Denne side er en del af listen over Heroes of Socialist Labour og lister i alfabetisk rækkefølge de personer, der er tildelt titlen Helt af Socialist Labour , hvis efternavne begynder med bogstavet " K " , fra Kravets til Xovreli.
Navigationstabel | |
---|---|
"TIL" | Kabaidze - Kapychina |
Kara - Kayushkina | |
Kvakusha - Kiptev | |
Kirakosyan - Knyazkin | |
Kobaidze — Kolyado | |
Komanov - Koryakina | |
Kosarev - Koyunliev | |
Kravets — Xovreli | |
Kuandykov - Kulyan | |
Kumakov - Kyanik |
Ingen. | Efternavn, navn, patronym | Life dates | Aktivitet | Opgavedato _ | HS |
---|---|---|---|---|---|
en | Kravets Alexey Grigorievich | 12/03/1930 - 01/02/2005 | Elektrisk svejser af den specialiserede afdeling nr. 12 af trusten "Ukrgazspetsstroy" af ministeriet for gasindustrien i USSR, by. Dnepropetrovsk | 01.07 . 1966 | [GS 1] |
2 | Kravets Anastasia Alexandrovna [1] | slægt. 15.04.1926 | Link kollektiv gård "Bolshevik" i Troyanovsky-distriktet i Zhytomyr-regionen | 06.06 . 1952 | |
3 | Kravets Anton Filippovich | slægt. 1922 | Kommandøren for luftfartsenheden i det ukrainske departement for civil luftfart under ministeriet for civil luftfart i USSR, bjerge. Odessa | 15.08 . 1966 | |
fire | Kravets Konstantin Petrovich | slægt. 1928 | Traktorfører af den kollektive gård opkaldt efter Zhdanov, Saraktash-distriktet , Orenburg-regionen | 29.11 . 1968 | [GS 2] |
5 | Kravets Pavel Leontievich | 16/02/1913 - ???? | Gårdbestyrer for mejeristatsgården "Kaimanachikhinsky" fra ministeriet for statsfarme i USSR, Irtysh-distriktet i Pavlodar-regionen | 03.12 . 1949 | [GS 3] |
6 | Kravtsov Vasily Yakovlevich | 04/07/1911 - 28/12/2000 | Mester af Svatovo- lokomotivdepotet på Donetsk-jernbanen, Luhansk-regionen | 01.08 . 1959 | [GS 4] |
7 | Kravtsov Ivan Semyonovich | 22/07/1927 - 18/08/2012 | Formand for tømrere-betonarbejdere i byggeafdelingen "Promstroy" nr. 3 i trusten "Krivorozhaglostroy" fra Ministeriet for byggeri af tungindustrivirksomheder i den ukrainske SSR, Dnepropetrovsk-regionen | 05.04 . 1971 | [GS 5] |
otte | Kravtsov Mifody Akimovich | 27/04/1912 - ???? | Kaptajn-mekaniker på motorskibet "Volgo-Balt-102" fra North-Western River Shipping Company under Ministeriet for River Fleet af RSFSR, by. Leningrad | 04.05 . 1971 | [GS 6] |
9 | Kravtsov Semyon Ivanovich | 20/04/1923 - 1985 | Formand for den kollektive gård opkaldt efter Michurin, Krasnosulinsky-distriktet , Rostov-regionen | 08.04 . 1971 | [GS 7] |
ti | Kravtsova Ludmila Mikhailovna | 01.1917 - 07.04.1996 | Link til sukkerroer fra den kollektive gård opkaldt efter Lenin, Rubtsovsky-distriktet, Altai-territoriet | 11.01 . 1957 | [GS 8] |
elleve | Kravtsova Maria Artemovna [2] | 1912-1987 | Link kollektiv gård "Vejen til socialisme" i Labinsk-distriktet i Krasnodar-territoriet | 06.05 . 1948 | [GS 9] |
Kravtsova Maria Konstantinovna [3] | 07/06/1922 - 10/07/2004 | Link kollektiv gård "Zavety Ilyich" Kansky-distriktet i Krasnoyarsk-territoriet | 07.01 . 1948 | [GS 10] | |
12 | Kravchenko Vera Fedorovna | 1908 - 31/05/1982 | Sektion af kornstatsgården "Krapotkinsky" fra USSR's ministerium for statsgårde, Krapotkinsky-distriktet i Krasnodar-territoriet | 11.02 . 1949 | [GS 11] |
13 | Kravchenko Vladimir Danilovich | 01/07/1938 - 02/10/2017 | Minemaskineoperatør ved Kapitalnaya-minen i Yuzhkuzbassugol Production Association under USSR Ministeriet for Kulindustri, Kemerovo-regionen | 26.08 . 1982 | [GS 12] |
fjorten | Kravchenko Grigory Artemovich | slægt. 1927 | Kombiner af statsgården "Sevastopol" i Uritsky-distriktet i Kustanai-regionen | 08.04 . 1971 | [GS 13] |
femten | Kravchenko Zakhary Zakharovich | slægt. 1920 | Kombiner af den kollektive gård opkaldt efter oktoberrevolutionen i Frunzovsky-distriktet i Odessa-regionen | 23.06 . 1966 | |
16 | Kravchenko Ivan Stepanovich | slægt. 15/03/1935 | Maskinmester i den pladeformende maskine i Kiev Combine of Asbest-Cement Products fra Ministeriet for Byggematerialeindustri i den ukrainske SSR | 28.07 . 1966 | |
17 | Kravchenko Leonid Safronovych | 1898 - ???? | Chefagronom for Salkovsky-roefarmen i ministeriet for fødevareindustri i USSR, Gayvoronsky-distriktet i Odessa-regionen | 06.10 . 1951 | |
atten | Kravchenko Lydia Nikitichna | slægt. 1928 | Mælkepige fra den kollektive gård opkaldt efter XX-kongressen for CPSU i Novoukrainsky-distriktet i Kirovograd-regionen | 22.03 . 1966 | [GS 14] |
19 | Kravchenko Nikolay Vasilievich | 1915-1986 | Link kollektiv gård opkaldt efter Ordzhonikidze , Kosta-Khetagurovsky-distriktet , Nordossetiens autonome sovjetiske socialistiske republik | 09.03 . 1948 | |
tyve | Kravchenko Nikolay Ivanovich | 13/12/1924 - 08/08/1997 | Formand for den kollektive gård "Ukraine" i Lubensky-distriktet i Poltava-regionen | 23.06 . 1966 | [GS 15] |
21 | Kravchenko Nikolay Ivanovich | 19/08/1929 - 11/04/2010 | Formand for montørerne i byggeafdelingen "Promstroy" af trusten "Enakiyevtyazhstroy" fra det stalinistiske økonomiske råd | 09.08 . 1958 | [GS 16] |
22 | Kravchenko Nikolay Mikhailovich | 17/12/1926 - 08/04/2012 | Formand for den kollektive gård opkaldt efter Karl Marx, Tashlinsky-distriktet , Orenburg-regionen | 08.04 . 1971 | [GS 17] |
Kravchenko Nina Vasilievna [4] | slægt. 1927 | Arbejder fra den frødyrkende statsfarm "Labinsky" fra Ministeriet for Statsfarme i USSR, Labinsky-distriktet i Krasnodar-territoriet | 17.08 . 1950 | [GS 18] | |
23 | Kravchenko Pyotr Stepanovich | 1913 - ???? | Formand for den kollektive gård opkaldt efter Kirov, Zolochevsky-distriktet , Kharkov-regionen | 26.02 . 1958 | |
24 | Kravchenko Semyon Evdokimovich | 20/04/1914 - 30/06/1991 | Direktør for den frødyrkende statsfarm "Labinsky" i Labinsky-distriktet i Krasnodar-territoriet | 23.06 . 1966 | [HS 19] |
25 | Kravchenko Semyon Fedorovich | 1914 - ???? | Formand for den kollektive gård "Way of Ilyicha" Krasnoarmeysky-distriktet i Donetsk-regionen | 23.06 . 1966 | |
26 | Kravchenko Tatyana Pavlovna [5] | slægt. 1927 | Link kollektiv gård "Zhovten" i Kamensky-distriktet i Kirovograd-regionen | 13.05 . 1948 | |
27 | Kravchuk Volodymyr Ivanovych | 23/08/1932 - 07/03/2016 | Holdfarm "Komsomolets" Anivsky-distriktet i Sakhalin-regionen | 13.03 . 1981 | [GS 20] |
28 | Kravchuk Ekaterina Alekseevna | 15/12/1911 - 16/10/1994 | Link kollektiv gård "Chervoniy Promin" ("Red Ray"), Voronovitsky- distriktet, Vinnitsa-regionen | 16.02 . 1948 | [HS 21] |
29 | Kravchuk Natalya Petrovna | slægt. 1933 | Mælkepige fra den kollektive gård "Ukraine" i Vinnitsa-distriktet i Vinnitsa-regionen | 06.09 . 1973 | |
Kravchuk Rimma Aleksandrovna [6] | slægt. 04/03/1926 | Direktør for den elitefrødyrkende statsfarm "Sharovka" i Yarmoletsky-distriktet i Khmelnytsky-regionen | 23.06 . 1966 | [HS 22] | |
tredive | Kraev Galaktion Karpovich | 07/06/1912 - 06/12/1998 | Låsesmed fra det elektromekaniske anlæg i Baranchinsk opkaldt efter M.I. Kalinin, USSR Ministeriet for den elektrotekniske industri, Sverdlovsk-regionen | 08.08 . 1966 | |
31 | Kraineva Evdokia Andreevna | 21/02/1902 - 09/11/1989 | Link frødyrkende kollektiv gård "Svoboda" Puchezhsky-distriktet i Ivanovo-regionen | 09.06 . 1950 | [HS 23] |
32 | Krainov Grigory Ilyich | slægt. 07/08/1935 | Traktorfører af Luch Oktyabrya kollektive gård, Novouzensky District , Saratov-regionen | 08.04 . 1971 | [GS 24] |
33 | Krainov Ivan Alekseevich [7] | 13/09/1918 - 10/2005 | Formand for den kollektive gård "World October" Arzamas-distriktet i Gorky-regionen | 23.06 . 1966 | [GS 25] |
34 | Krakovetskaya Maria Demyanovna | 01/01/1921 - 04/04/2007 | Link kollektiv gård opkaldt efter Stalin Ruzhichnyansky -distriktet i Kamenetz-Podolsk-regionen | 16.02 . 1948 | [HS 26] |
35 | Kralichek Petr Ivanovich | 1917 - 21/06/1993 | Kombiner operatør af Chekhogradskaya MTS i Melitopol-distriktet i Zaporozhye-regionen | 04.02 . 1952 | [GS 27] |
36 | Kramarev Vasily Konstantinovich | 28/02/1920 - 13/06/1999 | Formand for den kollektive gård "Kommunar" Ussuriysky-distriktet i Primorsky Krai | 22.03 . 1966 | [GS 28] |
37 | Kramarenko Vasily Timofeevich | 15/02/1929 - 10/12/2016 | Formand for den kollektive gård opkaldt efter Chapaev, Tarashchansky-distriktet , Kiev-regionen | 08.12 . 1973 | [GS 29] |
38 | Kramarenko Vladimir Nesterovich | 1932 - ???? | Link statsgård opkaldt efter Dimitrov, Zhovtnevy-distriktet , Mykolaiv-regionen | 22.12 . 1977 | |
39 | Kramarenko Maria Grigorievna | 10/10/1923 - 24/10/1994 | Mælkepige fra den kollektive gård opkaldt efter Chapaev, Semyonovsky-distriktet , Poltava-regionen | 22.03 . 1966 | [HS 30] |
40 | Kramar Maria Trofimovna | 04/11/1912 - 11/12/1988 | Link kollektiv gård opkaldt efter Khrusjtjov, Yarmolinetsky-distriktet , Kamenetz-Podolsk-regionen | 16.02 . 1948 | [HS 31] |
41 | Kramskaya Ulyana Stepanovna | 1917 - ???? | Zvenevaya fra Novo-Ivanovsky sukkerroe-sovkhoz fra Ministeriet for fødevareindustrien i USSR, Bliznyukovsky-distriktet i Kharkov-regionen | 30.04 . 1948 | |
Nælde Kondrat (Atrahovich Kondrat Kondratievich) | 03/05/1896 - 01/07/1991 | Hviderussisk forfatter, akademiker og vicepræsident for Videnskabsakademiet i den hviderussiske SSR , bjerge. Minsk | 16.06 . 1975 | [HS 32] | |
42 | Krapivin Leonty Karpovich | 26/06/1928 - 07/07/1998 | Turner fra Novokubansky- distriktsforeningen "Selkhoztekhnika", Krasnodar-territoriet | 08.04 . 1971 | [HS 33] |
43 | Krapivina Zinaida Grigorievna | 25/10/1916 - 27/07/1990 | Svinefarm af avlssvineavlsstatsgården "Yurginsky" i Yurginsky-distriktet i Kemerovo-regionen | 22.03 . 1966 | [HS 34] |
44 | Krapivkin Nikolai Semyonovich | 19/08/1933 - 20/12/1999 | Roterovnsoperatør på Proletary-cementfabrikken på Novoroscement-fabrikken under Ministeriet for Byggematerialeindustri i USSR, bjerge. Novorossiysk, Krasnodar-territoriet | 08.01 . 1974 | [HS 35] |
45 | Krasauskas Benadas Martinovich | 1893 - ???? | Formand for den kollektive gård "Auksine varpa" Raseinsky-distriktet i den litauiske SSR | 22.03 . 1966 | |
46 | Krasikov Trofim Vasilievich | 15/03/1900 - 04/02/1972 | Formand for den kollektive gård opkaldt efter Michurin, Koverninsky-distriktet , Gorky-regionen | 12.03 . 1958 | [HS 36] |
47 | Krasikova Alexandra Egorovna | 1919-1984 | Mester i maskinmalkning af den kollektive gård "Fremad til kommunismen" i Plavsky-distriktet i Tula-regionen | 22.03 . 1966 | [HS 37] |
48 | Krasikova Antonina Timofeevna | 21/09/1919 - 23/03/2014 | Væver af fabrikken "Arbejder" fra Leningrads økonomiske råd | 07.03 . 1960 | [HS 38] |
49 | Krasikova Ekaterina Fedorovna | 07/04/1928 - 21/04/2017 | Link kollektiv gård "Red October" Levo-Rossoshansky-distriktet i Voronezh-regionen | 18.01 . 1948 | [HS 39] |
halvtreds | Krasilov Alexey Alexandrovich | 22/03/1929 - 08/01/1992 | Fræseoperatør af Mari Machine-Building Plant under Ministeriet for Radioindustri i USSR, bjerge. Yoshkar-Ola | 26.04 . 1971 | [HS 40] |
51 | Krasilnikov Pyotr Efimovich | 22/05/1909 - 29/01/1990 | Ovn i højovnsbutikken på Novotulsky Metallurgical Plant , Tula-regionen | 19.07 . 1958 | |
52 | Krasilnikov Pyotr Fedotovich | 13/07/1908 - 09/07/1973 | Leder af tilliden "Irkutskalyuminstroy" af Ministeriet for Byggeri af RSFSR, Irkutsk-regionen | 11.08 . 1966 | [HS 41] |
53 | Krasichkov Vyacheslav Prokofievich | 10/10/1898 - 16/06/1978 | Leder af udvælgelsesafdelingen for Tajik Research Institute of Agriculture | 30.04 . 1966 | [HS 42] |
54 | Krasnevich Maria Ivanovna | slægt. 1932 | Link kollektiv gård opkaldt efter Zhdanov, Rudkovsky- distriktet, Drogobych-regionen | 27.07 . 1954 | |
55 | Krasnenkov Mikhail Mikhailovich | 1902 - 25/10/1987 | Direktør for Elan stutteri nr. 31 i Krasavsky-distriktet i Saratov-regionen | 20.11 . 1958 | [HS 43] |
56 | Krasnikov Ivan Grigorievich | 1913-1979 | Senior hyrde fra Rossiya kollektive gård, Apanasenkovsky distriktet , Stavropol Territory | 22.03 . 1966 | [HS 44] |
57 | Krasnobaev Vasily Alekseevich | 01/08/1922 - 05/07/1998 | Chefagronom for statsgården opkaldt efter Timiryazev Dzhankoy- distriktet i Krim-regionen | 23.06 . 1966 | [HS 45] |
58 | Krasnobaeva Alexandra Petrovna | 04/08/1922 - 28/12/2006 | Link kollektiv gård "Ukraine" Vasilkovsky distriktet , Kiev regionen | 08.04 . 1971 | [HS 46] |
59 | Krasnobaeva Praskovya Sidorovna | slægt. 1922 | Link kollektiv gård opkaldt efter den 18. partikongres i Verkhubinsky- distriktet i Østkasakhstan-regionen | 20.05 . 1949 | [HS 47] |
60 | Krasnov Vladimir Pavlovich | 11/03/1924 - 16/05/2001 | Generaldirektør for produktionsforeningen "Kometa" - Generaldirektør for anlægget "Kometa" i ministeriet for skibsbygningsindustrien i USSR, bjerge. Ulyanovsk | 02.02 . 1984 | [HS 48] |
61 | Krasnov Kirill Sergeevich | 27/03/1903 - 06/08/1973 | Seniorassistent for lederen af Kupyansk -stationen på Nord-Donetsk-jernbanen, Kharkiv-regionen | 05.11 . 1943 | [HS 49] |
62 | Krasnov Mikhail Leonidovich | 20/09/1898 - 1987 | Professor-konsulent fra det fjerde hoveddirektorat under USSR's sundhedsministerium, leder af afdelingen for øjensygdomme i Central Institute for the Improvement of Doctors, by. Moskva | 15.09 . 1978 | [HS 50] |
63 | Krasnov Mikhail Mikhailovich | 31/05/1929 - 24/06/2006 | Direktør for All-Union Research Institute of Eye Diseases ved Academy of Medical Sciences i USSR , akademiker fra USSR Academy of Medical Sciences, bjerge. Moskva | 30.05 . 1979 | [HS 51] |
64 | Krasnov Fedor Ivanovich [8] | 24/09/1916 - 1975 | Fører af konvoj nr. 1109 fra hovedafdelingen for motortransport i Leningrad under ministeriet for motortransport og motorveje i RSFSR | 05.10 . 1966 | [HS 52] |
65 | Krasnova Zoya Ignatievna | 05/12/1938 - 16/01/2014 | Apparatchik på det petrokemiske anlæg i Salavat opkaldt efter 50 års jubilæet for USSR for ministeriet for olieraffinering og petrokemisk industri i USSR, den autonome sovjetiske socialistiske republik Bashkir | 16.06 . 1975 | [HS 53] |
66 | Krasnova Claudia Fedorovna | slægt. 1925 | Link kollektiv gård opkaldt efter Lenin, Gryaznukhinsky-distriktet , Altai-territoriet | 20.05 . 1949 | [HS 54] |
67 | Krasnopeev Gennady Ivanovich | slægt. 04/12/1941 | Monter af Leningrad Admiralty Association af Ministeriet for Skibsbygningsindustrien i USSR | 16.12 . 1981 | [HS 55] |
68 | Krasnoselskaja Maria Semyonovna [9] | 24/03/1933 - 10/09/1997 | Svinefarmen fra den kollektive gård opkaldt efter Lenin, Tarashchansky-distriktet , Kiev-regionen | 22.03 . 1966 | [HS 56] |
69 | Krasnoslobodtsev Vasily Andreevich | 22/01/1921 - 19/09/1993 | Kombiner operatør af Kamenno-Brodskaya MTS i Sosnovsky-distriktet i Tambov-regionen | 21.01 . 1952 | [HS 57] |
70 | Krasnoshchekov Yury Ivanovich | 25/01/1927 - 24/03/2011 | Direktør for Forskningsteknologisk Institut i Ministeriet for Maskinteknik i USSR, bjerge. Jernbane i Moskva-regionen | 29.03 . 1976 | [HS 58] |
71 | Krasnyansky Mikhail Lukich | 1908 - ???? | Låsesmed fra Konotop lokomotiv-bil reparationsanlægget i Ministeriet for Jernbaner, Sumy-regionen | 01.08 . 1959 | |
72 | Krasovsky Alexander Arkadievich | 04/10/1921 - 06/02/2003 | Leder af afdelingen for N. E. Zhukovsky Air Force Engineering Academy i USSRs forsvarsministerium, generalmajor for ingeniør- og teknisk tjeneste, by. Moskva | 18.02 . 1981 | [HS 59] |
73 | Krasovsky Nikolay Nikolaevich | 09/07/1924 - 04/04/2012 | Direktør for Instituttet for Matematik og Mekanik i Ural-grenen af USSR Academy of Sciences , akademiker fra USSR Academy of Sciences, bjerge. Sverdlovsk | 06.09 . 1974 | [HS 60] |
74 | Krasovsky Petr Filippovich | 1906-1984 | Planter af sektion nr. 2 af Capital-II-minen i Molotovugol-trusten til Kuzbassugol-kombinationen af USSR Ministeriet for Kulindustri, by. Osinniki Kemerovo-regionen | 26.04 . 1957 | [HS 61] |
75 | Krasozov Ivan Pavlovich | 23/02/1910 - 09/05/1978 | Chefingeniør for Stalinugol Combine , Ministeriet for Kulindustrien i USSR's vestlige regioner, Stalin-regionen | 28.08 . 1948 | [HS 62] |
76 | Krastyn Jan Petrovich | 16/08/1890 - 24/09/1983 | Leder af sektoren for moderne og samtidshistorie ved Institut for Historie ved Akademiet for Videnskaber i den lettiske SSR , akademiker ved Akademiet for Videnskaber i den lettiske SSR, by. Riga | 01.08 . 1980 | [HS 63] |
Krasulya Alexandra Nikolaevna [10] | slægt. 1927 | Link kollektiv gård "Forward" i Khotensky- distriktet i Sumy-regionen | 16.02 . 1948 | ||
77 | Krasyuk Anna Mironovna | 1911 - ???? | Link gård på svineavlsstatsgården "Metallist" fra Ministeriet for Statsfarme i USSR, Amvrosievsky-distriktet i Stalin-regionen | 06.04 . 1949 | [HS 64] |
78 | Krasyuk Matryona Danilovna | 21/03/1923 - 30/05/1977 | Link kollektiv gård "Leninsky Way" Mirgorodsky-distriktet i Poltava-regionen | 23.06 . 1966 | [HS 65] |
79 | Krause Gennady Leonidovich | 24/02/1924 - 10/12/2002 | Leder af bilfabrik nr. 1 i Mosstroytrans-afdelingen i Glavmosavtotrans | 02.04 . 1981 | [HS 66] |
80 | Krakhmalny Ivan Semyonovich | 1903 - 1966 | Ingeniør af lokomotivdepotet Kiev-Passager af den sydvestlige jernbane, Kiev-regionen | 01.08 . 1959 | |
81 | Krakhotin Philip Rodionovich | 1904 - 10.1964 | Senior mekaniker fra stutteri opkaldt efter Budyonny i Salsky-distriktet i Rostov-regionen | 29.10 . 1948 | [HS 67] |
82 | Krasheninnikov Viktor Grigorievich | 20/02/1937 - 07/03/2003 | Fræseoperatør af Ulyanovsk mekaniske anlæg under Ministeriet for Radioindustri i USSR | 16.01 . 1974 | [HS 68] |
83 | Krayukhin Vasily Nikolaevich | 16/01/1921 - 20/09/1977 | Direktør for Krasnoufimsky-statsgården, Krasnoufimsky-distriktet , Sverdlovsk-regionen | 30.04 . 1966 | [HS 69] |
84 | Krevin Valery Petrovich | slægt. 31/05/1929 | Formand for den komplekse brigade af byggeriet tillid nr. 16 Glavleningradstroy, bjerge. Leningrad | 17.07 . 1980 | [HS 70] |
85 | Krezov Evgeny Vladimirovich | 13/06/1935 - 19/06/2009 | Formand for chauffører af biler fra Kamensk Motor Transport Enterprise fra Ministeriet for Vejtransport i RSFSR, Penza-regionen | 02.04 . 1981 | [HS 71] |
86 | Kreydik Sergey Mikhailovich | 1909 - ???? | Senioragronom fra Stakhanovskaya MTS i Oktyabrsky-distriktet i Stalinabad-regionen | 03.05 . 1949 | |
87 | Krekov Fedor Andreevich | 19/02/1919 - 14/06/2007 | Ingeniør af lokomotivdepotet Dyoma på Ufa-jernbanen, Bashkir ASSR | 01.08 . 1959 | [HS 72] |
88 | Kremen Anatoly Stepanovich [11] | slægt. 03/08/1929 | Gravemaskine fører af mekanisering afdeling nr. 141 af tillid nr. 16 "Neftestroy" af Ministeriet for byggeri af den hviderussiske SSR, by. Novopolotsk, Vitebsk-regionen | 15.02 . 1964 | [HS 73] |
89 | Krems Andrei Yakovlevich | 21/07/1899 - 31/05/1975 | Chefgeolog, stedfortrædende leder af afdelingen for videnskab i Ukhta Territorial Geological Directorate i Ministeriet for Geologi i RSFSR, doktor i geologiske og mineralogiske videnskaber, Komi ASSR | 16.06 . 1969 | [HS 74] |
90 | Krenev Afonasii Semyonovich | 19/10/1925 - 26/07/2007 | Formand for den komplekse brigade af mobil mekaniseret kolonne nr. 240 af tilliden "Sverdlovsksovkhozstroy" fra RSFSR's landbrugsminister, Sverdlovsk-regionen | 07.05 . 1971 | |
91 | Kreps Evgeny Mikhailovich | 05/01/1899 - 10/04/1985 | Direktør for I.M. Sechenov Institute of Evolutionary Physiology , akademiker ved USSR Academy of Sciences, bjerge. Leningrad | 13.03 . 1969 | [HS 75] |
92 | Krepyshev Vyacheslav Alexandrovich [12] | 22/02/1913 - 13/03/2005 | Formand for Antropovsky træindustrivirksomhed i Kostroma-regionen | 05.10 . 1957 | [HS 76] |
93 | Kresan Varvara Ignatievna | 1907 - ???? | Mælkepigen fra den kollektive gård opkaldt efter Frunze, Nizhyn-distriktet , Chernihiv-regionen | 22.03 . 1966 | |
94 | Kretavičius Henrykas Konstantinovich | 1928-2005 | Formand for den kollektive gård "Ritu aushra" Kedainsky-distriktet i den litauiske SSR | 24.07 . 1986 | [HS 77] |
95 | Kretinin Ivan Stepanovich | 20/09/1926 - 21/10/2008 | Skraberfører fra vejbygningsafdelingen nr. 23 i ministeriet for byggeri og vedligeholdelse af motorveje i den ukrainske SSR, Kharkiv-regionen | 04.05 . 1971 | [HS 78] |
96 | Kretinin Ivan Terentievich | slægt. 1931 | Formand for driftere ved Kadamdzhai-minen i Southern Mining and Metallurgical Plant opkaldt efter Frunze fra Ministeriet for Nonferrous Metallurgi i USSR, Osh-regionen | 20.05 . 1966 | [HS 79] |
97 | Kretov Vasily Elizarovich | 07/10/1910 - 02/02/1987 | Formand for den kollektive gård "Trommeslager" Minusinsk-distriktet i Krasnoyarsk-territoriet | 10.04 . 1948 | [HS 80] |
98 | Kretova Varvara Yakovlevna | 27/11/1921 - ???? | Fjerkræhus på den kollektive gård opkaldt efter Pushkin, Fatezhsky-distriktet , Kursk-regionen | 08.04 . 1971 | [HS 81] |
99 | Kretsul Dmitry Vladimirovich | 30/04/1933 - 20/04/2008 | Formand for den integrerede brigade i konstruktionsafdelingen nr. 28 i Tiraspol Construction Trust under Ministeriet for boliger og civilt byggeri i den moldaviske SSR | 08.01 . 1974 | [HS 82] |
100 | Krechun Vladimir Kozmovich | slægt. 1922 | Formand for den kollektive gård "Victory of October" Edinet-distriktet i den moldaviske SSR | 30.04 . 1966 | |
101 | Kreshenetsky Nikita Averkovich | 1907 - ???? | Formand for den kollektive gård opkaldt efter Petrovsky, Trostyanetsky-distriktet , Vinnitsa-regionen | 22.03 . 1966 | |
102 | Krzhizhanovsky Gleb Maximilianovich | 24/01/1872 - 31/03/1959 | Direktør for Energy Institute of the USSR Academy of Sciences , akademiker ved Academy of Sciences of the USSR, bjerge. Moskva | 23.01 . 1957 | [HS 83] |
103 | Krivenko Nikita Akimovich | 1900 - 27/08/1984 | Leder af stationen Nizhnedneprovsk-Uzel af Stalin-jernbanen, Dnepropetrovsk-regionen | 01.08 . 1959 | [HS 84] |
104 | Krivenko Nikolay Vasilievich | slægt. 1936 | Traktorfører af den kollektive gård opkaldt efter Zhdanov, Rakytnyansky-distriktet , Kiev-regionen | 22.12 . 1977 | |
105 | Krivenko Nikolay Evdokimovich | 19/06/1924 - ???? | Drifter af Kirov Mine Construction Department af Karagandashakhtostroy Combine fra Ministeriet for Byggeri af Sværindustrivirksomheder i USSR, bjerge. Karaganda | 05.04 . 1971 | [HS 85] |
106 | Krivenko Petr Stepanovich | 1910 - ???? | Formand for montører i Zhdanov -afdelingen "Metallurgmontazh" af trusten "Metallurgmontazh" fra ministeriet for byggeri af den ukrainske SSR, Stalin-regionen | 09.08 . 1958 | |
107 | Krivenko Yakov Nikolaevich | 11/04/1909 - 18/05/1992 | Leder af Donetsk Railway , Stalin Oblast | 01.08 . 1959 | [HS 86] |
108 | Krivenysheva Maria Ilyinichna | 07/02/1916 - 28/02/1991 | Mester i maskinmalkning af køer fra den kollektive gård "Smychka" Velikoluksky-distriktet i Pskov-regionen | 22.03 . 1966 | [HS 87] |
109 | Krivich Alexander Alekseevich | 04/08/1930 - 22/06/2018 | Kombiner af den kollektive gård opkaldt efter den XXII partikongres i Starominsk-distriktet i Krasnodar-territoriet | 12.03 . 1982 | [HS 88] |
110 | Krivich Viktor Grigorievich | 18/04/1907 - 1989 | Formand for den kollektive gård "3. femårsplan" Novomoskovsky-distriktet i Tula-regionen | 22.03 . 1966 | [HS 89] |
111 | Krivich Maria Ivanovna | 16/05/1913 - 26/07/1968 | Elektrisk svejser af værksted nr. 4 af Sumy Machine-Building Plant opkaldt efter M. V. Frunze fra Sumy Economic Council | 07.03 . 1960 | [HS 90] |
112 | Krivich Nikita Fedotovich | 1912-1990 | Formand for den kollektive gård "Zavet Ilyich" i Aleisky-distriktet i Altai-territoriet | 24.09 . 1949 | [HS 91] |
113 | Krivko Alexey Grigorievich | slægt. 06/04/1939 | Traktorfører af statsfarmen "Eremeevsky" i Poltava-distriktet i Omsk-regionen | 19.04 . 1967 | [HS 92] |
114 | Krivko Mikhail Maksimovich | 13/01/1903 - 07/09/1972 | Leder af afdelingen for stutteri opkaldt efter Budyonny i Salsky-distriktet i Rostov-regionen | 29.10 . 1948 | [HS 93] |
115 | Krivobok Nikolai Sviridonovich | 09/06/1926 - 20/09/1997 | Minearbejder i Degtyarsky- kobberminen i Sverdlovsk Economic Council | 09.06 . 1961 | [HS 94] |
116 | Krivobokov Alexander Vasilievich | 15/02/1929 - 04/06/1990 | Kaptajn på motorskibet "Budapest" fra Black Sea Shipping Company under USSR's marineministerium, bjerge. Odessa | 09.08 . 1963 | [HS 95] |
117 | Krivobokov Alexander Nikolaevich | 1936-1987 | Gornova fra Kuznetsk Jern- og Stålværker opkaldt efter V. I. Lenin, Ministeriet for Ferro Metallurgi i USSR, Kemerovo-regionen | 29.03 . 1982 | [HS 96] |
118 | Krivov Timofey Stepanovich | 03/05/1886 - 16/08/1966 | Veteran fra den revolutionære bevægelse, personlig pensionist, bjerge. Moskva | 16.03 . 1966 | [HS 97] |
119 | Krivova Maria Kalistratovna | slægt. 1966 | Brigadeleder af malere-gipsere i efterbehandlingskonstruktionsafdelingen nr. 10 i SPAO "Khimstroy" fra Ministeriet for Medium Machine Building i USSR, by. Seversk, Tomsk-regionen | 05.06 . 1984 | [HS 98] |
120 | Krivoy Petr Mikhailovich | slægt. 1930 | Kombinere operatør af statsgården opkaldt efter Komintern i Golopristansky-distriktet i Kherson-regionen | 08.12 . 1973 | |
121 | Krivokora Alexey Mikhailovich | 16/10/1927 - 08/12/2004 | Stålproducent fra Zlatoust Metallurgical Plant i Ministeriet for Ferro Metallurgi i USSR, Chelyabinsk-regionen | 22.03 . 1966 | [HS 99] |
122 | Krivolapov Gavriil Ilyich | 1902-1968 | Formand for den kollektive gård "Shlyakh Lenina" i Kharkov-distriktet i Kharkov-regionen | 26.02 . 1958 | |
123 | Krivonos Petr Fedorovich | 07/12/1910 - 19/10/1980 | Leder af North-Donetsk Railway i Folkets Kommissariat for Jernbaner i USSR, generaldirektør for Traction 2nd Rank, Stalin-regionen | 05.11 . 1943 | [GS 100] |
124 | Krivonosov Petr Timofeevich | 17/01/1907 - 23/02/1985 | Kombiner af mejeri-statsgården "Ust-Uysky" fra Ministeriet for Statsfarme i USSR, Ust-Uysky-distriktet i Kurgan-regionen | 07.06 . 1951 | [HS 101] |
125 | Krivorotenko Mikhail Leontievich | 30/11/1938 - 09/03/2004 | Link kollektiv gård "Rusland" i Verkhnedneprovsky-distriktet i Dnepropetrovsk-regionen | 23.06 . 1966 | [HS 102] |
126 | Krivorotov Vladimir Ivanovich | 26/01/1929 - 13/01/2012 | Formand for den kollektive gård "Rusland" Krasnogvardeisky-distriktet i Krim-regionen | 22.12 . 1977 | [HS 103] |
127 | Krivoruchko Grigory Semyonovich | 01/03/1914 - 29/10/1973 | Formand for Ordzhonikidze Grain State Farm under Ministeriet for Statsfarme i USSR, Aserbajdsjan SSR | 05.04 . 1948 | |
128 | Krivoruchko Nadezhda Mikhailovna | 08/08/1937 - 26/03/2015 | Mester i maskinmalkning af køer fra den kollektive gård opkaldt efter Kuibyshev, Kremenchug-distriktet , Poltava-regionen | 08.04 . 1971 | [HS 104] |
129 | Krivousov Boris Alekseevich | 07/04/1923 - 29/12/1982 | Direktør for mejetærskeren " Uralelektromed " af Ministeriet for Nonferrous Metallurgi i USSR, Sverdlovsk-regionen | 02.03 . 1981 | [HS 105] |
130 | Krivokhizha Alexander Zinovievich | 1900 - ???? | Formand for den kollektive gård "Zavety Ilyich" Krasnoturansky-distriktet i Krasnoyarsk-territoriet | 10.04 . 1948 | [HS 106] |
131 | Krivoshapkin Boris Vasilievich | 03/04/1928 - 26/08/1989 | Vejmester for Kotlas - afstanden af sporet af den nordlige jernbane , Arkhangelsk-regionen | 04.05 . 1971 | [HS 107] |
132 | Krivoshapkin Gerasim Afanasyevich [13] | 03/10/1908 - 15/11/1953 | Leder af hesteavlsgården på Krasnaya Zvezda kollektive gård, Oymyakonsky-distriktet , Yakut ASSR | 30.06 . 1949 | [HS 108] |
133 | Krivosheev Vasily Mikhailovich | 1908 - ???? | Fræseoperatør af det 4. statslejeanlæg i USSR Ministeriet for bilindustrien, bjerge. Kuibyshev | 22.08 . 1966 | |
134 | Krivosheev Egor Sergeevich | 11/12/1929 - 08/2020 | Mælkepige fra den kollektive gård "Lenin's Way" i Yeysk-distriktet i Krasnodar-territoriet | 22.03 . 1966 | [HS 109] |
135 | Krivosheev Nikolay Mikhailovich | slægt. 10/03/1927 | Kranoperatør af konstruktions- og installationstog nr. 167 af trusten "Gortransstroy" fra transportministeriets konstruktion af USSR, Gorky-regionen | 07.05 . 1971 | [HS 110] |
136 | Krivoshein Nikolai Afanasyevich | 20/05/1908 - 30/12/1976 | Chefdesigner af Central Design Bureau for Heavy Engineering af Statsudvalget for USSR's Ministerråd for Forsvarsteknologi, bjerge. Moskva | 17.06 . 1961 | [HS 111] |
137 | Krivoshey Nadezhda Mikhailovna | 03/10/1921 - 17/07/2005 | Link kollektiv gård opkaldt efter Karl Marx Krasnozersky-distriktet i Novosibirsk-regionen | 19.03 . 1947 | [HS 112] |
138 | Krivosheya Nadezhda Samsonovna | 11/07/1929 - 11/05/1999 | Link kollektiv gård opkaldt efter Shchors, Mironovsky-distriktet , Kiev-regionen | 22.12 . 1977 | [HS 113] |
139 | Krivosheya Nikolai Grigorievich | 19/12/1914 - 16/08/1974 | Leder af distriktsafdelingen for landbrug i Bogodukhovsky-distriktet i Kharkiv-regionen | 07.05 . 1948 | [HS 114] |
140 | Krivulya Ivan Vasilievich | 1904 - ???? | Formand for den kollektive gård "14-årsdagen for oktoberrevolutionen" Yaroslavl-distriktet i Krasnodar-territoriet | 06.05 . 1948 | |
Krivtsova Taisiya Georgievna [14] | 13/01/1929 - 28/01/2006 | Link kollektiv gård "Anzhersky" fra Ministeriet for Statsgårde i USSR, Anzhero-Sudzhensky- distriktet i Kemerovo-regionen | 03.07 . 1950 | ||
141 | Krizhanovskaya Nina Ivanovna | 1904 - ???? | Link frødyrkende statsfarm "Voznesensky" fra Ministeriet for Statsfarme i USSR, Voznesensky-distriktet i Nikolaev-regionen | 14.04 . 1949 | |
142 | Krizko Nazar Petrovich | 1884 - 30/04/1961 | Formand for den kollektive gård "Red Mayak" Minusinsk-distriktet i Krasnoyarsk-territoriet | 10.04 . 1948 | [HS 115] |
143 | Krikovtsev Mikhail Petrovich | 10/11/1926 - 12/11/1997 | Låsesmed på lokomotivdepotet på stationen opkaldt efter Maxim Gorky fra Volga Railway, Volgograd-regionen | 04.05 . 1971 | [HS 116] |
144 | Krikotin Stepan Pavlovich | 27/12/1910 - 04/09/1985 | Boreleder for Khaidarkans geologiske udforskningsparti under Afdelingen for Geologi og Undergrundsbeskyttelse under Ministerrådet for Kirghiz SSR | 29.04 . 1963 | [HS 117] |
145 | Krikun Anton Andreevich | 13/05/1897 - 08/12/1975 | Senior husdyrspecialist fra fjerkræstatsfarmen "Zagorsky" fra USSR's ministerium for statsfarme, Zagorsky-distriktet i Moskva-regionen | 07.02 . 1952 | [HS 118] |
146 | Krikun Lyubov Ivanovna | slægt. 20/02/1930 | Svinefarm fra den kollektive gård "Pershe Travnya" i Ostersky- distriktet i Chernihiv-regionen | 26.02 . 1958 | |
147 | Krikun Nikolai Pavlovich | 10/10/1919 - 23/10/2000 | Agronom-gartner fra den kollektive gård opkaldt efter Dzerzhinsky Kompaneevsky-distriktet i Kirovograd-regionen | 08.04 . 1971 | [HS 119] |
148 | Krikunov Alexey Matveevich | 1915 - ???? | Mester for Pyatigorsk Kødforarbejdningsanlæg under Ministeriet for Kød- og Mejeriindustri i RSFSR, Stavropol-territoriet | 14.06 . 1966 | |
149 | Krikunova Matryona Pavlovna [15] | 10/11/1922 - 25/11/2004 | Cowgirl fra den kollektive gård opkaldt efter den 17. partikonference i Kirovsky-distriktet i Cherkess Autonomous Region | 02.10 . 1950 | [HS 120] |
Kril Maria Alekseevna [16] | 1917 - ???? | Mælkepige fra Ananyevsky-roefarmen fra Ministeriet for Fødevareindustri i USSR, Krasnokutsky-distriktet i Kharkov-regionen | 25.09 . 1952 | ||
150 | Krinitsin Andrey Andrianovich | 1897-1967 | Formand for den bolsjevikiske kollektive gård, Kungursky-distriktet , Molotov-regionen | 19.03 . 1948 | [HS 121] |
151 | Krinitsky Grigory Alexandrovich | 20/03/1922 - 29/09/1995 | Formand for den kollektive gård "Radyanske landsby" Lebedinsky-distriktet i Sumy-regionen | 16.02 . 1948 | [HS 122] |
152 | Krinichenko Pavel Petrovich | 1888 - ???? | Link kollektiv gård "World Flame" Sarkand-distriktet i Taldy-Kurgan-regionen | 28.03 . 1948 | [HS 123] |
153 | Kristmann Anatoly Alexandrovich | 18/05/1934 - 24/07/1989 | Formand for husdyrbruget på Pydrangu-statsgården, Rakvere-distriktet , estiske SSR | 06.09 . 1973 | |
154 | Krisko Evsey Kuzmich [17] [18] | 07/05/1913 - 09/06/1984 | Formand for feltavlsbrigaden på statsfarmen "Sibiryak" fra USSR Ministeriet for statsgårde, Tulunsky-distriktet i Irkutsk-regionen | 03.05 . 1948 | [HS 124] |
155 | Kritina Alexandra Dmitrievna | slægt. 1921 | Svinefarm fra den kollektive gård "Lenin's Way" i Lysogorsky- distriktet i Nikolaev-regionen | 26.02 . 1958 | |
156 | Kritsky Ivan Andreevich | 1885 - ???? | Link Kollektiv Farm opkaldt efter Lenin, Altai District , Khakass Autonome Region | 10.04 . 1948 | [HS 125] |
157 | Krishtalevich Ulyana Feoktistovna | slægt. 27.12.1923 | Førstesekretær for Dokshitsy- distriktsudvalget for Belarus' kommunistiske parti, Vitebsk-regionen | 12.12 . 1973 | [HS 126] |
158 | Kroitor Zakhary Ivanovich | 1912-1972 | Formand for den kollektive gård "Drumul Leninist" Kotovsky-distriktet i den moldaviske SSR | 30.04 . 1966 | |
159 | Krolivets Ivan Zinovievich | 13/10/1914 - ???? | Senior hyrde fra Ilyichevka-avlsanlægget, Barvenkovsky-distriktet , Kharkiv-regionen | 08.04 . 1971 | [HS 127] |
160 | Kron Alexander Alexandrovich | 13/09/1914 - 25/03/1994 | Turner fra Irkutsk-fabrikken for tung konstruktion opkaldt efter V. V. Kuibyshev fra Ministeriet for Heavy, Energy and Transport Engineering i USSR | 09.07 . 1966 | [HS 128] |
161 | Kronberg Valentina Viktorovna | slægt. 1939 | Formand for sektionen af gummiproduktfirmaet "Sarkanais-pladser" i ministeriet for olieraffinering og petrokemisk industri i USSR, by. Riga af den lettiske SSR | 20.04 . 1971 | [HS 129] |
162 | Kronk Leonhard Antonovich | 27/04/1932 - 22/10/2014 | Assisterende værkfører for Starotkatsky-fabrikken i Krenholmskaya Manufactory mejetærsker , bjerge. Narva af den estiske SSR | 28.05 . 1960 | [HS 130] |
163 | Kropachev Mikhail Yakovlevich | 1907-1969 | Boreleder for Polaznensky Turbine Drilling Office i Polaznensky Oilfield Administration af Perm Economic Council | 19.03 . 1959 | [HS 131] |
164 | Kropotkin Viktor Andreevich | 27/09/1915 - ???? | Leder af sektionen af butikken af staten Plant "Bolshevik" af Ministeriet for General Engineering i USSR, bjerge. Leningrad | 26.04 . 1971 | [HS 132] |
165 | Krotkov Fedor Grigorievich | 28/02/1896 - 20/11/1983 | Leder af afdelingen for strålingshygiejne ved Central Institute for Postgraduate Medical Education , akademiker ved Academy of Medical Sciences i USSR, Generalmajor for Medical Service, Gor. Moskva | 31.03 . 1966 | [HS 133] |
166 | Krotov Viktor Vasilievich | 29/12/1912 - 10/03/1986 | Minister for Power Engineering i USSR, bjerge. Moskva | 28.12 . 1982 | [HS 134] |
167 | Krotov Ivan Mikhailovich | 20/08/1920 - 20/11/1998 | På vagt ved Nadezhda-grenen af Sverdlovsk-jernbanen , Sverdlovsk-regionen | 01.08 . 1959 | [HS 135] |
168 | Krotov Fedor Fedorovich | 25/2/1916 - 11/09/1978 | Formand for traktorbrigaden for den 1. Yangi-Yul MTS i Tashkent-regionen | 27.04 . 1948 | [HS 136] |
169 | Krotova Alexandra Fokeevna | 05/10/1911 - 28/01/2000 | Svinefarm fra Engels kollektiv gård, Verkhotursky-distriktet , Sverdlovsk-regionen | 08.03 . 1958 | |
170 | Krokhalev Matvey Pavlovich | 09/01/1926 - 29/10/2008 | Kombiner af den kollektive gård "Sovjet" i Yusvinsky-distriktet i det nationale distrikt Komi-Permyatsky | 23.06 . 1966 | [HS 137] |
Kroshkina Zinaida Ivanovna [19] | 20/12/1919 - 19/05/1995 | Mælkepige fra den kollektive gård "Pyatiletka" i Kostroma-distriktet i Kostroma-regionen | 04.07 . 1949 | [HS 138] | |
171 | Kruglikova Anna Nikolaevna [20] | 1923 - ???? | Link statsfarm "Nizhne-Chuysky" fra landbrugsministeriet i USSR, Kaganovichsky-distriktet i Frunze-regionen | 10.07 . 1950 | [HS 139] |
172 | Kruglich Gennady Mikhailovich | 08/01/1925 - 01/06/2000 | Monteringsmontør af automationsanlægget i Kiev opkaldt efter G. I. Petrovsky fra ministeriet for skibsbygningsindustrien i USSR | 25.07 . 1966 | [HS 140] |
173 | Kruglov Alexey Dmitrievich | 20/08/1929 - 30/12/2000 | Turner-karrusel af Kaluga-turbineanlægget i ministeriet for skibsbygningsindustrien i USSR | 26.04 . 1971 | [HS 141] |
174 | Kruglov Boris Semyonovich | 13/06/1928 - ???? | Regulator for anlægget "Vodtranspribor" af forsknings- og produktionsforeningen "Okeanpribor" fra ministeriet for skibsbygningsindustrien i USSR, bjerge. Leningrad | 23.01 . 1978 | [HS 142] |
175 | Kruglova Claudia Egorovna | 1908-1986 | Mælkepige fra den kollektive gård opkaldt efter Prokhorych, Ramensky-distriktet , Moskva-regionen | 07.04 . 1949 | [HS 143] |
176 | Kruglova Lidia Ivanovna [21] | slægt. 20/07/1929 | Mælkepige fra forsøgsgården opkaldt efter Lenin fra All-Union Scientific Research Institute of Flax, Torzhoksky-distriktet i Kalinin-regionen | 22.03 . 1966 | |
177 | Kruglova Natalia Nikolaevna | slægt. 1940 | Slibearbejder på møbelforsamlingsanlæg nr. 1 i Moskva under Ministeriet for Skovbrug, Papirmasse og Papir og Træbearbejdningsindustri i USSR | 17.12 . 1980 | |
178 | Kruglyak Ivan Ivanovich | 23/02/1913 - 02/11/1991 | Tidligere senior husdyrspecialist, nu direktør for avlssvineavlsstatsgården "Nikonovskoye" fra USSR's ministerium for statsfarme, Bronnitsky-distriktet i Moskva-regionen | 08.03 . 1954 | [HS 144] |
179 | Kruglyak Philip Kalenkovich | 24/12/1905 - 01/04/1970 | Førstesekretær for Melitopol -distriktsudvalget for Ukraines kommunistiske parti, Zaporozhye-regionen | 26.02 . 1958 | [HS 145] |
180 | Krugov Gennady Ivanovich | slægt. 01/11/1935 | Link drivhuskompleks i Omsk-distriktet i Omsk-regionen | 10.02 . 1975 | [HS 146] |
181 | Krumins Voldemar Kristapovich | 1922 - ???? | Præcisionsmekaniker fra Riga State Electrotechnical Plant VEF opkaldt efter V. I. Lenin , Ministeriet for Radioindustri i USSR, lettiske SSR | 26.04 . 1971 | [HS 147] |
182 | Krumins Voldemar Martynovich | slægt. 1931 | Mesh fra papirfabrikken "Ligatne" fra Rådet for nationaløkonomi i den lettiske SSR, Cesis-regionen | 29.06 . 1961 | [HS 148] |
183 | Krupenina Concordia Kirikovna | 1916 - ???? | Formand for Milkovsky-statsgården i Milkovsky-distriktet i Kamchatka-regionen | 30.04 . 1966 | |
184 | Krupenya Vladimir Ivanovich | 15/08/1915 - ???? | Kaptajn-direktør for den flydende base "Arman" fra Department of Active Marine Fisheries i USSR Ministeriet for Fiskeri, Primorsky Krai | 07.07 . 1966 | [HS 149] |
185 | Krupiy Vasily Lazarevich | 19/05/1929 - 20/06/2007 | Brigadeleder fra Dnepr titanium-magnesium-fabrikken i USSR Ministeriet for ikke-jernholdig metallurgi, bjerge. Zaporozhye | 20.05 . 1966 | [GS 150] |
186 | Krupka Ilya Zakharovich | 22/06/1904 - 23/06/1970 | Formand for den bolsjevikiske kollektive gård, Novo-Senzharsky-distriktet, Poltava-regionen | 10.05 . 1948 | [HS 151] |
187 | Krupskaya Anna Mikhailovna | 24/03/1924 - 1994 | Link kollektiv gård opkaldt efter Silnitsky, Polotsk-distriktet , Vitebsk-regionen | 30.04 . 1966 | [HS 152] |
188 | Krupsky Anatoly Semyonovich | slægt. 1937 | Skraberfører af den mobile mekaniserede kolonne nr. 18 af trusten "Yangiervodstroy" Golodnostepstroy fra Ministeriet for Melioration og vandressourcer i den usbekiske SSR, Syrdarya-regionen | 27.02 . 1974 | |
189 | Krupsky Ivan Lazarevich | 25/10/1926 - 13/12/1987 | Traktor-mejetærskere af Borkovsky -statsgården i Kustanai-regionen | 11.01 . 1957 | [HS 153] |
190 | Krupchatnikov Mikhail Yakovlevich | 07/05/1897 - 30/08/1947 | Designer af designbureauet for det bolsjevikiske anlæg, generalmajor for de tekniske tropper, bjerge. Leningrad | 28.10 . 1940 | [HS 154] |
191 | Krupchenko Alexander Vasilievich | 16/10/1928 - 06/10/1999 | Formand for blikkenslagere i Zhdanovsky- specialafdelingen nr. 572 af trusten "Donbassantekhmontazh" fra ministeriet for forsamling og særlige byggearbejder i USSR, Donetsk-regionen | 08.06 . 1978 | [HS 155] |
192 | Kruteleva Maria Stepanovna | 1902 - ???? | Link kollektiv gård opkaldt efter Molotov, Sudislavsky-distriktet , Kostroma-regionen | 28.04 . 1949 | |
193 | Krutikhin Arkady Stepanovich | 02/05/1930 - 10/06/1997 | Formand for installatørerne af byggeafdelingen af Bratsk aluminiumværk Bratskgesstroy under Ministeriet for Energi og Elektrificering af USSR, Irkutsk-regionen | 18.03 . 1976 | [HS 156] |
194 | Krutkov Ivan Sergeevich | 07/01/1930 - 13/09/1998 | Formand for statsgården "Permsky" Zelenovsky-distriktet i Ural-regionen | 23.06 . 1966 | [HS 157] |
195 | Kruus Vambola Yuganesovich | 29/07/1929 - 31/03/2012 | Kranfører i Tallinn Sea Trade Port under USSR's flådeministerium, Estlands SSR | 29.07 . 1966 | [HS 158] |
196 | Kruusalu Hilda Yurievna | 13/06/1904 - 15/11/1981 | Formand for statsfarmen "Udeva" fra ministeriet for statsgårde i USSR, Paide-distriktet i den estiske SSR | 05.10 . 1949 | [HS 159] |
197 | Kruusma Leida Yurievna | 31/03/1921 - 03/2020 | Mester ostemager fra Rakvere Dairy Plant i Ministeriet for Kød og Mejeriindustri i den estiske SSR | 14.06 . 1966 | [HS 160] |
198 | Kruchan Maria Ivanovna | slægt. 21/01/1928 | Mælkepige fra den kollektive gård opkaldt efter Gorky, Krasnokutsky-distriktet , Kharkov-regionen | 22.03 . 1966 | |
199 | Kruchina Nikolay Efimovich | 14/05/1928 - 26/08/1991 | Førstesekretær for Tselinograds regionale udvalg i Kasakhstans kommunistiske parti | 10.12 . 1973 | [HS 161] |
200 | Kruchinov Vasily Fedorovich [22] | 1900-1977 | Forbindelse til den vinbrugsstatslige gård "Mukuziani" under Ministeriet for Fødevareindustri i USSR, Gurjaani-regionen i den georgiske SSR | 04.09 . 1950 | |
201 | Kryzhanovskaya Maria Avramovna | 1910 - ???? | Link frødyrkende statsfarm "Yuzhny" fra ministeriet for statsfarme i USSR, Novoaleksandrovsky-distriktet i Stavropol-territoriet | 28.02 . 1949 | [HS 162] |
202 | Kryzhanovsky Stepan Fedorovich | 27/12/1912 - 06/08/1976 | Formand for traktor-mark-afgrøde-brigaden på Stalingrad-statsgården i Dzhetygarinsky-distriktet i Kustanai-regionen | 11.01 . 1957 | [HS 163] |
203 | Krylov Alexander Grigorievich [23] | slægt. 10/08/1928 | Justering af automatiske maskiner fra Leningrad elektromekaniske anlæg "LEMZ" under ministeriet for instrumentteknik, automatisering og kontrolsystemer i USSR | 20.04 . 1971 | [HS 164] |
204 | Krylov Alexey Nikolaevich | 15/08/1863 - 26/10/1945 | Medlem af Kommissionen for videnskabelige og tekniske flådespørgsmål ved USSR Academy of Sciences , akademiker ved USSR Academy of Sciences, bjerge. Leningrad | 13.07 . 1943 | [HS 165] |
205 | Krylov Alexey Pavlovich | slægt. 1923 | En ansat i virksomheden i Ministeriet for Elektronisk Industri i USSR, bjerge. Leningrad | 26.04 . 1971 | |
206 | Krylov Vasily Nikolaevich | 1912 - ???? | Blikkenslager på bolig- og vedligeholdelseskontoret nr. 10 i Sverdlovsk-regionen i bjergene. Moskva | 20.12 . 1966 | |
207 | Krylov Gury Petrovich | 1929 - 04/06/1997 | Formand for den integrerede brigade af byggeafdelingen nr. 454 af trusten "Dalmorgidrostroy" af Transportministeriet Byggeri af USSR, bjerge. Nakhodka fra Primorsky Krai | 02.08 . 1982 | [HS 166] |
208 | Krylov Porfiry Nikitich | 22/08/1902 - 15/05/1990 | Satiriker af det kreative samfund Kukryniksy , tegneserietegner af avisen Pravda, People's Artist of the USSR, bjerge. Moskva | 31.08 . 1972 | [HS 167] |
209 | Krylova Anna Petrovna | 16/09/1918 - 30/09/1990 | Link kollektiv gård "Red Ploughman" Skorodnyansky-distriktet i Kursk-regionen | 02.01 . 1948 | [HS 168] |
210 | Krylova Matryona Alekseevna | 1910 - ???? | Svejser ved Mytishchi Machine-Building Plant i Moskvas regionale økonomiske råd | 07.03 . 1960 | [HS 169] |
211 | Krylova Nina Georgievna | 10/12/1925 - 07/08/1995 | Læge på Balkhash Central District Hospital i Alma-Ata-regionen | 23.10 . 1978 | [HS 170] |
212 | Krylova Serafima Konstantinovna | 08/11/1923 - 21/08/1993 | Mælkepige fra statsgården "Matveevsky" i Parfenevsky-distriktet i Kostroma-regionen | 22.03 . 1966 | [HS 171] |
213 | Krymguzhin Gilmetdin Sayfetdinovich | 07/01/1927 - 01/02/1991 | Formand for traktorbrigaden for Khaibullinsky MTS i Khaibullinsky-distriktet i Bashkir ASSR | 08.04 . 1971 | |
214 | Krysa Pelageya Andreevna | slægt. 1924 | Link kollektiv gård "Chervony Zamozhnik" Umansky-distriktet i Kiev-regionen | 16.02 . 1948 | [HS 172] |
215 | Krysov Vasily Ivanovich | 13/03/1928 - 17/06/2017 | Svinefarm opkaldt efter Kirov Mari-Tureksky-distriktet i Mari Autonome Socialistiske Sovjetrepublik | 23.12 . 1976 | [HS 173] |
216 | Kryuk Vladimir Andreevich | 27/07/1927 - 17/03/2004 | Senioroperatør af Enakievo Metallurgical Plant i Ministeriet for Ferro Metallurgi i den ukrainske SSR, Donetsk-regionen | 30.03 . 1971 | [HS 174] |
217 | Kryukov Alexander Alexandrovich | 1921 - 24/12/1955 | Kombiner operatør af Ostrovskaya MTS i Zverinogolovsky-distriktet i Kurgan-regionen | 14.05 . 1951 | [HS 175] |
218 | Kryukov Anatoly Mikhailovich | 10/01/1924 - 07/03/2000 | Direktør for Svetly Put-statsgården, Pervomaisky-distriktet , Altai-territoriet | 22.03 . 1966 | [HS 176] |
219 | Kryukov Vasily Ivanovich | 02/12/1924 - 11/08/2005 | Leder af Novotroitsk Construction and Assembly Department af Stalmontazh Trust under Ministeriet for Forsamling og Special Construction Works of the USSR, Orenburg-regionen | 04.02 . 1980 | [HS 177] |
220 | Kryukov Victor Ivanovich | 23/10/1915 - 27/02/1987 | Formand for forretningsudvalget for distriktsrådet for arbejderdeputerede i Dergachevsky-distriktet i Saratov-regionen | 11.01 . 1957 | [HS 178] |
221 | Kryukov Sergey Sergeevich | 08/10/1918 - 08/01/2005 | Leder af designafdelingen for designbureau nr. 1 i statsudvalget for ministerrådet for USSR for forsvarsudstyr, Moskva-regionen | 17.06 . 1961 | [HS 179] |
Kryukova Anna Mitrofanovna [24] | slægt. 24.11.1919 | Link Kollektiv Farm opkaldt efter Stalin, Kurganinsky District , Krasnodar Territory | 06.05 . 1948 | ||
222 | Kryukova Valentina Fedorovna [25] | 07/06/1938 - 09/04/2001 | Produktgartner fra Semiluk Refractory Plant fra Ministeriet for Ferro Metallurgi i USSR, Voronezh-regionen | 05.03 . 1976 | [GS 180] |
223 | Kryuchek Pyotr Stepanovich | slægt. 1925 | Senior boreleder for Suchansk- kompleksekspeditionen af Primorsky Geological Administration af Ministeriet for Geologi i RSFSR, Primorsky Krai | 04.07 . 1966 | |
224 | Kryuchkov Nikolai Afanasyevich | 01/06/1911 - 13/04/1994 | Skuespiller fra filmstudiet " Mosfilm ", People's Artist of the USSR, bjerge. Moskva | 23.12 . 1980 | [HS 181] |
225 | Kryuchkova Anna Ivanovna | 1920 - 03/09/1999 | Mælkepige fra den kollektive gård " Gorshikha " i Yaroslavl-distriktet i Yaroslavl-regionen | 08.04 . 1971 | [HS 182] |
226 | Kryuchkova Pelageya Ivanovna | slægt. 1927 | Leder af Klin Combine of Artificial and Synthetic Fiber i Ministeriet for Kemisk Industri i USSR, Moskva-regionen | 28.05 . 1966 | |
227 | Kryazh Ivan Zakharovich | 31/12/1905 - 24/03/1967 | Førstesekretær for Staromlinovsky District Committee for Ukraines Kommunistiske Parti, Stalin-regionen | 26.02 . 1958 | [HS 183] |
228 | Kryatunova Raisa Andreevna | 04/02/1932 - 03/04/2022 | Fjerkræhus fra Seimovsky fjerkræfarmen i Dzerzhinsky-distriktet i Gorky-regionen | 08.04 . 1971 | [HS 184] |
229 | Kryachko Mikhail Ivanovich [26] | 19/09/1926 - 23/11/1995 | Leder af afdelingen for statsgården "Bolshevik" Borisovsky-distriktet i Belgorod-regionen | 23.06 . 1966 | [HS 185] |
230 | Kryachko Mikhail Semyonovich | 1882-1960 | Tekniker-bygger af den kollektive gård opkaldt efter Kalinin , Novo-Titarovsky-distriktet, Krasnodar-territoriet | 31.10 . 1957 | [HS 186] |
231 | Kryachko Stepan Petrovich | 06/11/1916 - 12/10/1994 | Formand for den komplekse brigade af den kollektive gård "Free Labor" i Borisovsky-distriktet i Belgorod-regionen | 11.03 . 1958 | [HS 187] |
232 | Ksenz Ivan Pavlovich | 1911-1996 | Direktør for statsgården "Petrovsky" Dobrinsky-distriktet i Lipetsk-regionen | 08.04 . 1971 | [HS 188] |
233 | Ksovreli Olga Panayotovna | 1914 - ???? | Formand for Stalins kollektive farm, Bolnisi-distriktet , Georgian SSR | 06.10 . 1950 |
Navigationstabel | |
---|---|
"TIL" | Kabaidze - Kapychina |
Kara - Kayushkina | |
Kvakusha - Kiptev | |
Kirakosyan - Knyazkin | |
Kobaidze — Kolyado | |
Komanov - Koryakina | |
Kosarev - Koyunliev | |
Kravets — Xovreli | |
Kuandykov - Kulyan | |
Kumakov - Kyanik |
Heroes of Socialist Labour på webstedet " Heroes of the country "
Helte fra socialistisk arbejde | ||
---|---|---|