Denne side er en del af listen over Helte fra Socialistisk Arbejder og oplister i alfabetisk rækkefølge dem, der er blevet tildelt titlen Helt af Socialistisk Arbejder , hvis efternavne begynder med bogstavet " I " .
Ingen. | Efternavn, navn, patronym | Life dates | Aktivitet | Opgavedato _ | HS |
---|---|---|---|---|---|
en | Yablokov Dmitry Dmitrievich | 13/11/1896 - 18/02/1993 | Professor ved afdelingen for fakultetets terapeutiske klinik ved Tomsk Medical Institute , akademiker ved Akademiet for Medicinske Videnskaber i USSR | 06.11 . 1986 | [GS 1] |
2 | Yablokov Nikolai Matveevich | 29/04/1911 - 08/12/1992 | Leder af grenen af statsgården "Verkhnemullinsky" i Perm-distriktet i Perm-regionen | 11.12 . 1973 | [GS 2] |
3 | Yablokova Alexandra Konstantinovna | 1930 - 22/11/2016 | Link kollektiv gård "Novaya Keshtoma" Poshekhonsky-distriktet i Yaroslavl-regionen | 30.04 . 1966 | [GS 3] |
fire | Yavdoshin Anatoly Arkhipovich | 19/07/1938 - 01/02/2012 | Traktorfører af statsgården "Yaroslavsky" Komsomolsk-distriktet i Aktobe-regionen | 19.02 . 1981 | |
Yavir (Yavor) Maria Ivanovna [1] | 08/02/1926 - 22/04/2006 | Link kollektiv gård opkaldt efter Chkalov , Novo-Moskovsky-distriktet, Dnepropetrovsk-regionen | 04.03 . 1949 | ||
5 | Yavnov Sergey Antonovich | 02/07/1937 - 24/01/2016 | Trolleybuschauffør af trolleybusdepotet i Kirovsky-distriktet i Ministeriet for boliger og kommunale tjenester i RSFSR, by. Novosibirsk | 14.08 . 1986 | [GS 4] |
6 | Yavorsky Boris Vladimirovich | 20/08/1910 - 18/03/1991 | Direktør for Bidaik-statsgården i Kzyltu-distriktet i Kokchetav-regionen | 11.01 . 1957 | [GS 5] |
7 | Yavorsky Vasily Ivanovich | 01/10/1876 - 20/09/1974 | Geolog og palæontolog, ansat ved Leningrad Mining Institute , doktor i geologiske og mineralogiske videnskaber, bjerge. Leningrad | 12.01 . 1971 | [GS 6] |
otte | Yavorsky Pavel Vladimirovich | 24/04/1905 - 26/06/1975 | Direktør for vinbrugsstatsgården opkaldt efter Molotov fra Ministeriet for Fødevareindustri i USSR, Anapa-distriktet i Krasnodar-territoriet | 26.09 . 1950 | [GS 7] |
9 | Yagafarov Sabit Fatihovich | 01/01/1935 - 15/06/1981 | Boreleder for Nizhnevartovsk -boreafdelingen nr. 2 i Glavtyumeneftegaz fra ministeriet for olieindustrien i USSR, Khanty-Mansiysk National District of Tyumen-regionen | 21.07 . 1975 | [GS 8] |
ti | Yagdzhiev Luka Lazarevich | 29/06/1910 - 15/08/1993 | Leder af produktionen af anlæg nr. 586 af Statsudvalget for Ministerrådet for USSR for forsvarsudstyr, bjerge. Dnepropetrovsk | 17.06 . 1961 | [GS 9] |
elleve | Yagmurova Yazgul | 15/04/1936 - ???? | Kollektiv bonde på kollektiv gård opkaldt efter Andreev, Karabekaul-distriktet , Chardjou-regionen | 14.02 . 1957 | [GS 10] |
12 | Yagola Vasily Andreevich | slægt. 1929 | Brigadeleder af montører af brohold nr. 2 af Glavmostostroy af Transportministeriets Byggeri af USSR, bjerge. Kiev | 09.08 . 1958 | |
13 | Yagotintsev Nikolay Ivanovich | 22/12/1936 - 07/12/2001 | Formand for installatørerne af konstruktions- og installationsafdelingen nr. 2 af konstruktions- og installationsfonden "Stavropolkhimstroy" fra Ministeriet for Industriel Byggeri i USSR, by. Nevinnomyssk, Stavropol-territoriet | 24.04 . 1981 | [GS 11] |
fjorten | Yagubov Alisafa Aligeydar oglu | 1937 - 24/05/2016 | Senior hyrde fra Shurabad mejeri-statsfarmen i Apsheron-regionen i Aserbajdsjan SSR | 07.07 . 1986 | [GS 12] |
femten | Yagubov Jahandar Mammad oglu | 1892 - 17/08/1968 | Chefagronom for distriktsafdelingen for landbrug i den kasakhiske region i Aserbajdsjan SSR | 10.03 . 1948 | |
16 | Yadgarova Bagi | 1903-1995 | Link kollektiv gård opkaldt efter Budyonny, Pakhtaabad-distriktet, Stalinabad-regionen | 01.03 . 1948 | |
17 | Yadenkus Ionas Yuozovich | 1922 - ???? | Svinefarm "Kretingale" Klaipeda-regionen i den litauiske SSR | 22.03 . 1966 | |
atten | Yadrishchensky Anisim Mikhailovich | 16/09/1916 - 04/10/1989 | Formand for traktorbrigaden for Olovyanninskaya MTS i Chita-regionen | 09.03 . 1948 | [GS 13] |
19 | Yazev Vasily Ivanovich | 24/01/1913 - 1999 | Leder af trusten "Pribalkhashstroy" i Karaganda Economic Council | 09.08 . 1958 | [GS 14] |
tyve | Yazmukhamedov Bitdy | 1925 - ???? | Bulldozer operatør af afdelingen "Karakumgidrostroy", turkmenske SSR | 31.12 . 1960 | [GS 15] |
21 | Yazovsky Ivan Egorovich | 10/01/1917 - 31/03/1974 | Link kollektiv gård "Pyatiletka om 4 år" i Kuznetsk-distriktet i Kemerovo-regionen | 25.02 . 1949 | [GS 16] |
22 | Yazulyan Mesrop Ivanovich | 1902 - ???? | Senior hyrde fra Kirov-kollektivfarmen i den sisiske region i den armenske SSR | 17.08 . 1948 | [GS 17] |
23 | Yazyeva Karlan | 1922 - ???? | Link kollektiv gård "Teze-El" Bayram-Ali-distriktet i Mary-regionen | 11.06 . 1949 | [GS 18] |
24 | Yaitskaya Anastasia Sergeevna | 1920 - ???? | Arbejder på Achigvar-statsgården opkaldt efter Mikoyan fra USSR's landbrugsministerium, Gali-distriktet i Abkhaz ASSR | 05.07 . 1949 | [HS 19] |
25 | Yayloyan Ekaterina Minasovna | 15/04/1917 - 08/10/2006 | Link kollektiv gård "Banner of the Commune" i Verkhne-Bakansky-distriktet i Krasnodar-territoriet | 13.08 . 1949 | [GS 20] |
26 | Yakimenko Ekaterina Evdokimovna [2] | 1922 -???? | Zvenevaya fra Pervomaisky roer sovkhoz fra Ministeriet for fødevareindustri i USSR, Sumy-regionen | 30.04 . 1948 | |
Yakimenko Maria Timofeevna [3] | slægt. 1928 | Link kollektiv gård "First of May" Ostersky- distriktet i Chernihiv-regionen | 23.04 . 1952 | ||
27 | Yakimov Alexander Panteleimonovich | 1924-1983 | Leder af Nizhneodessa-boringsafdelingen i Komineft-foreningen i ministeriet for olieindustrien i USSR, Komi ASSR | 30.03 . 1971 | [HS 21] |
28 | Yakimov Petr Ivanovich | 10/08/1915 - 06/11/2008 | Lærer i byens erhvervsskole nr. 9, bjerge. Minsk | 20.07 . 1971 | [HS 22] |
29 | Yakimova Nina Matveevna | 1931 - | Mælkepige fra Pobeda-kollektivfarmen, Falensky-distriktet , Kirov-regionen | 08.04 . 1971 | [HS 23] |
tredive | Yakimchuk Ulyan Agafonovich | 21/06/1919 - 15/08/1988 | Formanden for installationsstedet nr. 1 af trusten "Electroyuzhmontazh" af ministeriet for energi og elektrificering af den ukrainske SSR, bjerge. Zmiev Kharkiv-regionen | 20.04 . 1971 | [GS 24] |
31 | Yakin Viktor Vasilievich | 1928-2004 | Ingeniør af lokomotivdepotet Popasnaya fra Donetsk-jernbanen, Voroshilovgrad-regionen | 04.05 . 1971 | |
32 | Yakina Maria Mikhailovna | 1926-1977 | Traktorfører af Chermozsky-statsgården, Ilyinsky-distriktet , Perm-regionen | 08.04 . 1971 | [GS 25] |
33 | Yakovenko Anna Zakharovna | 1925 - ???? | Svineavl statsfarm "Retsyukovshchina" fra Ministeriet for Statsfarme i USSR, Gelmyazovsky- distriktet i Poltava-regionen | 22.10 . 1949 | |
34 | Yakovenko Evfrosiniya Grigorievna | 1918 - ???? | Link kollektiv gård "Socialist Perebudova" Lysogorsky- distriktet i Nikolaev-regionen | 16.02 . 1948 | |
35 | Yakovenko Lydia Ivanovna | slægt. 01/06/1941 | Mælkepige på Bryukhovetsky State Farm-Technical School, Bryukhovetsky District , Krasnodar Territory | 13.03 . 1981 | [HS 26] |
36 | Yakovenko Nikolai Petrovich | 1913 - 23/10/1993 | Formand for den kollektive gård "Komsomolskaya Pravda" i Dzhuvalinsky-distriktet i Sydkasakhstan-regionen | 28.03 . 1948 | [GS 27] |
37 | Yakovenko Petr Trifonovich | 1892 - ???? | Link kollektiv gård opkaldt efter K. Marx Promyshlenny-distriktet i Kemerovo-regionen | 06.03 . 1948 | [GS 28] |
38 | Yakoventsev Anatoly Alexandrovich | 06/11/1937 - 24/09/2014 | Luftfartøjschef for Lipetsk Joint Aviation Detachment af Civil Aviation Administration i de centrale regioner i USSR Ministeriet for Civil Luftfart | 04.02 . 1983 | [GS 29] |
39 | Yakovkin Vasily Abramovich | 1909 - ???? | Traktorfører af den kollektive gård opkaldt efter Michurin Promyshlenny-distriktet i Kemerovo-regionen | 19.04 . 1967 | [HS 30] |
40 | Yakovlev Alexander Efimovich | 1926-1990 | Formand for Briviba-kollektivfarmen, Kraslava-distriktet , lettiske SSR | 08.04 . 1971 | [HS 31] |
41 | Yakovlev Anatoly Timofeevich | 18/01/1941 - 10/11/2015 | Direktør for forskningsinstituttet for præcisionsteknologi i ministeriet for elektronisk industri i USSR, bjerge. Moskva | 10.03 . 1981 | [HS 32] |
42 | Yakovlev Vasily Afanasyevich | 20/04/1920 - ???? | Førstesekretær for Mainsky District Committee i CPSU, Ulyanovsk Region | 07.12 . 1973 | [HS 33] |
43 | Yakovlev Vladimir Vasilievich | 1925 - ???? | Brigadeleder af murere i den mobile mekaniserede søjle nr. 1195 af trusten "Vologdaselstroy" fra RSFSR's landbrugsminister, ungdomsmentor | 04.03 . 1976 | |
44 | Yakovlev Vladimir Mikhailovich | 05/02/1903 - 20/09/1983 | Chefdesigner af Leningrad Machine-Building Plant "Zvezda" opkaldt efter K. E. Voroshilov fra Ministeriet for Heavy, Energy and Transport Engineering i USSR | 05.04 . 1971 | [HS 34] |
45 | Yakovlev Grigory Georgievich | 28/02/1927 - 14/09/2013 | Pramskipper for Donau State Shipping Company under USSR's flådeministerium, bjerge. Izmail, Odessa-regionen | 03.08 . 1960 | [HS 35] |
46 | Yakovlev Evgeny Alekseevich | slægt. 27.02.1937 | Link Eksperimentel produktionsgård opkaldt efter Lenin fra All-Union Scientific Research Institute of Flax, Torzhoksky District , Kalinin-regionen | 10.02 . 1975 | [HS 36] |
47 | Yakovlev Evgeny Nikolaevich | slægt. 17.10.1931 | Generaldirektør for Tyumentransgaz Production Association for Gas Transportation and Supply of Glavtyumengazprom under Ministeriet for Gasindustri i USSR, Khanty-Mansiysk Autonome Okrug | 21.02 . 1986 | [HS 37] |
48 | Yakovlev Efim Alekseevich | 03/11/1907 - 29/12/1989 | Formand for den kollektive gård "Red October" Ananyevsky-distriktet i Odessa-regionen | 08.06 . 1951 | [HS 38] |
49 | Yakovlev Ivan Sergeevich | 1933 - ???? | Formand for den lille komplekse brigade i Konosha- tømmerindustrivirksomheden under Ministeriet for Skovbrug, Papirmasse og Træbearbejdningsindustri i USSR, Arkhangelsk-regionen | 17.09 . 1966 | [HS 39] |
halvtreds | Yakovlev Mikhail Timofeevich | 14/11/1928 - 09/06/1995 | Turner-borer fra Ural Heavy Machine Building Plant opkaldt efter Sergo Ordzhonikidze fra Ministeriet for Heavy and Transport Engineering i USSR, bjerge. Sverdlovsk | 11.07 . 1983 | |
51 | Yakovlev Nikolai Fyodorovich | 1904 - ???? | Seniordyrlæge fra datterselskabet "Pervomayskoye" i den økonomiske afdeling af Statens Sikkerhedskomité under Ministerrådet for USSR [4] , Leninsky-distriktet i Moskva-regionen | 05.08 . 1954 | |
52 | Yakovlev Petr Ionovich | 22/02/1921 - 11/07/1978 | Doyar fra statsgården "Amginsky" i Amginsky-distriktet i Yakut autonome sovjetiske socialistiske republik | 23.12 . 1976 | [HS 40] |
53 | Yakovlev Sergey Vasilievich | 1912 - ???? | Brigadeleder af murere af tilliden "Gorstroy" af Ministeriet for Byggeri og Byggematerialer i den turkmenske SSR, bjerge. Ashgabat | 09.08 . 1958 | [HS 41] |
54 | Yakovlev Fedor Matveevich | 02/05/1920 - 11/11/1975 | Formand for pudsere i den specialiserede byggeafdeling for by- og landbyggeri under Ministerrådet for den karelske ASSR, bjerge. Petrozavodsk | 09.08 . 1958 | [HS 42] |
55 | Yakovleva Aksinya Iosifovna | 1912 - 17.05.1966 | Link kollektiv gård "Trommeslager" i Aleksandrovsky -distriktet i Voroshilovgrad-regionen | 16.02 . 1948 | [HS 43] |
56 | Yakovleva Anastasia Yakovlevna | 10/11/1919 - 29/05/1998 | Mælkepige fra Arkhangelsky-avlsstatsgården, Primorsky-distriktet , Arkhangelsk-regionen | 22.03 . 1966 | [HS 44] |
57 | Yakovleva Galina Petrovna | 24/07/1940 - 08/10/2018 | Comber på Tyumen Worsted and Cloth Plant i Ministeriet for Tekstilindustri i RSFSR | 23.05 . 1986 | [HS 45] |
58 | Yakovleva Evdokia Ivanovna | 03/10/1924 - 30/12/2005 | Kalv af den kollektive gård til minde om I. V. Stalin, Petrovsky-Zavodsky-distriktet, Chita-regionen | 07.03 . 1960 | [HS 46] |
59 | Yakovleva Zinaida Alekseevna [5] [6] | 24/05/1923 - 23/08/1996 | Link frø kollektiv gård "Stroitel" Slavkovsky-distriktet i Pskov-regionen | 12.07 . 1949 | [HS 47] |
60 | Yakovleva Zinaida Egorovna | 1926 - 05.1993 | Formand for den kollektive gård "New Life" Bezhetsky-distriktet i Kalinin-regionen | 30.04 . 1966 | |
61 | Yakovleva Zoya Ivanovna | 18/06/1933 - 15/09/2008 | Formand-agronom på statsgården "Volgo-Don" Kalachevsky-distriktet i Volgograd-regionen | 30.04 . 1966 | [HS 48] |
Yakovleva Nina Zakharovna [7] | 1930 - ???? | Link kollektiv gård opkaldt efter Budyonny, Berezovsky-distriktet , Odessa-regionen | 21.03 . 1949 | ||
62 | Yakovleva Pavel Petrovna | 16/06/1909 - 06/07/1995 | Mælkepige fra den kollektive gård "Red October" af Knyazhestrovsky landsbyråd i Kholmogorsky-distriktet i Arkhangelsk-regionen | 30.08 . 1950 | [HS 49] |
63 | Yakonova Nina Vasilievna [8] | 1928 - ???? | Svinefarm fra avlsanlægget "Ventsy-Zarya" i Kavkazsky-distriktet i Krasnodar-territoriet | 22.03 . 1966 | [HS 50] |
64 | Yaksen Edgar Albertovich | 01/02/1922 - 05/05/2009 | Vagtofficer ved Tapa -stationen ved Baltic Railway, Estlands SSR | 04.05 . 1971 | |
65 | Yakubbaev Buvamirza | 1900 - ???? | Formand for traktorbrigaden i den første Namangan MTS Namangan-region | 11.01 . 1957 | |
66 | Yakubenko Evgeny Andreevich | 1935 - ???? | Turner-turner fra Donetsk Machine-Building Plant opkaldt efter Lenin Komsomol fra Ukraine fra produktionsforeningen "Donetskgormash" fra Ministeriet for Heavy Machine Building i USSR | 30.11 . 1989 | |
67 | Yakubov Ahmad | 1906 - 20/11/1968 | Formand for bomuldsdyrkningsbrigaden på den kollektive gård opkaldt efter Lenin , Deinau-distriktet, Chardjou-regionen | 14.02 . 1957 | [HS 51] |
68 | Yakubov Victor Ivanovich | 21/10/1939 - 12/09/2020 | Papirmaskineoperatør ved Svetogorsk Papirmasse- og Papirfabrik i Ministeriet for Papirmasse- og Papirindustri i USSR, Leningrad-regionen | 17.01 . 1977 | [HS 52] |
69 | Yakubov Iskandar | 1928 - ???? | Formand for Pravda Vostoka-kollektivfarmen, Leninsky-distriktet , Andijan-regionen | 20.02 . 1978 | |
70 | Yakubov Kuly | 1905 - 19/10/1978 | Link kollektiv gård "8. marts" Kunya-Urgench-distriktet , Tashauz-regionen | 05.04 . 1948 | [HS 53] |
71 | Yakubov Marufbay | 1909 - ???? | Formand for den kollektive gård opkaldt efter Voroshilov, Leninabad-distriktet, Leninabad-regionen | 17.04 . 1951 | |
72 | Yakubov Mirsaid | 1894 - ???? | Agronom på den kollektive gård opkaldt efter Lenin, Shakhrinau-distriktet , Stalinabad-regionen | 03.05 . 1949 | |
73 | Yakubov Mirsuleiman | 1902 - ???? | Formand for produktivitetsrådet for den kollektive gård opkaldt efter Kaganovich Yangi-Yulsky-distriktet i Tashkent-regionen | 13.06 . 1950 | |
74 | Yakubov Tajiahun | 1912 - ???? | Formand for den kollektive gård opkaldt efter Narimanov, Pakhtaabad-distriktet , Andijan-regionen | 11.01 . 1957 | |
75 | Yakubov Fazildin | 1923 - ???? | Formand for traktorbrigaden i den anden Izbaskent MTS i Andijan-regionen | 11.01 . 1957 | |
76 | Yakubova Durdypashsha | 1930 - ???? | Link kollektiv gård opkaldt efter Stalin fra Gazavat landsbyråd i Kupyr-distriktet i Khorezm-regionen | 13.06 . 1950 | |
77 | Yakubova Oguljik | 1922 - ???? | Link kollektiv gård "Teze-El" Bayram-Ali-distriktet i Mary-regionen | 11.06 . 1949 | [HS 54] |
78 | Yakubova Tokhta | slægt. 1936 | Formand for den kollektive gård "Namuna" i Turtkul-distriktet i Karakalpak ASSR | 26.02 . 1981 | |
79 | Yakubovich Nadezhda Pavlovna | slægt. 1929 | Formand for skiftet af støberiet i Minsk Automobile Plant i Det Hviderussiske SSRs Økonomiske Råd | 07.03 . 1960 | |
80 | Yakubonene Mikhalina Teofilevna | 1922 - ???? | Mælkepige på forsøgsgården i det litauiske forskningsinstitut for landbrug, Kėdainiai-distriktet | 22.03 . 1966 | |
81 | Yakunadze Dursun Rushenovich | 1909-1966 | Formand for den kollektive gård opkaldt efter Andreev, Batumi -distriktet, Adjara ASSR | 29.08 . 1949 | [HS 55] |
82 | Yakunenkov Ivan Ivanovich [9] | 17/12/1932 - 04/12/2018 | Direktør for Arzhenka State Breeding Plant, Rasskazovsky District , Tambov Region | 08.04 . 1971 | [HS 56] |
83 | Yakunenkov Pyotr Ustinovich | 25/10/1928 - 29/11/1990 | Formand for den kollektive gård "Sovjetrusland" Rudnyansky-distriktet i Smolensk-regionen | 23.06 . 1966 | [HS 57] |
84 | Yakunin Alexey Ivanovich | 15/10/1902 - 16/04/1968 | Direktør for Kharkov elektromekaniske anlæg i ministeriet for elektrisk industri i USSR | 17.11 . 1965 | [HS 58] |
85 | Yakunin Ivan Egorovich | 1929 - ???? | Traktor-mejetærsker operatør af statsgården opkaldt efter Panfilov, Oktyabrsky-distriktet , Kustanai-regionen | 23.06 . 1966 | [HS 59] |
86 | Yakunin Leonid Vasilievich | 07/08/1930 - 13/12/2017 | Brigadeleder af malere i afdelingen for arbejdslederen nr. 672 af bygge- og installationsfonden nr. 94 af Ministeriet for Byggeri i USSR, bjerge. Vladimir | 04.03 . 1976 | [HS 60] |
87 | Yakunkin Leonid Petrovich | 23/11/1929 - 05/10/2019 | Kombiner af den kollektive gård "Lenin's Way" i Marxovsky-distriktet i Saratov-regionen | 08.04 . 1971 | [HS 61] |
88 | Yakupov Gilman Girfanovich | 20/03/1925 - 13/02/2012 | Førstesekretær for Khaibullinsky District Committee i CPSU, Bashkir ASSR | 08.04 . 1971 | [HS 62] |
89 | Yakushev Grigory Alexandrovich | 28/11/1906 - 11/02/1980 | Chefagronom for Krasnoselsky-statsgården, Yuryev-Polsky-distriktet, Vladimir-regionen | 23.06 . 1966 | [HS 63] |
90 | Yakusheva Tatyana Ivanovna | 1905 - ???? | Kalv på en kollektiv gård i landsbyen Saratovka, Kalinin-regionen , armenske SSR | 22.03 . 1966 | [HS 64] |
91 | Yakushin Ivan Alexandrovich | 30/08/1939 - 11/11/2015 | Link kollektiv gård "Zarya" Tambov-distriktet i Amur-regionen | 23.12 . 1976 | [HS 65] |
92 | Yakushin Ivan Nikitovich | 18/09/1934 - 25/03/2016 | Formand for den kollektive gård opkaldt efter Lenin, Lyubertsy-distriktet , Moskva-regionen | 17.08 . 1988 | |
93 | Yakushina Valentina Vasilievna | 23/02/1923 - 13/04/2016 | Strikker på Kosinskaya Knitting Factory i Ministeriet for Let Industri i RSFSR, Moskva-regionen | 05.04 . 1971 | |
94 | Yakushina Tatyana Danilovna | 12/04/1914 - 23/12/1995 | Formand for statsgården "Shilovsky" Shilovsky-distriktet i Ryazan-regionen | 22.03 . 1966 | [HS 66] |
95 | Yakushkina Lidia Ivanovna | 1924 - ???? | Formand for den kollektive gård opkaldt efter Parkhomenko, Podvolochissky-distriktet , Ternopil-regionen | 08.04 . 1971 | |
96 | Yakshina Lyubov Stefanovna | 20/05/1928 - 20/09/1997 | Formand for den kollektive gård "Rodina" i Krasnogvardeisky-distriktet i Adygei Autonome Region | 08.04 . 1971 | [HS 67] |
97 | Yakshtas Alfonsas Antanovich | 1917 - ???? | Chauffør af Vilnius Motor Transport Office under Ministeriet for Motor Transport og Motorveje i den litauiske SSR | 05.10 . 1966 | |
98 | Yalagin Ivan Vasilievich | 01/03/1914 - 04/06/1968 | Formand for pudsere i konstruktions- og installationsafdelingen nr. 4 i Elektrostalstroy -trusten i Glavmosoblstroy, Moskva-regionen | 09.08 . 1958 | [HS 68] |
99 | Yalevskiy Vladlen Danilovich | 29/05/1926 - 12/10/2005 | Direktør for Zyryanovskaya-minen i Yuzhkuzbassugol Combine fra USSR Ministeriet for Kulindustri, Kemerovo-regionen | 30.03 . 1971 | [HS 69] |
100 | Yalin Petr Pavlovich | 16/05/1925 - 13/08/2009 | Formand for den kollektive gård "Red Ploughman" Arzamas-distriktet i Gorky-regionen | 11.12 . 1973 | [HS 70] |
101 | Yalovoy Ivan Nikonovich | 1918 - ???? | Formand for den kollektive gård "Komingern" Nedrigailovsky-distriktet i Sumy-regionen | 08.12 . 1973 | |
102 | Yalukhin Matvei Petrovich | 16/11/1908 - 06/05/1992 | Generaldirektør for produktionsforeningen "Sverdlovskoe" for fjerkræ, Sverdlovsk-regionen | 19.12 . 1988 | [HS 71] |
103 | Yamkovoi Vasily Timofeevich | 08/01/1917 - 04/03/1987 | Senior hyrde af avlsplanten "Red Shepherd" Chaplinsky-distriktet i Kherson-regionen | 22.03 . 1966 | [HS 72] |
104 | Yamnov Vasily Vasilievich | 12/02/1931 - 04/04/2000 | Formand for minearbejderne i det arbejdende ansigt af Ayutinskaya-minen i Rostovugol- kombinationen af Ministeriet for Kulindustri i USSR, Rostov-regionen | 29.12 . 1973 | [HS 73] |
105 | Yampilov Baudorzha Bazarovich | 15/09/1916 - 05/11/1989 | Komponist og dirigent, People's Artist of the USSR, Buryat ASSR | 12.09 . 1986 | [HS 74] |
106 | Yamulov Ignatiy Romanovich | 21/04/1928 - 25/10/2010 | Papirmassekok på Mari papirmasse- og papirfabrikken i ministeriet for skovbrug, papirmasse og papir og træbearbejdning i USSR, Mari ASSR | 17.09 . 1966 | [HS 75] |
107 | Yang Chun-sik | 1901 - 20/07/1973 | Formand for den kollektive gård "Kum-zhota" Sverdlovsk-distriktet i Dzhambul-regionen | 15.06 . 1950 | [HS 76] |
108 | Yanatiev Petr Borisovich | 1896 - ???? | Direktør for svineavlsstatsgården "Metallist" fra USSR's ministerium for statsfarme, Amvrosievsky-distriktet i Stalin-regionen | 06.04 . 1949 | [HS 77] |
109 | Yangireev Davletkirey Saitgareevich | 15/09/1927 - 20/05/1999 | Formand for det lille integrerede team af Beloretsk - tømmerindustrivirksomheden under Ministeriet for Skovbrug, Papirmasse og Træbearbejdningsindustri i USSR, Bashkir ASSR | 17.09 . 1966 | [HS 78] |
110 | Yandovin Sergey Grigorievich | 1911 - 02/12/1994 | Minearbejder i minen "hovedstaden" i det metallurgiske anlæg opkaldt efter A. K. Serov fra Sverdlovsk Økonomiske Råd | 19.07 . 1958 | [HS 79] |
111 | Yanenko Ivan Grigorievich | 1933 - ???? | Kombiner af kornfarmen "Mirolyubovsky" Presnovsky-distriktet i Nordkasakhstan- regionen | 23.06 . 1966 | [HS 80] |
112 | Yanenko Nikolai Nikolaevich | 22/05/1921 - 16/01/1984 | Direktør for Instituttet for Teoretisk og Anvendt Mekanik i den sibiriske gren af USSR Academy of Sciences , fuldt medlem af USSR Academy of Sciences, bjerge. Novosibirsk | 21.05 . 1981 | [HS 81] |
113 | Janes Vambol Hansovich | 1913 - ???? | Agronom fra den kollektive gård opkaldt efter Stalin Leselidzevsky landsbyråd i Gagra-distriktet i Abkhaz ASSR | 03.05 . 1949 | [HS 82] |
114 | Yankin Illarion Pavlovich | 18/06/1910 - 14/09/1964 | Direktør for Dzerzhinsky -statsgården i Oktyabrsky-distriktet i Nordkasakhstan-regionen | 11.01 . 1957 | [HS 83] |
115 | Yankovich Dmitry Stepanovich | 1929 - ???? | Formand for den kollektive gård "Pershe Travnya" Zbarazhsky-distriktet i Ternopil-regionen | 23.06 . 1966 | |
116 | Yankovsky Alexander Alekseevich | 27.05.1911 - 16.05.1999 | Senior lokomotivfører af lokomotivsøjle nr. 3 i specialreserven for Folkekommissariatet for jernbaner i USSR (depot Orsha Western Railway , Vitebsk-regionen) | 05.11 . 1943 | [HS 84] |
117 | Yankovsky Ivan Dmitrievich | 09/09/1924 - 26/03/2009 | Formand for den kollektive gård "40 år af oktober" i Stolin-distriktet i Brest-regionen | 30.04 . 1966 | [HS 85] |
118 | Yanovsky Vladimir Romanovich | 28/02/1939 - 20/06/1995 | Formand for traktorførerne på "Stepnoy"-statsgården i Kievs militærdistrikt, Dnepropetrovsk-regionen | 24.03 . 1981 | [HS 86] |
119 | Yanovsky Evgeny Nikolaevich | 17/11/1930 - 07/10/2004 | Formand for den kollektive gård "Druzhba" Nizhnegorsky-distriktet i Krim-regionen | 23.06 . 1966 | [HS 87] |
120 | Yanok Ishak Ibrahimovic | 11/05/1927 - 17/03/2003 | Formand for den kollektive gård "Oktober" Teuchezhsky-distriktet i Adygei Autonome Region | 23.06 . 1966 | [HS 88] |
121 | Jansons Ivars Augustovich | 26/10/1932 - 03/12/1990 | Formand for den kollektive gård "Uzvara" i Bauska-regionen i den lettiske SSR | 30.03 . 1982 | [HS 89] |
122 | Yanushkene Agota Moteevna | 1907 - ???? | Formand for den kollektive gård "Musu ateitis" Pasvalsky-distriktet i den litauiske SSR | 23.06 . 1966 | |
123 | Yanushkin Mikhail Kirillovich | 14/10/1923 - 08/05/2004 | Traktorfører af statsfarmen "Røde Kasakhstan" i Borodulikha-distriktet i Semipalatinsk-regionen | 19.04 . 1967 | |
124 | Yanchat Vasily Oyunovich | 1932 - 08/08/2014 | Formand for statsgården "Victory" Tandinsky-distriktet i Tuva ASSR | 13.12 . 1972 | [HS 90] |
125 | Yanchevsky Stanislav Mikhailovich | 1937-2007 | Operatøren af minedriftkombinationen af produktionsforeningen "Beloruskali" opkaldt efter 50-årsdagen for USSR af Ministeriet for Kemisk Industri i USSR, bjerge. Soligorsk, Minsk-regionen | 13.05 . 1977 | [HS 91] |
126 | Yanchenko Petr Ivanovich | 1917 - ???? | Formand for statsfarmen "Dictatoria" i ministeriet for landbrug og indkøb i USSR, Stalin-regionen | 31.08 . 1953 | [HS 92] |
Yanchuk Ksenia Grigorievna [10] | 07/05/1922 - ???? | Link kollektiv gård opkaldt efter Telman Telmanovsky-distriktet i Stalin-regionen | 02.06 . 1950 | [HS 93] | |
127 | Yanchuk Nikolay Mikhailovich | 15/02/1938 - 05/06/2008 | Mekaniker fra Iskra kollektive gård, Gorodok-distriktet , Khmelnytsky-regionen | 08.12 . 1973 | [HS 94] |
128 | Yanshin Alexander Leonidovich | 28/03/1911 - 10/09/1999 | Vicedirektør for Institut for Geologi og Geofysik i den sibiriske gren af USSR Academy of Sciences, akademiker fra USSR Academy of Sciences, Gor. Novosibirsk | 27.03 . 1981 | [HS 95] |
129 | Yanyshevsky Vladimir Pavlovich | 21/10/1930 - 05/10/2021 | Formand for det lille integrerede team af Kargasoksky- tømmerindustrivirksomheden i Ministeriet for Skovbrug, Papirmasse og Træbearbejdningsindustri i USSR, Tomsk-regionen | 17.09 . 1966 | [HS 96] |
130 | Yanshin Dmitry Vasilievich | 11/08/1930 - 26/04/2010 | Link til den mekaniserede forbindelse til den kollektive gård "Rassvet" Novousmansky-distriktet i Voronezh-regionen | 31.12 . 1965 | [HS 97] |
131 | Yapparov Karam Kharlamovich | 24/12/1924 - 06/04/2016 | Senior agglomerator på Kachkanar-mine- og forarbejdningsanlægget opkaldt efter Ya. M. Sverdlov fra Ministeriet for Ferro Metallurgi i USSR, Sverdlovsk-regionen | 30.03 . 1971 | [HS 98] |
132 | Yapryntsev Egor Potapovich | slægt. 1938 | Formand for elektriske svejsere i Kamchatka-husbygningsanlægget under Ministeriet for Byggeri i USSR i regionerne i Fjernøsten og Transbaikalia, bjerge. Petropavlovsk-Kamchatsky | 22.05 . 1986 | |
133 | Yaptune Hansuta Harnovich | 04/01/1934 - 29/04/1998 | Formand for rensdyravlsbrigaden på Zarya Taimyr kollektive farm, Ust-Yenisei District, Taimyr National District | 08.04 . 1971 | [HS 99] |
134 | Yaraliev Yarmet | 07/01/1912 - 06/03/1980 | Boreleder for borekontoret nr. 1 i trusten "Shirvanburneft" fra Ministeriet for olieindustrien i Aserbajdsjan SSR, by. Baku | 23.05 . 1966 | [GS 100] |
135 | Yaralov Artyom Bugdanovich | 1905-1994 | Chefagronom i Department of Agriculture i Lagodekhi-distriktet i den georgiske SSR | 25.09 . 1950 | |
136 | Yarashev Irgash | 1900 - 03/10/1960 | Agronom fra den kollektive gård "Stalins forfatning" i Stalinabad-distriktet i Tajik SSR | 05.05 . 1951 | |
137 | Yarv Anna-Elvira Yukhanovna | 29/08/1909 - 14/03/2002 | Rektor for den syvårige Saku -skole, Harju-regionen i den estiske SSR | 07.03 . 1960 | [HS 101] |
138 | Jarvekug Pelageya Petrovna | 17/10/1910 - 16/05/1985 | Mælkepige fra kollektivgården "Koit" i Viljandi-regionen i den estiske SSR | 01.03 . 1958 | [HS 102] |
139 | Yarvi Eugen Matveevich | 10/12/1917 - 14/10/1994 | Elektrisk savbilist fra Nadvoitsky- tømmerindustrivirksomheden i Segezha-distriktet i den karelske ASSR | 05.10 . 1957 | [HS 103] |
140 | Yaremenko Vasily Makarovich | 21/03/1914 - 03/03/1990 | Direktør for Ussuriysk Oil and Fat Plant i Ministeriet for Fødevareindustri i RSFSR, Primorsky Krai | 26.04 . 1971 | [HS 104] |
141 | Yaremenko Vladimir Ivanovich | 06/08/1930 - 03/02/1997 | Formand for driftere i Pervomaisky Mining Administration af Ministeriet for Ferro Metallurgi i den ukrainske SSR, bjerge. Kryvyi Rih, Dnepropetrovsk-regionen | 30.03 . 1971 | [HS 105] |
142 | Yaremiychuk Maria Alekseevna | 03/07/1920 - 13/09/2013 | Link kollektiv gård opkaldt efter Ivan Franko, Gvozdetsky- distriktet, Stanislav-regionen | 13.07 . 1954 | [HS 106] |
143 | Yarisova Maria Nikanorovna | 15/08/1904 - 21/03/1980 | Sektion af kornstatsgården "Kropotkinsky" fra USSR's ministerium for statsgårde, Kropotkinsky-distriktet i Krasnodar-territoriet | 11.02 . 1949 | [HS 107] |
144 | Yarkin Maxim Fyodorovich | 1912 - 25/03/1986 | Loader af mine nr. 62 af tilliden "Gremyachinskugol" af mejetærskeren "Molotovugol" fra Ministeriet for Kulindustri i USSR, Molotov-regionen | 26.04 . 1957 | [HS 108] |
145 | Yarmatov Kamil Yarmatovich | 05/02/1903 - 17/11/1978 | Filminstruktør, kunstnerisk leder af filmstudiet " Uzbekfilm ", People's Artist of the USSR, bjerge. Tasjkent | 28.04 . 1973 | [HS 109] |
146 | Yarmatova Dzhambul | 1906 - ???? | Link kollektiv gård opkaldt efter Stalin, Shaartuz-distriktet , Stalinabad-regionen | 01.03 . 1948 | |
147 | Yarmola Victor Markovich | 26/11/1922 - 24/05/1978 | Direktør for automationsanlægget i Kiev opkaldt efter G. I. Petrovsky fra ministeriet for skibsbygningsindustrien i USSR | 26.04 . 1971 | [HS 110] |
148 | Yarmontovich Elena Vasilievna | 15/08/1929 - 19/09/1986 | Link kollektiv gård "Znamya Sovetov" Lida-distriktet , Grodno-regionen | 30.04 . 1966 | [HS 111] |
149 | Yarmoshevich Grigory Nikolaevich | 21/01/1928 - 13/05/2013 | Den første ildsted for Nizhny Tagil jern- og stålværker opkaldt efter V. I. Lenin fra Ministeriet for Ferro Metallurgi i USSR, Sverdlovsk-regionen | 22.03 . 1966 | [HS 112] |
150 | Yarov Kurban | 11/04/1911 - 22/03/1981 | Direktør for Ordzhonikidzeabad MTS i Ordzhonikidzeabad-distriktet i Tajik SSR | 17.01 . 1957 | |
151 | Yarovoy Grigory Vasilievich | 1914-1989 | Formand for Agricultural Artel opkaldt efter XIX partikongres i Osakarovsky-distriktet i Karaganda-regionen | 11.01 . 1957 | [HS 113] |
152 | Yarovoy Mikhail Martynovich | 19/09/1909 - 28/05/1978 | Bådsmanden på dampskibet "Proletarsk" fra Azov-afdelingen af kulmalmflåden fra Black Sea Shipping Company fra Ministeriet for Marineflåden i USSR, bjerge. Zhdanov, Donetsk-regionen | 29.07 . 1966 | [HS 114] |
153 | Yarovoy Mikhail Savvich | 15/12/1925 - 19/07/2007 | Traktorfører af Borkovsky-statsgården, Borovsky-distriktet , Kustanai-regionen | 08.04 . 1971 | |
154 | Yarovoy Stepan Petrovich | 1927 - ???? | Formand for installatørerne af Dneprodzerzhinsk specialiserede afdeling "Khimmontazh" nr. 208 af trusten "Dneprometallurgmontazh" fra ministeriet for installation og særlige konstruktionsarbejder i den ukrainske SSR, Dnepropetrovsk-regionen | 23.04 . 1980 | [HS 115] |
155 | Yaronis Arkady Iosifovich | 1885 - ???? | Leder af hydrosektionen i afdelingen for kunstvanding af Oktemberyan-kanalen, Armensk SSR | 16.10 . 1950 | [HS 116] |
156 | Yaroslavtsev Vladimir Ksenofontovich | 22/07/1938 - 03/02/2009 | Leder af den mekaniserede afdeling af den kollektive gård "Zabaykalets" Sretensky-distriktet i Chita-regionen | 23.12 . 1976 | [HS 117] |
157 | Yarokh Elena Nesterovna | 1908 - ???? | Links til den kollektive gård "Red October" i Tauride-distriktet i den østlige Kasakhstan-region | 28.03 . 1948 | [HS 118] |
158 | Yarotskaya Alicia Fedorovna | 1931 - ???? | Formand for spinderne på Slavuta-stoffabrikken i Ministeriet for Let Industri i den ukrainske SSR, Khmelnytsky-regionen | 05.04 . 1971 | |
159 | Yaroshevich Zinaida Petrovna | slægt. 07/01/1940 | Maskinmalkningsoperatør af den kollektive gård "Motherland of Yakub Kolas" Stolbtsy-distriktet , Minsk-regionen | 17.08 . 1988 | [HS 119] |
160 | Yaroshenko Vasily Petrovich | 1903 - ???? | Kombiner af statsgården "Zlatopolsky" i Shchuchinsky-distriktet i Kokchetav-regionen | 23.06 . 1966 | |
161 | Yaroshenko Victor Isidorovich | 23/03/1909 - 1992 | Afdelingsleder NII-10 i USSR's statskomité for radioelektronik, bjerge. Moskva | 28.04 . 1963 | [HS 120] |
162 | Yaroshenko Ivan Vladimirovich | 23/02/1926 - 26/11/2015 | Formand for den kollektive gård "Giant" Magdalinsky-distriktet i Dnepropetrovsk-regionen | 23.06 . 1966 | [HS 121] |
163 | Yaroshenko Iosif Demidovich | 1874 - ???? | Link kollektiv gård "Chervony Prapor" Maryinsky-distriktet i Stalin-regionen | 02.06 . 1950 | [HS 122] |
164 | Yaroshenko Stepan Klimentievich | 1895-1969 | Formand for den kollektive gård "8. birk" Kupyansky-distriktet i Kharkov-regionen | 16.02 . 1948 | |
165 | Yarusov Dmitry Antonovich | 26/01/1914 - 22/07/1993 | Senior smelter fra Krasnouralsk kobbersmelteværk under Sverdlovsk Economic Council | 09.06 . 1961 | [HS 123] |
166 | Yarusov Ivan Fyodorovich | 06/06/1934 - 08/08/2007 | Fælder af Kuraginsky- tømmerindustrivirksomheden i brændstofindustriafdelingen i eksekutivkomiteen for Krasnoyarsk Regional Council of People's Deputy | 11.07 . 1986 | [HS 124] |
167 | Yartsev Maxim Mikhailovich | 1914 - 03/05/1997 | Formand for traktorbrigaden for Alekseevskaya MTS i Alekseevsky-distriktet i Voronezh-regionen | 07.05 . 1948 | [HS 125] |
168 | Yartsev Pavel Andreevich | slægt. 06/02/1929 | Smed fra Murom Diesel Lokomotiv Plant opkaldt efter F. E. Dzerzhinsky , Ministeriet for Heavy, Power and Transport Engineering i USSR, Vladimir Region | 05.04 . 1971 | |
169 | Yarchukov Nikolai Anatolievich [11] | 1932-1995 | Mester af Bryansk Cementfabrik i Ministeriet for Byggematerialeindustri i RSFSR, Bryansk-regionen | 28.07 . 1966 | [HS 126] |
170 | Yasakova Ekaterina Andreevna | 05.12.1927 - 06.2022 | Kalv på Berezovsky-statsgården, Sharlyksky- distriktet , Orenburg-regionen | 22.03 . 1966 | [HS 127] |
171 | Yasas Juozas Prano | 22/10/1917 - 29/09/1986 | Direktør for statsfarmen "Beinorava" Radviliski-distriktet i den litauiske SSR | 22.03 . 1966 | [HS 128] |
172 | Yasinovskaya Vera Stepanovna | 26/04/1917 - 18/02/1998 | Svinefarm fra "Experience"-statsgården, Podgorensky-distriktet , Voronezh-regionen | 22.03 . 1966 | [HS 129] |
173 | Yasinovsky Valentin Martemyanovich | 16/08/1924 - 26/03/2017 | Turner fra Moskva Avangard Machine-Building Plant fra Ministeriet for Luftfartsindustri i USSR | 26.04 . 1971 | [HS 130] |
174 | Yasnov Mikhail Alekseevich | 06/05/1906 - 23/07/1991 | Formand for præsidiet for den øverste sovjet af RSFSR , bjerge. Moskva | 04.06 . 1976 | [HS 131] |
175 | Yastrebova Antonina Mikhailovna | 28/09/1925 - 08/10/2005 | Agronom fra statsgården "Stemassky" Alatyrsky-distriktet i Chuvash ASSR | 30.04 . 1966 | [HS 132] |
176 | Yaskiv Maria Frankovna | 1913-1998 | Mælkepigen fra den kollektive gård opkaldt efter Zhdanov, Zhydachovsky-distriktet , Drogobych-regionen | 26.02 . 1958 | |
177 | Yasyukevich Sergey Filippovich | 01/01/1938 - 29/07/2020 | Elektrisk rørsvejser på Pervouralsk New Pipe Plant under Ministeriet for Ferro Metallurgi i USSR, Sverdlovsk-regionen | 04.07 . 1984 | [HS 133] |
178 | Yatimova Sharif | 1924 - ???? | Link kollektiv gård opkaldt efter Ordzhonikidze, Stalinabad-distriktet, Stalinabad-regionen | 01.03 . 1948 | |
179 | Yaunzheikare Anna Yanovna [12] | 1926-2015 | Svinefarm fra statsfarmen "Berzpils" i Balvi-regionen i den lettiske SSR | 15.02 . 1958 | [HS 134] |
180 | Yakhimets Ivan Ivanovich | 19/02/1933 - 09/02/2006 | Formand for den integrerede brigade af byggeafdelingen nr. 1 af trust nr. 1 i Glavzapaduralstroy af Ministeriet for Industriel Byggeri i USSR, Perm-regionen | 12.04 . 1974 | [HS 135] |
181 | Yakhin Riza Khazhiakhmetovich | 13/06/1935 - 15/12/1998 | Kombiner af statsfarmen "Zilairsky" i Baimaksky-distriktet i den Bashkir autonome sovjetiske socialistiske republik | 23.12 . 1976 | [HS 136] |
182 | Yakhin Fazylgayan Fatkulbayanovich | 06/09/1923 - 25/06/1999 | Formand for den kollektive gård "oktober" Ilishevsky-distriktet i Bashkir ASSR | 23.06 . 1966 | [HS 137] |
183 | Yatsemirsky Sergey Iosifovich | 20/10/1928 - 19/05/2009 | Turner af anlæg nr. 933 fra Ministeriet for Radioindustri i USSR, bjerge. Dnepropetrovsk | 26.07 . 1966 | [HS 138] |
184 | Yatsenko Stepan Semyonovich | 1913 - ???? | Formand for den komplekse brigade af den kollektive gård "Ukraine" Chigirinsky-distriktet i Cherkasy-regionen | 26.02 . 1958 | |
185 | Yatskov Ivan Alekseevich | 25/01/1915 - 01/12/1995 | Leder af tunnelrestaureringssektionen i afdelingen for militære restaureringsarbejder nr. 12 | 05.11 . 1943 | [HS 139] |
186 | Yatskov Sergey Egorovich | 01/02/1927 - 18/06/2012 | Elektrisk lokomotivfører af lokomotivdepotet opkaldt efter Ilyich fra Moscow Railway , bjerge. Moskva | 13.05 . 1977 | [HS 140] |
187 | Yatsul Anna Nikolaevna | 1916 - ???? | Link kollektiv gård opkaldt efter Kirov , Bolshe-Viskovsky- distriktet, Kirovograd-regionen | 13.05 . 1948 | |
188 | Yatsunenko Alexander Dmitrievich | 1916-1978 | Mine værkfører nr. 3 af trust "Ordzhonikidzeugol" af mejetærskeren " Artyomugol " fra Ministeriet for Kulindustri i den ukrainske SSR, Donetsk-regionen | 29.06 . 1966 | |
189 | Yatsyk Praskovya Ionovna [13] | 1930 - ???? | Link kollektiv gård "Pershe Travnya" Litinsky-distriktet i Vinnitsa-regionen | 28.08 . 1952 | |
190 | Yachevsky Alexey Ivanovich | 18/04/1912 - 08/02/1987 | Kombiner af Luch Ilyicha kollektive gård, Alekseevsky-distriktet , Kuibyshev-regionen | 21.11 . 1958 | [HS 141] |
191 | Yachmenev Arkady Nikolaevich | 28/02/1933 - 01/11/2014 | Leder af rørrulleværkstedet i Pervouralsk New Pipe Plant under Ministeriet for Ferro Metallurgi i USSR, Sverdlovsk-regionen | 02.03 . 1981 | [HS 142] |
192 | Yashen (Nugmanov) Kamil | 25/12/1909 - 25/09/1997 | Formand for Union of Writers of the Uzbek SSR, akademiker for Academy of Sciences of the Uzbek SSR , bjerge. Tasjkent | 27.09 . 1974 | [HS 143] |
193 | Yashin Afanasy Fedorovich | 1887 - 04/09/1960 | Leder af hesteavlsgården på den kollektive gård "Hjertet af femårsplanen" Karsunsky-distriktet i Ulyanovsk-regionen | 11.07 . 1950 | [HS 144] |
194 | Yashin Lev Ivanovich | 22/10/1929 - 20/03/1990 | Fodboldmålmand, hædret Master of Sports of the USSR , bjerge. Moskva | 07.03 . 1990 | [HS 145] |
195 | Yashinskas Petras Kostovich | 20/10/1914 - 28/04/1986 | Overlæge på det republikanske hospital Kaunas fra den litauiske SSR | 23.10 . 1978 | [HS 146] |
196 | Yashkova Natalya Frolovna | 16/11/1930 - 24/05/2019 | Mælkepige ved Path to Communism kollektive gård, Vengerovsky District , Novosibirsk Region | 22.03 . 1966 | [HS 147] |
197 | Yashunkin Ivan Alekseevich | 1933-1988 | Formand for den kollektive gård "Vperyod" i Novokuznetsk-distriktet i Kemerovo-regionen | 13.12 . 1972 | |
198 | Yashchenko Ivan Ivanovich [14] | 02/01/1908 - 08/10/1970 | Tsentralnaya-Zavodskaya minetunneler fra "Stalinshakhtovosstanovlenie"-trusten under Ministeriet for Kulindustri i de vestlige regioner i USSR, Stalin-regionen | 28.08 . 1948 | [HS 148] |
199 | Yaschenkova Anisya Savelievna | 24/12/1926 - ???? | Monter af Ust-Kamenogorsk- kondensatoranlægget i ministeriet for elektrisk industri i USSR, Østkasakhstan-regionen | 20.04 . 1971 | [HS 149] |
200 | Yashchuk Feodosy Logvinovich | 1905 - ???? | Formand for den kollektive gård "1. maj" Vinnitsa-distriktet i Vinnitsa-regionen | 28.08 . 1952 |
Heroes of Socialist Labour på webstedet " Heroes of the country "
Helte fra socialistisk arbejde | ||
---|---|---|