Denne liste omfatter:
Anden og tredje del af listens del kan være ufuldstændig på grund af manglende data om fødested og bopæl for en række helte.
Tabellerne viser heltenes efternavn, navn og patronym, stilling og arbejdssted på tidspunktet for tildeling af titlen, datoen for dekretet fra Præsidiet for USSR's Øverste Sovjet , gren af den nationale økonomi, fødested / bopæl, samt et link til en biografisk artikel på webstedet " Heroes of the country ". Tabelformatet giver mulighed for at sortere efter de angivne parametre ved at klikke på pilen i den ønskede kolonne.
For første gang blev titlen Helt for Socialistisk Arbejder på den moderne Republik Altai's område tildelt ved dekret fra Præsidiet for USSR's Øverste Sovjet af 20. maj 1949 til D. F. Klimkin , et medlem af Kirov kollektiv gård i Maiminsky-distriktet , for at opnå en høj hvedeafgrøde i 1948.
Alle Helte fra Socialistisk Arbejder i Gorny Altai er landbrugsarbejdere.
Ingen. | Efternavn, navn, patronym | Life dates | Aktivitet | Opgavedato _ | Industri | Fødselssted | HS |
---|---|---|---|---|---|---|---|
en | Kestelova Baychila Irkitovna | 1917 - 26/06/1967 | Hyrde fra den kollektive gård "Leninsky Nakaz" i Ust-Kansky-distriktet i den autonome Gorno-Altai-region | 07.03 . 1960 | landbrugs | Ust-Kansky-distriktet | [GS 1] |
2 | Klimkin Dmitry Fyodorovich | 1910-1968 | Link kollektiv gård opkaldt efter Kirov Maiminsky-distriktet i den autonome region Gorno-Altai | 20.05 . 1949 | landbrugs | * Mordovia | [GS 2] |
3 | Kozhabaev Alash | 1927-1973 | Formand for den kollektive gård "Vejen til kommunisme" i Kosh-Agachsky-distriktet i den autonome region Gorno-Altai | 22.03 . 1966 | landbrugs | Kosh-Agach-distriktet | [GS 3] |
fire | Kudryavtsev Fedor Petrovich | 22/03/1917 - 07/08/1986 | Formand for statsgården "Talitsky" i Ust-Kansky-distriktet i den autonome region Gorno-Altai | 22.03 . 1966 | landbrugs | Ust-Koksinsky-distriktet | [GS 4] |
5 | Marchina Tana Beginovna | 1916 - 09/05/1993 | Hyrde fra Tenginsky-statsgården, Ongudaysky-distriktet , Gorno-Altai autonome region | 22.03 . 1966 | landbrugs | Ongudaysky-distriktet | [GS 5] |
6 | Napalkova Anna Grigorievna | 02/09/1922 - 15/03/2017 | Kalv fra statsfarmen "Kyzyl-Ozeksky" Maiminsky-distriktet i den autonome region Gorno-Altai | 08.04 . 1971 | landbrugs | Maiminsky-distriktet | [GS 6] |
7 | Popov Petr Fateevich | 19/01/1932 - 16/10/2012 | Formand for statsfarmen "Abaisky" i Ust-Koksinsky-distriktet i den autonome Gorno-Altai-region | 10.02 . 1975 | landbrugs | Ust-Koksinsky-distriktet | [GS 7] |
otte | Tebekova Kydat | 29/11/1935 - 15/07/1974 | Hyrde fra den kollektive gård "Kyzyl Maany" i Kosh-Agachsky-distriktet i den autonome Gorno-Altai-region | 06.09 . 1973 | landbrugs | Kosh-Agach-distriktet | [GS 8] |
9 | Toyodov Delmek Toyodovich | 18/09/1926 - 16/04/2005 | Hyrde fra den kollektive gård opkaldt efter XXI partikongres i Ust-Kansky-distriktet i den autonome region Gorno-Altai | 08.04 . 1971 | landbrugs | Ust-Kansky-distriktet | [GS 9] |
ti | Toltokova Maria Vasilievna | 1922 - 16/03/1989 | Hyrde fra den kollektive gård "Kommunismens vej" Ulagansky-distriktet i den autonome region Gorno-Altai | 22.03 . 1966 | landbrugs | Ulagansky-distriktet | [GS 10] |
elleve | Urmatov Kara Todoshevich | 20/03/1930 - 10/02/1996 | Hyrde fra statsgården "Kyrlyksky" i Ust-Kansky-distriktet i den autonome region Gorno-Altai | 23.08 . 1990 | landbrugs | Ust-Kansky-distriktet | [GS 11] |
Ingen. | Efternavn, navn, patronym | Life dates | Aktivitet | Opgavedato _ | Industri | Fødselssted | HS |
---|---|---|---|---|---|---|---|
en | Dengin Petr Vasilievich | 21/10/1912 - 1976 | Husdyrspecialist i avlsfåravlen "Maryanovsky" i Maryanovsky-distriktet i Omsk-regionen | 22.03 . 1966 | landbrugs | Gorno-Altaisk | [GS 1] |
2 | Zorin Grigory Savelievich | 23/01/1926 - 22/02/2012 | Formand for montører i den 1. Novokuznetsk -forsamlingsafdeling af trusten "Sibmetallurgmontazh" under ministeriet for forsamling og særlige byggearbejder i USSR, Kemerovo-regionen | 17.03 . 1976 | konstruktion | Turochaksky-distriktet | [GS 2] |
3 | Popov Alexey Evgenievich | 03/10/1914 - 11/1999 | Føreren af Biysk - flåden fra Altai-afdelingen for motortransport under ministeriet for motortransport og motorveje i RSFSR | 05.10 . 1966 | autodor | Shebalinsky-distriktet | [GS 3] |
Ingen. | Efternavn, navn, patronym | Life dates | Aktivitet | Opgavedato _ | Industri | Hjemmeadresse | HS |
---|---|---|---|---|---|---|---|
en | Kulchitsky Viktor Iosifovich | 03/10/1914 - ???? | Gravemaskinfører på Sorsk molybdænfabrik i Krasnoyarsk Economic Council, Khakass Autonome Region | 09.06 . 1961 | metallurgi | [GS 1] |
over helte fra socialistisk arbejde | Lister||
---|---|---|
Regioner i Rusland |
| |
Ruslands byer | ||
Hviderusland | Brest-regionen (64) Vitebsk-regionen (88) Gomel-regionen (86) Grodno-regionen Minsk-regionen Mogilev-regionen | |
Kasakhstan | Akmola-regionen (139) Aktobe-regionen (105) Alma-Atas region Atyrau-regionen (68) Østkasakhstan-regionen (161) Zhambyl-regionen (252) Vest-Kasakhstan-regionen Karaganda-regionen (143) Kyzylorda-regionen Kostanay-regionen (149) Mangystau-regionen (23) Pavlodar-regionen (66) Nordkasakhstan-regionen (117) Turkestan-regionen | |
Usbekistan | Andijan-regionen Bukhara-regionen Jizzakh-regionen Karakalpakstan (36) Kashkadarya-regionen Navoi-regionen Namangan-regionen Samarkand-regionen Surkhandarya-regionen Syrdarya-regionen Tashkent-regionen Fergana-regionen Khorezm-regionen | |
Ukraine | Vinnytsia-regionen Volyn-regionen Dnipropetrovsk-regionen Donetsk-regionen Zhytomyr Oblast Transcarpathian region (45) Zaporozhye-regionen Ivano-Frankivsk-regionen Kyiv-regionen Kirovograd-regionen Lugansk-regionen (211) Lviv-regionen (95) Mykolaiv-regionen (139) Odessa-regionen (184) Poltava-regionen Rivne-regionen (39) Sumy-regionen Ternopil-regionen Kharkov-regionen Kherson-regionen Khmelnitsky-regionen Cherkasy-regionen Chernihiv-regionen Chernivtsi-regionen | |
Andre tidligere republikker i USSR |
| |
Erhverv | ||
Nationaliteter |