nr. p / p
|
Fulde navn
|
Dekret dato
|
Type hær
|
Jobtitel
|
Rang
|
Leveår
|
BS
HS
NL
|
854
|
Bulaenko Ivan Savelyevich ( ukrainsk) Bulaenko Ivan Saveliyovych
|
28.04 . 1945
|
|
chef for det 11. Guards luftbårne regiment af den 5. garde luftbårne division af den 4. gardearmé af den 3. ukrainske front
|
vagtoberstløjtnant _
|
07.09 . 1912 - 21.02 . 2000
|
[BS 1]
[GS 1]
[NL 1]
|
855
|
Bulanov Alexey Parfyonovich
|
15.05 . 1946
|
|
eskadronnavigatør for 334. Bomber Aviation Regiment af 1. Bomber Aviation Division af 3. Guards Bomber Aviation Corps i 18. Air Army
|
kaptajn
|
07.02 . 1916 - 11.08 . 1992
|
[BS 1]
[GS 2]
[NL 2]
|
856
|
Bulat Boris Adamovich
|
15.08 . 1944
|
|
aktiv deltager i partisankampen i Hviderusland , chef for partisanbrigaden "Forward"
|
—
|
12.07 . 1912 - 27.03 . 1984
|
[BS 1]
[GS 3]
[NL 3]
|
857
|
Bulat Vladimir Andreevich Bulat Volodymyr Andriyovich
|
31.05 . 1945
|
|
76-millimeter skytte af 175. garde artilleri- og morterregiment af den 4. garde kavaleridivision af 2. garde kavalerikorps af den 1. hviderussiske front
|
vagtsergent _
|
01.06 . 1922 - 22.01 . 2008
|
[BS 2]
[GS 4]
[NL 4]
|
858
|
Bulatov Vasily Galyamovich (Bulatov Vasily Nikolaevich) [Pr 1] tat. Bulatov Vasily Gallam uly
|
23.08 . 1944
|
|
chef for en maskingeværdeling af det 40. infanteriregiment af 102. infanteridivision af den 1. hviderussiske front
|
Fændrik
|
15.09 . 1921 - 25.06 . 1988
|
[BS 3]
[GS 5]
[NL 5]
|
859
|
Bulatov Mikhail Alekseevich
|
19.04 . 1945
|
|
holdleder for den 369. separate ingeniørbataljon af den 235. riffeldivision af den 43. armé af den 3. hviderussiske front
|
sergent
|
25.10 . 1924 - 03.03 . 2020
|
[BS 3]
[GS 6]
[NL 6]
|
860
|
Bulatov Khudat Salimyanovich Bulatov Hoҙat Salimyan uly
|
09.02 . 1944
|
|
chef for en panserværnskanon fra 58. gardekavaleriregiment af 16. gardekavaleridivision af 7. gardekavalerikorps i den 61. armé af Centralfronten
|
vagtsergent _
|
15.09 . 1906 - 02.01 . 1981
|
[BS 3]
[GS 7]
[NL 7]
|
861
|
Bulakhov Alexey Anisimovich
|
24.03 . 1945
|
|
chef for 97. garderifleregiment af 31. garderifledivision af 11. gardearmé af den 3. hviderussiske front
|
vagtoberstløjtnant _
|
05.12 . 1914 - 08.06 . 1991
|
[BS 3]
[GS 8]
[NL 8]
|
862
|
Bulgakov Alexander Gerasimovich
|
26.09 . 1944
|
|
chef for en kampvognsbataljon af den 20. kampvognsbrigade af det 11. kampvognskorps af den 8. gardearmé af den 1. hviderussiske front
|
kaptajn
|
19.02 . 1910 - 28.11 . 1984
|
[BS 3]
[GS 9]
[NL 9]
|
863
|
Bulgakov Andrey Alekseevich
|
22.02 . 1944
|
|
spejder af 106. garde Separat Rekognosceringskompagni af 110. garderifledivision i 37. armé af Steppefronten
|
Den røde hærs vagt
|
13.08 . 1913 - 22.05 . 1967
|
[BS 3]
[GS 10]
[NL 10]
|
864
|
Bulgakov Andrey Panteleevich
|
18.08 . 1945
|
|
Stedfortrædende eskadrilleleder for 265. jagerflyregiment i 336. jagerflydivision i 3. luftarmé af 1. baltiske front
|
seniorløjtnant
|
10.09 . 1920 - 24.04 . 1981
|
[BS 4]
[GS 11]
[NL 11]
|
865
|
Bulgakov Pyotr Semyonovich
|
17.10 . 1943
|
|
skytte af 1035. infanteriregiment af 280. infanteridivision af den 60. armé af Centralfronten
|
soldat fra den røde hær
|
1911 - 29.09 . 1943
|
[BS 4]
[GS 12]
[NL 12]
|
866
|
Bulda Stepan Konstantinovich ukrainsk Bulda Stepan Kostyantinovich
|
13.09 . 1944
|
|
maskinskytter af 129. infanteriregiment af 52. infanteridivision af 57. armé af den 3. ukrainske front
|
soldat fra den røde hær
|
1912 - 21.11 . 1965
|
[BS 4]
[GS 13]
[NL 13]
|
867
|
Buldakov Mikhail Grigorievich
|
27.06 . 1945
|
|
bataljonschef for 146. garderifleregiment af 48. garderifledivision af 28. armé af den 1. ukrainske front
|
vagtkaptajn _
|
23.10 . 1918 - 30.06 . 1975
|
[BS 4]
[GS 14]
[NL 14]
|
868
|
Bulygin Vladimir Konstantinovich
|
27.07 . 1990
|
|
Seniorlektor for strålingssikkerheds- og beboelsescyklussen ved Naval Training Center
|
kaptajn 1. rang
|
14.07 . 1938 - 03.07 . 2007
|
[BS 5]
[GS 15]
——
|
869
|
Bulychev Viktor Alekseevich
|
27.02 . 1945
|
|
batterichef for 393. garde selvkørende artilleriregiment af 12. garde kampvognskorps af 2. garde kampvognshær af 1. hviderussiske front
|
vagtløjtnant _
|
1913 - 21.04 . 1945
|
[BS 4]
[GS 16]
[NL 15]
|
870
|
Bulychev Sergey Sergeevich
|
22.02 . 1944
|
|
seniorinstruktør for afdelingen for Komsomol-arbejde i den politiske afdeling af den 6. armé af den sydvestlige front
|
kaptajn
|
25.09 . 1916 - 20.11 . 1997
|
[BS 4]
[GS 17]
[NL 16]
|
871
|
Bumagin Iosif Romanovich
|
27.06 . 1945
|
|
chef for en maskingeværdeling af 396. infanteriregiment af 135. infanteridivision af 6. armé af den 1. ukrainske front
|
løjtnant
|
17.10 . 1907 - 24.04 . 1945
|
[BS 4]
[GS 18]
[NL 17]
|
872
|
Bumazhkov Tikhon Pimenovich Belor. Bumazhkov Tsihan Pimenavich
|
06.08 . 1941
|
|
leder af partisankampen på den hviderussiske SSR's territorium , kommissær for partisanafdelingen "Red October" i Polessye-regionen
|
—
|
30.06 . 1910 - 01.12 . 1941
|
[BS 6]
[HS 19]
[NL 18]
|
873
|
Bunimovich Yuri Emmanuilovich
|
22.01 . 1944
|
|
Kommandør for 1st Guards Mine and Torpedo Regiment of the 8th Mine and Torpedo Aviation Division i Østersøflådens luftvåben
|
Garde seniorløjtnant
|
13.03 . 1919 - 14.01 . 1944
|
[BS 7]
[GS 20]
[NL 19]
|
874
|
Buniyatov Ziya Musaevich , Aserbajdsjan Bunyadov Ziya Musa oğlu
|
27.02 . 1945
|
|
kommandør for det 123. separate straffekompagni af den 5. chokarmé af den 1. hviderussiske front
|
kaptajn
|
24.12 . 1921 - 21.02 . 1997
|
[BS 7]
[HS 21]
[NL 20]
|
875
|
Buntovskikh Vasily Vasilievich
|
10.01 . 1944
|
|
delingschef for den 33. separate ingeniørbataljon af den 180. riffeldivision i den 38. armé af Voronezh-fronten
|
løjtnant
|
1921 - 12.02 . 1945
|
[BS 7]
[HS 22]
[NL 21]
|
876
|
Burak Alexander Kondratievich
|
29.06 . 1945
|
|
Stedfortrædende eskadronsleder for 208. Assault Aviation Regiment af 227. Assault Aviation Division af 8. Assault Aviation Corps af 8. luftarmé af den 4. ukrainske front
|
seniorløjtnant
|
12.02 . 1918 - 24.12 . 1993
|
[BS 7]
[HS 23]
[NL 22]
|
877
|
Burak Andrei Matveevich Belor. Burak Andrey Matsveevich
|
13.11 . 1943
|
|
skytte af 198. Guards Rifle Regiment af 68. Guard Rifle Division af den 40. Army af Voronezh Front
|
Den røde hærs vagt
|
1911 - 07.10 . 1943
|
[BS 7]
[GS 24]
[NL 23]
|
878
|
Burakov Vasily Nikolaevich
|
17.10 . 1943
|
|
batterichef for 712. infanteriregiment i 132. infanteridivision i den 60. armé af Centralfronten
|
løjtnant
|
18.03 . 1915 - 25.10 . 2004
|
[BS 8]
[GS 25]
[NL 24]
|
879
|
Burba Vladimir Trofimovich ukrainsk Burba Volodymyr Trokhimovich
|
24.03 . 1945
|
|
kompagnichef for 220. garderifleregiment af 79. garderifledivision af 8. gardearmé af 1. hviderussiske front
|
vagtløjtnant _
|
1918 - 07.08 . 1944
|
[BS 9]
[HS 26]
[NL 25]
|
880
|
Burda Alexander Fedorovich ( ukrainsk) Burda Oleksandr Fedorovich
|
24.04 . 1944
|
|
chef for den 64. vagts tankbrigade af den 1. vagts kampvognshær af den 1. ukrainske front
|
vagtoberstløjtnant _
|
12.04 . 1911 - 25.01 . 1944
|
[BS 9]
[GS 27]
[NL 26]
|
881
|
Burdasov Vladimir Leontievich
|
24.03 . 1945
|
|
batterikommandant for 102. vagts anti-tank artilleri regiment af 11. anti-tank artilleri brigade i RGK som en del af tropperne fra den 2. ukrainske front
|
vagtløjtnant _
|
01.08 . 1921 - 23.08 . 1944
|
[BS 9]
[GS 28]
[NL 27]
|
882
|
Burdeyny Alexey Semyonovich ( ukrainsk) Burdein Oleksiy Semyonovich
|
19.04 . 1945
|
|
chef for 2nd Guards Tank Corps af 31st Army of the 3rd Belorussian Front
|
Gardegeneralløjtnant _
|
18.10 . 1908 - 21.04 . 1987
|
[BS 9]
[GS 29]
[NL 28]
|
883
|
Burenko Vasily Ivanovich
|
26.10 . 1944
|
|
delingschef for 128. gardeartilleriregiment af 57. garderifledivision af 8. gardearmé af 1. hviderussiske front
|
vagt juniorløjtnant
|
30.01 . 1922 - 31.05 . 1997
|
[BS 9]
[HS 30]
[NL 29]
|
884
|
Burka Nikolai Lukyanovich ( ukrainsk) Burka Mikola Lukyanovich
|
29.10 . 1943
|
|
chef for et maskingeværkompagni af 836. infanteriregiment af 240. infanteridivision af den 38. armé af Voronezh-fronten
|
seniorløjtnant
|
30.01 . 1917 - 13.09 . 1973
|
[BS 9]
[HS 31]
[NL 30]
|
885
|
Burkin Mikhail Ivanovich
|
14.09 . 1945
|
|
chef for det 52. mine-torpedo-luftfartsregiment i 2. mine-torpedo-luftfartsdivision i Pacific Fleet Air Force
|
oberstløjtnant
|
10.02 . 1912 - 10.01 . 2001
|
[BS 10]
[HS 32]
[NL 31]
|
886
|
Burkov Valery Anatolievich
|
17.10 . 1991
|
|
titlen som Helt af Sovjetunionen blev tildelt på grundlag af fortjenester under den afghanske krig og i forsvaret af den forfatningsmæssige orden i USSR [Pr 2]
|
oberst
|
slægt. 26.04 . 1957
|
[BS 11]
[HS 33]
——
|
887
|
Burkovsky Anatoly Trofimovich Burkovsky Anatoly Trokhimovich
|
24.03 . 1945
|
|
bataljonschef for 935. infanteriregiment af 306. infanteridivision af 43. armé af 1. baltiske front
|
major
|
10.03 . 1916 - 17.10 . 1985
|
[BS 12]
[HS 34]
[NL 32]
|
888
|
Burkut Ivan Sidorovich ( ukrainsk) Burkut Ivan Sidorovich
|
13.11 . 1943
|
|
holdleder for den 42. separate ingeniørbataljon af den 136. riffeldivision i den 38. armé af Voronezh-fronten
|
sergent
|
1920 - 02.10 . 1943
|
[BS 12]
[HS 35]
[NL 33]
|
889
|
Burlak Ivan Emelyanovich ( ukrainsk) Burlak Ivan Omelyanovich
|
24.03 . 1945
|
|
maskingeværkommandør for det 897. bjergriffelregiment af den 242. bjergriffeldivision i Primorsky-hæren af den 4. ukrainske front
|
sergent
|
08.10 . 1909 - 12.12 . 1994
|
[BS 12]
[HS 36]
[NL 34]
|
890
|
Burlaka Isak Efimovich ukrainsk Burlaka Isak Yukhimovich
|
23.09 . 1944
|
|
skytte af 1176. infanteriregiment af 350. infanteridivision af 13. armé af den 1. ukrainske front
|
soldat fra den røde hær
|
1907 - 13.12 . 1944
|
[BS 12]
[HS 37]
[NL 35]
|
891
|
Burlakov Ivan Semyonovich
|
31.05 . 1945
|
|
chef for en maskingeværdeling af 66. Guards Rifle Regiment af den 23. Guard Rifle Division af 3. Shock Army af 1. Belorussian Front
|
vagtløjtnant _
|
07.06 . 1918 - 07.06 . 1945
|
[BS 12]
[HS 38]
[NL 36]
|
892
|
Burlachenko Stepan Filippovich
|
27.02 . 1945
|
|
senior mekaniker-chauffør af T-34 kampvognen fra 47. Guards Tank Brigade af 9. Guards Tank Corps af 2nd Guards Tank Army af 1st Belorussian Front
|
vagt juniorsergent
|
16.04 . 1914 - 22.03 . 1989
|
[BS 12]
[HS 39]
[NL 37]
|
893
|
Burlachuk Anton Ignatievich ( ukrainsk) Burlachuk Anton Gnatovich
|
31.05 . 1945
|
|
tung maskingeværskytte fra 601. infanteriregiment af 82. infanteridivision af 47. armé af 1. hviderussiske front
|
soldat fra den røde hær
|
1925 - 17.02 . 1945
|
[BS 13]
[HS 40]
[NL 38]
|
894
|
Burlutsky Pavel Ivanovich
|
19.08 . 1944
|
|
chef for 26. Guards Luftfartsregiment af 2. Guards Luftfartsdivision af 2. Guards Luftfartskorps for Langdistance Luftfart
|
vagtoberstløjtnant _
|
14.02 . 1910 - 13.10 . 1944
|
[BS 14]
[HS 41]
[NL 39]
|
895
|
Burmak Grigory Vasilievich Burmak Grigory Vasilovich
|
24.03 . 1945
|
|
chef for en kampvognsdeling af 21. Guards Tank Brigade af 5. Guards Tank Corps af den 6. Guards Tank Army af den 2. ukrainske front
|
vagtløjtnant _
|
25.12 . 1919 - 09.07 . 1993
|
[BS 14]
[HS 42]
[NL 40]
|
896
|
Burmaka Vasily Antonovich ( ukrainsk) Burmaka Vasyl Antonovich
|
15.05 . 1946
|
|
seniorpilot fra 809. assault aviation regiment af 264. assault aviation division af 5th assault aviation korps af 5. lufthær af den 2. ukrainske front
|
løjtnant
|
25.02 . 1918 - 09.09 . 2014
|
[BS 14]
[HS 43]
[NL 41]
|
897
|
Burmakov Ivan Dmitrievich
|
19.04 . 1945
|
|
chef for den 31. garderifledivision af den 11. gardearmé af den 3. hviderussiske front
|
Generalmajor for Garde
|
11.11 . 1899 - 16.06 . 1973
|
[BS 14]
[HS 44]
[NL 42]
|
898
|
Burmatov Vladimir Alexandrovich
|
31.05 . 1944
|
|
Navigatør for det 255. jagerflyregiment i den 5. mine-torpedo-luftfartsdivision i den nordlige flådes luftvåben
|
seniorløjtnant
|
15.07 . 1921 - 27.10 . 1986
|
[BS 14]
[HS 45]
[NL 43]
|
899
|
Burmistrov Vilen Ivanovich
|
10.01 . 1944
|
|
holdleder for 22. Guards Motorrifle Brigade af 6. Guards Tank Corps af 3. Guards Tank Army af Voronezh Front
|
vagtsergent _
|
1925 - 24.09 . 1943
|
[BS 14]
[HS 46]
[NL 44]
|
900
|
Burmistrov Ivan Alekseevich
|
14.11 . 1938
|
|
kommandør for ubåden " C-1 " fra flåden i den spanske republik
|
kaptajn af 3. rang
|
27.06 . 1903 - 28.08 . 1962
|
[BS 14]
[HS 47]
——
|
901
|
Burmistrov Ivan Nikolaevich
|
26.10 . 1943
|
|
telefonist af kommunikationsselskabet for 225. garderifleregiment af 78. garderifledivision af 7. gardearmé af Steppefronten
|
Den røde hærs vagt
|
24.02 . 1920 - 10.09 . 2006
|
[BS 15]
[HS 48]
[NL 45]
|
902
|
Burmistrov Mikhail Fedorovich
|
17.11 . 1939
|
|
chef for det 150. højhastighedsbombefly regiment af den 100. blandede luftfartsbrigade af 1. armégruppe
|
major
|
11.09 . 1901 - 25.08 . 1939
|
[BS 16]
[HS 49]
——
|
903
|
Burmistrov Yuri Vasilievich
|
18.12 . 1956
|
|
linje tilsynsførende for 5. garde mekaniserede regiment af 2. garde mekaniserede division af specialkorpset af sovjetiske tropper
|
vagt privat
|
1934 - 24.10 . 1956
|
[BS 16]
[HS 50]
——
|
904
|
Burnazyan Sergey Avdeevich Բուռնազյան Սերգեյ Ավդեյի
|
02.08 . 1944
|
|
eskadrillechef for 866. jagerflyregiment af 288. jagerluftfartsdivision i den 17. luftarmé på den sydvestlige front
|
seniorløjtnant
|
28.05 . 1918 - 15.04 . 1943
|
[BS 16]
[HS 51]
[NL 46]
|
905
|
Burnashov Alexander Anfinogenovich
|
25.09 . 1944
|
|
kanonkommandør for 457. infanteriregiment af 129. infanteridivision af 3. armé af 1. hviderussiske front
|
sergent
|
17.12 . 1914 - 18.12 . 1974
|
[BS 16]
[HS 52]
[NL 47]
|
906
|
Burov tyske Petrovich
|
16.05 . 1944
|
|
senioransvarlig for udbud nr. 15 af udbudsafdelingen af Azovs militærflotille
|
værkfører for den anden artikel
|
25.06 . 1907 - 04.04 . 1996
|
[BS 16]
[HS 53]
[NL 48]
|
907
|
Burtsev Dmitry Petrovich
|
16.10 . 1943
|
|
skytte af 34. gardes artilleriregiment af 6. garderifledivision i den 13. armé af centralfronten
|
vagtsergent _
|
06.10 . 1923 - 01.31 . 1989
|
[BS 16]
[HS 54]
[NL 49]
|
908
|
Burtsev Kirill Maksimovich
|
21.02 . 1945
|
|
granatbærer fra 493. panserværnsartilleriregiment af RGK som en del af den 13. armé af den 1. ukrainske front
|
soldat fra den røde hær
|
23.03 . 1900 - 17.08 . 1944
|
[BS 16]
[HS 55]
[NL 50]
|
909
|
Burtsev Fedor Ivanovich
|
22.07 . 1966
|
|
testpilot ved Flyveforskningsinstituttet
|
oberst
|
27.06 . 1923 - 04.05 . 2003
|
[BS 17]
[HS 56]
——
|
910
|
Burchenkov Sergey Vasilievich
|
10.04 . 1945
|
|
kanonkommandant for 34. gardeartilleriregiment af 6. garderifledivision af 13. armé af den 1. ukrainske front
|
seniorsergent for vagten
|
1917 - 31.01 . 1945
|
[BS 18]
[HS 57]
[NL 51]
|
911
|
Burshik Iosif Iosifovich tjekkisk. Bursik Josef
|
21.12 . 1943
|
|
chef for et kompagni af T-34 kampvogne fra den 1. separate tjekkoslovakiske infanteribrigade af den 38. armé af den 1. ukrainske front
|
sekondløjtnant
|
11.09 . 1911 - 30.06 . 2002
|
[BS 19]
[HS 58]
[NL 52]
|
912
|
Buryndin Andrey Alexandrovich
|
31.05 . 1945
|
|
morterpeloonschef for 16. gardekavaleriregiment af 4. gardekavaleridivision af 2. gardekavalerikorps af 1. hviderussiske front
|
vagtsergent _
|
13.09 . 1920 - 14.02 . 1992
|
[BS 18]
[HS 59]
[NL 53]
|
913
|
Burykhin Evgeny Innokent'evich
|
19.04 . 1945
|
|
kanonkommandant for 6. gardes anti-tank artilleriregiment af 1. gardes anti-tank artilleribrigade af RGK som en del af den 39. armé af den 3. hviderussiske front
|
seniorsergent for vagten
|
22.02 . 1921 - 19.02 . 1945
|
[BS 18]
[HS 60]
[NL 54]
|
914
|
Buryak Mikhail Ivanovich ( ukrainsk) Buryak Mikhailo Ivanovich
|
24.03 . 1945
|
|
maskinskytter fra kompagniet af maskingeværere fra det 997. riffelregiment af den 263. riffeldivision af den 51. hær af den 4. ukrainske front
|
soldat fra den røde hær
|
1921 - 09.05 . 1944
|
[BS 18]
[HS 61]
[NL 55]
|
915
|
Buryak Nikolay Vasilievich ( ukrainsk) Buryak Mykola Vasilovich
|
04.02 . 1944
|
|
eskadrillechef for 247. jagerflyregiment af 203. jagerflydivision af 1. angrebsluftfartskorps i 5. luftarmé af Steppefronten
|
seniorløjtnant
|
15.01 . 1918 - 27.12 . 2006
|
[BS 18]
[HS 62]
[NL 56]
|
916
|
Busargin Nikolay Matveevich
|
15.05 . 1946
|
|
kompagnichef for 932. infanteriregiment af 252. infanteridivision af 46. armé af den 2. ukrainske front
|
løjtnant
|
11.11 . 1919 - 26.07 . 1990
|
[BS 18]
[HS 63]
[NL 57]
|
917
|
Buslaev Ivan Efimovich
|
26.10 . 1943
|
|
chef for 213. infanteridivision af 7. gardearmé af steppefronten
|
oberst
|
22.12 . 1903 - 30.05 . 1967
|
[BS 18]
[HS 64]
[NL 58]
|
918
|
Buslov Fedor Vasilievich
|
29.06 . 1945
|
|
Stedfortrædende eskadronsleder for 136. vagts Assault Aviation Regiment af 1. Gardes Assault Aviation Division i 1. lufthær af den 3. hviderussiske front
|
Garde seniorløjtnant
|
23.02 . 1921 - 08.10 . 1990
|
[BS 20]
[HS 65]
[NL 59]
|
919
|
Butaev Georgy Danilovich Osset. Butates Giuærg
|
17.10 . 1943
|
|
partiarrangør af bataljonen af 712. infanteriregiment af 132. infanteridivision af 60. armé af Centralfronten
|
løjtnant
|
25.12 . 1910 - 05.10 . 1943
|
[BS 21]
[HS 66]
[NL 60]
|
920
|
Butenin Semyon Ivanovich
|
31.03 . 1943
|
|
mekaniker-fører af T-26- tanken fra den 5. separate kampvognsbataljon af den 33. armé af vestfronten
|
sergent
|
25.04 . 1914 - 10.08 . 1973
|
[BS 21]
[HS 67]
[NL 61]
|
921
|
Butenko Ivan Efimovich
|
10.01 . 1944
|
|
kommandør for T-34- tanken fra 25. Guards Tank Brigade af 2nd Guards Tank Corps fra Voronezh-fronten
|
vagtløjtnant _
|
30.05 . 1918 - 21.10 . 1943
|
[BS 21]
[HS 68]
[NL 62]
|
922
|
Butkevich Leonid Vladimirovich Belor. Butkevich Leanid Uladzimiravich
|
25.10 . 1943
|
|
delingschef for 1331. infanteriregiment af 318. infanteridivision af 18. armé af den nordkaukasiske front
|
løjtnant
|
25.03 . 1918 - 12.11 . 1985
|
[BS 21]
[HS 69]
[NL 63]
|
923
|
Butko Oleksandr Andreyevich ( ukrainsk) Butko Oleksandr Andriyovich
|
17.10 . 1943
|
|
chef for 167. garde lette artilleriregiment af 3. garde lette artilleribrigade af 1. gardes artilleriafdeling af RGK gennembrud som en del af 60. armé af Centralfronten
|
vagtoberstløjtnant _
|
25.08 . 1905 - 22.06 . 1973
|
[BS 21]
[HS 70]
[NL 64]
|
924
|
Butko Oleksandr Sergeevich ( ukrainsk) Butko Oleksandr Serhiyovych
|
04.02 . 1944
|
|
eskadrillechef for 667. overfaldsluftfartsregiment af 292. overfaldsluftfartsdivision af 1. overfaldsluftfartskorps af Steppefrontens 5. lufthær
|
seniorløjtnant
|
01.09 . 1915 - 20.09 . 1977
|
[BS 22]
[HS 71]
[NL 65]
|
925
|
Butko Pyotr Klementievich ( ukrainsk) Butko Petro Klementievich
|
15.05 . 1946
|
|
Komsomol-arrangør af bataljonen af det 1010. infanteriregiment af 266. infanteridivision af 5. chokarmé af den 1. hviderussiske front
|
Fændrik
|
11.09 . 1923 - 08.10 . 1989
|
[BS 23]
[HS 72]
[NL 66]
|
926
|
Butkov Vasily Vasilievich
|
19.04 . 1945
|
|
Kommandør for 1. tankkorps af den 3. hviderussiske front
|
generalløjtnant
|
11.01 . 1901 - 24.06 . 1981
|
[BS 23]
[HS 73]
[NL 67]
|
927
|
Butkov Leonty Anisiforovich
|
16.05 . 1944
|
|
kompagnichef for 164. Guards Rifle Regiment af 55. Guard Rifle Division af 56. Armé af den nordkaukasiske front
|
Garde seniorløjtnant
|
1907 - 16.11 . 1975
|
[BS 23]
[HS 74]
[NL 68]
|
928
|
Butov Pavel Grigorievich
|
17.11 . 1943
|
|
panserpiercer af 1339. infanteriregiment af 318. infanteridivision af 18. armé af den nordkaukasiske front
|
soldat fra den røde hær
|
27.12 . 1912 - 03.11 . 1943
|
[BS 23]
[HS 75]
[NL 69]
|
929
|
Butorin Viktor Vasilievich
|
15.01 . 1944
|
|
chef for en sabeldeling af 62. gardekavaleriregiment af 16. gardekavaleridivision af 7. gardekavalerikorps af 61. armé af Centralfronten
|
seniorsergent for vagten
|
26.09 . 1898 - 07.03 . 1974
|
[BS 23]
[HS 76]
[NL 70]
|
930
|
Butorin Dmitry Prokopevich
|
03.02 . 1940
|
—
|
bådsmand på det isbrydende dampskib "Georgy Sedov" på den nordlige hovedrute
|
—
|
09.11 . 1908 - 20.05 . 1951
|
[BS 23]
[HS 77]
—
|
931
|
Butorin Nikolay Vasilievich
|
16.10 . 1943
|
|
maskingeværskytte af 25. Guards Rifle Regiment af 6. Guard Rifle Division af den 13. Armé af Centralfronten
|
vagtsergent _
|
24.12 . 1912 - 01.03 . 1945
|
[BS 23]
[HS 78]
[NL 71]
|
932
|
Butylkin Viktor Vasilievich
|
30.10 . 1943
|
|
batterichef for 2. artilleribataljon af 118. artilleriregiment af 69. riffeldivision af 65. armé af Centralfronten
|
løjtnant
|
27.10 . 1923 - 09.05 . 2002
|
[BS 24]
[HS 79]
[NL 72]
|
933
|
Butyrin Ivan Ulyanovich
|
26.10 . 1943
|
|
kampvognskommandant for den 1. kampvognsbataljon af den 27. vagts separate tankbrigade fra den 7. vagtarmé af Voronezh-fronten
|
vagtløjtnant _
|
19.01 . 1919 - 05.07 . 1943
|
[BS 25]
[HS 80]
[NL 73]
|
934
|
Butyakov Sergei Nikolaevich Chuvash. Butyakov Sergey Nikolaevich
|
07.04 . 1940
|
|
kampvognschef for den 398. kampvognsbataljon af den 50. riffeldivision af den 13. armé af den nordvestlige front
|
Fændrik
|
28.09 . 1916 - 11.02 . 1940
|
[BS 25]
[HS 81]
[NL 74]
|
935
|
Bufetov Vasily Ivanovich
|
15.05 . 1946
|
|
batterichef for den 121. separate højkapacitetshaubits-artilleribrigade af den 2. artilleridivision af det 6. gennembrudsartillerikorps af den 5. chokarmé af den 1. hviderussiske front
|
løjtnant
|
15.09 . 1920 - 13.01 . 1965
|
[BS 25]
[HS 82]
[NL 75]
|
936
|
Bufetov Sergey Ignatievich
|
18.11 . 1944
|
|
divisionschef for det 96. artilleriregiment af den 90. riffeldivision af den 21. armé af Leningrad-fronten
|
kaptajn
|
1915 - 22.06 . 1944
|
[BS 25]
[HS 83]
[NL 76]
|
937
|
Bukhanov Alexey Dmitrievich
|
27.06 . 1945
|
|
flyvechef for 36. Guards Bomber Aviation Regiment af 202. Bomber Aviation Division af 4. Bomber Aviation Corps af 2. Luftarmé af den 1. ukrainske front
|
vagtløjtnant _
|
08.03 . 1923 - 02.11 . 1995
|
[BS 25]
[HS 84]
[NL 77]
|
938
|
Bukhnin Philip Petrovich
|
18.08 . 1945
|
|
seniorpilot fra 783. assault aviation regiment af 199. assault aviation division af 4. assault aviation korps af 4. lufthær af den 2. hviderussiske front
|
løjtnant
|
25.11 . 1922 - 24.04 . 1995
|
[BS 25]
[HS 85]
[NL 78]
|
939
|
Bukhonka Pyotr Nikolaevich (Bukhonko Pyotr Nikolaevich) [Pr 3] Hviderussisk. Buhonka Pyotr Mikalaevich
|
19.03 . 1944
|
|
sapper fra den 350. separate ingeniørbataljon af 6. armé af den sydvestlige front
|
soldat fra den røde hær
|
12.07 . 1906 - 05.02 . 1944
|
[BS 26]
[HS 86]
[NL 79]
|
940
|
Bukhtiyarov Vasily Prokhorovich
|
24.03 . 1945
|
|
batterichef for det 1238. selvkørende artilleriregiment af den 21. armé af Leningrad-fronten
|
løjtnant
|
29.12 . 1911 - 15.11 . 1984
|
[BS 27]
[HS 87]
[NL 80]
|
941
|
Bukhtuev Mikhail Artemevich
|
22.08 . 1944
|
|
tankfører fra 15. vagts kampvognsbrigade af 1. vagtkampvognkorps af 65. armé af 1. hviderussisk front
|
vagtsergent _
|
23.11 . 1925 - 25.06 . 1944
|
[BS 27]
[HS 88]
[NL 81]
|
942
|
Bukhtulov Pyotr Kharitonovich
|
15.05 . 1946
|
|
Kanoner af 1431. lette artilleriregiment af 49. lette artilleribrigade af 16. artilleridivision af RGKs gennembrud af 53. armé af den 2. ukrainske front
|
sergent
|
12.07 . 1924 - 02.03 . 1998
|
[BS 27]
[HS 89]
[NL 82]
|
943
|
Buts Andrey Fedorovich ( ukrainsk) Men Andriy Fedorovich
|
13.09 . 1944
|
|
skytte af 929. infanteriregiment af 254. infanteridivision af 52. armé af den 2. ukrainske front
|
soldat fra den røde hær
|
1923 - 18.10 . 1948
|
[BS 27]
[HS 90]
[NL 83]
|
944
|
Butsky Iosif Ivanovich ( ukrainsk) Butsky Yosyp Ivanovich
|
24.03 . 1945
|
|
bataljonschef for 515. infanteriregiment af 134. infanteridivision af 69. armé af 1. hviderussiske front
|
major
|
18.10 . 1919 - 04.01 . 1980
|
[BS 27]
[HS 91]
[NL 84]
|
945
|
Butsykov Ivan Ivanovich
|
16.10 . 1943
|
|
Kommandør for det 34. gardeartilleriregiment af den 6. garderifledivision i den 13. armé af centralfronten
|
vagtoberstløjtnant _
|
27.05 . 1907 - 29.11 . 1988
|
[BS 27]
[HS 92]
[NL 85]
|
946
|
Buchavy Valentin Romanovich
|
15.05 . 1946
|
|
Stedfortrædende eskadronsleder for det 34. bombeflyregiment i den 301. bombeflydivision i det 3. bombeflyverkorps i den 16. luftarmé af den 1. hviderussiske front
|
seniorløjtnant
|
20.07 . 1919 - 14.02 . 1958
|
[BS 27]
[HS 93]
[NL 86]
|
947
|
Buchin Boris Vladimirovich
|
19.04 . 1945
|
|
flyvechef for 136th Guards Assault Aviation Regiment af 1st Guards Assault Aviation Division i 1. lufthær af den 3. hviderussiske front
|
Garde seniorløjtnant
|
28.03 . 1923 - 14.01 . 2016
|
[BS 28]
[HS 94]
[NL 87]
|
948
|
Bushilov Mikhail Ivanovich
|
10.01 . 1944
|
|
T-34 kampvognsfører , 67. Guards Tankregiment , 19. Guards Mechanized Brigade , 8. Guards Mechanized Corps , 1. Guards Tank Army , 1. ukrainske front
|
vagtsergent _
|
17.11 . 1924 - 16.05 . 1974
|
[BS 29]
[HS 95]
[NL 88]
|
949
|
Bushmakin Alexey Petrovich
|
10.04 . 1945
|
|
chef for en motoriseret riffelbataljon af 16. garde mekaniserede brigade af 6. garde mekaniserede korps af 4. tankarmé af den 1. ukrainske front
|
Vagtmajor _
|
23.02 . 1913 - 01.05 . 1964
|
[BS 29]
[HS 96]
[NL 89]
|
950
|
Bushtruk Daniil Ivanovich
|
23.10 . 1943
|
|
Kommandør for det 200. Guards Rifle Regiment af den 68. Guard Rifle Division af den 40. Army af Voronezh Front
|
vagtoberstløjtnant _
|
06.04 . 1909 - 19.09 . 1958
|
[BS 29]
[HS 97]
[NL 90]
|
951
|
Buyukly Anton Efimovich
|
06.05 . 1965
|
|
maskingeværchef for 165. infanteriregiment af 79. infanteridivision af 16. armé af 2. Fjernøstfront
|
sergent
|
1915 - 14.08 . 1945
|
[BS 29]
[HS 98]
—
|
952
|
Buyankov Ivan Ivanovich
|
29.10 . 1943
|
|
bataljonschef for det 86. infanteriregiment af den 180. infanteridivision af den 38. armé af Voronezh-fronten
|
kaptajn
|
25.10 . 1915 - 05.02 . 1995
|
[BS 29]
[HS 99]
[NL 91]
|
953
|
Buyanov Viktor Nikolaevich
|
02.09 . 1943
|
|
Næstkommanderende for politiske anliggender for det 146. jagerflyregiment af 7. garde-jagerluftfartsdivision af det 2. jagerflyvekorps i den 15. lufthær af Bryansk-fronten
|
major
|
18.11 . 1912 - 14.07 . 1976
|
[BS 29]
[GS 100]
[NL 92]
|
954
|
Buyanov Mikhail Kondratievich
|
24.03 . 1945
|
|
holdleder for 609. infanteriregiment af 139. infanteridivision af 50. armé af den 2. hviderussiske front
|
sergent
|
28.11 . 1924 - juli 1944
|
[BS 30]
[HS 101]
[NL 93]
|
955
|
Bykasov Nikolay Vladimirovich
|
10.04 . 1945
|
|
stedfortrædende eskadrillechef for 156. Guards jagerflyregiment af den 12. gardejagerluftfartsdivision af 1. gardeangrebsluftfartskorps af den 2. luftarmé af den 1. ukrainske front
|
Garde seniorløjtnant
|
16.05 . 1921 - 01.02 . 1976
|
[BS 31]
[HS 102]
[NL 94]
|
956
|
Bykov Alexey Vasilievich
|
30.10 . 1943
|
|
sapper fra 568. infanteriregiment af 149. infanteridivision af 65. armé af den centrale front
|
soldat fra den røde hær
|
14.10 . 1915 - 17.07 . 1989
|
[BS 31]
[HS 103]
[NL 95]
|
957
|
Bykov Boris Ivanovich
|
23.09 . 1944
|
|
kommandant for morterkompagniet for det 1176. riffelregiment af den 350. riffeldivision af den 13. hær af den 1. ukrainske front
|
sergent
|
25.02 . 1925 - 01.02 . 2008
|
[BS 31]
[HS 104]
[NL 96]
|
958
|
Bykov Vasily Ivanovich
|
05.11 . 1944
|
|
chef for torpedobåden TKA-242 fra 3. division af torpedobåde fra torpedobådsbrigaden i den nordlige flåde
|
seniorløjtnant
|
05.02 . 1920 - 16.11 . 1999
|
[BS 31]
[HS 105]
[NL 97]
|
959
|
Bykov Vladimir Ivanovich
|
10.04 . 1945
|
|
Næstkommanderende for det 493. anti-tank artilleriregiment af RGK som en del af tropperne fra den 13. armé af den 1. ukrainske front
|
major
|
1920 - 01.31 . 1945
|
[BS 31]
[HS 106]
[NL 98]
|
960
|
Bykov Egor Ivanovich
|
10.04 . 1945
|
|
tung maskingeværskytte fra 39. Guards Rifle Regiment af 13. Guard Rifle Division af 5. Guard Army af den 1. ukrainske front
|
vagtkorporal _
|
1918 - 25.01 . 1945
|
[BS 32]
[HS 107]
[NL 99]
|
961
|
Bykov Ivan Mikhailovich
|
02.06 . 1942
|
|
batterikommandant for 32. gardes artilleriregiment af 13. garderifledivision i 28. armé af den sydvestlige front
|
Garde seniorløjtnant
|
02.11 . 1911 - 07.08 . 1943
|
[BS 33]
[HS 108]
[NL 100]
|
962
|
Bykov Ivan Mikhailovich
|
27.02 . 1945
|
|
kommunikationsgruppechef for 446. infanteriregiment af 397. infanteridivision af 61. armé af den 1. hviderussiske front
|
sergent
|
05.10 . 1923 - 23.09 . 1979
|
[BS 33]
[HS 109]
[NL 101]
|
963
|
Bykov Leonid Timofeevich
|
10.04 . 1945
|
|
chef for T-34 kampvognen fra det 28. kampvognsregiment af den 16. vagts mekaniserede brigade af 6. vagts mekaniserede korps af den 2. kampvognshær af den 1. hviderussiske front
|
vagtløjtnant _
|
16.04 . 1914 - 15.06 . 1990
|
[BS 33]
[HS 110]
[NL 102]
|
964
|
Bykov Mikhail Ivanovich
|
07.04 . 1940
|
|
Assisterende chef for efterretningsafdelingen i hovedkvarteret for den 17. motoriserede riffeldivision i den 13. armé af den nordvestlige front
|
løjtnant
|
01.11 . 1903 - 26.02 . 1940
|
[BS 33]
[HS 111]
[NL 103]
|
965
|
Bykov Mikhail Nikiforovich
|
26.09 . 1944
|
|
bataljonschef for 28. gardemotorriflebrigade af 8. gardekampvognskorps af 2. kampvognshær af 1. hviderussisk front
|
Vagtmajor _
|
10.09 . 1914 - 13.09 . 1944
|
[BS 33]
[HS 112]
[NL 104]
|
966
|
Bykov Mikhail Semyonovich Belor. Bykaў Mikhail Syamyonavich
|
15.05 . 1946
|
|
eskadronchef for det 571. assault aviation regiment af 224. assault aviation division af det 8. assault aviation korps af den 8. lufthær af den 4. ukrainske front
|
kaptajn
|
16.10 . 1922 - 30.04 . 1991
|
[BS 33]
[HS 113]
[NL 105]
|
967
|
Bykov Nikolay Ivanovich
|
24.03 . 1945
|
|
chef for 215. garderifleregiment af 77. garderifledivision af 69. armé af den 1. hviderussiske front
|
vagtoberst _
|
20.05 . 1907 - 03.07 . 1982
|
[BS 34]
[HS 114]
[NL 106]
|
968
|
Bykov Nikolai Petrovich
|
01.07 . 1944
|
|
stedfortrædende eskadronschef for 237. overfaldsluftfartsregiment af 305. overfaldsluftfartsdivision af det 9. blandede luftfartskorps af den 17. lufthær af den 3. ukrainske front
|
seniorløjtnant
|
1920 - 03.01 . 1945
|
[BS 35]
[HS 115]
[NL 107]
|
969
|
Bykov Yuri Mikhailovich
|
16.05 . 1944
|
|
maskingeværkommandant for 691. Rifle Regiment af 383. Rifle Division af Separate Primorsky Army
|
sergent
|
1923 - 11.05 . 1945
|
[BS 35]
[HS 116]
[NL 108]
|
970
|
Bykovets Leonid Alexandrovich
|
18.08 . 1945
|
|
stedfortrædende eskadronchef for 28. Guards jagerflyveregiment af 5. gardejagerluftfartsdivision af det 11. jagerflyvekorps i 3. lufthær af den 3. hviderussiske front
|
Garde seniorløjtnant
|
14.12 . 1921 - 07.07 . 1997
|
[BS 35]
[HS 117]
[NL 109]
|
971
|
Bykovsky Valery Fedorovich
|
22.06 . 1963
28.09 . 1976
|
|
Vostok 5 rumfartøjspilot
Soyuz- 22 rumfartøjschef
|
oberstløjtnant
oberst
|
02.08 . 1934 - 27.03 . 2019
|
[BS 35]
[HS 118]
—
|
972
|
Bykovsky Victor Ivanovich
|
26.10 . 1943
|
|
chef for sanitetsdelingen af 224. garderifleregiment af 72. garderifledivision af 7. gardearmé af Steppefronten
|
vagtløjtnant _
|
15.05 . 1919 - 31.07 . 1973
|
[BS 35]
[HS 119]
[NL 110]
|
973
|
Bykovsky Evgeny Vlasovich
|
14.05 . 1965
|
|
seniorpilot fra 5. Guards Fighter Aviation Regiment af 207. Fighter Aviation Division i 3. Blandede Luftfartskorps i den 17. Luftarmé i Sydvestfronten
|
vagt juniorløjtnant
|
1921 - 27.04 . 1943
|
[BS 35]
[HS 120]
—
|
974
|
Bykovsky Mikhail Ivanovich
|
15.01 . 1944
|
|
bataljonschef for 467. infanteriregiment af 81. infanteridivision i den 61. armé af Centralfronten
|
kaptajn
|
19.04 . 1919 - 27.01 . 1944
|
[BS 36]
[HS 121]
[NL 111]
|
975
|
Bystrov Vasily Alexandrovich
|
06.04 . 1945
|
|
chef for rekognosceringssektionen af 236. garderifleregiment af 74. garderifledivision af 8. gardearmé af den 1. hviderussiske front
|
vagtsergent _
|
06.06 . 1922 - 15.11 . 1993
|
[BS 37]
[HS 122]
[NL 112]
|
976
|
Bystrov Nikolay Ignatievich
|
29.06 . 1945
|
|
Stedfortrædende eskadronsleder af 996. Assault Aviation Regiment af 224. Assault Aviation Division af 8. Assault Aviation Corps af 8. luftarmé af 4. ukrainske front
|
seniorløjtnant
|
30.07 . 1922 - 27.12 . 1994
|
[BS 37]
[HS 123]
[NL 113]
|
977
|
Bystrov Pavel Dmitrievich
|
24.03 . 1945
|
|
Fungerende chef for det 252. kampvognsregiment af den 2. mekaniserede brigade af det 5. mekaniserede korps af den 6. kampvognshær af den 2. ukrainske front
|
major
|
1920 - 25.08 . 1944
|
[BS 37]
[HS 124]
[NL 114]
|
978
|
Bystrov Sergey Mikhailovich
|
31.12 . 1936
|
|
T-26 tankfører af de spanske republikanske tropper
|
junior kommandodeling
|
31.03 . 1911 - 09.11 . 1936
|
[BS 37]
[HS 125]
——
|
979
|
Bystrykh Boris Stepanovich
|
05.11 . 1942
|
|
flyvechef for det 99. Bomber Aviation Regiment af den 270. Bomber Aviation Division i Stalingrad Fronts 8. Luftarmé
|
seniorløjtnant
|
28.03 . 1916 - 03.06 . 1943
|
[BS 37]
[HS 126]
[NL 115]
|
980
|
Bychkov Nikolay Vasilievich
|
30.10 . 1943
|
|
holdleder for 685. infanteriregiment af 193. infanteridivision af 65. armé af Centralfronten
|
sergent
|
05.12 . 1924 - 02.11 . 1962
|
[BS 37]
[HS 127]
[NL 116]
|
981
|
Bychkovsky Oleg Anatolievich Bichkovsky Oleg Anatoliyovich
|
22.02 . 1944
|
|
batterichef for den 130. separate panserværnsbataljon af den 254. riffeldivision i den 52. armé af Steppefronten
|
løjtnant
|
08.11 . 1923 - 08.10 . 1943
|
[BS 37]
[HS 128]
[NL 117]
|
982
|
Bychok Oleg Sergeevich ukrainsk Bichok Oleg Serhiyovich
|
05.11 . 1944
|
|
Kommandør for F. E. Dzerzhinsky Special Purpose Detachment af 4. Direktorat for NKVD i USSR
|
seniorløjtnant for statssikkerhed
|
18.09 . 1921 - 07.05 . 1944
|
[BS 38]
[HS 129]
——
|
983
|
Byakov Alexey Ivanovich
|
21.03 . 1940
|
|
sapper fra 725. infanteriregiment af 113. infanteridivision af 7. armé af Nordvestfronten
|
soldat fra den røde hær
|
1912 - december 1941 (mangler)
|
[BS 39]
[HS 130]
[NL 118]
|