]
Komi-sproget er (sammen med russisk ) Komi-republikkens statssprog [4] . I overensstemmelse med loven i Republikken Komi "om uddannelse" [5] "i alle statsakkrediterede uddannelsesinstitutioner er studiet af komi og russisk som de officielle sprog i Republikken Komi obligatorisk i overensstemmelse med lov."
I 2011 indførte Komi-undervisningsministeriet obligatoriske studier af komisproget fra første klasse. I september 2011 udstedte Republikkens forfatningsdomstol en afgørelse om den obligatoriske undersøgelse af komi-sproget i skoler af forbundsfaget - både for komi og for nogle elever. Skoler har ret til at vælge programmet for undervisning i komisproget - "som et statssprog" (2 timer om ugen i primære klasser) og "som en indfødt" (op til 5 timer om ugen) [6] . Fra december 2014 bliver komi-sproget undervist i 97% af skolerne i republikken, 51,4 tusinde børn studerer det. Som modersmål undervises Komi på 77 skoler for 4317 elever [7] [8] .
I Komi-republikken træffes foranstaltninger for at bevare de traditionelle navne på geografiske objekter. Navnene på bosættelser, gader, pladser, vejskilte er skrevet på komi og russisk. I tilfælde, hvor objektet har et Komi-navn, angives det i den eksisterende stavemåde, derefter tilpasses dets variant til det russiske sprog. Hvis objektet har et traditionelt russisk navn, gives der en variant tilpasset komi-sprognormerne. Hvis en genstand har både et komisk og et russisk navn, anerkendes begge som officielle [9] .
Komi-sproget er opdelt i 10 dialekter, som har fået deres navn fra den territoriale fordeling:
Et træk, der adskiller sig på tværs af dialekter, er konsonanten i stedet for den historiske slutstavelse [-l] [20] . Baseret på dette kriterium skelnes følgende:
I 1918 blev Syktyvkar-dialekten adopteret som grundlag for det litterære sprog, som er en overgangsdialekt mellem Nedre Vychegodsk, Øvre Vychegodsk og Sysolsky-dialekter [21] . Et stort bidrag til udviklingen af komisprogets litterære normer blev ydet af G. S. Lytkin (1835-1907).
I den førkristne æra brugte komierne runiske stammetegn - pas , udskåret på jagtkalendere af træ og spindehjul.
Forsøg på at skabe et komi-skrift baseret på pas, kyrillisk og græsk alfabet af den ortodokse missionær Stefan af Perm går tilbage til det 14. århundrede. Den ældste overlevende inskription i det komi-zyranske sprog, lavet i det gamle permiske skrift , er på det 14. århundrede Zyryanskaya Treenighedsikon , ifølge legenden, skrevet af Stefan selv.
Det gamle Komi-alfabet - anbur - eksisterede indtil det 17. århundrede, fik derefter betydningen af hemmelig skrift i Moskva Rusland.
Kyrillisk skrift har været brugt siden 1600-tallet (i 1930-1936 blev det skrevet på latin [22] ). I 1918-1930 og 1936-1938 blev Molodtsov- alfabetet brugt : ј C/c L/l Ԉ/ԉ M/m N/n Ԋ/ԋ O/o Ӧ/ӧ P/p R/r S/s Ԍ/ ԍ T/t Ԏ/ԏ U/a B/h W /sh Shch/shch S/s. Det moderne alfabet, der blev introduceret i 1938, består af 35 bogstaver baseret på russisk.
Der er specifikke lyde udtrykt af bogstaverne Ӧ (små bogstaver - ӧ , udtales næsten som en e-omvendt, kun "hårdere") og І (små bogstaver - i , "hård og", kun skrevet efter bogstaverne d , z , l , n , s , t ), samt diftongiske kombinationer dz (begge lyde er bløde) og j (begge lyde er hårde). Lyden med før den efterfølgende forvokal ( og , e ) og et blødt tegn udtales blødt (som russisk u ).
I finsk-ugrisk litteratur udgivet uden for Rusland er ord fra det komi-zyranske sprog skrevet på latin. Standard latinske bogstaver svarer til almindeligt accepterede lyde, for eksempel: bur kerka - bur kerka. For at formidle specifikke komi-fonemer og lyde tilføjes diakritiske tegn (caron) til latinske bogstaver, for eksempel: šom - shm, kuč - kutsh, žöm - zhöm. For at formidle blødhed tilføjes en apostrof til bogstavet fra oven, for eksempel: pan' - pan, l'ok - lek, kos' - kos.
Moderne Komi-alfabet :
A a | B b | ind i | G g | D d | Hende | Hende |
F | W h | Og og | jeg i | th | K til | L l |
Mm | N n | Åh åh | Ӧ ӧ | P p | R p | C med |
T t | u u | f f | x x | C c | h h | W w |
u u | b b | s s | b b | øh øh | yu yu | Jeg er |
For en generel historie om de permiske sprog, se permiske sprog#Historie .
Det almindelige komi-sprog varede ifølge V. I. Lytkin kun et eller to århundreder omkring det 9. - 11. århundrede . Derefter, som et resultat af migrationen af en del af komi-stammerne langt mod nord, fandt den territoriale afgrænsning af det gamle komi-folk sted, og opdelingen af sproget i komi-zyryanske og komi -permyak- dialekterne begyndte, som endelig tog form i XIV - XV århundreder [23] . Komi-Yazva-dialekten udviklede sig senere efter isoleringen af de østlige permer af russiske bosættere.
Vokalisme er karakteriseret ved tilstedeværelsen af 7 vokaler (i Komi-Yazva - 10), inklusive den midterste række ( ы , ӧ ).
Som i Udmurt er konsonantisme repræsenteret af 26 konsonanter.
Naturen og stedet for stress varierer efter dialekt.
Det adskiller sig fra det beslægtede udmurt ved tilstedeværelsen af yderligere tilfælde ( finalis , komitativ og, ikke i alle dialekter, komparativ ), bevarelsen af superlativpræfikset med- ( medbur - "det bedste").
Komi-ordforrådet er præget af mindre turkisk indflydelse end i udmurtsproget.
Det komi-zyryanske sprog, i modsætning til det komi-permiske , er karakteriseret ved:
Flertal er dannet ved at tilføje endelsen -yas til roden :
chachayas -
legetøj, gulyuyas - duer
måne -y-yas - dage, kymӧr -y -yas - skyer
Spørgsmål | Sagens navn | Slutningen | min | din | hans | vores | din | dem |
hvem Hvad? | Nimtan, Nominativ | nul | ''''' | ''''' | ''''' | ''''' | ''''' | ''''' |
hvem, hvis? | Asalan, besiddende | -lӧn | ''''' | ''''' | ''''' | ''''' | ''''' | ''''' |
fra hvem, fra hvad? | Bostan, "Modig" | -skaldet | ''''' | ''''' | ''''' | ''''' | ''''' | ''''' |
til hvem; til hvad? | Setan, Dativ | -ly | ''''' | ''''' | ''''' | ''''' | ''''' | ''''' |
hvem? (kvælning) på hvem, hvad?
(overgang) |
Keran, Akkusativ | -ӧс -сӧ |
-ӧс | -tu | -сӧ | -nymos | -nytӧ | -nysӧ |
hvem Hvad? hvor meget? | Kerantorya, kreativ | -ӧн | -os | -over | -os | - hyret | -nanyd | - nanys |
uden hvem, hvad? | Toryodan, Fratager | -тҧг | ''''' | ''''' | ''''' | ''''' | ''''' | ''''' |
med hvem, hvad? | Ӧtvyvtan, led | -kod | ''''' | ''''' | ''''' | ''''' | ''''' | ''''' |
for hvem, hvad? | Mogman, Target | -la | ''''' | ''''' | ''''' | ''''' | ''''' | ''''' |
hvor, i hvad? | Ina, lokal | -un | -er | -helvede | -ac | - enhver | - hvad som helst | - anis |
hvorfra, fra hvad? | Petan, Original | -ys | -sym | -syid | -syys | søn | synyd | sonnys |
Hvor hvad? | Pyran, Indgang | -ӧ | -er | -helvede | -ac | - enhver | - hvad som helst | - anis |
for eksempel til hvem,
for hvad? |
Matystchan, ca | doe | ''''' | ''''' | ''''' | ''''' | ''''' | ''''' |
fra hvem, fra hvad? | Ylystchan, Udkant | -xian | ''''' | ''''' | ''''' | ''''' | ''''' | ''''' |
hvorfor? (bevæge sig) | Wujan | -ӧd | -ӧdym | - ӧdyd | -ӧdys | -adnym | -ӧdnyd | -ӧdnys |
til hvem, hvad? | Vaughan, Achiever | -ӧdz | ӧzym | ӧdzyd | ӧdzys | ӧdznym | ӧdznyd | ӧdznys |
Eksempel:
zon -yas -ys -ly = dreng -pl. h-hende-for = hendes drenge
Navn adjektivSuffikser:
-sa tilhørsforhold (folklorekarakterer - Vӧrsa - Goblin: vӧr - skov, Vasa - vand: va - vand; Syktyvkarsa - Syktyvkar)
-a, -I tilstedeværelse, s ( kymӧra enezh - overskyet himmel, shuda olӧm - lykkeligt liv, lit. : liv med lykke)
-tӧm uden-/ikke- ( kymӧrtӧm enezh - skyfri himmel, shudtӧm olӧm - ulykkeligt liv)
Ændrer sig ikke for personer og tal i definitionsfunktionen:
micha smukke
micha dzoridz-ly til en smuk blomst
micha dzoridz-ya smukke blomster
Det ændres med tal i prædikatets funktion ved hjælp af suffikset - ӧс:
Oshyas ydzhyd -ӧs. - Bjørne er store.
Grader af sammenligning af adjektiver og adverbier:
yong er stærk
yong- jik er stærk- hendes honning
(xia) yong er den stærkeste
Personlige stedord:
Nominativ sag | |||
mig | jeg | mi | vi |
te | du | ti | du |
sіyӧ | han hun det | finde | de |
Dativ | |||
lave om | til mig | miyanly | os |
tenyd | du | tiyanly | til dig |
syly | til ham | kontanter | dem |
Akkusativ | |||
menu | mig | miyanös | os |
teno | du | tіyanӧs | du |
syyös | hans | naios | dem |
Genitive personlige pronominer plus besiddende suffikser:
menam | zonm- ӦЫ | min, jeg har |
thanad | zonm- YD | din, du har |
sylӧn | zonm -YS | ham, han har |
miyan | zone- NYM | vores, deres |
tian | zoner - NID | din, du har |
nal | zoner - NS | dem, de har |
Selve suffikset udtrykker betydningen af besiddelse, så et substantiv kan bruges uden et besiddende pronomen:
mine drenge = dreng -pl. h.-my = menam zon- yas - ӧy = zon- yas - ӧy
TalKvantitativ: 1 - ӧtik, 2 - kyk, 3 - kuim, 4 - nol, 5 - vit, 6 - stille, 7 - sizim, 8 - kokyamys, 9 - okmys, 10 - das, 11 - das ӧtik, 12 - das kyk osv.
Tiere, hundreder, tusinder: 20 - kyz, 21 - kyz ӧti, 22 - kyz kyk, ..., 30 - komyn, 40 - non-lyamyn, 50 - vetymyn, 60 - quitymyn, 70 - sizimdas, 80 - kokyamysdas, 90 - okmysdas, 100 - sho, 1000 - surs.
Ordinal: medvodza, mӧd, koimӧd, nёlӧd, vitӧd osv. -ӧd.
Kollektiv: -nan (Pyzan vylyn vӧlі sizim nebog, pyris mam yes bostis sizimnansӧ. - Der var syv bøger på bordet, min mor kom ind og tog alle syv) .
På komisproget har infinitiver endelser -ny eller -yny , som erstattes med deklination
Infinitiv: gizh -ny at skrive
Samtaleformer af infinitiv:
Jeg er en gizhnyd , du er en gizhnytӧ du er en gizhnys
_ _
Personlige former:
-ysht- "en lille smule", "at-" ( vost-ny ӧdzӧssӧ - åbne døren, vost-ysht-ny ӧdzӧssӧ - åbne døren lidt)
-l / al / yl / va / yv short- term
-lyvl / - іvl / -yval / -lav multiple ( shu-l-іs - talte, shu-l-іvl-іs - plejede at sige)
-olt / -evt / -nit /
-ӧkt / -ӧkt / - ӧst /
-ӧbt / -al single
-ym / -z / -dz initial
-sya færdig
-ӧd/-t/-d obligatorisk; danner transitive verber ( paskyd - bred, pask-ӧd-ny - at udvide, gøre bred; vel-av-ny - at studere, vel-ӧd-ny - at undervise)
-s / -z / -h refleksiv ( vel- ӧd-ny - teach, led-ӧd-ch-ys - elev, elev)
I ental af den negative bøjning bruges infinitiv uden -ny / -yny
En gave
positiv | negativ | |||||||
-en | -er | og | ogӧy -ӧy | |||||
-da | - hvad som helst | han | oneӧy -ӧy | |||||
-ӧ | -ҧы | oz | søer |
B. Fremtid-1
Afviger kun fra Real 1 i 3. person: -as , -asny .
Future-2 (svært)
kut-a, starter-a, mӧd-a, lo-a gizhny (jeg vil, jeg starter, jeg går, jeg begynder at skrive)
kut-an, starter-an, mӧd-an, lo- en gizhny
osv.
B. Tidligere-1
positiv | negativ | |||||||
-og | -dem | for eksempel | egӧy -ӧy | |||||
-i | -innyd | da | enӧy -ӧy | |||||
-er | -isny | ez | ez-ny |
Fortid-2
Bruges i fortællende tale, formidler andre personers ord; taleren var ikke vidne til de beskrevne begivenheder, så den første person er fraværende; kan oversættes til russisk beskrivende: "angiveligt gik."
-ӧmyd | -ӧmnyd | |
-ӧma | -ӧmaӧs |
Abu gij-ӧmyd sige, at du ikke skrev
Eksempler på verbumsformer
gizh -ӧny skriv
og gizh ikke skriv (nul slutning)
oz gizh -ny skriv ikke
gizh skriv
en gizh skriv ikke
gizh -amӧy (ja) vi vil skrive
gizh -ӧy skriv enӧ
gizh- ӧy skriv
ikke
I tredje person ental. og mange andre. h. imperativet dannes på en analytisk måde:
honning sіyӧ gizh-ӧ, honning naiӧ gizh-ӧny - lad ham skrive, lad dem skrive.
-sy nutid (udtrykker samtidig en person, subjekt eller handlingsobjekt: uj - arbejde, ujalys - arbejder / arbejder)
[-en] for det meste adjektivsuffiks, se kasusnavne)
-ӧm past (gizh-ӧm pismo - skrevet bogstav)
- тӧм tidligere negativ
-ig(ӧm) + besiddende suffiks på samme tid
-ӧmӧn på samme tid
-tӧdz til
-тӧг uden
-mӧn målestok
Eksempler: seralӧmӧn munny - gå til grin; seralӧmtӧg petny - gå ud (gå) uden at grine; Mudzӧmtӧdz udzhavny - at arbejde til det punkt at være træt.
AdverbierDe er dannet af adjektiver ved at tilføje en vokal a , for eksempel: micha (smuk) - michaa (smuk), bjerg (højt) - bjerg (højt), ikke-byd (blødt) - ikke-byda (sagt).
Poststillingersyumӧd vy- ӧ | på birkebark |
sumud vy- yn | på birkebark |
syumӧd vyls | fra birkebark |
Når
vyl-ys = top
Andre stillinger:
- doryn, ordyn, dynyn, (ved, nær, nær,)
- ulyn (under)
- vodzyn (før)
- osv.
Ordforrådet indeholder indo-iranske , iranske , bulgarske , karelske - vepsiske , Khanty - Mansiysk , Nenets , slavisk - russiske lån.
Begyndelsen af studiet af det komi-zyryanske sprog blev lagt tilbage i det 18. århundrede (G.F. Miller, I.I. Lepekhin, P.S. Pallas , etc.), men virkelig videnskabelig undersøgelse begynder i det 19. århundrede ( A.I. Sjogren , M. A. Castren , F. I. Wiedemann , P. Savvaitov , G. S. Lytkin og andre) [24] . På nuværende tidspunkt er specialister inden for alle områder af Komi-lingvistik koncentreret i Komi-republikken ( Komi Scientific Center of the Ural Branch of the Russian Academy of Sciences , Syktyvkar State University , Komi State Pedagogical Institute , Institute for the Improvement of Teachers); Komi-sproget er genstand for forskning i finsk-ugriske centre både i Rusland og i udlandet [25] .
![]() | |
---|---|
I bibliografiske kataloger |
Statlige og officielle sprog i emnerne i Den Russiske Føderation | |
---|---|
Ruslands statssprog | Russisk |
Statssprog for føderationens emner | |
Sprog med officiel status | |
Sprog i Rusland Wikipedia på sprogene for folkene i Rusland Litteratur af folkene i Rusland Sange af folkene i Rusland Ordbøger i russiske sprog Medier på sprogene i Rusland |
finsk-ugriske sprog | |||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||
Noter † - døde sprog 1 henviser muligvis til det baltisk-finske 2 henviser muligvis til mordovisk |
Komi | |
---|---|
kultur |
|
Komi genbosættelse |
|
Etnografiske grupper | |
Holdning til religion | |
Sprog |
|
Diverse |
|