Nivkh sprog | |
---|---|
selvnavn | Nivkhgu dif (Amur-dialekt), Nigvgun duf (sakhalinsk dialekt) |
lande | Rusland |
Regioner | Sakhalin Oblast , Khabarovsk Krai |
Samlet antal talere | 198 [1] |
Status | truet |
Klassifikation | |
Kategori | Eurasiens sprog |
isoleret sprog | |
Skrivning | Kyrillisk ( Nivkh-skrift ) |
Sprogkoder | |
GOST 7,75-97 | giy niv 490 |
ISO 639-1 | — |
ISO 639-2 | — |
ISO 639-3 | niv |
WALS | niv og nvs |
Atlas over verdens sprog i fare | 496 |
Etnolog | niv |
ELCat | 2896 og 8556 |
IETF | niv |
Glottolog | gily1242 |
Nivkh-sproget (et forældet navn er Gilyak-sproget ) er Nivkh -sproget, der er almindeligt i den nordlige del af Sakhalin-øen og i Amgun -flodens bassin , en biflod til Amur . Navnet på sproget kommer fra folkets selvnavn ( Nivkh er oversat som "mand").
Nivkh er et isoleret sprog . Når det er klassificeret, er det traditionelt inkluderet i gruppen af palæoasiatiske sprog . Der er en hypotese af J. Greenberg , ifølge hvilken Nivkh-sproget er inkluderet i den eurasiske (nostratiske) sprogfamilie . Siden 1970'erne har der været udtrykt en mening i den sovjetiske videnskab om, at Nivkh-sproget tilhører den altaiske familie (T. A. Bertagaev, V. Z. Panfilov, V. I. Tsintsius ); ifølge A. A. Burykin er Nivkh-sproget en separat gren af Tungus-Manchu-sprogene , som adskilte sig tidligere end andre sprog og blev udsat for stærk Ainu - påvirkning. O. A. Mudrak henviser Nivkh til den gamle " paleo -asiatiske " familie , han rekonstruerer [2] (sammen med Chukchi-Kamchatka , Aleut (uden Eskimo), Ainu og Yukagir sprog ).
De japanske lingvister Katsunobu Izutsu og Kazuhiko Yamaguchi betragter Nivkh-sproget som en af forfædrene til moderne japansk [3] .
S. L. Nikolaev kom med en hypotese om forholdet mellem Nivkh og Algonquian og Vakash -sprogene i Nordamerika [4] , ved at bruge den traditionelle komparative metode, der etablerede et system af regelmæssige lydkorrespondancer mellem det grundlæggende leksikon for Nivkh, Alg (Algonquian-Ritvan) og Vakash sprog [5] .
I løbet af det sidste århundrede har antallet af Nivkhs været ret stabilt - i 1897 var der 4,5 tusinde mennesker, og i 2002 - 5,2 tusinde mennesker. På trods af dette faldt andelen af modersmål blandt dem fra 100 % til 23,3 % i samme periode. Nivkhernes tvangsflytning fra små kystlandsbyer til større multinationale bosættelser i begyndelsen af 1950'erne havde stor indflydelse på den sproglige situation. Ifølge folketællingen i 2002 rapporterede 688 personer om færdigheder i Nivkh-sproget [6] , men disse data afspejler kun de symbolske aspekter af sprogets funktion (for eksempel "genkendelse" af de mest hyppige ord og udtryk eller tilstedeværelsen af bøger på Nivkh-sproget på hjemmebiblioteket). På nuværende tidspunkt er antallet af indfødte talere af Nivkh-sproget, der har bevaret deres mundtlige og skriftlige færdigheder, mindre end hundrede mennesker i Nedre Amur og Sakhalin. Alle Nivkh-talere taler flydende russisk . Langt de fleste bærere er personer født i 1920'erne-1940'erne.
Nivkh-sproget undervises op til 3. klasse på flere skoler i Sakhalin-regionen og Khabarovsk-territoriet . Grundbøger, lærebøger og kunstværker udgives.
Sakhalin udgiver en månedlig avis " Nivkh dif " ("Nivkh-sprog").
Der er 4 dialekter i Nivkh-sproget :
Skrivningen af Nivkh-sproget siden 1931 er baseret på det latinske alfabet , baseret på det kyrilliske alfabet - siden 1937 . Det nuværende alfabet blev introduceret i slutningen af 1970'erne.
Moderne Nivkh-alfabet [7] :
A a | B b | ind i | G g | Ӷ ӷ | Ғ ғ | Ӻ ӻ | D d |
Hende | Hende | F | W h | Og og | th | K til | K' k' |
Ӄ ӄ | Ӄ' ӄ' | L l | Mm | N n | Ӈ ӈ | Åh åh | P p |
P' p' | R p | Ř ř | C med | T t | T' t' | u u | Ў ў |
f f | x x | Ӽ ӽ | Ӿ ӿ | C c | h h | Ch'h' | W w |
u u | b | s s | b | øh øh | yu yu | Jeg er |
Der er ingen bogstaver Ӷ ӷ , Ў ў , Ch'h' i alfabetet på amur-dialekten på Nivkh-sproget .
Korrespondancetabel mellem fonemer og deres refleksion i ortografi [8] :
|
|
|
Et af de eksisterende synspunkter er, at Nivkh er et syntetisk sprog [9] . Andre forskere mener, at det er et polysyntetisk sprog [10] [11] . Med denne tilgang henledes opmærksomheden især på det faktum, at der i kombinationer som " definition + defineret" og "direkte objekt + verbum " forekommer vekslen, der er karakteristiske for intermorfemiske grænser. Disse kombinationer betragtes således som inkorporative komplekser .
v-ɨtɨx-xu | pʰ-ola | mu-jnɨ-ɟ-xes-heχ-t... |
3s.P'OR-far-PL | REFL barn | die-INT-IND/NML-news-hear_about-CV:3p |
"Hendes forældre hørte nyheden om deres barns sygdom og..." |
ŋa-ŋɨŋ-ɲivx | qʰotr-ke | tʃʰolŋi-ɣe-kʰu-ɟ |
dyrejagt-menneske | bear-COM:DU | deer-COM:DU-kill-IND/NML |
"Jægeren dræbte bjørnen og hjorten" |
Agglutination af præfiks - suffikstype :
j-uski-ivu-gu-inɨ-tʰɨɣm-d-ɣun |
OBJ-pay-IMPRF-CAUS-MOD-EVID-IND/NML-PL |
"[Jeg kan se, at de] kommer til at kræve [at han] betaler [for noget]." |
Polysemi af morfemer er dog tilladt:
ɲi | ŋaqr-∅-ux | kʰeq-xo | hɨjk-xo | zif-ku | ɲr̥ɨɟ |
1SG | sne-SG-ABL | fox-COM:PL | hare-COM:PL | spor-PL | se-IND/NML |
"Jeg så fodspor af ræve og harer i sneen" |
tʰolf | ɲ-ɨtk | tʃʰo | ŋaŋɣ-d |
sommer | 1s.P'OR-far | fisk | søge-IND/NML |
"Min far tager på fisketur om sommeren" |
Vertex-markeringselementer er også til stede . Hvis en deltager med patientens hyperrolle udtrykkes med et personligt pronomen , kan et præfiks dannet af det tilsvarende pronomen bruges:
tʃʰi | ɲ-mɨ-l? |
2SG | 1sU-hør-Q |
"kan du høre mig?" |
osq | au |
hare | stemme |
"Hare Voice" |
Som i prædikation er toppunktmarkering også mulig i en substantivfrase. Besidderen kan udtrykkes med et præfiks dannet af et personligt pronomen:
ɲ-vax |
1s.P'OR-sten |
"min sten" |
Nivkh er et nominativ sprog . De vigtigste midler til at skelne syntaktiske roller er ordrækkefølgen og vekslen mellem indledende konsonanter i verbet på dets grænse med et direkte objekt ; emnet er ikke markeret.
ɲi-ndɨ-ɟ |
1sU-se-IND/NML |
"[Nogen] ser mig" |
ɲi | tɨf-tox-ta | vi-ɟ |
1SG | hus-ALL-HILI | go-IND/NML |
"Jeg tager hjem" |
ɲi | klu-ɟ |
1SG | frygt-IND/NML |
"Jeg er bange" |
Den grundlæggende ordrækkefølge i en sætning er SOV ( subjekt-objekt-verb ). Definitionen kommer før ordet den definerer, adverbiet kommer normalt først:
Rajgun | urla | tʃʰoŋɨŋɲivx | mu-nɨ-ɟ |
Strålepistol | godt | fisker | be-FUT-IND/NML |
"Raigun vil være en god fisker" |
ɨmɨk | tʃʰaj | χavu-jo-d |
mor | te | varm-DEMN-IND/NML |
“Mor te varmede lidt op” |
Nivkh -sprogets vokalsystem omfatter 6 fonemer og er fælles for alle dialekter :
forreste række | midterste række | bagerste række | |
---|---|---|---|
Topløft | jeg | ɨ | u |
Medium løft | e | o | |
bundstigning | -en |
Der er 33 konsonantfonemer i dialekterne Nordsakhalin og Østsakhalin, 32 i Amur og 28 i Sydsakhalin.
Bilabial | Labiodental | Dental | Palatal | Velar | Uvular | svælg | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
okklusiv | Støjende stemme | b | d | ɟ | g | ɢ | |||
Støjende døv | Ikke-aspireret | s | t | c | k | q | |||
Aspirerende | pʰ | tʰ | tʃʰ | kʰ | qʰ | ||||
Sonanter | m | n | ɲ | ŋ | |||||
frikativer | Støjende stemme | v | z | ɣ | ʁ | ||||
Støjende døv | f | s | x | χ | h | ||||
Sonanter | l | j | |||||||
pulserende | Støjende døv | r̥ | |||||||
Sonanter | r |
Bemærkninger:
Denne tabel afspejler konsonantsystemet for Amur-dialekten. I sakhalinske dialekter er der udover labiodental [v] også en bilabial [w]. På den sydlige Sakhalin-dialekt er der ikke en kontrast mellem stemme, døve og aspirerede, men spændte og afslappede støjende konsonanter.
I Amur-, Østsakhalin- og Nordsakhalin-dialekterne forekommer stemte okklusiver som regel ikke i begyndelsen af et ord i de oprindelige ords ordbogsformer, men optræder som et resultat af morfonologiske vekslinger.
ProsodiBelastningen er mobil, falder oftere på første stavelse og kan udføre en meningsfuld funktion. På forskellige dialekter kan betoningen i de samme ord falde på forskellige stavelser: ámamɟ "nogen" (Amur-dialekt) - amámnt (østsakhalin-dialekt). Nogle indikatorer, såsom imperativsuffikset , er altid understreget: Vi-já! "Gå!"
Det antages også, at der i Nivkh-sprogets Schmidt-dialekt var en modsætning af flere typer toner.
MorfonologiNivkh-sproget har et komplekst system af skiftende begyndelseskonsonanter i ord eller morfemer, afhængigt af den endelige konsonant i det foregående ord.
For navneord med definitioner | For verber med direkte objekt | ||
---|---|---|---|
uaspirerede | Aspireret | Stemmet | Døv |
p/b ~ v/b | pʰ~f | v~p/b | f~pʰ |
t/d ~ r/d | tʰ ~ r̥ | r ~ t/d | r̥ ~ tʰ |
c/ɟ ~ z/ɟ | tʃʰ~s | z ~ c/ɟ | s ~ tʃʰ |
k/g ~ ɣ/g | kʰ~x | ɣ ~ k/g | x ~ kʰ |
q/ɢ ~ ʁ/ɢ | qʰ ~ χ | ʁ ~ q/ɢ | χ ~ qʰ |
Bemærkninger:
Ved grænserne af morfemerne forekommer der altid vekslen, mens det er i krydsene mellem ord - kun i visse syntaktiske konstruktioner:
De vekslinger af konsonanter, der forekommer ved ordgrænser i disse konstruktioner, er grundlaget for antagelser om tilstedeværelsen af inkorporering i Nivkh-sproget.
Ental er udtrykt med en nulindikator, flertalsform med suffikser, der er forskellige i forskellige dialekter:
Dialekt | suffiks pl. h. navneord |
---|---|
Amur | -ku / -ɣu / -gu / -xu |
Øst Sakhalin | -kun / -ɣun / -gun / -xun |
Øst Sakhalin, Nord Sakhalin | -kunu / -ɣunu / -gunu / -xunu |
Bemærkninger:
I nogle tilfælde dannes flertallet ved reduplicering af stammen : eri "flod" - eri + eri "floder". Det er også muligt samtidigt at bruge begge måder at danne flertal på: n'ivɣ "person" - n'ivɣ + n'ivɣ-gu "mennesker".
Navneordet har indikatorer for komitativ dobbelt og flertal:
Dialekt | Komitativ dv. h. | Komitativ pl. h. |
---|---|---|
Amur | -ke/-ɣe/-ge/-xe | -ko/-ɣo/-go/-xo, -kon/-ɣon/-gon/-xon |
Øst Sakhalin, Nord Sakhalin | -kin / -ɣin / -gin / -xin | -kunu/-ɣunu/-gunu/-xunu |
Bemærk:
komitative indikatorer inden for en ordform kan kombineres med store og små bogstaver, men ikke numeriske suffikser:
hɨ-n'ivɣ-gu | mur-gir-ko | qan-gir-ko | pʰrɨ-ɟ-ɣu |
den-mand-PL | hest-INS-COM:PL | hund-INS-COM:PL | ankomme-IND/NML-PL |
"De mennesker kom på heste og hunde" |
sag | Dialekt | Betydning og funktioner | |
---|---|---|---|
Amur | Øst Sakhalin | ||
Nominativ | -∅ | -∅ | Subjektets kasus, direkte og indirekte objekt, såvel som tidens nominale prædikat, definition og adverbium. |
forårsagelig | -aχ , -χ | -aχ , -χ | Det bruges til at udpege motivationsobjektet i kausative konstruktioner. |
Sammenligningsstandard | -ɨk | -ak | |
lokaliseret | -uine / -uin / -in / -un / -n | mangler | Fraværende i østsakhalin-dialekten. |
Ablativ | -ux / -x | -ux / -x | Det kan bruges til at angive startpunktet for en handling, udgangspunktet i tid, informationskilden osv. På østsakhalin-dialekten har det samme betydning som lokativ. |
Perlativ | -uɣe / -ɣe | mangler | Det kan bruges til at angive startpunktet for en handling, starttidspunktet, kilden til information osv. Det er fraværende på østsakhalin-dialekten. |
Allativ | -toχ / -roχ / -doχ / -rχ / -tχ | -toχ / -roχ / -doχ / -rχ / -tχ | Kan markere den person eller genstand, som handlingen er rettet mod; det tidsinterval, hvori handlingen finder sted; det øjeblik, indtil handlingen finder sted mv. |
terminativ | -toɣo / -roɣo / -doɣo , tʰɨkɨ / -r̥ɨkɨ , tʰχa / -rχa / -rʁa | -toɣo / -roɣo / -doɣo | Kan bruges til at angive slutpunktet eller tidspunktet for en handling. |
Instrumentalis | -kir / -ɣir / -gir / -xir | -kir̥ / -ɣir̥ / -gir̥ / -xir̥ , -kis / -ɣis / -gis / -xis | Tilfælde af handlingsinstrumentet, handlingsmetode, materiale, som genstanden er lavet af. |
Bemærkninger:
Tɨ | tʰulf-∅ | Muzgun-chan | mir̥n-∅ | wo-roch | laɣ-inɨ-vur | det-nt |
dette | vinter-NOM | Muzgun-NEVID | vi-NOM | landsby-ALLE | besøg-MOD-CONV:RTEL | tale-IND/NML |
"De siger, at denne vinter skal Muzgun besøge vores landsby" |
På Nivkh-sproget præsenteres hovedsageligt kardinaltal . De er inddelt i 26 klasser. Tal fra 19 klasser bruges til at tælle visse objekter:
Tal fra andre klasser bruges, når man tæller objekter grupperet baseret på en eller anden egenskab:
Dialektforskelle findes kun i tre klasser af tal - til at tælle mennesker, familier og dyr:
Betyder | At tælle mennesker | Til at tælle dyr | ||
---|---|---|---|---|
Amur dialekt | Østsakhalin-dialekt | Amur dialekt | Østsakhalin-dialekt | |
en | n'in, n'en | n'enŋ | n'ɨɲ | n'aɲ |
2 | Mænd | menŋ | mor | mar |
3 | t'aqr | t'aqr | t'or | t'aqr |
fire | nɨr | nɨrŋ | Nur | Nur |
5 | t'or | revet i stykker | t'or | t'or |
6 | Lax | Lax | Lax | Lax |
7 | Lamk | Lamk | Lamk | Lamk |
otte | minr | minr | minr | minr |
9 | n'ɨn'ben | n'andor | n'ɨn'ben | n'andor |
ti | mxo | mxoŋ | mxoŋ , mxos | mxoŋ |
Der er 6 klasser af stedord i Nivkh-sproget :
ansigt | Nummer | Dialekt | Betyder | ||
---|---|---|---|---|---|
Amur | Øst-Sah. | Sev.-Sah. | |||
en | enheder | n'i | n'i | n'i | "JEG" |
dv. | megi / mege | Mænd | memak | "Du og jeg" | |
pl. | n'ɨŋ | n'in | n'ɨŋ | "vi" (eksklusivt) | |
mer / mir | mer̥n / mir̥n , mir | mer / mir | "vi" (inklusive) | ||
2 | enheder | tʃʰi | tʃʰi | tʃʰi | "du" |
pl. | tʃʰɨn | tʃʰin | tʃʰin | "du" | |
3 | enheder | hvis , jeg | jaŋ | jeg | "han hun" |
pl. | imŋ , ivŋ , imɣ | ir̥n , i | i | "de" |
3. persons personlige pronominer bruges normalt til at henvise til mennesker eller i tilfælde af antropomorfisering .
Alle personlige pronominer i flertal kan også tage en flertalsindikator ( n'ɨŋ-∅ , n'ɨŋ-gu "vi") og have samme kasussystem som navneord.
Præfikser er dannet ud fra de personlige pronominer i ental , der bruges til at udpege en deltager i en situation med rollen som en patient , samt til at udtrykke tilhørsforhold:
1 person | ɲ- ~ ɲi- ~ ɲe- |
2 personer | tʃʰ- ~ tʃʰi- ~ tʃʰe- |
3. person, patient | i-~j-~e- |
3. person, tilknytning | i-~v-~vi- |
Dialekt | Betyder | |
---|---|---|
Amur. | Øst-Sakh. | |
tɨɟ | tud , tunt , tɨnt | "denne, tættest på højttaleren, tilgængelig og synlig nu" |
hɨɟ | hud , jage , hɨnt | "den der er længere væk fra taleren, allerede nævnt i den foregående tale, men måske nu utilgængelig" |
aɟ | ahud , ehɨd , ehɨnt | "en, der er endnu længere væk fra højttaleren, men synlig" |
aehɨɟ | aixnt | "den fjerneste" |
kuɟ | kud , kan | "den tidligere nævnte, men mangler nu" |
Demonstrative pronominer med det endelige suffiks -ɟ (på Amur-dialekten) og -d / -nd / -nt (på den østlige dialekt) modtager indikatorer for tal og kasus og udfører subjektets funktion. Uden et endeligt suffiks kan de samme pronominer bruges som definitioner.
Nivkh-sproget har en rig verbal morfologi . De fleste verbumsindikatorer er udtrykt suffiksalt; nogle betydninger - for eksempel refleksiv og gensidig - har præfiksindikatorer.
Et verbs transitivitet /intransitivitet afspejles i dets fonetiske struktur: transitive verber begynder med stopkonsonanter og intransitive med frikativer . Derudover har en række verber en transitiv indikator -u- .
Kvalitative verber svarer til kvalitative adjektiver.
StemningskategoriI Nivkh-sproget skelnes der kun mellem to stemninger: den vejledende og den imperative .
Hvis subjektet er flertal, får verbet også en indikator, der er identisk med den tilsvarende talindikator for navneord: hvis ra-ɟ-∅ "Han drikker / drak" - imŋ ra-ɟ-ɣu "De drikker / drak".
Den vejledende skelner mellem to tider: ikke-fremtid og fremtid. Den ikke-fremtidige tid er markeret med en nul-indikator, fremtiden med suffikset -nɨ- på Amur-dialekten og -i i den østlige sakhalin-dialekt: hvis ra-∅-ɟ "Han drikker / drak" - hvis ra-nɨ -ɟ "Han vil drikke".
Dialekt | ansigt | Nummer | |||
---|---|---|---|---|---|
Den eneste ting | flertal | dobbelt | |||
Amur | en | -nɨkta/-nɨxta | -da | -nɨte / -nte | |
2 | bydende nødvendigt | -ja / -j | -ve / -be / -pe | ||
uoverkommelige | -jra, -ɨjra, -ijra, -nɨra | -jtla, -ɨjtla / -ujtla | |||
3 | -ʁazo | ||||
Øst Sakhalin | en | -da | -nate | ||
2 | bydende nødvendigt | -ja / -j | -ve / -be / -pe | ||
uoverkommelige | -inɨŋra, -jaŋra | -inɨŋta, -jaŋta | |||
3 | -ʁaro | -ʁarʁaro |
Der er også en høflig form, der kan bruges, når imperativet er henvendt til en ældre person eller en fremmed. Denne form er markeret med suffikset -skib : Ra-skib! "Drik [venligst]!"
Værdien af det prohibitive kan udtrykkes på flere måder:
For at udtrykke modalitet bruges suffikser med betydningen af begær; usikkerheder eller antagelser; fast tillid.
SikkerhedskategoriI Nivkh-sproget er der ingen modsætning mellem aktiv og passiv stemme . Den resultative værdi kan dog udtrykkes med suffikserne -kɨta / -ɣɨta / -xɨta på amur-dialekten og -ʁar- / -χar- på østsakhalin-dialekten: jaŋ pal d'u-ɟ' "hun vasker gulv" - jaŋ pal d 'u-ʁar-ɟ' 'gulvet er vasket'.
Særlige indikatorer bruges også til at udtrykke betydningen af det refleksive, gensidige og kausative .
Se kategoriVigtigste aspektuelle suffikser:
Nivkh-sproget har følgende klasser af adverbier: kvalitativ, kvantitativ, mål og grad, tid, sted.
Adverbier med betydningen kvalitet, tid, mål og grad dannes ud fra gerunder og udsagnsstammer samt ved reduplikation. Nogle kvalitative adverbier har grader af sammenligning. Kvantitative adverbier er dannet ud fra tal.
Diverse BilledordEn særlig klasse af ord forbundet med visuelle, auditive og taktile billeder: hokl hokl "lame", kaur kaur "knasende sne". Billedord ændrer sig ikke og vedhæfter ingen indikatorer. I en sætning kan de fungere som en omstændighed eller et prædikat.
ServiceordEt stort bidrag til studiet af Nivkh-sproget blev givet af:
Palæoasiatiske sprog | ||
---|---|---|
Yenisei |
| |
Chukchi-Kamchatka | ||
Yukaghir-Chuvan | ||
Eskimo-Aleut | ||
Isolerer | ||
† - døde sprog (†) - muligvis uddøde sprog |