nr. p / p
|
Fulde navn
|
Dekret dato
|
Type hær
|
Jobtitel
|
Rang
|
Leveår
|
BS
HS
NL
|
487
|
Biryuzov Sergey Semyonovich
|
01.02 . 1958
|
|
Den øverstkommanderende for landets luftforsvarsstyrker , viceforsvarsminister i USSR
|
Marskal af Sovjetunionen
|
21.08 . 1904 - 19.10 . 1964
|
[BS 1]
[GS 1]
——
|
488
|
Biryukov Alexander Ivanovich
|
13.09 . 1944
|
|
holdleder for 105. garderifleregiment af 34. garderifledivision af 46. armé af den 3. ukrainske front
|
vagtsergent _
|
19.12 . 1920 - 14.12 . 1973
|
[BS 1]
[GS 2]
[NL 1]
|
489
|
Biryukov Boris Vasilievich
|
20.11 . 1941
|
|
eskadrillechef for 92. jagerflyregiment i 44. jagerflydivision i 6. armé af sydvestfronten
|
løjtnant
|
03.08 . 1916 - 24.05 . 1942
|
[BS 2]
[GS 3]
[NL 2]
|
490
|
Biryukov Boris Nikolaevich
|
01.05 . 1957
|
—
|
testpilot af Novosibirsk Aviation Plant nr. 153 opkaldt efter V.P. Chkalov
|
—
|
02.08 . 1918 - 08.12 . 1995
|
[BS 3]
[GS 4]
——
|
491
|
Biryukov Vasily Nikolaevich
|
23.02 . 1945
|
|
Stedfortrædende eskadrilleleder af 723. Assault Aviation Regiment af 211. Assault Aviation Division af 3. Luftarmé af 1. Baltiske Front
|
seniorløjtnant
|
11.12 . 1919 - 15.10 . 1993
|
[BS 3]
[GS 5]
[NL 3]
|
492
|
Biryukov Vasily Yakovlevich
|
27.02 . 1945
|
|
Næstkommanderende for 52. gardekavaleriregiment af 14. gardekavaleridivision af 7. gardekavalerikorps af 1. hviderussiske front
|
Vagtmajor _
|
09.08 . 1918 - 14.04 . 1993
|
[BS 3]
[GS 6]
[NL 4]
|
493
|
Biryukov Grigory Ivanovich
|
24.03 . 1945
|
|
kompagnichef for 1001. infanteriregiment af 279. infanteridivision af den 51. armé af den 4. ukrainske front
|
seniorløjtnant
|
1919 - 28.08 . 1944
|
[BS 3]
[GS 7]
[NL 5]
|
494
|
Biryukov Ivan Semyonovich
|
22.07 . 1944
|
|
Adjudant seniorbataljon af 199. garderifleregiment af 67. garderiffeldivision af 6. gardearmé af 1. baltiske front
|
Garde seniorløjtnant
|
06.10 . 1918 - 25.06 . 1944
|
[BS 3]
[GS 8]
[NL 6]
|
495
|
Biryukov Konstantin Mikhailovich
|
25.10 . 1943
|
|
Delingschef for det 71. infanteriregiment af den 30. infanteridivision af den 47. armé af Voronezh-fronten
|
Fændrik
|
1924 - 02.10 . 1943
|
[BS 3]
[GS 9]
[NL 7]
|
496
|
Biryukov Nikolay Ivanovich
|
28.04 . 1945
|
|
chef for 20. garderiflekorps af 4. gardearmé af den 3. ukrainske front
|
Generalmajor for Garde
|
06.12 . 1901 - 30.06 . 1980
|
[BS 3]
[GS 10]
[NL 8]
|
497
|
Biryukov Serafim Kirillovich
|
20.06 . 1942
|
|
Næstkommanderende for 42. Luftfartsregiment i 36. Luftfartsdivision for Langdistanceflyvning
|
kaptajn
|
09.09 . 1913 - 04.05 . 1992
|
[BS 4]
[GS 11]
[NL 9]
|
498
|
Biryulya Konstantin Pimenovich
|
14.09 . 1945
|
|
kommandør for maskingeværholdet i den 355. separate bataljon af marinesoldaterne fra Stillehavsflåden
|
sergent
|
18.01 . 1919 - 03.07 . 1949
|
[BS 5]
[GS 12]
[NL 10]
|
499
|
Biseniek Anastasia Alexandrovna
|
08.05 . 1965
|
|
aktiv deltager i partisankampen i Leningrad-regionen , leder af en undergrundsorganisation i byen Dno
|
—
|
1899 - 13.10 . 1943
|
[BS 5]
[GS 13]
——
|
500
|
Biserov Kuzma Fedorovich
|
08.09 . 1943
|
|
panserværnsskytte fra 207. Guards Rifle Regiment af 70. Guard Rifle Division af den 13. Armé af Centralfronten
|
vagtkorporal _
|
26.03 . 1923 - 25.07 . 1943
|
[BS 5]
[GS 14]
[NL 11]
|
501
|
Bityukov Prokopy Semyonovich
|
17.10 . 1943
|
|
chef for maskinpistolernes hold af 241. garderifleregiment af 75. garderifledivision i den 60. armé af Centralfronten
|
vagtsergent _
|
1919 - 10.08 . 1944
|
[BS 5]
[GS 15]
[NL 12]
|
502
|
Bityutsky Pyotr Semyonovich
|
05.11 . 1942
|
|
militærkommissær for eskadrillen for det 66. overfaldsluftfartsregiment af den 15. blandede luftfartsdivision af den sydvestlige front
|
politisk instruktør
|
17.07 . 1913 - 13.08 . 1941
|
[BS 5]
[GS 16]
[NL 13]
|
503
|
Bitsaev Sergey Vladimirovich Osset. Bitsy Sergey
|
18.08 . 1945
|
|
flyvechef for 845th Fighter Aviation Regiment af 269th Fighter Aviation Division af 4. luftarmé af den 2. hviderussiske front
|
løjtnant
|
15.05 . 1922 - 22.03 . 1962
|
[BS 5]
[GS 17]
[NL 14]
|
504
|
Blagov Vasily Ivanovich
|
27.02 . 1945
|
|
holdleder for den 249. separate ingeniørbataljon af den 134. riffeldivision af den 69. armé af den 1. hviderussiske front
|
sergent
|
11.12 . 1906 - 16.09 . 1979
|
[BS 5]
[GS 18]
[NL 15]
|
505
|
Blagoveshchensky Alexey Sergeevich Belor. Blagaveshchansky Alyaksey Syargeevich
|
14.11 . 1938
|
|
chef for en eskadron af sovjetiske jagerpiloter i den nationale revolutionære hær i Kina
|
kaptajn
|
18.10 . 1909 - 25.05 . 1994
|
[BS 5]
[HS 19]
——
|
506
|
Blagodarov Konstantin Vladimirovich
|
20.04 . 1945
|
|
Stedfortrædende eskadrilleleder af 8. Gardes Assault Aviation Regiment af 11. Assault Aviation Division i Østersøflådens luftvåben
|
Garde seniorløjtnant
|
29.07 . 1919 - 22.06 . 1951
|
[BS 6]
[GS 20]
[NL 16]
|
507
|
Blagodetelev Pavel Sergeevich
|
10.04 . 1945
|
|
batterichef for 467. Guards morterregiment af det 7. Guards Tank Corps af 3. Guards Tank Army af den 1. ukrainske front
|
Garde seniorløjtnant
|
28.06 . 1908 - 21.10 . 1988
|
[BS 6]
[HS 21]
[NL 17]
|
508
|
Blazhevich Ivan Ivanovich (Blazhevichius Ionas Ionasovich) [GS 22] lit. Blazevicius Jonas
|
28.04 . 1945
|
|
chef for den 99. garderifledivision af den 9. gardearmé af den 3. ukrainske front
|
Generalmajor for Garde
|
07.01 . 1903 - 24.04 . 1945
|
[BS 6]
[HS 22]
[NL 18]
|
509
|
Blazhkun Andrey Fedorovich ( ukrainsk) Blazhkun Andriy Fedorovich
|
24.03 . 1945
|
|
skytte af 202. garderifleregiment af 68. garderifledivision af 46. armé af den 2. ukrainske front
|
Den røde hærs vagt
|
1926 - 27.11 . 1944
|
[BS 6]
[HS 23]
[NL 19]
|
510
|
Blau Alexander Alexandrovich lettisk. Blaus Aleksandrs
|
24.03 . 1945
|
|
chef for 2. infanteribataljon af 572. infanteriregiment af 233. infanteridivision af 57. armé af 3. ukrainske front
|
kaptajn
|
05.02 . 1912 - 11.02 . 1988
|
[BS 6]
[GS 24]
[NL 20]
|
511
|
Bliznyuk Stanislav Grigorievich
|
05.02 . 1990
|
|
testpilot fra Design Bureau opkaldt efter S. V. Ilyushin
|
kaptajn
|
18.11 . 1934 - 14.10 . 2008
|
[BS 7]
[GS 25]
——
|
512
|
Blinnikov Sergey Alexandrovich
|
10.04 . 1945
|
|
chef for den 107. separate motoriserede overfaldsingeniør-sapper-bataljon af den 23. motoriserede overfaldsingeniør-sapper-brigade af den 13. armé af den 1. ukrainske front
|
major
|
20.12 . 1907 - 07.10 . 1985
|
[BS 6]
[HS 26]
[NL 21]
|
513
|
Blinov Alexey Pavlovich
|
23.02 . 1948
|
|
stedfortrædende eskadrillechef for 177. Guards jagerflyregiment af den 14. gardejagerluftfartsdivision af det 3. gardejagerluftfartskorps af den 5. luftarmé af den 2. ukrainske front
|
Garde seniorløjtnant
|
18.03 . 1918 - 08.01 . 1982
|
[BS 6]
[GS 27]
——
|
514
|
Blinov Vladimir Karpovich
|
24.03 . 1945
|
|
chef for ingeniørgruppen for den 170. separate ingeniør- og ingeniørbataljon af den 14. ingeniør- og ingeniørbrigade i RGK som en del af den 65. armé af den 1. hviderussiske front
|
sergent
|
01.01 . 1904 - 10.04 . 1990
|
[BS 8]
[GS 28]
[NL 22]
|
515
|
Blinov Ivan Alekseevich
|
31.05 . 1945
|
|
chef for en sabeldeling af 9. gardekavaleriregiment af 3. gardekavaleridivision af 2. gardekavalerikorps af 1. hviderussiske front
|
Garde seniorløjtnant
|
26.06 . 1911 - 06.04 . 1970
|
[BS 9]
[GS 29]
[NL 23]
|
516
|
Blinov Konstantin Minaevich
|
17.04 . 1943
|
|
chef for T-34 kampvognen fra den 119. kampvognsbataljon af den 103. kampvognsbrigade af det 3. kampvognskorps af den 6. armé af den sydvestlige front
|
Fændrik
|
1912 - 12.07 . 1943
|
[BS 9]
[HS 30]
[NL 24]
|
517
|
Blinov Nikita Pavlovich
|
05.11 . 1942
|
|
chef for et kampvognskompagni af den 6. vagts kampvognsbrigade i den 38. armé af den sydvestlige front
|
Garde seniorløjtnant
|
03.04 . 1914 - 02.04 . 1942
|
[BS 9]
[HS 31]
[NL 25]
|
518
|
Blinov Pavel Fedorovich
|
10.04 . 1945
|
|
flyvechef for 141st Guards Assault Aviation Regiment af 9th Guards Assault Aviation Division af 1st Guards Assault Aviation Corps af 2. lufthær af den 1. ukrainske front
|
Garde seniorløjtnant
|
20.09 . 1919 - 16.07 . 1998
|
[BS 9]
[HS 32]
[NL 26]
|
519
|
Blokhin Viktor Alekseevich
|
21.07 . 1944
|
|
holdleder for det 173. infanteriregiment i den 90. infanteridivision i den 21. armé af Leningrad-fronten
|
sergent
|
01.04 . 1922 - 14.06 . 1944
|
[BS 10]
[HS 33]
[NL 27]
|
520
|
Blokhin Ivan Ivanovich
|
28.09 . 1943
|
|
Navigatør for 239. jagerflyregiment af 235. jagerluftfartsdivision i det 10. jagerflyverkorps i 2. lufthær fra Voronezh-fronten
|
major
|
06.07 . 1917 - 17.10 . 1948
|
[BS 11]
[HS 34]
[NL 28]
|
521
|
Blokhin Fedor Timofeevich
|
24.03 . 1945
|
|
chef for en ingeniør deling af 875. infanteriregiment af 158. infanteridivision af 39. armé af den 3. hviderussiske front
|
sergent
|
11.11 . 1903 - 30.07 . 1974
|
[BS 11]
[HS 35]
[NL 29]
|
522
|
Bluvshtein Alexander Abramovich
|
24.04 . 1944
|
|
bataljonschef for den 5. vagtluftbårne brigade i den 52. armé af den 2. ukrainske front
|
Vagtmajor _
|
15.05 . 1910 - 20.10 . 1984
|
[BS 11]
[HS 36]
[NL 30]
|
523
|
Bobin Nikolai Alekseevich
|
31.12 . 1942
|
|
Afdelingschef for 7. Luftfartsregiment af 53. Luftfartsafdeling for Langdistanceflyvning
|
kaptajn
|
09.08 . 1914 - 15.05 . 1943
|
[BS 11]
[HS 37]
[NL 31]
|
524
|
Bobkov Valentin Vasilievich
|
27.06 . 1945
|
|
eskadrillechef for 106. Guards jagerflyveregiment af den 11. gardejagerluftfartsdivision af 2. gardeangrebsluftfartskorps af den 2. luftarmé af den 1. ukrainske front
|
vagtkaptajn _
|
29.07 . 1920 - 30.05 . 2001
|
[BS 11]
[HS 38]
[NL 32]
|
525
|
Bobkov Viktor Nikolaevich
|
24.03 . 1945
|
|
rekognosceringsofficer for fodrekognosceringsdelingen i det 609. riffelregiment i den 139. riffeldivision af den 50. armé af den 2. hviderussiske front
|
korporal
|
24.04 . 1926 - 17.10 . 1944
|
[BS 11]
[HS 39]
[NL 33]
|
526
|
Bobkov Grigory Evdokimovich
|
30.10 . 1943
|
|
delingschef for 43. infanteriregiment af 106. infanteridivision i 65. armé af Centralfronten
|
værkfører
|
15.09 . 1907 - 14.08 . 1981
|
[BS 12]
[HS 40]
[NL 34]
|
527
|
Bobkov Nikolay Efimovich
|
24.03 . 1945
|
|
Stedfortræder for politiske anliggender, bataljonschef for 1077. infanteriregiment af 316. infanteridivision af 46. armé af den 2. ukrainske front
|
seniorløjtnant
|
1915 - 01.02 . 1945
|
[BS 13]
[HS 41]
[NL 35]
|
528
|
Boborykin Vitaly Nikolaevich
|
24.03 . 1945
|
|
Delingschef for 126. Guards Rifle Regiment af 41. Guard Rifle Division af 4. Guard Army af den 3. ukrainske front
|
vagtløjtnant _
|
11.07 . 1922 - 06.12 . 2002
|
[BS 13]
[HS 42]
[NL 36]
|
529
|
Boborykin Ivan Pavlovich
|
10.01 . 1944
|
|
T-34 kampvognsfører , 345. kampvognsbataljon, 91. separate kampvognsbrigade , 3. vagtvognshær , 1. ukrainske front
|
sergent
|
20.10 . 1923 - 27.10 . 1991
|
[BS 13]
[HS 43]
[NL 37]
|
530
|
Boboshko Konstantin Matveyevich ( ukrainsk) Boboshko Kostyantyn Matviyovych
|
04.06 . 1944
|
|
batterichef for det 26. gardeartilleriregiment af den 17. garderifledivision i den 39. armé af Kalinin-fronten
|
vagtkaptajn _
|
28.05 . 1918 - 26.11 . 1994
|
[BS 13]
[HS 44]
[NL 38]
|
531
|
Bobro Nikolay Makarovich ( ukrainsk) Bobro Mikola Makarovich
|
24.03 . 1945
|
|
assisterende delingschef for det 95. infanteriregiment af 14. infanteridivision af den karelske fronts 14. armé
|
sergent
|
25.11 . 1916 - 13.07 . 1987
|
[BS 13]
[HS 45]
[NL 39]
|
532
|
Bobrov Vladimir Ivanovich
|
20.03 . 1991
|
|
chef for 104. Guards jagerflyveregiment af den 9. gardejagerluftfartsdivision i 2. luftarmé af den 1. ukrainske front
|
vagtoberstløjtnant _
|
11.07 . 1915 - 03.28 . 1970
|
[BS 7]
[HS 46]
——
|
533
|
Bobrov Ivan Yakovlevich
|
15.01 . 1944
|
|
kompagnichef for 409. infanteriregiment af 137. infanteridivision i 48. armé af Centralfronten
|
seniorløjtnant
|
15.03 . 1907 - 09.09 . 1943
|
[BS 13]
[HS 47]
[NL 40]
|
534
|
Bobrov Leonid Nikolaevich Bobrov Leonid Mykolayovich
|
19.04 . 1945
|
|
eskadronchef for 134. Guards Bomber Aviation Regiment af 6. Guard Bomber Aviation Division af 1. Luftarmé af den 3. hviderussiske front
|
Vagtmajor _
|
20.01 . 1920 - 15.09 . 1988
|
[BS 14]
[HS 48]
[NL 41]
|
535
|
Bobrov Mikhail Ivanovich Bobrov Mikhailo Ivanovich
|
24.03 . 1945
|
|
delingschef for 609. infanteriregiment af 139. infanteridivision af 50. armé af den 2. hviderussiske front
|
løjtnant
|
05.04 . 1920 - 10.05 . 1951
|
[BS 15]
[HS 49]
[NL 42]
|
536
|
Bobrov Nikolai Alexandrovich
|
10.02 . 1943
|
|
luftskytter-radiooperatør af det 44. separate højhastighedsbombefly regiment af Leningrad Front
|
sergent
|
19.04 . 1921 - 12.07 . 1942
|
[BS 15]
[HS 50]
[NL 43]
|
537
|
Bobrov Nikolay Galaktionovich
|
22.02 . 1944
|
|
delingschef for 956. infanteriregiment af 299. infanteridivision i 53. armé af steppefronten
|
Fændrik
|
21.10 . 1923 - 04.10 . 1943
|
[BS 15]
[HS 51]
[NL 44]
|
538
|
Bobrov Fedor Alexandrovich
|
28.04 . 1945
|
|
chef for den 42. garderifledivision i den 40. armé af den 2. ukrainske front
|
Generalmajor for Garde
|
06.03 . 1898 - 25.09 . 1944
|
[BS 15]
[HS 52]
[NL 45]
|
539
|
Bobrovsky Alexander Andreevich
|
18.12 . 1956
|
|
eskadronchef for 880. Guards Bomber Aviation Regiment af 177. Guards Bomber Aviation Division i Special Corps of Soviet Troops
|
vagtkaptajn _
|
08.10 . 1922 - 07.11 . 1956
|
[BS 15]
[HS 53]
——
|
540
|
Bobruk Sergey Antonovich Belor. Babruk Syargey Antonavich
|
19.03 . 1944
|
|
chef for den 47. garderifledivision af det 4. gardekorps af den 8. gardearmé af den 3. ukrainske front
|
vagtoberst _
|
15.02 . 1901 - 18.03 . 1962
|
[BS 15]
[HS 54]
[NL 46]
|
541
|
Bova Efim Ermolaevich ukrainsk Bova Yukhim Yermolaiovich
|
04.06 . 1944
|
|
sapper fra den 58. separate sapperbataljon af den 37. riffeldivision af den 34. armé af Nordvestfronten
|
korporal
|
1919 - 20.07 . 1943
|
[BS 15]
[HS 55]
[NL 47]
|
542
|
Bovkun Ivan Mikhailovich ( ukrainsk) Bovkun Ivan Mikhailovich
|
04.01 . 1944
|
|
aktiv deltager i partisankampen i Ukraine , chef for dannelsen af partisanafdelinger "For moderlandet" i Chernihiv-regionen
|
—
|
20.02 . 1908 - 08.07 . 1988
|
[BS 16]
[HS 56]
[NL 48]
|
543
|
Bovt Vasily Afanasyevich Bovt Vasil Opanasovich
|
15.05 . 1946
|
|
maskingeværkommandant for 180. Guards Rifle Regiment af 60. Guard Rifle Division af 5. Shock Army af den 1. hviderussiske front
|
vagtsergent _
|
1916 - 28.10 . 1949
|
[BS 17]
[HS 57]
[NL 49]
|
544
|
Bogaychuk Stepan Romanovich Bogaychuk Stepan Romanovich
|
16.11 . 1943
|
|
batterichef for det 369. artilleriregiment af den 162. riffeldivision i den 65. armé af den centrale front
|
seniorløjtnant
|
17.04 . 1919 - 17.07 . 1998
|
[BS 17]
[HS 58]
[NL 50]
|
545
|
Bogatkin Vladimir Vladimirovich
|
29.06 . 1945
|
|
chef for 1. separate panserværnsartilleribataljon af 7. garderifledivision af 10. gardearmé af 2. baltiske front
|
vagtkaptajn _
|
29.07 . 1924 - 30.08 . 1944
|
[BS 17]
[HS 59]
[NL 51]
|
546
|
Bogatov Nikolay Pavlovich
|
23.09 . 1944
|
|
T-34 tankfører , 237. tankbrigade , 31. kampvognskorps , 1. ukrainske front
|
værkfører
|
27.04 . 1923 [Ex 1] - 19.08 . 1974
|
[BS 17]
[HS 60]
[NL 52]
|
547
|
Bogatov Pavel Mikhailovich
|
10.01 . 1944
|
|
delingschef for det 210. separate kommunikationskompagni af den 136. riffeldivision i den 38. armé af Voronezh-fronten
|
løjtnant
|
04.02 . 1914 - 05.05 . 1970
|
[BS 17]
[HS 61]
[NL 53]
|
548
|
Bogatov Petr Antonovich
|
23.09 . 1944
|
|
batterichef for 399. haubits artilleriregiment af 2. vagts haubitsbrigade af 1. vagts artilleriafdeling af RGK gennembrud som en del af den 13. armé af den 1. ukrainske front
|
løjtnant
|
11.08 . 1921 - 17.09 . 2000
|
[BS 17]
[HS 62]
[NL 54]
|
549
|
Bogatyrev Vasily Vasilievich
|
15.05 . 1946
|
|
chef for ISU-122 selvkørende kanoner fra 364. vagts tunge selvkørende artilleriregiment fra 6. vagtvognshær af den 3. ukrainske front
|
vagtløjtnant _
|
05.02 . 1922 - 03.04 . 1945
|
[BS 17]
[HS 63]
[NL 55]
|
550
|
Bogatyrev Kharun Umarovich
|
17.11 . 1943
|
|
Næstkommanderende for 51st Guards Tank Brigade af 6th Guards Tank Corps af 3rd Guards Tank Army af Voronezh Front
|
Vagtmajor _
|
15.09 . 1907 - 10.07 . 1966
|
[BS 18]
[HS 64]
[NL 56]
|
551
|
Bogatyr Ivan Ivanovich ( ukrainsk) Bogatir Ivan Ivanovich
|
20.06 . 1942
|
|
skytte af 456. infanteriregiment af 109. infanteridivision af Primorsky-hæren
|
korporal
|
27.01 . 1919 - 06.12 . 1982
|
[BS 19]
[HS 65]
[NL 57]
|
552
|
Bogatyr Pyotr Ustinovich ( ukrainsk) Bogatir Petro Ustinovich
|
07.04 . 1940
|
|
Politisk instruktør for kompagniet af 136. infanteriregiment af 97. infanteridivision af 13. armé af Nordvestfronten
|
junior politisk instruktør
|
18.01 . 1914 - 29.09 . 1959
|
[BS 19]
[HS 66]
[NL 58]
|
553
|
Bogatsky Egor Petrovich ( ukrainsk) Bagatsky Egor Petrovich
|
31.05 . 1945
|
|
chef for et kampvognskompagni af 48. vagts kampvognsbrigade af 12. vagts kampvognskorps af 2. vagtkampvognshær af den 1. hviderussiske front
|
vagtkaptajn _
|
06.05 . 1917 - 01.02 . 1996
|
[BS 19]
[HS 67]
[NL 59]
|
554
|
Bogachev Alexander Alexandrovich
|
06.03 . 1945
|
|
pilot for det 51. Mine-Torpedo Aviation Regiment af 8. Mine-Torpedo Aviation Division i Østersøflådens luftvåben
|
Fændrik
|
11.11 . 1922 - 12.08 . 1978
|
[BS 19]
[HS 68]
[NL 60]
|
555
|
Bogachev Vasily Gavrilovich
|
27.12 . 1941
|
|
chef for en kampvognsbataljon af 10. kampvognsregiment af 10. kampvognsbrigade af den 38. armé af sydvestfronten
|
kaptajn
|
23.01 . 1910 - 29.09 . 1941
|
[BS 20]
[HS 69]
[NL 61]
|
556
|
Bogashev Alexander Innokentievich
|
13.09 . 1944
|
|
kommandant for et kompagni af maskinpistoler fra det 529. riffelregiment af den 163. riffeldivision af den 40. armé af den 2. ukrainske front
|
seniorløjtnant
|
05.08 . 1919 - 11.05 . 1984
|
[BS 21]
[HS 70]
[NL 62]
|
557
|
Bogdan Dmitry Filippovich ukrainsk Bogdan Dmitro Pilipovich
|
24.03 . 1945
|
|
chef for den 565. separate ingeniørbataljon af den 294. riffeldivision af den 52. armé af den 2. ukrainske front
|
kaptajn
|
23.09 . 1915 - 20.03 . 1944
|
[BS 21]
[HS 71]
[NL 63]
|
558
|
Bogdanenko Viktor Alexandrovich
|
27.06 . 1945
|
|
skytte af 530. armés anti-tank artilleri regiment af den 28. armé af den 1. ukrainske front
|
sergent
|
04.01 . 1925 - 09.05 . 2002
|
[BS 21]
[HS 72]
[NL 64]
|
559
|
Bogdanenko Grigory Ivanovich Bogdanenko Grigory Ivanovich
|
26.04 . 1944
|
|
T-34 tankfører , 45. Guards Tank Brigade , 11. Guard Tank Corps , 1. Tank Army , 1. ukrainske front
|
vagtsergent _
|
1922 - 08.07 . 1974
|
[BS 21]
[HS 73]
[NL 65]
|
560
|
Bogdanov Alexander Petrovich
|
21.06 . 1984
|
|
militær rådgiver for det 15. separate grænseregiment af grænsetropperne i Den Demokratiske Republik Afghanistan
|
major
|
05.01 . 1951 - 18.05 . 1984
|
[BS 21]
[HS 74]
——
|
561
|
Bogdanov Anatoly Sergeevich
|
15.05 . 1946
|
|
flyvechef for 58th Guards Assault Aviation Regiment af 2nd Guards Assault Aviation Division i den 16. lufthær af den 1. hviderussiske front
|
Garde seniorløjtnant
|
15.12 . 1922 - 19.12 . 1954
|
[BS 21]
[HS 75]
[NL 66]
|
562
|
Bogdanov Victor Ivanovich
|
18.08 . 1945
|
|
næstkommanderende og navigatør for eskadronen af 828. overfaldsluftfartsregiment af den 260. overfaldsluftfartsdivision af den 4. lufthær af den 2. hviderussiske front
|
kaptajn
|
17.01 . 1918 - 07.04 . 1948
|
[BS 21]
[HS 76]
[NL 67]
|
563
|
Bogdanov Grigory Bogdanovich
|
17.10 . 1943
|
|
bataljonschef for 385. infanteriregiment af 112. infanteridivision i den 60. armé af Centralfronten
|
seniorløjtnant
|
04.02 . 1910 - 01.10 . 1943
|
[BS 21]
[HS 77]
[NL 68]
|
564
|
Bogdanov Ivan Vasilievich
|
18.11 . 1944
|
|
kanonkommandant for 122. garde Separate anti-tank jagerbataljon af 120. garde riffeldivision af 3. armé af den 1. hviderussiske front
|
seniorsergent for vagten
|
02.05 . 1924 - 10.11 . 2002
|
[BS 22]
[HS 78]
[NL 69]
|
565
|
Bogdanov Nikolay Vasilievich
|
08.10 . 1942
|
|
Kommandør for det 18. gardes artilleriregiment af Primorsky-hæren på den nordkaukasiske front
|
vagtoberst _
|
14.09 . 1903 - 04.10 . 1943
|
[BS 23]
[HS 79]
[NL 70]
|
566
|
Bogdanov Nikolai Dmitrievich Bogdanov Mikola Dmitrovich
|
16.10 . 1943
|
|
divisionschef for 34. gardes artilleriregiment af 6. garderifledivision af 13. armé af Centralfronten
|
Vagtmajor _
|
27.04 . 1920 - 01.31 . 1945
|
[BS 23]
[HS 80]
[NL 71]
|
567
|
Bogdanov Petr Dmitrievich
|
27.02 . 1945
|
|
kompagnichef for 1069. infanteriregiment af 311. infanteridivision af 61. armé af 1. hviderussiske front
|
løjtnant
|
04.02 . 1909 - 04.10 . 1973
|
[BS 23]
[HS 81]
[NL 72]
|
568
|
Bogdanov Petr Moiseevich
|
10.04 . 1945
|
|
kompagnichef for den 108. separate motoriserede overfaldsingeniør-sapper-bataljon af den 23. motoriserede overfaldsingeniør-sapper-brigade i RGK som en del af tropperne fra den 1. ukrainske front
|
seniorløjtnant
|
06.06 . 1920 - 01.02 . 1945
|
[BS 23]
[HS 82]
[NL 73]
|
569
|
Bogdanov Petr Nikolaevich
|
27.06 . 1945
|
|
assisterende delingschef for det 66. infanteriregiment af den 61. infanteridivision i den 28. armé af den 1. ukrainske front
|
sergent
|
1924 - 24.08 . 1945
|
[BS 23]
[HS 83]
[NL 74]
|
570
|
Bogdanov Semyon Iljitsj
|
11.03 . 1944
06.04 . 1945
|
|
Kommandør for den 2. kampvognshær af den 2. ukrainske front
Kommandør for 2nd Guards Tank Army af 1. Belorussian Front
|
generalløjtnant
Gardeoberstgeneral _
|
29.08 . 1894 - 12.03 . 1960
|
[BS 23]
[HS 84]
[NL 75]
|
571
|
Bogdanov Fedor Dmitrievich
|
16.09 . 1957
|
|
testpilot af Scientific Testing Ground nr. 4
|
major
|
09.08 . 1928 - 05.05 . 1994
|
[BS 23]
[HS 85]
——
|
572
|
Bogdanov Khamzya Salimovich Tat. Bogdanov Khamza Salih uly
|
31.05 . 1945
|
|
chef for 22. vagts motorriflebrigade af 6. vagts tankkorps af 3. vagts kampvognshær af den 1. ukrainske front
|
vagtoberst _
|
15.11 . 1904 - 29.06 . 1983
|
[BS 24]
[HS 86]
[NL 76]
|
573
|
Bogdanovich Pyotr Konstantinovich
|
06.04 . 1945
|
|
chef for den 49. infanteridivision af den 33. armé af den 1. hviderussiske front
|
generalmajor
|
27.07 . 1898 - 27.04 . 1955
|
[BS 25]
[HS 87]
[NL 77]
|
574
|
Bogolyubov Alexander Nikolaevich
|
29.05 . 1945
|
|
Stabschef for den 2. hviderussiske front
|
generaloberst
|
29.05 . 1900 - 28.02 . 1956
|
[BS 25]
[HS 88]
[NL 78]
|
575
|
Bogomaz Alexey Lukich (Bogomaz Alexey Lukyanovich) [GS 89] ukrainsk. Bogomaz Oleksiy Lukich
|
24.03 . 1945
|
|
bataljonschef for 281. Guards Rifle Regiment af 93. Guard Rifle Division af den 27. armé af den 2. ukrainske front
|
Garde seniorløjtnant
|
07.11 . 1917 - 13.11 . 1944
|
[BS 25]
[HS 89]
[NL 79]
|
576
|
Bogomazov Grigory Ivanovich
|
02.09 . 1943
|
|
Stedfortrædende eskadronsleder for 158. jagerflyregiment i luftforsvarets 7. jagerflykorps
|
seniorløjtnant
|
28.01 . 1918 - 16.01 . 1994
|
[BS 25]
[HS 90]
——
|
577
|
Bogomolov Alexander Fedorovich
|
27.02 . 1945
|
|
bataljonschef for 1050. infanteriregiment af 301. infanteridivision af 5. stødarmé af 1. hviderussiske front
|
kaptajn
|
27.08 . 1919 - 05.02 . 1945
|
[BS 25]
[HS 91]
[NL 80]
|
578
|
Bogomolov Alexey Maksimovich
|
18.09 . 1943
|
|
stedfortrædende eskadrillechef for 6. Gardes Luftfartsregiment af 6. Gardes Luftfartsafdeling af 1. Gardes Luftfartskorps for Langdistance Luftfart
|
Vagtmajor _
|
01.03 . 1909 - 11.01 . 1988
|
[BS 25]
[HS 92]
[NL 81]
|
579
|
Bogomolov Ivan Grigorievich
|
13.11 . 1943
|
|
Assisterende delingschef for 931. infanteriregiment af 240. infanteridivision i den 38. armé af Voronezh-fronten
|
sergent
|
23.03 . 1907 - 15.10 . 1943
|
[BS 26]
[HS 93]
[NL 82]
|
580
|
Bogomolov Konstantin Ivanovich
|
17.11 . 1943
|
|
chef for maskingeværsektionen af den motoriserede riffelbataljon af den 69. mekaniserede brigade af det 9. mekaniserede korps af 3. Guards Tank Army af Voronezh Front
|
sergent
|
1897 - 22.06 . 1969
|
[BS 27]
[HS 94]
[NL 83]
|
581
|
Bogomolov Nikolay Timofeevich
|
24.03 . 1945
|
|
maskingeværchef for 142. infanteriregiment af 5. infanteridivision af 3. armé af 1. hviderussiske front
|
sergent
|
10.08 . 1923 - 27.09 . 1981
|
[BS 27]
[HS 95]
[NL 84]
|
582
|
Bogomolov Semyon Ivanovich
|
20.12 . 1943
|
|
kommandør for pontonholdet for den 7. separate motoriserede pontonbro-bataljon af den 7. gardearmé af Steppefronten
|
sergent
|
12.12 . 1917 - 19.06 . 1987
|
[BS 27]
[HS 96]
[NL 85]
|
583
|
Bogomolov Sergei Alexandrovich
|
03.06 . 1944
|
|
paramediciner for divisionen af det 12. morterregiment af den 43. morterbrigade af 3. vagts artilleriafdeling af det 5. artillerikorps af RGK gennembrud som en del af tropperne fra den 33. armé af Vestfronten
|
underløjtnant i lægevæsenet
|
12.10 . 1925 - 18.10 . 1999
|
[BS 27]
[HS 97]
[NL 86]
|
584
|
Bogorad Samuil Nakhmanovich (Bogorad Semyon Naumovich) [GS 98]
|
08.07 . 1945
|
|
kommandør for Shch-310 ubåden af den 3. division af den baltiske flåde ubådsbrigade
|
kaptajn af 3. rang
|
17.08 . 1907 - 23.04 . 1996
|
[BS 27]
[HS 98]
[NL 87]
|
585
|
Boguslavsky Vladimir Grigorievich
|
22.07 . 1944
|
|
Næstkommanderende for vagternes politiske anliggender Separat træningsriffelbataljon af 67. garderifledivision af 6. gardearmé af 1. baltiske front
|
vagtkaptajn _
|
22.09 . 1914 - 16.03 . 1998
|
[BS 27]
[HS 99]
[NL 88]
|
586
|
Bogutsky Victor Stepanovich
|
18.08 . 1945
|
|
flyvechef for 99. Gardes Separate Rekognosceringsluftfartsregiment fra 15. Luftarmé af 2. Baltiske Front
|
Garde seniorløjtnant
|
18.02 . 1923 - 23.02 . 1945
|
[BS 27]
[GS 100]
[NL 89]
|
587
|
Bogushevich Ivan Mikhailovich Belor. Bagushevich Ivan Mikhailavich
|
26.10 . 1943
|
|
Kommandør for det 161. Separate Gardekanonartilleriregiment af Steppefrontens 7. Gardearmé
|
vagtoberstløjtnant _
|
25.10 . 1906 - 14.08 . 1962
|
[BS 28]
[HS 101]
[NL 90]
|
588
|
Bodakov Afanasy Lavrentievich
|
29.06 . 1945
|
|
chef for 224. infanteriregiment af 162. infanteridivision af 70. armé af 2. hviderussiske front
|
oberstløjtnant
|
17.01 . 1911 - 14.09 . 1989
|
[BS 29]
[HS 102]
[NL 91]
|
589
|
Bodnya Vasily Grigorievich ( ukrainsk) Bodnya Vasil Grigorovich
|
27.06 . 1945
|
|
assisterende delingschef for 35. garderifleregiment af 14. garderifledivision af 5. gardearmé af 1. ukrainske front
|
vagtsergent _
|
10.08 . 1923 - 10.09 . 1992
|
[BS 29]
[HS 103]
[NL 92]
|
590
|
Bodrov Alexey Fedotovich
|
27.02 . 1945
|
|
kampvognschef for 1st Guards Tank Brigade af 8th Guards Mechanized Corps of the 1st Guards Tank Army of the 1st Belorussian Front
|
vagt juniorløjtnant
|
1923 - 16.01 . 1945
|
[BS 29]
[HS 104]
[NL 93]
|
591
|
Bodryashov Alexander Timofeevich
|
03.06 . 1944
|
|
skytte af den 145. separate anti-tank jagerbataljon af den 30. riffeldivision af den 47. armé af Voronezh-fronten
|
sergent
|
03.12 . 1921 - 03.07 . 2003
|
[BS 29]
[HS 105]
[NL 94]
|
592
|
Boev Ivan Kapitonovich
|
17.10 . 1943
|
|
holdleder for den 553. separate ingeniørbataljon af 226. riffeldivision af den 60. armé af Centralfronten
|
sergent
|
06.09 . 1924 - 24.03 . 1980
|
[BS 29]
[HS 106]
[NL 95]
|
593
|
Boyenko Dmitry Petrovich
|
03.06 . 1944
|
|
Seniorassistentchef for efterretningsafdelingen i hovedkvarteret for det 23. riffelkorps i den 47. armé af Voronezh-fronten
|
kaptajn
|
1918 - 20.10 . 1943
|
[BS 30]
[HS 107]
[NL 96]
|
594
|
Bozhenko Alexander Gavrilovich ukrainsk Bozhenko Oleksandr Gavrilovich
|
10.01 . 1944
|
|
mekaniker-fører af T-34 kampvognen fra den 344. kampvognsbataljon af den 91. separate tankbrigade af den 3. vagts tankhær af den 1. ukrainske front
|
vagtsergent _
|
15.09 . 1915 - 03.28 . 1972
|
[BS 31]
[HS 108]
[NL 97]
|
595
|
Boyko Vasily Romanovich ( ukrainsk) Boyko Vasyl Romanovich
|
07.04 . 1940
|
|
leder af den organisatoriske parti del af den politiske afdeling af 4. infanteridivision i 13. armé af Nordvestfronten
|
senior politisk instruktør
|
28.02 . 1907 - 03.04 . 1996
|
[BS 31]
[HS 109]
[NL 98]
|
596
|
Boyko Grigory Evdokimovich Boyko Grigory Evdokimovich
|
21.07 . 1942
|
|
flyvechef for det 514. separate dykkebomber-luftfartsregiment fra Nordvestfronten
|
seniorløjtnant
|
1918 - 07.06 . 1942
|
[BS 31]
[HS 110]
[NL 99]
|
597
|
Boyko Dmitry Dmitrievich
|
13.09 . 1944
|
|
chef for det 759. infanteriregiment af den 163. infanteridivision af den 40. armé af den 2. ukrainske front
|
major
|
25.10 . 1918 - 24.06 . 1981
|
[BS 31]
[HS 111]
[NL 100]
|
598
|
Boyko Ivan Ivanovich ( ukrainsk) Boyko Ivan Ivanovich
|
26.10 . 1943
|
|
holdleder for den 84. garde Separat Ingeniørbataljon af den 73. garderifledivision af den 7. gardearmé af Steppefronten
|
seniorsergent for vagten
|
1916 - 29.11 . 1953
|
[BS 31]
[HS 112]
[NL 101]
|
599
|
Boyko Ivan Nikiforovich ukrainsk Boyko Ivan Nikiforovich
|
10.01 . 1944
26.04 . 1944
|
|
chef for 69. garde-tankregiment af 21. garde-mekaniserede brigade af 8. garde-mekaniserede korps af 1. kampvognshær af 1. ukrainske front
chef for den 64. vagts tankbrigade af den 1. kampvognshær af den 1. ukrainske front
|
vagtoberstløjtnant _
|
24.10 . 1910 [Ex 2] - 12.05 . 1975
|
[BS 31]
[HS 113]
[NL 102]
|
600
|
Boyko Nikolai Pavlovich ( ukrainsk) Boyko Mykola Pavlovich
|
16.10 . 1943
|
|
batterichef for 34. gardes artilleriregiment af 6. garderifledivision i den 13. armé af Centralfronten
|
Garde seniorløjtnant
|
05.05 . 1911 - 29.03 . 1995
|
[BS 32]
[HS 114]
[NL 103]
|
601
|
Boyko Saveliy Ivanovich ( ukrainsk) Boyko Saveliy Ivanovich
|
29.06 . 1945
|
|
kommandant for kommunikationssektionen af morterbatteriet i det 17. garderifleregiment af den 5. garderifledivision af den 11. gardearmé af den 3. hviderussiske front
|
vagtsergent _
|
05.12 . 1917 - 31.10 . 1998
|
[BS 33]
[HS 115]
[NL 104]
|
602
|
Boykov Ivan Timofeevich
|
27.06 . 1945
|
|
eskadrillechef for 155. Guard Assault Aviation Regiment af 9. Guard Assault Aviation Division af 1st Guard Assault Aviation Corps af 2. Luftarmé af 1. ukrainske front
|
Garde seniorløjtnant
|
02.02 . 1920 - 05.05 . 2002
|
[BS 33]
[HS 116]
[NL 105]
|
603
|
Boikov Nikolai Safronovich
|
16.10 . 1943
|
|
skytte af 78. infanteriregiment af 74. infanteridivision af 13. armé af Centralfronten
|
soldat fra den røde hær
|
1920 [Ex 3] - 03.10 . 1943 (mangler)
|
[BS 33]
[HS 117]
[NL 106]
|
604
|
Boytsov Alexander Gerasimovich
|
15.01 . 1944
|
|
chef for 218. garderifleregiment af 77. garderifledivision af den 61. armé af centralfronten
|
vagtoberstløjtnant _
|
27.10 . 1904 - 22.12 . 1977
|
[BS 33]
[HS 118]
[NL 107]
|
605
|
Boytsov Arkady Sergeevich
|
14.07 . 1953
|
|
stedfortræder for politiske anliggender, eskadrillechef for 16. Fighter Aviation Regiment af 97. Fighter Air Defence Division af 64. Fighter Aviation Corps
|
major
|
17.03 . 1923 - 15.06 . 2000
|
[BS 33]
[HS 119]
——
|
606
|
Boytsov Evgeny Vasilievich
|
10.04 . 1945
|
|
kompagnichef for det 289. infanteriregiment af den 120. infanteridivision af den 21. armé af den 1. ukrainske front
|
seniorløjtnant
|
07.01 . 1919 - 03.04 . 1945
|
[BS 33]
[HS 120]
[NL 108]
|
607
|
Boytsov Ivan Nikitovich [Pr 4]
|
07.04 . 1940
|
|
skytte af det 278. motoriserede riffelregiment af 17. motoriserede riffeldivision af den 13. armé af Nordvestfronten
|
soldat fra den røde hær
|
1918 - 27.02 . 1940
|
[BS 33]
[HS 121]
[NL 109]
|
608
|
Boytsov Igor Mikhailovich
|
13.02 . 1944
|
|
batterikommandant for 96. Guards Artilleri Regiment af 45. Guards Rifle Division af den 42. Armé af Leningrad Front
|
Garde seniorløjtnant
|
19.12 . 1912 - 16.01 . 1944
|
[BS 34]
[HS 122]
[NL 110]
|