nr. p / p
|
Fulde navn
|
Dekret dato
|
Type hær
|
Jobtitel
|
Rang
|
Leveår
|
BS
HS
NL
|
147
|
Denisov Osip Andreevich
|
24.03 . 1945
|
|
holdleder af 341. garderifleregiment af 119. garderifledivision af 10. gardearmé af 2. baltiske front
|
vagtsergent _
|
02.08 . 1912 - 25.08 . 1957
|
[BS 1]
[GS 1]
[NL 1]
|
148
|
Denisov Sergey Evdokimovich
|
07.08 . 1943
|
|
batterikommandør for 45 mm kanoner fra 207. Guards Rifle Regiment af den 70. Guard Rifle Division af den 13. armé af den centrale front
|
vagtløjtnant _
|
10.08 . 1914 - 19.03 . 1945
|
[BS 1]
[GS 2]
[NL 2]
|
149
|
Denisov Sergei Prokofievich
|
04.07 . 1937
21.03 . 1940
|
|
chef for I-16 jagerenheden i det spanske luftvåben
Chef for luftvåbnet i 7. armé af Nordvestfronten
|
kaptajn
delingschef
|
25.12 . 1909 - 06.06 . 1971
|
[BS 1]
[GS 3]
[NL 3]
|
150
|
Denisyuk Fedor Ignatievich ( ukrainsk) Denisyuk Fedir Hnatovich
|
01.11 . 1943
|
|
skytte af 177. infanteriregiment af 236. infanteridivision af 46. armé af den 3. ukrainske front
|
soldat fra den røde hær
|
10.07 . 1910 - 28.12 . 1948
|
[BS 2]
[GS 4]
[NL 4]
|
151
|
Denichenko Isai Petrovich
|
13.09 . 1944
|
|
holdleder for den motoriserede riffelbataljon af den 2. mekaniserede brigade af det 5. mekaniserede korps af den 6. kampvognshær af den 2. ukrainske front
|
soldat fra den røde hær
|
01.10 . 1899 - 02.02 . 1980
|
[BS 3]
[GS 5]
[NL 5]
|
152
|
Denchik Nikolay Fedorovich ( ukrainsk) Denchik Mykola Fedorovich
|
04.02 . 1944
|
|
stedfortrædende eskadrillechef for 64. Guards jagerflyregiment af 4. gardejagerluftfartsdivision af 1. gardejagerluftfartskorps af den 15. lufthær af Bryansk Front
|
Garde seniorløjtnant
|
01.05 . 1920 - 24.08 . 1996
|
[BS 3]
[GS 6]
[NL 6]
|
153
|
Stedfortræder Ivan Stepanovich
|
28.04 . 1945
|
|
kommandør for T-34 kampvognen fra 36. Guards Tank Brigade af 4. Guard Mechanized Corps af 7. Guard Army af den 2. ukrainske front
|
vagt juniorløjtnant
|
26.11 . 1922 - 24.07 . 1999
|
[BS 3]
[GS 7]
[NL 7]
|
154
|
Derbushev Fedor Mikhailovich
|
22.02 . 1944
|
|
beregningsnummer for panserværnsriflen fra 78. garderifleregiment af 25. garderifledivision af 6. armé af sydvestfronten
|
Den røde hærs vagt
|
14.03 . 1916 - 03.09 . 1981
|
[BS 3]
[GS 8]
[NL 8]
|
155
|
Dergach Alexey Nikolaevich
|
04.02 . 1944
|
|
næstkommanderende og navigatør for eskadronen af 86. Guards jagerflyregiment i den 240. jagerflydivision i den 13. lufthær fra Leningrad-fronten
|
vagtkaptajn _
|
23.03 . 1916 - 17.09 . 1983
|
[BS 3]
[GS 9]
[NL 9]
|
156
|
Dergachev Dmitry Andronovich
|
24.03 . 1945
|
|
kanonkommandør for det 1054. artilleriregiment af den 416. riffeldivision af den 5. chokhær af den 1. hviderussiske front
|
korporal
|
19.05 . 1923 - 14.01 . 1945
|
[BS 3]
[GS 10]
[NL 10]
|
157
|
Dergilev Egor Ivanovich
|
17.10 . 1943
|
|
sanitær instruktør for kompagniet af 605. infanteriregiment af 132. infanteridivision af den 60. armé af Centralfronten
|
værkfører
|
22.04 . 1920 - 01.06 . 2000
|
[BS 4]
[GS 11]
[NL 11]
|
158
|
Derevyanko Alexey Akimovich Derevyanko Oleksiy Yakimovich
|
10.01 . 1944
|
|
delingschef for panserværnskanoner fra det 47. Guards Rifle Regiment af 15. Guards Rifle Division af den 7. Guard Army af Voronezh Front
|
vagt juniorløjtnant
|
03.07 . 1922 - 10.07 . 1943
|
[BS 5]
[GS 12]
[NL 12]
|
159
|
Derevianko Vasily Semyonovich ( ukrainsk) Derevyanko Vasil Semyonovich
|
27.06 . 1945
|
|
chef for en kampvognsdeling af 51. vagts kampvognsregiment af 10. vagts mekaniserede brigade af 5. vagtmekaniserede korps af 4. vagts kampvognshær af den 1. ukrainske front
|
Garde seniorløjtnant
|
22.04 . 1914 - 19.05 . 1988
|
[BS 5]
[GS 13]
[NL 13]
|
160
|
Derzhavin Pavel Ivanovich
|
22.01 . 1944
|
|
kommandør for panserbådsbrigaden i Azovs militærflotille
|
kaptajn af 3. rang
|
27.02 . 1904 - 17.02 . 1993
|
[BS 5]
[GS 14]
——
|
161
|
Derkach Fedor Grigorievich
|
25.10 . 1943
|
|
batterichef for det 1593. anti-tank artilleriregiment af RGK som en del af den 47. armé af Voronezh-fronten
|
seniorløjtnant
|
04.09 . 1911 - 06.01 . 1944
|
[BS 5]
[GS 15]
[NL 14]
|
162
|
Dermanovsky Georgy Dmitrievich
|
20.04 . 1945
|
|
maskinpistol fra den 384. separate bataljon af marinesoldater fra Odessa flådebase i Sortehavsflåden
|
sømand
|
18.04 . 1924 - 03.27 . 1944
|
[BS 5]
[GS 16]
[NL 15]
|
163
|
Dernov Petr Sergeevich
|
24.03 . 1945
|
|
maskinskytter af 24. gardekavaleriregiment af 5. gardekavaleridivision af 3. gardekavalerikorps af 2. hviderussiske front
|
Den røde hærs vagt
|
22.10 . 1925 - 24.01 . 1945
|
[BS 5]
[GS 17]
[NL 16]
|
164
|
Dernovsky Grigory Borisovich
|
26.10 . 1943
|
|
chef for det 1181. luftværnsartilleriregiment af 5. luftværnsartilleriafdeling af RGK som en del af Steppefrontens 7. gardearmé
|
major
|
13.09 . 1910 - 19.01 . 1974
|
[BS 5]
[GS 18]
[NL 17]
|
165
|
Dertev Evgeny Alexandrovich
|
15.01 . 1944
|
|
skytte af 1185. infanteriregiment af 356. infanteridivision af den 61. armé af den centrale front
|
korporal
|
20.12 . 1918 - 26.12 . 1994
|
[BS 6]
[HS 19]
[NL 18]
|
166
|
Deryugin Alexey Vasilievich
|
21.03 . 1940
|
|
kampvognschef for 108. kampvognsbataljon af den 35. lette kampvognsbrigade af 7. armé af Nordvestfronten
|
junior kommandodeling
|
05.03 . 1913 - 01.05 . 2005
|
[BS 7]
[GS 20]
[NL 19]
|
167
|
Deryabin Alexey Nikitovich [Pr 1]
|
19.04 . 1945
|
|
flyvechef for 15th Guards Assault Aviation Regiment af 277th Assault Aviation Division i 1. lufthær af den 3. hviderussiske front
|
vagtløjtnant _
|
17.11 . 1915 - 08.11 . 1990
|
[BS 7]
[HS 21]
[NL 20]
|
168
|
Deryabin Yuri Ivanovich
|
20.12 . 1943
|
|
batterichef for det 93. kanonartilleriregiment af den 27. separate tunge kanonartilleribrigade i RGK som en del af Steppefrontens 37. armé
|
løjtnant
|
21.01 . 1923 - 14.07 . 2005
|
[BS 7]
[HS 22]
[NL 21]
|
169
|
Desnitsky Pyotr Pavlovich
|
31.12 . 1936
|
|
skytte-radiooperatør af 1st International Bomber Aviation Squadron af Luftvåbnet i Den Spanske Republik
|
junior kommandodeling
|
13.07 . 1911 - 19.09 . 1993
|
[BS 7]
[HS 23]
——
|
170
|
Dekhkanbaev Abdusalim (Dekhkonbaev Abdusalim) [GS 24] usbekisk. Dehqonboyev Abdusalim
|
15.01 . 1944
|
|
skytte af 467. infanteriregiment af 81. infanteridivision af 61. armé af den centrale front
|
soldat fra den røde hær
|
26.10 . 1906 - 08.10 . 1943
|
[BS 7]
[GS 24]
[NL 22]
|
171
|
Dekhtyarenko Andrey Nikolaevich Dekhtyarenko Andriy Mykolayovich
|
21.07 . 1942
|
|
eskadronchef for det 580. jagerflyregiment i 6. angrebsluftfartsgruppe i hovedkvarteret for den øverste overkommando
|
seniorløjtnant
|
17.05 . 1909 - 11.07 . 1942
|
[BS 7]
[GS 25]
[NL 23]
|
172
|
Deshin Andrey Ivanovich
|
16.10 . 1943
|
|
Seniortelefonist af 6. artilleriregiment af 74. infanteridivision i den 13. armé af den centrale front
|
korporal
|
26.04 . 1924 - 21.09 . 1943
|
[BS 8]
[HS 26]
[NL 24]
|
173
|
Deshin Ivan Semyonovich
|
24.03 . 1945
|
|
bataljonschef for 605. infanteriregiment af 132. infanteridivision af 47. armé af den 1. hviderussiske front
|
kaptajn
|
14.11 . 1918 - 27.08 . 1944
|
[BS 9]
[GS 27]
[NL 25]
|
174
|
Deshin Nikolay Ivanovich
|
31.05 . 1945
|
|
kanonkommandant for 86. garde Separat anti-tank jagerbataljon af 82. garde riffeldivision af 8. gardearmé af den 1. hviderussiske front
|
seniorsergent for vagten
|
20.04 . 1901 - 06.06 . 1967
|
[BS 9]
[GS 28]
[NL 26]
|
175
|
Dzhabidze David Vasilievich last. ჯაბიძე დავით
|
15.05 . 1946
|
|
eskadronchef for det 812. jagerflyregiment af den 265. jagerluftfartsdivision af det 3. jagerflyvekorps i den 16. luftarmé af den 1. hviderussiske front
|
kaptajn
|
23.02 . 1916 - 15.12 . 1982
|
[BS 9]
[GS 29]
[NL 27]
|
176
|
Dzhabiev Mirza Agamurad ogly Azeri. Cəbiyev Mirzə Ağamurad oğlu
|
19.04 . 1945
|
|
delingschef for 806. infanteriregiment af 235. infanteridivision af 43. armé af den 3. hviderussiske front
|
løjtnant
|
22.02 . 1925 - 10.02 . 1978
|
[BS 9]
[HS 30]
[NL 28]
|
177
|
Jamalov Kamal Davlyatovich usbekisk. Jamolov Kamol
|
26.10 . 1943
|
|
sapper fra den 129. separate ingeniør-sapper-bataljon af den 8. ingeniør-sapper-brigade af den 7. vagthær af Steppefronten
|
soldat fra den røde hær
|
15.07 . 1920 - 08.11 . 1977
|
[BS 9]
[HS 31]
[NL 29]
|
178
|
Jamangaraev Kashagan Kaz. Zhamankaraev Kashagan
|
17.10 . 1943
|
|
kanonkommandant for 1st Guards Cannon Artillery Brigade af 1st Guards Artillery Division af RGK gennembrud som en del af den 60. Army af Voronezh Front
|
seniorsergent for vagten
|
08.05 . 1910 - 22.09 . 2001
|
[BS 9]
[HS 32]
[NL 30]
|
179
|
Dzhandzhgava Vladimir Nikolaevich Kaz. ჯანჯღავა ვლადიმერ
|
29.05 . 1945
|
|
Kommandør for den 354. infanteridivision af den 65. armé af den 2. hviderussiske front
|
generalmajor
|
01.06 . 1907 - 10.04 . 1982
|
[BS 9]
[HS 33]
[NL 31]
|
180
|
Dzhanibekov Vladimir Alexandrovich (Krysin Vladimir Alexandrovich) [GS 34]
|
16.03 . 1978
30.03 . 1981
|
|
chef for den 1. besøgsekspedition ved orbitalstationen " Salyut-6 " - " Soyuz-26 " - " Soyuz-27 "
kommandør for den sovjetisk-mongolske besætning på Soyuz-39 rumfartøjet under programmet for den 10. besøgsekspedition på orbitalstationen Salyut-6 - Soyuz T-4 - Soyuz-39 under Interkosmos - programmet
|
oberst
|
slægt. 13.05 . 1942
|
[BS 10]
[HS 34]
——
|
181
|
Japaridze Tengiz Ivanovich last. ჯაფარიძე, თენგიზ
|
23.09 . 1944
|
|
lastning af kanoner af T-34 kampvognen fra 52. vagts tankbrigade af 6. vagts kampvognskorps af 3. vagts kampvognshær af den 1. ukrainske front
|
vagt juniorsergent
|
27.01 . 1925 - 1998
|
[BS 11]
[HS 35]
[NL 32]
|
182
|
Dzharkimbaev Kosak Kirg. Zharkymbaev Kazak
|
24.03 . 1945
|
|
skytte af et batteri af 45 mm kanoner fra 287. Guards Rifle Regiment af 95. Guards Rifle Division af den 5. Guard Army af den 2. ukrainske front
|
vagt juniorsergent
|
10.11 . 1911 - 10.07 . 1969
|
[BS 11]
[HS 36]
[NL 33]
|
183
|
Jafarov Agashirin Agamamed ogly Azeri. Cəfərov Ağaşirin Ağaməmməd oğlu
|
01.11 . 1943
|
|
tung maskingeværskytte fra 1368. infanteriregiment af 416. infanteridivision af 51. armé af sydfronten
|
Oversergent
|
10.07 . 1906 - 03.05 . 1984
|
[BS 11]
[HS 37]
[NL 34]
|
184
|
Gibelli Primo Anzhelovich italiensk. Gibelli Primo
|
31.12 . 1936
|
|
testpilot ved Air Force Research Institute
|
kaptajn
|
27.12 . 1893 - 10.11 . 1936
|
[BS 12]
[HS 38]
——
|
185
|
Dzhincharadze Israfil Kemalovich last. ჯინჭარაძე ისრაფილ
|
04.02 . 1944
|
|
seniorpilot fra 673. assault aviation regiment af 266. assault aviation division af 1. assault aviation korps af 5. lufthær af Steppefronten
|
Fændrik
|
26.04 . 1916 - 15.10 . 1943
|
[BS 11]
[HS 39]
[NL 35]
|
186
|
Dzhuldasov Lesbek Bainbetovich Kaz. Zholdasov Lesbek Bayimbetuly
|
24.03 . 1945
|
|
Delingschef for 1077. infanteriregiment af 316. infanteridivision af 46. armé af den 2. ukrainske front
|
løjtnant
|
11.02 . 1920 - 12.08 . 1980
|
[BS 11]
[HS 40]
[NL 36]
|
187
|
Dzhumabaev Tashmamat uzb. Jumaboyev Toshmamat
|
30.10 . 1943
|
|
holdleder for 685. infanteriregiment af 193. infanteridivision af 65. armé af Centralfronten
|
sergent
|
24.08 . 1924 - 09.01 . 1995
|
[BS 11]
[HS 41]
[NL 37]
|
188
|
Dzhumagulov Elmurza Biymurzaevich
|
26.09 . 1944
|
|
chef for en deling af T-34 kampvogne fra det 42. separate kampvognsregiment af den 48. armé af den 1. hviderussiske front
|
seniorløjtnant
|
16.11 . 1921 - 26.09 . 2013
|
[BS 13]
[HS 42]
[NL 38]
|
189
|
Dzhumaliev Kilmash Dyusegalievich Kaz. Zhumaliev Kilmash
|
27.02 . 1945
|
|
assisterende delingschef for 267. Guards Rifle Regiment af 89. Guard Rifle Division af 5. Shock Army af 1. Belorussian Front
|
vagt juniorsergent
|
1918 - 12.02 . 1945
|
[BS 14]
[HS 43]
[NL 39]
|
190
|
Jumaniyazov Urazbai (Jumaniyazov Urazbai) [GS 44] usbekisk. Jumaniyozov Oʻrozboy
|
17.10 . 1943
|
|
maskinskytter af 985. infanteriregiment af 226. infanteridivision i den 60. armé af Centralfronten
|
soldat fra den røde hær
|
1924 - december 1943 (mangler)
|
[BS 14]
[HS 44]
[NL 40]
|
191
|
Dzhunkovskaya Galina Ivanovna (Markova Galina Ivanovna) [Pr 2] [GS 45] ukrainsk Dzhunkovskaya Galina Ivanivna
|
18.08 . 1945
|
|
eskadrillenavigatør for 125. Guards Bomberluftregiment af 4. Guards Bomberluftfartsdivision af 1. Guards Bomberluftfartskorps af 3. Luftarmé af 1. Baltiske Front
|
Garde seniorløjtnant
|
06.10 . 1922 - 12.09 . 1985
|
[BS 14]
[HS 45]
[NL 41]
|
192
|
Dzhunusov Mazhit kaz. Zhunisov Mazhit
|
20.12 . 1943
|
|
formand for kompagniet af maskinpistoler fra det 845. riffelregiment i den 303. riffeldivision i den 57. armé af Steppefronten
|
værkfører
|
21.09 . 1917 - 09.04 . 1945
|
[BS 14]
[HS 46]
[NL 42]
|
193
|
Dzigunsky Mikhail Yakovlevich Dzigunsky Mikhailo Yakovych
|
24.03 . 1945
|
|
delingschef for 1372. infanteriregiment af 417. infanteridivision af 51. armé af den 4. ukrainske front
|
løjtnant
|
15.05 . 1921 - 07.05 . 1944
|
[BS 14]
[HS 47]
[NL 43]
|
194
|
Dzusov Ibragim Magometovich Osset . Dzusty Ibrahim
|
29.05 . 1945
|
|
Kommandør for det 6. jagerflykorps i den 16. lufthær af den 1. hviderussiske front
|
Generalmajor for Garde
|
16.03 . 1905 - 28.10 . 1980
|
[BS 15]
[HS 48]
[NL 44]
|
195
|
Dzyuba Ivan Mikhailovich ( ukrainsk) Dziuba Ivan Mikhailovich
|
21.07 . 1942
|
|
eskadronchef for 12. jagerflyregiment af 57. blandet luftfartsdivision i 11. armé af Nordvestfronten
|
major
|
01.05 . 1918 - 12.10 . 1995
|
[BS 16]
[HS 49]
[NL 45]
|
196
|
Dziuba Petr Petrovich ukrainsk Dziuba Petro Petrovich
|
01.11 . 1943
|
|
assistent til luftgeværtjeneste for chefen for 85. Gardejagerflyregiment af 6. Gardejagerluftfartsdivision af Sydfrontens 8. Luftarmé
|
vagtkaptajn _
|
12.02 . 1915 - 17.01 . 1965
|
[BS 16]
[HS 50]
[NL 46]
|
197
|
Dzyubanov Daniil Titovich ( ukrainsk) Dzyubanov Danilo Titovich
|
29.06 . 1945
|
|
kompagnichef for 732. infanteriregiment af 235. infanteridivision af 43. armé af den 3. hviderussiske front
|
seniorløjtnant
|
24.12 . 1915 - 08.01 . 1999
|
[BS 16]
[HS 51]
[NL 47]
|
198
|
Diasamidze Mikhail Stepanovich last. დიასამიძე მიხეილ
|
22.12 . 1942
|
|
Kommandør for 1378. infanteriregiment af 87. infanteridivision af 2. gardearmé af Stalingradfronten
|
oberstløjtnant
|
11.04 . 1913 - 03.06 . 1992
|
[BS 16]
[HS 52]
[NL 48]
|
199
|
Dibrov Kirill Seliverstovich ukrainsk Dibrov Kirilo Seliverstovich
|
31.05 . 1944
|
|
chef for en riffeldeling af den 393. separate bataljon af Marine Corps of the Black Sea Fleet
|
Fændrik
|
15.07 . 1914 - 20.03 . 1980
|
[BS 16]
[HS 53]
[NL 49]
|
200
|
Dibrov Philip Davydovich Dibrov Pilip Davidovich
|
24.03 . 1945
|
|
bataljonschef for 1271. Rifle Regiment af 387. Rifle Division af 2. Gardearmé af den 4. ukrainske front
|
kaptajn
|
11.10 . 1915 - 08.03 . 1996
|
[BS 16]
[HS 54]
[NL 50]
|
201
|
Divochkin Alexander Andreevich
|
26.08 . 1941
|
|
batterikommandør for det 15. motoriserede riffelregiment af den 4. motoriserede riffeldivision af NKVD-tropperne i USSR
|
Fændrik
|
10.03 . 1914 - 19.08 . 1946
|
[BS 16]
[HS 55]
——
|
202
|
Didenko Gavriil Vlasovich Didenko Gavrilo Vlasovich
|
10.04 . 1945
|
|
Kommandør for 482. jagerflyregiment af 322. jagerluftfartsdivision af 2. jagerflyvekorps af 2. luftarmé af 1. ukrainske front
|
major
|
12.06 . 1908 - 25.01 . 1970
|
[BS 17]
[HS 56]
[NL 51]
|
203
|
Didenko Daniil Grigorievich Didenko Danilo Grigorovich
|
21.03 . 1940
|
|
kampvognschef for 108. kampvognsbataljon af den 35. lette kampvognsbrigade af 7. armé af Nordvestfronten
|
værkfører
|
24.12 . 1916 - 20.09 . 1973
|
[BS 18]
[HS 57]
[NL 52]
|
204
|
Didenko Nikolai Matveevich
|
05.11 . 1944
|
|
stedfortrædende eskadrillechef for 2. Gardes jagerflyregiment i 6. jagerflydivision i Nordflådens luftvåben
|
Garde seniorløjtnant
|
05.12 . 1921 - 02.02 . 1975
|
[BS 18]
[HS 58]
[NL 53]
|
205
|
Didok Yakov Terentyevich (Dedok Yakov Terentyevich) [GS 59] [NL 54]
|
23.09 . 1944
|
|
maskingeværchef for 286. vagts luftværnsartilleriregiment af 6. vagts tankkorps af 3. vagts kampvognshær af den 1. ukrainske front
|
Den røde hærs vagt
|
05.03 . 1925 - 05.01 . 1953
|
[BS 18]
[HS 59]
[NL 54]
|
206
|
Dikalov Stepan Ivanovich Dikalov Stepan Ivanovich
|
29.10 . 1943
|
|
holdleder for 86. infanteriregiment af 180. infanteridivision af 51. infanterikorps af 38. armé af Voronezh-fronten
|
sergent
|
22.08 . 1912 - 23.10 . 1949
|
[BS 18]
[HS 60]
[NL 55]
|
207
|
Dikarev Viktor Mikhailovich
|
10.04 . 1945
|
|
chef for en motoriseret riffelbataljon af 17. garde mekaniserede brigade af 6. garde mekaniserede korps af 4. tankarmé af den 1. ukrainske front
|
vagtkaptajn _
|
15.10 . 1918 - 02.01 . 1995
|
[BS 18]
[HS 61]
[NL 56]
|
208
|
Dikiy Mikhail Prokofievich ( ukrainsk) Dikiy Mikhailo Prokopovich
|
01.05 . 1943
|
|
Leder af luftrifletjenesten for den 236. jagerluftfartsdivision i den 5. lufthær af den transkaukasiske front
|
kaptajn
|
12.08 . 1917 - 30.03 . 1967
|
[BS 18]
[HS 62]
[NL 57]
|
209
|
Dikopoltsev Evgeny Alexandrovich
|
26.10 . 1943
|
|
chef for kommunikationskompagniet for 235. garderifleregiment af 81. garderifledivision af 7. gardearmé af Steppefronten
|
vagtsergent _
|
23.11 . 1921 - 17.10 . 1943
|
[BS 19]
[HS 63]
[NL 58]
|
210
|
Dikun Georgy Vasilievich ( ukrainsk) Dikun Georgy Vasilovich
|
24.03 . 1945
|
|
chef for den 16. vagts separate motorcykelbataljon af 2. vagts kampvognshær af den 1. hviderussiske front
|
Vagtmajor _
|
25.05 . 1915 - 03.27 . 1994
|
[BS 20]
[HS 64]
[NL 59]
|
211
|
Dityuk Korney Korneevich ( ukrainsk) Dityuk Korniy Korniyovych
|
24.03 . 1945
|
|
chef for den motoriserede riffelbataljon af den 5. motoriserede riffelbrigade af 5. kampvognskorps af 2. Baltiske Front
|
major
|
09.01 . 1922 - 12.08 . 1990
|
[BS 20]
[HS 65]
[NL 60]
|
212
|
Dmitriev Alexander Pavlovich
|
27.06 . 1945
|
|
Næstkommanderende for politiske anliggender af den 55. vagts tankbrigade af den 7. vagts tankkorps af den 3. vagts kampvognshær af den 1. ukrainske front
|
vagtoberstløjtnant _
|
29.07 . 1910 - 04.05 . 1969
|
[BS 20]
[HS 66]
[NL 61]
|
213
|
Dmitriev Alexey Petrovich
|
23.10 . 1943
|
|
kommandør for 127. Guards Rifle Regiment af 42. Guard Rifle Division af den 40. Army af Voronezh Front
|
Vagtmajor _
|
30.03 . 1913 - 23.09 . 1982
|
[BS 20]
[HS 67]
[NL 62]
|
214
|
Dmitriev Alexey Fyodorovich
|
24.03 . 1945
|
|
Fungerende chef for en division af 214. Guard Howitzer Artillery Regiment af 8. Guard Howitzer Artillery Brigade af 3rd Guard Artillery Division af 5. Artillerikorps af RGK-impulsen som en del af den 5. armé af den 3. hviderussiske front
|
vagtkaptajn _
|
25.02 . 1919 - 17.10 . 1944
|
[BS 20]
[HS 68]
[NL 63]
|
215
|
Dmitriev Boris Mikhailovich
|
15.08 . 1944
|
|
aktiv deltager i partisankampen i Hviderusland , chef for sabotagegruppen i den 211. partisanafdeling opkaldt efter K.K. Rokossovsky, Mogilev-regionen
|
—
|
11.06 . 1924 - 23.02 . 1944
|
[BS 20]
[HS 69]
[NL 64]
|
216
|
Dmitriev Vasily Antonovich
|
24.03 . 1945
|
|
kommandør for den 507. armés antitank artilleriregiment af den 5. chokhær af den 1. hviderussiske front
|
oberstløjtnant
|
22.02 . 1905 - 03.01 . 1984
|
[BS 21]
[HS 70]
[NL 65]
|
217
|
Dmitriev Vasily Petrovich
|
21.02 . 1944
|
|
militærkommissær for den 267. infanteridivision i Volkhovfrontens 59. armé
|
regimentskommissær
|
05.06 . 1908 - 07.04 . 1942
|
[BS 22]
[HS 71]
[NL 66]
|
218
|
Dmitriev Grigory Yakovlevich
|
30.10 . 1943
|
|
holdleder for den 696. separate ingeniørbataljon af den 60. riffeldivision i den 65. armé af den centrale front
|
Oversergent
|
21.01 . 1921 - 08.02 . 1995
|
[BS 22]
[HS 72]
[NL 67]
|
219
|
Dmitriev Ivan Ivanovich
|
10.01 . 1944
|
|
kommandør for ponton-delingen af den 135. separate motoriserede ponton-bro-bataljon af den 6. ponton-bro-brigade af RGK af Voronezh-fronten
|
løjtnant
|
01.05 . 1923 - 22.10 . 2010
|
[BS 22]
[HS 73]
[NL 68]
|
220
|
Dmitriev Maxim Vasilievich
|
21.03 . 1940
|
|
senior kampvognsfører fra den 109. separate rekognosceringsbataljon af den 86. motoriserede riffeldivision af den 7. armé af Nordvestfronten
|
værkfører
|
14.09 . 1913 - 01.11 . 1990
|
[BS 22]
[HS 74]
[NL 69]
|
221
|
Dmitriev Nikolay Mikhailovich
|
31.08 . 1941
|
|
skytte af den 123. separate panserværnsbataljon af den 1. motoriserede riffeldivision i den 20. armé af vestfronten
|
soldat fra den røde hær
|
19.12 . 1917 - 19.12 . 1981
|
[BS 22]
[HS 75]
[NL 70]
|
222
|
Dmitriev Nikolai Pavlovich
|
24.08 . 1943
|
|
eskadrillechef for 5. Guards jagerflyregiment af 207. jagerflydivision af 3. blandet luftfartskorps i den 17. luftarmé i sydvestfronten
|
vagtkaptajn _
|
25.11 . 1917 - 01.08 . 1945
|
[BS 22]
[HS 76]
[NL 71]
|
223
|
Dmitriev Pavel Pavlovich
|
24.03 . 1945
|
|
assisterende delingschef for 42. infanteriregiment af 180. infanteridivision af 27. armé af den 2. ukrainske front
|
værkfører
|
25.12 . 1909 - 02.09 . 1966
|
[BS 23]
[HS 77]
[NL 72]
|
224
|
Dmitriev Petr Dmitrievich
|
10.01 . 1944
|
|
Næstkommanderende for det 911. artilleriregiment af den 340. infanteridivision af den 38. armé af Voronezh-fronten
|
major
|
02.11 . 1905 - 17.03 . 1976
|
[BS 24]
[HS 78]
[NL 73]
|
225
|
Dmitriev Petr Dmitrievich
|
27.02 . 1945
|
|
kompagnichef for 212. infanteriregiment af 49. infanteridivision af 33. armé af 1. hviderussiske front
|
kaptajn
|
12.07 . 1912 - 17.07 . 1982
|
[BS 24]
[HS 79]
[NL 74]
|
226
|
Dmitriev Fedor Pavlovich
|
13.09 . 1944
|
|
Assisterende delingschef for 936. infanteriregiment af 254. infanteridivision i 52. armé af den 2. ukrainske front
|
sergent
|
20.05 . 1925 - 21.03 . 1997
|
[BS 24]
[HS 80]
[NL 75]
|
227
|
Dmitriev Philip Dmitrievich
|
24.03 . 1945
|
|
ilddelingschef for det 616. artilleriregiment af den 184. riffeldivision af den 5. armé af den 3. hviderussiske front
|
løjtnant
|
12.10 . 1910 - 14.02 . 1945
|
[BS 24]
[HS 81]
[NL 76]
|
228
|
Dmitrievsky Boris Nikolaevich
|
29.06 . 1945
|
|
chef for et tankkompagni af 3rd Guards Tank Brigade af 3rd Guards Tank Corps af 2nd Belorussian Front
|
Garde seniorløjtnant
|
03.05 . 1922 - 11.03 . 1945
|
[BS 24]
[HS 82]
[NL 77]
|
229
|
Dmitrik Pyotr Fedoseevich ( ukrainsk) Dmitry Petro Fedosijovich
|
24.03 . 1945
|
|
holdleder for 920. infanteriregiment af 247. infanteridivision af 69. armé af 1. hviderussiske front
|
sergent
|
15.01 . 1901 - 24.03 . 1982
|
[BS 25]
[HS 83]
[NL 78]
|
230
|
Dmitryuk Grigory Fedoseevich
|
02.11 . 1944
|
|
eskadronchef for 19. gardejagerflyregiment af 1. gardeblandede luftfartsdivision af 7. luftarmé af den karelske front
|
vagtkaptajn _
|
12.03 . 1920 - 27.04 . 1982
|
[BS 26]
[HS 84]
[NL 79]
|
231
|
Dneprov Pyotr Alekseevich (Pogankin Pyotr Alekseevich) [NL 80] [R 3]
|
27.02 . 1945
|
|
Næstkommanderende for en kampvognsbataljon af 44. Guards Tank Brigade af 11. Guards Tank Corps af 1. Guards Tank Army af 1. Belorussian Front
|
vagtkaptajn _
|
16.01 . 1919 - 23.07 . 1974
|
[BS 26]
[HS 85]
[NL 80]
|
232
|
Dneprovsky Petr Pavlovich
|
24.04 . 1944
|
|
holdleder for den 62. garde Separate Ingeniørbataljon af det 3. gardemekaniserede korps af den 47. armé af Voronezh-fronten
|
vagtsergent _
|
1921 - 19.10 . 1943
|
[BS 26]
[HS 86]
[NL 81]
|
233
|
Dobkevich Alexander Antonovich
|
13.04 . 1944
|
|
eskadrillechef for det 61. overfaldsluftfartsregiment af den 291. overfaldsluftfartsdivision af den 2. lufthær af den 1. ukrainske front
|
kaptajn
|
03.09 . 1909 - 01.01 . 1985
|
[BS 26]
[HS 87]
[NL 82]
|
234
|
Dobrikov Ivan Andreevich
|
10.01 . 1944
|
|
Stabschef for 1131. infanteriregiment af 337. infanteridivision i den 40. armé af Voronezh-fronten
|
kaptajn
|
13.04 . 1914 - 29.10 . 1943
|
[BS 26]
[HS 88]
[NL 83]
|
235
|
Dobrovolsky Georgy Timofeevich
|
30.06 . 1971
|
|
chef for Soyuz-11 rumfartøjet og Salyut orbital station
|
oberstløjtnant
|
01.06 . 1928 - 30.06 . 1971
|
[BS 26]
[HS 89]
——
|
236
|
Dobrovolsky Erofey Vladimirovich Belor. Dabravolsky Erafei Uladzimiravich
|
06.04 . 1945
|
|
chef for det 16. riffelkorps i den 33. armé af den 1. hviderussiske front
|
Generalmajor for Garde
|
09.11 . 1903 - 21.04 . 1987
|
[BS 27]
[HS 90]
[NL 84]
|
237
|
Dobrovolsky Yuri Antonovich
|
22.06 . 1956
|
|
testpilot af flyfabrik nr. 18
|
—
|
18.02 . 1911 - 30.04 . 1979
|
[BS 28]
[HS 91]
——
|
238
|
Dobrodetsky Anatoly Vasilievich
|
04.02 . 1944
|
|
pilot af 297. jagerflyregiment af 302. jagerflydivision i 4. jagerflyvekorps i 5. luftarmé af Steppefronten
|
Fændrik
|
06.01 . 1923 - 10.08 . 1943
|
[BS 28]
[HS 92]
[NL 85]
|
239
|
Dobrodomov Grigory Sergeevich
|
10.01 . 1944
|
|
skytten af det 764. infanteriregiment af den 232. infanteridivision af den 38. armé af Voronezh-fronten
|
soldat fra den røde hær
|
1925 - 20.11 . 1944
|
[BS 28]
[HS 93]
[NL 86]
|
240
|
Dobrorez Vasily Pavlovich
|
10.04 . 1945
|
|
holdleder for den 76. separate assault engineer-sapper bataljon af den 16. assault engineer-sapper brigade af RGK som en del af tropperne fra den 1. ukrainske front
|
sergent
|
31.01 . 1917 - 04.04 . 1999
|
[BS 28]
[HS 94]
[NL 87]
|
241
|
Dobrosotskikh Vladimir Mitrofanovich
|
03.06 . 1944
|
|
bataljonschef for 1040. infanteriregiment af 295. infanteridivision af 28. armé af den 3. ukrainske front
|
kaptajn
|
25.06 . 1921 - 11.02 . 1959
|
[BS 28]
[HS 95]
[NL 88]
|
242
|
Dobrunov Grigory Timofeevich
|
18.12 . 1956
|
|
chef for den 99. separate rekognosceringsbataljon af 2. vagts mekaniserede division af specialkorpset af sovjetiske tropper i den ungarske folkerepublik
|
vagtoberstløjtnant _
|
21.01 . 1921 - 27.08 . 2014
|
[BS 28]
[HS 96]
——
|
243
|
Dobrynin Mikhail Semyonovich
|
10.04 . 1945
|
|
rekognosceringsdeling af fodrekognoscering af det 538. riffelregiment af den 120. riffeldivision af den 21. hær af den 1. ukrainske front
|
korporal
|
19.08 . 1924 - 02.01 . 1980
|
[BS 28]
[HS 97]
[NL 89]
|
244
|
Dovator Lev Mikhailovich Belor. Davatar Leў Mikhailavich
|
21.12 . 1941
|
|
chef for 2. garde-kavalerikorps af 16. armé af vestfronten
|
Generalmajor for Garde
|
20.02 . 1903 - 19.12 . 1941
|
[BS 29]
[HS 98]
——
|
245
|
Dovgopoly Saveliy Denisovich ( ukrainsk) Dovgopoliy Saveliy Denisovich
|
16.10 . 1943
|
|
morterbesætningschef for det 10. garderifleregiment af den 6. garderifledivision i den 60. armé af den centrale front
|
seniorsergent for vagten
|
18.12 . 1906 - 22.03 . 1945
|
[BS 30]
[HS 99]
[NL 90]
|
246
|
Dovzhenko Viktor Mikhailovich Dovzhenko Viktor Mikhailovich
|
27.02 . 1945
|
|
kommandant for et kompagni af maskinpistoler fra det 1281. riffelregiment af den 60. riffeldivision af den 47. armé af den 1. hviderussiske front
|
seniorløjtnant
|
03.03 . 1920 - 04.03 . 1945
|
[BS 30]
[GS 100]
[NL 91]
|
247
|
Dovletjanov Berdimurat Turkm. Döwletjanow Berdimyrat
|
15.01 . 1944
|
|
sabel af 62. gardekavaleriregiment af 16. gardekavaleridivision af 7. gardekavalerikorps af 61. armé af Centralfronten
|
Den røde hærs vagt
|
01.01 . 1921 - 19.11 . 1998
|
[BS 30]
[HS 101]
[NL 92]
|
248
|
Dogadailo Alexey Dmitrievich
|
15.05 . 1946
|
|
flyvechef for 177. Guard Fighter Aviation Regiment af 14. Guard Fighter Aviation Division af 3. Guard Fighter Aviation Corps af 5. luftarmé af 2. ukrainske front
|
Garde seniorløjtnant
|
20.02 . 1920 - 14.09 . 2010
|
[BS 30]
[HS 102]
[NL 93]
|
249
|
Dogaev Vladimir Ivanovich Dogaev Volodymyr Ivanovich
|
26.10 . 1944
|
|
eskadrillechef for 622. overfaldsluftfartsregiment af 214. overfaldsluftfartsdivision af 15. lufthær af 2. baltiske front
|
seniorløjtnant
|
19.10 . 1921 - 25.02 . 1945
|
[BS 30]
[HS 103]
[NL 94]
|
250
|
Dodogorsky Petr Viktorovich
|
24.03 . 1945
|
|
Kommandør for 961. infanteriregiment af 274. infanteridivision af 69. armé af 1. hviderussiske front
|
oberst
|
09.01 . 1909 - 04.02 . 1976
|
[BS 30]
[HS 104]
[NL 95]
|
251
|
Dodonov Alexander Sergeevich
|
25.03 . 1943
|
|
eskadronchef for 746. luftfartsregiment i 45. luftfartsafdeling for langdistanceflyvning
|
major
|
28.08 . 1907 - 13.05 . 1994
|
[BS 31]
[HS 105]
[NL 96]
|
252
|
Doev David Teboevich Osset . Doyats Dauyt
|
16.05 . 1944
|
|
snigskytte fra 1133. infanteriregiment af 339. infanteridivision af 56. armé af den nordkaukasiske front
|
værkfører
|
1912 - 12.11 . 1943
|
[BS 32]
[HS 106]
[NL 97]
|
253
|
Dozortsev Fedor Ivanovich
|
10.04 . 1945
|
|
bataljonschef for 29. Guards Motorrifle Brigade af 10. Guards Tank Corps af 4. Tank Army af den 1. ukrainske front
|
vagtkaptajn _
|
24.05 . 1922 - 22.06 . 1992
|
[BS 32]
[HS 107]
[NL 98]
|
254
|
Doichev Vadim Panteleimonovich
|
19.04 . 1945
|
|
flyvechef for 75th Guards Assault Aviation Regiment af 1st Guards Assault Aviation Division af 1st Air Army af 3rd Belorussian Front
|
Garde seniorløjtnant
|
31.08 . 1923 - 21.03 . 1945
|
[BS 32]
[HS 108]
[NL 99]
|
255
|
Dokashenko Nikolai Grigorievich Dokashenko Mykola Grigorovich
|
22.04 . 1952
|
|
eskadronchef for 17. jagerflyregiment i 303. jagerflydivision i 64. jagerflyvekorps
|
kaptajn
|
21.11 . 1921 - 22.02 . 1992
|
[BS 32]
[HS 109]
——
|
256
|
Dokin Sergey Ivanovich
|
15.05 . 1946
|
|
skytte af 1955. panserværnsartilleriregiment af den 40. panserværnsartilleribrigade af RGK som en del af den 3. chokhær af den 1. hviderussiske front
|
sergent
|
05.09 . 1918 - 20.11 . 1951
|
[BS 32]
[HS 110]
[NL 100]
|
257
|
Dokukin Ivan Arkhipovich
|
08.02 . 1943
|
|
Stedfortrædende eskadrilleleder af 504. Assault Aviation Regiment af 226. Assault Aviation Division af 8. luftarmé af sydøstfronten
|
løjtnant
|
17.06 . 1920 - 08.07 . 1943
|
[BS 32]
[HS 111]
[NL 101]
|
258
|
Dokuchaev Georgy Nikolaevich
|
13.09 . 1944
|
|
chef for en deling af panserværnsrifler fra 127. Guards Rifle Regiment af 42. Guard Rifle Division af den 40. armé af den 2. ukrainske front
|
vagt juniorløjtnant
|
06.12 . 1922 - 04.04 . 1994
|
[BS 32]
[HS 112]
[NL 102]
|
259
|
Dokuchaev Mikhail Pavlovich
|
24.03 . 1945
|
|
bataljonschef for 1266. infanteriregiment af 385. infanteridivision af 50. armé af den 2. hviderussiske front
|
major
|
27.09 . 1921 - 28.02 . 1993
|
[BS 33]
[HS 113]
[NL 103]
|
260
|
Dokuchaev Mikhail Stepanovich
|
27.02 . 1945
|
|
kanonkommandør for 55. gardekavaleriregiment af 15. gardekavaleridivision af 7. gardekavalerikorps af 1. hviderussiske front
|
vagtsergent _
|
02.06 . 1925 - 09.08 . 2003
|
[BS 34]
[HS 114]
[NL 104]
|
261
|
Dokuchaev Nikolay Egorovich
|
15.01 . 1944
|
|
senioradjudant for den 85. separate motoriserede pontonbro-bataljon i den 61. armé af den centrale front
|
seniorløjtnant
|
24.12 . 1918 - 07.02 . 2005
|
[BS 34]
[HS 115]
[NL 105]
|
262
|
Dokuchalov Pavel Semyonovich
|
15.05 . 1946
|
|
flyvechef for 175th Guards Assault Aviation Regiment af 11th Guards Assault Aviation Division af den 16. lufthær af den 1. hviderussiske front
|
Garde seniorløjtnant
|
02.07 . 1921 - 23.04 . 1947
|
[BS 34]
[HS 116]
[NL 106]
|
263
|
Dolbyoshkin Pyotr Lukich Belor. Daўbyoshkin Pyotr Lukich
|
17.11 . 1943
|
|
divisionschef for 272. Guards morterregiment af det 6. Guards Tank Corps af den 3. Tankarmé af Voronezh-fronten
|
vagtkaptajn _
|
08.10 . 1912 - 03.10 . 1943
|
[BS 34]
[HS 117]
[NL 107]
|
264
|
Dolganov Ivan Iosifovich
|
24.03 . 1945
|
|
kanonchef for det 534. panserværnsartilleriregiment af den 14. panserværnsartilleribrigade af RGK som en del af 2. gardearmé af 1. baltiske front
|
sergent
|
27.11 . 1923 - 01.06 . 1956
|
[BS 34]
[HS 118]
[NL 108]
|
265
|
Dolgaryov Pavel Mikhailovich
|
29.06 . 1945
|
|
flyvechef for 116th Fighter Aviation Regiment af 295th Fighter Aviation Division af 17th Air Army of the 3rd Ukrainian Front
|
løjtnant
|
22.06 . 1923 - 28.06 . 1994
|
[BS 34]
[HS 119]
[NL 109]
|
266
|
Dolgy Boris Semyonovich
|
11.04 . 1940
|
|
divisionschef for 451. artilleriregiment af 113. riffeldivision i 7. armé af Nordvestfronten
|
seniorløjtnant
|
10.07 . 1908 - 10.02 . 1940
|
[BS 34]
[HS 120]
[NL 110]
|
267
|
Dolgiy Stepan Ivanovich ( ukrainsk) Lange Stepan Ivanovich
|
16.10 . 1943
|
|
kanonkommandant for den 297. separate panserværnsbataljon af den 322. riffeldivision i den 13. armé af den centrale front
|
sergent
|
07.01 . 1923 - 16.09 . 1943
|
[BS 35]
[HS 121]
[NL 111]
|
268
|
Dolgikh Petr Nikolaevich
|
01.11 . 1943
|
|
kanonkommandant for 107. Guards Anti-Tank Artillery Regiment af 8. Anti-Tank Artillery Brigade af RGK som en del af den 51. Army af Sydfronten
|
Den røde hærs vagt
|
03.08 . 1910 - 06.03 . 1945
|
[BS 35]
[HS 122]
[NL 112]
|
269
|
Dolgov Alexander Petrovich
|
31.05 . 1945
|
|
chef for et kampvognskompagni af 8. vagts separate motorcykelbataljon af 8. vagtmekaniserede korps af 1. vagtkampvognshær af den 1. hviderussiske front
|
Garde seniorløjtnant
|
22.10 . 1917 - 01.05 . 1945
|
[BS 35]
[HS 123]
[NL 113]
|
270
|
Dolgov Vladimir Konstantinovich
|
24.03 . 1945
|
|
delingschef for 213. garderifleregiment af 71. garderiffeldivision af 6. gardearmé af 1. baltiske front
|
vagtløjtnant _
|
28.03 . 1916 - 24.06 . 1944
|
[BS 35]
[HS 124]
[NL 114]
|
271
|
Dolgov Grigory Afanasyevich
|
22.07 . 1944
|
|
delingschef for 201. garderifleregiment af 67. garderifledivision af 6. gardearmé af 1. baltiske front
|
vagt juniorløjtnant
|
05.09 . 1903 - 24.06 . 1944
|
[BS 35]
[HS 125]
[NL 115]
|
272
|
Dolgov Ivan Illarionovich
|
29.06 . 1945
|
|
seniorpilot fra 715. assault aviation regiment af 136. assault aviation division af 10. assault aviation korps af 17. lufthær af den 3. ukrainske front
|
løjtnant
|
15.04 . 1920 - 08.11 . 1995
|
[BS 36]
[HS 126]
[NL 116]
|
273
|
Dolgov Ivan Nikolaevich
|
28.04 . 1945
|
|
chef for det 734. infanteriregiment af den 233. infanteridivision af den 26. armé af den 3. ukrainske front
|
oberstløjtnant
|
15.06 . 1909 - 04.04 . 1989
|
[BS 37]
[HS 127]
[NL 117]
|
274
|
Dolgov Petr Ivanovich
|
12.12 . 1962
|
|
senior testinstruktør i faldskærmsudstyr ved USSR Air Forces forskningsinstitut ; besætningschef for den stratosfæriske ballon "Volga"
|
oberst
|
21.02 . 1920 - 01.11 . 1962
|
[BS 37]
[HS 128]
——
|
275
|
Dolgov Semyon Dmitrievich
|
13.11 . 1943
|
|
kommandør for maskinpistoler-truppen i det 931. riffelregiment i den 240. riffeldivision i den 38. armé af Voronezh-fronten
|
sergent
|
07.09 . 1904 - 19.08 . 1944
|
[BS 37]
[HS 129]
[NL 118]
|
276
|
Dolgopolov Vasily Ivanovich
|
24.03 . 1945
|
|
holdleder for det 257. separate rekognosceringskompagni af den 199. riffeldivision af den 49. armé af den 2. hviderussiske front
|
sergent
|
18.04 . 1906 - 18.04 . 1953
|
[BS 37]
[HS 130]
[NL 119]
|
277
|
Dolgushin Sergei Fyodorovich
|
05.05 . 1942
|
|
eskadronchef for det 180. jagerflyregiment i 46. luftfartsdivision i Kalinin Front Air Force
|
løjtnant
|
25.09 . 1920 - 29.06 . 2011
|
[BS 37]
[HS 131]
[NL 120]
|
278
|
Dolzhansky Nikolay Ivanovich
|
26.10 . 1944
|
|
seniorpilot fra 165. Guards Assault Aviation Regiment af 10. Guard Assault Aviation Division i 2. lufthær af den 1. ukrainske front
|
vagtløjtnant _
|
27.09 . 1917 - 25.10 . 2011
|
[BS 37]
[HS 132]
[NL 121]
|
279
|
Dolzhansky Yuri Moiseevich
|
16.10 . 1943
|
|
Komsomol-arrangør af det 10. Guards Rifle Regiment af den 6. Guard Rifle Division af den 60. Armé af Central Front
|
Garde seniorløjtnant
|
31.05 . 1923 - 27.11 . 1943
|
[BS 38]
[HS 133]
[NL 122]
|
280
|
Dolzhenkov Igor Pavlovich
|
01.11 . 1943
|
|
batterichef for det 492. panserværnsartilleriregiment af den 8. panserværnsartilleribrigade af RGK som en del af den 51. armé af Sydfronten
|
seniorløjtnant
|
14.04 . 1914 - 08.08 . 1980
|
[BS 39]
[HS 134]
[NL 123]
|
281
|
Dolzhenkov Sergey Anikanovich
|
22.02 . 1944
|
|
bataljonschef for 248. infanteriregiment af 31. infanteridivision i 46. armé af den sydvestlige front
|
kaptajn
|
18.09 . 1912 - 1985
|
[BS 39]
[HS 135]
[NL 124]
|
282
|
Dolidovich Frol Savelyevich (Dalidovich Frol Savelyevich) [Pr 4]
|
10.04 . 1945
|
|
maskingeværskytte af rekognosceringsdelingen af kontrolkompagniet af 53. vagts tankbrigade af 6. vagts tankkorps af 3. vagts kampvognshær af den 1. ukrainske front
|
Den røde hærs vagt
|
29.10 . 1925 - 22.09 . 1964
|
[BS 39]
[HS 136]
[NL 125]
|
283
|
Dolyna Maria Ivanovna ukrainsk Dolina Maria Ivanivna
|
18.08 . 1945
|
|
stedfortrædende eskadrillechef for 125. gardes bombeflyregiment af 4. gardes bombefly-division af 1. gardes bombeflyverkorps af 3. luftarmé af 1. baltiske front
|
vagtkaptajn _
|
18.12 . 1922 - 03.03 . 2010
|
[BS 39]
[HS 137]
[NL 126]
|
284
|
Dolinsky Sergey Andreevich
|
18.08 . 1945
|
|
seniorpilot fra 569. assault aviation regiment af 199. assault aviation division af 4. assault aviation korps af 4. lufthær af 2. hviderussiske front
|
Fændrik
|
20.10 . 1920 - 11.08 . 1993
|
[BS 39]
[HS 138]
[NL 127]
|
285
|
Dolnikov Grigory Ustinovich Belor. Dolnikau Ryhor Uscinavich
|
21.02 . 1978
|
|
medlem af delegationen af generaler og officerer fra USSR's forsvarsministerium i Etiopien , militær rådgiver for luftfart [Pr 5]
|
generalløjtnant
|
08.05 . 1923 - 03.23 . 1996
|
[BS 40]
[HS 139]
——
|
286
|
Dombrovsky Ivan Alexandrovich
|
18.08 . 1945
|
|
assistent for luftgeværtjeneste for chefen for 167. Guards Assault Aviation Regiment af 10. Guards Assault Aviation Division af den 17. lufthær af den 3. ukrainske front
|
vagtkaptajn _
|
27.07 . 1917 - 07.02 . 1974
|
[BS 41]
[HS 140]
[NL 128]
|
287
|
Domnikov Vasily Mikhailovich
|
29.06 . 1945
|
|
eskadronnavigatør fra 34. Guards Bomber Aviation Regiment af 276. Bomber Aviation Division af 1. Luftarmé af den 3. hviderussiske front
|
vagtkaptajn _
|
04.11 . 1918 - 08.04 . 1945
|
[BS 41]
[HS 141]
[NL 129]
|
288
|
Domnin Pavel Ivanovich
|
17.10 . 1943
|
|
maskingeværchef for 985. infanteriregiment af 226. infanteridivision i den 60. armé af Centralfronten
|
sergent
|
12.08 . 1912 - december 1943 (mangler)
|
[BS 41]
[HS 142]
[NL 130]
|
289
|
Domnich Egor Petrovich
|
22.02 . 1944
|
|
assisterende kommandant for en sapper-deling af 936. riffelregiment af 254. riffeldivision af den 52. armé af Voronezh-fronten
|
sergent
|
02.07 . 1906 - 28.07 . 1985
|
[BS 41]
[HS 143]
[NL 131]
|
290
|
Domozhakov Mikhail Egorovich
|
23.10 . 1943
|
|
Spejder af 957. infanteriregiment af 309. infanteridivision i den 40. armé af Voronezh-fronten
|
soldat fra den røde hær
|
20.10 . 1915 - 18.02 . 1993
|
[BS 41]
[HS 144]
[NL 132]
|
291
|
Domrachev Alexander Vasilievich
|
24.12 . 1943
|
|
chef for 23. garde lette artilleribrigade af 5. artilleridivision af 4. artillerikorps i RGK gennembrud som en del af den 61. armé af Centralfronten
|
vagtoberst _
|
09.06 . 1904 - 24.03 . 1966
|
[BS 41]
[HS 145]
[NL 133]
|
292
|
Doniy Zakhar Afanasyevich
|
11.04 . 1940
|
|
kommunikationsgruppechef for det 124. haubitsartilleriregiment i RGK som en del af 7. armé af Nordvestfronten
|
værkfører
|
21.01 . 1914 - 06.08 . 1941
|
[BS 41]
[HS 146]
[NL 134]
|
293
|
Donskoy Alexander Ivanovich
|
24.03 . 1945
|
|
delingschef for 740. infanteriregiment af 217. infanteridivision af 48. armé af 1. hviderussiske front
|
sergent
|
23.02 . 1918 - 29.07 . 1983
|
[BS 42]
[HS 147]
[NL 135]
|