Søstjerner

Søstjerner

videnskabelig klassifikation
Domæne:eukaryoterKongerige:DyrUnderrige:EumetazoiIngen rang:Bilateralt symmetriskIngen rang:DeuterostomesSupertype:ambulakrariType:EchinodermsUndertype:AsterozoaKlasse:Søstjerner
Internationalt videnskabeligt navn
Asteroidea Blainville , 1830
Afdelinger

Søstjerne ( lat.  Asteroidea - fra græsk ἀστήρ  " stjerne ") er en klasse af hvirvelløse dyr af typen pighuder . Der kendes omkring 1600 moderne arter (i Rusland - 150) [1] .

Biologi

Stjerneformede eller femkantede pighuder . Stjernernes størrelse spænder fra 2 cm til 1 m, selvom de fleste har en størrelse på 12-25 cm. Hos arter, der lever i kystzonen og på lave dybder, er den øverste del normalt farvestrålende, mens den nederste har en bleg gullig farve. Dybhavsstjerner mangler ofte pigmentering, men har nogle gange en rødlig farve [2] .

Det er stillesiddende dyr, som oftest har fem stråler, men der findes også eksemplarer med tre, fire eller seks stråler [3] .

Strålerne, eller armene, er organer, der strækker sig fra søstjernens centrale flade eller let konvekse skive. Når strålerne forkortes, nærmer kroppens form sig en femkantet form. Strålerne indeholder mavesækkens fordøjelsesudvækster og kønsorganernes processer; inde i strålen er en langsgående række af hvirvler . Huden er forsynet med regelmæssigt arrangerede skeletplader, som er bevæbnet med rygsøjler og nåle, nogle gange med pedicellaria . De ambulacrale pedikler sidder i åbne riller, der løber langs undersiden af ​​strålerne til munden. Benene er fleksible rørformede udvækster, sædvanligvis med sugekopper for enden, og aktiveres af vandtryk i de indre kanaler og ampuller i det ambulacrale system . Munden er placeret i midten af ​​den ventrale side, anus er på den dorsale side; madrepore plade - på rygsiden .

Fordøjelsessystemet er unikt. Over munden inde i skiven er der to mavesække; ti fordøjelses- (lever) udvækster afgår fra den øvre (pyloriske) en, to i hver hånd. Den nederste mave er i stand til at vende ud, omslutte og delvist fordøje mad.

Sanseorganer : røde øjenpletter i enderne af strålerne og hudens taktile ender.

Nervesystemet er dårligt udviklet. Klart definerede hjerneganglier er fraværende [2] .

Havstjerner har en højt udviklet evne til at regenerere : at genoprette afskårne stråler. Derudover er en del af en søstjerne, som omfatter et tilstrækkeligt stort stykke af den centrale disk, i stand til at vokse til et fuldgyldigt dyr. Slægten Linckia er især bemærkelsesværdig for denne , i hvis repræsentanter den løsrevne stråle er i stand til at udvikle sig til en ny organisme.

Den forventede levetid for en søstjerne er 20 år eller mere [4] .

Livsstil og ernæring

Søstjerner er bunddyr, der kravler ved hjælp af ambulakrale ben, normalt udstyret med sugekopper. De lever overalt i havene og havene (undtagen afsaltede områder) til en dybde på 8,5 km.

De fleste søstjerner er rovdyr, der hovedsageligt lever af bløddyr , havænder , polychaete orme og andre hvirvelløse dyr. Nogle lever af plankton og detritus ; der er arter, der er i stand til at fange bytte ved hjælp af pedicellaria .

T. Thornton beskriver den måde, hvorpå søstjerner og sprøde stjerner beskytter en lille bestand af lamelgællebløddyr , som er deres hovedføde, mod udryddelse og redder dem selv fra sult. Bløddyrslarver er så små, at søstjerner let kan ødelægge dem, men på dette tidspunkt begynder de en sulteperiode, der varer fra 1 til 2 måneder - indtil de vokser med 2-3 størrelsesordener - hvorefter deres appetit "tændes" [5 ] .

Efter at have fundet et toskallet bløddyr , spænder søstjernen sin skal med hænderne, klæber til den med ambulakrale ben og skubber ventilerne fra hinanden på grund af muskelspændinger. Den nederste mave viser sig, trænger ind i skallen, omslutter bløddyrets bløde dele og fordøjer uden at synke. Den flydende mad trækkes derefter ind i kroppen.

Nogle søstjerner (for eksempel Asterias rubens ) forårsager skade ved at ødelægge kommercielle bløddyr ( østers , muslinger osv.); andre ( Acanthaster planci ) spiser revbyggende koraller .

Søstjerner snyltes ofte af mysostomider , forreste gællebløddyr og sækbrystede krebs [2] .

Reproduktion og udvikling

Havstjerner er overvejende toboe . Søstjerner har normalt to kønskirtler i hver stråle, der åbner sig ind i kønsorganerne ved bunden af ​​strålen; de formerer sig ved at frigive æg og sæd i vandet . Efter befrugtningen dannes en fritsvømmende larve ( bipinnaria , brachiolaria ), som normalt hæfter sig nær en voksen af ​​samme art og undergår metamorfose under påvirkning af sine feromoner. Nogle arter - hermafroditter  - bærer unge i en speciel ynglepose eller hulrum.

Søstjerne og mand

Danmark har verdens eneste (fra 2020) fabrik til forarbejdning af søstjerner til proteinfodermel til fugle og husdyr [6] . I Limfjordsbugten betragtes søstjerner som en økologisk katastrofe (der er op til 50 individer pr. 1 m²): de udrydder muslinger og østers, døde søstjerner rådner og nedbrydes og forgifter vandet [6] .

Galleri

Noter

  1. Data om antallet af arter for Rusland og hele verden . Hentet 13. juli 2009. Arkiveret fra originalen 1. november 2011.
  2. 1 2 3 Dyreliv . I 7 bind / kap. udg. V. E. Sokolov . — 2. udg., revideret. - M .  : Education , 1988. - T. 2: Bløddyr. Echinoderms. Pogonoforer. Seto-maxillær. Hemishordates. Chordates. Leddyr. Krebsdyr / udg. R. K. Pasternak. - S. 200-209. — 447 s. : syg. — ISBN 5-09-000445-5 .
  3. Søstjerner med fire stråler fundet ud for Primorye-kysten . Hentet 26. februar 2014. Arkiveret fra originalen 21. juni 2015.
  4. Akimushkin I.I. Dyrenes verden. hvirvelløse dyr. fossile dyr. - 3. udg. - M. : Tanke, 1995. - S. 219. - 15.000 eksemplarer.  — ISBN 5-244-00804-8 .
  5. Alexander Ugolev. Teori om tilstrækkelig ernæring og trofologi. - S. kapitel 1.5. Trofologiens befolkningsmæssige, økologiske og evolutionære problemer. Biosfæren er ligesom trofosfæren.
  6. 1 2 Videnskab og liv. - 2020. - Nr. 2. - S. 63.

Litteratur

Links