Denne side er en del af listen over Heroes of Socialist Labour og lister, i alfabetisk rækkefølge, personer, der er tildelt titlen Hero of Socialist Labour , hvis efternavn begynder med bogstavet " Sh " , fra Shabadey til Schwimmer.
Navigationstabel | |
---|---|
"SH" | Shabadei - Schwimmer |
Shebaldova - Shiyan | |
Shkabardnya - Sheng |
Ingen. | Efternavn, navn, patronym | Life dates | Aktivitet | Opgavedato _ | HS |
---|---|---|---|---|---|
en | Shabadei Valentina Evdokimovna | slægt. 1937 | Kutter fra Kaliningrad -fabrikken til skræddersy og reparation af tøj til individuelle ordrer fra befolkningen i Ministeriet for Forbrugertjenester i RSFSR, Moskva-regionen | 04.08 . 1986 | [GS 1] |
2 | Shabaev Alexander Antonovich | 1907-1962 | Sekretær for distriktskomitéen for bolsjevikkernes kommunistiske parti i Altai-regionen , Khakass autonome region | 07.01 . 1948 | [GS 2] |
3 | Shabaev Pavel Vasilievich | 19/01/1901 - 01/09/1977 | Formand for den kollektive gård "Trudovik" Neverkinsky-distriktet i Penza-regionen | 02.04 . 1948 | [GS 3] |
fire | Shabalin Vasily Vasilievich | 01/02/1931 - 25/11/2020 | Formand for den komplekse brigade af Gorodetsk inter-kollektive gård mobile mekaniserede kolonne af Gorky regionale inter-kollektive landbrugskonstruktionssammenslutning af den all-russiske sammenslutning af inter-kollektive landbrugskonstruktionsorganisationer | 14.04 . 1981 | [GS 4] |
5 | Shabalov Kuzma Fedorovich | 16/08/1919 - 11/03/1981 | Stålproducent fra Kuznetsk jern- og stålværker fra Ministeriet for Ferro Metallurgi i USSR, Kemerovo-regionen | 22.03 . 1966 | [GS 5] |
6 | Shabanov Vitaly Mikhailovich | 01/01/1923 - 30/07/1995 | USSR's viceforsvarsminister for våben, oberst-general- ingeniør, Gor. Moskva | 18.02 . 1981 | [GS 6] |
7 | Shabanov Turak | 1881 - ???? | Senior hyrde fra den kollektive gård "Zhar-Kemir" Dzhurunsky Aktobe - regionen | 23.07 . 1948 | |
otte | Shabarov Evgeny Vasilievich | 20/01/1922 - 14/03/2003 | Assisterende chefdesigner af OKB-1 statskomité for USSR's ministerråd for forsvarsudstyr, Moskva-regionen | 17.06 . 1961 | [GS 7] |
9 | Shabbat Anastasia Ilyinichna | 1912 - ???? | Mælkepige fra den kollektive gård opkaldt efter Zhdanov, Gorodenkovsky-distriktet , Stanislav-regionen | 26.02 . 1958 | |
ti | Shabashov Nikolay Vasilievich | slægt. 1925 | Fælder fra Zavodouspensky- tømmerindustriens virksomhed under Ministeriet for Skovbrug og Træbearbejdningsindustri i USSR, Tugulymsky-distriktet i Sverdlovsk-regionen | 07.05 . 1971 | |
elleve | Shabelnik Alexey Efimovich | slægt. 1927 | Kombiner af den kollektive gård "Progress" i Bogodukhovsky-distriktet i Kharkov-regionen | 19.04 . 1967 | |
12 | Shabinsky Leonid Zakharovich | slægt. 25/03/1942 | Mester i maskinmalkning af køer fra Pervukhinsky-statsgården, Bogodukhovsky-distriktet , Kharkiv-regionen | 10.02 . 1975 | |
13 | Shaboltaev Alexey Fedorovich | 22/12/1927 - 07/05/1992 | Førstesekretær for CPSU's Klimovsky -distriktsudvalg, Bryansk-regionen | 23.12 . 1976 | [GS 8] |
fjorten | Shabransky Vitaly Leonidovich | 24/01/1917 - 12/09/1992 | Leder af laboratoriet OKB-456 for statsudvalget for USSR's ministerråd for forsvarsteknologi, Moskva-regionen | 17.06 . 1961 | [GS 9] |
femten | Shabrova Lyudmila Nikolaevna [1] | 23/10/1928 - 13/04/1984 | Mælkepige fra den kollektive gård "12. oktober" i Kostroma-distriktet i Kostroma-regionen | 26.08 . 1953 | [GS 10] |
16 | Shabunina Agafya Kharitonovna | 1910 - ???? | Arbejder på statsfarmen opkaldt efter Beria fra USSR's landbrugsministerium, Gagra-distriktet i Abkhaz ASSR | 31.07 . 1950 | [GS 11] |
17 | Shabunina Paraskovya Alexandrovna | 24/09/1913 - 28/09/1984 | Mælkepigen fra den kollektive gård opkaldt efter Sverdlov, Sysert-distriktet , Sverdlovsk-regionen | 08.03 . 1958 | [GS 12] |
atten | Shavadze Georgy Isaakovich | 1911 - ???? | Kollektiv landmand på den kollektive gård i landsbyen Saniore, Telavi-regionen , georgisk SSR | 02.04 . 1966 | |
19 | Shavarsky Joseph Ivanovich | slægt. 1932 | Link kollektiv gård "Mayak" Terebovlya-distriktet i Ternopil-regionen | 30.04 . 1966 | |
tyve | Shaveiko Eduard Petrovich | slægt. 15.06.1935 | Kombiner af den bolsjevikiske kollektive gård, Logoisk-distriktet , Minsk-regionen | 23.06 . 1966 | [GS 13] |
21 | Shavel Konstantin Vasilievich | 08/12/1931 - 31/05/2005 | Link kollektiv gård "Vostok" i Uzdensky-distriktet i Minsk-regionen | 13.12 . 1972 | [GS 14] |
22 | Shavishvili Kazim Osmanovich | 1922-1991 | Kollektiv landmand på den kollektive gård opkaldt efter Kalinin, Kobuleti-distriktet , Adjara ASSR | 29.08 . 1949 | [GS 15] |
23 | Shavishvili Raika Mukhamedovna | 28.11.1928 - 2010 | Kollektiv bonde på den kollektive gård opkaldt efter avisen "Komunisti" fra Kobuleti-distriktet i Adjara ASSR | 29.08 . 1949 | [GS 16] |
24 | Shavrin Nikolay Vasilievich | 04/08/1927 - 08/10/2016 | Traktorfører på Kansky fjerkræfarmen i Kansky-distriktet i Krasnoyarsk-territoriet | 08.04 . 1971 | [GS 17] |
25 | Shavyrin Anatoly Tikhonovich | 08/03/1907 - 12/05/1997 | Traktorfører af Tselinsky -statsgården , Tselinsky-distriktet, Rostov-regionen | 19.04 . 1967 | [GS 18] |
26 | Shavyrin Boris Ivanovich | 05/10/1902 - 10/09/1965 | Leder og chefdesigner af Special Design Bureau for Smoothbore Artillery af People's Commissariat for Armaments of the USSR, Moskva-regionen | 16.09 . 1945 | [HS 19] |
27 | Shagaev Fatkhi Islamovich | 06/03/1923 - 30/12/1996 | Brænder af Satka -anlægget "Magnezit" fra Ministeriet for Ferro Metallurgi i USSR, Chelyabinsk-regionen | 22.03 . 1966 | [GS 20] |
28 | Shagenyan Grigory Sarkisovich | slægt. 15/03/1931 | Link Collective Farm opkaldt efter Clara Zetkin, Shamkhor District , Aserbajdsjan SSR | 08.08 . 1950 | |
29 | Shagiakhmetov Ahmadulla Karimullovich | slægt. 1923 | Kedelværkstedsoperatør i Kazan CHPP nr. 2 i Tatenergo under USSR's ministerium for energi og elektrificering, Tatar ASSR | 04.10 . 1966 | |
tredive | Shagina Maria Artemievna | 19/09/1914 - ???? | Førstesekretær for Vsevolozhsk -distriktsudvalget for CPSU, Leningrad-regionen | 22.06 . 1957 | [HS 21] |
31 | Shagina Paraskovya Yakovlevna | 10/11/1897 - 01/06/1981 | Mælkepige fra Kholmogorsky-avls-mejeri-statsgården fra Ministeriet for Statsfarme i USSR, Kholmogorsky-distriktet i Arkhangelsk-regionen | 03.10 . 1951 | [HS 22] |
32 | Shaginova Vera Grigorievna | 09/12/1916 - 1996 | Kranfører i Makhachkala -havnen under USSR's flådeministerium, Dagestan ASSR | 07.03 . 1960 | [HS 23] |
33 | Shaginyan Marietta Sergeevna | 04/02/1888 - 20/03/1982 | Digterinde, tilsvarende medlem af Akademiet for Videnskaber i den armenske SSR , bjerge. Moskva | 03.05 . 1976 | [GS 24] |
34 | Shagirova Nabira | 1922 - ???? | Operatør af Baichunas-feltet, Makatsky-distriktet , Guryev-regionen | 07.03 . 1960 | |
35 | Shagoldyan Ruben Pavlovich | 15/03/1909 - ???? | Brigadeleder fra den vinbrugsstatslige gård opkaldt efter Azizbekov fra Ministeriet for Fødevareindustri i USSR, Aserbajdsjan SSR | 04.09 . 1950 | |
36 | Shagoldyan Tamara Badalovna | 1910 - 02/02/1981 | Sammenkædning af vinbrugsstatsgården opkaldt efter Azizbekov fra Ministeriet for Fødevareindustri i USSR, Aserbajdsjan SSR | 04.09 . 1950 | |
37 | Shadiev Khodzhikul | slægt. 1930 | Link bomuldsstatsgård "Kurgan-Tyube" fra ministeriet for statsfarme i USSR, Kurgan-Tyube-distriktet i Stalinabad-regionen | 01.04 . 1948 | |
Shadrina Lidia Mikhailovna [2] | 04/01/1924 - 02/05/2016 | Formand for den kollektive gård opkaldt efter Kirov, Kstovsky-distriktet , Gorky-regionen | 15.06 . 1950 | [GS 25] | |
38 | Shadrukhin Viktor Timofeevich | 1925 - 09/11/2000 | Driver af Bisersky- tømmerindustrivirksomheden i Ministeriet for Skovbrug og Træbearbejdningsindustri i USSR, Gornozavodsky-distriktet i Perm-regionen | 07.05 . 1971 | [HS 26] |
39 | Shazhankanov Mukan | 1897-1970 | Senior hyrde på statsfarmen "Kaimanachikhinsky" fra ministeriet for statsfarme i USSR, Irtysh-distriktet i Pavlodar-regionen | 03.12 . 1949 | [GS 27] |
40 | Shazhko Sofia Timofeevna | 31/12/1927 - 2005 | Operatør af Elan-Kolenov sukkerfabrik i Ministeriet for fødevareindustri i RSFSR, Novokhopyorsky-distriktet i Voronezh-regionen | 26.04 . 1971 | [GS 28] |
Shazzo Safet Shugaikovna [3] | slægt. 1937 | Link til Komsomol-ungdomsforbindelsen til den kollektive gård "Way of Ilyich" Teuchezhsky-distriktet i Adygei Autonome Region | 07.03 . 1960 | ||
41 | Shaimov Fazyl Zakirovich | 15/06/1933 - 15/06/1994 | Senior konverterarbejder ved Karabash Mining and Metallurgical Combine under USSR Ministry of Nonferrous Metallurgy, Chelyabinsk Region | 20.05 . 1966 | [GS 29] |
42 | Shainidze Mejid Demuralievich | 1919-1969 | Link kollektiv gård opkaldt efter 26 communards i Khulo-distriktet i Adjara ASSR | 05.08 . 1949 | [HS 30] |
43 | Shayashvili Naskid Vardoevich | 1908 - ???? | Link kollektiv gård "Glekhta gaertianeba" Gurjaani-distriktet i den georgiske SSR | 09.08 . 1949 | [HS 31] |
44 | Shaikenov Yerken | slægt. 1926 | Senior hyrde fra Enbek-kollektivfarmen, Amangeldy-distriktet , Kustanai-regionen | 23.07 . 1948 | |
45 | Shaykin Yesim Shaykenovich | 03/10/1926 - 27/01/2002 | Førstesekretær for Sergeevsky -distriktsudvalget for Kasakhstans kommunistiske parti, Nordkasakhstan-regionen | 24.12 . 1976 | [HS 32] |
46 | Shaimanov Razzak | 1903 - ???? | Formand for den kollektive gård opkaldt efter Marx, Kitab-distriktet , Kashka-Darya-regionen | 27.04 . 1948 | |
47 | Shaimardanov Khudoyar | 1912 - ???? | Link kollektiv gård opkaldt efter 30-årsdagen for oktober, Gissar-distriktet , Stalinabad-regionen | 01.03 . 1948 | |
48 | Shaimardanov Galim Shaimardanovich | 20/03/1917 - 2003 | Monteringsmontør af Kazan-fabrikken af skriveapparater til computere fra Ministeriet for Radioindustri i USSR | 25.04 . 1977 | |
49 | Shaimuradov Ilmurat | 1899 - ???? | Formand for traktorbrigaden for Kitab MTS i Kashka-Darya-regionen | 27.04 . 1948 | |
halvtreds | Shaimukhametov Muftahutdin Badretdinovich | 27/07/1911 - 14/09/1979 | Senioroperatør af Ufa Oil Refinery i Bashkir Economic Council | 19.03 . 1959 | [HS 33] |
51 | Shaitanov Dmitry Ivanovich | 11/08/1907 - 14/04/1982 | Kaptajn på fisketrawleren "Perekop" fra Trawl Fleet Administration, Murmansk-regionen | 13.04 . 1963 | [HS 34] |
52 | Shaikhieva Marfuga Shaikhievna | 15/04/1920 - 13/05/2003 | Mælkepige fra den kollektive gård opkaldt efter Vakhitov, Pestrechinsky- distriktet, Tatar ASSR | 10.02 . 1975 | [HS 35] |
53 | Shaikhlislamov Kadim Abrarovich | 18/11/1928 - 07/04/2015 | Formand for minearbejderne i Karabash Mining and Metallurgical Plant i Chelyabinsk Economic Council | 09.06 . 1961 | [HS 36] |
54 | Shaikhutdinov Ilsur Garafievich | 01/02/1936 - 29/12/2019 | Formand for den mekaniserede kolonne i konstruktions- og installationsafdelingen nr. 3 i Tatnefteprovodstroy-trusten under Ministeriet for Byggeri af Olie- og Gasindustrivirksomheder i USSR, Tatar ASSR | 20.02 . 1975 | [HS 37] |
55 | Shakaev Gabdush | 1894 - ???? | Senior hyrde fra den kollektive gård "Red" Dzhangalinsky-distriktet i Vest-Kasakhstan-regionen | 23.07 . 1948 | [HS 38] |
56 | Shakarishvili Guli Alievna | 1932 - ???? | Kollektiv bonde på den kollektive gård opkaldt efter Stalin fra Khutsuban Village Council i Kobuleti-distriktet i Adsjariens autonome sovjetiske socialistiske republik | 29.08 . 1949 | [HS 39] |
57 | Shakarishvili Ulbiya Akhmedovna | slægt. 1930 | Kollektiv bonde på den kollektive gård opkaldt efter Stalin, Kobuleti-distriktet , Adjara ASSR | 19.07 . 1950 | [HS 40] |
58 | Shakirov Gilmi Shakirovich | 1929-1991 | Kødudbener på Kazan Kødforarbejdningsanlæg under Ministeriet for Kød- og Mejeriindustri i RSFSR, Tatar ASSR | 17.03 . 1981 | |
59 | Shakirov Kamil Fayazovich | 04/10/1931 - 09/10/1983 | Formand for den kollektive gård "Kommunizmga" i Kukmorsky-distriktet i den tatariske autonome sovjetiske socialistiske republik | 23.06 . 1966 | |
60 | Shakirov Midkhat Zakirovich | 10/05/1916 - 05/01/2004 | Førstesekretær for SUKP's Bashkirs regionale udvalg | 23.02 . 1981 | [HS 41] |
61 | Shakirov Mirzodovlyat | 1917 - ???? | Formand for bomuldsdyrkningsbrigaden på kollektivgården "Moskva" Regarsky-distriktet i Tajik SSR | 17.01 . 1957 | |
62 | Shakirov Nusinbek [4] | 1901 - ???? | Formand for den kollektive gård "Dolan-Aly"-distriktet opkaldt efter 28 gardister fra Taldy-Kurgan-regionen | 28.03 . 1948 | [HS 42] |
63 | Shakirov Sali | 1919 - ???? | Farm manager for Molotov-kollektivfarmen, Zhilokosinsky-distriktet , Guryev-regionen | 23.07 . 1948 | |
64 | Shakolin Alexander Danilovich | 01/03/1920 - 25/11/1994 | Traktorfører af statsgården "Sortavalsky", bjerge. Sortavala Karelske ASSR | 11.12 . 1973 | [HS 43] |
65 | Shakulova Maksat | 1916 - 07/12/1966 | Formand for Kommunist-kollektivfarmen, Khojambas-distriktet , Chardjou-regionen | 07.03 . 1960 | [HS 44] |
66 | Shakura Andrey Trofimovich | 27/09/1923 - 04/06/1996 | Formand for den kollektive gård "XXI Congress of the CPSU" Mstislavsky-distriktet i Mogilev-regionen | 22.03 . 1966 | [HS 45] |
67 | Shakurova Mansura | slægt. 1937 | Formand for efterbehandlere af konstruktions- og installationsafdelingen nr. 3 af trusten "Mirzachulsovkhozstroy" Golodnostepstroy fra Ministeriet for Melioration og vandressourcer i den usbekiske SSR, bjerge. Gulistan fra Syrdarya-regionen | 05.11 . 1966 | |
68 | Shakshin Anatoly Dmitrievich | 13/01/1929 - 22/11/2010 | Boreformand for Shaim-borekontoret for trusten "Tyumenneftegazrazvedka" fra ministeriet for olieindustrien i USSR, Khanty-Mansiysk National District | 23.05 . 1966 | [HS 46] |
69 | Shakyarov Kudrat Abasali | slægt. 03/08/1926 | Formand for montører i den tredje Baku -forsamlingsafdeling af trusten "Azneftekhimmontazh" fra kontoret for Ministerrådet for Aserbajdsjan SSR til installation og særligt byggearbejde | 26.04 . 1976 | [HS 47] |
70 | Shalabaev Kerim | 1886-1956 | Leder af fårefarmen på den kollektive gård "Kzyl-otau" i Kokterek-distriktet i Dzhambul-regionen | 12.07 . 1949 | [HS 49] |
71 | Shalabaev Murat | 1896 - ???? | Senior hyrde på den kollektive gård opkaldt efter Amangeldy, Aral-distriktet , Kzyl-Orda-regionen | 31.10 . 1949 | [HS 50] |
72 | Shalagina Valentina Ivanovna | slægt. 1926 | Fjerkræhus fra Yaransky fjerkræfarmen i Yaransky-distriktet i Kirov-regionen | 22.03 . 1966 | |
73 | Shalamai Mikhail Akimovich | 23/05/1913 - 1985 | Direktør for Kamalinsky- pilotproduktionsanlægget, Rybinsk-distriktet i Krasnoyarsk-territoriet | 23.06 . 1966 | [HS 51] |
74 | Shalamberidze Mikhail Artyomovich | 1907 - ???? | Link Collective Farm opkaldt efter Marx, Zestafon District , Georgian SSR | 09.08 . 1949 | [HS 48] |
75 | Shalamov Viktor Fyodorovich | 13/07/1915 - 12/07/2000 | Værktøjsmager af Voronezh -anlægget "Elektrosignal" fra ministeriet for radioindustri i USSR | 29.07 . 1966 | [HS 52] |
76 | Shalamova Antonina Vasilievna | 16/07/1911 - ???? | Link kollektiv gård "Fremad", bjerge. Kizlyar, Grozny-regionen | 17.09 . 1949 | [HS 53] |
77 | Shaldybin Arkady Yakovlevich | 1912-1985 | Formand for min tunnelbrigade nr. 1-2 i Uglegorskugol-trusten for Sakhalinugol-kombinationen af USSR Ministeriet for Kulindustri, Sakhalin-regionen | 06.01 . 1966 | [HS 54] |
78 | Shalibekov Azimbay | 1887 - ???? | Senior hyrde fra Belbasar-kollektivfarmen, Chui-distriktet , Dzhambul-regionen | 23.07 . 1948 | [HS 55] |
79 | Shalimov Alexander Alekseevich | 20/01/1918 - 28/02/2006 | Direktør for Kiev Research Institute of Clinical and Experimental Surgery i Sundhedsministeriet i den ukrainske SSR, akademiker ved Academy of Sciences i den ukrainske SSR | 22.07 . 1982 | [HS 56] |
80 | Shalimov Zinoviy Ivanovich | 1907 - 19/02/1984 | Gravemaskinefører fra mekaniseringsafdelingen for trusten "Magnitostroy" fra Chelyabinsk Economic Council | 09.08 . 1958 | |
81 | Shalimova Tatyana Stepanovna [5] | 29/10/1926 - 20/10/2019 | Link vinbrugsstatsgård "Novo-Kubansky" fra ministeriet for fødevareindustri i USSR, Novo-Kubansky-distriktet i Krasnodar-territoriet | 01.11 . 1951 | [HS 57] |
82 | Shalin Fedor Ivanovich | 26/08/1925 - 30/11/1982 | Inspektør for Novosibirsk bildepot for den vestsibiriske jernbane | 05.03 . 1976 | [HS 58] |
83 | Shalugin Vladimir Boleslavovich | 04/01/1928 - 19/11/1991 | Låsesmed af byggematerialefabrikken "Victory" af Glavlenstroymaterialov fra Leningrads byråd for arbejderdeputerede | 25.03 . 1971 | [HS 59] |
84 | Shalugin Fedor Gerasimovich | 1915 - ???? | Formand for Pokrovskoye-kollektivfarmen, Istra-distriktet , Moskva-regionen | 19.02 . 1948 | |
85 | Shalupkina Marina Ivanovna | 1913-1994 | Formand for den kollektive gård "New Life" i Liozno-distriktet i Vitebsk-regionen | 30.04 . 1966 | [HS 60] |
86 | Shalkov Ivan Ivanovich | 1928 - 08/04/2016 | Turner fra Siberian Heavy Machine Building Plant fra Ministeriet for Heavy, Energy and Transport Engineering i USSR, bjerge. Krasnojarsk | 09.07 . 1966 | [HS 61] |
87 | Shamaev Alexander Alekseevich | 14/08/1910 - 14/06/1976 | Chefagronom på statsfarmen "Seed" Dzhankoy-distriktet i Krim-regionen | 23.06 . 1966 | [HS 62] |
88 | Shamaev Ergash | slægt. 1927 | Senior hyrde fra Sayrab-statsgården, Baysun-distriktet , Surkhandarya-regionen | 22.03 . 1966 | |
89 | Shamatava Ala Datuevna | 1918 - ???? | Kollektiv bonde af den kollektive gård opkaldt efter Lenin Okumsky landsbyråd i Gali-distriktet i Abkhaz ASSR | 29.08 . 1949 | [HS 63] |
90 | Shamatava Valentina Akakievna | slægt. 1929 | Kollektiv bonde på den kollektive gård opkaldt efter Beria fra Akhalsopels landsbyråd i Zugdidi-distriktet i den georgiske SSR | 29.08 . 1949 | [HS 64] |
91 | Shamatava Dorothy Pavlovich | 1913-1978 | Direktør for Tekhursky-statsgården i Tskhakaevsky-distriktet i den georgiske SSR | 02.04 . 1966 | |
92 | Shamatava Evgeny Kvikvinievich | 1906 - ???? | Brigadeleder fra den kollektive gård opkaldt efter Beria fra Teklat-landsbyrådet i Tskhakaevsky-distriktet i den georgiske SSR | 21.02 . 1948 | [HS 65] |
93 | Shamatava Tsabala Badraevna | slægt. 1929 | Kollektiv bonde på den kollektive gård opkaldt efter Lenin i Gali-distriktet i Abkhaz ASSR | 19.07 . 1950 | |
94 | Shamba Lyubov Kuchovna | slægt. 1925 | Link kollektiv gård opkaldt efter Voroshilov, Gudauta-distriktet , Abkhaz ASSR | 21.02 . 1948 | [HS 66] |
Shamgunova Gulsum Miftakhovna [6] | 30/11/1934 - 12/12 2012 | Mælkepige fra den kollektive gård opkaldt efter Tukay, Pervomaisky-distriktet, Tatar ASSR | 07.03 . 1960 | [HS 67] | |
95 | Shamilishvili Kevser Khasanovna | 1931-2010 | Kollektiv landmand på den kollektive gård opkaldt efter Molotov, Kobuleti-distriktet , Adjara ASSR | 29.08 . 1949 | [HS 68] |
96 | Shamin Roman Vasilievich | 23/09/1915 - 13/06/1989 | Direktør for statsgården "Bolshevik" Serdobsky-distriktet i Penza-regionen | 23.06 . 1966 | [HS 69] |
97 | Shamirzaev Ishmurat | 1909 - ???? | Link kollektiv gård opkaldt efter Lenin, Komsomol-distriktet, Samarkand-regionen | 12.07 . 1949 | |
Shamkova Anna Fedotievna [7] | slægt. 1923 | Forbindelse af frødyrkningsforbindelsen til den kollektive gård "Krasny profintern" i Sevsky-distriktet i Bryansk-regionen | 02.04 . 1948 | [HS 70] | |
98 | Shammedova Khanumgul Hamid kyzy | 25/03/1939 - 2009 | Mælkepige fra statsgården "Socialisme" i Masalli-regionen i Aserbajdsjan SSR | 08.04 . 1971 | [HS 71] |
99 | Shamov Andrey Georgievich | slægt. 1927 | Kombiner af den kollektive gård opkaldt efter Lenin Kazankovsky-distriktet i Nikolaev-regionen | 10.02 . 1975 | |
100 | Shamray Stepan Ivanovich | slægt. 22/02/1922 | Førstesekretær for Semikarakorsk District Committee i CPSU, Rostov-regionen | 08.04 . 1971 | [HS 72] |
101 | Shamrilov Yury Vladimirovich | 11/08/1932 - 01/07/2001 | Fræsermester på Metalist-fabrikken i USSR's luftfartsindustri, bjerge. Kuibyshev | 26.04 . 1971 | [HS 73] |
102 | Shamsudinov Fakhredin Shamsudinovich | 1907 - 11.1983 | Førstesekretær for Ferghana Regional Committee i Usbekistans kommunistiske parti | 14.12 . 1972 | [HS 74] |
103 | Shamugia Valerian Nikolaevich | 25/03/1912 - ???? | Formand for den kollektive gård "Oktomberi" i Zugdidi-regionen i den georgiske SSR | 21.02 . 1948 | [HS 75] |
104 | Shamugia Georgy Akvsentevich | 1923 - ???? | Kollektiv landmand fra den kollektive gård "1. maj" i Zugdidi-distriktet i den georgiske SSR | 19.07 . 1950 | [HS 76] |
105 | Shamugia Ivan Varlamovich | 1913 - ???? | Link kollektiv gård "Oktomberi" Zugdidi-distriktet i den georgiske SSR | 21.02 . 1948 | [HS 77] |
106 | Shamugia Kalistrat Dianozovich | 1914 - ???? | Link kollektiv gård opkaldt efter Stalin Gali-distriktet i Abkhaz ASSR | 21.02 . 1948 | [HS 78] |
107 | Shamugia Parmen Romanozovich | 1911 - ???? | Kollektiv landmand fra den kollektive gård "1. maj" i Zugdidi-distriktet i den georgiske SSR | 19.07 . 1950 | [HS 79] |
108 | Shamuradov Mele | 1906 - 28/09/1972 | Formand for traktorbrigaden i Lenin MTS i Tashauz-regionen | 05.04 . 1948 | [HS 80] |
109 | Shamshev Kirill Nikolaevich | 19/08/1925 - 28/07/2014 | Vicegeneraldirektør for det centrale forskningsinstitut for kemi og mekanik i ministeriet for forsvarsindustri i USSR, bjerge. Moskva | 02.01 . 1991 | [HS 81] |
110 | Shamsheev Viktor Alekseevich | 29/08/1938 - 03/02/2016 | Kombinere operatør af Lipetsk Regional State Agricultural Experimental Station, Lipetsk Region | 11.12 . 1973 | [HS 82] |
111 | Shamshina Maria Nikolaevna [8] | 12/09/1926 - 21/07/2012 | Link kollektiv gård opkaldt efter oktoberrevolutionen i Bolshe-Maresevsky-distriktet i Gorky-regionen | 15.06 . 1950 | [HS 83] |
112 | Shamshina Praskovya Stepanovna | 10/12/1923 - 17/11/2008 | Svinefarm fra avlsanlægget "Toida" i Paninsky-distriktet i Voronezh-regionen | 22.03 . 1966 | [HS 84] |
113 | Shamyakin Ivan Petrovich | 30/01/1921 - 14/10/2004 | Formand for den hviderussiske SSRs øverste sovjet , folkeskribent for den hviderussiske SSR, bjerge. Minsk | 29.01 . 1981 | [HS 85] |
114 | Shanaev Kazbek Islamovich | 1912 - 1990 | Link kollektiv gård "Zarya" Pravoberezhny-distriktet i den nordossetiske autonome sovjetiske socialistiske republik | 23.06 . 1966 | |
115 | Shanbaev Rzabai | slægt. 1928 | Formand for den kollektive gård opkaldt efter Kirov, Merken-distriktet , Dzhambul-regionen | 13.12 . 1972 | |
116 | Shandakov Prokopy Dmitrievich | 1888-1969 | Leder af hestefarmen på Chaptykh-Khonykh kollektive gård, Ust-Abakansky-distriktet, Khakass autonome region | 10.08 . 1949 | [HS 86] |
117 | Shandala Kuzma Alexandrovich | 1915 - ? | Formand for traktorbrigaden for Afipskaya MTS i Seversky-distriktet i Krasnodar-territoriet | 06.05 . 1948 | [HS 87] |
118 | Shandrenko Mark Kirillovich | 04/11/1910 - 01/11/1990 | Zvenevoy fra Merken roe-sovkhoz fra Ministeriet for Fødevareindustri i USSR, Merken-distriktet i Dzhambul-regionen | 08.05 . 1948 | [HS 88] |
119 | Shandru Ivan Andreevich | slægt. 1927 | Link kollektiv gård "Vyatsa Noue" Ungheni-distriktet i den moldaviske SSR | 30.04 . 1966 | |
120 | Shantarin Grigory Egorovich | 1879 - 01/09/1961 | Link kollektiv gård "Avangard" Bogdanovichsky-distriktet i Sverdlovsk-regionen | 19.03 . 1947 | [HS 89] |
121 | Shantsev Alexander Alexandrovich | slægt. 03/11/1953 | Næstkommanderende for den tekniske del - chef for den tekniske del af en separat jernbanesporsbataljon, Far Eastern Military District , kaptajn | 25.10 . 1984 | [HS 90] |
122 | Shantsev Petr Vasilievich | 09/10/1927 - 30/09/1981 | Formand for installatørerne af byggeafdelingen nr. 2 af trusten "Uraltyazhtrubstroy" fra Ministeriet for Byggeri af Sværindustrivirksomheder i USSR, bjerge. Pervouralsk, Sverdlovsk-regionen | 19.03 . 1981 | [HS 91] |
123 | Shankov Ivan Timofeevich | 07/04/1931 - 04/12/1993 | Kaptajn-direktør for den store frysefisketrawler "Vitebsk" fra Trawlflådeafdelingen i USSR Ministeriet for Fiskeri, Murmansk-regionen | 07.07 . 1966 | [HS 92] |
124 | Shaov Akhed Tituevich | 1932-1997 | Formand for den kollektive gård opkaldt efter Shogentsukov, Baksansky-distriktet , Kabardino-Balkar ASSR | 13.03 . 1981 | [HS 93] |
125 | Shaparenko Victor Andreevich | 02/01/1913 - ???? | Kombiner operatør af Lyudmilovskaya MTS i Nikolaev-regionen | 04.07 . 1951 | |
126 | Shaparenko Grigory Minovich | slægt. 25/05/1948 | Senior formand for konstruktions- og installationstog nr. 577 i Bamstroyput Construction Department i Transportministeriets Byggeri i USSR, Chita-regionen | 10.08 . 1990 | [HS 94] |
127 | Shapedko Alexander Pavlovich | 09/06/1932 - 30/10/2017 | Formand for den komplekse brigade af konstruktions- og installationsafdelingen nr. 19 af trusten "Pyatigorskstroy" fra Ministeriet for Industriel Byggeri i USSR, Stavropol-territoriet | 19.03 . 1981 | [HS 95] |
128 | Shapkin Nikolai Mikhailovich | 22/03/1923 - 10/05/1984 | Skibets øverstbefalende er en instruktør for Transportafdelingen for International Civil Aviation Lines i USSR Ministeriet for Civil Luftfart, bjerge. Moskva | 15.06 . 1971 | [HS 96] |
129 | Shapkina Lidia Ivanovna | slægt. 12/08/1923 | Lærer af realskole nr. 169, bjerge. Leningrad | 01.07 . 1968 | [HS 97] |
130 | Shaplyko Alexandra Alexandrovna | 04/10/1893 - 12/03/1988 | Formand for den kollektive gård "Chirvonaya Zmena" i Lyubansky-distriktet i Bobruisk-regionen | 28.03 . 1949 | [HS 98] |
131 | Shaplyko Kuzma Ivanovich | 14/10/1916 - 04/11/1997 | Formand for den kollektive gård "Chirvonaya Zmena" i Lyubansky-distriktet i Bobruisk-regionen | 03.07 . 1951 | [HS 99] |
132 | Shapoval Victor Pavlovich | 30/03/1936 - 06/1994 | Gravemaskinefører fra Gantsevichi- bygnings- og installationsafdelingen i trusten "Pinskvodstroymekhanizatsiya" fra Ministeriet for Landindvinding og Vandressourcer i den hviderussiske SSR, Brest-regionen | 10.03 . 1976 | [GS 100] |
133 | Shapoval Nadezhda Semyonovna | 29/09/1926 - 26/11/1992 | Mester af Kryukov Carriage Works , Poltava-regionen | 07.03 . 1960 | [HS 101] |
134 | Shapoval Yury Tikhonovich | 1929-1991 | Zvenyevoy Erastov Experimental Station, Pyatikhatsky District , Dnepropetrovsk Region | 23.06 . 1966 | [HS 102] |
135 | Shapovalov Alexander Evdokimovich | 09/10/1933 - 05/13/2002 | Formand for elektrikere i Zhdanovskys specialiserede afdeling nr. 449 "Electromontazh" af trusten "Donbasspromelectromontazh" fra ministeriet for installation og særlige byggearbejder i den ukrainske SSR, Donetsk-regionen | 15.06 . 1984 | [HS 103] |
136 | Shapovalov Grigory Petrovich | 1913 - ???? | Formand for den kollektive gård "Vej til kommunisme" Izyumsky-distriktet i Kharkov-regionen | 07.05 . 1948 | |
137 | Shapovalov Iosif Mironovich | 24/10/1904 - 25/01/1978 | Kommandør for det 4. brojernbaneregiment af Voronezh-fronten , oberstløjtnant | 05.11 . 1943 | [HS 104] |
138 | Shapovalov Karp Gavrilovich | 20/02/1914 - 24/06/2009 | Kombiner af den bolsjevikiske MTS i Mechetinsky-distriktet i Rostov-regionen | 14.05 . 1951 | [HS 105] |
139 | Shapovalova Ekaterina Nikolaevna | 22/06/1922 - 27/09/1982 | Svinefarm fra statsgården "Andreevsky" i Alekseevsky-distriktet i Tselinograd-regionen | 22.03 . 1966 | [HS 106] |
140 | Shapovalova Lidia Vasilievna | 03/09/1933 - 22/11/1992 | Mælkepige ved Path to Communism Collective Farm, Gomel District , Gomel Region | 08.04 . 1971 | [HS 107] |
141 | Shapovalova Lidia Vasilievna | slægt. 20.08.1937 | Link statsfarm "Red Mayak" Belyaevsky-distriktet i Odessa-regionen | 08.04 . 1971 | [HS 108] |
Shapovalova Maria Pavlovna [9] | 02/07/1925 - 30/09/2013 | Link kollektiv gård opkaldt efter Kaganovich i Novo-Titarovsky-distriktet i Krasnodar-territoriet | 10.02 . 1949 | [HS 109] | |
142 | Shaposhnik Boris Lvovich | 17/12/1902 - 09/12/1985 | Chefdesigner af SKB-1 af Minsk Automobile Plant under Ministeriet for Automobilindustrien i USSR | 07.03 . 1973 | [HS 110] |
143 | Shaposhnik Claudia Evtropovna [10] | 07/12/1925 - ???? | Link kollektiv gård opkaldt efter Ilyich Staro-Beshevsky-distriktet i Stalin-regionen | 02.06 . 1950 | [HS 111] |
144 | Shaposhnikova Anna Vasilievna [11] | 19/12/1928 - 12/11/2010 | Arbejder ved Khetsersky-statsgården i USSR's landbrugsministerium, Zugdidi-regionen i den georgiske SSR | 31.07 . 1950 | [HS 112] |
145 | Shaposhnikova Zoya Andreevna | 27/04/1913 - 09/11/1990 | Mælkepige fra den kollektive gård "12. oktober" i Kostroma-distriktet i Kostroma-regionen | 16.08 . 1950 | [HS 113] |
146 | Shaposhnikova Matryona Ivanovna | 10/11/1909 - ???? | Mælkepige på avls-mejeri-statsgården "Karavaevo" fra Ministeriet for Statsfarme i USSR, Kostroma-distriktet i Kostroma-regionen | 25.08 . 1948 | [HS 114] |
147 | Shaposhnikova Fyokla Andreevna | 08/01/1924 - 15/05/2013 | Mælkepige ved Path to Communism kollektive gård, Kalacheevsky District , Voronezh-regionen | 22.03 . 1966 | [HS 115] |
148 | Sharabaeva Inzetai [12] | 1911 - ???? | Link kollektiv gård "OYAN" Karatal-distriktet i Taldy-Kurgan-regionen | 28.03 . 1948 | [HS 116] |
149 | Sharangia Guja Abragovic | 1890 - ???? | Link kollektiv gård "Sovjetiske Abkhasien" Gali-distriktet i Abkhaz ASSR | 21.02 . 1948 | [HS 117] |
150 | Sharapov Anatoly Sergeevich | 23/10/1939 - 13/11/2020 | Fræseoperatør af Research and Production Association of Applied Mechanics opkaldt efter M. F. Reshetnev fra Ministeriet for General Mechanical Engineering i USSR, bjerge. Zheleznogorsk, Krasnoyarsk-territoriet | 06.08 . 1987 | [HS 118] |
151 | Sharapov Nikolai Mikhailovich | 16/05/1927 - 09/07/2014 | Formand for chauffører af biler i bilfabrikken nr. 16 i Glavmosavtotrans i eksekutivkomiteen for Moskvas byråd for folkedeputerede | 27.10 . 1982 | [HS 119] |
152 | Sharapova Antonina Mikhailovna | 22/06/1928 - 23/11/2005 | Presser på Kalinin byggematerialefabrik nr. 2 i Ministeriet for byggematerialeindustri i RSFSR | 08.01 . 1974 | [HS 120] |
Sharapova Zoya Nikolaevna [13] | 1928 - ???? | Link kollektiv gård opkaldt efter Chapaev, Dzhambul-distriktet , Dzhambul-regionen | 28.03 . 1948 | [HS 121] | |
153 | Sharapova Chinney | slægt. 1929 | Formand for Kaval-Makhmud landsbyråd i Gala-Assiysky- distriktet i Bukhara-regionen | 11.01 . 1957 | [HS 122] |
154 | Sharafutdinov Akilkhan | 03/07/1898 - 04/02/1981 | Lærer i gymnasiet nr. 14 opkaldt efter A. Khidoyatov, by. Tasjkent | 01.07 . 1968 | [HS 123] |
155 | Sharafutdinov Faskhutdin Mukhutdinovich | 04/03/1922 - 01/11/2005 | Boreleder for efterforskningsboringskontor nr. 3 i Tatneftegazrazvedka-trusten for Tatneft- foreningen under Ministeriet for Olieindustri i USSR, Tatar ASSR | 23.05 . 1966 | [HS 124] |
156 | Sharafutdinova Musallam Khodjaevna | 1920 - 01/08/2005 | Læge på børnepoliklinik nr. 1, by. Samarkand | 23.10 . 1978 | [HS 125] |
157 | Sharakhmedov Abdulmalik Sharakhmedovich | 1903 - 01.1966 | Formand for District Executive Committee i Yangi-Yulsky-distriktet i Tashkent-regionen | 18.05 . 1949 | |
158 | Sharashidze Galaktion Esevich | 1907 - ???? | Chefagronom i Department of Agriculture i Chokhatauri-distriktet i den georgiske SSR | 29.08 . 1949 | [HS 126] |
Sharashidze Zera Akhmedovna [14] | 05/03/1927 - 1995 | Kollektiv bonde af den kollektive gård opkaldt efter Telman, Batumi -distriktet, Adjara ASSR | 29.08 . 1949 | [HS 127] | |
159 | Sharashidze Fadima Akhmedovna | 30/04/1923 - 2004 | Kollektiv bonde af den kollektive gård opkaldt efter Andreev, Kobuleti-distriktet , Adjara ASSR | 29.08 . 1949 | [HS 128] |
160 | Sharbakbaev Kabdylnasir Ergalievich | slægt. 1937 | Hyrde på statsgården opkaldt efter CPSU's XXIII kongres, Lebyazhinskiy-distriktet , Pavlodar-regionen | 19.02 . 1981 | |
161 | Sharbakbayeva Kulay [15] | 1911-1986 | Senior hyrde på statsgård nr. 23 , Lebyazhinskiy-distriktet, Pavlodar-regionen | 29.03 . 1958 | [HS 129] |
162 | Shargalo Vera Martynovna [16] | 30/09/1912 - 23/04/2005 | Link kollektiv gård opkaldt efter Lenin, Shargorod-distriktet , Vinnitsa-regionen | 16.02 . 1948 | |
163 | Shargynov Shuikebay | 1892 - ???? | Senior hyrde fra den kollektive gård opkaldt efter Voroshilov, Narynkol-distriktet , Alma-Ata-regionen | 23.07 . 1948 | |
164 | Sharikova Tatyana Vasilievna | 14/12/1909 - 11/10/1982 | Fåreavler af den kollektive gård opkaldt efter Kuibyshev, Safonovsky-distriktet , Smolensk-regionen | 22.03 . 1966 | [HS 130] |
165 | Sharipbaev Shoman | slægt. 1937 | Senior hyrde fra Koktereksky-statsgården, Moyinkum-distriktet , Dzhambul-regionen | 19.02 . 1981 | |
166 | Sharipov Abdisator | slægt. 1936 | Formand for den kollektive gård "Commune" Chust-distriktet i Andijan-regionen | 30.04 . 1966 | [HS 131] |
167 | Sharipov Abdukasym | 1902 - 01.1982 | Formand for den kollektive gård opkaldt efter Zhdanov, Leninabad-distriktet, Leninabad-regionen | 17.04 . 1951 | |
168 | Sharipov Ahsan Sharipovich | 17/08/1927 - 2004 | Formand for den kollektive gård opkaldt efter Kalinin, Kiginsky-distriktet , Bashkir ASSR | 23.02 . 1981 | [HS 132] |
169 | Sharipov Karim | 1905 - ???? | Direktør for den anden Past-Dargom MTS, Samarkand-regionen | 11.01 . 1957 | [HS 133] |
170 | Sharipov Murad | slægt. 1934 | Senior hyrde fra Shafirkan-statsgården, Vabkent-distriktet, Bukhara-regionen | 22.03 . 1966 | |
171 | Sharipov Oshikbay | 1888 - ???? | Kollektiv bonde på den kollektive gård opkaldt efter Frunze, Akhunbabaevsky-distriktet , Fergana-regionen | 18.09 . 1950 | |
172 | Sharipov Rishat Musinovich | 01/01/1933 - 17/06/2004 | Formand for den komplekse brigade af Ufa Instrument-Making Plant fra Ministeriet for Luftfartsindustri i USSR, Bashkir ASSR | 10.06 . 1977 | [HS 134] |
173 | Sharipov Shafi | 1897 - 23/04/1991 | Formand for den kollektive gård opkaldt efter Karl Marx fra Penjikent-regionen i Tajik SSR | 30.04 . 1966 | |
174 | Sharipova Shadman | 1920 - ???? | Cocoon winder ved Chardjou Silk Mill i Ministeriet for Let Industri i den turkmenske SSR | 09.06 . 1966 | |
175 | Sharif Zade Majid Aslan | 25/12/1908 - ???? | Formand for det kasakhiske distrikts eksekutivkomité, Aserbajdsjan SSR | 10.03 . 1948 | |
176 | Sharifov Mukhabbat | slægt. 21/05/1941 | Formand for betonarbejderne i sektionen af hovedstrukturerne i byggeafdelingen " Nurekgesstroy " i ministeriet for energi og elektrificering i USSR, Tajik SSR | 11.04 . 1980 | [HS 135] |
177 | Sharifullin Dagi Garifullovich | 15/07/1928 - 20/01/2003 | Kombiner af den kollektive gård "Unysh" i Leninogorsk-regionen i Tatar ASSR | 23.06 . 1966 | |
178 | Sharifullin Zinnat Galiullovich | 27/07/1916 - 01/04/2010 | Olie- og gasproduktionsoperatør i Elkhovneft-oliefeltafdelingen i Tatneft- foreningen i USSR Ministeriet for olieudvindingsindustrien, Tatar ASSR | 23.05 . 1966 | [HS 136] |
179 | Sharkov Alexey Methodievich | 25/02/1912 - 11/12/2002 | Leder af Vakhrushevugol Trust for Sverdlovskugol Combine af Ministeriet for Kulindustri i de østlige regioner i USSR, Sverdlovsk Region | 28.08 . 1948 | [HS 137] |
180 | Sharkov Victor Polektovich | slægt. 1930 | Formand for minearbejderne i stopen af Karagailinskaya-minen nr. 1-2 på Prokopyevskugol-anlægget i USSR Ministeriet for Kulindustri, Kemerovo-regionen | 30.03 . 1971 | [HS 138] |
181 | Sharkov Gavril Antonovich | 01/01/1927 - 18/03/2002 | Gravemaskineoperatør af en kulgrav ved Bashkirugol Combine fra USSR Ministeriet for Kulindustri, Bashkir ASSR | 29.06 . 1966 | [HS 139] |
182 | Sharkov Petr Mefodievich | 13/07/1907 - 02/01/1955 | Chefingeniør for Sredazugol Combine fra Ministeriet for Kulindustri i de østlige regioner i USSR, bjerge. Tasjkent | 28.08 . 1948 | [HS 140] |
183 | Sharkov Sergey Nikolaevich | 1920 - 13/12/2001 | Formand for pressemedarbejderne på Moskva-fabrikken "Red Bogatyr" fra ministeriet for olieraffinering og petrokemisk industri i USSR | 28.05 . 1966 | |
184 | Sharlay Sergey Vladimirovich | 1914 - ???? | Chefkvægspecialist på statsgården "Barsukovshchina" Srebnyansky-distriktet i Chernihiv-regionen | 22.03 . 1966 | |
185 | Sharov Vasily Mikhailovich | 05/02/1912 - 05/08/1985 | Låsesmed på det hydrometallurgiske anlæg i Mining and Chemical Combine fra Ministeriet for Medium Machine Building i USSR, Krasnoyarsk Territory | 29.07 . 1966 | [HS 141] |
186 | Sharov Ivan Nikolaevich | 20/01/1914 - 27/09/1998 | Kommandøren for flyveafdelingen for det østsibiriske departement for civil luftfart under USSR's ministerium for civil luftfart, bjerge. Irkutsk | 15.08 . 1966 | [HS 142] |
187 | Sharov Petr Matveevich | 21/12/1912 - 14/05/1990 | Brigadeleder af montører i konstruktions- og installationsafdelingen nr. 3 i svejse- og installationsfonden under Ministeriet for Gasindustri i USSR, bjerge. Orenburg | 01.07 . 1966 | [HS 143] |
188 | Sharov Petr Mikhailovich | 14/01/1916 - 15/06/2004 | Direktør for Shchekino Production Association "Azot" i ministeriet for kemisk industri i USSR, Tula-regionen | 12.01 . 1976 | [HS 144] |
189 | Sharova Maria Ivanovna | 17/03/1928 - 27/01/2015 | Væver ved Orekhovskoye Bomuldsmølle opkaldt efter Nikolaeva, Ministeriet for Let Industri i RSFSR, Moskva-regionen | 05.04 . 1971 | [HS 145] |
190 | Sharovatov Boris Alexandrovich | slægt. 1925 | Formand for driftere, instruktør i avancerede arbejdsmetoder ved regulatorisk forskningsstation nr. 15 i Ministeriet for Byggeri af Kulindustrivirksomheder i den ukrainske SSR, Voroshilovgrad-regionen | 26.04 . 1957 | |
191 | Sharolapova Taisiya Fedorovna | 29/08/1925 - 18/10/2009 | Leder af samleværkstedet for Penza - urfabrikken i Penza Economic Council | 07.03 . 1960 | [HS 146] |
192 | Sharonov Gennady Ivanovich | 03/07/1932 - 10/03/2014 | Turner fra Gorky Machine-Building Plant i USSR's Forsvarsindustriministerium | 26.04 . 1971 | [HS 147] |
193 | Sharf Ivan Ivanovich | 05/09/1930 - 21/01/2008 | Generaldirektør for Tselinograd fjerkræproduktionssammenslutning i Tselinograd-distriktet i Tselinograd-regionen | 07.07 . 1986 | [HS 148] |
194 | Sharygin Nikolay Pavlovich | 24/12/1910 - 1978 | Kombiner operatør af Odessa MTS i Omsk-regionen | 05.04 . 1951 | [HS 149] |
195 | Sharypin Alexander Stepanovich | 1925-1998 | Brigadeleder for elektrikere fra Cherepovets installationsafdeling i trusten "Sevzapelectromontazh" fra Leningrad Economic Council | 05.09 . 1963 | [GS 150] |
196 | Shatalin Nikolai Mikhailovich | 12/09/1917 - 24/12/1999 | Produktionsleder for ikke-standardudstyr, Gorky Automobile Plant , Gorky Region | 24.12 . 1970 | [HS 151] |
197 | Shatalov Alexander Borisovich | 15/02/1890 - 06/11/1970 | Leder af restaureringssignal- og kommunikationstoget "Svyazrem-1" af afdelingen for militære restaureringsværker nr. 6 af jernbanetropperne fra den 3. baltiske front | 05.11 . 1943 | [HS 152] |
198 | Shatalov Ivan Stepanovich | 28/01/1917 - 10/03/1971 | Formand for den kollektive gård "Victory of October" i Bobrovsky-distriktet i Voronezh-regionen | 08.04 . 1971 | [HS 153] |
199 | Shatalov Yury Mikhailovich | 21/06/1946 - 26/11/1996 | Minearbejder opkaldt efter Karl Marx fra produktionsforeningen for kulminedrift " Ordzhonikidzeugol " fra ministeriet for kulindustri i den ukrainske SSR, Donetsk-regionen | 18.09 . 1985 | [HS 154] |
200 | Shatalova Evdokia Ivanovna | 1923 - ???? | Arbejder ved Alma-Ata -kødpakningsanlægget i ministeriet for kød- og mejeriindustri i den kasakhiske SSR | 16.01 . 1974 | |
201 | Shatelen Mikhail Andreevich | 13/01/1866 - 31/01/1957 | Elektroingeniør, tilsvarende medlem af Videnskabsakademiet i USSR , bjerge. Leningrad | 12.01 . 1956 | [HS 155] |
202 | Shatilin Alexey Leontievich | 02/11/1910 - 12/04/1992 | Tidligere seniormester i højovnsbutikken i Magnitogorsk jern- og stålværker opkaldt efter V. I. Lenin, Ministeriet for Ferro Metallurgi i USSR, Chelyabinsk-regionen | 23.04 . 1974 | [HS 156] |
203 | Shatilov Ivan Semyonovich | 19/01/1917 - 13/01/2007 | Leder af afdelingen for afgrødeproduktion ved Timiryazev Agricultural Academy , akademiker fra All-Union Academy of Agricultural Sciences opkaldt efter V. I. Lenin | 16.01 . 1987 | [HS 157] |
204 | Shatilova Vera Vasilievna | slægt. 30-09-1935 | Installatør af Kiev -anlægget "kommunist" fra ministeriet for radioindustri i USSR | 26.04 . 1971 | [HS 158] |
205 | Shatov Boris Stepanovich | 13/03/1925 - 22/03/2008 | Justerer af det ottende statsbærende anlæg i ministeriet for automobilindustrien i USSR, bjerge. Kharkiv | 05.04 . 1971 | [HS 159] |
206 | Shatokha Svetlana Vasilievna | 04/04/1924 - 09/12/2017 | Syerske-mindre af Dnepropetrovsk tøjfabrikken opkaldt efter Volodarsky Ministeriet for Let Industri i den ukrainske SSR | 05.04 . 1971 | [HS 160] |
207 | Shatokhin Alexander Sergeevich | 21/04/1924 - 30/04/2001 | Senioroperatør af Omsk Oil Refinery under Ministeriet for Olieraffinering og Petrokemisk Industri i USSR | 20.04 . 1971 | [HS 161] |
208 | Shatokhin Anatoly Vasilievich | 15/07/1936 - 30/08/2009 | Kulmejetærskere ved Rodinskaya-minen i Krasnoarmeyskugol -mejetærskeren fra Kulindustriministeriet i den ukrainske SSR, Donetsk-regionen | 29.12 . 1973 | [HS 162] |
209 | Shatokhin Vasily Ivanovich | 1925-1994 | Formand for minearbejderne ved stoppestedet for mine nr. 71 i Kizelugol Combine under USSR Ministry of Coal Industry, Perm-regionen | 30.03 . 1971 | [HS 163] |
210 | Shatokhin Viktor Fyodorovich | 22/03/1929 - 30/09/2000 | Formand for statsfarmen "Stanovskoy" Mamlyutsky-distriktet i Nordkasakhstan- regionen | 19.02 . 1981 | [HS 164] |
211 | Shatokhin Sergey Ivanovich | slægt. 1930 | Formand for det integrerede tømmerhold i den litauiske træindustrivirksomhed under Ministeriet for Skovbrug og Træbearbejdningsindustri i USSR, Khabarovsk-territoriet | 08.01 . 1974 | |
212 | Shatokhina Valentina Mikhailovna | 26/07/1928 - 02/06/2011 | Mælkepige fra den kollektive gård "Zaostrovsky" i Primorsky-distriktet i Arkhangelsk-regionen | 08.04 . 1971 | [HS 165] |
213 | Shatrov Alexander Andreevich | 27/08/1927 - 01/01/2006 | Montør-montør af Baidaevsky Mine Construction and Installation Department nr. 1 i Kuzbassshakhtostroy Combine fra USSR Ministeriet for Kulindustri, by. Novokuznetsk, Kemerovo-regionen | 12.05 . 1977 | [HS 166] |
214 | Shatukhina Antonina Vladimirovna | slægt. 1936 | Brigadeleder af malere i den specialiserede afdeling for færdiggørelsesarbejder nr. 65 af byggefonden nr. 17 "Lavsanstroy" fra Ministeriet for Industriel Byggeri i den hviderussiske SSR, by. Mogilev | 29.04 . 1974 | |
215 | Shatko Nikolay Vasilievich | 28/10/1924 - 15/01/1974 | Monteringsmontør af Engels Instrument-Making Plant under Ministeriet for Luftfartsindustri i USSR, Saratov-regionen | 26.04 . 1971 | [HS 167] |
216 | Shaulskaya Nina Savelievna | 14/09/1925 - 22/02/2012 | Hyrde fra den kollektive gård "Proletarsky Oktyabr" Chernyansky-distriktet i Belgorod-regionen | 22.03 . 1966 | [HS 168] |
Shafigulina Amina Malikovna [17] | slægt. 09/09/1930 | Presser på Kazan-fabrikken af stikforbindelser fra Ministeriet for Elektronisk Industri i USSR, Tatar autonome sovjetiske socialistiske republik | 29.07 . 1966 | [HS 169] | |
217 | Shaforostov Pavel Vasilievich | 1913-1978 | Senior hyrde på den kollektive gård opkaldt efter Budyonny, Apanasenkovsky-distriktet , Stavropol-territoriet | 05.08 . 1948 | [HS 170] |
218 | Shafran Aron Moiseevich | 17/02/1902 - 11/1993 | Chef for husdyrspecialisten i afdelingen for landbrug i Leninsky-distriktet i Moskva-regionen | 05.10 . 1950 | [HS 171] |
219 | Shakh Zinaida Savelievna | 27/02/1905 - 17/02/1991 | Link kollektiv gård opkaldt efter Den Røde Hær , Mizochsky- distriktet, Rivne-regionen | 28.08 . 1953 | [HS 172] |
220 | Shakh Petr Grigorievich | 1905 - ???? | Leder af afdelingen af Merken roe-sovkhoz fra Ministeriet for Fødevareindustri i USSR, Merken-distriktet i Dzhambul-regionen | 08.05 . 1948 | [HS 173] |
221 | Shakhabaeva Damesh | 1905-1995 | Senior hyrde fra den kollektive gård opkaldt efter Kirov, Karatas-distriktet , Sydkasakhstan-regionen | 29.03 . 1958 | [HS 174] |
222 | Shakhatov Latip | 1929-1980 | Vejleder for Guryev -afstanden af den kasakhiske jernbane | 05.03 . 1976 | |
223 | Shakhbazyan Marusya Avetikovna | 1926 - ???? | Link roedyrkningsforbindelse til den kollektive gård i landsbyen Akhuryan , Akhuryan-regionen i den armenske SSR | 31.12 . 1965 | [HS 175] |
224 | Shahin Alishbek | 1893 - ???? | Senior hyrde på kollektivgården i Kutty-Kola landsbyråd i Irgiz-distriktet i Aktobe-regionen | 07.10 . 1949 | |
225 | Shakhlyev Kaka | slægt. 1936 | Link kollektiv gård opkaldt efter Lenin, Ilyalinsky-distriktet , Tashauz-regionen | 14.02 . 1957 | [HS 176] |
226 | Shakhnazaryan Siranush Gukasovna [18] | 1921-2007 | Link kollektiv gård "Karmir ranchpar" i Ijevan-regionen i den armenske SSR | 14.06 . 1950 | [HS 177] |
227 | Shakhov Grigory Ivanovich | 1916-1997 | Kombinere operatør af Staro-Titarovskaya MTS i Temryuk-distriktet i Krasnodar-territoriet | 20.05 . 1952 | [HS 178] |
228 | Shakhov Ivan Kuzmich | 09/12/1922 - ???? | Elektriker fra Amur elektrisk installationsvirksomhed under Ministeriet for skibsbygningsindustrien i USSR, bjerge. Komsomolsk-on-Amur, Khabarovsk-territoriet | 26.04 . 1971 | [HS 179] |
229 | Shakhov Mikhail Iosifovich | 1922 - 06/12/1987 | Kombiner operatør af Ravnopolskaya MTS i Kuibyshevsky-distriktet i Rostov-regionen | 21.08 . 1953 | [GS 180] |
230 | Shakhov Nikolai Maksimovich | 1914 - ???? | Monteringsmontør af Kuibyshev-anlægget af elektrisk udstyr til biler og traktorer fra Ministeriet for Automobilindustrien i USSR | 22.08 . 1966 | |
231 | Shakhova Ludmila Fedorovna | 27/09/1926 - 03/03/2002 | Vulkanisator på Kirov-dækfabrikken i ministeriet for olieraffinering og petrokemisk industri i USSR | 28.05 . 1966 | [HS 181] |
232 | Shakhova Nadezhda Ivanovna | 1926 - ???? | Tandskærer af plante nr. 175 opkaldt efter S. M. Kirov fra Alma-Ata Economic Council | 07.03 . 1960 | [HS 182] |
233 | Shakhunova Evdokia Ivanovna | 05/06/1917 - 07/09/1999 | Kalv af statsgården "Kamensky" Kamensky-distriktet i Rostov-regionen | 22.03 . 1966 | [HS 183] |
234 | Shakhurin Alexey Ivanovich | 25/02/1904 - 07/03/1975 | Folkekommissær for USSR's luftfartsindustri, bjerge. Moskva | 08.09 . 1941 | [HS 184] |
235 | Shatsky Ivan Petrovich | 1909 - 22/06/1968 | Formand for landbrugsbrigaden for traktorer i Mikhailovskaya MTS i Kurganinsky-distriktet i Krasnodar-territoriet | 31.10 . 1957 | [HS 185] |
236 | Shatsky Nikolai Nikonorovich | 05/04/1921 - 30/11/2007 | Traktorfører af statsgården "Ozerki" Kalininsky-distriktet i Saratov-regionen | 07.12 . 1973 | [HS 186] |
237 | Shashkin Viktor Grigorievich | slægt. 17.02.1946 | Mekanisk montagemontør af bilfabrikken opkaldt efter Lenin Komsomol fra produktionsforeningen "Moskvich" fra Ministeriet for Automobilindustrien i USSR, by. Moskva | 25.04 . 1985 | |
238 | Shashko Ivan Ivanovich | 02/06/1919 - 01/05/2005 | Formand for traktorbrigaden på kollektivgården "Bilshovyk" Kotelevsky-distriktet i Poltava-regionen | 08.04 . 1971 | [HS 187] |
239 | Shashkov Boris Savvatievich | 22/04/1927 - 1999 | Elektrisk og gassvejser fra Privodinskys lineære produktionsafdeling af hovedgasrørledninger fra Ukhtatransgaz-foreningen under Ministeriet for Gasindustri i USSR, Kotlassky-distriktet i Arkhangelsk-regionen | 02.03 . 1981 | [HS 188] |
240 | Shashkova Alexandra Kondratievna | 1917-1977 | Mælkepige fra statsgården "Kopyovsky" i Muromtsevsky-distriktet i Omsk-regionen | 22.03 . 1966 | [HS 189] |
241 | Shayandin Bisapak | 1897 - ???? | Formand for den kollektive gård opkaldt efter Molotov, Amangeldy-distriktet , Kustanai-regionen | 23.07 . 1948 | |
242 | Shayakhmetov Fazulla Zainullovich | 22/01/1929 - 10/11/2002 | Leder af traktorafdelingen på Kommunar-kollektivfarmen, Uchalinsky-distriktet , Bashkir ASSR | 23.06 . 1966 | [HS 190] |
243 | Shvab Maria Andreevna [19] | 26/10/1921 - 31/07/2009 | Link kollektiv gård "Krivbud" Krivoy Rog-distriktet , Dnepropetrovsk-regionen | 06.06 . 1949 | [HS 191] |
244 | Shvab Tamara Vasilievna | 1925 - ???? | Senior formand for produktionsforeningen "Alpha" i ministeriet for elektronisk industri i USSR, bjerge. Riga af den lettiske SSR | 12.08 . 1975 | [HS 192] |
Shvadchenko Varvara Nikitichna [20] | 17/12/1926 - 18/09/1997 | Link kollektiv gård "Zarya" Novoselovsky-distriktet i Krasnoyarsk-territoriet | 10.04 . 1948 | [HS 193] | |
245 | Shvaiko Nikolai Iosifovich | 22/09/1935 - 19/09/2000 | Minearbejder ved minens stope "Ukraine" af mejetærskeren " Krasnoarmeyskugol " fra Ministeriet for Kulindustri i den ukrainske SSR, Donetsk-regionen | 30.03 . 1971 | [HS 194] |
246 | Shvarov Vladimir Leonovich | 05/08/1930 - 03/07/2018 | Turner-borer fra Gomel Machine-Tool Factory opkaldt efter S. M. Kirov fra Ministeriet for Maskin- og Værktøjsindustri i USSR | 18.09 . 1985 | [HS 195] |
247 | Shvarts Alexander Kondratievich | 1912 - ???? | Gassvejser af produktionsafdelingen "Vodokanal", bjerge. Rostov ved Don | 20.12 . 1966 | [HS 196] |
248 | Schwartz Christian Gotfridovich [21] | 20/08/1912 - 09/04/1987 | Kombiner operatør af Petropavlovsk MTS i Mamlyutsky-distriktet i Nordkasakhstan- regionen | 21.06 . 1952 | [HS 197] |
249 | Shved Alexandra Nikolaevna [22] | slægt. 1927 | Link kollektiv gård "Forward" i Khotensky- distriktet i Sumy-regionen | 16.02 . 1948 | [HS 198] |
250 | Shved Anna Moiseevna [23] | slægt. 1927 | Svinefarm opkaldt efter Paris-kommunen i Cherkasy-distriktet i Kiev-regionen | 24.06 . 1949 | |
251 | Svensker Grigory Makarovich | 1918 - ???? | Formand for traktorbrigaden for Martuk MTS i Aktobe-regionen | 28.03 . 1948 | [HS 199] |
252 | Shvedchenko Anton Antonovich | 05/05/1914 - 03/12/2004 | Direktør for Nikopol South Pipe Metallurgical Plant opkaldt efter 50-årsdagen for den store socialistiske oktoberrevolution i Ministeriet for Ferro Metallurgi i den ukrainske SSR, Dnepropetrovsk-regionen | 30.03 . 1971 | [GS 200] |
253 | Shveikin Alexey Fyodorovich | 04/02/1933 - 18/02/2016 | Minearbejder ved minens stope nr. 11-12 i Intaugol Combine under Ministeriet for Kulindustri i USSR, Komi ASSR | 30.03 . 1971 | [HS 201] |
254 | Shvernik Nikolai Mikhailovich | 19/05/1888 - 24/12/1970 | Formand for partiets kontrolkomité under CPSU's centralkomité , medlem af præsidiet for CPSU's centralkomité, bjerge. Moskva | 17.05 . 1958 | [HS 202] |
255 | Shvets Anna Dmitrievna | 1915 - ???? | Link Kollektiv Farm opkaldt efter Shevchenko, Vinnitsa-distriktet , Vinnitsa-regionen | 28.08 . 1952 | |
256 | Shvets Anna Ivanovna | 1918 - ???? | Link kollektiv gård opkaldt efter Voroshilov , Magdalinovsky-distriktet, Dnepropetrovsk-regionen | 06.06 . 1949 | |
257 | Shvets Varvara Ilyinichna | 1892-1975 | Link kollektiv gård opkaldt efter Khrusjtjov i landsbyen Kindiyka , Kherson-distriktet, Kherson-regionen | 21.08 . 1951 | [HS 203] |
258 | Shvets Evdokia Andreevna | 1913 - ???? | Link Kollektiv Farm opkaldt efter Shevchenko, Vinnitsa-distriktet , Vinnitsa-regionen | 28.08 . 1952 | |
259 | Shvets Ivan Ivanovich | 1912 - ???? | Kombiner Zvenigorodskaya MTS Kiev-regionen | 27.02 . 1951 | |
Shvets Praskovia Ionovna [24] | slægt. 1930 | Link kollektiv gård "Pershe Travnya" Litinsky-distriktet i Vinnitsa-regionen | 28.08 . 1952 | ||
260 | Shvetsov Arkady Dmitrievich | 24/01/1892 - 19/03/1953 | Generaldesigner af OKB-19 på Molotov Engine-Building Plant opkaldt efter Ya. M. Sverdlov fra People's Commissariat of the Aviation Industry of the USSR, generalløjtnant for Aviation Engineering Service | 24.01 . 1942 | [HS 204] |
261 | Shvetsov Nikolai Stepanovich | 13/02/1933 - 1993 | Link til den mekaniserede forbindelse til Lipetsk Regional State Agricultural Experimental Station | 23.06 . 1966 | [HS 205] |
262 | Shvetsov Pavel Konstantinovich | 06/04/1921 - 26/03/1976 | Fører af konvoj nr. 1217 fra Ministeriet for Vejtransport i RSFSR, Kirov-regionen | 04.05 . 1971 | [HS 206] |
Shvetsova Ekaterina Semyonovna [25] | 1927-1993 | Link kollektiv gård "Revolution" i Telchensky-distriktet i Oryol-regionen | 12.03 . 1949 | [HS 207] | |
263 | Shvidky Alexey Porfiryevich | 25/08/1925 - 08/11/2013 | Gravemaskinefører af Kiembayevsky asbestmine- og forarbejdningsanlæg under Ministeriet for Byggematerialeindustri i USSR, Orenburg-regionen | 04.02 . 1980 | [HS 208] |
264 | Shvydka Fyokla Alexandrovna | 14/10/1906 - 04/04/1993 | Link kollektiv gård opkaldt efter Kuibyshev, Skvirsky-distriktet , Kiev-regionen | 14.08 . 1952 | [HS 209] |
265 | Shvylev Mikhail Petrovich | 1876 - 07/03/1952 | Kvæg-hyrde fra den kollektive gård "12. oktober" i Kostroma-distriktet i Kostroma-regionen | 04.07 . 1949 | [HS 210] |
266 | Schwimmer Alexander Stepanovich | 1890-1977 | Formand for den kollektive gård opkaldt efter Kalinin, Odessa-distriktet , Omsk-regionen | 11.01 . 1957 | [HS 211] |
Navigationstabel | |
---|---|
"SH" | Shabadei - Schwimmer |
Shebaldova - Shiyan | |
Shkabardnya - Sheng |
Heroes of Socialist Labour på webstedet " Heroes of the country "
Helte fra socialistisk arbejde | ||
---|---|---|