Denne liste omfatter:
Tabellerne viser heltenes efternavn, navn og patronym, stilling og arbejdssted på tidspunktet for tildeling af titlen, datoen for dekretet fra Præsidiet for USSR's Øverste Sovjet , gren af den nationale økonomi, fødested / bopæl, samt et link til en biografisk artikel på webstedet " Heroes of the country ". Tabelformatet giver mulighed for at sortere efter de angivne parametre ved at klikke på pilen i den ønskede kolonne.
Den første i Novosibirsk-regionen, der blev tildelt titlen som Helten af Socialistisk Arbejder, var lokomotivføreren af depotet Novosibirsk ved Tomsk Railway Nikolai Aleksandrovich Lunin , som blev tildelt denne højeste grad af udmærkelse ved dekret fra Præsidiet for Den Øverste Sovjet. af USSR af 5. november 1943 for særlige fordele ved at levere transport til fronten og den nationale økonomi og enestående resultater i genoprettelse af jernbaneøkonomien under vanskelige krigstidsforhold.
Langt størstedelen af Helte fra Socialistisk Arbejder i regionen er i landbrugssektoren - 80 mennesker; transport - 17; radio og elektronisk industri, videnskab - 12 hver; forsvarsindustri, byggeri - 9 hver; nuklear industri - 6; maskinteknik - 5; energi - 4; metallurgisk, elektrisk, let industri, offentlig administration - 3 hver; fødevareindustrien - 2; byggematerialeindustri, værktøjsmaskineindustri, kemisk industri, kommunikation, uddannelse, sundhedspleje - 1 stk.
Ingen. | Efternavn, navn, patronym | Life dates | Aktivitet | Opgavedato _ | Industri | Fødselssted | HS |
---|---|---|---|---|---|---|---|
en | Alabugina Anna Alekseevna | 02/08/1908 - 29/10/1972 | Link frødyrkende kollektiv gård "Union of Builders" Oyashinsky-distriktet i Novosibirsk-regionen | 20.03 . 1949 | landbrugs | Moshkovsky-distriktet | [GS 1] |
2 | Andreev Andrey Alexandrovich | 18/05/1907 - 18/03/1999 | Leder af tilliden "Sibelektromontazh" af Ministeriet for forsamling og særlige byggearbejder i USSR, bjerge. Novosibirsk | 07.05 . 1971 | konstruktion | * Smolensk-regionen | [GS 2] |
3 | Antipova Alexandra Tikhonovna | 17/06/1925 - 13/06/2016 | Mælkepige på det statslige avlsanlæg "Pervomaisky" i det tatariske distrikt i Novosibirsk-regionen | 10.02 . 1975 | landbrugs | * Oryol-regionen | [GS 3] |
fire | Anuchin Afanasy Fedorovich [1] | 18/01/1906 - 01/05/1967 | Direktør for Cherepanovsky Grain State Farm i Cherepanovsky-distriktet i Novosibirsk-regionen | 11.01 . 1957 | landbrugs | * Kemerovo-regionen | [GS 4] |
5 | Babushkina Maria Stepanovna | 02/07/1927 - 17/05/2017 | Leder af butikken i anlæg nr. 617 i Novosibirsk Economic Council | 07.03 . 1960 | radioelektronprom | Kochenevsky-distriktet | [GS 5] |
6 | Bagaev Nikolai Alekseevich | 12/08/1928 - 09/02/2002 | Formand for bilister i Novosibirsk Passenger Motor Transport Enterprise No. 1 fra Ministeriet for Vejtransport i RSFSR | 13.05 . 1977 | transportere | * Kemerovo-regionen | [GS 6] |
7 | Baiduga Mikhail Petrovich | 08/05/1913 - 09/07/1982 | Formand for statsgården "Reshetovsky" i Kochkovsky-distriktet i Novosibirsk-regionen | 19.04 . 1967 | landbrugs | Kochkovsky-distriktet | [GS 7] |
otte | Baimukanov Andrey Kamashevich | 06/01/1929 - 02/06/2000 | Kvæg fra den fedende statsgård "Krasnozersky" i Krasnozersky-distriktet i Novosibirsk-regionen | 08.04 . 1971 | landbrugs | * Østkasakhstan-regionen | [GS 8] |
9 | Bannikova Vassa Ivanovna | 1910-1974 | Link frødyrkende kollektiv gård "Lnovod" Maslyaninsky-distriktet i Novosibirsk-regionen | 20.03 . 1949 | landbrugs | * Kirov-regionen | [GS 9] |
ti | Bannova Evdokia Ivanovna | 25/12/1924 - 24/06/2005 | Kalv på Mayak-statsgården, Chanovsky-distriktet , Novosibirsk-regionen | 08.04 . 1971 | landbrugs | Chanovsky-distriktet | [GS 10] |
elleve | Begunov Vasily Makarovich | 1903 - ???? | Formand for den kollektive gård opkaldt efter Ordzhonikidze, Novosibirsk-distriktet , Novosibirsk-regionen | 11.01 . 1957 | landbrugs | Novosibirsk-regionen | [GS 11] |
12 | Berezikov Yakov Akimovich | 10/08/1894 - 15/03/1972 | Direktør for kornstatsgården "Zavyalovsky" fra ministeriet for statsgårde i USSR, Toguchinsky-distriktet i Novosibirsk-regionen | 01.04 . 1948 | landbrugs | * Altai-territoriet | [GS 12] |
13 | Berezovskaya (Zherebtsova) Irina Guryanovna [2] | 1905-1991 | Link kollektiv gård "Lnovod" Maslyaninsky-distriktet i Novosibirsk-regionen | 08.03 . 1948 | landbrugs | Maslyaninsky-distriktet | [GS 13] |
fjorten | Biryulyaev Fedor Vasilievich | 05/08/1931 - 05/06/1988 | Formand for den integrerede brigade i konstruktions- og installationsafdelingen nr. 1 i konstruktionsafdelingen "Sibacademstroy", Novosibirsk-regionen | 29.04 . 1967 | konstruktion | Kargatsky-distriktet | [GS 14] |
femten | Boreskov Georgy Konstantinovich | 20/04/1907 - 08/12/1984 | Direktør for Institute of Catalysis, Sibirisk afdeling af USSR Academy of Sciences , Novosibirsk-regionen | 29.04 . 1967 | videnskaben | * Omsk-regionen | [GS 15] |
16 | Borisenko Timofei Yakovlevich | 20/02/1919 - 2002 | Kranfører af brotog nr. 472 fra brobygningsfond nr. 2 fra Transportministeriets Byggeri i USSR, Novosibirsk-regionen | 28.07 . 1966 | konstruktion | * Chernihiv-regionen | [GS 16] |
17 | Borodin Pavel Petrovich | 10/07/1926 - 02/04/2001 | Senior pickler fra den koldvalsede butik på Novosibirsk Metallurgical Plant opkaldt efter A. N. Kuzmin fra Novosibirsk Economic Council | 19.07 . 1958 | metallurgi | * Kemerovo-regionen | [GS 17] |
atten | Brykin Alexander Ivanovich | 16/08/1920 - 30/04/2021 | Direktør for Novosibirsk -fabrikken for halvlederenheder i ministeriet for elektronisk industri i USSR | 12.08 . 1975 | radioelektronprom | * Trans-Baikal-territoriet | [GS 18] |
19 | Bugakov Yury Fyodorovich | 25/01/1938 - 30/12/2020 | Formand for den kollektive gård "Bolshevik" Ordynsky-distriktet i Novosibirsk-regionen | 02.10 . 1987 | landbrugs | Novosibirsk | [HS 19] |
tyve | Vanag Gleb Alekseevich | 26/04/1922 - 13/11/1991 | Direktør for Novosibirsk Aviation Plant opkaldt efter V.P. Chkalov fra Ministeriet for Luftfartsindustri i USSR | 26.04 . 1971 | Maskiningeniør | * Tasjkent-regionen | [GS 20] |
21 | Vasyutin Stepan Ivanovich | 27/12/1897 - 04/07/1982 | Formand for den kollektive gård "Red Partizan" i Novosibirsk-distriktet i Novosibirsk-regionen | 20.03 . 1949 | landbrugs | * Kursk-regionen | [HS 21] |
22 | Vinogradova Anna Ivanovna | 19/05/1917 - 07/04/2008 | Formand for vognmændene på Novosibirsk elektrovakuumanlæg under ministeriet for elektronisk industri i USSR | 29.07 . 1966 | radioelektronprom | * Yaroslavl-regionen | [HS 22] |
23 | Vlasenko Markel Demidovich | 06/02/1928 - 26/11/2010 | Smørmester fra Chanovsky Butter Plant fra Ministeriet for Kød- og Mejeriindustri i RSFSR, Novosibirsk Region | 14.06 . 1966 | fødevareindustri | Vengerovsky-distriktet | [HS 23] |
24 | Vlasenko Nikolai Petrovich | 28/02/1922 - 27/08/2020 | Installatør af trusten "Sibsantekhmontazh" fra Ministeriet for forsamling og særlige byggearbejder i USSR, bjerge. Novosibirsk | 29.08 . 1969 | konstruktion | Novosibirsk-regionen | [GS 24] |
25 | Vlasov Pavel Semyonovich | 21/09/1901 - 18/06/1987 | Direktør for Novosibirsk-fabrikken for kemiske koncentrater under Ministeriet for Medium Machine Building i USSR | 26.04 . 1971 | atomprom | * Chelyabinsk-regionen | [GS 25] |
26 | Vorotnikov Vladimir Vasilievich | 06/04/1940 - 20/02/2022 | Elektrisk svejser af montage- og konstruktionsafdelingen nr. 78 af trusten "Khimelektromontazh" fra Ministeriet for Medium Machine Building i USSR, bjerge. Novosibirsk | 10.03 . 1981 | atomprom | Suzunsky-distriktet | [HS 26] |
27 | Garkusha Ivan Maksimovich | 24/10/1929 - 31/03/2012 | Senior raffinaderi af Novosibirsk-blikfabrikken under Ministeriet for Nonferrous Metallurgi i USSR | 30.03 . 1971 | metallurgi | Kuibyshevsky-distriktet | [GS 27] |
28 | Glushatov Vasily Prokhorovich | slægt. 21/03/1926 | Turner fra det sibiriske anlæg til bygning af tunge elektriske maskiner i USSR Ministeriet for den elektriske industri, bjerge. Novosibirsk | 08.08 . 1966 | elektroteknisk industri | * Kaluga-regionen | [GS 28] |
29 | Golovacheva Anastasia Dmitrievna | 12/07/1926 - 29/12/2010 | Kalv på Marshansky-statsgården, Kargatsky-distriktet , Novosibirsk-regionen | 06.09 . 1973 | landbrugs | Kargatsky-distriktet | [GS 29] |
tredive | Gorbunov Gennady Markelovich | slægt. 12-11-1936 | Kollektiv gårdsoperatør "Frem til kommunismen" Karasuksky-distriktet i Novosibirsk-regionen | 13.12 . 1973 | landbrugs | Karasuk-regionen | [HS 30] |
31 | Gorbunov Matvey Prokopevich | 15/08/1915 - 28/03/1968 | Formand for Novy Gorodok kollektive gård, Bolotninsky District , Novosibirsk Region | 08.03 . 1948 | landbrugs | Novosibirsk-regionen | [HS 31] |
32 | Gorina Maria Semyonovna | 1909 - 25/01/1996 | Link frødyrkende kollektiv gård "Lnovod" Maslyaninsky-distriktet i Novosibirsk-regionen | 29.05 . 1950 | landbrugs | * Kirov-regionen | [HS 32] |
33 | Goryachev Fedor Stepanovich | 24/09/1905 - 11/09/1996 | Førstesekretær for Novosibirsks regionale udvalg for CPSU | 01.12 . 1972 | offentlig administration | * Chuvashia | [HS 33] |
34 | Gromadsky Andrey Stepanovich | 29/11/1920 - 05/10/2009 | Formand for den kollektive gård opkaldt efter Kirov, Kolyvansky-distriktet , Novosibirsk-regionen | 23.12 . 1976 | landbrugs | * Kiev-regionen | [HS 34] |
35 | Gubkova Alexandra Matveevna | slægt. 24/06/1928 | Formand for betonarbejderne i Novosibirsketzstroy fra Sibenergostroy-trusten under Ministeriet for Energi og Elektrificering af USSR, bjerge. Novosibirsk | 20.04 . 1971 | energi | Vengerovsky-distriktet | [HS 35] |
36 | Gusev Georgy Ivanovich | 23/12/1917 - 24/09/1997 | Fræseoperatør af Novosibirsk Aviation Plant opkaldt efter V.P. Chkalov fra USSR's luftfartsministerium | 22.07 . 1966 | Maskiningeniør | * Altai-territoriet | [HS 36] |
37 | Danilov Vasily Vasilievich | 01/12/1922 - ???? | Turner fra Novosibirsk -anlægget for lavspændingsudstyr i USSR Ministeriet for Mekanisk Teknik | 26.04 . 1971 | forsvarsindustrien | Ust-Tarksky-distriktet | [HS 37] |
38 | Dedyaeva Valentina Efimovna | slægt. 13/03/1932 | Formand for den kollektive gård "Talmensky" Iskitimsky-distriktet i Novosibirsk-regionen | 22.03 . 1966 | landbrugs | Iskitimsky-distriktet | [HS 38] |
39 | Demidenko Vladimir Grigorievich | 25/07/1913 - 28/12/1992 | Formand for den kollektive gård "Sibirien" i det tatariske distrikt i Novosibirsk-regionen | 19.04 . 1967 | landbrugs | Tatarsky-distriktet | [HS 39] |
40 | Dergunov Pyotr Kondratievich | 21/12/1915 - 08/10/1994 | Formand for den kollektive gård opkaldt efter Lenin, Suzunsky-distriktet , Novosibirsk-regionen | 11.01 . 1957 | landbrugs | Suzunsky-distriktet | [HS 40] |
41 | Dereshev Anatoly Ivanovich | 25/11/1936 - 01/07/2022 | Turner fra Novosibirsk -anlægget "Elektrosignal" fra ministeriet for radioindustri i USSR | 16.01 . 1974 | radioelektronprom | * Krasnoyarsk-territoriet | [HS 41] |
42 | Dolgushin Nikolai Sergeevich | 10/06/1921 - 10/05/1994 | Formand for betonarbejderne i byggeafdelingen nr. 18 af trusten "Zapsibtransstroy" fra Transportministeriet Byggeri af USSR, bjerge. Novosibirsk | 02.06 . 1962 | konstruktion | * Ryazan-regionen | [HS 42] |
43 | Dorogina Galina Georgievna | 01/01/1940 - 07/11/2006 | Formand for fjerkræstatsgården "Talmensky" Iskitimsky-distriktet i Novosibirsk-regionen | 08.04 . 1971 | landbrugs | * Vitebsk-regionen | [HS 43] |
44 | Egorov Ivan Alexandrovich | 24/03/1904 - 18/01/1992 | Direktør for statsfarmen "Berdsky" Iskitimsky-distriktet i Novosibirsk-regionen | 22.03 . 1966 | landbrugs | * Saratov-regionen | [HS 44] |
45 | Ezhakov Efim Nikolaevich | 20/10/1914 - 18/03/1990 | Formand for plasterere i konstruktions- og installationsafdelingen nr. 1 i Otdelstroy-4 Trust i Novosibirsk Economic Council | 09.08 . 1958 | konstruktion | * Tyumen-regionen | [HS 45] |
46 | Elichev Yakov Mikhailovich | 19/10/1908 - 22/12/1989 | Murer af den 2. byggeplads af tilliden "Tomsktransstroy" af Transportministeriet Byggeri af USSR, bjerge. Novosibirsk | 09.08 . 1958 | konstruktion | * Kurgan-regionen | [HS 46] |
47 | Elfimov Vasily Petrovich | 25/10/1925 - 22/11/1989 | Kombiner af statsgården "Chiksky" i Kochenevsky-distriktet i Novosibirsk-regionen | 13.12 . 1972 | landbrugs | Kolyvansky-distriktet | [HS 47] |
48 | Enin Petr Semyonovich | 16/07/1926 - 18/08/2003 | Togekspeditør af Novosibirsk -afdelingen af Tomsk-jernbanen, Novosibirsk-regionen | 01.08 . 1959 | transportere | Kochkovsky-distriktet | [HS 48] |
49 | Ermakov Alexander Ivanovich | 10/08/1916 - 24/05/1987 | Turner af anlægget " Sibselmash " fra ministeriet for forsvarsindustri i USSR, bjerge. Novosibirsk | 28.07 . 1966 | forsvarsindustrien | * Altai-territoriet | [HS 49] |
halvtreds | Zhivetieva Lyubov Petrovna | 06/10/1941 - 20/05/2014 | Husdyrspecialist fra statens avlsanlæg "Pervomaisky" i det tatariske distrikt i Novosibirsk-regionen | 29.05 . 1990 | landbrugs | Tatarsky-distriktet | [HS 50] |
51 | Zaitsev Alexander Vasilievich | 15/06/1910 - 26/02/1996 | Direktør for avlsfarmen "Pervomaisky" i det tatariske distrikt i Novosibirsk-regionen | 11.12 . 1973 | landbrugs | * Trans-Baikal-territoriet | [HS 51] |
52 | Zaitseva Maria Petrovna | 22/07/1915 - 16/04/1989 | Mælkepige fra statsgården "Lugovskoy" i Novosibirsk-distriktet i Novosibirsk-regionen | 22.03 . 1966 | landbrugs | * Kirov-regionen | [HS 52] |
53 | Zamerets Praskovia Alexandrovna | slægt. 28-12-1936 | Bagermester for bageforeningen "Voskhod" fra kontoret for bageindustrien i forretningsudvalget for Novosibirsks regionale råd for arbejderdeputerede | 12.05 . 1977 | fødevareindustri | * Altai-territoriet | [HS 53] |
54 | Zebrov Timofei Nikitovich | 23/05/1906 - 27/12/1980 | Link kollektiv gård "Rød partisan" i Novosibirsk-distriktet i Novosibirsk-regionen | 20.03 . 1949 | landbrugs | Novosibirsk-regionen | [HS 54] |
55 | Zonenko Petr Pavlovich | 31/05/1905 - 31/12/1981 | Direktør for Novosibirsk elektrovakuumanlæg under Ministeriet for Elektronisk Industri i USSR | 29.07 . 1966 | radioelektronprom | * Luhansk-regionen | [HS 55] |
56 | Zotikov Vasily Ansikritovich | 14/01/1924 - 07/10/1991 | Link kollektiv gård "ung leninist" i Novosibirsk-distriktet i Novosibirsk-regionen | 29.05 . 1950 | landbrugs | * Vologda-regionen | [HS 56] |
57 | Ivanov Nikolai Markelovich | 18/05/1911 - 20/08/1974 | Leder af konstruktionsafdelingen i Sibacademstroy, generalmajor for Engineering and Technical Service, bjerge. Novosibirsk | 29.04 . 1967 | atomprom | * Pskov-egnen | [HS 57] |
58 | Ivanova Irina Fedorovna | 19/05/1917 - 26/02/2002 | Link frødyrkende kollektiv gård "Union of Builders" Oyashinsky-distriktet i Novosibirsk-regionen | 20.03 . 1949 | landbrugs | * Novgorod-regionen | [HS 58] |
59 | Ivchenko Tatyana Petrovna | 05.12.1924 - 1986 | Svinefarm fra statsgården "Bolshevik" i Novosibirsk-regionen i Novosibirsk-regionen | 08.04 . 1971 | landbrugs | * Kaluga-regionen | [HS 59] |
60 | Igutova Tatyana Semyonovna | 1933-2005 | Svinefarm fra statsgården "Chebulinsky" i Bolotninsky-distriktet i Novosibirsk-regionen | 22.03 . 1966 | landbrugs | Bolotninsky-distriktet | [HS 60] |
61 | Ilyin Nikolai Alekseevich | 12/12/1908 - 20/01/1966 | Senioragronom fra kornstatsgården "Zavyalovsky" fra ministeriet for statsfarme i USSR, Toguchinsky-distriktet i Novosibirsk-regionen | 01.04 . 1948 | landbrugs | * Samara-regionen | [HS 61] |
62 | Kazantsev Dmitry Timofeevich | 11/08/1923 - ???? | Formand for den kollektive gård "First of May" Barabinsky-distriktet i Novosibirsk-regionen | 23.06 . 1966 | landbrugs | Baraba-distriktet | [HS 62] |
63 | Kalinina Anna Alexandrovna | 17/09/1924 - ???? | Syerske-mindre fra Barabinsk beklædningsfabrik nr. 8 i Ministeriet for let industri i RSFSR, Novosibirsk-regionen | 05.04 . 1971 | let industri | Kuibyshevsky-distriktet | [HS 63] |
64 | Kalinichenko Demid Iosifovich | 07/01/1909 - 04/06/1961 | Formand for traktorbrigaden for Chernovsky MTS i Kochkovsky-distriktet i Novosibirsk-regionen | 11.01 . 1957 | landbrugs | Kochkovsky-distriktet | [HS 64] |
65 | Kalmykov Andrey Antonovich | 1908 - 22/03/1964 | Kombiner operatør af Miltyushihinskaya MTS i Cherepanovsky-distriktet i Novosibirsk-regionen | 11.01 . 1957 | landbrugs | * Tambov-regionen | [HS 65] |
66 | Karpova Nina Andreevna | slægt. 15.08.1937 | Parkbetjent på Inskaya- stationen i den vestsibiriske jernbane, Novosibirsk-regionen | 03.07 . 1986 | transportere | Kyshtovsky-distriktet | [HS 66] |
67 | Kishkin Andrey Petrovich | 20/02/1924 - 13/10/1983 | Leder af grenen af kornstatsgården "Zavyalovsky" fra USSR's statsfarmeministerium, Toguchinsky-distriktet i Novosibirsk-regionen | 01.04 . 1948 | landbrugs | * Omsk-regionen | [HS 67] |
68 | Klivlenov Mikhail Alekseevich | 28/03/1925 - 07/01/2002 | Hyrde af statsgården "Kupinsky" Kupinsky-distriktet i Novosibirsk-regionen | 22.03 . 1966 | landbrugs | * Pavlodar-regionen | [HS 68] |
69 | Kozlov Viktor Vasilievich | 07/03/1919 - 17/12/2016 | Direktør for Novosibirsk elektrovakuumanlæg under Ministeriet for Elektronisk Industri i USSR | 07.08 . 1986 | radioelektronprom | * Tyskland | [HS 69] |
70 | Kozynko Kondraty Mikhailovich | 15/10/1926 - 09/12/1995 | Låsesmed fra Kuibyshev Chemical Plant i USSR Ministry of Chemical Industry, Novosibirsk-regionen | 20.04 . 1971 | kemisk industri | Kolyvansky-distriktet | [HS 70] |
71 | Kokorin Leonid Petrovich | 31/05/1909 - 09/08/1989 | Zvenevy fra kornstatsgården "Zavyalovsky" fra ministeriet for statsfarme i USSR, Toguchinsky-distriktet i Novosibirsk-regionen | 01.04 . 1948 | landbrugs | Toguchinsky-distriktet | [HS 71] |
72 | Komarova Taisa Prokofievna | 15/08/1926 - 30/01/1996 | Direktør for Krasno-Kameshokskaya grundskole i Suzunsky-distriktet i Novosibirsk-regionen | 01.07 . 1968 | uddannelse | * Kiev-regionen | [HS 72] |
73 | Kondratenko Vasily Petrovich | slægt. 13-01-1936 | Kombiner af statsgården "Central" Dovolensky-distriktet i Novosibirsk-regionen | 22.03 . 1985 | landbrugs | Dovolensky-distriktet | [HS 73] |
74 | Konstantinov Ivan Spiridonovich | 29/08/1895 - 10/04/1964 | Senior brudgom fra Zaprudikhinsky Fåreavlsstatsgård fra Ministeriet for Statsfarme i USSR, Krasnozersky-distriktet , Novosibirsk-regionen | 04.10 . 1949 | landbrugs | Krasnozersky-distriktet | [HS 74] |
75 | Koptyug Valentin Afanasyevich | 06/09/1931 - 01/10/1997 | Direktør for N. N. Vorozhtsov Novosibirsk Institut for Organisk Kemi , formand for den sibiriske afdeling af USSR Academy of Sciences, Vicepræsident for USSR Academy of Sciences | 22.05 . 1986 | videnskaben | * Kaluga-regionen | [HS 75] |
76 | Korobeinikov Vasily Ivanovich | 12/12/1912 - 25/02/1999 | Førstesekretær for Krasnozersky District Committee for CPSU, Novosibirsk Region | 13.12 . 1972 | offentlig administration | Kargatsky-distriktet | [HS 76] |
77 | Korolev Mikhail Nikolaevich | 11/08/1906 - 23/06/1979 | Direktør for Novosibirsk Precision Machine Building Plant i USSR Ministry of Machine Building | 26.04 . 1971 | forsvarsindustrien | * Tula-regionen | [HS 77] |
78 | Korsakova Vera Vasilievna | slægt. 17.10.1920 | Skærer på Novosibirsk Læder- og Fodtøjsfabrik i Ministeriet for Let Industri i RSFSR | 09.06 . 1966 | let industri | * Smolensk-regionen | [HS 78] |
79 | Kosykh Nikolai Egorovich | 1915-1993 | Formand for den frødyrkende kollektive gård "Lnovod" Maslyaninsky-distriktet i Novosibirsk-regionen | 20.03 . 1949 | landbrugs | Maslyaninsky-distriktet | [HS 79] |
80 | Kochina Pelageya Yakovlevna | 13/05/1899 - 07/03/1999 | Leder af afdelingen for anvendt hydrodynamik ved Institut for Hydrodynamik i den sibiriske gren af USSR Academy of Sciences , akademiker ved USSR Academy of Sciences, Gor. Novosibirsk | 13.03 . 1969 | videnskaben | * Astrakhan-regionen | [HS 80] |
81 | Krivoshey Nadezhda Mikhailovna | 03/10/1921 - 17/07/2005 | Link kollektiv gård opkaldt efter Karl Marx Krasnozersky-distriktet i Novosibirsk-regionen | 19.03 . 1947 | landbrugs | Krasnozersky-distriktet | [HS 81] |
82 | Kuklin Alexander Konstantinovich | 27/02/1907 - 03/01/1982 | Formand for den frødyrkende kollektive gård "Union of Builders" i Oyashinsky-distriktet i Novosibirsk-regionen | 20.03 . 1949 | landbrugs | * Trans-Baikal-territoriet | [HS 82] |
83 | Kulakova Anna Ilyinichna | 20/03/1929 - 17/08/1992 | Stang af planten " Sibselmash " fra Ministeriet for Mekanisk Teknik i USSR, bjerge. Novosibirsk | 16.01 . 1974 | forsvarsindustrien | * Altai-territoriet | [HS 83] |
84 | Kutateladze Samson Semyonovich | 31/07/1914 - 20/03/1986 | Direktør for Institut for Termisk Fysik i den sibiriske gren af USSR Academy of Sciences , akademiker fra USSR Academy of Sciences, bjerge. Novosibirsk | 18.07 . 1984 | videnskaben | * Sankt Petersborg | [HS 84] |
85 | Lavrentiev Mikhail Alekseevich | 19-11-1900 - 15-10-1980 | Vicepræsident for USSR Academy of Sciences , formand for præsidiet for den sibiriske afdeling af USSR Academy of Sciences , bjerge. Novosibirsk | 29.04 . 1967 | videnskaben | * Tatarstan | [HS 85] |
86 | Leonov Pavel Petrovich | 25/01/1916 - 04/09/1983 | Mester af Novosibirsk Instrument-Making Plant opkaldt efter V. I. Lenin fra Ministeriet for Forsvarsindustri i USSR | 26.04 . 1971 | forsvarsindustrien | Cherepanovsky-distriktet | [HS 86] |
87 | Leunov Ivan Ivanovich | 11/11/1928 - 30/10/2014 | Direktør for statsfarmen "Berdsky" Iskitimsky-distriktet i Novosibirsk-regionen | 13.03 . 1981 | landbrugs | * Østkasakhstan-regionen | [HS 87] |
88 | Lipsky Emelyan Sergeevich | 19/07/1928 - 20/10/2007 | Turner fra Novosibirsk-anlægget af elektriske enheder fra Novosibirsk Electric Transport Production Association "Electroagregat" fra ministeriet for den elektriske industri i USSR | 10.03 . 1976 | elektroteknisk industri | Kolyvansky-distriktet | [HS 88] |
89 | Lisitsyn Viktor Nikolaevich | 16-11-1905 - 30-11-1978 | Direktør for anlæg nr. 153 opkaldt efter V.P. Chkalov fra People's Commissariat of the Aviation Industry of the USSR, by. Novosibirsk | 16.09 . 1945 | Maskiningeniør | * Moskva-regionen | [HS 89] |
90 | Logvinenko Yakov Ivanovich | 02/08/1923 - 30/09/1997 | Formand for statsgården "Petrakovskiy" i Zdvinsky-distriktet i Novosibirsk-regionen | 13.12 . 1972 | landbrugs | Zdvinsky-distriktet | [HS 90] |
91 | Lunin Nikolai Alexandrovich | 22/05/1915 - 10/03/1968 | Lokomotivfører ved Novosibirsk - depotet ved Tomsk Railway | 05.11 . 1943 | transportere | * Ryazan-regionen | [HS 91] |
92 | Lysenko Fedor Kuzmich | 21/04/1912 - 06/11/1986 | Formand for Chapaev-kollektivfarmen, Krasnozersky-distriktet , Novosibirsk-regionen | 19.03 . 1947 | landbrugs | Krasnozersky-distriktet | [HS 92] |
93 | Maksimov Lev Ivanovich | 03/03/1923 - 04/08/1977 | Låsesmed på Berdsk elektromekaniske anlæg i USSR Ministeriet for Generel Maskinteknik, Novosibirsk-regionen | 26.04 . 1971 | Maskiningeniør | * Leningrad-regionen | [HS 93] |
94 | Manakov Valentin Semyonovich | 02/12/1937 - 03/09/2015 | Kaptajn - assistentmekaniker på motorskibet "OT-2032" fra West Siberian River Shipping Company fra Ministeriet for flodflåden i RSFSR, Novosibirsk-regionen | 02.04 . 1981 | transportere | * Primorsky Krai | [HS 94] |
95 | Manoshina Nadezhda Alexandrovna | 17/09/1917 - 02/09/1995 | Leder af afdelingen for det regionale hospital i Chulymsky-distriktet i Novosibirsk-regionen | 04.02 . 1969 | sundhedsvæsen | * Perm-region | [HS 95] |
96 | Marchuk Guriy Ivanovich | 06/08/1925 - 24/03/2013 | Næstformand for præsidiet for den sibiriske afdeling af USSR Academy of Sciences , direktør for Computing Center for den sibiriske afdeling af USSR Academy of Sciences, akademiker fra USSR Academy of Sciences, Gor. Novosibirsk | 01.08 . 1975 | videnskaben | * Orenburg-regionen | [HS 96] |
97 | Matveev Kirill Ivanovich | 27/07/1926 - 02/07/2003 | Formand for mekanik-reparatører af hovedværkstedet i Novosibirsk Chemical Concentrates Plant under Ministeriet for Medium Machine Building i USSR | 26.04 . 1971 | atomprom | Cherepanovsky-distriktet | [HS 97] |
98 | Medvedev Viktor Mikhailovich | 04/04/1917 - 06/08/1992 | Stålarbejder ved Novosibirsk Switch Plant under Ministeriet for Jernbaner i USSR | 01.08 . 1959 | transportere | Novosibirsk | [HS 98] |
99 | Meshalkin Evgeny Nikolaevich | 25/02/1916 - 03/08/1997 | Direktør for Research Institute of Circulatory Pathology, korresponderende medlem af Academy of Medical Sciences i USSR, bjerge. Novosibirsk | 24.02 . 1976 | videnskaben | * Dnepropetrovsk-regionen | [HS 99] |
100 | Meshkov Mikhail Mikhailovich | 1929 - 07.10.2000 | Føreren af Cherepanovskoye-flåden fra Novosibirsk - afdelingen for motortransport under ministeriet for motortransport og motorveje i RSFSR | 05.10 . 1966 | transportere | * Altai-territoriet | [GS 100] |
101 | Mikhailov Alexander Vasilievich | 10/04/1910 - 14/07/1980 | Værktøjsmager af designbureauet for Novosibirsk elektrovakuumanlæg under ministeriet for elektronisk industri i USSR | 29.07 . 1966 | radioelektronprom | * Sankt Petersborg | [HS 101] |
102 | Mokhnach Alexander Mikhailovich | 21/09/1931 - 25/07/2018 | Turner fra Novosibirsk Electric Locomotive Repair Plant under Ministeriet for Jernbaner i USSR | 02.04 . 1981 | transportere | Toguchinsky-distriktet | [HS 102] |
103 | Mustafa Ivan Korneevich | 1913-1973 | Formand for montører i Sibenergomontazh-trusten under Ministeriet for Byggeri af Kraftværker i USSR, bjerge. Novosibirsk | 20.09 . 1962 | energi | * Donetsk-regionen | |
104 | Myasoedov Vasily Ilyich | 22/12/1919 - 01/04/1976 | Link kollektiv gård "Rød partisan" i Novosibirsk-distriktet i Novosibirsk-regionen | 20.03 . 1949 | landbrugs | * Kursk-regionen | [HS 103] |
105 | Nagishev Pavel Ivanovich | 16/12/1912 - 15/02/1987 | Zvenevy fra kornstatsgården "Zavyalovsky" fra ministeriet for statsfarme i USSR, Toguchinsky-distriktet i Novosibirsk-regionen | 01.04 . 1948 | landbrugs | Cherepanovsky-distriktet | [HS 104] |
106 | Nepein Nikolay Izosimovich | 25/05/1927 - 04/06/2007 | Drejer af butik nr. 58 i Elektrosignal-anlægget i USSR Ministeriet for Industry of Communications, bjerge. Novosibirsk | 02.02 . 1984 | radioelektronprom | Ordynsky-distriktet | [HS 105] |
107 | Nesterenko Mikhail Dmitrievich | 25/06/1925 - 12/05/2011 | Senior Roller fra Novosibirsk Metallurgical Plant opkaldt efter Kuzmin fra Ministeriet for Ferro Metallurgi i USSR | 22.03 . 1966 | metallurgi | * Sumy-regionen | [HS 106] |
108 | Nekhaeva Antonina Anisimovna | slægt. 15/09/1926 | Chefingeniør for Novosibirsk Telegraph i USSR's kommunikationsministerium | 18.07 . 1966 | forbindelse | * Krasnoyarsk-territoriet | [HS 107] |
109 | Nikolsky Nikolai Parfiryevich | 13/12/1911 - 07/01/1973 | Leder af Tomsk Railway , Novosibirsk Oblast | 01.08 . 1959 | transportere | * Krasnoyarsk-territoriet | [HS 108] |
110 | Nikulin Alexander Ivanovich | 19/09/1922 - 01/02/1979 | Senior maskinmester i turbineværkstedet i Novosibirsk CHPP-2 under Ministeriet for Energi og Elektrificering i USSR | 04.10 . 1966 | energi | * Altai-territoriet | [HS 109] |
111 | Novokreshenova Pelageya Vasilievna | 01/06/1920 - 01/05/2013 | Mælkepige af statsgård nr. 1 i Novosibirsk-distriktet i Novosibirsk-regionen | 07.03 . 1960 | landbrugs | * Kirov-regionen | [HS 110] |
112 | Odarich Ivan Lazarevich | 23/12/1914 - 16/04/1979 | Direktør for statsfarmen "Iskra" i Cherepanovsky-distriktet i Novosibirsk-regionen | 22.03 . 1966 | landbrugs | * Kiev-regionen | [HS 111] |
113 | Okladnikov Alexey Pavlovich | 10/03/1908 - 18/11/1981 | Direktør for Institut for Historie, Filologi og Filosofi i den sibiriske gren af USSR Academy of Sciences, akademiker ved USSR Academy of Sciences, bjerge. Novosibirsk | 02.10 . 1978 | videnskaben | * Irkutsk-regionen | [HS 112] |
114 | Olenkova Anastasia Yakovlevna | 26/12/1932 - 15/11/2018 | Mælkepige på Cherepanovskoye eksperimentelle produktionsgård, Cherepanovsky District , Novosibirsk-regionen | 21.12 . 1983 | landbrugs | * Tyumen-regionen | [HS 113] |
115 | Okhalina Anna Nikolaevna | 23/12/1910 - 1969 | Link frødyrkende kollektiv gård "Lnovod" Maslyaninsky-distriktet i Novosibirsk-regionen | 20.03 . 1949 | landbrugs | * Kostroma-regionen | [HS 114] |
116 | Oyaper Olga Vidrikovna | 03/04/1917 - 10/08/2000 | Kalv på Krasnaya Zvezda kollektiv gård, Kyshtovsky District , Novosibirsk Region | 08.04 . 1971 | landbrugs | Kyshtovsky-distriktet | [HS 115] |
117 | Parfenov Alexander Dorofeevich | 05/08/1911 - 13/07/1982 | Lokomotivdepotfører Kupino fra Omsk Railway , Novosibirsk-regionen | 01.08 . 1959 | transportere | Kupinsky-distriktet | [HS 116] |
118 | Polnikov Vladislav Vasilievich | 28/08/1928 - 05/05/1991 | Arbejder-optiker fra Novosibirsk Instrument-Making Plant opkaldt efter Lenin fra Ministeriet for Forsvarsindustri i USSR | 28.07 . 1966 | forsvarsindustrien | Kochenevsky-distriktet | [HS 117] |
119 | Pomelov Alexander Petrovich | 14/08/1923 - 16/01/2002 | Kommandøren for Tu-104-skibet fra den vestsibiriske territoriale administration af den civile luftflåde, bjerge. Novosibirsk | 16.04 . 1963 | transportere | * Altai-territoriet | [HS 118] |
120 | Popov Alexander Romanovich | 06/12/1922 - 23/09/2005 | Førstesekretær for Maslyaninsky- distriktsudvalget for CPSU, Novosibirsk-regionen | 11.01 . 1957 | offentlig administration | * Altai-territoriet | [HS 119] |
121 | Proskokov Nikolai Alexandrovich | 1927-1982 | Formand for den frødyrkende kollektive gård "Union of Builders" i Oyashinsky-distriktet i Novosibirsk-regionen | 20.03 . 1949 | landbrugs | Novosibirsk-regionen | [HS 120] |
122 | Pugacheva Ekaterina Makarovna | 30/07/1929 - 01/11/2022 | Mælkepige fra Borovsky-pilotproduktionsgården fra Siberian Research Design and Technological Institute of Animal Husbandry, Novosibirsk-regionen | 08.04 . 1971 | landbrugs | Ordynsky-distriktet | [HS 121] |
123 | Rashevskaya (Voronova) Serafima Evgenievna [3] | 22/05/1925 - 02/08/2000 | Link frødyrkende kollektiv gård "Union of Builders" Oyashinsky-distriktet i Novosibirsk-regionen | 20.03 . 1949 | landbrugs | Moshkovsky-distriktet | [HS 122] |
124 | Barnet Ivan Denisovich | 03/08/1927 - 11/03/2001 | Hyrde fra statsgården "Zaprudikhinsky" Krasnozersky-distriktet i Novosibirsk-regionen | 22.03 . 1966 | landbrugs | Krasnozersky-distriktet | [HS 123] |
125 | Rodin Vasily Ivanovich | 17/07/1924 - 12/03/1954 | Formand for den frødyrkende kollektive gård "Union of Builders" i Oyashinsky-distriktet i Novosibirsk-regionen | 29.05 . 1950 | landbrugs | Moshkovsky-distriktet | [HS 124] |
126 | Rodionov Vasily Sergeevich | 23/03/1906 - 09/01/1965 | Formand for den kollektive gård "Red Partizan" i Novosibirsk-distriktet i Novosibirsk-regionen | 20.03 . 1949 | landbrugs | * Gomel-regionen | [HS 125] |
127 | Rodnikova Anna Andreevna | 1920-1965 | Link frødyrkende kollektiv gård "Lnovod" Maslyaninsky-distriktet i Novosibirsk-regionen | 20.03 . 1949 | landbrugs | * Penza-regionen | [HS 126] |
128 | Rumyantsev Ivan Arkhipovich | 09/05/1926 - 18/02/1998 | Montørmønster af Novosibirsk-fabrikken " Sibselmash " fra Ministeriet for Mekanisk Teknik i USSR | 26.04 . 1971 | forsvarsindustrien | Ordynsky-distriktet | [HS 127] |
129 | Rusakov Dmitry Ignatievich | 25/10/1924 - 12/05/1997 | Formand for installatørerne af konstruktions- og installationsafdelingen nr. 3 af trusten "Novosibirskzhilstroy-1" fra ministeriet for byggeri i USSR, Novosibirsk-regionen | 07.05 . 1971 | konstruktion | * Altai-territoriet | [HS 128] |
130 | Ryabchikov Pyotr Alekseevich | 13/07/1924 - 19/04/1974 | Link kollektiv gård "Rød partisan" i Novosibirsk-distriktet i Novosibirsk-regionen | 20.03 . 1949 | landbrugs | Novosibirsk-regionen | [HS 129] |
131 | Salin Viktor Yakovlevich | 27/10/1924 - 10/12/1991 | Monteringsmontør af produktionsforeningen " Novosibirsk Instrument-Making Plant " i USSR's Forsvarsindustri | 22.07 . 1977 | forsvarsindustrien | * Nizhny Novgorod-regionen | [HS 130] |
132 | Samolichenko Ivan Ivanovich | 07/05/1936 - 19/03/2001 | Kombiner af statsgården "Orlovsky" i det tatariske distrikt i Novosibirsk-regionen | 11.12 . 1973 | landbrugs | Tatarsky-distriktet | [HS 131] |
133 | Samorodov Vladimir Erofeevich | 27/07/1930 - 07/09/2017 | Formand for den integrerede brigade i byggeafdelingen nr. 14 af trust nr. 43, bjerge. Novosibirsk | 11.08 . 1966 | konstruktion | Chulymsky-distriktet | [HS 132] |
134 | Samusenko Nikolai Gavrilovich | slægt. 19/05/1927 | Termist for den instrumentelle produktion af Novosibirsk elektrovakuumanlæg under Ministeriet for Elektronisk Industri i USSR | 26.04 . 1971 | radioelektronprom | Novosibirsk-regionen | [HS 133] |
135 | Sarnov Boris Yakovlevich | 24/08/1910 - 11/11/1981 | Direktør for Novosibirsk Electric Locomotive Repair Plant i USSR Ministry of Railways | 04.08 . 1966 | transportere | * Polen | [HS 134] |
136 | Sayapina Nina Vasilievna | 20/06/1930 - 05/04/1995 | Mælkepige fra statsgården "Berdsky" Iskitimsky-distriktet i Novosibirsk-regionen | 22.03 . 1966 | landbrugs | * Amur-regionen | [HS 135] |
137 | Seleznev Pyotr Alekseevich | 06/05/1931 - 25/01/1998 | Formand for Novosibirsk -afdelingen for design og installationsarbejder i ministeriet for radioindustri i USSR | 29.08 . 1969 | radioelektronprom | * Bashkortostan | [HS 136] |
138 | Semyonov Nikolay Semyonovich | 22/08/1930 - 10/11/1994 | Formand for det integrerede team af montører af Novosibirsk -fabrikken "Promstalkonstruktsiya" fra Ministeriet for Medium Machine Building i USSR | 26.04 . 1971 | atomprom | * Pskov-egnen | [HS 137] |
139 | Sergeeva Tatyana Grigorievna | 29/01/1928 - 19/01/2010 | Mælkepige på Kalinin Collective Farm, Kuibyshevsky District , Novosibirsk Region | 22.03 . 1966 | landbrugs | Kuibyshevsky-distriktet | [HS 138] |
140 | Silin Nikolai Andreevich | 05/09/1937 - 01/07/2009 | Turner fra Novosibirsk Production Association "Sever" fra Ministeriet for Medium Machine Building i USSR | 10.03 . 1981 | atomprom | * Altai-territoriet | [HS 139] |
141 | Sim Lidia Antonovna | 24/11/1925 - 11/02/1980 | Mælkepige fra statsgården "Pervomaisky" i det tatariske distrikt i Novosibirsk-regionen | 22.03 . 1966 | landbrugs | * Omsk-regionen | [HS 140] |
142 | Skachkova Anna Yakovlevna | 1911 - ???? | Link statsfarm "Lnovod" Maslyaninsky-distriktet i Novosibirsk-regionen | 08.03 . 1948 | landbrugs | * Pavlodar-regionen | [HS 141] |
143 | Sobolev Vladimir Stepanovich | 30/05/1908 - 09/01/1982 | Vicedirektør for Institut for Geologi og Geofysik i den sibiriske gren af USSR Academy of Sciences, akademiker fra USSR Academy of Sciences, Gor. Novosibirsk | 29.05 . 1978 | videnskaben | * Luhansk-regionen | [HS 142] |
144 | Sokolenko Tamara Mikhailovna | 04/07/1943 - 29/06/2020 | Syerske-mindre for Novosibirsk Sewing Production Association " Severyanka " fra Ministeriet for Tekstilindustri i RSFSR | 23.05 . 1986 | let industri | Kyshtovsky-distriktet | [HS 143] |
145 | Sudakov Alexander Evstafievich | 14/08/1912 - 21/10/1972 | Leder af grenen af statsfarmen "Berdsky" Iskitimsky-distriktet i Novosibirsk-regionen | 08.04 . 1971 | landbrugs | * Akmola-regionen | [HS 144] |
146 | Taskaeva Matryona Yakovlevna | 04/07/1904 - 23/04/1975 | Vzvarshitsa murstensfabrik nr. 3 i den regionale byggefond i forretningsudvalget for Novosibirsks regionale råd for arbejderdeputerede | 09.08 . 1958 | industrielle byggematerialer | * Trans-Baikal-territoriet | [HS 145] |
147 | Tennikov Nikolay Artemevich | 01/01/1911 - 15/08/1986 | Direktør for kornstatsgården "Proletarsky" Ordynsky-distriktet i Novosibirsk-regionen | 11.01 . 1957 | landbrugs | * Kharkiv-regionen | [HS 146] |
148 | Timofeev Fedor Ivanovich | 15/08/1923 - 28/12/1981 | Flymekaniker af Tu-104-flyet fra det vestsibiriske departement for civil luftfart under USSR's ministerium for civil luftfart, bjerge. Novosibirsk | 09.02 . 1973 | transportere | * Krasnoyarsk-territoriet | [HS 147] |
149 | Tumanov Alexander Rodionovich | 31/03/1919 - 30/09/2008 | Leder af Novosibirsk Electric Vacuum Plant under Ministeriet for Elektronisk Industri i USSR | 29.07 . 1966 | radioelektronprom | * Tatarstan | [HS 148] |
150 | Den dristige Raisa Silantievna | 18/07/1931 - 27/01/2020 | Assembler-niveter af Novosibirsk Aviation Plant opkaldt efter V.P. Chkalov fra USSR's luftfartsindustriministerium | 08.07 . 1976 | Maskiningeniør | Chulymsky-distriktet | [HS 149] |
151 | Ustinov Anatoly Stepanovich | 22/02/1918 - 13/01/1983 | Kvæg af statsgården "Krutologovsky" i Kochenevsky-distriktet i Novosibirsk-regionen | 22.03 . 1966 | landbrugs | Kochenevsky-distriktet | [GS 150] |
152 | Ustinov Nikolai Kirillovich | 12/01/1930 - 12/01/2010 | Formand for elektriske svejsere i Novosibirsk -fabrikken af metalstrukturer af trusten "Energostalkonstruktsiya" fra ministeriet for energi og elektrificering i USSR | 17.05 . 1977 | energi | Zdvinsky-distriktet | [HS 151] |
153 | Ustyuzhanin Vasily Antonovich | 09/02/1927 - 13/07/1990 | Formand for statsgården "Kochkovsky" i Kochkovsky-distriktet i Novosibirsk-regionen | 23.06 . 1966 | landbrugs | Iskitimsky-distriktet | [HS 152] |
154 | Fedorova Maria Mitrofanovna | 27/12/1924 - 17/02/2004 | Traktorfører af Kandaurovsky-statsgården, Kolyvansky-distriktet , Novosibirsk-regionen | 08.04 . 1971 | landbrugs | * Chuvashia | [HS 153] |
155 | Fofanov Vladimir Iosifovich | 04/02/1923 - 12/12/2015 | Chefagronom for Maslyaninsky State Farm, Maslyaninsky District , Novosibirsk Region | 08.04 . 1971 | landbrugs | Maslyaninsky-distriktet | [HS 154] |
156 | Khailenko Petr Konstantinovich | 08/11/1911 - ???? | Smed-fjederarbejder i Barabinsk bildepot på Omsk-jernbanen, Novosibirsk-regionen | 01.08 . 1959 | transportere | * Omsk-regionen | [HS 155] |
157 | Khasanova Matryona Perfilievna | 25/07/1918 - 2003 | Kalven fra statsgården "Novosibirsky" i Novosibirsk-regionen i Novosibirsk-regionen | 22.03 . 1966 | landbrugs | * Altai-territoriet | [HS 156] |
158 | Kholmansky Ivan Vasilievich | 04/08/1924 - 14/04/2006 | Maskinoperatør af statsfarmen "Tabulginsky" Chistoozerny-distriktet i Novosibirsk-regionen | 23.06 . 1966 | landbrugs | * Kirov-regionen | [HS 157] |
159 | Khoronko Sergey Leontievich | 19/11/1919 - 28/06/1982 | Formand for traktorbrigaden for Zaobskaya MTS i Novosibirsk-regionen i Novosibirsk-regionen | 20.03 . 1949 | landbrugs | Moshkovsky-distriktet | [HS 158] |
160 | Chizhikov Vasily Trifonovich | 21/01/1923 - 18/10/2009 | Traktorfører på statsgården "Politotdelets" i Toguchinsky-distriktet i Novosibirsk-regionen | 08.04 . 1971 | landbrugs | * Gomel-regionen | [HS 159] |
161 | Kinakal Nikolai Andreevich | 19/11/1888 - 25/12/1979 | Direktør for Institut for Minedrift i den sibiriske afdeling af USSR Academy of Sciences , korresponderende medlem af USSR Academy of Sciences | 29.04 . 1967 | videnskaben | * Krim | [HS 160] |
162 | Shalin Fedor Ivanovich | 26/08/1925 - 30/11/1982 | Inspektør for Novosibirsk bildepot for den vestsibiriske jernbane | 05.03 . 1976 | transportere | Kochenevsky-distriktet | [HS 161] |
163 | Shevelev Mitrofan Mikhailovich | slægt. 29.01.1936 | Turner fra Novosibirsk Production Association " Sibselmash " fra Ministeriet for Maskinteknik i USSR | 18.07 . 1984 | forsvarsindustrien | * Tyumen-regionen | [HS 162] |
164 | Shefer Alexander Solomonovich | 28/10/1924 - 22/04/1967 | Kombiner af Maslyaninskaya MTS fra Maslyaninsky-distriktet i Novosibirsk-regionen | 11.01 . 1957 | landbrugs | * Saratov-regionen | [HS 163] |
165 | Shipitsyn Alexander Iosifovich | 1892 - ???? | Formand for den frødyrkende kollektive gård "Union of Builders" i Oyashinsky-distriktet i Novosibirsk-regionen | 29.05 . 1950 | landbrugs | Novosibirsk-regionen | [HS 164] |
166 | Shkader Vasily Kharlamovich | 24/01/1919 - 17/12/1978 | Chefagronom for statsgården "Khabarovsky" Krasnozersky-distriktet i Novosibirsk-regionen | 11.01 . 1957 | landbrugs | * Kirovograd-regionen | [HS 165] |
167 | Shkulov Alexander Nikolaevich | 05/01/1926 - 28/03/2011 | Direktør for Berdsk Radio Plant i Ministeriet for Industri for Kommunikation i USSR, Novosibirsk Region | 23.08 . 1985 | radioelektronprom | * Pavlodar-regionen | [HS 166] |
168 | Shmakov Petr Yakovlevich | 07/10/1933 - 21/10/2002 | Turner-borer fra Novosibirsk-anlægget af elektrotermisk udstyr fra produktionsforeningen "Sibelektroterm" fra ministeriet for elektrisk industri i USSR | 12.05 . 1977 | elektroteknisk industri | Kyshtovsky-distriktet | [HS 167] |
169 | Sholkin Pavel Dmitrievich | 11/07/1910 - 11/08/1980 | Ingeniør-instruktør for lokomotivdepotet Inskaya på Tomsk-jernbanen, Novosibirsk-regionen | 01.08 . 1959 | transportere | Novosibirsk | [HS 168] |
170 | Shurbin Ivan Ilyich | 23/01/1927 - 08/10/2017 | Monteringsmontør af Novosibirsk-fabrikken "Tyazhstankogidropress" opkaldt efter A. I. Efremov fra ministeriet for værktøjsmaskiner og værktøjsindustri i USSR | 08.08 . 1966 | værktøjsmaskiner industri | * Altai-territoriet | [HS 169] |
171 | Yavnov Sergey Antonovich | 02/07/1937 - 24/01/2016 | Trolleybuschauffør af trolleybusdepotet i Kirovsky-distriktet i Ministeriet for boliger og kommunale tjenester i RSFSR, by. Novosibirsk | 14.08 . 1986 | transportere | * Orenburg-regionen | [HS 170] |
172 | Yanenko Nikolai Nikolaevich | 22/05/1921 - 16/01/1984 | Direktør for Instituttet for Teoretisk og Anvendt Mekanik i den sibiriske gren af USSR Academy of Sciences , fuldt medlem af USSR Academy of Sciences, bjerge. Novosibirsk | 21.05 . 1981 | videnskaben | Kuibyshevsky-distriktet | [HS 171] |
173 | Yanshin Alexander Leonidovich | 28/03/1911 - 10/09/1999 | Vicedirektør for Institut for Geologi og Geofysik i den sibiriske gren af USSR Academy of Sciences, akademiker fra USSR Academy of Sciences, Gor. Novosibirsk | 27.03 . 1981 | videnskaben | * Smolensk-regionen | [HS 172] |
174 | Yashkova Natalya Frolovna | 16/11/1930 - 24/05/2019 | Mælkepige ved Path to Communism kollektive gård, Vengerovsky District , Novosibirsk Region | 22.03 . 1966 | landbrugs | Vengerovsky-distriktet | [HS 173] |
Ingen. | Efternavn, navn, patronym | Life dates | Aktivitet | Opgavedato _ | Industri | Fødselssted | HS |
---|---|---|---|---|---|---|---|
en | Golubeva Valentina Nikolaevna | slægt. 03/09/1949 | Væver fra Ivanovo Worsted Mill opkaldt efter V. I. Lenin fra Ministeriet for Tekstilindustri i RSFSR | 01.08 . 1977 02.04 . 1984 | let industri | nordlige region | [GS 1] |
2 | Drozdetsky Egor Ivanovich | 10/09/1930 - 17/05/2021 | Formand for minearbejderne i stopen af Nagornaya-minen i Hydrougol-produktionsforeningen under USSR Ministeriet for Kulindustri, bjerge. Novokuznetsk, Kemerovo-regionen | 29.06 . 21. marts 1966 1983 | kulindustrien | Kyshtovsky-distriktet | [GS 2] |
Ingen. | Efternavn, navn, patronym | Life dates | Aktivitet | Opgavedato _ | Industri | Fødselssted | HS |
---|---|---|---|---|---|---|---|
en | Avdeenko Mikhail Ilyich | 26/10/1933 - 20/12/2016 | Formand for driftere ved Gukovskaya-minen i produktionsforeningen " Gukovugol " fra Ministeriet for Kulindustri i USSR, Rostov-regionen | 29.01 . 1981 | kulindustrien | Ubinsky-distriktet | [GS 3] |
2 | Ananenko Ivan Prokopevich | 02/05/1921 - 29/12/1983 | Senior Roller fra Medium Section Shop i Kuznetsk Jern- og Stålværker i Kemerovo Economic Council | 19.07 . 1958 | metallurgi | Kargatsky-distriktet | [GS 4] |
3 | Balykova Lucia Kuzminichna | 13-12-1931 - 28-11-2010 | Lærer på Bolsheukovsky- gymnasiet, Bolsheukovsky-distriktet i Omsk-regionen | 27.06 . 1978 | uddannelse | Tatarsky-distriktet | [GS 5] |
fire | Baranas Pyotr Iljitsj | 01/01/1914 - 1998 | Direktør for statsgården "Chesnokovsky" Mikhailovsky-distriktet i Amur-regionen | 08.04 . 1971 | landbrugs | Bagan-regionen | [GS 6] |
5 | Blaginin Semyon Markovich | 14/09/1913 - ???? | Formand for synker i Osinnikovsky-konstruktionsafdelingen i trusten "Tomusashakhtostroy" af mejetærskeren "Kuzbassshakhtostroy" fra Ministeriet for byggeri af kulindustrivirksomheder i USSR, Kemerovo-regionen | 26.04 . 1957 | konstruktion | Kyshtovsky-distriktet | [GS 7] |
6 | Bolbot Anufry Vikentievich | 24/06/1920 - 27/12/1995 | Viceminister for luftfartsindustrien i USSR , bjerge. Moskva | 03.09 . 1981 | Maskiningeniør | [GS 8] | |
7 | Bulynin Ivan Anisimovich | slægt. 01/10/1925 | Turner fra Alma-Ata Machine-Building Plant opkaldt efter S. M. Kirov fra Ministeriet for Skibsbygningsindustrien i USSR | 29.03 . 1976 | Maskiningeniør | Dovolensky-distriktet | [GS 9] |
otte | Buravtseva Claudia Mikhailovna | 26/08/1923 - 30/05/1991 | Formand for malerne i Yuzhno-Sakhalinsk- afdelingen for efterbehandling af Sakhalinstroy Association under Ministeriet for Byggeri af Sværindustrivirksomheder i USSR, Sakhalin-regionen | 05.04 . 1971 | konstruktion | Iskitimsky-distriktet | [GS 10] |
9 | Vakhrushev Gennady Davydovich | slægt. 1924 | Minearbejder i minen i Lebyazhinskoye Mining Administration af Nizhny Tagil jern- og stålværker opkaldt efter V. I. Lenin fra Sverdlovsk Economic Council | 19.07 . 1958 | metallurgi | ||
ti | Golintsev Pavel Dmitrievich | 1914 - ???? | Formand for den kollektive gård "Zavety Ilyich" i Borodulikha-distriktet i Semipalatinsk-regionen | 28.03 . 1948 | landbrugs | Cherepanovsky-distriktet | [GS 11] |
elleve | Gorbunov Fedor Andreyanovich | 1910 - ???? | Senior Apparatchik fra Pitch and Coke Shop i Kemerovo Coke and Chemical Plant i Kemerovo Economic Council | 19.07 . 1958 | metallurgi | ||
12 | Drozdov Stepan Guryanovich | 14/08/1931 - 20/07/1993 | Kombinere operatør af Krasovsky state farm, Okoneshnikovsky distriktet , Omsk regionen | 11.12 . 1973 | landbrugs | Tatarsky-distriktet | [GS 12] |
13 | Dubinetsky Zakhar Vasilievich | 1893-1985 | Formand for den kollektive gård "Krasny Vostok" Kalininsky-distriktet i Frunze-regionen | 26.03 . 1948 | landbrugs | Chistoozerny-distriktet | [GS 13] |
fjorten | Evtushenko Mikhail Yakovlevich | 21/11/1913 - 16/12/1964 | Traktorfører fra Prokopyevskaya MTS i Kemerovo-regionen | 25.02 . 1949 | landbrugs | Ubinsky-distriktet | [GS 14] |
femten | Ermakova Nadezhda Dmitrievna | 07/02/1926 - 02/11/1980 | Postbud fra Prokopyevsk regionale kommunikationscenter i USSR's kommunikationsministerium, Kemerovo-regionen | 04.05 . 1971 | forbindelse | Ust-Tarksky-distriktet | [GS 15] |
16 | Zhumazhanov Nazhmetdin Uakpaevich | 20/10/1926 - 27/02/2005 | Boreleder for Surgut -olieudforskningsekspeditionen i Glavtyumengeologiya under Ministeriet for Geologi i RSFSR, Khanty-Mansiysk National District | 17.01 . 1975 | geologi | Chanovsky-distriktet | [GS 16] |
17 | Zhuravleva Tamara Markovna | slægt. 09/02/1938 | Væver fra Barnaul Cotton Mill fra Ministeriet for Tekstilindustri i RSFSR, Altai-territoriet | 17.03 . 1981 | let industri | Novosibirsk | [GS 17] |
atten | Zabolotko Leonid Grigorievich | 03/12/1933 - 29/06/2014 | Formand for gravemaskinerne i Northern Mining Administration af Navoi Mining and Metallurgical Combine fra Ministeriet for Medium Machine Building i USSR, Bukhara-regionen | 08.06 . 1977 | atomprom | Novosibirsk | [GS 18] |
19 | Zaitsev Dmitry Stepanovich | 11/08/1911 - 16/10/2004 | Husdyrspecialist-opdrætter af statens avlsanlæg "Uchumsky" i Uzhursky-distriktet i Krasnoyarsk-territoriet | 08.04 . 1971 | landbrugs | Ubinsky-distriktet | [HS 19] |
tyve | Zemtsov Alexander Petrovich | 1930-2001 | Minearbejder ved arbejdsfladen af minen "Tomusinskaya 1-2" af trusten "Tomusaugol" af mejetærskeren "Kuzbassugol" fra Ministeriet for Kulindustri i USSR, Kemerovo-regionen | 29.06 . 1966 | kulindustrien | Maslyaninsky-distriktet | [GS 20] |
21 | Zonov Vasily Andrianovich | 20/03/1926 - 06/09/2011 | Link fjerkræfarm "Chkalovsky" Nikopol-distriktet , Dnepropetrovsk-regionen | 24.12 . 1976 | landbrugs | Kuibyshevsky-distriktet | [HS 21] |
22 | Ivanov Mikhail Mikhailovich | 18/10/1919 - 05/06/1993 | Driver af Kaltai- tømmerindustrivirksomheden i Tomsk-distriktet i Tomsk-regionen | 05.10 . 1957 | træindustrien | Bolotninsky-distriktet | [HS 22] |
23 | Inyutin Pavel Efimovich | 15/07/1911 - 10/01/1983 | Senior formand for højovnsbutikken i Kuznetsk Metallurgical Plant i Kemerovo Economic Council | 19.07 . 1958 | metallurgi | Baraba-distriktet | [HS 23] |
24 | Kalin Vasily Ignatievich | 1924 - ???? | Direktør for statsgården "Zarya" Promyshlenny-distriktet i Kemerovo-regionen | 13.03 . 1981 | landbrugs | Novosibirsk | [GS 24] |
25 | Kaluga Ivan Fyodorovich | 30/06/1931 - 30/08/2007 | Minearbejder i minedrift nr. 4-5 af Prokopyevskugol-anlægget under Ministeriet for Kulindustri i USSR, Kemerovo-regionen | 30.03 . 1971 | kulindustrien | Karasuk-regionen | [GS 25] |
26 | Kamirny Vasily Ignatievich | 09/09/1923 - 18/11/2004 | Senioringeniør for lokomotivdepotet Grebyonka fra Southern Railway, Poltava-regionen | 01.08 . 1959 | transportere | Kargatsky-distriktet | [HS 26] |
27 | Kanaev Nikolai Alexandrovich | 1920 - ???? | Formand for byggeafdelingen nr. 1 af trusten "Kemerovohimstroy" af ministeriet for byggeri af tungindustrivirksomheder i USSR, bjerge. Kemerovo | 05.04 . 1971 | konstruktion | ||
28 | Kartamysheva Praskovia Zakharovna | 1914 - ???? | Link kollektiv gård opkaldt efter Voroshilov , Nizhne-Chirchik-distriktet, Tashkent-regionen | 17.07 . 1951 | landbrugs | ||
29 | Kozhevnikov Fedor Yakovlevich | 1911-1975 | Link kollektiv gård "Anzhersky" fra ministeriet for statsgårde i USSR, Anzhero-Sudzhensky- distriktet i Kemerovo-regionen | 03.07 . 1950 | landbrugs | Cherepanovsky-distriktet | [GS 27] |
tredive | Kozhemyakina Valentina Yakovlevna | slægt. 20/06/1936 | Mælkepige fra Chernomorets statsfarm, Lazarevsky-distriktet , bjerge. Sochi, Krasnodar-territoriet | 12.03 . 1982 | landbrugs | [GS 28] | |
31 | Kokhanov Genii Alekseevich | 10/10/1928 - ???? | Turner fra Frunze -anlægget for tung elektroteknik "Tyazhelektromash" fra USSR Ministry of Electrical Industry, Kirghiz SSR | 20.04 . 1971 | elektrisk industri | Tatarsky-distriktet | [GS 29] |
32 | Krapivina Zinaida Grigorievna | 25/10/1916 - 27/07/1990 | Svinefarm af avlssvineavlsstatsgården "Yurginsky" i Yurginsky-distriktet i Kemerovo-regionen | 22.03 . 1966 | landbrugs | Bolotninsky-distriktet | [HS 30] |
33 | Krasilnikov Pyotr Fedotovich | 13/07/1908 - 09/07/1973 | Leder af tilliden "Irkutskalyuminstroy" af Ministeriet for Byggeri af RSFSR, Irkutsk-regionen | 11.08 . 1966 | konstruktion | Vengerovsky-distriktet | [HS 31] |
34 | Kukhtin Fedor Pavlovich | 19/09/1915 - 29/06/1971 | Direktør for Ordzhonikidzevsky-statsgården, Ordzhonikidzevsky-distriktet , Kustanai-regionen | 11.01 . 1957 | landbrugs | Kupinsky-distriktet | [HS 32] |
35 | Lapa Nikolai Kuzmich | slægt. 28.02.1942 | Låsesmed fra Barnaul Plant of Geophysical Equipment fra Ministeriet for Radioindustri i USSR, Altai Territory | 10.03 . 1981 | radioelektronprom | Toguchinsky-distriktet | [HS 33] |
36 | Lobachev Georgy Viktorovich | 1931-2001 | Leder af sektionen af minen opkaldt efter F.E. Dzerzhinsky produktionsforening "Prokopyevskugol" fra Ministeriet for Kulindustri i USSR, Kemerovo-regionen | 02.03 . 1981 | kulindustrien | Baraba-distriktet | [HS 34] |
37 | Loguntsov Stepan Ilyich | 12/07/1915 - 19/04/1997 | Mekaniker af spormaskiner i Taiginskaya- afstanden af sporet af den vestsibiriske jernbane , Kemerovo-regionen | 04.08 . 1966 | transportere | Karasuk-regionen | [HS 35] |
38 | Makurina Olga Andreevna | 26/03/1926 - 06/11/2005 | Maskinist-operatør af Kuznetsk Metallurgical Plant i Ministeriet for Ferro Metallurgi i USSR, Kemerovo-regionen | 22.03 . 1966 | metallurgi | Chulymsky-distriktet | [HS 36] |
39 | Malyavkin Grigory Leontievich | 03/09/1913 - 05/02/1983 | Leder af sektionen af Kalinin-minen i Kuzbassugol Combine af ministeriet for kulindustri i de østlige regioner i USSR, Kemerovo-regionen | 28.08 . 1948 | kulindustrien | Kochenevsky-distriktet | [HS 37] |
40 | Mishakova Vera Fedorovna | 27/09/1930 - 29/12/2003 | Link kollektiv gård opkaldt efter Budyonny, Melitopol-distriktet , Zaporozhye-regionen | 21.05 . 1952 | landbrugs | Kupinsky-distriktet | [HS 38] |
41 | Momot Nikolai Efimovich | 26/08/1928 - 16/03/1997 | Leder af Glavmurmanskstroy i ministeriet for byggeri af tungindustrivirksomheder i USSR, Murmansk-regionen | 04.06 . 1985 | konstruktion | Bagan-regionen | [HS 39] |
42 | Myachin Nikolai Fyodorovich | slægt. 14/07/1948 | Monter af brobygningsafdeling nr. 45 af brobygningsfond nr. 9 under transportministeriet i USSR, Irkutsk-regionen | 10.08 . 1990 | konstruktion | Kochenevsky-distriktet | [HS 40] |
43 | Nekrasov Ivan Nikonorovich | 1931 - 30/11/1994 | Elektriker fra specialiseret afdeling nr. 676 af Transsignalstroy-trusten under transportministeriets konstruktion af USSR, Chelyabinsk-regionen | 07.05 . 1971 | konstruktion | ||
44 | Nikiforov Konstantin Dmitrievich | 19/04/1902 - 13/11/1975 | Direktør for Severo-Lyubinsky Dairy State Farm fra Ministeriet for Statsfarme i USSR, Lyubinsky-distriktet i Omsk-regionen | 12.11 . 1951 | landbrugs | Tatarsky-distriktet | [HS 41] |
45 | Nosovsky Ivan Ivanovich | 1914 - 04/06/1976 | Formand for MTS Tractor Brigade opkaldt efter Kirov , Taldy-Kurgan-distriktet , Taldy-Kurgan-regionen | 28.03 . 1948 | landbrugs | Iskitimsky-distriktet | [HS 42] |
46 | Patsukova Natalya Nikiforovna | 1914 - ???? | Mælkepige fra statsgården "Kamensky" i Kaskelen-distriktet i Alma-Ata-regionen | 22.03 . 1966 | landbrugs | ||
47 | Petrov Alexey Sergeevich | slægt. 01/07/1939 | Direktør for statsgården "Sibiryak" Russko-Polyansky-distriktet i Omsk-regionen | 10.03 . 1980 | landbrugs | Vengerovsky-distriktet | [HS 43] |
48 | Polukhin Dmitry Alekseevich | 03/12/1927 - 09/07/1993 | Leder og chefdesigner af Salyut designbureauet i USSR Ministeriet for Generel Mekanisk Teknik, bjerge. Moskva | 18.01 . 1980 | Maskiningeniør | Krasnozersky-distriktet | [HS 44] |
49 | Ponomarenko Matryona Deomidovna | 1923 - ???? | Link statsfarm opkaldt efter Kotovsky Razdelnyansky-distriktet i Odessa-regionen | 26.02 . 1958 | landbrugs | ||
halvtreds | Privalov Mikhail Moiseevich | 18/08/1913 - 07/2004 | Senior værkfører for den åbne ildsted i Kuznetsk Metallurgical Plant i Kemerovo Economic Council | 19.07 . 1958 | metallurgi | Toguchinsky-distriktet | [HS 45] |
51 | Puzynin Dmitry Georgievich | 1923-1975 | Formand for den 1. Novokuznetsk konstruktions- og monteringsafdeling i trusten "Sibstalkonstruktsiya" fra ministeriet for forsamling og særlige byggearbejder i USSR, Kemerovo-regionen | 07.05 . 1971 | konstruktion | Kyshtovsky-distriktet | [HS 46] |
52 | Ravilova Tatyana Mikhailovna | 1923 - ???? | Forbereder af mørtler og masser af Dnepropetrovsk Wall Materials Plant under Ministeriet for Byggematerialeindustri i den ukrainske SSR | 07.05 . 1971 | |||
53 | Rashevskaya (Voronova) Serafima Evgenievna [1] | 22/05/1925 - 02/08/2000 | Link frødyrkende kollektiv gård "Union of Builders" Oyashinsky-distriktet i Novosibirsk-regionen | 20.03 . 1949 | landbrugs | Moshkovsky-distriktet | [HS 47] |
54 | Rusanova Maria Nikolaevna | 02/02/1913 - 1990 | Føreren af minens løftemaskine opkaldt efter Stalin fra Kemerovo Økonomiske Råd, bjerge. Prokopyevsk | 07.03 . 1960 | kulindustrien | Krasnozersky-distriktet | [HS 48] |
55 | Rusheshnikov Nikolay Prokopevich | slægt. 25/09/1926 | Boreleder for Shalym geologiske udforskningsekspedition af den vestsibiriske geologiske administration under Ministeriet for Geologi i RSFSR, Kemerovo-regionen | 20.04 . 1971 | geologi | Toguchinsky-distriktet | [HS 49] |
56 | Ryabukha Ivan Vasilievich | 22/09/1929 - 08/11/2019 | Formand for tømrere i byggeafdeling nr. 252 i byggefond nr. 6 i Glavdalstroy fra USSR's byggeministerium i regionerne i Fjernøsten og Transbaikalia, Khabarovsk-territoriet | 19.03 . 1981 | konstruktion | Tatarsky-distriktet | [HS 50] |
57 | Saplinov Ivan Polikarpovich | 1928-1974 | Potte af Krasnoyarsk Aluminium Plant i USSR Ministeriet for Nonferrous Metallurgi | 30.03 . 1971 | metallurgi | [HS 51] | |
58 | Seliverstov Alexander Vasilievich | 1929 - 28/06/1995 | Fræseoperatør af Barnaul Radio Plant i Ministeriet for Radioindustri i USSR, Altai Territory | 26.04 . 1971 | radioelektronprom | Toguchinsky-distriktet | [HS 52] |
59 | Selyutin Kim Fedorovich | 15/11/1925 - 22/07/1985 | Montørmønster af Taganrog mejetærskeranlægget fra Ministeriet for traktor- og landbrugsteknik i USSR, Rostov-regionen | 05.08 . 1966 | Maskiningeniør | Kupinsky-distriktet | [HS 53] |
60 | Sirotkina Maria Borisovna | 03.12.1940 - 04.12.2021 | Brigadeleder af malere i byggeafdelingen nr. 16 af husbygningsanlægget i ministeriet for byggeri i USSR, bjerge. Tomsk | 19.03 . 1981 | konstruktion | Karasuk-regionen | [HS 54] |
61 | Skrylev Vasily Romanovich | 01/01/1928 - 09/04/1999 | Senior Roller fra Kuznetsk Jern- og Stålværker opkaldt efter V. I. Lenin, Ministeriet for Ferro Metallurgi i USSR, Kemerovo-regionen | 29.12 . 1973 | metallurgi | Iskitimsky-distriktet | [HS 55] |
62 | Sobolev Konstantin Andreevich | 1923-1972 | Arbejder fra Ochkhamur State Farm opkaldt efter Stalin fra USSR's landbrugsministerium, Kobuletsky-distriktet i Adjara ASSR | 31.07 . 1950 | landbrugs | [HS 56] | |
63 | Sukhova Valentina Semyonovna | 1912 - ???? | Formand for Iskra-kollektivgården, Leninsk-Kuznetsk-distriktet, Kemerovo-regionen | 25.02 . 1949 | landbrugs | Novosibirsk | [HS 57] |
64 | Teltsova Claudia Kharitonovna | slægt. 26.12.1929 | Presser på Kemerovo -fabrikken "Karbolit" under ministeriet for kemisk industri i USSR | 28.05 . 1966 | kemisk industri | Chistoozerny-distriktet | [HS 58] |
65 | Fedunets Ivan Ivanovich | 15/03/1914 - 31/05/1972 | Direktør for Uzlovsky Machine-Building Plant under Ministeriet for Heavy, Energy and Transport Engineering i USSR, Tula-regionen | 09.07 . 1966 | Maskiningeniør | Toguchinsky-distriktet | [HS 59] |
66 | Khablo Ivan Konstantinovich | slægt. 1932 | Traktorfører fra statsgården "Bidaiksky" i Kzyltu-distriktet i Kokchetav-regionen | 19.04 . 1967 | landbrugs | Kochkovsky-distriktet | [HS 60] |
67 | Khodarenko Mikhail Methodievich | 02/03/1935 - 15/11/2010 | Vejleder for Novokuznetsk -baneafstanden for den vestsibiriske jernbane, Kemerovo-regionen | 17.10 . 1985 | transportere | Moshkovsky-distriktet | [HS 61] |
68 | Chakhlov Anton Grigorievich | 29/01/1928 - 26/06/2007 | Master i gasproduktion fra gasproduktionsafdelingen nr. 2 i Kubangazprom Association under Ministeriet for Gasindustrien i USSR, Krasnodar-territoriet | 01.07 . 1966 | gazprom | Iskitimsky-distriktet | [HS 62] |
69 | Chekhovsky Pavel Andreevich | 15/01/1911 - 14/09/1982 | Senior værkfører for jernbane- og bjælkeforretningen på Zhdanovsky metallurgiske anlæg " Azovstal " opkaldt efter Ordzhonikidze, Stalin-regionen | 19.07 . 1958 | metallurgi | Toguchinsky-distriktet | [HS 63] |
70 | Vidunderlige Anastasia Ivanovna | slægt. 20.01.1928 | Mælkepige fra forsøgsbasen "Red Falls" af Uzbek Research Institute of Animal Husbandry, Kibray-distriktet , Tashkent-regionen | 22.03 . 1966 | landbrugs | ||
71 | Shabaev Alexander Antonovich | 1907-1962 | Sekretær for distriktskomitéen for bolsjevikkernes kommunistiske parti i Altai-regionen , Khakass autonome region | 07.01 . 1948 | offentlig administration | [HS 64] | |
72 | Shuverov Georgy Ilyich | 1920-1972 | Traktorfører af Matursky- tømmerindustrivirksomheden, Khakass Autonome Region | 05.10 . 1957 | landbrugs | Kuibyshevsky-distriktet | [HS 65] |
73 | Shulepova Maria Yakovlevna | 1925 - ???? | Link kollektiv gård "Zavety Ilyich" i Borodulikha-distriktet i Semipalatinsk-regionen | 28.03 . 1948 | landbrugs | Maslyaninsky-distriktet | [HS 66] |
74 | Yudin Yakov Fyodorovich | 15/04/1915 - 01/08/1994 | Formand for Slyudyanskaya- sporafstanden for den østsibiriske jernbane, Irkutsk-regionen | 01.08 . 1959 | transportere | Chulymsky-distriktet | [HS 67] |
Ingen. | Efternavn, navn, patronym | Life dates | Aktivitet | Opgavedato _ | Industri | Bopælsområde | HS |
---|---|---|---|---|---|---|---|
en | Averina Maria Nikolaevna | 11/12/1922 - 07/05/2004 | Læge på Børnehospitalet nr. 3, by. Tyumen | 04.02 . 1969 | sundhedsvæsen | Ordynsky-distriktet | [GS 1] |
2 | Gainanov Saydl Abrar | 28/09/1911 - 02/08/1982 | Leder af koksproduktionen af det vestsibiriske metallurgiske anlæg under ministeriet for jernmetallurgi i USSR, Kemerovo-regionen | 22.03 . 1966 | metallurgi | Novosibirsk | [GS 2] |
3 | Gorbatjov Timofey Fyodorovich | 07/06/1900 - 20/12/1973 | Chefingeniør for Kuzbassugol Combine, Ministeriet for Kulindustri i de østlige regioner i USSR, Kemerovo-regionen | 28.08 . 1948 | kulindustrien | Novosibirsk | [GS 3] |
fire | Dudareva Maria Petrovna | 10/07/1923 - ???? | Link kollektiv gård "1. maj" i Taldy-Kurgan-distriktet i Taldy-Kurgan-regionen | 28.03 . 1948 | landbrugs | Novosibirsk | [GS 4] |
5 | Kim Yong-soon (Kim Lidia Petrovna) | 16/06/1926 - 15/01/2009 | Link kollektiv gård opkaldt efter Voroshilov, Karatal-distriktet , Taldy-Kurgan-regionen | 28.03 . 1948 | landbrugs | Novosibirsk | [GS 5] |
6 | Kravtsova (Kizeeva) Maria Konstantinovna [1] | 07/06/1922 - 10/07/2004 | Link kollektiv gård "Zavety Ilyich" Kansky-distriktet i Krasnoyarsk-territoriet | 07.01 . 1948 | landbrugs | Toguchinsky-distriktet | [GS 6] |
7 | Lelekov Yury Sergeevich | 19/04/1930 - 23/03/1988 | Værkstedsformand for lokomotivdepotet Moskovka ved Omsk Railway , Omsk-regionen | 01.08 . 1959 | transportere | Novosibirsk | [GS 7] |
otte | Lykov Gennady Dmitrievich | 04/02/1932 - 06/07/2001 | Leder af konstruktionsafdelingen nr. 605 i ministeriet for mellemstore maskinbygning i USSR, Kyiv-regionen | 24.12 . 1986 | atomprom | Novosibirsk | [GS 8] |
9 | Murashkina (Rogova) Alexandra Vasilievna [2] | 18/01/1926 - 16/11/2012 | Link kollektiv gård opkaldt efter Lenin, Gryaznukhinsky-distriktet , Altai-territoriet | 20.05 . 1949 | landbrugs | Bolotninsky-distriktet | [GS 9] |
ti | Myasnikov Dmitry Ermolaevich | 07/05/1927 - 24/06/1992 | Link kollektiv gård "The Way of Ilyich" Dzerzhinsky-distriktet i Omsk-regionen | 08.03 . 1948 | landbrugs | Kochenevsky-distriktet | [GS 10] |
elleve | Pochtarev Anatoly Georgievich | 28/11/1936 - 07/09/2021 | Traktorfører af statsgården "Menzhinsky" i Leningrad-distriktet i Kokchetav-regionen | 08.04 . 1971 | landbrugs | Novosibirsk | [GS 11] |
12 | Rogozhin Mikhail Petrovich | slægt. 16/06/1933 | Chefingeniør for den eksperimentelle farm i Kirghiz State Zonal Machine Test Station i Kant-regionen i Kirghiz SSR | 10.05 . 1988 | landbrugs | Novosibirsk | [GS 12] |
13 | Solodovnikov Andrei Petrovich | 20/10/1923 - 20/04/1995 | Traktorfører fra Yuzhny frø-dyrkning statsfarm af Ministeriet for Statsfarme i USSR, Ipatovsky-distriktet i Stavropol-territoriet | 02.09 . 1949 | landbrugs | Iskitimsky-distriktet | [GS 13] |
fjorten | Trofimuk Andrey Alekseevich | 16/08/1911 - 24/03/1999 | Chefgeolog for trusten " Bashneft " fra Folkekommissariatet for USSR's olieindustri, Bashkir ASSR | 24.01 . 1944 | geologi | Novosibirsk | [GS 14] |
femten | Tsybasov Igor Vyacheslavovich | 02/02/1936 - 05/11/2019 | Kommandør for flyafdelingen for det vestsibiriske departement for civil luftfart under USSR's ministerium for civil luftfart, Tomsk-regionen | 15.06 . 1971 | transportere | Novosibirsk | [GS 15] |
Ingen. | Efternavn, navn, patronym | Life dates | Aktivitet | Opgavedato _ | Dato for afsavn | Industri | Fødselssted | HS |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
en | Strigul Ivan Grigorievich | 03/03/1920 - 21/10/1998 | Kombiner af statsgården "Kultur" Andreevsky-distriktet i Novosibirsk-regionen | 11.01 . 1957 | 05.10 . 1970 | landbrugs | Karasuk-regionen | [GS 1] |
over helte fra socialistisk arbejde | Lister||
---|---|---|
Regioner i Rusland |
| |
Byer i Rusland | ||
Hviderusland | Brest-regionen (64) Vitebsk-regionen (88) Gomel-regionen (86) Grodno-regionen Minsk-regionen Mogilev-regionen | |
Kasakhstan | Akmola-regionen (139) Aktobe-regionen (105) Alma-Atas region Atyrau-regionen (68) Østkasakhstan-regionen (161) Zhambyl-regionen (252) Vest-Kasakhstan-regionen Karaganda-regionen (143) Kyzylorda-regionen Kostanay-regionen (149) Mangystau-regionen (23) Pavlodar-regionen (66) Nordkasakhstan-regionen (117) Turkestan-regionen | |
Usbekistan | Andijan-regionen Bukhara-regionen Jizzakh-regionen Karakalpakstan (36) Kashkadarya-regionen Navoi-regionen Namangan-regionen Samarkand-regionen Surkhandarya-regionen Syrdarya-regionen Tashkent-regionen Fergana-regionen Khorezm-regionen | |
Ukraine | Vinnytsia-regionen Volyn-regionen Dnipropetrovsk-regionen Donetsk-regionen Zhytomyr Oblast Transcarpathian region (45) Zaporozhye-regionen Ivano-Frankivsk-regionen Kyiv-regionen Kirovograd-regionen Lugansk-regionen (211) Lviv-regionen (95) Mykolaiv-regionen (139) Odessa-regionen (184) Poltava-regionen Rivne-regionen (39) Sumy-regionen Ternopil-regionen Kharkov-regionen Kherson-regionen Khmelnitsky-regionen Cherkasy-regionen Chernihiv-regionen Chernivtsi-regionen | |
Andre tidligere republikker i USSR |
| |
Erhverv | ||
Nationaliteter |