Denne liste omfatter:
Den anden og tredje del af listen kan være ufuldstændig på grund af manglende data om fødested og bopæl for en række helte.
Tabellerne viser heltenes efternavn, navn og patronym, stilling og arbejdssted på tidspunktet for tildeling af titlen, datoen for dekretet fra Præsidiet for USSR's Øverste Sovjet , gren af den nationale økonomi, fødested / bopæl, samt et link til en biografisk artikel på webstedet " Heroes of the Country " (skilt * udvalgte regioner, der ikke tilhører Kemerovo-regionen). Tabelformatet giver mulighed for at sortere efter de angivne parametre ved at klikke på pilen i den ønskede kolonne.
Den første tildeling af titlen Helt af Socialistisk Arbejder i Kemerovo-regionen fandt sted den 5. november 1943 , da lokomotivmesteren I. G. Safronov ved dekret fra Præsidiet for USSR's Øverste Sovjet modtog en pris for særlige tjenester i at levere transport til fronten og den nationale økonomi .
Det største antal helte af socialistisk arbejde i Kemerovo-regionen falder på landbrugsindustrien - 107, såvel som på kulindustrien - 101 mennesker. Et betydeligt antal helte arbejdede i metallurgi - 44 personer og i byggeri - 31. Resten er repræsenteret af transport - 9; maskinteknik og kemisk industri - 6 hver; energi - 3; elektrisk industri, træindustri, fødevareindustri, geologi, kommunikation - 2 hver; radioindustri, byggematerialeindustri, sundhedspleje - 1 stk.
Ingen. | Efternavn, navn, patronym | Life dates | Aktivitet | Opgavedato _ | Industri | Fødselssted | HS |
---|---|---|---|---|---|---|---|
en | Drozdetsky Egor Ivanovich | 10/09/1930 - 17/05/2021 | Formand for minearbejderne i stopen af Nagornaya-minen i Hydrougol-produktionsforeningen under USSR Ministeriet for Kulindustri, bjerge. Novokuznetsk, Kemerovo-regionen | 29.06 . 21. marts 1966 1983 | kulindustrien | * Novosibirsk-regionen | [GS 1] |
Ingen. | Efternavn, navn, patronym | Life dates | Aktivitet | Opgavedato _ | Industri | Fødselssted | HS |
---|---|---|---|---|---|---|---|
en | Akimochkin Stepan Dmitrievich | 1898-1975 | Formand for Iskra-kollektivgården, Leninsk-Kuznetsk-distriktet, Kemerovo-regionen | 25.02 . 1949 | landbrugs | * Oryol-regionen | [GS 2] |
2 | Aksyonov Petr Alekseevich | 1906 - ???? | Formand for den kollektive gård "3. år af femårsplanen" i Kemerovo-distriktet i Kemerovo-regionen | 06.03 . 1948 | landbrugs | * Hviderusland | |
3 | Alekseev Stepan Ivanovich | 1930 - 06/10/2002 | Kombiner af statsgården "Novo-Ivanovsky" i Leninsk-Kuznetsk-distriktet i Kemerovo-regionen | 11.12 . 1973 | landbrugs | Leninsk-Kuznetsky-distriktet | [GS 3] |
fire | Alimov Mikhail Filippovich | 1919 - ???? | Link kollektiv gård "Iskra" Leninsk-Kuznetsk-distriktet i Kemerovo-regionen | 25.02 . 1949 | landbrugs | Mariinsky-distriktet | [GS 4] |
5 | Ananenko Ivan Prokopevich | 02/05/1921 - 29/12/1983 | Senior Roller fra Medium Section Shop i Kuznetsk Jern- og Stålværker i Kemerovo Economic Council | 19.07 . 1958 | metallurgi | * Novosibirsk-regionen | [GS 5] |
6 | Ashpin Boris Innokent'evich | 12/12/1928 - 21/04/2020 | Direktør for det vestsibiriske jern- og stålværk opkaldt efter 50-årsdagen for den store oktoberrevolution i USSR Ministeriet for Ferro Metallurgi, Kemerovo-regionen | 29.04 . 1986 | metallurgi | * Altai-territoriet | [GS 6] |
7 | Babenko Alexey Alekseevich | 1927-1995 | Minearbejder ved stoppestedet for Yagunovskaya-minen i Kemerovougol-fonden for Kuzbassugol-kombinationen af USSR Ministeriet for Kulindustri, Kemerovo-regionen | 29.06 . 1966 | kulindustrien | * Nordkasakhstan-regionen | [GS 7] |
otte | Babenkov Alexander Illarionovich | 14/08/1931 - 07/12/1995 | Værktøjsmager på Kuzbassradio-fabrikken i USSR Ministry of Radio Industry, bjerge. Belovo, Kemerovo-regionen | 29.07 . 1966 | radioindustrien | * Altai-territoriet | [GS 8] |
9 | Bagrych Zinaida Golfridovna | 1934 - ???? | Svinefarm fra statsgården "Krasninsky" Promyshlennovsky-distriktet i Kemerovo-regionen | 25.06 . 1990 | landbrugs | * Krasnoyarsk-territoriet | [GS 9] |
ti | Baklykov Vasily Danilovich | 05/01/1921 - ???? | Link kollektiv gård "Komsomolskaya Iskra" Podunsky-distriktet i Kemerovo-regionen | 06.03 . 1948 | landbrugs | Promyshlenovsky-distriktet | [GS 10] |
elleve | Baranova (Koshkina) Alexandra Egorovna [1] | slægt. 1929 | Link kollektiv gård "Rød partisan" Prokopevsky-distriktet i Kemerovo-regionen | 25.02 . 1949 | landbrugs | Prokopevsky-distriktet | [GS 11] |
12 | Bardyshev Vladimir Fyodorovich | 18/08/1936 - 24/08/2003 | Formand for minearbejderne i stopen af Novokuznetskaya-minen i produktionsforeningen Yuzhkuzbassugol fra USSR Ministeriet for Kulindustri, Kemerovo-regionen | 02.06 . 1983 | kulindustrien | * Amur-regionen | [GS 12] |
13 | Baturin Eduard Feodosovich | slægt. 20/10/1936 | Gravemaskinefører af Krasnogorsk åbent brud i Kuzbasskaryeugol-anlægget under Ministeriet for Kulindustri i USSR, Kemerovo-regionen | 30.03 . 1971 | kulindustrien | * Tomsk-regionen | [GS 13] |
fjorten | Baulin Anatoly Ivanovich | slægt. 1925 | Link kollektiv gård "Lenins forskrifter" i Kemerovo-distriktet i Kemerovo-regionen | 25.02 . 1949 | landbrugs | * Vologda-regionen | |
femten | Bedareva Nadezhda Prokopievna | 1899-1982 | Formand for feltbrigaden på Kuibyshev datterselskabet i Kuznetsk jern- og stålværker under ministeriet for metallurgisk industri i USSR, Kuznetsk-distriktet i Kemerovo-regionen | 31.10 . 1949 | landbrugs | Novokuznetsk-distriktet | [GS 14] |
16 | Bednyashin Mikhail Grigorievich | 1902 - ???? | Formand for den kollektive gård "Pyatiletka om 4 år" i Kuznetsk-distriktet i Kemerovo-regionen | 06.03 . 1948 | landbrugs | * Nizhny Novgorod-regionen | [GS 15] |
17 | Bezgodov Ivan Fyodorovich | slægt. 1922 | Senior apparatchik fra Novokemerovo Chemical Plant under Ministeriet for Kemisk Industri i USSR, bjerge. Kemerovo | 28.05 . 1966 | kemisk industri | * Altai-territoriet | |
atten | Kære Nikolay Semyonovich | 25/04/1908 - 1972 | Leder af Kuzbass Regional Energy Administration af Ministeriet for Energi og Elektrificering af USSR, bjerge. Kemerovo | 04.10 . 1966 | energi | * Chuvashia | [GS 16] |
19 | Bizin Nikolay Petrovich | 12/12/1928 - 1991 | Minetunnel ved Chertinskaya-Yuzhnaya-minen i Belovugol Trust af Kuzbassugol Combine fra USSR Ministeriet for Kulindustri, Kemerovo-regionen | 29.06 . 1966 | kulindustrien | * Penza-regionen | [GS 17] |
tyve | Biketov Alexey Filippovich | 1927 - 21/01/1980 | Formand for driftere i minekonstruktionsafdelingen i trusten "Tomusashakhtostroy" fra Ministeriet for Byggeri af RSFSR, Kemerovo-regionen | 11.08 . 1966 | konstruktion | * Altai-territoriet | [GS 18] |
21 | Blaginin Semyon Markovich | 14/09/1913 - ???? | Formand for synker i Osinnikovsky-konstruktionsafdelingen i trusten "Tomusashakhtostroy" af mejetærskeren "Kuzbassshakhtostroy" fra Ministeriet for byggeri af kulindustrivirksomheder i USSR, Kemerovo-regionen | 26.04 . 1957 | konstruktion | * Novosibirsk-regionen | [HS 19] |
22 | Blunskikh Nadezhda Pavlovna | slægt. 1925 | Link kollektiv gård "Anzhersky" fra Ministeriet for Statsgårde i USSR, Anzhero-Sudzhensky- distriktet i Kemerovo-regionen | 03.07 . 1950 | landbrugs | ? | |
23 | Bovt Tikhon Zinovievich | 07/07/1910 - 03/12/1980 | Leder af Leninugol Trust for Kuzbassugol Combine fra USSR Ministeriet for Kulindustri, Kemerovo-regionen | 26.04 . 1957 | kulindustrien | * Poltava-regionen | [GS 20] |
24 | Boyko Vasily Antonovich | 01/01/1931 - 03/12/2009 | Formand for installatørerne af den mobile mekaniserede kolonne nr. 604 af trusten "Svyazstroy-6" fra RSFSR's kommunikationsministerium, Kemerovo-regionen | 02.04 . 1981 | forbindelse | * Kharkiv-regionen | |
25 | Bokov Petr Ivanovich | 1909-1986 | Kulmineoperatør ved minen "A" i Kemerovougol Combine fra Ministeriet for Kulindustri i de østlige regioner i USSR, Kemerovo-regionen | 28.08 . 1948 | kulindustrien | ? | [HS 21] |
26 | Bolotin Pavel Yakovlevich | slægt. 29.12.1929 | Minearbejder i minedriften i minen opkaldt efter M. I. Kalinin fra fabrikken "Prokopyevskugol" fra Ministeriet for Kulindustri i USSR, Kemerovo-regionen | 30.03 . 1971 | kulindustrien | * Kursk-regionen | [HS 22] |
27 | Bondarev Alexey Alekseevich | 30/03/1923 - 13/02/2016 | Chefagronom for statsgården "Zarya" Promyshlenny-distriktet i Kemerovo-regionen | 23.12 . 1976 | landbrugs | * Rostov-regionen | [HS 23] |
28 | Borisov Kuzma Alekseevich | 1901 - ???? | Senior svejser i skinne- og bjælkeforretningen i Kuznetsk Metallurgical Plant i Kemerovo Economic Council | 19.07 . 1958 | metallurgi | * Mogilev-regionen | [GS 24] |
29 | Bortsova Lidia Petrovna | 04/05/1920 - 1993 | Overlæge på det centrale byhospital, bjerge. Ovne i Kemerovo-regionen | 04.02 . 1969 | sundhedsvæsen | * Kostanay-regionen | [GS 25] |
tredive | Bragin Mikhail Ivanovich | 11/11/1929 - 1990 | Formand for minearbejderne i stopen af Taybinskaya-minen i Prokopievskugol-anlægget i USSR Ministeriet for Kulindustri, Kemerovo-regionen | 29.12 . 1973 | kulindustrien | Prokopyevsk | [HS 26] |
31 | Branz Vasily Pavlovich | 1936 - 09/01/1989 | Formand for montører i den første Novokuznetsk-forsamlingsafdeling af trusten "Sibmetallurgmontazh" under ministeriet for forsamling og særlige byggearbejder i USSR, Kemerovo-regionen | 17.07 . 1981 | konstruktion | * Kiev-regionen | [GS 27] |
32 | Burkatsky Mikhail Vasilievich | 07/08/1909 - 16/08/1962 | Stålproducent af den åbne ildsted i Kuznetsk Metallurgical Plant i Kemerovo Economic Council | 19.07 . 1958 | metallurgi | * Dnepropetrovsk-regionen | [GS 28] |
33 | Burlov Egor Afanasyevich | 1915-1985 | Formand for Tunneling Brigade af Tsentralnaya-minen i Kemerovougol Combine fra Ministeriet for Kulindustri i de østlige regioner af USSR, Kemerovo-regionen | 28.08 . 1948 | kulindustrien | Izhmorsky-distriktet | [HS 29] |
34 | Butranov Nikolay Vasilievich | 1909-1965 | Formand for det komplekse team af murere i byggeafdelingen "Grazhdanstroy" af trusten "Kuznetsktyazhstroy" fra Kemerovo Economic Council | 09.08 . 1958 | konstruktion | * Tomsk-regionen | [HS 30] |
35 | Bystrov Gleb Alexandrovich | 12/08/1910 - 19/06/1983 | Leder af trusten "Kaganovichugol" af anlægget "Kuzbassugol" i ministeriet for kulindustri i USSR, Kemerovo-regionen | 26.04 . 1957 | kulindustrien | * Ryazan-regionen | [HS 31] |
36 | Bychkovsky Bronislav Stanislavovich | 1919-1972 | Formand for driftere i Prokopyevsk Construction Department nr. 1 af trusten "Prokopyevskshakhtostroy" af mejetærskeren "Kuzbassshakhtostroy" fra Ministeriet for Byggeri af Kulindustrivirksomheder i USSR, Kemerovo-regionen | 26.04 . 1957 | konstruktion | * Vinnitsa-regionen | [HS 32] |
37 | Vasilenko Dmitry Panteleevich | 1918-1952 | Formand for den kollektive gård "Voskhod" Tyazhinskiy-distriktet i Kemerovo-regionen | 23.06 . 1966 | landbrugs | Tyazhinskiy-distriktet | [HS 33] |
38 | Vasiliev Vladimir Kapitonovich | 06/03/1932 - 20/10/1994 | Gravemaskinefører af Prokopyevskiy-minen, Kemerovougol Combine, USSR Ministeriet for Kulindustri, Kemerovo-regionen | 29.12 . 1973 | kulindustrien | * Bashkortostan | [HS 34] |
39 | Vasilyeva Anastasia Nazarovna | 04/10/1913 - 20/05/1988 | Link kollektiv gård "14-årsdagen for oktober" Guryevsky-distriktet i Kemerovo-regionen | 06.03 . 1948 | landbrugs | Guryevsky-distriktet | [HS 35] |
40 | Vasilyeva (Sloboda) Tatyana Antonovna [2] | 1925 - 09.2004 | Distriktsagronom fra Prokopyevskaya MTS i Kemerovo-regionen | 25.02 . 1949 | landbrugs | * Bashkortostan | [HS 36] |
41 | Vdovin Nikolay Mikhailovich | 1918-1999 | Chefingeniør for Kemerovo Production Association "Azot" fra Ministeriet for Kemisk Industri i USSR | 05.03 . 1976 | kemisk industri | ? | |
42 | Verbnaya Maria Ivanovna | 01/01/1926 - 24/03/2013 | Link kollektiv gård "Iskra" Leninsk-Kuznetsk-distriktet i Kemerovo-regionen | 25.02 . 1949 | landbrugs | * Poltava-regionen | [HS 37] |
43 | Veselov Ivan Ivanovich | 1882 - ???? | Formand for den kollektive gård "Udarnik fields" Promyshlenny-distriktet i Kemerovo-regionen | 25.02 . 1949 | landbrugs | * Kaluga-regionen | [HS 38] |
44 | Vozhzhova (Alishevets) Maria Mikhailovna [3] | slægt. 23/05/1929 | Link statsgård "Anzhersky" fra ministeriet for statsgårde i USSR, Anzhero-Sudzhensky- distriktet i Kemerovo-regionen | 03.07 . 1950 | landbrugs | Izhmorsky-distriktet | [HS 39] |
45 | Volkov Nikolay Vasilievich | slægt. 1937 | Formand for den integrerede brigade i byggeafdelingen nr. 2 af trusten "Kuznetskmetallurgstroy" fra ministeriet for byggeri af tungindustrivirksomheder i USSR, Kemerovo-regionen | 21.12 . 1970 | konstruktion | * Vologda-regionen | [HS 40] |
46 | Volodin Alexander Alexandrovich | 18/12/1927 - 08/08/2013 | Direktør for Novokuznetsk Aluminium Plant i Ministeriet for Ikke-jernmetallurgi i USSR, Kemerovo-regionen | 30.03 . 1971 | metallurgi | * Sverdlovsk-regionen | [HS 41] |
47 | Vorobyov Vladimir Ilyich | 08/05/1905 - 03/03/1972 | Leder af Kuzbassugol Combine, Ministeriet for Kulindustri i de østlige regioner i USSR, Kemerovo-regionen | 28.08 . 1948 | kulindustrien | Tisulsky-distriktet | [HS 42] |
48 | Voroshilin Fyodor Kuzmich | 18.02.1904 - ???? | Formand for feltavlsbrigaden på mejeristatsgården "Tyazhinsky" fra USSR's ministerium for statsfarme, Tyazhinskiy-distriktet i Kemerovo-regionen | 02.09 . 1949 | landbrugs | Tyazhinskiy-distriktet | [HS 43] |
49 | Voroshilov Kapiton Yakovlevich | 1912-1984 | Formand for driftere ved Ziminka-minen i Kuzbassugol Combine fra Ministeriet for Kulindustri i de østlige regioner i USSR, Kemerovo-regionen | 28.08 . 1948 | kulindustrien | * Altai-territoriet | [HS 44] |
halvtreds | Gavrilenko Andrey Gordeevich | 1919 - ???? | Formand for den kollektive gård "Pobeda" Promyshlennovsky-distriktet i Kemerovo-regionen | 11.01 . 1957 | landbrugs | Promyshlenovsky-distriktet | [HS 45] |
51 | Gavrilova Antonina Vasilievna | 07/05/1923 - 20/05/2004 | Link svineavl statsfarm "Udarnik" fra Ministeriet for Statsfarme i USSR, Promyshlenovsky-distriktet i Kemerovo-regionen | 25.02 . 1949 | landbrugs | Promyshlenovsky-distriktet | |
52 | Gavryushchenko Maria Stepanovna [4] | slægt. 1927 | Link datterselskab gård opkaldt efter Kuibyshev fra Kuznetsk Metallurgical Plant under Ministeriet for Metallurgisk Industri i USSR, Kuznetsk-distriktet i Kemerovo-regionen | 31.10 . 1949 | landbrugs | * Altai-territoriet | |
53 | Gainanov Saydl Abrar | 28/09/1911 - 02/08/1982 | Leder af koksproduktionen af det vestsibiriske metallurgiske anlæg under ministeriet for jernmetallurgi i USSR, Kemerovo-regionen | 22.03 . 1966 | metallurgi | * Krasnojarsk | [HS 46] |
54 | Galanova Maria Egorovna | slægt. 1928 | Mælkepige på Sosnovsky-statsgården, Novokuznetsk-distriktet , Kemerovo-regionen | 08.04 . 1971 | landbrugs | ? | |
55 | Galchenko Alexander Yakovlevich | 09/05/1923 - 1993 | Minearbejder ved stoppestedet for Zenkovskie Uklony-minen i Prokopievskugol Combine fra USSR Ministeriet for Kulindustri, Kemerovo-regionen | 30.03 . 1971 | kulindustrien | * Cherson-regionen | [HS 47] |
56 | Garin Fedor Danilovich | 1908-1987 | Sporarbejder af konstruktions- og installationstog nr. 833 fra Transportministeriets Byggeri i USSR, Kemerovo-regionen | 19.05 . 1960 | konstruktion | * Bashkortostan | [HS 48] |
57 | Gvozdev Vladimir Matveevich | slægt. 29/09/1947 | Formand for det kompleksmekaniserede hold af minearbejdere i minens stope " Raspadskaya " fra produktionsforeningen "Yuzhkuzbassugol" fra Ministeriet for Kulindustri i USSR, Kemerovo-regionen | 20.02 . 1987 | kulindustrien | Novokuznetsk | [HS 49] |
58 | Golozubov Ivan Nikonorovich | 18/06/1911 - 03/2005 | Link kollektiv gård "Anzhersky" fra ministeriet for statsgårde i USSR, Anzhero-Sudzhensky- distriktet i Kemerovo-regionen | 03.07 . 1950 | landbrugs | Kemerovo-regionen | [HS 50] |
59 | Golubev Fedor Nikonovich | 1886 - ???? | Link svineavl statsfarm "Zarya" fra Ministeriet for Statsfarme i USSR, Promyshlenovsky-distriktet i Kemerovo-regionen | 25.02 . 1949 | landbrugs | * Kasakhstan | [HS 51] |
60 | Gorbatjov Timofey Fyodorovich | 07/06/1900 - 20/12/1973 | Chefingeniør for Kuzbassugol Combine, Ministeriet for Kulindustri i de østlige regioner i USSR, Kemerovo-regionen | 28.08 . 1948 | kulindustrien | * Ryazan-regionen | [HS 52] |
61 | Gorbunov Fedor Andreyanovich | 1910 - ???? | Senior Apparatchik fra Pitch and Coke Shop i Kemerovo Coke and Chemical Plant i Kemerovo Economic Council | 19.07 . 1958 | kemisk industri | * Novosibirsk-regionen | |
62 | Grachev Alexander Petrovich | slægt. 09/06/1928 | Ingeniør af minemaskiner i minen opkaldt efter V.I. Lenin fra Yuzhnokuzbass Production Association for Coal Mining under Ministeriet for Kulindustri i USSR, Kemerovo-regionen | 05.03 . 1976 | kulindustrien | * Orenburg-regionen | [HS 53] |
63 | Grivko Nikita Dmitrievich | 13/06/1906 - ???? | Direktør for statsgården "Zarya" Promyshlenny-distriktet i Kemerovo-regionen | 22.03 . 1966 | landbrugs | * Volgograd-regionen | [HS 54] |
64 | Gudkov Stepan Fyodorovich | 1913-1994 | Senior hatch coke butik i Kuznetsk Metallurgical Plant i Kemerovo Economic Council | 19.07 . 1958 | metallurgi | * Altai-territoriet | [HS 55] |
65 | Gurtyak Pavel Ivanovich | 1915 - 01/06/1997 | Formand for traktorbrigaden for Kuznetsk MTS i Kuznetsk-distriktet i Kemerovo-regionen | 06.03 . 1948 | landbrugs | * Voronezh-regionen | [HS 56] |
66 | Degtyarenko Konstantin Nikolaevich | 24/05/1911 - 1990 | Formand for den kollektive gård opkaldt efter Dimitrov, Novokuznetsk-distriktet i Kemerovo-regionen | 23.06 . 1966 | landbrugs | * Dnepropetrovsk-regionen | [HS 57] |
67 | Denisenko Ivan Parfyonovich | 01/12/1902 - 17/03/1958 | Formand for Iskra-kollektivfarmen, Leninsk-Kuznetsk-distriktet, Kemerovo-regionen | 25.02 . 1949 | landbrugs | * Donetsk-regionen | [HS 58] |
68 | Dolbnya Matryona Borisovna | 1900 - ???? | Link kollektiv gård "Udarnik felter" Promyshlennovsky-distriktet i Kemerovo-regionen | 25.02 . 1949 | landbrugs | * Kharkiv-regionen | [HS 59] |
69 | Drofa Vasily Grigorievich | 1916 - 31/05/1974 | Komponist af tog på Novokuznetsk-Sortirovochny-stationen i Tomsk Railway , Kemerovo-regionen | 01.08 . 1959 | transportere | * Altai-territoriet | [HS 60] |
70 | Venner Petr Antonovich | 11/07/1918 - 01/07/1998 | Direktør for Belovskaya GRES opkaldt efter 50-årsdagen for den store oktoberrevolution i USSR Ministeriet for Energi og Elektrificering, Kemerovo-regionen | 18.03 . 1976 | energi | * Dnepropetrovsk-regionen | [HS 61] |
71 | Dudkin Stepan Pavlovich | 17/12/1910 - 1990 | Formand for Carriage Depot Topki af Tomsk Railway , Kemerovo Oblast | 01.08 . 1959 | transportere | Taiga | [HS 62] |
72 | Dunaev Yury Borisovich | slægt. 15-12-1935 | Formand for driftere ved Tsentralnaya-minen i Prokopyevskugol Production Association under USSR Ministeriet for Kulindustri, Kemerovo-regionen | 06.11 . 1979 | kulindustrien | Yashkinsky-distriktet | [HS 63] |
73 | Evseev Vasily Dmitrievich | 22/12/1918 - 23/07/1994 | Direktør for Yurga Machine Building Plant i USSR Ministry of General Machine Building, Kemerovo-regionen | 26.07 . 1966 | Maskiningeniør | * Kurgan-regionen | [HS 64] |
74 | Evtushenko Mikhail Yakovlevich | 21/11/1913 - 16/12/1964 | Traktorfører fra Prokopyevskaya MTS i Kemerovo-regionen | 25.02 . 1949 | landbrugs | * Novosibirsk-regionen | [HS 65] |
75 | Epifantsev Andrey Pavlovich | 13/10/1911 - ???? | Formand for arbejdere i Prokopyevsk Kødforarbejdningsanlæg under Ministeriet for Kød- og Mejeriindustri i RSFSR, Kemerovo-regionen | 26.04 . 1971 | fødevareindustri | * Altai-territoriet | |
76 | Eremin Viktor Alekseevich | slægt. 27.08.1927 | Formand for montører i den 2. Novokuznetsk -forsamlingsafdeling af trusten "Sibmetallurgmontazh" under ministeriet for forsamling og særlige byggearbejder i USSR, Kemerovo-regionen | 21.12 . 1970 | konstruktion | * Moskva-regionen | [HS 66] |
77 | Ermakova Nadezhda Dmitrievna | 07/02/1926 - 02/11/1980 | Postbud fra Prokopyevsk regionale kommunikationscenter i USSR's kommunikationsministerium, Kemerovo-regionen | 04.05 . 1971 | forbindelse | * Novosibirsk-regionen | [HS 67] |
78 | Ermakovich Alexey Stepanovich | 1922 - 28.01.2000 | Formand for traktorbrigaden for Kuznetsk MTS i Kuznetsk-distriktet i Kemerovo-regionen | 06.03 . 1948 | landbrugs | * Minsk-regionen | [HS 68] |
79 | Erofeev Alexander Pavlovich | 23/11/1929 - 09/1981 | Drifter af Baidaevskaya-minen i Kuibyshevugol Trust af Kuzbassugol Combine fra USSR Ministeriet for Kulindustri, Kemerovo-regionen | 26.04 . 1957 | kulindustrien | * Ryazan-regionen | [HS 69] |
80 | Erpylev Viktor Mikhailovich | 05/02/1933 - 25/04/1995 | Direktør for minen "Nagornaya" af produktionsforeningen "Hydrougol" fra Ministeriet for Kulindustrien i USSR, bjerge. Novokuznetsk, Kemerovo-regionen | 12.08 . 1980 | kulindustrien | * Chelyabinsk-regionen | [HS 70] |
81 | Efimov Alexander Borisovich | 15/09/1910 - ???? | Murer på reparationsværkstedet for metallurgiske ovne i Kuznetsk Metallurgical Plant i Kemerovo Economic Council | 19.07 . 1958 | metallurgi | * Altai-territoriet | [HS 71] |
82 | Zhaldyba Alexey Artemevich | 1916 - ???? | Formand for traktorbrigaden for Sudzhenskaya MTS i Anzhero-Sudzhensky-distriktet i Kemerovo-regionen | 25.02 . 1949 | landbrugs | * Sankt Petersborg | [HS 72] |
83 | Zheltukhin Alexey Mikhailovich | 1927 - 13/03/1995 | Justerer af Prokopyevsk -anlægget "Elektromashina" i USSR Ministeriet for den elektriske industri, Kemerovo-regionen | 08.08 . 1966 | elektrisk industri | * Altai-territoriet | [HS 73] |
84 | Zherebin Boris Nikolaevich | 05/10/1907 - 05/07/2005 | Direktør for Kuznetsk Metallurgical Plant i Kemerovo Economic Council | 19.07 . 1958 | metallurgi | * Bashkortostan | [HS 74] |
85 | Zholbin Anatoly Alexandrovich | 23/03/1926 - 1999 | Stålproducent fra Kuznetsk jern- og stålværker opkaldt efter V. I. Lenin, Ministeriet for Ferro Metallurgi i USSR, Kemerovo-regionen | 30.03 . 1971 | metallurgi | * Akmola-regionen | [HS 75] |
86 | Zavrazhnov Yury Vasilievich | 30/11/1928 - 13/05/1987 | Minearbejder ved minens stope nr. 13 i trusten "Kiselevskugol" af mejetærskeren "Kuzbassugol" fra ministeriet for kulindustri i USSR, Kemerovo-regionen | 29.06 . 1966 | kulindustrien | * Krasnojarsk | [HS 76] |
87 | Zainutdinov Shaikh | 27/08/1898 - 04/07/1971 | Leder af sektionen af minen opkaldt efter Kaganovich fra Kuzbassugol Combine, Ministeriet for Kulindustri i de østlige regioner af USSR, Kemerovo-regionen | 28.08 . 1948 | kulindustrien | * Bashkortostan | [HS 77] |
88 | Zakirov Zarif Zakirovich | 1898-1977 | Lumberman ved Polysaevskaya-minen i Leninugol Trust af Kemerovougol Combine fra Ministeriet for Kulindustri i de østlige regioner af USSR, Kemerovo-regionen | 28.08 . 1948 | kulindustrien | * Tatarstan | [HS 78] |
89 | Zemtsov Alexander Petrovich | 1930-2001 | Minearbejder ved arbejdsfladen af minen "Tomusinskaya 1-2" af trusten "Tomusaugol" af mejetærskeren "Kuzbassugol" fra Ministeriet for Kulindustri i USSR, Kemerovo-regionen | 29.06 . 1966 | kulindustrien | * Novosibirsk-regionen | [HS 79] |
90 | Zolotenkova Ekaterina Dmitrievna | 1923-1997 | Mælkepige af avlsplanten "Leninsk-Kuznetsky" i Leninsk-Kuznetsky-distriktet i Kemerovo-regionen | 22.03 . 1966 | landbrugs | * Samara-regionen | [HS 80] |
91 | Zorin Grigory Savelievich | 23/01/1926 - 22/02/2012 | Formand for montører i den 1. Novokuznetsk -forsamlingsafdeling af trusten "Sibmetallurgmontazh" under ministeriet for forsamling og særlige byggearbejder i USSR, Kemerovo-regionen | 17.03 . 1976 | konstruktion | * Altai-territoriet | [HS 81] |
92 | Zotov Petr Savelyevich | 11.1926 - 1997 | Stålproducent fra Guryev Metallurgical Plant fra Ministeriet for Ferro Metallurgi i USSR, Kemerovo-regionen | 22.03 . 1966 | metallurgi | * Altai-territoriet | [HS 82] |
93 | Zykov Matvei Nikolaevich | 1897 - ???? | Formand for den kollektive gård opkaldt efter Dimitrov, Kuznetsk-distriktet , Kemerovo-regionen | 06.03 . 1948 | landbrugs | * Oryol-regionen | [HS 83] |
94 | Ivanov Konstantin Konstantinovich | 1908 - ???? | Link kollektiv gård "Udarnik felter" Promyshlennovsky-distriktet i Kemerovo-regionen | 25.02 . 1949 | landbrugs | * Leningrad-regionen | [HS 84] |
95 | Ivashkevich Vasily Pavlovich | 14/03/1928 - 14/07/1997 | Leder af Prokopyevskugol Combine, Ministeriet for Kulindustri i USSR, Kemerovo-regionen | 30.03 . 1971 | kulindustrien | * Gomel-regionen | [HS 85] |
96 | Ignatiev Alexey Nikitovich | 1919 - ???? | Traktorfører af statsfarmen "Burlakovsky" Prokopevsky-distriktet i Kemerovo-regionen | 23.06 . 1966 | landbrugs | * Tomsk-regionen | [HS 86] |
97 | Idrisov Gilmutdin Gayfutdinovich | 1927-1997 | Minetunnel ved Koksovaya-1-minen i Kirovugol-fonden under Kuzbassugol Combine fra USSR Ministeriet for Kulindustri, Kemerovo-regionen | 29.06 . 1966 | kulindustrien | * Tatarstan | [HS 87] |
98 | Izmestiev Mikhail Grigorievich | 1926-1994 | Formand for minearbejderne på stopen i sektion nr. 1 af minen opkaldt efter Yaroslavl-trusten "Leningugol" af mejetærskeren "Kuzbassugol" fra Ministeriet for Kulindustri i USSR, Kemerovo-regionen | 29.06 . 1966 | kulindustrien | * Tomsk-regionen | [HS 88] |
99 | Ilyin Andrey Semyonovich | 1911 - 07.10.1987 | Operatøren af kulkombinationen af sektion nr. 2 af Polysaevskaya-I-minen i Leninugol-trusten til Kuzbassugol-kombinationen af USSR Ministeriet for Kulindustri, Kemerovo-regionen | 26.04 . 1957 | kulindustrien | * Voronezh-regionen | [HS 89] |
100 | Inyutin Pavel Efimovich | 15/07/1911 - 10/01/1983 | Senior formand for højovnsbutikken i Kuznetsk Metallurgical Plant i Kemerovo Economic Council | 19.07 . 1958 | metallurgi | * Novosibirsk-regionen | [HS 90] |
101 | Kalin Vasily Ignatievich | slægt. 1924 | Direktør for statsgården "Zarya" Promyshlenny-distriktet i Kemerovo-regionen | 13.03 . 1981 | landbrugs | * Novosibirsk | [HS 91] |
102 | Kaluga Ivan Fyodorovich | 30/06/1931 - 30/08/2007 | Minearbejder i minedrift nr. 4-5 af Prokopyevskugol-anlægget under Ministeriet for Kulindustri i USSR, Kemerovo-regionen | 30.03 . 1971 | kulindustrien | * Novosibirsk-regionen | [HS 92] |
103 | Kamkin Vladimir Nikolaevich | 23/11/1939 - 15/11/2016 | Formand for elektrolysearbejderne på Novokuznetsk Aluminium Plant under Ministeriet for Nonferrous Metallurgi i USSR, Kemerovo-regionen | 13.12 . 1982 | metallurgi | * Vologda-regionen | [HS 93] |
104 | Kanaev Nikolai Alexandrovich | slægt. 1920 | Formand for byggeafdelingen nr. 1 af trusten "Kemerovohimstroy" af ministeriet for byggeri af tungindustrivirksomheder i USSR, bjerge. Kemerovo | 05.04 . 1971 | konstruktion | * Novosibirsk-regionen | |
105 | Karabkina Ekaterina Grigorievna | slægt. 1927 | Link kollektiv gård "Anzhersky" fra Ministeriet for Statsgårde i USSR, Anzhero-Sudzhensky- distriktet i Kemerovo-regionen | 03.07 . 1950 | landbrugs | ? | |
106 | Karpentsev Ivan Alexandrovich | 1912 - ???? | Formand for Iskra-kollektivgården, Leninsk-Kuznetsk-distriktet, Kemerovo-regionen | 25.02 . 1949 | landbrugs | * Oryol-regionen | |
107 | Karpentseva Elizaveta Dmitrievna | 1913-1987 | Link kollektiv gård "Iskra" Leninsk-Kuznetsk-distriktet i Kemerovo-regionen | 25.02 . 1949 | landbrugs | * Saratov-regionen | [HS 94] |
108 | Burr Anna Efimovna | 1900 - 02.11.1956 | Link kollektiv gård "Stien til et nyt liv" i Mariinsky-distriktet i Kemerovo-regionen | 06.03 . 1948 | landbrugs | * Bryansk-regionen | [HS 95] |
109 | Kartavykh Alexander Grigorievich | 01/06/1924 - 12/07/2014 | Senior Roller fra Sheet Rolling Shop i Kuznetsk jern- og stålværker i Kemerovo Economic Council | 19.07 . 1958 | metallurgi | * Altai-territoriet | [HS 96] |
110 | Kasatkin Nikifor Andreevich | 1910-1990 | Formand for den kollektive gård "4. højovn" i Kuznetsk-distriktet i Kemerovo-regionen | 06.03 . 1948 | landbrugs | Kemerovo-distriktet | [HS 97] |
111 | Kasyanov Mikhail Mikhailovich | 1910 - ???? | Formand for den kollektive gård "3. år af femårsplanen" i Kemerovo-distriktet i Kemerovo-regionen | 06.03 . 1948 | landbrugs | * Kursk-regionen | |
112 | Kashira Pavel Timofeevich | 06/12/1914 - 1984 | Bulkafbryder af sektion nr. 2 af mine nr. 5/7 af trusten "Anzherougol" af mejetærskeren "Kuzbassugol" fra ministeriet for kulindustri i USSR, Kemerovo-regionen | 26.04 . 1957 | kulindustrien | * Omsk-regionen | [HS 98] |
113 | Kirillov Vasily Yakovlevich | 1898-1974 | Formand for den kollektive gård opkaldt efter Voroshilov, Prokopevsky-distriktet , Kemerovo-regionen | 25.02 . 1949 | landbrugs | * Ryazan-regionen | [HS 99] |
114 | Klimasenko Leonid Sergeevich | 22/02/1909 - 14/11/1974 | Tidligere chefstålproducent for Kuznetsk jern- og stålværker , nu næstformand for Kemerovo Economic Council | 19.07 . 1958 | metallurgi | * Krasnodar-territoriet | [GS 100] |
115 | Kovachevich Petr Markovich | 01/04/1907 - 11/03/1980 | Chefingeniør for trusten "Kaganovichugol" af trusten "Kuzbassugol" fra ministeriet for kulindustri i de østlige regioner i USSR, Kemerovo-regionen | 28.08 . 1948 | kulindustrien | * Tomsk | [HS 101] |
116 | Kozhevin Vladimir Grigorievich | 13/07/1907 - 22/04/1990 | Leder af Kemerovougol Combine, Ministeriet for Kulindustri i de østlige regioner i USSR, Kemerovo-regionen | 28.08 . 1948 | kulindustrien | * Kurgan-regionen | [HS 102] |
117 | Kozhevnikov Fedor Yakovlevich | 1911-1975 | Link kollektiv gård "Anzhersky" fra ministeriet for statsgårde i USSR, Anzhero-Sudzhensky- distriktet i Kemerovo-regionen | 03.07 . 1950 | landbrugs | * Novosibirsk-regionen | [HS 103] |
118 | Kozhin Mikhail Nikolaevich | 10/02/1918 - 25/01/2003 | Justering af enheder og værktøjsmaskiner med programstyring af Yurga Machine-Building Plant under Ministeriet for General Mechanical Engineering i USSR, Kemerovo-regionen | 12.08 . 1976 | Maskiningeniør | * Omsk-regionen | [HS 104] |
119 | Cojocaru Emelyan Samsonovich | 01/08/1915 - ???? | Senior smelter fra Kuznetsk Ferroalloy Plant i Kemerovo Economic Council | 19.07 . 1958 | metallurgi | * Moldova | [HS 105] |
120 | Kozlov Alexander Nikolaevich | 1936-1979 | Formand for den integrerede brigade i byggeafdelingen nr. 3 i trusten "Kuznetskpromstroy" fra ministeriet for byggeri af tungindustrivirksomheder i USSR, Kemerovo-regionen | 12.12 . 1975 | konstruktion | * Kursk-regionen | |
121 | Kokorin Petr Ivanovich | 05.10.1902 - 1985 | Leder af trusten "Stalingugol" af anlægget "Kuzbassugol" af ministeriet for kulindustri i de østlige regioner i USSR, Kemerovo-regionen | 28.08 . 1948 | kulindustrien | * Penza-regionen | [HS 106] |
122 | Kolosov Vladimir Maksimovich | slægt. 1928 | Brigadeleder for låsesmede fra Novokemerovo Chemical Plant under Ministeriet for Kemisk Industri i USSR, bjerge. Kemerovo | 20.04 . 1971 | kemisk industri | * Omsk-regionen | |
123 | Kolupaev Nikolai Ionovich | 06/02/1924 - 2003 | Senioringeniør for kedel- og turbineværkstedet på Tom-Usinskaya State District Power Plant under Ministeriet for Energi og Elektrificering af USSR, Kemerovo-regionen | 20.04 . 1971 | energi | ? | |
124 | Kolupaev Nikolay Spiridonovich | 05/09/1922 - 1997 | Traktorfører fra Prokopyevskaya MTS i Kemerovo-regionen | 25.02 . 1949 | landbrugs | * Perm-region | [HS 107] |
125 | Kolchev Grigory Semyonovich | 1908 - 01.1977 | Leder af Novokuznetsk-afdelingen af Tomsk Railway , Kemerovo Oblast | 01.08 . 1959 | transportere | * Voronezh-regionen | [HS 108] |
126 | Kononchuk Genii Ivanovych | 26/07/1931 - 05/1997 | Formand for det komplekse team af arbejdere i det arbejdende ansigt af minen "Berezovskaya-1" af trusten "Kemerovougol" fra Kuzbass Economic Council, Kemerovo-regionen | 16.07 . 1965 | kulindustrien | Belovsky-distriktet | [HS 109] |
127 | Konoshevich Viktor Leontievich | 15/09/1928 - 11/07/2003 | Formand for minearbejderne på stopen af Yuzhnaya-minen i Kuzbassugol-kombinationen af USSR Ministeriet for Kulindustri, Kemerovo-regionen | 30.03 . 1971 | kulindustrien | Kemerovo-distriktet | [HS 110] |
128 | Konkov Leonid Sergeevich | 04/01/1932 - 23/03/2004 | Formand for minearbejderne i stopen af Gramoteinsky-mineadministrationen for produktionsforeningen "Oblkemerovougol" i ministeriet for brændstofindustrien i RSFSR, Kemerovo-regionen | 31.03 . 1981 | kulindustrien | * Udmurtia | [HS 111] |
129 | Konyakhin Nikolay Vasilievich | 23/07/1925 - 10/01/1993 | Stålproducent af den åbne ildsted i Kuznetsk Metallurgical Plant i Kemerovo Economic Council | 19.07 . 1958 | metallurgi | * Tula-regionen | [HS 112] |
130 | Korolev Alexander Evdokimovich | 15/10/1909 - 26/05/1983 | Formand for monteringsmontører af anlægget "Progress" af Ministeriet for Maskinteknik i USSR, bjerge. Kemerovo | 26.04 . 1971 | Maskiningeniør | * Omsk-regionen | |
131 | Korolev Ivan Romanovich | 23/04/1912 - 27/11/1989 | Formand for rørlæggere i konstruktionsafdelingen nr. 5 af Leninordenen af byggefonden nr. 96 af Kemerovo Economic Council | 09.08 . 1958 | konstruktion | * Volgograd-regionen | |
132 | Kostin Vitaly Semyonovich | 19/03/1938 - 18/01/2010 | Formand for minearbejderne i det arbejdende ansigt af Ziminka-minen i Prokopyevsk Production Association for Coal Mining i USSR Ministeriet for Kulindustri, Kemerovo-regionen | 04.03 . 1986 | kulindustrien | * Altai-territoriet | [HS 113] |
133 | Kotenko Alexey Mikhailovich | slægt. 18.04.1932 | Gasoperatør ved højovnsbutikken i Kuznetsk Metallurgical Plant opkaldt efter V. I. Lenin , USSR Ministeriet for Ferro Metallurgi, Kemerovo-regionen | 05.03 . 1976 | metallurgi | * Omsk-regionen | [HS 114] |
134 | Kotlyarenko Mikhail Grigorievich | 22/02/1904 - 02/10/1980 | Minearbejder nr. 10 af Kuzbassugol Combine, Ministeriet for Kulindustrien i de østlige regioner i USSR, Kemerovo-regionen | 28.08 . 1948 | kulindustrien | * Kirovograd-regionen | [HS 115] |
135 | Kotov Dmitry Grigorievich | 18/10/1918 - 1991 | Senioragronom, Sudzhenskaya MTS , Anzhero-Sudzhensky-distriktet, Kemerovo-regionen | 25.02 . 1949 | landbrugs | * Rostov-regionen | [HS 116] |
136 | Kochetkov Nikolai Georgievich | 08/12/1927 - 2002 | Formand for mine tunnelbrigade nr. 3-3-bis af trusten "Prokopyevskugol" af mejetærskeren "Kuzbassugol" fra ministeriet for kulindustri i USSR, Kemerovo-regionen | 15.10 . 1965 | kulindustrien | * Saratov-regionen | [HS 117] |
137 | Kravchenko Vladimir Danilovich | 01/07/1938 - 02/10/2017 | Minemaskineoperatør ved Kapitalnaya-minen i Yuzhkuzbassugol Production Association under USSR Ministeriet for Kulindustri, Kemerovo-regionen | 26.08 . 1982 | kulindustrien | Osinniki | [HS 118] |
138 | Krapivina Zinaida Grigorievna | 25/10/1916 - 27/07/1990 | Svinefarm af avlssvineavlsstatsgården "Yurginsky" i Yurginsky-distriktet i Kemerovo-regionen | 22.03 . 1966 | landbrugs | * Novosibirsk-regionen | [HS 119] |
139 | Krasovsky Petr Filippovich | 1906-1984 | Planter af sektion nr. 2 af Capital-II-minen i Molotovugol-trusten til Kuzbassugol-kombinationen af USSR Ministeriet for Kulindustri, by. Osinniki Kemerovo-regionen | 26.04 . 1957 | kulindustrien | * Altai-territoriet | [GS 120] |
140 | Krivobokov Alexander Nikolaevich | 1936-1987 | Gornova fra Kuznetsk Jern- og Stålværker opkaldt efter V. I. Lenin, Ministeriet for Ferro Metallurgi i USSR, Kemerovo-regionen | 29.03 . 1982 | metallurgi | Novokuznetsk | [HS 121] |
141 | Krivtsova (Barnasheva) Taisiya Georgievna [5] | 13/01/1929 - 28/01/2006 | Link kollektiv gård "Anzhersky" fra Ministeriet for Statsgårde i USSR, Anzhero-Sudzhensky- distriktet i Kemerovo-regionen | 03.07 . 1950 | landbrugs | * Tomsk-regionen | [HS 122] |
142 | Kudryavtsev Sergey Matveevich | slægt. 1927 | Mester af Kemerovo Coke Plant fra Ministeriet for Ferro Metallurgi i USSR | 22.03 . 1966 | metallurgi | * Kostroma-regionen | |
143 | Kuznetsov Alexey Fyodorovich | 24/03/1928 - 24/06/1995 | Generaldirektør for Kuznetsk Jern- og Stålværker opkaldt efter V. I. Lenin, Ministeriet for Ferro Metallurgi i USSR, Kemerovo-regionen | 29.06 . 1988 | metallurgi | * Kurgan-regionen | [HS 123] |
144 | Kuznetsov Viktor Ivanovich | 08/04/1938 - 30/12/2017 | Generaldirektør for bekymringen "Kuzbassrazrezugol" fra Ministeriet for Brændstof og Energi i RSFSR, by. Kemerovo | 02.10 . 1991 | kulindustrien | * Tomsk-regionen | [HS 124] |
145 | Kuznetsov Mikhail Ivanovich | 1905 - ???? | Formand for den kollektive gård "Pyatiletka om 4 år" i Kuznetsk-distriktet i Kemerovo-regionen | 25.02 . 1949 | landbrugs | Novokuznetsk-distriktet | [HS 125] |
146 | Kurtukov Egor Grigorievich | 05/06/1892 - 26/05/1980 | Formand for den kollektive gård "14 år af oktober" Kuznetsk-distriktet i Kemerovo-regionen | 06.03 . 1948 | landbrugs | Novokuznetsk-distriktet | [HS 126] |
147 | Kuchin Alexander Fedorovich | 07/02/1904 - 02/01/1958 | Leder af minen opkaldt efter Stalin, Kuzbassugol Combine, Ministeriet for Kulindustri i de østlige regioner i USSR, Kemerovo-regionen | 28.08 . 1948 | kulindustrien | * Luhansk-regionen | [HS 127] |
148 | Kuchumova Olga Lavrentievna | 06/08/1927 - 06/10/2019 | Bagermester i Kemerovo - bageriet i RSFSR's fødevareindustriministerium | 26.04 . 1971 | fødevareindustri | * Altai-territoriet | |
149 | Lazarev Sergey Tikhonovich | 04/01/1926 - 25/12/2017 | Direktør for minen "Chertinskaya-Syd" af mejetærskeren "Kuzbassugol" fra Ministeriet for Kulindustri i USSR, Kemerovo-regionen | 30.03 . 1971 | kulindustrien | * Tver-regionen | [HS 128] |
150 | Lastovka Vasily Ivanovich | 1933 - 02/07/1991 | Formand for driftere i Prokopyevsk minetunnelafdelingen i Kuzbassshakhtostroy-anlægget i USSR Ministeriet for Kulindustri, Kemerovo-regionen | 05.03 . 1976 | kulindustrien | * Tomsk-regionen | [HS 129] |
151 | Lebedikov Nikolay Ivanovich | 05/08/1927 - 19/01/1998 | Formand for traktorbrigaden for Krasninskaya MTS i Leninsk-Kuznetsk-distriktet i Kemerovo-regionen | 11.01 . 1957 | landbrugs | Leninsk-Kuznetsky-distriktet | [HS 130] |
152 | Leni Ivan Afanasyevich | 13/10/1922 - ???? | Link kollektiv gård opkaldt efter Voroshilov, Prokopevsky-distriktet , Kemerovo-regionen | 25.02 . 1949 | landbrugs | * Moldova | [HS 131] |
153 | Lipov Ivan Zakharovich | 20/07/1933 - 23/07/2018 | Gravemaskinefører af Kiselyovsky-minen i Kuzbasskaryeugol-anlægget under Ministeriet for Kulindustri i USSR, Kemerovo-regionen | 30.03 . 1971 | kulindustrien | * Altai-territoriet | [HS 132] |
154 | Litvin Ivan Fyodorovich | 10/05/1930 - 07/06/1983 | Direktør for nedskæringen opkaldt efter 50-årsdagen for oktober, produktionsforeningen "Kemerovougol" fra ministeriet for kulindustrien i USSR, by. Belovo, Kemerovo-regionen | 02.03 . 1981 | kulindustrien | * Poltava-regionen | [HS 133] |
155 | Litvinov Yury Petrovich | 1908 - ???? | Direktør for Kuznetsk MTS i Kuznetsk-distriktet i Kemerovo-regionen | 06.03 . 1948 | landbrugs | * Kirovograd-regionen | |
156 | Likhanov Vasily Alekseevich | 1905-1978 | Minearbejder i Dimitrov-minen i Kuzbassugol Combine fra Ministeriet for Kulindustri i de østlige regioner i USSR, Kemerovo-regionen | 28.08 . 1948 | kulindustrien | * Omsk-regionen | [HS 134] |
157 | Lobanov Nikolai Alexandrovich | 1904 - ???? | Direktør for stambogsstatsgården "Oktyabrsky" i Kemerovo-distriktet i Kemerovo-regionen | 22.03 . 1966 | landbrugs | * Smolensk-regionen | |
158 | Lobachev Georgy Viktorovich | 1931-2001 | Leder af sektionen af minen opkaldt efter F.E. Dzerzhinsky produktionsforening "Prokopyevskugol" fra Ministeriet for Kulindustri i USSR, Kemerovo-regionen | 02.03 . 1981 | kulindustrien | * Novosibirsk-regionen | [HS 135] |
159 | Loguntsov Stepan Ilyich | 12/07/1915 - 19/04/1997 | Mekaniker af spormaskiner i Taiginskaya- afstanden af sporet af den vestsibiriske jernbane , Kemerovo-regionen | 04.08 . 1966 | transportere | * Novosibirsk-regionen | [HS 136] |
160 | Lyrshchikov Ivan Egorovich | slægt. 1925 | Formand for det komplekse team af Kemerovo elektromekaniske anlæg "Kuzbasselektromotor" i USSR Ministeriet for elektrisk industri | 20.04 . 1971 | elektrisk industri | * Altai-territoriet | |
161 | Lyulenkov Ivan Samsonovich | 09/03/1900 - 1962 | Chefmekaniker for Kuznetsk Metallurgical Plant i Kemerovo Economic Council | 19.07 . 1958 | metallurgi | * Donetsk-regionen | [HS 137] |
162 | Lyapunov Georgy Sergeevich | 1899 - 01/09/1997 | Leder af byggepladsen for Belovsky Construction Department af trusten "Leninskshakhtostroy" af mejetærskeren "Kuzbassshakhtostroy" fra Ministeriet for Byggeri af Kulindustrivirksomheder i USSR, Kemerovo-regionen | 26.04 . 1957 | konstruktion | * Kaluga-regionen | [HS 138] |
163 | Madyanova (Anisimova) Tatyana Fedorovna [6] | slægt. 1929 | Link kollektiv gård "Dynamo" Belovsky-distriktet i Kemerovo-regionen | 25.02 . 1949 | landbrugs | Belovsky-distriktet | [HS 139] |
164 | Makurina Olga Andreevna | 26/03/1926 - 06/11/2005 | Maskinist-operatør af Kuznetsk Metallurgical Plant i Ministeriet for Ferro Metallurgi i USSR, Kemerovo-regionen | 22.03 . 1966 | metallurgi | * Novosibirsk-regionen | [HS 140] |
165 | Malev Ivan Ampleevich | 1910 - ???? | Senioragronom fra Kuznetsk MTS i Kuznetsk-distriktet i Kemerovo-regionen | 06.03 . 1948 | landbrugs | * Penza-regionen | |
166 | Malkov Alexander Antonovich | 1918 - ???? | Formand for den kollektive gård "Pamyat Chkalov" i Mariinsky-distriktet i Kemerovo-regionen | 16.05 . 1949 | landbrugs | Mariinsky-distriktet | [HS 141] |
167 | Malkov Grigory Dmitrievich | 1896 - ???? | Formand for den kollektive gård "Pamyat Chkalov" i Mariinsky-distriktet i Kemerovo-regionen | 16.05 . 1949 | landbrugs | ? | [HS 142] |
168 | Malyavkin Grigory Leontievich | 03/09/1913 - 05/02/1983 | Leder af sektionen af Kalinin-minen i Kuzbassugol Combine af ministeriet for kulindustri i de østlige regioner i USSR, Kemerovo-regionen | 28.08 . 1948 | kulindustrien | * Novosibirsk-regionen | [HS 143] |
169 | Mamaeva Dina Kuzmovna | slægt. 28.05.1930 | Operatøren af anlægget "Progress" af Ministeriet for Forsvarsindustri i USSR, bjerge. Kemerovo | 28.07 . 1966 | Maskiningeniør | Kemerovo | [HS 144] |
170 | Manuylenko Evdokia Vasilievna | 1900 - ???? | Link kollektiv gård "Iskra" Leninsk-Kuznetsk-distriktet i Kemerovo-regionen | 25.02 . 1949 | landbrugs | * Tambov-regionen | [HS 145] |
171 | Marunin Viktor Kirillovich | 13/01/1931 - 25/09/1987 | Formand for låsesmede i Kiselyov -anlægget for mineteknik "Gormash" fra ministeriet for tung-, energi- og transportteknik i USSR, Kemerovo-regionen | 05.04 . 1971 | Maskiningeniør | * Oryol-regionen | [HS 146] |
172 | Maslov Stepan Platonovich | 1907 - ???? | Formand for den kollektive gård "Trudovik" Izhmorsky-distriktet i Kemerovo-regionen | 06.03 . 1948 | landbrugs | Yaya-distriktet | [HS 147] |
173 | Minaev Grigory Ivanovich | slægt. 18.02.1929 | Formand for minearbejderne ved stoppestedet for mine nr. 9-15 i Kuzbassugol Combine fra USSR Ministeriet for Kulindustri, Kemerovo-regionen | 30.03 . 1971 | kulindustrien | * Omsk-regionen | [HS 148] |
174 | Mityaev Alexander Kazimirovich | 29/10/1923 - ???? | Brigadeleder for elektrikere fra Antonovsky-forsamlingsafdelingen af trusten "Zapsibellectromontazh" fra ministeriet for forsamling og særlige byggearbejder i USSR, bjerge. Novokuznetsk, Kemerovo-regionen | 27.09 . 1974 | konstruktion | * Ryazan-regionen | [HS 149] |
175 | Mogilevtsev Ivan Georgievich | 26.09.1908 - 1964 | Senior værkfører for den åbne ildsted i Kuznetsk Metallurgical Plant i Kemerovo Economic Council | 19.07 . 1958 | metallurgi | * Oryol-regionen | [GS 150] |
176 | Monchenko Ilya Fedorovich | 31/12/1920 - 1989 | Formand for minesænkere af mine nr. 2 af Capital Trust "Kuznetskshakhtostroy" fra Ministeriet for Byggeri af Brændstofvirksomheder i USSR, Kemerovo-regionen | 28.08 . 1948 | konstruktion | * Omsk-regionen | [HS 151] |
177 | Mornev Nikolai Andreevich | 10.1925 - 1989 | Pot af Novokuznetsk aluminiumssmelter under Ministeriet for ikke-jernholdig metallurgi i USSR, Kemerovo-regionen | 20.05 . 1966 | metallurgi | * Altai-territoriet | [HS 152] |
178 | Moskalev Dmitry Nikandrovich | slægt. 1929 | Minearbejder i minen i Kuznetsk Metallurgical Plant opkaldt efter V. I. Lenin, Ministeriet for Jernmetallurgi i USSR, Kemerovo-regionen | 30.03 . 1971 | metallurgi | * Tyumen-regionen | |
179 | Moshinets Vladimir Gavrilovich | 08/01/1918 - 24/05/1982 | Leder af anlægget "Sibmetallurgstroy" af ministeriet for byggeri af tungindustrivirksomheder i USSR, bjerge. Novokuznetsk, Kemerovo-regionen | 27.09 . 1974 | konstruktion | * Poltava-regionen | [HS 153] |
180 | Musohranov Evgeny Sergeevich | slægt. 30-11-1937 | Formand for minearbejderne i stopen af minen "Yubileinaya" af produktionsforeningen "Hydrougol" fra Ministeriet for Kulindustri i USSR, Kemerovo-regionen | 23.01 . 1978 | kulindustrien | Guryevsky-distriktet | [HS 154] |
181 | Mukharev Alexander Maksimovich | 1913 - 04/02/1991 | Formand for traktorbrigaden for Prokopyevskaya MTS i Kemerovo-regionen | 25.02 . 1949 | landbrugs | Prokopevsky-distriktet | [HS 155] |
182 | Mukharev Fedor Maksimovich | 1916 - 04/05/1980 | Traktorfører fra Prokopyevskaya MTS i Kemerovo-regionen | 25.02 . 1949 | landbrugs | Prokopevsky-distriktet | [HS 156] |
183 | Nagornov Sergey Dmitrievich | 29/09/1935 - 28/06/2009 | Formand for driftere i Novokuznetsks minetunnelafdeling på Kuzbassshakhtostroy-anlægget i USSR Ministeriet for Kulindustri, Kemerovo-regionen | 29.12 . 1973 | kulindustrien | Mariinsky-distriktet | [HS 157] |
184 | Nedbaylo Valentin Kuzmich | 23/12/1931 - 2011 | Brigadeleder for synker i Pionerka-minen i Leninskugol Production Association under USSR Ministeriet for Kulindustri, by. Belovo, Kemerovo-regionen | 04.08 . 1983 | kulindustrien | * Kiev | [HS 158] |
185 | Nechay Alexey Sidorovich | 29/11/1928 - 27/04/2008 | Ovn i højovnsbutikken på det vestsibiriske metallurgiske anlæg opkaldt efter 50-årsdagen for den store oktoberrevolution i USSR Ministeriet for jernmetallurgi, Kemerovo-regionen | 21.12 . 1970 | metallurgi | * Altai-territoriet | [HS 159] |
186 | Nechepalyuk Victor Ivanovich | slægt. 1927 | Formand for traktor-mark-afgrødebrigaden på statsfarmen "Shakhter" i Yashkinsky-distriktet i Kemerovo-regionen | 08.04 . 1971 | landbrugs | ? | |
187 | Nikitin Alexander Fyodorovich | slægt. 1933 | Minemejetærskere ved Abashevskaya-minen nr. 3-4 i Yuzhkuzbassugol-mejetærskeren under USSR Ministeriet for Kulindustri, Kemerovo-regionen | 30.03 . 1971 | kulindustrien | ? | [HS 160] |
188 | Ninev Petr Ivanovich | 05/10/1910 - 24/04/1987 | Mine nr. 3-3-bis fra Stainugol Trust i Kuzbassugol Combine under USSR Ministeriet for Kulindustri, Kemerovo-regionen | 26.04 . 1957 | kulindustrien | * Altai-territoriet | [HS 161] |
189 | Novikov Yakov Matveevich | 14/03/1911 - 1966 | Formand for konstruktions- og installationstoget nr. 193 i Stalinskstroyput-afdelingen under transportministeriets konstruktion af USSR, Kemerovo-regionen | 09.08 . 1958 | konstruktion | * Ryazan-regionen | [HS 162] |
190 | Oleinikov Savva Ivanovich | 29/06/1909 - 01/09/1976 | Direktør for statsgården opkaldt efter Chkalov , Leninsk-Kuznetsk-distriktet i Kemerovo-regionen | 08.04 . 1971 | landbrugs | * Cherkasy-regionen | [HS 163] |
191 | Okhotnikov Afanasy Gerasimovich | 1914 - 02.11.1991 | Traktorfører fra Prokopyevskaya MTS i Kemerovo-regionen | 25.02 . 1949 | landbrugs | * Altai-territoriet | [HS 164] |
192 | Pelenitsin Grigory Ivanovich | 1914 - ???? | Gravemaskinefører af konstruktions- og installationstog nr. 186 af trusten "Kuzbasstransstroy" fra transportministeriets konstruktion af USSR, Kemerovo-regionen | 07.05 . 1971 | konstruktion | * Lipetsk-regionen | [HS 165] |
193 | Petrakova Anastasia Kapitonovna | slægt. 1925 | Fører af koksskubberen til Kemerovo Coke Plant i Kemerovo Economic Council | 07.03 . 1960 | kemisk industri | ? | |
194 | Petrakova Anna Stepanovna | 1918 - ???? | Link svineavl statsfarm "Udarnik" fra Ministeriet for Statsfarme i USSR, Promyshlenovsky-distriktet i Kemerovo-regionen | 25.02 . 1949 | landbrugs | * Oryol-regionen | [HS 166] |
195 | Petrov Leonid Frolovich | 1920 - 07.1963 | Formand for den kollektive gård "Vejen til et nyt liv" i Mariinsky-distriktet i Kemerovo-regionen | 25.02 . 1949 | landbrugs | Mariinsky-distriktet | [HS 167] |
196 | Petrova (Lebedeva) Lyubov Vasilievna [7] | 09/02/1919 - 09/11/2011 | Link kollektiv gård "Udarnik felter" Promyshlennovsky-distriktet i Kemerovo-regionen | 25.02 . 1949 | landbrugs | * Kostroma-regionen | [HS 168] |
197 | Plaksenko Mikhail Nikolaevich | 1913 - ???? | Senior smelter af Belovsky Zink Plant i Kemerovo Economic Council | 09.06 . 1961 | metallurgi | * Novosibirsk-regionen | [HS 169] |
198 | Plotnikov Dmitry Mikhailovich | slægt. 15-12-1931 | Formand for den integrerede brigade i byggeafdelingen nr. 1 af trusten "Kemerovokhimstroy" fra ministeriet for byggeri af tungindustrivirksomheder i USSR, Kemerovo-regionen | 12.02 . 1981 | konstruktion | * Vitebsk-regionen | |
199 | Plotsky Mikhail Semyonovich | 1911-1979 | Formand for Bulk Breakers i hovedstadsminen i Kuzbassugol Combine fra Ministeriet for Kulindustri i de østlige regioner i USSR, Kemerovo-regionen | 28.08 . 1948 | kulindustrien | * Omsk-regionen | [HS 170] |
200 | Pokrovsky Fedor Kirillovich | 07/02/1928 - 12/05/1994 | Smed fra Yurga Machine-Building Plant i USSR Ministry of General Engineering, Kemerovo-regionen | 26.07 . 1966 | Maskiningeniør | * Kostroma-regionen | [HS 171] |
201 | Polyakov Alexander Mironovich | 26/08/1918 - ???? | Formand for byggekompleksbrigaden i Anzhersky-konstruktionsafdelingen af trusten "Kemerovshakhtostroy" af mejetærskeren "Kuzbassshakhtostroy" fra Ministeriet for Byggeri af Kulindustrivirksomheder i USSR, Kemerovo-regionen | 26.04 . 1957 | konstruktion | * Irkutsk-regionen | [HS 172] |
202 | Pomortseva Ekaterina Danilovna | 14/11/1901 - 28/04/1983 | Link kollektiv gård "Pamyat Chkalov" i Mariinsky-distriktet i Kemerovo-regionen | 16.05 . 1949 | landbrugs | Mariinsky-distriktet | [HS 173] |
203 | Ponomarev Fedor Fedotovich | 1911 - ???? | Formand for den kollektive gård opkaldt efter Voroshilov, Prokopevsky-distriktet , Kemerovo-regionen | 25.02 . 1949 | landbrugs | * Perm-region | [HS 174] |
204 | Ponomareva Ksenia Nikitichna | 24/01/1901 - 1983 | Formand for feltbrigaden på Kuibyshev datterselskabet i Kuznetsk jern- og stålværker under ministeriet for metallurgisk industri i USSR, Kuznetsk-distriktet i Kemerovo-regionen | 31.10 . 1949 | landbrugs | * Chelyabinsk-regionen | [HS 175] |
205 | Popov Alexey Tikhonovich | 14/04/1933 - 31/03/1997 | Formand for minearbejderne i minens stope opkaldt efter den 7. november af produktionsforeningen "Leninskugol" fra Ministeriet for Kulindustri i USSR, Kemerovo-regionen | 28.01 . 1981 | kulindustrien | * Khakassia | [HS 176] |
206 | Poroshin Alexander Petrovich | 11/09/1915 - 06/05/1987 | Ingeniør af Taiga - lokomotivdepotet på Tomsk Railway, Kemerovo-regionen | 01.08 . 1959 | transportere | Izhmorsky-distriktet | [HS 177] |
207 | Pribylnov Vladimir Yakovlevich | 1929-1997 | Gravemaskinefører af Krasnogorsk stenbruddet i Kuzbasskaryeugol-anlægget under Ministeriet for Kulindustri i USSR, Kemerovo-regionen | 29.06 . 1966 | kulindustrien | * Penza-regionen | [HS 178] |
208 | Pribytkov Ivan Alexandrovich | 18/01/1927 - 11/2001 | Senior operatør-roller af Kuznetsk Metallurgical Plant opkaldt efter V. I. Lenin, Ministeriet for Ferro Metallurgi i USSR, Kemerovo-regionen | 30.03 . 1971 | metallurgi | * Lipetsk-regionen | [HS 179] |
209 | Privalov Mikhail Moiseevich | 18/08/1913 - 07/2004 | Senior værkfører for den åbne ildsted i Kuznetsk Metallurgical Plant i Kemerovo Economic Council | 19.07 . 1958 | metallurgi | * Novosibirsk-regionen | [GS 180] |
210 | Pridachenko Dmitry Kuzmich | 11/07/1922 - 14/07/2000 | Formand for minearbejderne i minens stope opkaldt efter 7. november af trusten "Leningugol" af mejetærskeren "Kuzbassugol" fra Ministeriet for Kulindustri i USSR, Kemerovo-regionen | 30.03 . 1971 | kulindustrien | * Kirovograd-regionen | [HS 181] |
211 | Prokopiev Konstantin Nikolaevich | 1927 - 22/08/1967 | Formand for den lille komplekse brigade i Rubinsky- tømmerindustrivirksomheden under Ministeriet for Skovbrug, Papirmasse og Træbearbejdningsindustri i USSR, Mariinsky-distriktet i Kemerovo-regionen | 17.09 . 1966 | træindustrien | Mariinsky-distriktet | [HS 182] |
212 | Prostakov Nikolai Viktorovich | 05/09/1915 - 09/12/1989 | Drifter af minen opkaldt efter Stalin af anlægget "Kuzbassugol" fra ministeriet for kulindustri i de østlige regioner i USSR, Kemerovo-regionen | 28.08 . 1948 | kulindustrien | * Luhansk-regionen | [HS 183] |
213 | Puzynin Dmitry Georgievich | 1923-1975 | Formand for den 1. Novokuznetsk konstruktions- og monteringsafdeling i trusten "Sibstalkonstruktsiya" fra ministeriet for forsamling og særlige byggearbejder i USSR, Kemerovo-regionen | 07.05 . 1971 | konstruktion | * Novosibirsk-regionen | [HS 184] |
214 | Putintsev Nikolai Afanasyevich | slægt. 11/07/1925 | Gravemaskinefører ved Bachatsky-kulgraven i Kuzbasskaryeugol-anlægget i USSR-ministeriet for kulindustri, Kemerovo-regionen | 29.06 . 1966 | kulindustrien | * Kurgan-regionen | [HS 185] |
215 | Putra Nikolai Maksimovich | 04/09/1930 - 12/03/2007 | Formand for det integrerede team af arbejdere ved arbejdsfladen af Chertinskaya-1-minen i Belovougol-trusten for Kuzbassugol-kombinationen af USSR Ministeriet for Kulindustri, Kemerovo-regionen | 06.04 . 1970 | kulindustrien | * Akmola-regionen | [HS 186] |
216 | Slave Fedor Petrovich | 1911-1980 | Minearbejder opkaldt efter Yaroslavl Combine "Kemerovougol" fra Ministeriet for Kulindustri i de østlige regioner i USSR, Kemerovo-regionen | 28.08 . 1948 | kulindustrien | * Donetsk-regionen | [HS 187] |
217 | Rabtsun Pyotr Vasilievich | 28-12-1918 - 28-11-1982 | Roterovnsoperatør på Yashkinsky- cementfabrikken "Krasny stroitel" under Ministeriet for Byggematerialeindustri i RSFSR, Kemerovo-regionen | 28.07 . 1966 | promstroymat | Yurginsky-distriktet | [HS 188] |
218 | Rakityansky Anatoly Dmitrievich | 20/10/1930 - 27/11/1985 | Formand for minedriftstunneler i Severnaya-minen i Kuzbassugol-kombinationen af USSR Ministeriet for Kulindustri, Kemerovo-regionen | 30.03 . 1971 | kulindustrien | * Kabardino-Balkaria | [HS 189] |
219 | Redik Mikhail Ivanovich | 1911 - ???? | Formand for betonarbejderne i brobygningstoget nr. 450 ved konstruktionen af jernbanelinjen Stalinsk - Abakan, Kemerovo-regionen | 19.05 . 1960 | konstruktion | * Vinnitsa-regionen | |
220 | Remensky Alexey Stepanovich | 18/10/1909 - 25/05/1994 | Leder af trusten "Belovougol" af anlægget "Kuzbassugol" i ministeriet for kulindustri i USSR, Kemerovo-regionen | 29.06 . 1966 | kulindustrien | * Mordovia | [HS 190] |
221 | Reshetnikov Mikhail Nikolaevich | 25/11/1928 - 1992 | Formand for minearbejderne i stopen af Zyryanovskaya-minen i produktionsforeningen Yuzhkuzbassugol fra USSR Ministeriet for Kulindustri, Kemerovo-regionen | 02.03 . 1981 | kulindustrien | * Bashkortostan | [HS 191] |
222 | Rogachev Evgeny Nikitovich | 1927-1970 | Formand for montører i Novokuznetsk -forsamlingsafdelingen for trusten "Sibmetallurgmontazh" under ministeriet for forsamling og særlige byggearbejder i USSR, Kemerovo-regionen | 26.07 . 1966 | konstruktion | * Kirov-regionen | [HS 192] |
223 | Rogovsky Ivan Alekseevich | 1927-2003 | Mine-mejetærskere ved minen opkaldt efter S. M. Kirov fra Leninugol-trusten for Kuzbassugol-mejetærskeren, Kemerovo-regionen | 29.06 . 1966 | kulindustrien | * Altai-territoriet | [HS 193] |
224 | Rozhkov Vasily Nikolaevich | 02/01/1926 - 12/01/1990 | Leder af sektionen af minen "Koksovaya" nr. 1 af anlægget "Prokopievskugol" under ministeriet for kulindustrien i USSR, Kemerovo-regionen | 30.03 . 1971 | kulindustrien | * Penza-regionen | [HS 194] |
225 | Romanov Vladimir Pavlovich | 25/06/1915 - 11/06/2002 | Leder af Kuzbassugol Combine, USSR Ministeriet for Kulindustri, Kemerovo-regionen | 29.06 . 1966 | kulindustrien | * Kursk-regionen | [HS 195] |
226 | Romantsov Nikolay Mikhailovich | 18/08/1930 - 2004 | Formand for tunnelbrigaden for mineledelsen "Yubileinoe" af anlægget "Yuzhkuzbassugol" fra Ministeriet for Kulindustri i USSR, Kemerovo-regionen | 09.08 . 1974 | kulindustrien | * Voronezh-regionen | [HS 196] |
227 | Rusanova Maria Nikolaevna | 02/02/1913 - 1990 | Føreren af minens løftemaskine opkaldt efter Stalin fra Kemerovo Økonomiske Råd, bjerge. Prokopyevsk | 07.03 . 1960 | kulindustrien | * Novosibirsk-regionen | [HS 197] |
228 | Rusheshnikov Nikolay Prokopevich | slægt. 25/09/1926 | Boreleder for Shalym geologiske udforskningsekspedition af den vestsibiriske geologiske administration under Ministeriet for Geologi i RSFSR, Kemerovo-regionen | 20.04 . 1971 | geologi | * Novosibirsk-regionen | [HS 198] |
229 | Rybnikov Fedor Fedorovich | 14/02/1914 - 30/09/2004 | Formand for traktorbrigaden for Promyshlenny MTS i Promyshlenny-distriktet i Kemerovo-regionen | 06.03 . 1948 | landbrugs | * Altai-territoriet | [HS 199] |
230 | Saveliev Evstafiy Fedorovich | 1913 - ???? | Senior kalibrator for Guryev Metallurgical Plant i Kemerovo Economic Council | 19.07 . 1958 | metallurgi | * Nizhny Novgorod-regionen | |
231 | Savenko Gavriil Kuzmich | slægt. 1924 | Link kollektiv gård "Pyatiletka om 4 år" i Kuznetsk-distriktet i Kemerovo-regionen | 25.02 . 1949 | landbrugs | * Kharkiv-regionen | |
232 | Salov Evgeny Mikhailovich | 09/08/1911 - 20/04/1994 | Direktør for Kuznetsk Jern- og Stålværker opkaldt efter V. I. Lenin, Ministeriet for Jernmetallurgi i USSR, Kemerovo-regionen | 30.03 . 1971 | metallurgi | * Krasnoyarsk-territoriet | [GS 200] |
233 | Samoshonkov Vasily Egorovich | slægt. 1928 | Drifter af Tashtagolsky-minen i Kuznetsk Metallurgical Plant fra Ministeriet for Ferro Metallurgi i USSR, Kemerovo-regionen | 22.03 . 1966 | metallurgi | * Bryansk-regionen | |
234 | Sandakova Nina Mikhailovna | 1910 - ???? | Link kollektiv gård "Smychka" Tyazhinskiy-distriktet i Kemerovo-regionen | 25.02 . 1949 | landbrugs | Tyazhinskiy-distriktet | [HS 202] |
235 | Safronov Ivan Gerasimovich | 24/01/1898 - 15/10/1964 | Lokomotivleder for Taiga -depotet ved Tomsk Railway, Kemerovo-regionen | 05.11 . 1943 | transportere | Izhmorsky-distriktet | [HS 201] |
236 | Sverkova Tatyana Nikolaevna [8] | 07/05/1926 - 04/07/2000 | Link kollektiv gård "Anzhersky" fra Ministeriet for Statsgårde i USSR, Anzhero-Sudzhensky- distriktet i Kemerovo-regionen | 03.07 . 1950 | landbrugs | * Smolensk-regionen | [HS 203] |
237 | Sviridov Vitaly Artemevich | slægt. 22/02/1941 | Stålproducent fra Kuznetsk jern- og stålværker opkaldt efter V. I. Lenin, Ministeriet for Ferro Metallurgi i USSR, Kemerovo-regionen | 29.06 . 1988 | metallurgi | Novokuznetsk | [HS 204] |
238 | Sedykh Ivan Illarionovich | 1906 - ???? | Link kollektiv gård opkaldt efter Voroshilov, Prokopevsky-distriktet , Kemerovo-regionen | 25.02 . 1949 | landbrugs | * Altai-territoriet | [HS 205] |
239 | Selyatitsky Georgy Alexandrovich | 04/06/1918 - 31/05/1987 | Leder af den vestsibiriske geologiske prospekteringsafdeling i Ministeriet for Geologi i RSFSR, bjerge. Novokuznetsk, Kemerovo-regionen | 12.05 . 1977 | geologi | * Poltava-regionen | [HS 206] |
240 | Semyonova (Dolbnya) Maria Moiseevna [9] | slægt. 26.11.1926 | Link kollektiv gård "Udarnik felter" Promyshlennovsky-distriktet i Kemerovo-regionen | 25.02 . 1949 | landbrugs | Promyshlenovsky-distriktet | [HS 207] |
241 | Semykin Vasily Romanovich | 1889 - 02.1980 | Mine nr. 1/2 af tilliden "Kaganovichugol" af mejetærskeren "Kuzbassugol" fra ministeriet for kulindustri i de østlige regioner i USSR, Kemerovo-regionen | 28.08 . 1948 | kulindustrien | * Krim | [HS 208] |
242 | Serov Alexander Ivanovich | 1926-1994 | Minearbejder ved minens stope nr. 9 af Yuzhkuzbassugol-anlægget i USSR Ministeriet for Kulindustri, bjerge. Osinniki Kemerovo-regionen | 30.03 . 1971 | kulindustrien | * Tver-regionen | [HS 209] |
243 | Seryapov Vasily Vasilievich | slægt. 1939 | Formand for den integrerede brigade i byggeafdelingen nr. 2 af trusten "Kuznetskmetallurgstroy" fra ministeriet for byggeri af tungindustrivirksomheder i USSR, Kemerovo-regionen | 08.01 . 1974 | konstruktion | * Tambov-regionen | [HS 210] |
244 | Sidorova Irina Mikhailovna | 1912 - ???? | Link mejeri-statsbedrift "Tyazhinsky" fra ministeriet for statsbrug i USSR, Tyazhinskiy-distriktet i Kemerovo-regionen | 03.05 . 1948 | landbrugs | Tyazhinskiy-distriktet | [HS 211] |
245 | Sizintsev Vasily Ivanovich | 02/08/1921 - 1993 | Anodchik fra Stalins aluminiumværk i Kemerovo Economic Council | 09.06 . 1961 | metallurgi | * Altai-territoriet | [HS 212] |
246 | Sizykh Ivan Egorovich | 17/01/1925 - 05/10/2001 | Formand for driftere i Novokuznetsk-minekonstruktionsafdelingen i trusten "Kuznetskshakhtostroy" fra ministeriet for byggeri af tungindustrivirksomheder i USSR, Kemerovo-regionen | 05.04 . 1971 | konstruktion | * Pavlodar-regionen | [HS 213] |
247 | Skorik Petr Iosifovich | 22/02/1919 - 04/08/1996 | Leder af sektionen af mine nr. 8 af trusten "Prokopyevskugol" af mejetærskeren "Kuzbassugol" fra ministeriet for kulindustrien i USSR, Kemerovo-regionen | 29.06 . 1966 | kulindustrien | * Primorsky Krai | [HS 214] |
248 | Skrylev Vasily Romanovich | 01/01/1928 - 09/04/1999 | Senior Roller fra Kuznetsk Jern- og Stålværker opkaldt efter V. I. Lenin, Ministeriet for Ferro Metallurgi i USSR, Kemerovo-regionen | 29.12 . 1973 | metallurgi | * Novosibirsk-regionen | [HS 215] |
249 | Smetannikov Mikhail Pavlovich | 12/12/1929 - 25/10/1999 | Formand for den kollektive gård "Forward" i Novokuznetsk-distriktet i Kemerovo-regionen | 21.12 . 1983 | landbrugs | Leninsk-Kuznetsky-distriktet | [HS 216] |
250 | Smirnov Gennady Nikolaevich | 30/09/1940 - 08/05/1998 | Formand for minearbejderne på stoppestedet for mineadministrationen "Yubileinoe" af mejetærskeren " Yuzhkuzbassugol " fra Ministeriet for Kulindustri i USSR, Kemerovo-regionen | 13.11 . 1973 | kulindustrien | * Ivanovo-regionen | [HS 217] |
251 | Smirnov Pavel Vasilievich | 29/08/1915 - 06/10/1992 | Drifter af Fizkulturnik-minen i Anzherougol Trust af Kuzbassugol Combine fra USSR Ministeriet for Kulindustri, Kemerovo-regionen | 26.04 . 1957 | kulindustrien | * Perm-region | [HS 218] |
252 | Sovetov Nikolay Ivanovich | slægt. 19.08.1925 | Gravemaskinefører af konstruktions- og installationstog nr. 193 fra Kuzbasstransstroy-trusten under transportministeriets konstruktion af USSR, Kemerovo-regionen | 28.07 . 1966 | konstruktion | * Saratov-regionen | [HS 219] |
253 | Sokolov Veniamin Andreevich | 25/01/1928 - ???? | Traktorfører fra Prokopyevskaya MTS i Kemerovo-regionen | 25.02 . 1949 | landbrugs | Prokopyevsk | [HS 220] |
254 | Sokolov Pavel Ivanovich | 30/11/1911 - 14/02/1972 | Leder af trusten "Osinnikugol" af anlægget "Kuzbassugol" i ministeriet for kulindustri i USSR, Kemerovo-regionen | 29.06 . 1966 | kulindustrien | * Omsk | [HS 221] |
255 | Soldatov Ivan Mikhailovich | 1926 - ???? | Fælder af Novokuznetsk træindustrivirksomhed under Ministeriet for Skovbrug og Træbearbejdningsindustri i USSR, Kemerovo-regionen | 07.05 . 1971 | træindustrien | * Mordovia | [HS 222] |
256 | Solovyov Valentin Petrovich | slægt. 12-10-1941 | Gravemaskinefører af åbent minen opkaldt efter 50-årsdagen i oktober for Kemerovougol Production Association i USSR Ministeriet for Kulindustri, Kemerovo-regionen | 29.04 . 1986 | kulindustrien | * Udmurtia | [HS 223] |
257 | Solovyov Leonid Sergeevich | slægt. 24.10.1932 | Formand for driftere i minen opkaldt efter F. E. Dzerzhinsky fra Prokopyevsk Production Association for Coal Mining i USSR Ministeriet for Kulindustri, Kemerovo-regionen | 17.04 . 1985 | kulindustrien | Prokopyevsk | [HS 224] |
258 | Solomin Vasily Demidovich | 12/10/1931 - 17/04/2009 | Gornova fra det vestsibiriske metallurgiske anlæg opkaldt efter 50-årsdagen for den store oktoberrevolution i USSR Ministeriet for jernmetallurgi, Kemerovo-regionen | 05.03 . 1976 | metallurgi | * Kirov-regionen | [HS 225] |
259 | Somov Ivan Alekseevich | 1912 - ???? | Senior Roller fra Crimping Shop i Kuznetsk jern- og stålværker i Kemerovo Economic Council | 19.07 . 1958 | metallurgi | * Tambov-regionen | [HS 226] |
260 | Sorokin Anatoly Mikhailovich | slægt. 1940 | Stålproducent fra Kuznetsk jern- og stålværker opkaldt efter V. I. Lenin, Ministeriet for Ferro Metallurgi i USSR, Kemerovo-regionen | 29.03 . 1982 | metallurgi | Yurginsky-distriktet | [HS 227] |
261 | Sosnina Alexandra Nikonovna | 07/06/1926 - 12/06/1989 | Link kollektiv gård "Iskra" Leninsk-Kuznetsk-distriktet i Kemerovo-regionen | 25.02 . 1949 | landbrugs | * Nizhny Novgorod-regionen | [HS 228] |
262 | Starshinov Anatoly Vasilievich | 23/12/1926 - 25/12/1992 | Chefmekaniker for minen "Komsomolets" af mejetærskeren "Kuzbassugol" fra Ministeriet for Kulindustri i USSR, Kemerovo-regionen | 30.03 . 1971 | kulindustrien | * Saratov-regionen | [HS 229] |
263 | Stukalov Konstantin Matveevich | 03/01/1926 - 23/05/2010 | Formand for installatørerne af Tomusinsk Mine Construction Department i Kuzbassshakhtostroy Combine fra USSR Ministeriet for Kulindustri, Kemerovo-regionen | 17.05 . 1978 | kulindustrien | Tisulsky-distriktet | [HS 230] |
264 | Sukhov Alexander Ivanovich | 1913 - ???? | Agronom fra Iskra-kollektivgården, Leninsk-Kuznetsk-distriktet, Kemerovo-regionen | 25.02 . 1949 | landbrugs | Kemerovo-regionen | [HS 231] |
265 | Sukhov Ivan Vasilievich | 13/11/1908 - 04/12/1982 | Gårdeleder for statsgården opkaldt efter Chkalov , Leninsk-Kuznetsk-distriktet, Kemerovo-regionen | 22.03 . 1966 | landbrugs | * Ryazan-regionen | [HS 232] |
266 | Sukhova Valentina Semyonovna | 1912 - ???? | Formand for Iskra-kollektivgården, Leninsk-Kuznetsk-distriktet, Kemerovo-regionen | 25.02 . 1949 | landbrugs | * Novosibirsk | [HS 233] |
267 | Sukhodeev Pavel Filippovich | 09/01/1927 - 1966 | Kombinere operatør af Krasninskaya MTS i Leninsk-Kuznetsk-distriktet i Kemerovo-regionen | 11.01 . 1957 | landbrugs | Kemerovo-regionen | [HS 234] |
268 | Sytsko Anatoly Viktorovich | 04/05/1913 - 29/09/1984 | Leder af trusten "Stalinskpromstroy" i Kemerovo Economic Council | 09.08 . 1958 | konstruktion | * Irkutsk-regionen | [HS 235] |
269 | Tarasenko Ivan Terentievich | 15/10/1934 - 04/11/2016 | Gravemaskinefører af "Tomusinsky" åbne mine fra Kemerovo Production Association for Coal Mining i USSR Ministeriet for Kulindustri, bjerge. Mezhdurechensk, Kemerovo-regionen | 05.03 . 1976 | kulindustrien | * Kharkiv-regionen | [HS 236] |
270 | Teltsova Claudia Kharitonovna | slægt. 26.12.1929 | Presser på Kemerovo -fabrikken "Karbolit" under ministeriet for kemisk industri i USSR | 28.05 . 1966 | kemisk industri | * Novosibirsk-regionen | [HS 237] |
271 | Temerbaev Salik | 1909 - 23/05/2004 | Bulkbryder af Pionerka-minen i Belovugol-trusten for Kuzbassugol-kombinationen af USSR Ministeriet for Kulindustri, Kemerovo-regionen | 26.04 . 1957 | kulindustrien | * Pavlodar-regionen | [HS 238] |
272 | Terekhov Anatoly Konstantinovich | 17/12/1934 - 1983 | Minemester i Koksovaya-minen i Prokopievskugol-anlægget i USSR Ministeriet for Kulindustri, Kemerovo-regionen | 24.07 . 1975 | kulindustrien | * Orenburg-regionen | |
273 | Topkasov Leonid Petrovich | 23/04/1922 - 20/01/1997 | Leder af den 1. Kemerovo -forsamlingsafdeling af trusten "Sibmetallurgmontazh" fra ministeriet for forsamling og særlige byggearbejder i USSR | 07.05 . 1971 | konstruktion | * Kurgan-regionen | [HS 239] |
274 | Tretyakov Arkady Alekseevich | 1917 - ???? | Formand for traktorbrigaden for Prokopyevskaya MTS i Kemerovo-regionen | 25.02 . 1949 | landbrugs | * Khmelnitsky-regionen | |
275 | Tuzovsky Ivan Dementievich | 10/10/1900 - 27/04/1978 | Minearbejder nr. 2 af Abashevskaya-trusten "Kuznetskshahtostroy" fra Ministeriet for Byggeri af Brændstofvirksomheder i USSR, Kemerovo-regionen | 28.08 . 1948 | konstruktion | Prokopevsky-distriktet | [HS 240] |
276 | Tuchin Georgy Iljitsj | 05/06/1932 - 23/06/2011 | Minearbejder i minen "Tomusinskaya No. 5-6" opkaldt efter L. D. Shevyakov af mejetærskeren "Yuzhkuzbassugol" fra Ministeriet for Kulindustri i USSR, Kemerovo-regionen | 30.03 . 1971 | kulindustrien | * Ryazan-regionen | [HS 241] |
277 | Usov Vladimir Nikolaevich | 29/07/1931 - 29/12/2005 | Direktør for mine nr. 5-7 i Kuzbassugol Combine, Ministeriet for Kulindustri i USSR, Kemerovo-regionen | 30.03 . 1971 | kulindustrien | * Trans-Baikal-territoriet | [HS 242] |
278 | Usov Dmitry Ivanovich | 1909 - 09/03/1984 | Leder af sektionen af minen opkaldt efter Voroshilov af trusten "Prokopyevskugol" af mejetærskeren "Kuzbassugol" fra Ministeriet for Kulindustri i USSR, Kemerovo-regionen | 26.04 . 1957 | kulindustrien | Prokopyevsk | [HS 243] |
279 | Usov Petr Yakovlevich | 18/12/1912 - 12/1995 | Formand for Molotov-minen i Kuzbassugol Combine fra Ministeriet for Kulindustri i de østlige regioner i USSR, Kemerovo-regionen | 28.08 . 1948 | kulindustrien | Prokopyevsk | [HS 244] |
280 | Ustinov Andrey Grigorievich | 1909 - ???? | Minearbejder i Tashtagolsky-minen i Kuznetsk Metallurgical Plant i Kemerovo Economic Council | 19.07 . 1959 | metallurgi | * Tyumen-regionen | |
281 | Ustyuzhanin Nikolay Stepanovich | 1918 - ???? | Kombiner operatør af Pomortsevskaya MTS i Belovsky-distriktet i Kemerovo-regionen | 11.01 . 1957 | landbrugs | Belovsky-distriktet | [HS 245] |
282 | Ushakov Grigory Alekseevich | 1910-1985 | Formand for afstanden til kontaktnetværket i Belovsky- sektionen af strømforsyningen til Tomsk-jernbanen , Kemerovo-regionen | 01.08 . 1959 | transportere | Belovsky-distriktet | [HS 246] |
283 | Fedirko Grigory Matveevich | 1918 - ???? | Formand for den kollektive gård opkaldt efter Lenin Promyshlennovsky-distriktet i Kemerovo-regionen | 08.04 . 1971 | landbrugs | * Pavlodar-regionen | [HS 247] |
284 | Fedorov Alexander Ivanovich | 1904-1968 | Leder af trusten "Leningugol" af mejetærskeren "Kemerovougol" fra ministeriet for kulindustri i de østlige regioner i USSR, Kemerovo-regionen | 28.08 . 1948 | kulindustrien | * Kurgan-regionen | [HS 248] |
285 | Fedorov Leonid Alexandrovich | 19/02/1926 - 29/07/2008 | Minearbejder ved min stope nr. 5-7 af trusten "Anzherougol" af mejetærskeren "Kuzbassugol" fra Ministeriet for Kulindustri i USSR, Kemerovo-regionen | 29.06 . 1966 | kulindustrien | * Bashkortostan | [HS 249] |
286 | Fedoseev Ivan Semyonovich | slægt. 1936 | Formand for montører i First Kemerovo specialiserede montageafdeling i Sibmetallurgmontazh-trusten under Ministeriet for forsamling og særlige byggearbejder i USSR | 17.08 . 1979 | konstruktion | * Kursk-regionen | |
287 | Fedoseenko Nikolai Antonovich | 19/12/1911 - 15/09/1972 | Formand for den kollektive gård "Trudovik" Izhmorsky-distriktet i Kemerovo-regionen | 06.03 . 1948 | landbrugs | * Vitebsk-regionen | [GS 250] |
288 | Fisenko Mikhail Makarovich | 19/01/1935 - 06/11/2012 | Formand for driftere i mineafdelingen "Kolchuginskoye" af produktionsforeningen "Leninskugol" fra Ministeriet for Kulindustri i USSR, Kemerovo-regionen | 14.12 . 1982 | kulindustrien | * Kirovograd-regionen | [HS 251] |
289 | Volmer Eduard Yakovlevich | slægt. 1933 | Zveneva til slagtesvin fra statsgården "Novo-Romanovsky" i Yurginsky-distriktet i Kemerovo-regionen | 08.04 . 1971 | landbrugs | * Krasnodar-territoriet | [HS 252] |
290 | Fomin Pahom Kirillovich | 1905-1978 | Minearbejder nr. 2-3 Chertinskaya-tillid "Kemerovoshakhtostroy" fra ministeriet for konstruktion af brændstofvirksomheder i USSR, Kemerovo-regionen | 28.08 . 1948 | konstruktion | * Altai-territoriet | [HS 253] |
291 | Freytor Mikhail Zakharovich | 1905 - ???? | Senior mekaniker fra Kuznetsk MTS i Kuznetsk-distriktet i Kemerovo-regionen | 06.03 . 1948 | landbrugs | * Vinnitsa-regionen | |
292 | Frolov Petr Innokent'evich | 20/03/1933 - 26/11/2009 | Minemaskineoperatør ved Raspadskaya- minen i Yuzhkuzbassugol Production Association under USSR Ministeriet for Kulindustri, Kemerovo-regionen | 29.04 . 1986 | kulindustrien | * Omsk-regionen | [HS 254] |
293 | Khabibulina Ekaterina Garifulevna | slægt. 05/02/1922 | Link kollektiv gård "Vejen til et nyt liv" i Mariinsky-distriktet i Kemerovo-regionen | 25.02 . 1949 | landbrugs | Mariinsky-distriktet | [HS 255] |
294 | Khvaschevskaya (Torgunakova) Ekaterina Ivanovna [10] | 24/11/1927 - 2020 | Link kollektiv gård "Red Labor" i Kemerovo-distriktet i Kemerovo-regionen | 25.02 . 1949 | landbrugs | Kemerovo-distriktet | [HS 256] |
295 | Khmelev Anatoly Yakovlevich | 13/11/1934 - 07/01/1994 | Formand for driftere ved Oktyabrskaya-minen i Leninskugol Production Association i USSR Ministeriet for Kulindustri, Kemerovo-regionen | 02.03 . 1981 | kulindustrien | * Krasnoyarsk-territoriet | [HS 257] |
296 | Khodarenko Mikhail Methodievich | 02/03/1935 - 15/11/2010 | Vejleder for Novokuznetsk -baneafstanden for den vestsibiriske jernbane, Kemerovo-regionen | 17.10 . 1985 | transportere | * Novosibirsk-regionen | [HS 258] |
297 | Tsvilev Ivan Makarovich | 15/10/1935 - 29/11/2000 | Formand for elektriske svejsere i den første Novokuznetsk -konstruktions- og monteringsafdeling af trusten "Sibstalkonstruktsiya" fra ministeriet for forsamling og særlige byggearbejder i USSR, Kemerovo-regionen | 22.05 . 1986 | konstruktion | * Bryansk-regionen | [HS 259] |
298 | Tsybulevsky Khaim Shulimovich | 1908 - ???? | Direktør for Sudzhenskaya MTS Anzhero-Sudzhensky-distriktet i Kemerovo-regionen | 25.02 . 1949 | landbrugs | * Odessa-regionen | |
299 | Chekmarev Yakov Grigorievich | 07/01/1910 - 16/01/1956 | Leder af sektionen af minen opkaldt efter Kirov af trusten "Leningugol" af mejetærskeren "Kemerovougol" fra ministeriet for kulindustri i de østlige regioner i USSR, Kemerovo-regionen | 28.08 . 1948 | kulindustrien | * Ulyanovsk-regionen | [HS 260] |
300 | Cherepov Yury Petrovich | 21/01/1938 - 02/02/2007 | Minearbejder ved stoppestedet for Oktyabrskaya-minen i Kuzbassugol Production Association under USSR Ministeriet for Kulindustri, Kemerovo-regionen | 12.05 . 1977 | kulindustrien | Kiselevsk | [HS 261] |
301 | Tjetjenske Pavel Moiseevich | 1910-1987 | Senior mekaniker i Sudzhenskaya MTS Anzhero-Sudzhensky-distriktet i Kemerovo-regionen | 25.02 . 1949 | landbrugs | Anzhero-Sudzhensky-distriktet | [HS 262] |
302 | Chigintsev Alexey Ilyich | 02/07/1939 - 02/05/2016 | Formand for minearbejderne i stopen af den bolsjevikiske mine i produktionsforeningen "Oblkemerovougol" fra Ministeriet for Brændstofindustri i RSFSR, Kemerovo-regionen | 14.08 . 1985 | kulindustrien | * Akmola-regionen | [HS 263] |
303 | Chikalov Stepan Ivanovich | 1900-1968 | Formand for den kollektive gård "Sibtrudenik" i Kuznetsk-distriktet i Kemerovo-regionen | 06.03 . 1948 | landbrugs | * Altai-territoriet | [HS 264] |
304 | Shabalov Kuzma Fedorovich | 16/08/1919 - 11/03/1981 | Stålproducent fra Kuznetsk jern- og stålværker fra Ministeriet for Ferro Metallurgi i USSR, Kemerovo-regionen | 22.03 . 1966 | metallurgi | * Altai-territoriet | [HS 265] |
305 | Sharkov Victor Polektovich | slægt. 1930 | Formand for minearbejderne i stopen af Karagailinskaya-minen nr. 1-2 på Prokopyevskugol-anlægget i USSR Ministeriet for Kulindustri, Kemerovo-regionen | 30.03 . 1971 | kulindustrien | * Tver-regionen | [HS 266] |
306 | Shatrov Alexander Andreevich | slægt. 27.08.1927 | Montør-montør af Baidaevsky Mine Construction and Installation Department nr. 1 i Kuzbassshakhtostroy Combine fra USSR Ministeriet for Kulindustri, by. Novokuznetsk, Kemerovo-regionen | 12.05 . 1977 | kulindustrien | * Tver-regionen | [HS 267] |
307 | Shevchenko Maria Moiseevna | 1909 - ???? | Link kollektiv gård "Udarnik felter" Promyshlennovsky-distriktet i Kemerovo-regionen | 25.02 . 1949 | landbrugs | Kemerovo-regionen | [HS 268] |
308 | Shevchenko Olga Dmitrievna | 16/05/1931 - 03/2001 | Senior planter af metallet fra Kuznetsk Metallurgical Plant opkaldt efter V.I. Lenin fra Ministeriet for Ferro Metallurgi i USSR, Kemerovo-regionen | 30.03 . 1971 | metallurgi | * Tyumen-regionen | [HS 269] |
309 | Shishkin Vasily Alekseevich | slægt. 01/06/1927 | Senior støber af metal på det vestsibiriske metallurgiske anlæg opkaldt efter 50-årsdagen for den store oktoberrevolution i USSR Ministeriet for jernmetallurgi, Kemerovo-regionen | 30.03 . 1971 | metallurgi | Topkinsky-distriktet | [HS 270] |
310 | Schmalz (Pecherina) Galina Mikhailovna [11] | slægt. 1934 | Svinefarm fra statsgården "Zarya" Promyshlenny-distriktet i Kemerovo-regionen | 22.03 . 1966 | landbrugs | Promyshlenovsky-distriktet | [HS 271] |
311 | Shpileva Praskovya Vasilievna | 1913 - ???? | Link svineavl statsfarm "Udarnik" fra Ministeriet for Statsfarme i USSR, Promyshlenovsky-distriktet i Kemerovo-regionen | 25.02 . 1949 | landbrugs | * Altai-territoriet | [HS 272] |
312 | Yudin Vasily Tikhonovich | 09/08/1910 - 11/06/1993 | Føreren af kortegen i Kemerovo Department of Motor Transport fra Ministeriet for Motor Transport og Motorveje i RSFSR | 05.10 . 1966 | transportere | Kemerovo-regionen | |
313 | Yutkina Anna Kondratievna | 19/04/1894 - 22/03/1983 | Link kollektiv gård "Krasny Perekop" i Mariinsky-distriktet i Kemerovo-regionen | 20.05 . 1948 | landbrugs | Mariinsky-distriktet | [HS 273] |
314 | Yuferov Ivan Semyonovich | 21/11/1928 - 29/02/2012 | Brigadeleder fra avlsstatsgården "Oktyabrsky" i Kemerovo-distriktet i Kemerovo-regionen | 06.09 . 1973 | landbrugs | Kemerovo-distriktet | [HS 274] |
315 | Jusjtjenko Vladimir Viktorovich | slægt. 1928 | Senior operatør-ruller af det vestsibiriske metallurgiske anlæg opkaldt efter 50-årsdagen for den store oktoberrevolution i USSR Ministeriet for Ferro Metallurgi, Kemerovo-regionen | 30.03 . 1971 | metallurgi | * Kiev-regionen | [HS 275] |
316 | Yazovsky Ivan Egorovich | 1917 - ???? | Link kollektiv gård "Pyatiletka om 4 år" i Kuznetsk-distriktet i Kemerovo-regionen | 25.02 . 1949 | landbrugs | * Kurgan-regionen | [HS 276] |
317 | Yakovenko Petr Trifonovich | 1892 - ???? | Link kollektiv gård opkaldt efter K. Marx Promyshlenny-distriktet i Kemerovo-regionen | 06.03 . 1948 | landbrugs | * Cherson-regionen | [HS 277] |
318 | Yakovkin Vasily Abramovich | 1909 - ???? | Traktorfører af den kollektive gård opkaldt efter Michurin Promyshlenny-distriktet i Kemerovo-regionen | 19.04 . 1967 | landbrugs | Mariinsky-distriktet | [HS 278] |
319 | Yalevskiy Vladlen Danilovich | 29/05/1926 - 12/10/2005 | Direktør for Zyryanovskaya-minen i Yuzhkuzbassugol Combine fra USSR Ministeriet for Kulindustri, Kemerovo-regionen | 30.03 . 1971 | kulindustrien | * Zhytomyr-regionen | [HS 279] |
320 | Yashunkin Ivan Alekseevich | 1933-1988 | Formand for den kollektive gård "Vperyod" i Novokuznetsk-distriktet i Kemerovo-regionen | 13.12 . 1972 | landbrugs | Kemerovo-regionen |
Ingen. | Efternavn, navn, patronym | Life dates | Aktivitet | Opgavedato _ | Industri | Fødselssted | HS |
---|---|---|---|---|---|---|---|
en | Alekseev Nikolai Alexandrovich | 17/11/1924 - 23/06/2009 | Leder af afdelingen "Omsktselinstroy" af Ministeriet for Landbrugskonstruktion af RSFSR, Omsk-regionen | 07.05 . 1971 | konstruktion | Topkinsky-distriktet | [GS 1] |
2 | Anuchin Afanasy Fedorovich [1] | 18/01/1906 - 01/05/1967 | Direktør for Cherepanovsky Grain State Farm i Cherepanovsky-distriktet i Novosibirsk-regionen | 11.01 . 1957 | Landbrug | Novokuznetsk | [GS 2] |
3 | Bagaev Nikolai Alekseevich | 15/12/1928 - 09/02/2002 | Formand for bilister i Novosibirsk Passenger Motor Transport Enterprise No. 1 fra Ministeriet for Vejtransport i RSFSR | 13.05 . 1977 | transportere | Novokuznetsk-distriktet | [GS 3] |
fire | Baisarina Sarvar Mukhamedinovna | 01/01/1936 - 19/12/1986 | Syerske-mindre fra Petropavlovsk tøjfabrikken "Komsomolskaya Pravda" fra Ministeriet for Let Industri i den kasakhiske SSR, Nordkasakhstan-regionen | 16.01 . 1974 | let industri | Belovo | [GS 4] |
5 | Baranov Yuri Ivanovich | slægt. 01/03/1934 | Direktør for minen opkaldt efter avisen "Socialist Donbass" fra produktionsforeningen " Donetskugol " fra Ministeriet for Kulindustri i den ukrainske SSR, Donetsk-regionen | 02.03 . 1981 | kulindustrien | Novokuznetsk | [GS 5] |
6 | Bogomolov Alexander Alexandrovich | 13/02/1929 - 29/10/1977 | Indbygget mekaniker fra Yakut Territorial Administration af Civil Air Fleet | 16.04 . 1963 | transportere | Taiga | [GS 6] |
7 | Borodin Pavel Petrovich | 10/07/1926 - 02/04/2001 | Senior pickler fra den koldvalsede butik på Novosibirsk Metallurgical Plant opkaldt efter A. N. Kuzmin fra Novosibirsk Ministerråd | 19.07 . 1958 | metallurgi | ? | [GS 7] |
otte | Burakov Alexander Panteleevich | slægt. 27.05.1930 | Mester af Lvov -anlægget opkaldt efter V.I. Lenin fra Ministeriet for Radioindustri i USSR | 26.04 . 1971 | radioindustrien | ? | [GS 8] |
9 | Bushuev Mikhail Serpionovich | 11/12/1928 - 04/09/2010 | Chauffør af Tomsk Passenger Motor Transport Enterprise No. 1 af Ministeriet for Vejtransport i RSFSR | 04.05 . 1971 | transportere | Yashkinsky-distriktet | [GS 9] |
ti | Golikov Mikhail Fyodorovich | slægt. 1931 | Traktorfører fra statsgården "Chumyshsky" i Kytmanovsky-distriktet i Altai-territoriet | 08.04 . 1971 | Landbrug | ? | |
elleve | Demchenko Petr Trofimovich | 10/03/1924 - 01/11/1990 | Monteringsmontør af Gomel-fabrikken for måleinstrumenter under ministeriet for instrumentteknik, automatisering og kontrolsystemer i USSR | 03.01 . 1974 | instrumentering | Belovsky-distriktet | [GS 10] |
12 | Dereveva Marfa Nikolaevna | 1893 - ???? | Link kollektiv gård "Avangard" Bogotolsky-distriktet i Krasnoyarsk-territoriet | 10.04 . 1948 | Landbrug | ? | |
13 | Egovtsev Alexander Ilyich | slægt. 18.04.1928 | Skift tilsynsførende for Lysva Metallurgical Plant i USSR Ministeriet for Ferro Metallurgi, Perm-regionen | 22.03 . 1966 | metallurgi | Novokuznetsk | [GS 11] |
fjorten | Zolotarev Sergey Grigorievich | 1906 - ???? | Direktør for Dzhambul MTS i Dzhambul-regionen | 28.03 . 1948 | Landbrug | Tisulsky-distriktet | [GS 12] |
femten | Kleyman Vladimir Leonidovich | 11/11/1930 - 04/07/2014 | Første vicegeneraldesigner - Stedfortrædende leder af Design Bureau of Mechanical Engineering i USSR Ministeriet for General Mechanical Engineering, Chelyabinsk-regionen | 17.02 . 1975 | Maskiningeniør | Yaya-distriktet | [GS 13] |
16 | Kolupaev Kirill Ivanovich | 03/10/1919 - 06/08/1992 | Direktør for statsgården "Chistunsky" Topchikhinsky-distriktet i Altai-territoriet | 23.06 . 1966 | Landbrug | Prokopyevsk | [GS 14] |
17 | Lantsov Vladimir Stepanovich | 15/10/1925 - 01/09/2005 | Formand for låsesmede i Altai Motor Plant under Ministeriet for Traktor og Landbrugsteknik i USSR, bjerge. Barnaul | 05.08 . 1966 | Maskiningeniør | Belovsky-distriktet | [GS 15] |
atten | Lesnikov Mikhail Yakovlevich | 11/06/1928 - 1998 | Brigadeleder i det integrerede team af ledelse af hovedfaciliteterne i Krasnoyarskgesstroy under Ministeriet for Energi og Elektrificering af USSR, Krasnoyarsk-territoriet | 01.06 . 1973 | energi | Guryevsky-distriktet | [GS 16] |
19 | Matryonin Alexander Sergeevich | 26/08/1924 - 20/09/2002 | Viceminister for General Mechanical Engineering i USSR, generalløjtnant, bjerge. Moskva | 02.03 . 1990 | Maskiningeniør | Kemerovo | [GS 17] |
tyve | Merzhvinskaya Anna Konstantinovna | 19/03/1922 - 01/07/1991 | Formand for statsgården "Luzinsky" Omsk-distriktet i Omsk-regionen | 22.03 . 1966 | Landbrug | Mariinsky-distriktet | [GS 18] |
21 | Mikhailov Nikolai Nikolaevich | 17/12/1941 - 30/01/2014 | Senior smelter fra Norilsk Mining and Metallurgical Plant opkaldt efter A.P. Zavenyagin fra USSR Ministeriet for Nonferrous Metallurgi, Krasnoyarsk Territory | 12.05 . 1977 | metallurgi | Belovo | [HS 19] |
22 | Nikolaeva Vera Semyonovna | 10/09/1925 - 21/07/2011 | Overlæge på Central District Hospital i Turinsky District i Sverdlovsk-regionen | 04.02 . 1969 | sundhedsvæsen | Yurginsky-distriktet | [GS 20] |
23 | Panin Vasily Mikhailovich | 28/11/1929 - 10/08/2008 | Seniorelektrolysator fra Bratsk Aluminiumsværk under Ministeriet for Ikke-jernmetallurgi i USSR, Irkutsk-regionen | 30.03 . 1971 | metallurgi | tæer | [HS 21] |
24 | Pikhterev Vladimir Nikitovich | slægt. 29/03/1933 | Minearbejder i minens stope opkaldt efter E. T. Abakumov fra mejetærskeren " Donetskugol " fra Ministeriet for Kulindustri i den ukrainske SSR, Donetsk-regionen | 30.03 . 1971 | kulindustrien | Kiselevsk | |
25 | Polyanskaya Polina Alekseevna | 1941 - 12.20017 | Gipser af konstruktions- og installationstog nr. 699 fra Tsentrobamstroy-trusten under Transportministeriets Byggeri i USSR, Amur-regionen | 25.10 . 1984 | konstruktion | ? | [HS 22] |
26 | Roslova Alexandra Egorovna | slægt. 08/05/1926 | Formand for malerne i konstruktions- og installationsafdelingen nr. 2 af konstruktions- og installationsfonden nr. 2 i ministeriet for byggeri i USSR, bjerge. Frunze fra den kirgisiske SSR | 12.05 . 1977 | konstruktion | Belovsky-distriktet | |
27 | Sevostyanov Alexey Dmitrievich | 1936-1995 | Leder af sektionen af mekaniseringsafdelingen i Krasnoyarskgesstroy under Ministeriet for Energi og Elektrificering af USSR, Krasnoyarsk-territoriet | 01.06 . 1973 | energi | ? | [HS 23] |
28 | Somkin Sergey Alexandrovich | 12/01/1938 - 05/07/2012 | Valse på Nikopol Yuzhnotrubny-fabrikken opkaldt efter 50-årsdagen for den store socialistiske oktoberrevolution i Ministeriet for Ferro Metallurgi i den ukrainske SSR, Dnepropetrovsk-regionen | 29.10 . 1985 | metallurgi | Kiselevsk | [GS 24] |
29 | Sugatov Fedor Izotovich | 19/02/1910 - ???? | Smed af vogndepotet Pervaya Rechka , Far Eastern Railway, Primorsky Krai | 01.08 . 1959 | transportere | Tisulsky-distriktet | |
tredive | Toroptsev Yury Lavrentievich | 25/03/1925 - 27/12/2020 | Formand for turbinemekanikken i Nevinnomyssk -sektionen af trusten "Kavkazenergomontazh" fra ministeriet for energi og elektrificering af USSR, Stavropol-territoriet | 20.04 . 1971 | energi | Anzhero-Sudzhensk | [GS 25] |
31 | Khabarova Natalya Evgenievna | 24/03/1936 - 21/10/2013 | Chefgeolog for Shmidtov Exploration Expedition af Ministeriet for Geologi i RSFSR, Chukotka Autonome Okrug | 10.03 . 1981 | geologi | Belovsky-distriktet | [HS 26] |
32 | Khvostov Alexander Gerasimovich | slægt. 1922 | Senior svejser fra Karaganda Metallurgical Plant i Ministeriet for Ferro Metallurgi i USSR | 30.03 . 1971 | metallurgi | ? | |
33 | Khlebnikov Boris Ivanovich | 30/06/1922 - 01/01/2001 | Leder af testafdelingen for State Union Design Bureau of Special Machine Building (Spetsmash) i statsudvalget for USSR's ministerråd for forsvarsudstyr | 17.06 . 1961 | Maskiningeniør | Belovsky-distriktet | [GS 27] |
34 | Shakhov Mikhail Iosifovich | 1922 - 06/12/1987 | Kombiner operatør af Ravnopolskaya MTS i Kuibyshevsky-distriktet i Rostov-regionen | 21.08 . 1953 | Landbrug | Chebulinsky-distriktet | [GS 28] |
35 | Yurkin Konstantin Antonovich | 06/03/1909 - 23/09/1985 | Link kollektiv gård "Red Banner" Nazarovsky-distriktet i Krasnoyarsk-territoriet | 01.06 . 1949 | landbrugs | Tyazhinskiy-distriktet | [HS 29] |
Ingen. | Efternavn, navn, patronym | Life dates | Aktivitet | Opgavedato _ | Industri | Bopælsområde | HS |
---|---|---|---|---|---|---|---|
en | Bocharov Viktor Ivanovich | slægt. 23.10.1933 | Leder af mejetærskeren "Yakutuglestroy" af Ministeriet for Kulindustri i USSR, Neryungri-distriktet i Yakut autonome sovjetiske socialistiske republik | 28.08 . 1985 | kulindustrien | Kemerovo | [GS 1] |
2 | Devyatko Vladimir Grigorievich | 31/05/1931 - 1993 | Kulmejetærskere ved Norilskaya-minen i Norilsk Mining and Metallurgical Plant opkaldt efter A.P. Zavenyagin fra USSR Ministeriet for Nonferrous Metallurgi, Krasnoyarsk-territoriet | 04.12 . 1965 | metallurgi | Mezhdurechensk | [GS 2] |
3 | Pereshivko Tatyana Yakovlevna | slægt. 1939 | Svinefarm fra Pobeditel-statsgården, Kormilovsky-distriktet , Omsk-regionen | 25.12 . 1959 | landbrugs | Prokopevsky-distriktet | [GS 3] |
Ingen. | Efternavn, navn, patronym | Life dates | Aktivitet | Opgavedato _ | Dato for afsavn | Industri | Fødselssted | HS |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
en | Gulevich Moses Vasilievich | 14/12/1919 - ???? | Kombiner af Kemerovo MTS i Kemerovo-distriktet i Kemerovo-regionen | 11.01 . 1957 | 14.11 . 1988 | landbrugs | Kemerovo-distriktet | [GS 1] |
2 | Ermolov Anatoly Nikanorovich | 05/01/1913 - 11/12/1977 | Formand for den kollektive gård "Udarnik fields" Promyshlennovsky-distriktet i Kemerovo-regionen | 25.02 . 1949 | 25.09 . 1950 | landbrugs | * Kostroma-regionen | [GS 2] |
over helte fra socialistisk arbejde | Lister||
---|---|---|
Regioner i Rusland |
| |
Ruslands byer | ||
Hviderusland | Brest-regionen (64) Vitebsk-regionen (88) Gomel-regionen (86) Grodno-regionen Minsk-regionen Mogilev-regionen | |
Kasakhstan | Akmola-regionen (139) Aktobe-regionen (105) Alma-Atas region Atyrau-regionen (68) Østkasakhstan-regionen (161) Zhambyl-regionen (252) Vest-Kasakhstan-regionen Karaganda-regionen (143) Kyzylorda-regionen Kostanay-regionen (149) Mangystau-regionen (23) Pavlodar-regionen (66) Nordkasakhstan-regionen (117) Turkestan-regionen | |
Usbekistan | Andijan-regionen Bukhara-regionen Jizzakh-regionen Karakalpakstan (36) Kashkadarya-regionen Navoi-regionen Namangan-regionen Samarkand-regionen Surkhandarya-regionen Syrdarya-regionen Tashkent-regionen Fergana-regionen Khorezm-regionen | |
Ukraine | Vinnytsia-regionen Volyn-regionen Dnipropetrovsk-regionen Donetsk-regionen Zhytomyr Oblast Transcarpathian region (45) Zaporozhye-regionen Ivano-Frankivsk-regionen Kyiv-regionen Kirovograd-regionen Lugansk-regionen (211) Lviv-regionen (95) Mykolaiv-regionen (139) Odessa-regionen (184) Poltava-regionen Rivne-regionen (39) Sumy-regionen Ternopil-regionen Kharkov-regionen Kherson-regionen Khmelnitsky-regionen Cherkasy-regionen Chernihiv-regionen Chernivtsi-regionen | |
Andre tidligere republikker i USSR |
| |
Erhverv | ||
Nationaliteter |