nr. p / p
|
Fulde navn
|
Dekret dato
|
Type hær
|
Jobtitel
|
Rang
|
Leveår
|
BS
HS
NL
|
122
|
Balenko Oleksandr Alekseevich ( ukrainsk) Balenko Oleksandr Oleksiyovych
|
05.11 . 1944
|
|
chef for 22. Guards Luftfartsregiment af 5. Guards Luftfartsdivision af 4. Guards Luftfartskorps for Langdistance Luftfart
|
vagtoberstløjtnant _
|
06.03 . 1913 - 17.12 . 1966
|
[BS 1]
[GS 1]
[NL 1]
|
123
|
Balenko Nikolay Filippovich ( ukrainsk) Balenko Mykola Pilipovich
|
18.08 . 1945
|
|
flyvechef for 6. Separate Guard Assault Aviation Regiment af 3. lufthær i Zemland Group of Forces
|
Garde seniorløjtnant
|
06.02 . 1921 - 21.01 . 1994
|
[BS 1]
[GS 2]
[NL 2]
|
124
|
Balitsky Grigory Vasilievich Balitsky Grigory Vasilovich
|
07.03 . 1943
|
|
aktiv deltager i partisankampen i Ukraine , chef for en separat sabotagegruppe i Chernihiv partisanenhed
|
—
|
12.03 . 1906 - 06.12 . 1989
|
[BS 1]
[GS 3]
[NL 3]
|
125
|
Balitsky Leonid Markovich ukrainsk. Balitsky Leonid Markovich
|
10.01 . 1944
|
|
T-34 tankfører , 424. kampvognsbataljon, 56. vagtvognsbrigade , 7. vagtvognkorps , 3. vagtvognshær , 1. ukrainske front
|
seniorsergent for vagten
|
25.05 . 1917 - 04.06 . 1990
|
[BS 1]
[GS 4]
[NL 4]
|
126
|
Balmagambetov Makhash Kaz. Balmagambetov Makash
|
22.02 . 1944
|
|
holdleder for en separat træningsbataljon af 73. garderifledivision i 7. armé af steppefronten
|
vagtsergent _
|
1914 - 29.09 . 1977
|
[BS 2]
[GS 5]
[NL 5]
|
127
|
Balmat Vasily Semyonovich
|
26.06 . 1991
|
|
flyvechef for det 54. kortdistance-bombeflyregiment i den 60. blandede luftfartsdivision af vestfronten
|
løjtnant
|
14.03 . 1915 - 02.12 . 1941
|
[BS 3]
[GS 6]
——
|
128
|
Baltabanov Imangali Taukeshevich (Bltabanov Imangali) [Pr 1] kaz. Baltabanov Imangali Taukeshuly
|
10.04 . 1945
|
|
maskingeværchef for det 289. infanteriregiment af den 120. infanteridivision af den 21. armé af den 1. ukrainske front
|
sergent
|
10.04 . 1925 - 26.02 . 1945
|
[BS 4]
[GS 7]
[NL 6]
|
129
|
Baltin Eduard Dmitrievich
|
09.10 . 1981
|
|
Chef for den 41. ubådsdivision af den nordlige flåde
|
kaptajn 1. rang
|
21.12 . 1936 - 07.10 . 2008
|
[BS 5]
[GS 8]
——
|
130
|
Balukov Nikolai Mikhailovich
|
29.10 . 1943
|
|
chef for et maskingeværkompagni af det 529. infanteriregiment af den 163. infanteridivision af den 38. armé af Voronezh-fronten
|
seniorløjtnant
|
16.06 . 1922 [Ex 2] - 07.11 . 1943
|
[BS 5]
[GS 9]
[NL 7]
|
131
|
Balychev Ivan Moiseevich
|
23.10 . 1943
|
|
skytte af 957. infanteriregiment af 309. infanteridivision af den 40. armé af Voronezh-fronten
|
soldat fra den røde hær
|
06.09 . 1924 - 22.11 . 1999
|
[BS 5]
[GS 10]
[NL 8]
|
132
|
Bal Nikolay Vasilievich ( ukrainsk) Bal Mikola Vasilovich
|
10.01 . 1944
|
|
chef for den 315. kampvognsbataljon af den 51. vagts kampvognsbrigade af den 6. vagts kampvognskorps af den 3. vagts kampvognshær af den 1. ukrainske front
|
seniorløjtnant
|
06.12 . 1913 - 15.10 . 1999
|
[BS 5]
[GS 11]
[NL 9]
|
133
|
Balyuk Ivan Fedorovich ( ukrainsk) Balyuk Ivan Fedorovich
|
24.08 . 1943
|
|
eskadrillechef for 54. Guards jagerflyregiment af 1. gardes jagerflydivision i den 16. lufthær af Centralfronten
|
vagtkaptajn _
|
30.04 . 1919 - 13.01 . 1993
|
[BS 5]
[GS 12]
[NL 10]
|
134
|
Balyaev Aleksey Andreevich (Balyaev Asym Aizyatullovich) [Ex 3] [Ex 4] tat. Balyaev Asym Aizatulla uly
|
19.03 . 1944
|
|
skytte af 78. garderifleregiment af 25. garderifledivision af 6. armé af sydvestfronten
|
Den røde hærs vagt
|
15.08 . 1923 - 25.09 . 1983
|
[BS 5]
[GS 13]
[NL 11]
|
135
|
Balyaev Yakov Illarionovich
|
14.09 . 1945
|
|
maskinskytter fra den 355. separate bataljon af marinesoldater fra Suchansky-sektoren for kystforsvaret af Stillehavsflåden
|
sømand
|
09.06 . 1924 - 14.08 . 1945
|
[BS 5]
[GS 14]
[NL 12]
|
136
|
Balyakin Leonid Nikolaevich
|
14.09 . 1945
|
|
kommandør for patruljeskibet "Metel" af 1. division af patruljeskibe i Vladivostok Marine Defense Region of the Pacific Fleet
|
kommandørløjtnant
|
19.08 . 1915 - 26.02 . 1981
|
[BS 6]
[GS 15]
[NL 13]
|
137
|
Balyasnikov Alexander Mikhailovich
|
18.12 . 1956
|
|
tankkommandør for det 4. tankkompagni af det 71. tankregiment af den 33. vagts mekaniserede division af den sydlige gruppe af sovjetiske styrker
|
seniorsergent for vagten
|
06.09 . 1934 - 12.09 . 2016
|
[BS 7]
[GS 16]
——
|
138
|
Balyasnikov Alexey Ivanovich
|
23.02 . 1945
|
|
eskadronchef for 181. Guards jagerflyveregiment af den 15. gardejagerluftfartsdivision af det 10. jagerflyvekorps af den 8. luftarmé af den 4. ukrainske front
|
vagtkaptajn _
|
04.02 . 1920 - 04.03 . 1986
|
[BS 7]
[GS 17]
[NL 14]
|
139
|
Bamburov Sergey Nikonorovich
|
25.10 . 1938
|
|
Politisk instruktør for kompagniet af det 65. infanteriregiment af den 32. infanteridivision af 1. Primorsky-armé af Fjernøstfronten
|
junior politisk instruktør
|
23.09 . 1914 - 06.02 . 1945
|
[BS 7]
[GS 18]
——
|
140
|
Banifatov Ivan Sergeevich
|
06.03 . 1945
|
|
Stedfortrædende eskadronsleder for 35. Assault Aviation Regiment af 9. Assault Aviation Division i Østersøflådens luftvåben
|
seniorløjtnant
|
08.05 . 1919 - 26.05 . 1996
|
[BS 7]
[HS 19]
[NL 15]
|
141
|
Bankuzov Anatoly Ivanovich Belor. Bankuzau Anatol Ivanavich
|
05.05 . 1945
|
|
chef for det 17. garderifleregiment af den 5. garderifledivision af den 11. gardearmé af den 3. hviderussiske front
|
vagtoberstløjtnant _
|
15.01 . 1917 - 23.05 . 1980
|
[BS 7]
[GS 20]
[NL 16]
|
142
|
Bannikov Boris Fedorovich
|
30.10 . 1943
|
|
skytte af 883. infanteriregiment af 193. infanteridivision af 65. armé af den centrale front [Pr 5]
|
soldat fra den røde hær
|
12.10 . 1923 - 15.10 . 1943
|
[BS 7]
[HS 21]
[NL 17]
|
143
|
Bannov Pavel Illarionovich
|
27.08 . 1943
|
|
chef for et panserværnsriffelbesætning af en motoriseret riffelbataljon af den 79. tankbrigade af det 19. kampvognskorps af den 70. armé af Centralfronten
|
sergent
|
06.03 . 1917 - 23.04 . 1959
|
[BS 7]
[HS 22]
[NL 18]
|
144
|
Banov Ivan Nikolaevich
|
04.02 . 1944
|
GRU
|
aktiv deltager i partisankampen i Hviderusland , øverstbefalende for rekognoscerings- og sabotageafdelingen for specialstyrker under hovedefterretningsdirektoratet for generalstaben i Den Røde Hær
|
major
|
29.08 . 1916 - 09.02 . 1982
|
[BS 8]
[HS 23]
[NL 19]
|
145
|
Bantsekin Vasily Nikolaevich
|
15.01 . 1944
|
|
telefonist af 109. Guards Rifle Regiment af 37. Guard Rifle Division af den 65. armé af Centralfronten
|
Den røde hærs vagt
|
14.01 . 1923 - november 1943 (mangler)
|
[BS 9]
[GS 24]
[NL 20]
|
146
|
Barabanov Alexander Kuzmich
|
20.12 . 1943
|
|
skytte af 5. Guards artilleriregiment af den 10. Guards luftbårne division af den 37. armé af Steppefronten
|
vagtkorporal _
|
20.08 . 1920 - 21.10 . 1970
|
[BS 9]
[GS 25]
[NL 21]
|
147
|
Barabanov Petr Vasilievich
|
24.03 . 1945
|
|
holdleder for 616. infanteriregiment af 194. infanteridivision af 48. armé af 1. hviderussiske front
|
korporal
|
07.12 . 1898 - 23.04 . 1971
|
[BS 9]
[HS 26]
[NL 22]
|
148
|
Barabanov Petr Ivanovich
|
24.05 . 1944
|
|
Delingschef for T-34 kampvogne , 28. kampvognsregiment , 16. vagts mekaniserede brigade , 6. vagtmekaniserede korps , 4. kampvognshær , 1. ukrainske front
|
vagtløjtnant _
|
12.07 . 1921 - 20.11 . 1986
|
[BS 9]
[GS 27]
[NL 23]
|
149
|
Barabash Afanasy Semyonovich ( ukrainsk) Barabash Opanas Semenovich
|
16.05 . 1944
|
|
Kommandør for 22. vagts separate tankregiment af den 51. armé af den 4. ukrainske front
|
vagtoberstløjtnant _
|
01.05 . 1908 - 08.09 . 1996
|
[BS 9]
[GS 28]
[NL 24]
|
150
|
Barabolkin Dmitry Fedorovich ( ukrainsk) Barabolkin Dmitro Fedorovich
|
19.04 . 1945
|
|
kompagnichef for 291. Guards Rifle Regiment af 96. Guard Rifle Division af den 28. armé af den 3. hviderussiske front
|
Garde seniorløjtnant
|
10.10 . 1919 - 16.01 . 1980
|
[BS 9]
[GS 29]
[NL 25]
|
151
|
Barabolko Mikhail Petrovich ( ukrainsk) Barabolko Mikhailo Petrovich
|
14.09 . 1945
|
|
Kommandør for den 355. separate marinebataljon af Suchansky Coastal Defense Sektor i Stillehavsflåden
|
major
|
03.08 . 1909 - 08.02 . 1989
|
[BS 10]
[HS 30]
[NL 26]
|
152
|
Baramzina Tatyana Nikolaevna
|
24.03 . 1945
|
|
telefonist af bataljonen af det 252. infanteriregiment af den 70. infanteridivision af den 33. armé af den 3. hviderussiske front
|
korporal
|
19.12 . 1919 - 05.07 . 1944
|
[BS 11]
[HS 31]
[NL 27]
|
153
|
Baranenko Vladimir Yakovlevich
|
15.05 . 1946
|
|
Stedfortrædende eskadronsleder for 947. Assault Aviation Regiment af 289. Assault Aviation Division af 7. Assault Aviation Corps i den 15. lufthær af Leningrad Front
|
seniorløjtnant
|
13.08 . 1923 - 22.06 . 1975
|
[BS 11]
[HS 32]
[NL 28]
|
154
|
Barannikov Vasily Fedorovich
|
24.03 . 1945
|
|
chef for artilleri-opklaringsbatteriet i 299. gardes artilleriregiment af 129. garderifledivision af 1. gardearmé af den 4. ukrainske front
|
seniorsergent for vagten
|
26.03 . 1921 - 24.08 . 1979
|
[BS 11]
[HS 33]
[NL 29]
|
155
|
Baranov Ardalyon Veniaminovich
|
31.05 . 1945
|
|
morterbatterikommandør for det 93. infanteriregiment af den 76. infanteridivision af den 47. armé af den 1. hviderussiske front
|
løjtnant
|
28.03 . 1922 - 20.05 . 1971
|
[BS 11]
[HS 34]
[NL 30]
|
156
|
Baranov Vasily Andreevich
|
29.06 . 1945
|
|
chef for den motoriserede riffelbataljon af 1st Guards Mechanized Brigade af 1st Guards Mechanized Corps of the 4th Guard Army of the 3rd Ukrainian Front
|
vagtkaptajn _
|
04.02 . 1914 - 17.04 . 1945
|
[BS 11]
[HS 35]
[NL 31]
|
157
|
Baranov Viktor Iljitj
|
21.03 . 1940
|
|
Chef for 13. lette kampvognsbrigade af 10. kampvognskorps af 7. armé af Nordvestfronten
|
oberst
|
04.01 . 1906 - 26.10 . 1996
|
[BS 12]
[HS 36]
[NL 32]
|
158
|
Baranov Viktor Kirillovich
|
29.05 . 1945
|
|
chef for 1. gardekavalerikorps af 1. ukrainske front
|
generalløjtnant
|
11.06 . 1901 - 26.07 . 1970
|
[BS 13]
[HS 37]
[NL 33]
|
159
|
Baranov Vladimir Petrovich Baranov Volodymyr Petrovich
|
15.01 . 1944
|
|
chef for et kompagni af panserværnsrifler fra det 111. infanteriregiment af den 55. infanteridivision af den 61. armé af den centrale front
|
løjtnant
|
05.10 . 1919 - 24.01 . 1980
|
[BS 13]
[HS 38]
[NL 34]
|
160
|
Baranov Ivan Egorovich
|
27.02 . 1945
|
|
chef for det 135. separate rekognosceringskompagni af den 143. riffeldivision af den 47. armé af den 1. hviderussiske front
|
seniorløjtnant
|
15.03 . 1920 - 21.04 . 1945
|
[BS 13]
[HS 39]
[NL 35]
|
161
|
Baranov Ivan Efimovich
|
23.02 . 1945
|
|
eskadronchef for 807. overfaldsluftfartsregiment af 206. overfaldsluftfartsdivision af 7. overfaldsluftfartskorps af 14. lufthær af 3. baltiske front
|
seniorløjtnant
|
16.01 . 1922 - 12.02 . 1994
|
[BS 13]
[HS 40]
[NL 36]
|
162
|
Baranov Ivan Mikhailovich
|
27.02 . 1945
|
|
kompagnichef for 487. infanteriregiment af 143. infanteridivision af 47. armé af 1. hviderussiske front
|
seniorløjtnant
|
24.11 . 1907 - 17.01 . 2001
|
[BS 13]
[HS 41]
[NL 37]
|
163
|
Baranov Mikhail Dmitrievich
|
12.08 . 1942
|
|
Stedfortrædende eskadrilleleder af 183. jagerflyregiment i 269. jagerflydivision i 8. luftarmé på den sydvestlige front
|
seniorløjtnant
|
21.10 . 1921 - 17.01 . 1943
|
[BS 13]
[HS 42]
——
|
164
|
Baranov Mikhail Pavlovich
|
15.01 . 1944
|
|
skytte af 239. garderifleregiment af 76. garderifledivision af den 61. armé af den centrale front
|
vagt juniorsergent
|
25.11 . 1904 - 16.03 . 1985
|
[BS 14]
[HS 43]
[NL 38]
|
165
|
Baranov Mikhail Semyonovich
|
24.08 . 1943
|
|
flyvechef for det 157. jagerflyregiment i den 273. jagerflydivision i det 6. kampflyvekorps i den 16. lufthær i Centralfronten
|
Fændrik
|
16.11 . 1921 - 09.02 . 1993
|
[BS 15]
[HS 44]
[NL 39]
|
166
|
Baranov Nikolai Andreevich
|
26.10 . 1943
|
|
Leder af 1. gren af hovedkvarteret for den 213. riffeldivision i den 7. gardearmé af steppefronten
|
major
|
12.11 . 1893 - 18.06 . 1945
|
[BS 15]
[HS 45]
[NL 40]
|
167
|
Baranov Nikolay Artemovich
|
31.05 . 1945
|
|
plejer af semi-svæveflyet PG-111 af den 1. separate afdeling af semi-svævefly fra den 1. brigade af flodskibe fra Dnepr militærflotille
|
senior sømand
|
22.06 . 1926 - 25.04 . 1945
|
[BS 15]
[HS 46]
[NL 41]
|
168
|
Baranov Nikolay Vasilievich
|
24.03 . 1945
|
|
chef for det 1372. infanteriregiment af den 417. infanteridivision af den 51. armé af den 4. ukrainske front
|
oberstløjtnant
|
16.03 . 1899 - 25.06 . 1976
|
[BS 15]
[HS 47]
[NL 42]
|
169
|
Baranov Pyotr Alexandrovich
|
22.02 . 1944
|
|
kommandør for et kompagni af mellemstore kampvogne fra det 139. tankregiment af den 5. gardearmé af den 2. ukrainske front
|
seniorløjtnant
|
31.05 . 1909 - 29.11 . 1943
|
[BS 15]
[HS 48]
[NL 43]
|
170
|
Baranov Pyotr Grigorievich
|
31.12 . 1942
|
|
Navigator for 5. Guards luftfartsregiment i 50. luftfartsafdeling for langdistanceflyvning
|
vagt juniorløjtnant
|
1920 - 11.03 . 1943
|
[BS 15]
[HS 49]
[NL 44]
|
171
|
Baranyuk Vasily Nikiforovich ( ukrainsk) Baranyuk Vasyl Nikiforovich
|
31.05 . 1945
|
|
Kommandør for den 108. kampvognsbrigade af det 9. kampvognskorps af den 3. stødarmé af den 1. hviderussiske front
|
oberst
|
28.02 . 1915 - 06.02 . 1990
|
[BS 15]
[HS 50]
[NL 45]
|
172
|
Baraulin Alexander Adamovich
|
01.11 . 1943
|
|
batterichef for 22. gardes artilleriregiment af 3. garderifledivision af Sydfrontens 2. gardearmé
|
Garde seniorløjtnant
|
12.03 . 1923 - 06.01 . 1980
|
[BS 16]
[HS 51]
[NL 46]
|
173
|
Barashev Dmitry Ivanovich
|
25.03 . 1943
|
|
flyvechef for 752. luftfartsregiment i 24. luftfartsafdeling for langdistanceflyvning
|
seniorløjtnant
|
19.10 . 1920 - 20.08 . 1943
|
[BS 17]
[HS 52]
[NL 47]
|
174
|
Barbasov Feoktist Alexandrovich
|
23.09 . 1944
|
|
chef for 1178. infanteriregiment af 350. infanteridivision af 13. armé af den 1. ukrainske front
|
oberstløjtnant
|
03.01 . 1906 - 16.02 . 1978
|
[BS 17]
[HS 53]
[NL 48]
|
175
|
Barbashev Pyotr Parfyonovich (Barbashev Pyotr Parfyonovich [Pr 6] , Barbashov Pyotr Parfyonovich [Pr 7] [Pr 8] )
|
13.12 . 1942
|
|
kommandant for maskinpistolsektionen af det 34. motoriserede riffelregiment i Ordzhonikidze-divisionen af NKVD-tropperne fra den nordlige gruppe af den transkaukasiske front
|
Oversergent
|
04.02 . 1919 - 09.11 . 1942
|
[BS 17]
[HS 54]
[NL 49]
|
176
|
Barbashinov Mikhail Nikanorovich
|
14.09 . 1945
|
|
chef for det 37. assault aviation regiment af den 12. assault aviation division af Pacific Fleet Air Force
|
major
|
22.01 . 1907 - 06.04 . 1997
|
[BS 17]
[HS 55]
[NL 50]
|
177
|
Barbolin Nikolai Stepanovich
|
26.10 . 1943
|
|
kanonkommandant for den 115. gardearmés antitank artilleriregiment af den 7. gardearmé af steppefronten
|
seniorsergent for vagten
|
01.03 . 1922 - 12.01 . 1944
|
[BS 17]
[HS 56]
[NL 51]
|
178
|
Barvinsky Alexey Dmitrievich Barvinsky Oleksiy Dmitrovich
|
24.12 . 1943
|
|
kommandopeltonschef for det 691. artilleriregiment af den 237. riffeldivision i den 40. armé af Voronezh-fronten
|
løjtnant
|
04.04 . 1924 - 14.07 . 1999
|
[BS 17]
[HS 57]
[NL 52]
|
179
|
Bardanov Alexander Ivanovich
|
09.10 . 1943
|
|
Batterichef for det 1251. kanonartilleriregiment af den 39. kanonartilleribrigade af den 17. artilleridivision af 7. artillerikorps af RGKs gennembrud af den 27. armé af Voronezh-fronten
|
seniorløjtnant
|
02.09 . 1920 - 19.08 . 2011
|
[BS 17]
[HS 58]
[NL 53]
|
180
|
Bardeev Alexander Petrovich
|
13.12 . 1942
|
|
eskadrillechef for det 366. kortdistance-bombeflyregiment i den 219. bombefly-division af 4. lufthær af den transkaukasiske front
|
major
|
17.04 . 1910 - 26.01 . 1988
|
[BS 18]
[HS 59]
[NL 54]
|
181
|
Bardukov Pavel Lavrentievich ( ukrainsk) Bardukov Pavlo Lavrentiyovich
|
24.03 . 1945
|
|
maskinskytter af 305. Guards Rifle Regiment af 108. Guard Rifle Division af den 46. armé af den 2. ukrainske front
|
Den røde hærs vagt
|
1909 - 29.05 . 1969
|
[BS 18]
[HS 60]
[NL 55]
|
182
|
Barilovich Evgeny Alekseevich
|
10.01 . 1979
|
|
kommandant for Seliger dybvandskomplekset i den 12. afdeling for testhydronauter i det 19. center i USSR's forsvarsministerium
|
kaptajn 1. rang
|
30.10 . 1932 - 05.03 . 2020
|
[BS 18]
[HS 61]
——
|
183
|
Barinov David Markovich
|
17.10 . 1943
|
|
chef for 26. garde mekaniserede brigade af 7. garde mekaniserede korps af 60. armé af Centralfronten
|
Generalmajor for Garde
|
25.06 . 1905 - 21.05 . 1990
|
[BS 18]
[HS 62]
[NL 56]
|
184
|
Barinov Ivan Mikhailovich
|
24.03 . 1945
|
|
batterichef for det 101. morterregiment af den 3. morterbrigade af den 7. artilleriafdeling af RGKs gennembrud af den 46. armé af den 3. ukrainske front
|
seniorløjtnant
|
1922 - 24.08 . 1944
|
[BS 18]
[HS 63]
[NL 57]
|
185
|
Barinov Nikolai Mikhailovich
|
25.10 . 1938
|
|
delingschef for 95. infanteriregiment af 32. infanteridivision af 1. Primorsky-armé af Fjernøstfronten
|
junior kommandodeling
|
24.03 . 1914 - 25.02 . 1983
|
[BS 18]
[HS 64]
——
|
186
|
Barkov Mikhail Ivanovich
|
22.07 . 1944
|
|
skytte af 73. garde Separat anti-tank jagerbataljon af 67. garde riffeldivision af 6. gardearmé af 1. baltiske front
|
Den røde hærs vagt
|
21.11 . 1916 - 02.08 . 1973
|
[BS 18]
[HS 65]
[NL 58]
|
187
|
Barkov Nikolai Fyodorovich
|
31.05 . 1945
|
|
chef for en ilddeling af et artilleribatteri fra 1050. riffelregiment af 301. riffeldivision af 5. chokhær af den 1. hviderussiske front
|
seniorløjtnant
|
14.03 . 1913 - 10.09 . 1951
|
[BS 18]
[HS 66]
[NL 59]
|
188
|
Barkov Sergey Egorovich
|
13.09 . 1944
|
|
holdleder for det 111. separate rekognosceringskompagni af den 74. riffeldivision af den 40. armé af den 2. ukrainske front
|
sergent
|
23.09 . 1924 - 20.04 . 2007
|
[BS 19]
[HS 67]
[NL 60]
|
189
|
Barkovsky Viktor Antonovich
|
14.02 . 1943
|
|
Pilot i 591. jagerflyregiment i 36. luftforsvarsjagerluftfartsdivision
|
Fændrik
|
28.11 . 1919 - 20.05 . 1942
|
[BS 19]
[HS 68]
[NL 61]
|
190
|
Barmin Ilya Elizarovich
|
12.04 . 1942
|
|
chef for et kampvognskompagni af den 28. kampvognsbrigade af den 16. armé af Vestfronten
|
junior politisk instruktør
|
10.07 . 1916 - 10.12 . 1943
|
[BS 19]
[HS 69]
[NL 62]
|
191
|
Barsky Andrey Ivanovich
|
15.05 . 1946
|
|
eskadrillechef for 12. Guards dykke-bomber-luftfartsregiment fra 8. mine-torpedo-luftfartsdivision af Baltic Fleet Air Force
|
vagtkaptajn _
|
12.10 . 1912 - 01.01 . 1998
|
[BS 19]
[HS 70]
[NL 63]
|
192
|
Barsukov Alexander Yakovlevich
|
31.05 . 1945
|
|
chef for et motorcykelkompagni af 8. garde Separat motorcykelbataljon af det 8. garde mekaniserede korps af 1. gardekampvognshær af den 1. hviderussiske front
|
vagtløjtnant _
|
24.04 . 1924 - 20.07 . 2006
|
[BS 19]
[HS 71]
[NL 64]
|
193
|
Barsukov Vasily Nikolaevich
|
19.04 . 1945
|
|
eskadronchef for det 18. garde jagerflyregiment af 303. jagerflydivision i 1. luftarmé af den 3. hviderussiske front
|
vagtkaptajn _
|
06.08 . 1922 - 26.09 . 1990
|
[BS 20]
[HS 72]
[NL 65]
|
194
|
Barsukov Ivan Petrovich
|
11.08 . 1983
|
|
leder af den luftbårne angrebsmanøvregruppe i den 35. grænseafdeling i det østlige grænsedistrikt
|
major
|
22.01 . 1948 - 18.05 . 2001
|
[BS 21]
[HS 73]
——
|
195
|
Barsukov Mikhail Mikhailovich
|
19.04 . 1945
|
|
artillerichef for den 3. hviderussiske front
|
general artilleri-oberst
|
05.11 . 1901 - 22.09 . 1963
|
[BS 21]
[HS 74]
[NL 66]
|
196
|
Bartashov Makar Vlasovich (Bartashov Makar Vlasovich) [Pr 9] hviderussisk. Bartashov Makar Ulasavich
|
14.09 . 1945
|
|
chef for den 12. Assault Aviation Division i Pacific Fleet Air Force
|
oberst
|
20.09 . 1909 - 07.02 . 1948
|
[BS 21]
[HS 75]
[NL 67]
|
197
|
Bartsits Razhden Mikhailovich
|
16.05 . 1944
|
|
værkfører for udbud nr. 15 af udbudsafdelingen af Azovs militærflotille
|
sømand
|
15.12 . 1918 - 07.07 . 2002
|
[BS 21]
[HS 76]
[NL 68]
|
198
|
Barchenkov Daniil Gavrilovich
|
29.06 . 1945
|
|
eskadronchef for det 897. jagerflyregiment af den 288. jagerluftfartsdivision i den 17. luftarmé af den 3. ukrainske front
|
major
|
17.12 . 1917 - 30.05 . 1950
|
[BS 21]
[HS 77]
[NL 69]
|
199
|
Barchenko-Emelyanov Ivan Pavlovich
|
05.11 . 1944
|
|
kommandør for rekognosceringsafdelingen af den nordlige forsvarsregion i den nordlige flåde
|
kaptajn
|
04.01 . 1915 - 16.01 . 1984
|
[BS 21]
[HS 78]
[NL 70]
|
200
|
Barsht Abrek Arkadyevich
|
10.04 . 1945
|
|
eskadrillechef for det 118. separate rekognoscerings- og korrigerende luftfartsregiment af den 2. lufthær af den 1. ukrainske front
|
major
|
02.12 . 1919 - 21.03 . 2006
|
[BS 21]
[HS 79]
[NL 71]
|
201
|
Barykin Georgy Filippovich
|
04.06 . 1944
|
|
batterichef for det 144. panserværnsartilleriregiment af den 4. panserværnsartilleribrigade af RGK som en del af den 39. armé af Kalinin-fronten
|
kaptajn
|
17.02 . 1916 - 04.07 . 1944
|
[BS 22]
[HS 80]
[NL 72]
|
202
|
Barykin Emelyan Ignatievich
|
01.01 . 1944
|
|
aktiv deltager i partisankampen i Hviderusland , sekretær for Gomels underjordiske byfestkomité, stabschef for Gomels partisanenhed
|
—
|
02.08 . 1902 - 03.25 . 1951
|
[BS 23]
[HS 81]
[NL 73]
|
203
|
Barykov Gennady Ivanovich
|
29.06 . 1945
|
|
pistolkommandør for et batteri af 76 mm kanoner fra det 753. riffelregiment af den 192. riffeldivision af det 113. riffelkorps i den 39. armé af den 3. hviderussiske front
|
sergent
|
03.09 . 1921 - 29.07 . 1988
|
[BS 23]
[HS 82]
[NL 74]
|
204
|
Baryshev Arkady Fedorovich
|
21.07 . 1944
|
|
maskingeværskytte af rekognosceringsdelingen af 300. garderifleregiment af 99. garderifledivision af 7. armé af den karelske front
|
Den røde hærs vagt
|
29.08 . 1925 - 26.06 . 1956
|
[BS 23]
[HS 83]
[NL 75]
|
205
|
Baryshev Nikolai Gerasimovich
|
29.03 . 1944
|
|
spejder af kontrolpeltonen for det 1007. lette artilleriregiment af den 46. lette artilleribrigade af den 12. artilleriafdeling af det 4. artillerikorps af RGK gennembrud som en del af den 65. armé af den hviderussiske front
|
soldat fra den røde hær
|
16.08 . 1923 - 01.09 . 1965
|
[BS 23]
[HS 84]
[NL 76]
|
206
|
Basanov Bator Mandzhievich
|
24.03 . 1945
|
|
holdleder af 93. garderifleregiment af 29. garderifledivision af 10. gardearmé af 2. baltiske front
|
seniorsergent for vagten
|
05.05 . 1911 - 10.08 . 1982
|
[BS 23]
[HS 85]
[NL 77]
|
207
|
Basenkov Pyotr Kharitonovich Belor. Basjankov Pyotr Kharytonavich
|
24.03 . 1945
|
|
T-34 kampvognsfører , 326. kampvognsbataljon, 117. kampvognsbrigade , 1. kampvognskorps , 6. gardearmé , 1. baltiske front
|
sergent
|
26.11 . 1908 - 24.07 . 1969
|
[BS 23]
[HS 86]
[NL 78]
|
208
|
Basinsky Vladimir Lukyanovich
|
18.08 . 1945
|
|
seniorpilot fra 165. Guard Assault Aviation Regiment af 10. Guard Assault Aviation Division i 17. lufthær af den 3. ukrainske front
|
vagtløjtnant _
|
24.11 . 1919 - 20.12 . 1991
|
[BS 23]
[HS 87]
[NL 79]
|
209
|
Baskov Vladimir Sergeevich
|
23.02 . 1948
|
|
eskadronchef for det 291. jagerflyregiment af det 3. kampflyvekorps af den 1. hviderussiske front
|
major
|
08.09 . 1913 - 03.04 . 1989
|
[BS 24]
[HS 88]
——
|
210
|
Baskov Mikhail Nikolaevich
|
13.09 . 1944
|
|
tankfører af den 51. separate motorcykelbataljon af det 16. tankkorps af den 2. kampvognshær af den 2. ukrainske front
|
korporal
|
17.10 . 1918 - 25.02 . 2002
|
[BS 24]
[HS 89]
[NL 80]
|
211
|
Baskov Sergey Pavlovich
|
29.06 . 1945
|
|
bataljonschef for 562. infanteriregiment af 165. infanteridivision af 70. armé af 2. hviderussiske front
|
major
|
30.09 . 1917 - 22.03 . 1946
|
[BS 24]
[HS 90]
[NL 81]
|
212
|
Basmanov Vladimir Ivanovich
|
29.06 . 1945
|
|
kompagnichef for den 238. separate ingeniør-sapper-bataljon af den 48. ingeniør-sapper-brigade af den 70. armé af den 2. hviderussiske front
|
seniorløjtnant
|
23.10 . 1923 - 14.09 . 1985
|
[BS 24]
[HS 91]
[NL 82]
|
213
|
Basmanov Gavriil Ivanovich
|
16.10 . 1943
|
|
radiooperatør for kommunikationskompagniet i det 360. infanteriregiment i den 74. infanteridivision i den 13. armé af den centrale front
|
soldat fra den røde hær
|
1920 - 01.03 . 1945
|
[BS 24]
[HS 92]
[NL 83]
|
214
|
Basov Ivan Sidorovich
|
23.09 . 1944
|
|
chef for den 26. separate panserværnsartilleribrigade af den 3. gardearmé af den 1. ukrainske front
|
oberst
|
08.02 . 1905 - 07.11 . 1964
|
[BS 24]
[HS 93]
[NL 84]
|
215
|
Basov Fedor Evseevich
|
10.01 . 1944
|
|
chef for det 1893. selvkørende artilleriregiment af 6. Guards Tank Corps af 3. Guards Tank Army af Voronezh Front
|
oberstløjtnant
|
04.01 . 1909 - 03.10 . 2002
|
[BS 24]
[HS 94]
[NL 85]
|
216
|
Bastanjyan Migran Migranovich arm. Բոստանջյան միհրան միհրանի
|
22.02 . 1944
|
|
festarrangør af bataljonen af det 1118. riffelregiment af den 333. riffeldivision af den 6. armé af den 3. ukrainske front
|
soldat fra den røde hær
|
22.08 . 1913 - 14.02 . 1958
|
[BS 25]
[HS 95]
[NL 86]
|
217
|
Basteev Ivan Vasilievich
|
25.10 . 1943
|
|
chef for det 89. infanteriregiment af den 23. infanteridivision af den 47. armé af Voronezh-fronten
|
oberst
|
20.09 . 1896 - 29.10 . 1951
|
[BS 26]
[HS 96]
[NL 87]
|
218
|
Bastrakov Arsenty Mikhailovich
|
05.10 . 1944
|
|
chef for maskingeværkompagniet i 191. Guard Rifle Regiment af 64. Guard Rifle Division af 2. Shock Army af Leningrad Front
|
vagtsergent _
|
13.03 . 1919 - 17.02 . 1944
|
[BS 26]
[HS 97]
[NL 88]
|
219
|
Bastrakov Georgy Fyodorovich
|
17.10 . 1943
|
|
chef for et kompagni af maskinpistoler fra 15. Guards luftbårne regiment af 4. Guards luftbårne division af den 60. armé af den centrale front
|
vagtløjtnant _
|
18.04 . 1917 - 27.01 . 1944
|
[BS 26]
[HS 98]
[NL 89]
|
220
|
Basulin Evgeny Dmitrievich
|
28.09 . 1943
|
|
eskadronchef for det 239. jagerflyregiment af den 235. jagerluftfartsdivision i det 10. jagerflyvekorps af den 2. luftarmé på Voronezh-fronten
|
kaptajn
|
03.10 . 1917 - 03.23 . 1957
|
[BS 26]
[HS 99]
[NL 90]
|
221
|
Batavin Pyotr Fedorovich
|
24.03 . 1945
|
|
skytte af 126. garderifleregiment af 41. garderifledivision af 4. gardearmé af den 3. ukrainske front
|
Den røde hærs vagt
|
22.06 . 1915 - 21.11 . 1978
|
[BS 26]
[GS 100]
[NL 91]
|
222
|
Batalov Grigory Mikhailovich Belor. Batalaў Ryhor Mikhailavich
|
26.10 . 1943
|
|
chef for 229. garderifleregiment af 72. garderifledivision af 7. gardearmé af Steppefronten
|
Vagtmajor _
|
28.01 . 1915 - 19.09 . 1988
|
[BS 26]
[HS 101]
[NL 92]
|
223
|
Batalov Fedor Alekseevich
|
09.08 . 1941
|
|
bataljonschef for 437. infanteriregiment af 154. infanteridivision af den 21. armé af vestfronten
|
kaptajn
|
11.09 . 1900 - 17.08 . 1941
|
[BS 26]
[HS 102]
[NL 93]
|
224
|
Batarov Mikhail Fedorovich
|
18.08 . 1945
|
|
eskadronchef for det 611. jagerflyregiment i den 288. jagerflydivision i den 17. luftarmé af den 3. ukrainske front
|
major
|
30.09 . 1919 - 26.12 . 1990
|
[BS 27]
[HS 103]
[NL 94]
|
225
|
Batarshin Gilfan Abubekerovich Tat. Batyrshin Gyylfan Abubaker uly
|
25.10 . 1938
|
|
kommandør for manøvregruppen for Posyet-grænseafdelingen af NKVD-tropperne i USSR
|
yngre befalingsmand
|
01.01 . 1914 - 11.12 . 1947
|
[BS 28]
[HS 104]
——
|
226
|
Batashev Nikolay Ivanovich
|
10.01 . 1944
|
|
morterbesætningschef for den 128. hærs morterregiment af den 60. hær af Voronezh-fronten
|
sergent
|
06.05 . 1915 - 18.10 . 1997
|
[BS 28]
[HS 105]
[NL 95]
|
227
|
Batekha Vasily Afanasyevich ( ukrainsk) Batekha Vasil Afanasiyovych
|
22.02 . 1944
|
|
kommandant for et kompagni af panserværnsrifler fra 282. garderifleregiment af 92. garderifledivision i 37. armé af steppefronten
|
vagtløjtnant _
|
23.03 . 1919 - 13.02 . 2016
|
[BS 28]
[HS 106]
[NL 96]
|
228
|
Batievsky Alexei Mikhailovich Batievskiy Oleksiy Mikhailovich
|
06.03 . 1945
|
|
Stedfortrædende flyvechef, eskadrilleleder af 35. Assault Aviation Regiment af 9. Assault Aviation Division i Østersøflådens luftvåben
|
seniorløjtnant
|
12.03 . 1921 - 26.11 . 2012
|
[BS 28]
[HS 107]
[NL 97]
|
229
|
Batinkov Sergey Alekseevich
|
29.06 . 1945
|
|
eskadronchef for det 208. assault aviation regiment af 227. assault aviation division af det 8. assault aviation korps af den 8. lufthær af den 4. ukrainske front
|
kaptajn
|
24.07 . 1920 - 13.03 . 1985
|
[BS 29]
[HS 108]
[NL 98]
|
230
|
Batitsky Pavel Fedorovich
|
07.05 . 1965
|
|
1. vicechef for generalstaben for de væbnede styrker i USSR
|
hærens general
|
27.06 . 1910 - 17.02 . 1984
|
[BS 30]
[HS 109]
——
|
231
|
Batov Vladimir Vasilievich
|
24.03 . 1945
|
|
bataljonschef for 734. infanteriregiment af 233. infanteridivision af 57. armé af den 3. ukrainske front
|
kaptajn
|
14.07 . 1914 - 28.10 . 1979
|
[BS 30]
[HS 110]
[NL 99]
|
232
|
Batov Pavel Ivanovich
|
30.10 . 1943
02.06 . 1945
|
|
chef for 65. armé
|
generalløjtnant
generaloberst
|
01.06 . 1897 - 19.04 . 1985
|
[BS 30]
[HS 111]
[NL 100]
|
233
|
Batrakov Matvey Stepanovich
|
11.09 . 1941
|
|
chef for 765. infanteriregiment af 107. infanteridivision i 24. armé af reservefronten
|
oberstløjtnant
|
15.11 . 1900 - 19.07 . 1995
|
[BS 30]
[HS 112]
[NL 101]
|
234
|
Batrakov Mikhail Grigorievich Belor. Batrakov Mikhail Rygoravich
|
24.03 . 1945
|
|
chef for et tankkompagni af den 120. separate tankbrigade af den 5. armé af den 3. hviderussiske front
|
seniorløjtnant
|
05.08 . 1922 - 16.01 . 1945
|
[BS 30]
[HS 113]
[NL 102]
|
235
|
Batrakova Maria Stepanovna (Demidova Maria Stepanovna) [GS 114]
|
19.03 . 1944
|
|
Komsomol-arrangør af bataljonen af det 463. infanteriregiment af 118. infanteridivision af den 28. armé af sydfronten
|
Fændrik
|
21.11 . 1922 - 16.06 . 1997
|
[BS 31]
[HS 114]
[NL 103]
|
236
|
Batukov Mikhail Sergeevich
|
22.02 . 1944
|
|
kommandant for sappertruppen for den 104. separate sapperbataljon af den 31. riffeldivision af den 46. armé af Steppefronten
|
sergent
|
25.11 . 1919 - 06.11 . 2008
|
[BS 32]
[HS 115]
[NL 104]
|
237
|
Baturin Alexander Gerasimovich
|
23.10 . 1942
|
|
Stedfortrædende eskadrilleleder af 71. luftfartsregiment i 61. luftfartsbrigade i Østersøflådens luftvåben
|
seniorløjtnant
|
21.07 . 1915 - 29.11 . 1985
|
[BS 32]
[HS 116]
[NL 105]
|
238
|
Baturin Nikolai Pavlovich
|
24.03 . 1945
|
|
delingschef for mellemstore kampvogne fra 36. vagts tankbrigade af 4. vagtmekaniserede korps af den 3. ukrainske front
|
vagtløjtnant _
|
27.07 . 1910 - 13.10 . 1973
|
[BS 32]
[HS 117]
[NL 106]
|
239
|
Batyrev Pyotr Mikhailovich
|
23.02 . 1945
|
|
assisterende kommandør for luftbåren infanteritjeneste af 163. garde jagerflyregiment i 229. jagerflydivision i 4. luftarmé af den 2. hviderussiske front
|
vagtkaptajn _
|
01.03 . 1918 - 30.09 . 1944
|
[BS 32]
[HS 118]
[NL 107]
|
240
|
Batyshev Sergey Yakovlevich
|
23.09 . 1944
|
|
bataljonschef for 545. infanteriregiment af 389. infanteridivision af 3. gardearmé af den 1. ukrainske front
|
major
|
19.10 . 1915 - 21.03 . 2000
|
[BS 32]
[HS 119]
[NL 108]
|
241
|
Batyuk Yakov Petrovich ( ukrainsk) Batyuk Yakiv Petrovich
|
08.05 . 1965
|
|
aktiv deltager i partisankampen i Ukraine , leder af Nizhyn Komsomol og ungdomsundergrundsorganisationen
|
—
|
12.05 . 1918 - 07.09 . 1943
|
[BS 32]
[HS 120]
——
|
242
|
Batyaev Vasily Sergeevich
|
15.05 . 1946
|
|
eskadrillechef for 53. Guards jagerflyveregiment af 1. gardejagerluftfartsdivision af den 16. luftarmé af den 1. hviderussiske front
|
kaptajn
|
11.02 . 1920 - 28.05 . 1970
|
[BS 32]
[HS 121]
[NL 109]
|