Under valget til Statsdumaen den 19. september 2021 blev 225 ud af 450 deputerede valgt ifølge partilister , yderligere 225 - i enkeltmandsdistrikter . Der var 2.296 kandidater, der stillede op til 225 pladser i statsdumaen, herunder 163 nuværende parlamentarikere.
Enkeltmandskredse blev dannet af den centrale valgkommission og godkendt af føderal lov nr. 300-FZ af 3. november 2015 [1] . Distrikternes område er defineret således, at hvert distrikt har et nogenlunde lige antal vælgere, dog på betingelse af, at der skal være mindst én kreds for hvert fag i forbundet .
Af alle regionerne blev det største antal distrikter dannet i Moskva (15), Moskva-regionen (11), St. Petersborg og Krasnodar-territoriet (8). I 32 regioner blev der dannet et valgdistrikt.
I de fleste regioner blev distrikterne opdelt efter "kronblad"-princippet: Regionens administrative centrum er opdelt mellem distrikter, som hver især også omfatter et stort landområde. Ifølge nogle eksperter er denne tilgang et eksempel på manipulation til politiske formål ( gerrymandering ) [2] [3] .
Sejren i valgkredsen tildeles efter systemet med relativt flertal: den kandidat, der tog førstepladsen i antallet af modtagne stemmer, blev valgt. Kravet om at modtage mere end halvdelen af stemmerne og anden valgrunde er ikke fastsat.
14 politiske partier repræsenteret i mindst ét regionalt parlament har ret til at indstille kandidater uden at indsamle underskrifter. Af de andre partier var det kun Den Russiske All-Folkeunion, der benyttede sig af muligheden for at nominere kandidater , men ingen af dem blev registreret.
Tabellen nedenfor opsummerer nomineringer pr. 17. september [4] .
Forsendelsen | Oprindeligt indstillede kandidater | Mistet nomineret status | Nægtelse af registrering | Faldt ud efter registrering [5] | Registreret |
---|---|---|---|---|---|
Borgerlig platform | 62 | 0 | 3 | 3 | 56 |
Forenede Rusland | 219 | en | 0 | en | 217 |
Grønt alternativ | 31 | 0 | en | 3 | 27 |
Grøn | 93 | 0 | 0 | fire | 89 |
Den Russiske Føderations Kommunistiske Parti | 225 | 0 | 0 | 2 | 223 |
Ruslands kommunister | 144 | fire | 7 | 3 | 130 |
Ruslands liberale demokratiske parti | 225 | 0 | 0 | en | 224 |
Nye mennesker | 211 | en | en | 9 | 199 [6] |
Vækstfest | 98 | 0 | 2 | 5 | 91 |
moderland | 138 | 0 | en | 2 | 135 |
Pensionisternes parti | 194 | 0 | en | 6 | 187 |
Russisk Parti for Frihed og Retfærdighed | 73 | 2 | en | 5 | 66 |
Bare Rusland - For Truth | 225 | 2 | 0 | 6 | 217 |
Æble | 158 | en | 5 | ti | 141 [6] |
Russisk Folkeforbund | 26 | fire | 22 | 0 | 0 |
Selvnominering | 174 | tredive | 133 | en | ti |
i alt | 2296 | 45 | 177 | 61 | 2011 |
Blandt de nominerede kandidater var 163 nuværende deputerede for statsdumaen. Heraf stillede 106 op i de kredse, hvorfra de var valgt, 5 - i andre kredse blev de resterende 52 valgt på partilister. En af de fungerende suppleanter blev nægtet registrering.
Minimumsalderen for en kandidat er 21 år på valgets dato. Den yngste af de nominerede kandidater i enkeltmandsdistrikter er Georgy Zaitsev (New People Party), født den 28. august 2000 - han bliver 21 år og 22 dage gammel på valgdatoen. Den ældste er Gennady Alexandrovich Pavlov (Pensionisternes Parti), født den 6. januar 1940 - 81 år og 256 dage. Gennemsnitsalderen for kandidater er 46 år.
Blandt kandidaterne var 1858 mænd (81%) og 438 kvinder (19%).
For hver af de 225 valgkredse foreslog Alexei Navalnyjs " Smart Voting " sin egen kandidat [7] . Den såkaldte " Sobyanins liste " omfattede 15 personer [8] .
Ingen. | Føderalt emne og amtsnavn |
Distriktsområde [9] | Kandidat | Forsendelsen | Status/Support | Resultat [10] | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Stemme | i % | |||||||
en | Adygea - Adyghe |
Hele republikkens territorium |
Vladislav Reznik | selvnominering (medlem af partiet Forenet Rusland ) | Nuværende stedfortræder for statsdumaen fra dette distrikt, medlem af udvalget for budget og skatter. Stedfortræder for statsdumaens III-VII indkaldelser. |
150 217 | 64,81 | |
Evgeny Salov | CPRF | Understøttet af " Smart Voting ". Opstillet af partiet som en del af partilisten. Han stillede op til denne valgkreds ved valget i 2016. Stedfortræder for statsrådet-Khase i Republikken Adygea, formand for udvalget for socialpolitik, familieanliggender, sundhed og kultur. | 29 366 | 12,67 | ||||
Andrey Mikhailov | Fair Rusland | Også opstillet som en del af partilisten | 14 349 | 6.19 | ||||
Evgeny Grunin | LDPR | Også opstillet som en del af partilisten, stedfortræder for Folkets Deputeretråd i Maykop City Kommune i den fjerde indkaldelse |
12 356 | 5,33 | ||||
Sergey Ghukasyan | Ruslands kommunister | Også opstillet på partilisten, Nomineret i denne kreds ved 2016-valget |
10 468 | 4,52 | ||||
Ruslanbek Tsukunib | Nye mennesker | Optaget på partilisten ved regionsvalg | 10 109 | 4,36 | ||||
Adam Beshkok | Pensionisternes parti | Registrering nægtet | ||||||
Vladislav Gamanovich | moderland | Nægtet registrering, også nomineret som en del af partilisten, stedfortræder for Rådet for Folkets Deputerede i kommunen "Enem bymæssig bebyggelse" |
||||||
Peter Kuplinov | ROS | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 4 914 | 2.12 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 231 779 | 67,87 | ||||||
2 | Republikken Altai - Altai |
Hele republikkens territorium |
Roman Ptitsyn | Forenede Rusland | Leder af den kommunale formation "Maiminsky District" | 23 545 | 31,99 | |
Maria Demina | CPRF | " Smart afstemning ", nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016 fra Rodina-partiet, stedfortræder for statsforsamlingen - El Kurultai i Republikken Altai |
21 967 | 29,84 | ||||
Alexey Tyukhtenev | Fair Rusland | 11 843 | 16.09 | |||||
Dmitry Sofronov | LDPR | Stedfortræder for statsforsamlingen - El Kurultai i Republikken Altai. | 3 824 | 5,20 | ||||
Maria Ardimatova | Nye mennesker | 2753 | 3,74 | |||||
Vasily Kudirmekov | RPSS | Også opstillet som en del af partilisten | 2490 | 3,38 | ||||
Elena Tudeneva | Ruslands kommunister | 1944 | 2,64 | |||||
Nikolay Tolkochokov | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 1654 | 2,25 | ||||
Ludmila Shuvalova | Grønne | Også opstillet som en del af partilisten | 1 378 | 1,87 | ||||
Nikolai Babushkin | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 2211 | 3.00 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 73 609 | 45,85 | ||||||
3 | Bashkortostan - Ufimsky |
Distrikter i Ufa : Demsky , Kirovsky , Sovetsky . Distrikter: Blagovarsky , Buzdyaksky , Davlekanovsky , Karmaskalinsky , Ufimsky (sydvestlige del), Chekmagushevsky , Chishminsky . |
Pavel Kachkaev | Forenede Rusland | Fungerende stedfortræder for statsdumaen for VI og VII indkaldelser fra dette distrikt, næstformand for udvalget for boligpolitik og bolig- og kommunale tjenester |
247 015 | 66,25 | |
Alexander Jusjtjenko | CPRF | " Smart afstemning ", også nomineret som en del af partilisten, nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016, nuværende stedfortræder for statsdumaen for VI og VII indkaldelser, valgt på partilister |
41 614 | 11.16 | ||||
Veronika Ananyeva | LDPR | Nomineret ved valget i 2016 i distrikt nr. 6, assistent for statsdumaens stedfortræder I. K. Sukharev for arbejde i Republikken Bashkortostan |
33 888 | 9.09 | ||||
Flyur Nurlygayanov | Fair Rusland | Også opstillet som en del af partilisten | 11 430 | 3.07 | ||||
Pavel Matisov | Ruslands kommunister | Også opstillet som en del af partilisten | 9 707 | 2,60 | ||||
Evgeny Buyanov | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 9 517 | 2,55 | ||||
Gulnara Ruchkina | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 5 930 | 1,59 | ||||
Irina Kureli | Æble | 3 204 | 0,86 | |||||
Arseny Maslov | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 3 144 | 0,84 | ||||
Zhanna Virfel | Vækstfest | Også opstillet som en del af partilisten | 3085 | 0,83 | ||||
Evgenia Kutsueva | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 4 301 | 1.15 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 373 293 | 74,55 | ||||||
fire | Bashkortostan - Blagoveshchensky |
Distrikter i Ufa : Leninsky , Ordzhonikidzevsky . Distrikter: Askinsky , Baltachevsky , Belokataysky , Birsky , Blagoveshchensky , Buraevsky , Duvansky , Karaidelsky , Kiginsky , Kushnarenkovsky , Mechetlinsky , Mishkinsky , Nurimanovsky , Salavatsky , Tatyshlinsky , northern . |
Rafael Mardanshin | Forenede Rusland | Fungerende stedfortræder for statsdumaen i Den Russiske Føderation af VI og VII indkaldelser fra dette distrikt, næstformand for udvalget for boligpolitik og bolig- og kommunale tjenester |
256 876 | 64,11 | |
Evgeny Romanchikov | CPRF | " Smart afstemning " | 53 807 | 13.43 | ||||
Alexey Nilov | Fair Rusland | Stedfortræder for statsforsamlingen - Kurultai i Republikken Bashkortostan | 23 653 | 5,90 | ||||
Dmitry Ivanov | LDPR | Også nomineret som en del af partilisten, nomineret ved valget i 2016 i distrikt nr. 8, assistent for statsdumaens stedfortræder I.K. Sukharev for arbejde i Republikken Bashkortostan |
18 938 | 4,73 | ||||
Ramil Biktimirov | Pensionisternes parti | 13 575 | 3,39 | |||||
Anton Belonogov | Nye mennesker | 11 569 | 2,89 | |||||
Zulfiya Bagautdinova | Grøn | Også opstillet som en del af partilisten | 8444 | 2.11 | ||||
Christina Abramicheva | Æble | Også opstillet som en del af partilisten | 5 639 | 1,41 | ||||
Saniya Timasova | Vækstfest | Også opstillet som en del af partilisten | 3306 | 0,83 | ||||
Ugyldige stemmesedler | 4 871 | 1.22 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 401 300 | 77,34 | ||||||
5 | Bashkortostan - Beloretsky |
Distrikter i Ufa : Kalininsky , Oktyabrsky . Byen Mezhhirya . Distrikter: Arkhangelsky , Beloretsky , Iglinsky , Ufimsky (sydøstlige del). |
Elvira Aitkulova | Forenede Rusland | Stedfortræder for statsforsamlingen - Kurultai i Republikken Bashkortostan V (2013-2018), næstformand for statsforsamlingen - Kurultai i Republikken Bashkortostan (2018), formand for Udvalget for Uddannelse, Kultur, Sport og Ungdomspolitik i VI-indkaldelsen (2018) |
228 980 | 59,23 | |
Albert Gazizov | CPRF | Stedfortræder for statsforsamlingen - Kurultai i Republikken Bashkortostan | 48 746 | 12,61 | ||||
Ivan Sukharev | LDPR | " Smart Voting ", også nomineret som en del af partilisten, nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016, nuværende stedfortræder for statsdumaen for VI og VII indkaldelser, valgt på partilister, første næstformand for udvalget for Udvikling af civilsamfundet, spørgsmål om offentlige og religiøse foreninger |
45 276 | 11,71 | ||||
Alexander Polyakov | Ruslands kommunister | Også opstillet som en del af partilisten | 10 235 | 2,65 | ||||
Eliana Saitova | Fair Rusland | 9 181 | 2,37 | |||||
Konstantin Kulikov | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 7 988 | 2.07 | ||||
Anatoly Shulaev | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 7 682 | 1,99 | ||||
Radmir Burangulov | Grøn | 7 226 | 1,87 | |||||
Mikhail Korovin | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 7 163 | 1,85 | ||||
Zulfiya Gaisina | Æble | Også opstillet som en del af partilisten | 5 363 | 1,39 | ||||
Arina Fayrushina | RPSS | 4485 | 1.16 | |||||
Ugyldige stemmesedler | 4 255 | 1.10 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 387 730 | 72,70 | ||||||
6 | Bashkortostan - Neftekamsky |
Byer: Agidel , Neftekamsk , Oktyabrsky . Distrikter: Bakalinsky , Dyurtyulinsky , Ilishevsky , Kaltasinsky , Krasnokamsky , Tuimazinsky , Sharansky , Yanaulsky . |
Rifat Shaikhutdinov | Borgerlig platform | Også nomineret som en del af partilisten, fungerende stedfortræder for statsdumaen fra dette distrikt, medlem af udvalget for økonomisk politik, industri, innovativ udvikling og entreprenørskab |
166 107 | 46,58 | |
Jernbane Adiyatullin | Forenede Rusland | 66 535 | 18,66 | |||||
Ilgam Galin | CPRF | " Smart Voting ", også nomineret som en del af partilisten, Nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016 |
52 744 | 14,79 | ||||
Linara Battalova | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 13 784 | 3,87 | ||||
Oleg Isaev | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 10 996 | 3,08 | ||||
Olga Shevnina | Fair Rusland | 10 974 | 3,08 | |||||
Yuri Rudakov | LDPR | Også opstillet som en del af partilisten | 9 128 | 2,56 | ||||
Rufina Shagapova | Grøn | Også nomineret som en del af partilisten, nomineret ved valget i 2016 i valgkreds nr. 8, stedfortræder for statsforsamlingen - Kurultai - i Republikken Bashkortostan i den femte indkaldelse i enkeltmandat valgkreds nr. 11, næstformand for Udvalget for Agrarspørgsmål, Økologi og Naturforvaltning |
6 291 | 1,76 | ||||
Vyacheslav Byzov | Vækstfest | Også opstillet som en del af partilisten | 5634 | 1,58 | ||||
Konstantin Zarubin | Æble | Også opstillet som en del af partilisten | 4 788 | 1,34 | ||||
Fedor II | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 4508 | 1,26 | ||||
Ugyldige stemmesedler | 5 145 | 1,44 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 356 697 | 75,26 | ||||||
7 | Bashkortostan - Salavatsky |
Byer: Kumertau , Salavat , Sibay . Distrikter: Abzelilovsky , Baymaksky , Burzyansky , Zianchurinsky , Zilairsky , Kugarchinsky , Kuyurgazinsky , Meleuzovsky , Sterlibashevsky , Fedorovsky , Khaybullinsky . |
Zarif Baiguskarov | Forenede Rusland | Nuværende stedfortræder for statsdumaen fra dette distrikt, medlem af udvalget for statsbygning og lovgivning |
223 393 | 64,50 | |
Ilgiz Suyundukov | CPRF | " Smart afstemning " | 46 187 | 13.34 | ||||
Nina Ramazanova | Ruslands kommunister | Også opstillet på partilisten, Nomineret i denne kreds ved 2016-valget |
14 904 | 4.30 | ||||
Rafael Kharisov | Fair Rusland | 13 242 | 3,82 | |||||
Rustem Akhtamianov | Pensionisternes parti | 12 182 | 3,52 | |||||
Sergey Zubakov | Grøn | Også opstillet som en del af partilisten | 11 653 | 3,36 | ||||
Maxim Vlasenko | LDPR | Stedfortræder for statsforsamlingen - Kurultai i Republikken Bashkortostan | 10 781 | 3.11 | ||||
Dmitry Kolesnikov | Vækstfest | Også opstillet som en del af partilisten | 5400 | 1,56 | ||||
Vyacheslav Levkovich | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 3348 | 0,97 | ||||
Ivan Belov | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Tagir Vakhitov | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Alexander Kondratec | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 5 268 | 1,52 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 346 824 | 74,68 | ||||||
otte | Bashkortostan - Sterlitamaksky |
Distrikter: Alsheevsky , Aurgazinsky , Belebeevsky , Bizhbulyaksky , Gafurysky , Ermekeyevsky , Ishimbaysky , Miyakinsky , Sterlitamaksky *. |
Dinar Gilmutdinov | Forenede Rusland | 164 753 | 53,78 | ||
Vadim Iskandarov | Fair Rusland | " Smart afstemning " | 42 880 | 14.00 | ||||
Guzel Yusupova | CPRF | Stedfortræder for statsforsamlingen - Kurultai i Republikken Bashkortostan, |
41 010 | 13.39 | ||||
Vyacheslav Ryabov | LDPR | Nomineret ved valget i 2016 i valgkreds nr. 4, fungerende stedfortræder for statsforsamlingen - Kurultai i Republikken Bashkortostan, næstformand for udvalget for budget, skat, investeringspolitik og ejendomsforhold |
14 903 | 4,86 | ||||
Ildar Iskhakov | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 12 312 | 4.02 | ||||
Aigul Khabibrakhmanova | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 11 281 | 3,68 | ||||
Vladimir Agafonov | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 10 330 | 3,37 | ||||
Emil Shaimardanov | Æble | Registrering genoprettet ved retskendelse | 3 529 | 1.15 | ||||
Elena Motova | Vækstfest | Også opstillet som en del af partilisten, Faldt ud efter tilmelding |
||||||
Ugyldige stemmesedler | 5 338 | 1,74 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 306 633 | 60,99 | ||||||
9 | Buryatia - Buryatsky |
Hele republikkens territorium |
Vyacheslav Damdintsurunov | Forenede Rusland | Minister for sport og ungdomspolitik i Republikken Buryatia | 115 716 | 37,41 | |
Bair Tsyrenov | CPRF | " Smart Voting ", Nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016 |
61 429 | 19,86 | ||||
Sergey Zverev | Grøn | Også opstillet som en del af partilisten | 23 081 | 7,46 | ||||
Igor Bobkov | Pensionisternes parti | Også nomineret som en del af partilisten, stedfortræder for Folkets Khural i Republikken Buryatia |
22 692 | 7,34 | ||||
Maxim Buvalin | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 19 628 | 6,35 | ||||
Oksana Buholtseva | Fair Rusland | Også nomineret som en del af partilisten, nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016, stedfortræder for Folkets Khural i Republikken Buryatia |
17 338 | 5,61 | ||||
Bayar Tsydenov | Borgerlig platform | Også nomineret som en del af partilisten, nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016, stedfortræder for Folkets Khural i Republikken Buryatia |
15 565 | 5.03 | ||||
Damdin Bolotov | Ruslands kommunister | Også opstillet som en del af partilisten | 13 060 | 4.22 | ||||
Sergey Dorosh | LDPR | Også nomineret som en del af partilisten, nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016, stedfortræder for Folkets Khural i Republikken Buryatia, næstformand for udvalget for interregionale forbindelser, nationale spørgsmål, ungdomspolitik, offentlige og religiøse foreninger |
7234 | 2,34 | ||||
Evgeny Menshikov | RPSS | Også opstillet som en del af partilisten | 3 278 | 1.06 | ||||
Ugyldige stemmesedler | 10 283 | 3,32 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 309 304 | 44,46 | ||||||
ti | Dagestan - Nord |
Distrikter i byen Makhachkala : Kirovsky , Sovetsky . Distrikter: Babayurtovsky , Kizilyurtovsky *, Kizlyarsky *, Kumtorkalinsky , Nogaisky (og byen Yuzhno-Sukhokumsk ), Tarumovsky , Khasavyurtovsky (men ikke byen Khasavyurt). |
Abdulkhakim Hajiyev | Forenede Rusland | 369 167 | 84,87 | ||
Murzadin Avezov | CPRF | " Smart afstemning ", nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016, stedfortræder for Folkeforsamlingen i Republikken Dagestan |
25 136 | 5,78 | ||||
Murat Paizulaev | Fair Rusland | Også nomineret som en del af partilisten, nomineret ved valget i 2016 i valgkreds nr. 11, stedfortræder for Folkeforsamlingen i Republikken Dagestan, formand for Udvalget for Uddannelse, Videnskab, Kultur, Ungdomsanliggender, Sport og Turisme |
15 139 | 3,48 | ||||
Shahnavaz Huseynov | LDPR | Også opstillet som en del af partilisten | 7 927 | 1,82 | ||||
Vladimir Telikhov | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 3 843 | 0,88 | ||||
Rashid Yanikov | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 3 214 | 0,74 | ||||
Irina Dibirova | Grøn | Også opstillet som en del af partilisten | 2648 | 0,61 | ||||
Vagid Devletkhanov | Æble | Også nomineret som en del af partilisten, stedfortræder for Folkeforsamlingen i Republikken Dagestan |
2351 | 0,54 | ||||
Kurban Ramazanov | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 2286 | 0,53 | ||||
Magomedshamil Shabanov | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 3 260 | 0,75 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 434 971 | 84,79 | ||||||
elleve | Dagestan - Centralt |
Makhachkala : Leninsky-distriktet . Byer: Dagestan Lights , Izberbash , Kaspiysk . Distrikter: Derbent *, Kaytagsky , Karabudakhkentsky , Kayakentsky , Magaramkentsky , Sergokalinsky , Suleiman-Stalsky , Tabasaransky , Khivsky . |
Murad Hajiyev | Forenede Rusland | Også nomineret som en del af partilisten, nuværende stedfortræder for statsdumaen, valgt på partilister, medlem af udvalget for transport og byggeri |
406 624 | 80,20 | |
Mahmud Mahmudov | CPRF | " Smart afstemning ", nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016, næstformand for Folkeforsamlingen i Republikken Dagestan |
29 744 | 5,87 | ||||
Kamil Davdiev | Fair Rusland | Også nomineret som en del af partilisten, nomineret ved valget i 2016 i valgkreds nr. 10, næstformand for Folkeforsamlingen i Republikken Dagestan |
22 809 | 4,50 | ||||
Daniyal Hajiyev | LDPR | 14 065 | 2,77 | |||||
Leyla Jalilova | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 7 797 | 1,54 | ||||
Rinat Karimov | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 7053 | 1,39 | ||||
Khadzhimurat Abakarov | Æble | Også opstillet som en del af partilisten | 6 125 | 1.21 | ||||
Magomed Shaikhgasanov | Nye mennesker | 6 119 | 1.21 | |||||
Sirazdin Ramazanov | Grøn | 3 355 | 0,66 | |||||
Ugyldige stemmesedler | 3 353 | 0,66 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 507 044 | 85,18 | ||||||
12 | Dagestan - Syd |
Byen Khasavyurt (men ikke Khasavyurt-distriktet). Distrikter : Agulsky , Akushinsky , Akhvakhsky , Akhtynsky , Botlikhsky , Buynaksky * , Gergebilsky , Gumbetovsky , Gunibsky , Dakhadaevsky , Dokuzparinsky , Kazbekovsky , Kulinsky , Kurakhsky , Laksky Ru , T _ tin tin sky , T _ _ site tin sky , Levu tin sky , T _ _ tin sky , T _ _ tin sky , Charodinsky , Shamilsky . |
Jamaladin Hasanov | Forenede Rusland | Fungerende fast repræsentant for Republikken Dagestan ved præsidenten for Den Russiske Føderation | 358 063 | 73,31 | |
Gadzhimurad Omarov | Fair Rusland | “ Smart Voting ”, Også nomineret som en del af partilisten, Nomineret ved valget i 2016 i valgkreds nr. 5, Nuværende Statsduma stedfortræder, valgt på partilister, medlem af Komitéen for Sikkerhed og Anti-Korruption |
70 369 | 14.41 | ||||
Ahmednabi Magomedov | CPRF | Stedfortræder for Folkeforsamlingen i Republikken Dagestan | 21 959 | 4,50 | ||||
Shahlar Agakhanov | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 7608 | 1,56 | ||||
Sharip Aliyev | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 6 161 | 1,26 | ||||
Gabibulla Bagamaev | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 5 989 | 1,23 | ||||
Abdulgamid Abdullayev | LDPR | Også opstillet som en del af partilisten | 5 599 | 1.15 | ||||
Aznaur Gadzhimirzoev | Grøn | Også opstillet som en del af partilisten | 4 691 | 0,96 | ||||
Albert Esedov | Æble | Også opstillet på partilisten, Nomineret i denne kreds ved 2016-valget |
2583 | 0,53 | ||||
Ugyldige stemmesedler | 5403 | 1.11 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 488 425 | 83,10 | ||||||
13 | Ingushetien - Ingusj |
Hele republikkens territorium |
muslimske Tatriev | Forenede Rusland | 141 040 | 71,99 | ||
Abdulmazhit Martazanov | Fair Rusland | " Smart voting ", også nomineret som en del af partilisten, Nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016, stedfortræder for byrådet af deputeret i det kommunale distrikt "Magas City District" |
19 572 | 9,99 | ||||
Khamzat Kodzoev | CPRF | Også opstillet som en del af partilisten | 12 820 | 6,54 | ||||
Islam Gadiev | LDPR | Også nomineret som en del af partilisten, nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016, stedfortræder for Folkeforsamlingen i Republikken Ingushetien, formand for udvalget for økonomisk politik |
12 479 | 6,37 | ||||
Bagaudin Seynaroev | Pensionisternes parti | Også nomineret som en del af partilisten, stedfortrædende leder af administrationen af kommunen "Urban district of the city of Sunzha" |
8 347 | 4,26 | ||||
Ayup Gagiev | Æble | Droppede ud efter registrering, formand for Republikken Ingushetiens forfatningsdomstol |
||||||
Husen Kodzoev | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Aslangerei Khamkhoev | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 1669 | 0,85 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 195 927 | 83,49 | ||||||
fjorten | Kabardino-Balkaria - Kabardino-Balkaria |
Hele republikkens territorium |
Adalbi Shkhagoshev | Forenede Rusland | Nuværende stedfortræder for statsdumaen fra dette distrikt, medlem af udvalget for sikkerhed og antikorruption |
321 114 | 69,75 | |
Boris Pashtov | CPRF | " Smart voting ", også nomineret som en del af partilisten, nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016, medlem af parlamentet i Kabardino-Balkarian Republic af den sjette indkaldelse |
63 563 | 13,81 | ||||
Alisoltan Nastaev | Fair Rusland | Også nomineret som en del af partilisten, stedfortræder for parlamentet i Kabardino-Balkarian Republic af den sjette indkaldelse |
51 450 | 11.18 | ||||
Vladimir Bezgodko | LDPR | Også nomineret som en del af partilisten, stedfortræder for parlamentet i den Kabardino-Balkariske Republik i den sjette indkaldelse, formand for udvalget for arbejde, socialpolitik og sundhed |
16 682 | 3,62 | ||||
Oleg Kuzminov | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 5 395 | 1.17 | ||||
Irina Atamanova | Æble | Også opstillet som en del af partilisten | 1 562 | 0,34 | ||||
Ugyldige stemmesedler | 598 | 0,13 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 460 364 | 85,29 | ||||||
femten | Kalmykia - Kalmyk |
Hele republikkens territorium |
Badma Bashankaev | Forenede Rusland | 39 717 | 40,55 | ||
Sanal Ubushiev | CPRF | " Smart Voting ", Også nomineret som en del af partilisten |
21 835 | 22.29 | ||||
Andrey Chidzhiev | Nye mennesker | 8080 | 8,25 | |||||
Natalia Manzhikova | Fair Rusland | Også nomineret som en del af partilisten, nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016, stedfortræder for Folkets Khural (parlamentet) i Republikken Kalmykia |
6 740 | 6,88 | ||||
Sanal Bovaev | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 4762 | 4,86 | ||||
Vladimir Bambaev | RPSS | Også nomineret som en del af partilisten , stedfortræderen for Elista Byforsamling i den sjette indkaldelse |
4035 | 4.12 | ||||
Piotr Wyszkvarok | LDPR | assistent for statsdumaens stedfortræder D. A. Svishchev for arbejde i Republikken Kalmykia, stedfortræder for Elista City Assembly i den sjette indkaldelse |
3335 | 3,40 | ||||
Khongor Marilov | Borgerlig platform | Også opstillet som en del af partilisten | 2028 | 2.07 | ||||
Elena Kotenova | Æble | 1953 | 1,99 | |||||
Tseren Ochir-Goryaev | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 1053 | 1.08 | ||||
Valery Badmaev | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Dmitry Burninov | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Valentina Erdnieva | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 4413 | 4,51 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 97 951 | 49,77 | ||||||
16 | Karachay-Cherkessia - Karachay-Cherkess |
Hele republikkens territorium |
Jasharbek Uzdenov | Forenede Rusland | Minister for naturressourcer og økologi i Karachay-Cherkess-republikken | 210 632 | 78,60 | |
Kemal Bytdaev | CPRF | " Smart Voting ", også nomineret som en del af partilisten, nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016, stedfortræder for Folkeforsamlingen (parlamentet) i Karachay-Cherkess-republikken, næstformand for udvalget for landbrugspolitik |
28 917 | 10,79 | ||||
Oleg Zhedyaev | LDPR | Også nomineret som en del af partilisten, stedfortræder for den sjette indkaldelse af Folkeforsamlingen (parlamentet) i Karachay-Cherkess-republikken |
10 948 | 4,09 | ||||
Azamat Dudov | Fair Rusland | Også opstillet som en del af partilisten | 6 108 | 2,28 | ||||
Zaur Tekeyev | Ruslands kommunister | Også opstillet som en del af partilisten | 3 602 | 1,34 | ||||
Muradin Dzhantemirov | Grøn | Også nomineret som en del af partilisten, nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016, stedfortræder for landdistriktsbebyggelsen Erken-Shakhar i valgkreds nr. 9 i Nogai kommunedistrikt i Karachay-Cherkess-republikken |
3 352 | 1,25 | ||||
Sharifutdin Bostanov | Nye mennesker | 1960 | 0,73 | |||||
Ahmed Abazov | Æble | Nomineret til denne valgkreds ved valget i 2016 | 1 359 | 0,51 | ||||
Farida Bakhitova | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten, Faldt ud efter tilmelding |
||||||
Vera Svetlysheva | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 1089 | 0,41 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 267 967 | 89,30 | ||||||
17 | Republikken Karelen - Karelsk |
Hele republikkens territorium |
Valentina Pivnenko | Forenede Rusland | Fungerende stedfortræder fra dette distrikt, første næstformand for udvalget for regionalpolitik og problemer i Norden og Fjernøsten |
55 677 | 27,69 | |
Emilia Slabunova | Æble | " Smart Voting ", også nomineret som en del af partilisten, næstformand for udvalget for den lovgivende forsamling i Republikken Karelen om sundhed og socialpolitik |
29 751 | 14,79 | ||||
Evgeny Ulyanov | CPRF | Også nomineret som en del af partilisten, stedfortræder for den lovgivende forsamling i Republikken Karelen |
26 368 | 13.11 | ||||
Victor Stepanov | Fair Rusland | Stedfortræder for den lovgivende forsamling i Republikken Karelen | 25 858 | 12,86 | ||||
Alexander Chazhengin | Pensionisternes parti | 12 497 | 6.21 | |||||
Alexander Pakkuev | LDPR | Også nomineret som en del af partilisten, assistent for stedfortræderen for statsdumaen I. V. Lebedev for arbejde i Republikken Karelen, stedfortræder for rådet for Matrossky-landbebyggelsen i det nationale kommunale distrikt Pryazhinsky i Republikken Karelen |
10 555 | 5,25 | ||||
Vladimir Kvanin | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 10 122 | 5.03 | ||||
Anna Pozdnyakova | Vækstfest | Også opstillet som en del af partilisten | 8 956 | 4,45 | ||||
Denis Bazankov | RPSS | Også opstillet som en del af partilisten | 7 951 | 3,95 | ||||
Ivan Kadayas | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 2 105 | 1,05 | ||||
Ugyldige stemmesedler | 11 265 | 5,60 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 201 105 | 39,46 | ||||||
atten | Republikken Komi - Syktyvkar |
Hele republikkens territorium |
Oleg Mikhailov | CPRF | " Smart afstemning ", også nomineret som en del af partilisten, nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016, stedfortræder for statsrådet i Komi-republikken |
81 407 | 32,36 | |
Olga Savastyanova | Forenede Rusland | Fungerende parlamentsmedlem, valgt fra partilister, formand for kontrol- og regeludvalget |
67 531 | 26,84 | ||||
Tatiana Saladina | Fair Rusland | Også nomineret som en del af partilisten, nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016, stedfortræder for statsrådet i Republikken Komi, formand for den stående kommission for boliger og kommunale tjenester |
23 257 | 9,24 | ||||
Andrey Nikitin | LDPR | Også opstillet som en del af partilisten | 21 186 | 8,42 | ||||
Viktor Filipchuk | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 19 060 | 7,58 | ||||
Ivan Ruban | Ruslands kommunister | Også nomineret som en del af partilisten, stedfortræder for Rådet for det kommunale distrikt "Sosnogorsk" |
16 926 | 6,73 | ||||
Viktor Betekhtin | Grønt alternativ | Også nomineret som en del af partilisten, stedfortræder for statsrådet i Komi-republikken |
9 105 | 3,62 | ||||
Ugyldige stemmesedler | 13 107 | 5.21 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 251 579 | 39,15 | ||||||
19 | Republikken Krim - Simferopol |
Simferopol : Central District Bydistrikter: Alushta , Sudak , Feodosiya , Yalta . Distrikter: Bakhchisarai , Belogorsk , Simferopol (sydlige del). |
Alexey Chernyak | Forenede Rusland | Stedfortræder for Statsrådet for Republikken Krim, formand for Udvalget for Statsrådet for Republikken Krim for turisme, feriesteder og sport |
112 204 | 49,37 | |
Oksana Loboda | Nye mennesker | " Smart afstemning " | 18 396 | 8.09 | ||||
Dmitry Nekhaichuk | Fair Rusland | 16 064 | 7.07 | |||||
Andrey Kocheikhin | CPRF | Også nomineret som en del af partilisten, stedfortræder for Yalta-byrådet i Republikken Krim af den anden indkaldelse i en enkelt valgkreds |
16 021 | 7.05 | ||||
Oleg Pikhterev | LDPR | assistent for stedfortræderen for statsdumaen for den syvende indkaldelse D. A. Svishchev for arbejde i Republikken Krim i løbet af hans beføjelser, stedfortræder for Statsrådet for Republikken Krim i den anden indkaldelse |
15 048 | 6,62 | ||||
Emil Arpatly | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 11 119 | 4,89 | ||||
Sergey Shevtsov | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 11 069 | 4,87 | ||||
Andrey Protsenko | Ruslands kommunister | Også nomineret som en del af partilisten, stedfortræder for Yalta-byrådet i Republikken Krim af den anden indkaldelse i en enkelt valgkreds |
8 820 | 3,88 | ||||
Vladimir Sorokin | Grøn | Også opstillet som en del af partilisten | 7000 | 3,08 | ||||
Kristina Ananyeva | selvnominering | Registrering nægtet, stedfortræder for Belogorsk-byrådet i Belogorsk-distriktet i Republikken Krim af den 2. indkaldelse |
||||||
Ugyldige stemmesedler | 11 443 | 5.04 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 227 264 | 45,45 | ||||||
tyve | Republikken Krim - Kerch |
Simferopol : Kievsky-distriktet . Bydistrikt Kerch . Distrikter: Kirovsky , Krasnogvardeisky , Leninsky , Nizhnegorsky , Simferopol (nord-østlige del), Sovetsky . |
Konstantin Bakharev | Forenede Rusland | Fungerende stedfortræder for statsdumaen fra dette distrikt, næstformand for finansmarkedsudvalget |
153 043 | 63,59 | |
Nikolai Volkov | LDPR | " Smart Voting ", stedfortræder for Statsrådet i Republikken Krim, formand for Udvalget for Statsrådet for Republikken Krim om kultur og beskyttelse af kulturarv |
16 225 | 6,74 | ||||
Victor Kudryashov | CPRF | 14 379 | 5,97 | |||||
Ekaterina Pitina | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 13 697 | 5,69 | ||||
Oleg Severnenko | Fair Rusland | 11 625 | 4,83 | |||||
Arthur Travin | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 7 135 | 2,96 | ||||
Alexander Turov | Ruslands kommunister | Også opstillet som en del af partilisten | 6.500 | 2,70 | ||||
Artyom Dubovik | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 4 185 | 1,74 | ||||
Vladimir Pastukhov | Grøn | Også opstillet som en del af partilisten | 3 760 | 1,56 | ||||
Ugyldige stemmesedler | 10 111 | 4,20 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 240 660 | 49,44 | ||||||
21 | Republikken Krim - Evpatoria |
Simferopol : Zheleznodorozhny-distriktet . Byområder: Armyansk , Evpatoria . Distrikter: Dzhankoysky *, Krasnoperekopsky *, Pervomaisky , Razdolnensky , Saksky *, Simferopolsky (nordvestlige del), Chernomorsky . |
Leonid Babashov | selvnominering | Stedfortræder for Statsrådet for Republikken Krim Formand for Udvalget for Statsrådet for Republikken Krim om byggeri, transport og brændstof- og energikompleks |
144 080 | 58,17 | |
Victoria Bilan | Fair Rusland | " Smart Voting ", også nomineret som en del af partilisten |
23 678 | 9,56 | ||||
Sergey Alekseev | Ruslands kommunister | Også opstillet som en del af partilisten | 17 046 | 6,88 | ||||
Oksana Taranina | CPRF | Også nomineret som en del af partilisten, stedfortræder for Yevpatoriya-byrådet i Republikken Krim af den anden indkaldelse |
13 753 | 5,55 | ||||
Sergey Yerkhan | LDPR | 11 246 | 4,54 | |||||
Igor Pilipenko | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 9079 | 3,57 | ||||
Maria Simikchi | Nye mennesker | 8 648 | 3,49 | |||||
Sergei Shuvainikov | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 4 988 | 2.01 | ||||
Yuri Stavitsky | Grøn | Også opstillet som en del af partilisten | 4 523 | 1,83 | ||||
Nikolay Efremov | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 10 652 | 4.30 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 247 693 | 50,75 | ||||||
22 | Mari El - Mari |
Hele republikkens territorium |
Sergey Kazankov | CPRF | " Smart Voting ", også nomineret som en del af partilisten, fungerende statsduma-deputeret fra dette distrikt, næstformand for energiudvalget |
122 851 | 50,36 | |
Vladimir Kozhanov | selvnominering | Medlem af Statsforsamlingen i Republikken Mari El | 41 961 | 17.20 | ||||
Natalia Glusjtjenko | Fair Rusland | Også nomineret som en del af partilisten, nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016, stedfortræder for Statsforsamlingen i Republikken Mari El |
18 463 | 7,57 | ||||
Ivan Kazankov | Ruslands kommunister | 16 740 | 6,86 | |||||
Alexey Sherstobitov | LDPR | Også nomineret som en del af partilisten, stedfortræder for forsamlingen af deputerede i Medvedev kommunale distrikt i den syvende indkaldelse |
8 502 | 3,49 | ||||
Valentina Zlobina | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 8 165 | 3,35 | ||||
Ilya Kulalaev | Nye mennesker | Også nomineret som en del af partilisten, stedfortræder for deputeretforsamlingen i bydistriktet "City of Yoshkar-Ola" af den syvende indkaldelse |
7 838 | 3.21 | ||||
Andrey Smyshlyaev | moderland | Også nomineret som en del af partilisten, nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016 fra partiet Civic Platform |
4 966 | 2.04 | ||||
Sergei Hartwick | Borgerlig platform | Også opstillet som en del af partilisten | 2336 | 0,96 | ||||
Vladimir Rovensky | Vækstfest | Også opstillet som en del af partilisten | 1498 | 0,61 | ||||
Anton Malyshev | Forenede Rusland | Faldt ud efter tilmelding | ||||||
Kirill Panko | selvnominering | Registrering nægtet, nomineret ved valget i 2016 i valgkreds nr. 85 fra partiet Kommunister i Rusland |
||||||
Ugyldige stemmesedler | 10 602 | 4,35 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 243 922 | 45,92 | ||||||
23 | Mordovia - Mordovian |
Hele republikkens territorium |
Julia Ogloblina | Forenede Rusland | 220 015 | 57,44 | ||
Dmitry Kuzyakin | CPRF | “ Smart Voting ”, også nomineret som en del af partilisten, Nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016, Nuværende Statsduma stedfortræder, valgt på partilister, medlem af Udvalget for Økologi og Miljøbeskyttelse |
51 526 | 13.45 | ||||
Evgeny Tyurin | LDPR | Også nomineret som en del af partilisten, nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016, stedfortræder for statsforsamlingen i Republikken Mordovia, næstformand for udvalget for lovgivning og lovlighed |
33 235 | 8,68 | ||||
Timur Geraskin | Fair Rusland | Også nomineret som en del af partilisten, nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016, stedfortræder for deputeretrådet i bydistriktet Saransk |
24 137 | 6.30 | ||||
Sergey Belov | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 15 699 | 4.10 | ||||
Maxim Zinin | Nye mennesker | 15 312 | 4.00 | |||||
Alexander Toporkov | Ruslands kommunister | Også opstillet som en del af partilisten | 13 049 | 3,41 | ||||
Ugyldige stemmesedler | 10 085 | 2,63 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 383 058 | 64,87 | ||||||
24 | Yakutia - Yakutsk |
Hele republikkens territorium |
Peter Ammosov | CPRF | Nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016, Folkets stedfortræder for Republikken Sakha (Yakutia) i den VI indkaldelse af statsforsamlingen (Il Tumen) i Republikken Sakha (Yakutia) |
69 215 | 21,61 | |
Peter Cherkashin | Forenede Rusland | 64 275 | 20.07 | |||||
Fedot Tumusov | Fair Rusland | " Smart Voting ", også nomineret som en del af partilisten, nuværende stedfortræder for statsdumaen fra dette distrikt, første næstformand for sundhedsbeskyttelsesudvalget |
62 597 | 19.55 | ||||
Vasily Nikolaev | Nye mennesker | 49 703 | 15,52 | |||||
Egor Zhirkov | Grøn | 20 067 | 6,27 | |||||
Anatoly Nogovitsyn | Æble | Også opstillet som en del af partilisten | 18 322 | 5,72 | ||||
Gavril Parakhin | LDPR | Også nomineret som en del af partilisten, nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016, nuværende statsdumaens stedfortræder, valgt på partilister |
12 446 | 3,89 | ||||
Anatoly Kardzhagasov | Borgerlig platform | Også nomineret som en del af partilisten, stedfortræder for Yakutsk City Duma |
8 611 | 2,69 | ||||
Alexey Laptev | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 5 259 | 1,64 | ||||
Ludmila Ivanova | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Ivan Stepanov | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Alexey Chertkov | ROS | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 9 732 | 3.04 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 320 227 | 49,66 | ||||||
25 | Nordossetien - Nordossetien |
Hele republikkens territorium |
Artur Taymazov | Forenede Rusland | Fungerende stedfortræder for statsdumaen fra dette distrikt, næstformand for udvalget for fysisk kultur, sport, turisme og ungdomsanliggender |
340 844 | 76,01 | |
Soslan Bestaev | LDPR | Også nomineret som en del af partilisten, nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016, næstformand for Repræsentanternes Forsamling i byen Vladikavkaz |
24 725 | 5,51 | ||||
Soslan Didarov | Fair Rusland | " Smart afstemning ", også nomineret som en del af partilisten, assistent for senatoren for føderationsrådet Fadzaev A. S. for arbejde i Republikken Nordossetien-Alania, stedfortræder for Repræsentanternes Forsamling i Vladikavkaz |
23 915 | 5,33 | ||||
Alan Makaev | CPRF | Også nomineret som en del af partilisten, assistent for statsdumaens stedfortræder Taysaev K. K. for arbejde i Republikken Nordossetien-Alania |
17 733 | 3,95 | ||||
Kazbekiske Zoloev | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 14 396 | 3.21 | ||||
Nugzar Musulbes | Ruslands kommunister | Også opstillet på partilisten, Nomineret i denne kreds ved 2016-valget |
11 039 | 2,46 | ||||
Tamerlan Bigaev | Grøn | Også opstillet som en del af partilisten | 7 692 | 1,72 | ||||
Marat Dzhioev | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Alexey Msoev | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 8080 | 1,80 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 448 424 | 86,15 | ||||||
26 | Tatarstan - Volga |
Distrikter i Kazan : Vakhitovsky , Privolzhsky . Distrikter: Baltasinsky , Yelabuga , Kukmorsky , Laishevsky , Mamadyshsky , Rybno-Slobodsky , Sabinsky . |
Ilya Wolfson | Forenede Rusland | Stedfortræder for statsrådet i Republikken Tatarstan | 232 177 | 62,25 | |
Fadbir Safin | CPRF | " Smart afstemning ", også nomineret som en del af partilisten, stedfortræder for statsrådet i Republikken Tatarstan i VI-indkaldelsen |
41 216 | 11.05 | ||||
Marcel Gabdrakhmanov | LDPR | Ligeledes opstillet på partilisten, opstillet ved valget 2016 i kreds nr. 31 |
20 539 | 5,51 | ||||
Vasily Novikov | Ruslands kommunister | Også nomineret som en del af partilisten, stedfortræder for Almetyevsk byråd i Almetyevsk kommunale distrikt i Republikken Tatarstan i den fjerde indkaldelse |
18 168 | 4,87 | ||||
Damir Khusnutdinov | Fair Rusland | Også opstillet som en del af partilisten | 16 668 | 4,47 | ||||
Regina Abdullina | Vækstfest | Også opstillet som en del af partilisten | 13 300 | 3,57 | ||||
Vitaly Gribov | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 10 229 | 2,74 | ||||
Eduard Shiverskikh | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 8 464 | 2,27 | ||||
Irek Murtazin | Æble | 8 354 | 2.24 | |||||
Ugyldige stemmesedler | 3 883 | 1.04 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 372 998 | 76,20 | ||||||
27 | Tatarstan - Moskva |
Distrikter i Kazan : Kirovsky , Moskovsky . Distrikter: Apastovsky , Arsky , Atninsky , Buinsky , Verkhneuslonsky , Vysokogorsky , Drozhzhanovsky , Zelenodolsky , Kaybitsky , Kamsko-Ustyinsky , Tetyushsky . |
Ildar Gilmutdinov | Forenede Rusland | Fungerende stedfortræder for statsdumaen fra dette distrikt, første næstformand for udvalget for nationalitetsanliggender, formand for tællekommissionen |
295 275 | 70,93 | |
Stanislav Fedorov | CPRF | " Smart afstemning ", stedfortræder for Almetyevsk byråd i Almetyevsk kommunale distrikt i Republikken Tatarstan af den fjerde indkaldelse |
36 221 | 8,70 | ||||
Ranis Akhmadullin | Fair Rusland | Også opstillet som en del af partilisten | 20 493 | 4,92 | ||||
Kirill Evseev | LDPR | Også nomineret som en del af partilisten, stedfortræder for rådet for Oktyabrsky landlige bosættelse i Zelenodolsky kommunale distrikt i Republikken Tatarstan af den 4. indkaldelse |
17.066 | 4.10 | ||||
Robert Sadykov | Ruslands kommunister | Også opstillet som en del af partilisten | 15 917 | 3,82 | ||||
Rustam Riyanov | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 10 194 | 2,45 | ||||
Elvira Zaitseva | Vækstfest | Stedfortræder for rådet for Pimersky landlige bosættelse i Pestrechinsky kommunale distrikt i Republikken Tatarstan | 8 300 | 1,99 | ||||
Vadim Shumkov | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 8 166 | 1,96 | ||||
Elena Izotova | Æble | Faldt ud efter tilmelding | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 4657 | 1.12 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 416 289 | 80,41 | ||||||
28 | Tatarstan - Nizhnekamsk |
Distrikter: Aksubaevsky , Alekseevsky , Alkeevsky , Zainsky , Nizhnekamsky , Novosheshminsky , Nurlatsky , Spassky , Cheremshansky , Chistopolsky . Udenlandske lande: Spanien . |
Oleg Morozov | Forenede Rusland | Nuværende stedfortræder for statsdumaen fra dette distrikt, medlem af udvalget for statsbygning og lovgivning |
276 061 | 72,45 | |
Dinar Ayupov | CPRF | Stedfortræder for rådet for Afanasovsky landlige bosættelse i Nizhnekamsk kommunale distrikt i Republikken Tatarstan IV indkaldelse | 25 229 | 6,62 | ||||
Ilnar Siraev | Fair Rusland | " Smart afstemning ", også nomineret som en del af partilisten, stedfortræder for byrådet i Nizhnekamsk |
21 552 | 5,66 | ||||
Valery Aleinikov | LDPR | Også opstillet som en del af partilisten, opstillet ved valget i 2016 i kreds nr. |
14 183 | 3,72 | ||||
Vitaly Smirnov | Pensionisternes parti | Også nomineret som en del af partilisten, stedfortræder for rådet for Bolsheyakinsky-landbosættelsen |
11 375 | 2,99 | ||||
Andrey Geiko | Æble | 10 040 | 2,63 | |||||
Roman Fedotov | Vækstfest | Også opstillet som en del af partilisten | 9 373 | 2,46 | ||||
Renat Khodzhaev | Nye mennesker | 9 217 | 2,42 | |||||
Ugyldige stemmesedler | 4011 | 1,05 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 381 041 | 88,05 | ||||||
29 | Tatarstan - Naberezhno-Chelninsky |
Byen Naberezhnye Chelny . Distrikter: Agryzsky , Aktanyshsky , Mendeleevsky , Menzelinsky , Tukaevsky . |
Alfiya Kogogina | Forenede Rusland | Nuværende stedfortræder for statsdumaen fra dette distrikt, næstformand for Udvalget for Økonomisk Politik, Industri, Innovativ Udvikling og Entreprenørskab |
285 818 | 67,28 | |
Tatiana Gurieva | Ruslands kommunister | " Smart Voting ", Også nomineret som en del af partilisten, Nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016, stedfortræder for byrådet i kommunen i byen Naberezhnye Chelny IV indkaldelse |
51 844 | 12.20 | ||||
Mansur Garifullin | CPRF | Også opstillet som en del af partilisten |
20 869 | 4,91 | ||||
Ruslan Nigmatulin | Vækstfest | Også nomineret som en del af partilisten, stedfortræder for byrådet i kommunen i byen Naberezhnye Chelny IV indkaldelse |
15 927 | 3,75 | ||||
Andrey Kolosov | LDPR | Også nomineret som en del af partilisten, stedfortræder for rådet for Pospelovsky landlige bosættelse i Yelabuga kommunale distrikt i Republikken Tatarstan af den fjerde indkaldelse |
15 062 | 3,55 | ||||
Rashid Mavliev | Fair Rusland | Også nomineret som en del af partilisten, stedfortræder for Rådet for Starosheshminsky-landbosættelsen i Nizhnekamsk kommunale distrikt i Republikken Tatarstan |
12 064 | 2,84 | ||||
Alexander Bykov | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 10 176 | 2,40 | ||||
Timur Bikmullin | Pensionisternes parti | 8 242 | 1,94 | |||||
Ugyldige stemmesedler | 4 846 | 1.14 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 424 848 | 81,99 | ||||||
tredive | Tatarstan - Almetyevskiy |
Distrikter: Aznakaevsky , Almetevsky , Bavlinsky , Bugulminsky , Leninogorsky , Muslyumovsky , Sarmanovsky , Yutazinsky . Udenlandske lande: Østrig , Ungarn , Finland . |
Azat Yagafarov | Forenede Rusland | 252 025 | 69,77 | ||
Alexey Semenikhin | CPRF | " Smart afstemning ", også nomineret som en del af partilisten, stedfortræder for Almetyevsk byråd i Almetyevsk kommunale distrikt i Republikken Tatarstan af den fjerde indkaldelse |
41 483 | 11.48 | ||||
Adel Vakhitov | LDPR | Også nomineret som en del af partilisten, stedfortræder for Almetyevsk byråd i Almetyevsk kommunale distrikt i Republikken Tatarstan i den fjerde indkaldelse |
13 513 | 3,74 | ||||
Renat Galimzyanov | Ruslands kommunister | Også nomineret som en del af partilisten, stedfortræder for rådet for Almetyevsk kommunale distrikt i Republikken Tatarstan |
13 317 | 3,69 | ||||
Sergei Sudykin | Fair Rusland | Også nomineret som en del af partilisten, stedfortræder for Bugulma byråd i kommunen, byen Bugulma, Bugulma kommunale distrikt i Republikken Tatarstan |
10 727 | 2,97 | ||||
Rosa Gainutdinova | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 9 155 | 2,53 | ||||
Oleg Buyantsev | Vækstfest | Også nomineret som en del af partilisten, stedfortræder for rådet for Almetyevsk kommunale distrikt i Republikken Tatarstan |
6 194 | 1,71 | ||||
Andrey Lukin | Æble | Nomineret ved valget i 2016 i valgkreds nr. 28 fra Parnassus-partiet, stedfortræder for Nizhnemaktaminsky-bosættelsesrådet i Almetyevsk kommunale distrikt i Republikken Tatarstan |
5 952 | 1,65 | ||||
Sergey Sitko | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 5 517 | 1,53 | ||||
Ramil Zakirov | selvnominering | Stedfortræder for Almetyevsk byråd i Almetyevsk kommunale distrikt i Republikken Tatarstan i den fjerde indkaldelse | ||||||
Kirill Minyaev | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Ilgiz Rayanov | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 3 324 | 0,92 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 361 207 | 85,59 | ||||||
31 | Tatarstan - Centralt |
Kazans distrikter : Aviastroitelny , Novo-Savinovsky , Sovetsky . Distrikter: Pestrechinsky , Tyulyachinsky . |
Marat Nuriev | Forenede Rusland | Stedfortræder for statsrådet i Republikken Tatarstan | 195 454 | 56,93 | |
Artyom Prokofiev | CPRF | " Smart Voting ", også nomineret som en del af partilisten, nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016, stedfortræder for statsrådet i Republikken Tatarstan, næstformand for udvalget for socialpolitik |
51 785 | 15.08 | ||||
Alfred Valiev | Ruslands kommunister | Også nomineret som en del af partilisten, nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016, stedfortræder for Kazan City Duma ved den fjerde indkaldelse (2020-2025) |
23 445 | 6,83 | ||||
Vladimir Surchilov | LDPR | Også nomineret som en del af partilisten, assistent for stedfortræderen for statsdumaen for den syvende indkaldelse Ya. E. Nilova for arbejde i Republikken Tatarstan |
12 875 | 3,75 | ||||
Maxim Mukovnin | Fair Rusland | Også opstillet som en del af partilisten | 12 390 | 3,61 | ||||
Gulnaz Gizzatullina | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 11 177 | 3,26 | ||||
Andrey Kuznetsov | Pensionisternes parti | 9 646 | 2,81 | |||||
Ruslan Zinatullin | Æble | Også opstillet på partilisten, Nomineret i denne kreds ved 2016-valget |
8040 | 2,34 | ||||
Mikhail Kuznetsov | Vækstfest | Stedfortræder for Kazan City Duma af den fjerde indkaldelse | 7 359 | 2.14 | ||||
Milyausha Khismatullina | Borgerlig platform | Også opstillet som en del af partilisten | 6 699 | 1,95 | ||||
Azat Akhmetzyanov | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 4468 | 1.30 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 343 338 | 63,18 | ||||||
32 | Tuva - Tyvinsky |
Hele republikkens territorium |
Aydin Saryglar | Forenede Rusland | Vicesundhedsminister i Republikken Tyva | 121 936 | 74,43 | |
Renat Oorzhak | Fair Rusland | " Smart Voting ", også nomineret som en del af partilisten, kommissær for beskyttelse af iværksætteres rettigheder i Republikken Tyva |
14 717 | 8,98 | ||||
Roman Tamoev | CPRF | Også nomineret som en del af partilisten, stedfortræderen for Khural af repræsentanter for byen Kyzyl i den femte indkaldelse |
6 898 | 4.21 | ||||
Ayas Chudaan-ool | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 6 625 | 4.04 | ||||
Eres Kara-Sal | LDPR | Stedfortræder for den øverste Khural (parlamentet) i Republikken Tyva | 5 240 | 3,20 | ||||
Michael Sanchay | Pensionisternes parti | 2983 | 1,82 | |||||
Ayan Soyan | Grøn | Formand for administrationen af landbebyggelsen stævner Eer-Khavaksky Bai-Taiginsky kozhuun fra Republikken Tyva | 1960 | 1,20 | ||||
Ugyldige stemmesedler | 3467 | 2.12 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 163 826 | 83,12 | ||||||
33 | Udmurtia - Udmurt |
Distrikter i Izhevsk : Industriel , Ustinovsky . Distrikter: Balezinsky , Votkinsky *, Glazovsky *, Debessky , Zavyalovsky (den østlige del), Igrinsky , Kezsky , Krasnogorsky , Selinsky , Sharkansky , Yukamensky , Yakshur-Bodyinsky , Yarsky . |
Andrey Isaev | Forenede Rusland | Også nomineret som en del af partilisten, nuværende stedfortræder for statsdumaen, valgt på partilister, medlem af udvalget for arbejde, socialpolitik og veterananliggender |
94 260 | 35,63 | |
Alexander Syrov | CPRF | " Smart afstemning ", stedfortræder for bydumaen i byen Izhevsk i VII-indkaldelsen |
66 643 | 25.19 | ||||
Pavel Berlinsky | Nye mennesker | 19 258 | 7,28 | |||||
Ludmila Korepanov | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 18 644 | 7.05 | ||||
Farid Yunusov | Fair Rusland | Også nomineret som en del af partilisten, nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016, stedfortræder for Udmurt-republikkens statsråd |
18 002 | 6,81 | ||||
Alexey Kuznetsov | LDPR | Stedfortræder for bydumaen i byen Izhevsk i VII-indkaldelsen | 17 545 | 6,63 | ||||
Valery Khodyrev | Ruslands kommunister | Også opstillet som en del af partilisten | 8 102 | 3,06 | ||||
Alexey Glukhov | moderland | Også nomineret som en del af partilisten, stedfortræder for Sarapul City Duma af den 7. indkaldelse |
5 364 | 2.03 | ||||
Georgy Leshchev | Grønt alternativ | 4 123 | 1,56 | |||||
Ugyldige stemmesedler | 12 581 | 4,76 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 264 522 | 47,92 | ||||||
34 | Udmurtia - Izhevsk |
Distrikter i Izhevsk : Leninsky , Oktyabrsky , Pervomaisky . Distrikter: Alnashsky , Vavozhsky , Grakhovsky , Zavyalovsky (den vestlige del), Kambarsky , Karakulinsky , Kiznersky , Kiyasovsky , Malopurginsky , Mozhginsky *, Sarapulsky *, Syumsinsky , Uvinsky . |
Oleg Garin | Forenede Rusland | Stedfortræder for bydumaen i kommunen "Byen Izhevsk", næstformand for bydumaen i byen Izhevsk |
93 607 | 33,36 | |
Vladimir Bodrov | CPRF | " Smart afstemning ", også nomineret som en del af partilisten, nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016, > assistent for statsdumaens stedfortræder Jusjtjenko A. A. , stedfortræder for statsrådet i Udmurt-republikken |
61 164 | 21.80 | ||||
Askold Zapashny | Fair Rusland | 28 722 | 10.23 | |||||
Timur Yagafarov | LDPR | Også nomineret som en del af partilisten, nomineret ved valget i 2016 i distrikt nr. 33, stedfortræder for statsrådet i Udmurt-republikken i den sjette indkaldelse, formand for den permanente kommission for Udmurt-republikkens statsråd om økonomisk politik, industri og investeringer |
16 591 | 5,91 | ||||
Alexander Tugulev | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 14 211 | 5.06 | ||||
Sergei Chudaev | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 12 677 | 4,52 | ||||
Yuri Mishkin | Ruslands kommunister | Nomineret til denne valgkreds ved valget i 2016 | 11 280 | 4.02 | ||||
Rosa Akhmedshina | Grønt alternativ | 10 625 | 3,79 | |||||
Pavel Belinov | moderland | Også nomineret som en del af partilisten, stedfortræderen for bydumaen i kommunen "City of Mozhga" i den syvende indkaldelse |
8 528 | 3.04 | ||||
Iya Boronina | Æble | Også opstillet som en del af partilisten | 7011 | 2,50 | ||||
Sergei Zaichikov | Borgerlig platform | Også opstillet som en del af partilisten | 3 390 | 1.21 | ||||
Andrey Kosolapov | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 12 821 | 4,57 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 280 627 | 46,30 | ||||||
35 | Khakassia - Khakassian |
Hele republikkens territorium |
Sergey Sokol | Forenede Rusland | Fungerende stedfortræder for statsdumaen, valgt på partilister, medlem af Udvalget for Økonomisk Politik, Industri, Innovativ Udvikling og Entreprenørskab |
42 616 | 28,97 | |
Valery Starostin | CPRF | " Smart afstemning ", stedfortræder for Republikken Khakassias øverste råd i den syvende indkaldelse (2018-2023), formand for udvalget for Republikken Khakassias øverste råd om økologi, naturressourcer og naturforvaltning |
33 112 | 22,51 | ||||
Evgeny Cheltygmashev | selvnominering | Stedfortræder for det øverste råd i Republikken Khakassia i den syvende indkaldelse | 24 755 | 16,83 | ||||
Denis Brazauskas | Ruslands kommunister | Også nomineret som en del af partilisten, stedfortræder for Republikken Khakassias Øverste Råd, formand for mandatkommissionen og om spørgsmål om stedfortræderetik i Republikken Khakassias Øverste Råd |
9 856 | 6,70 | ||||
Valery Ilyaschuk | Nye mennesker | Også nomineret som en del af partilisten, leder af administrationen af Beltirsky-landsbyrådet i Askizsky-distriktet i Republikken Khakassia |
9 700 | 6,59 | ||||
Alexander Myakhar | Fair Rusland | 6 651 | 4,52 | |||||
Mikhail Molchanov | LDPR | Også opstillet som en del af partilisten | 5 315 | 3,61 | ||||
Vitaly Maleev | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 3 966 | 2,70 | ||||
Ekaterina Yagupova | Grøn | 3 602 | 2,45 | |||||
Alexey Khabarov | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 1672 | 1.14 | ||||
Aleksey Ivanov | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Natalya Kokorina | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Denis Kongarov | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Mikhail Kuimov | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Ksenia Navrotskaya | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Vladimir Poterailo | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Larisa Jugova | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 5 856 | 3,98 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 147 101 | 37,35 | ||||||
36 | Tjetjenien - Tjetjenien |
Hele republikkens territorium |
Adam Delimkhanov | Forenede Rusland | Nuværende stedfortræder for statsdumaen fra dette distrikt, medlem af udvalget for sikkerhed og antikorruption |
668 255 | 93,59 | |
Isa Khadzhimuradov | Fair Rusland | Stedfortrædende chef for administrationen af chefen og regeringen i Den Tjetjenske Republik | 14 882 | 2.08 | ||||
Khasmagomed Deniyev | CPRF | " Smart Voting ", Også nomineret som en del af partilisten |
12 634 | 1,77 | ||||
Umar Edelkhanov | Pensionisternes parti | 7 388 | 1.03 | |||||
Sultan Khiziriev | Borgerlig platform | Også opstillet som en del af partilisten | 5611 | 0,79 | ||||
Khasan Abdulkadyrov | Grøn | Også opstillet som en del af partilisten | 3711 | 0,52 | ||||
Albina Fatullayeva | LDPR | Også opstillet på partilisten, Nomineret i denne kreds ved 2016-valget |
1069 | 0,15 | ||||
Musa Salavatov | ROS | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 460 | 0,06 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 714 010 | 94,58 | ||||||
37 | Chuvashia - Kanashsky |
Byen Cheboksary : Kalininsky-distriktet . Byen Novocheboksarsk . Distrikter: Batyrevsky , Kanashsky *, Kozlovsky , Komsomolsky , Krasnoarmeisky , Mariinsko-Posadsky , Urmarsky , Tsivilsky , Cheboksary (sydøstlige del), Shemurshinsky , Yalchiksky , Yantikovsky . |
Anatoly Aksakov | Fair Rusland | Fungerende stedfortræder for statsdumaen fra dette distrikt, formand for finansmarkedsudvalget |
111 123 | 41,64 | |
Alexander Andreev | CPRF | " Smart Voting ", også nomineret som en del af partilisten, stedfortræder for Statsrådet i Chuvash Republic, næstformand for udvalget for socialpolitik og etniske spørgsmål |
53 390 | 20.01 | ||||
Leonid Pronin | Forenede Rusland | Stedfortræder for deputeretforsamlingen i byen Shumerlya | 37 571 | 14.08 | ||||
Elza Kuzmina | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 17 241 | 6,46 | ||||
Nikolai Stepanov | Pensionisternes parti | Også nomineret som en del af partilisten, stedfortræder for Cheboksary byforsamling af stedfortrædere for den 7. indkaldelse |
16 216 | 6.08 | ||||
Vyacheslav Solovyov | LDPR | Stedfortræder for statsrådet i Chuvash-republikken i den sjette indkaldelse | 10 569 | 3,69 | ||||
Alexander Vorobyov | Grøn | Også opstillet som en del af partilisten | 5415 | 2.03 | ||||
Eduard Romanov | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 3 527 | 1,32 | ||||
Vladimir Anisimov | Æble | Registrering nægtet | ||||||
Alexander Golitsyn | Borgerlig platform | Nægtet tilmelding, Også opstillet på partilisten, Opstillet ved valget 2016 i Kreds nr. 38, Frafaldet efter tilmelding |
||||||
Ugyldige stemmesedler | 11 803 | 4,42 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 266 855 | 57,61 | ||||||
38 | Chuvashia - Cheboksary |
Distrikter i Cheboksary : Leninsky , Moskovsky . Distrikter: Alatyrsky *, Alikovsky , Vurnarsky , Ibresinsky , Krasnochetaysky , Morgaushsky , Poretsky , Cheboksary (den vestlige og nordlige del), Shumerlinsky *, Yadrinsky . Udenlandske lande: Hviderusland ("Minsk-3"). |
Alla Salaeva | Forenede Rusland | Næstformand for ministerkabinettet i Chuvash-republikken, minister for uddannelse og ungdomspolitik i Chuvash-republikken |
97 548 | 39,63 | |
Igor Molyakov | Fair Rusland | " Smart Voting ", også opstillet som en del af partilisten, konstitueret suppleant, valgt fra partilister, medlem af udvalget for boligpolitik og bolig- og kommunale ydelser |
45 197 | 18.36 | ||||
Vladimir Andreev | Ruslands kommunister | 27 788 | 11.29 | |||||
Vladislav Tsapin | CPRF | 22 502 | 9.14 | |||||
Stanislav Pesin | Pensionisternes parti | 13 750 | 5,59 | |||||
Konstantin Stepanov | LDPR | Også nomineret som en del af partilisten, nomineret ved valget i 2016 i valgkreds nr. 37, stedfortræder for Statsrådet i Chuvash-republikken, næstformand for Udvalget for Statsbygning, Lokalt Selvstyre, Forordninger og Stedfortrædende Etik |
13 596 | 5,52 | ||||
Sergey Pavlov | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 5 934 | 2,41 | ||||
Sergey Sorokin | Borgerlig platform | 4 957 | 2.01 | |||||
Vladislav Arkadiev | Æble | Også opstillet på partilisten, Nomineret i denne kreds ved 2016-valget |
3 231 | 1,31 | ||||
Oleg Baranov | Nye mennesker | Faldt ud efter tilmelding | ||||||
Elena Evgenieva | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 11 647 | 4,73 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 246 150 | 55,18 | ||||||
39 | Altai-territoriet - Barnaul |
Distrikter i Barnaul : Zheleznodorozhny , Central . Byen Belokurikha . Distrikter : Altaisky , Biysk ( men ikke byen Biysk ) , Bystroistoksky , Zmeinogorsky , Kalmansky , Krasnogorsky , Krasnoshchekovsky , Kuryinsky , Loktevsky , Petropavlovsky , Smolensky , Sovetsky , Soloneshensky , _ _ _ Charyshsky . Udenlandske lande: Australien , Aserbajdsjan , Kina , UAE , Portugal . |
Daniel Bessarabov | Forenede Rusland | Fungerende stedfortræder for statsdumaen fra dette distrikt, første næstformand for udvalget for statsbygning og lovgivning |
62 196 | 36,56 | |
Andrey Krivov | CPRF | " Smart afstemning " | 33 194 | 19,51 | ||||
Vitaly Zyryanov | Ruslands kommunister | Også nomineret som en del af partilisten, stedfortræder for den lovgivende forsamling i Chelyabinsk-regionen |
18 361 | 10,79 | ||||
Alexander Molotov | Fair Rusland | Også nomineret som en del af partilisten, nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016, stedfortræder for Altai-territoriets lovgivende forsamling, næstformand for det stående udvalg for budget og skatter |
17 701 | 10,41 | ||||
Nadezhda Zyablitseva | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 12 273 | 7.21 | ||||
Valentin Borozdin | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 10 844 | 6,37 | ||||
Alexey Skosyrsky | LDPR | Medlem af Barnaul City Duma af den syvende indkaldelse | 7 937 | 4,67 | ||||
Victor Rau | Æble | Nomineret ved valget i 2016 i distrikt 40, droppede ud efter tilmelding | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 7608 | 4,47 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 170 114 | 39,55 | ||||||
40 | Altai-territoriet - Rubtsovsky |
Barnaul : Industriområde . Distrikter: Aleiskij *, Volchikhinskij , Yegoryevskij , Mamontovskij , Novichikhinskij , Pavlovskij , Pospelikha , Rebrikhinskij , Romanovskij , Rubtsovskij *, Uglovskij , Skipunovskij . |
Maria Prusakova | CPRF | " Smart Voting ", også nomineret som en del af partilisten, nomineret ved valget i 2016 i valgkreds nr. 41, stedfortræder for Altai-territoriets lovgivende forsamling i den syvende indkaldelse |
51 177 | 27.12 | |
Sergey Struchenko | Forenede Rusland | Næstformand for Barnaul City Duma | 41 814 | 22.16 | ||||
Ludmila Suslova | Fair Rusland | Også nomineret som en del af partilisten, stedfortræder for Altai-territoriets lovgivende forsamling, næstformand for Den Stående Komité for Økonomisk Politik, Industri og Entreprenørskab |
16 689 | 8,84 | ||||
Elena Kurnosova | Ruslands kommunister | Også opstillet som en del af partilisten | 14 683 | 7,78 | ||||
Irina Shudra | LDPR | Nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016, stedfortræder for Altai-territoriets lovgivende forsamling i den syvende indkaldelse, næstformand for den stående udvalg for socialpolitik |
14 593 | 7,73 | ||||
Vladislav Vakaev | Nye mennesker | Også nomineret som en del af partilisten, nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016 fra partiet Just Russia, stedfortræder for Altai-territoriets lovgivende forsamling |
14 565 | 7,72 | ||||
Viktor Dvornikov | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 9 580 | 5.08 | ||||
Evgeny Astakhovsky | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 7024 | 3,72 | ||||
Andrey Krylov | Æble | 5 921 | 3.14 | |||||
Pavel Chesnov | RPSS | Opstillet også som en del af partilisten, Opstillet ved valget 2016 i kreds nr. 39 fra Vækstpartiet |
2585 | 1,37 | ||||
Vladimir Popov | selvnominering | Droppede ud efter registrering, stedfortræder for Altai Regionale Lovgivende Forsamling for den syvende indkaldelse |
||||||
Ugyldige stemmesedler | 10 102 | 5,35 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 188 733 | 38,85 | ||||||
41 | Altai-territoriet - Biysk |
Barnaul : Oktyabrsky-distriktet . Byer: Biysk (men ikke Biysk-distriktet), Novoaltaysk ; Sibirisk landsby . Distrikter: Jeltsovsky , Zalesovsky , Zarinsky *, Zonal , Kosikhinsky , Kytmanovsky , Pervomaisky , Togulsky , Troitsky , Tselinny . |
Alexander Prokopiev | Forenede Rusland | Nuværende stedfortræder for statsdumaen fra dette distrikt, medlem af udvalget for fysisk kultur, sport, turisme og ungdomsanliggender |
55 377 | 31,41 | |
Anton Artsibashev | CPRF | " Smart Voting ", Også nomineret som en del af partilisten |
43 132 | 24.46 | ||||
Oleg Boronin | Fair Rusland | Også nomineret som en del af partilisten, leder af det sibiriske landsbyråd i Pervomaisky-distriktet i Altai-territoriet, stedfortræder for Pervomaisky-distriktets forsamling af deputerede i Altai-territoriet |
21 456 | 12.17 | ||||
Ksenia Kireeva | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 13 561 | 7,69 | ||||
Maxim Zhelezovsky | LDPR | 12 870 | 7.30 | |||||
Ivan Makarov | Pensionisternes parti | 9096 | 5.16 | |||||
Sergey Matasov | Ruslands kommunister | Også opstillet som en del af partilisten | 8 294 | 4,70 | ||||
Yuri Ilinykh | Æble | Også opstillet som en del af partilisten | 3 835 | 2.18 | ||||
Ugyldige stemmesedler | 8 686 | 4,93 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 176 307 | 37,52 | ||||||
42 | Altai-territoriet - Slavgorodsky |
Barnaul : Leninsky-distriktet . Byen Yarovoe . Distrikter: Baevsky , Blagoveshchensky , Burlinsky , Zavyalovsky , Kamensky , Klyuchevsky , Krutikhinsky , Kulundinsky , Mikhailovsky , German National , Pankrushikhinsky , Rodinsky , Slavgorodsky ( bydistrikt ) , Suetsky , Talmensky , Khansky , Khabarsky , Khabarsky Udenlandske lande: Egypten , Irland , Cuba , Mongoliet , Holland , New Zealand , Norge , Polen , Samoa , Syrien , Tonga , Tyrkiet , Schweiz , Sverige , Japan . |
Ivan Loor | Forenede Rusland | Fungerende stedfortræder for statsdumaen fra dette distrikt, medlem af udvalget for landbrugsspørgsmål |
72 680 | 38,26 | |
Anna Levashova | CPRF | " Smart afstemning " | 39 784 | 20,94 | ||||
Alexander Terentiev | Fair Rusland | Også nomineret som en del af partilisten, nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016, nuværende statsdumaens stedfortræder, valgt på partilister, medlem af udvalget for nationalitetsanliggender |
19 846 | 10.45 | ||||
Alexander Andryushchenko | Ruslands kommunister | 18 530 | 9,76 | |||||
Maxim Krain | LDPR | Også nomineret som en del af partilisten, assistent for stedfortræderen for statsdumaen Strokova E.V. |
10 370 | 5,46 | ||||
Alexandra Tomashevich | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 7 905 | 4.16 | ||||
Alexander Tretyakov | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 6 316 | 3,33 | ||||
Andrey Tkachenko | Æble | Også opstillet som en del af partilisten | 4012 | 2.11 | ||||
Sergey Ubraev | moderland | Opstillet som en del af partilisten, Opstillet ved valget 2016 i kreds nr. 41 |
2156 | 1.14 | ||||
Ugyldige stemmesedler | 8 354 | 4,40 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 189 953 | 45,61 | ||||||
43 | Trans-Baikal Territory - Chita |
Distrikter i byen Chita : Ingodinsky , Central . Distrikter: Aleksandrovo-Zavodsky , Baleiskij , Gazimuro-Zavodskij , Kalarskij , Kalganskij , Karymskij , Mogochinskij , Nerchinskij , Nerchinsko-Zavodskij , Priargunskij , Sretenskij , Tungiro - Olekminskij , Tsjiinskijskij , Tsjiinskijskij , Tsjerinskijskij , e . Udenlandske lande: Sydossetien . |
Alexander Skachkov | Forenede Rusland | 57 995 | 38,48 | ||
Elena Titova | CPRF | Også nomineret som en del af partilisten, stedfortræder for rådet for det kommunale distrikt "Chitinsky-distriktet" af den syvende indkaldelse (2018-2023) |
28 728 | 19.06 | ||||
Yuri Volkov | Fair Rusland | " Smart Voting ", også nomineret som en del af partilisten, nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016 fra Liberal Democratic Party, Nuværende Statsduma stedfortræder, valgt fra partilisterne fra Liberal Democratic Party, medlem af udvalget om føderal struktur og lokalt selvstyre |
16 486 | 10,94 | ||||
Boris Basakin | Nye mennesker | 13 480 | 8,94 | |||||
Georgy Shilin | LDPR | Stedfortræder for den lovgivende forsamling i Trans-Baikal-territoriet i den tredje indkaldelse, formand for Udvalget for Ungdomspolitik og Sport i den Lovgivende Forsamling i Trans-Baikal-territoriet |
10 233 | 6,79 | ||||
Anatoly Pichugin | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 8 234 | 5,46 | ||||
Valery Afitsinsky | Grøn | Også nomineret som en del af partilisten, nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016 fra partiet Just Russia |
6036 | 4.00 | ||||
Victor Sheremetiev | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 3025 | 2.01 | ||||
Ugyldige stemmesedler | 6 516 | 4,32 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 150 733 | 38,49 | ||||||
44 | Trans-Baikal Territory - Daursky |
Distrikter i byen Chita : Zheleznodorozhny , Chernovsky . Bjerglandsby . _ Distrikter: Aginsky *, Akshinsky , Borzinsky , Duldurginsky , Zabaikalsky , Krasnokamensky , Krasnochikoysky , Kyrinsky , Mogoytuysky , Olovyanninsky , Ononsky , Petrovsk-Zabaykalsky *, Uletovsky , og Khilokskyern - regionen (og sydligere dele). Udenlandske lande: Abkhasien ("Sukhum-1"). |
Yuri Grigoriev | Fair Rusland | Også opstillet som en del af partilisten | 36 617 | 24.26 | |
Ekaterina Fisun | Forenede Rusland | 32 290 | 21.39 | |||||
Dmitry Nosov | CPRF | Opstillet også som en del af partilisten, Opstillet ved valget 2016 i kreds nr. 56 |
31 308 | 20,74 | ||||
Vasilina Kulieva | LDPR | " Smart afstemning ", også nomineret som en del af partilisten, nuværende statsduma stedfortræder fra dette distrikt, medlem af udvalget for familie, kvinder og børn |
23 475 | 15.55 | ||||
Alexander Mikhailov | Pensionisternes parti | Også nomineret som en del af partilisten, stedfortræder for den lovgivende forsamling i Trans-Baikal-territoriet, næstformand for udvalget for ungdomspolitik og sport |
14 103 | 9,34 | ||||
Alexander Sinkevich | moderland | Også nomineret som en del af partilisten, lederen af det kommunale distrikt "Uletovsky-distriktet" i Trans-Baikal-territoriet |
5464 | 3,62 | ||||
Alexander Zakondyrin | Grøn | Faldt ud efter tilmelding | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 7667 | 5.08 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 150 924 | 38,25 | ||||||
45 | Kamchatka-territoriet - Kamchatka |
Hele regionens territorium |
Irina Yarovaya | Forenede Rusland | Også indstillet som en del af partilisten, nuværende stedfortræder for Statsdumaen, valgt på partilister, næstformand for Statsdumaen |
37 070 | 40,43 | |
Roman Litvinov | CPRF | Også nomineret som en del af partilisten, assistent for stedfortræderen for statsdumaen i den syvende indkaldelse V. G. Pozdnyakov for arbejde i Kamchatka-territoriet, stedfortræder for den lovgivende forsamling i Kamchatka-territoriet |
17 470 | 19.05 | ||||
Valery Kalashnikov | LDPR | " Smart afstemning ", også nomineret som en del af partilisten, nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016, stedfortræder, lovgivende forsamling i Kamchatka-territoriet, næstformand for det stående udvalg for socialpolitik |
10 589 | 11.55 | ||||
Ekaterina Zaitseva | Nye mennesker | 9 728 | 10,61 | |||||
Dmitry Bobrovskikh | Fair Rusland | Også opstillet som en del af partilisten | 8 584 | 9,36 | ||||
Viktor Khomyakov | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 3 878 | 4.23 | ||||
Ekaterina Rasputina | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 4 373 | 4,77 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 91 692 | 40,23 | ||||||
46 | Krasnodar-territoriet - Krasnodar |
Distrikter i bydistriktet Krasnodar : Western , Karasunsky , Pashkovsky , Starokorsunsky , Central . Den østlige del af Dinsky-distriktet . |
Evgeny Pervyshov | Forenede Rusland | Leder af byen Krasnodar i Moskva-regionen | 130 231 | 53,56 | |
Ivan Zhilishchikov | CPRF | " Smart Voting ", også nomineret som en del af partilisten, stedfortræder for den lovgivende forsamling i Krasnodar-territoriet, næstformand for udvalget |
45 252 | 18,61 | ||||
Oleg Boyarinov | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 15 173 | 6,24 | ||||
Gennady Ufimtsev | Fair Rusland | Også nomineret som en del af partilisten, næstformand for bydumaen i Krasnodar |
13 499 | 5,55 | ||||
Ivan Tutushkin | LDPR | Stedfortræder for den lovgivende forsamling i Krasnodar-territoriet, næstformand for udvalget for brændstof- og energikomplekser, transport og vejanlæg |
8 942 | 3,68 | ||||
Marina Zakharova | Grøn | Også opstillet som en del af partilisten | 6016 | 2,47 | ||||
Vyacheslav Demkin | Pensionisternes parti | Stedfortræder for Rådet for den kommunale dannelse Timashevsky District | 6010 | 2,47 | ||||
Maxim Barinov | Vækstfest | Stedfortræder for Rådet for den kommunale dannelse Timashevsky District | 4027 | 1,66 | ||||
Vladimir Volynsky | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 3 750 | 1,54 | ||||
Ahmed Besleney | Æble | Også opstillet som en del af partilisten | 2782 | 1.14 | ||||
Sergey Voskoboynikov | Borgerlig platform | Også opstillet som en del af partilisten | 2429 | 1.00 | ||||
Andrey Andreev | Ruslands kommunister | Registrering nægtet | ||||||
Alexander Kravchuk | ROS | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 5046 | 2.08 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 243 157 | 43,54 | ||||||
47 | Krasnodar-territoriet - Krasnoarmeisky |
Distrikter i Krasnodar bydistrikt : Prikubansky , Berezovsky , Elizavetinsky , Kalininsky . Distrikter: Dinskoy (vestlige del), Kalininsky , Krasnoarmeisky , Timashevsky . |
Dmitry Lameikin | Forenede Rusland | Nuværende stedfortræder for statsdumaen fra dette distrikt, medlem af udvalget for kontrol og regulering |
164 331 | 53,57 | |
Alexander Safronov | CPRF | " Smart afstemning ", også nomineret som en del af partilisten, stedfortræder for bydumaen i Krasnodar i den syvende indkaldelse i den kommunale valgkreds i byen Krasnodar kommune |
56 978 | 18.57 | ||||
Vladislav Kuznetsov | Fair Rusland | Også opstillet som en del af partilisten | 19 471 | 6,35 | ||||
Vitaly Katsko | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 19 029 | 6,20 | ||||
Ludmila Bazyleva | LDPR | 14 859 | 4,84 | |||||
Andrey Safronov | Pensionisternes parti | 9 188 | 3.00 | |||||
Alexey Todorenko | RPSS | 5417 | 1,77 | |||||
Kirill Guryev | Æble | Også opstillet som en del af partilisten | 4004 | 1,31 | ||||
Roman Borisko | Borgerlig platform | Også opstillet som en del af partilisten | 3 658 | 1.19 | ||||
Victoria Kurylenko | Vækstfest | 3446 | 1.12 | |||||
Ugyldige stemmesedler | 6 387 | 2.08 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 306 768 | 48,10 | ||||||
48 | Krasnodar-territoriet - slavisk |
Distrikter: Abinsk , Anapa (bydistrikt) , Krymsky , Slavyansky , Temryuksky . Udenlandske lande: Estland ("Narva-1"). |
Ivan Demchenko | Forenede Rusland | Nuværende stedfortræder for statsdumaen fra dette distrikt, medlem af udvalget for kontrol og regulering |
276 279 | 72,29 | |
Dmitry Kolomiets | CPRF | “ Smart Voting ”, også nomineret som en del af partilisten, Nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016, stedfortræder for den syvende indkaldelse af Krasnodar City Duma |
45 255 | 11,84 | ||||
Irina Antishko | Fair Rusland | Stedfortræder for Rådet for Slavyansk bybosættelse i Slavyansky-distriktet | 12 906 | 3,38 | ||||
Nikolaj Bukin | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 10 950 | 2,87 | ||||
Nikita Izyumov | Nye mennesker | 8 948 | 2,34 | |||||
Valeria Eryutina | LDPR | Stedfortræder for byforsamlingen i Sochi | 8 524 | 2.23 | ||||
Ruslan Ababko | Borgerlig platform | Også opstillet som en del af partilisten | 4440 | 1.16 | ||||
Vasily Baikovsky | Grøn | Også opstillet som en del af partilisten | 3 571 | 0,93 | ||||
Alexander Kuzmenko | Æble | Også opstillet som en del af partilisten | 2964 | 0,78 | ||||
Valery Yatsenko | Vækstfest | 2756 | 0,72 | |||||
Ugyldige stemmesedler |style="text-align:right;" | 5 603 | 1,47 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 382 196 | 73,83 | ||||||
49 | Krasnodar-territoriet - Tuapse |
Byområder: Gelendzhik , Goryachiy Klyuch , Novorossiysk . Distrikter: Seversky , Tuapse . |
Sergey Altukhov | Forenede Rusland | Næstformand for den lovgivende forsamling i Krasnodar-territoriet, formand for Udvalget om Industri, Investeringer, Entreprenørskab, Kommunikation, Forbruger- og Finansmarkeder, Udenlandsk økonomisk aktivitet |
243 149 | 64,30 | |
Vitaly Pronkin | CPRF | " Smart afstemning ", stedfortræder for rådet for Merchansky-landbosætningen i Krymsky-distriktet i den 4. indkaldelse i Merchansky 6-mandatkredsen |
42 708 | 11.29 | ||||
Sergey Sazonov | Fair Rusland | Stedfortræder for bydumaen i kommunen byen Novorossiysk | 19 876 | 5,26 | ||||
Evgeny Kapustin | Nye mennesker | 15 054 | 3,98 | |||||
Viktor Ivanov | LDPR | Stedfortræder for Rådet for den kommunale dannelse Tuapse District af den syvende indkaldelse | 11 799 | 3.12 | ||||
Sergei Koltunov | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 8 786 | 2,32 | ||||
Pavel Naumenko | Vækstfest | Også opstillet som en del af partilisten | 8 589 | 2,27 | ||||
Tatyana Sibiryakova | RPSS | 6 356 | 1,68 | |||||
Julia Kovaleva | Grøn | Også opstillet som en del af partilisten | 5 548 | 1,47 | ||||
Sergei Plekhanov | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 3 620 | 0,96 | ||||
Eduard Kunaev | Æble | 3070 | 0,81 | |||||
Albert Enikeev | Borgerlig platform | Også opstillet som en del af partilisten | 2835 | 0,75 | ||||
Ugyldige stemmesedler | 6 764 | 1,79 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 378 154 | 67,91 | ||||||
halvtreds | Krasnodar-territoriet , FT Sirius - Sochi |
Bydistriktet i Sochi . Distrikter: Apsheronsky , Belorechensky . Udenlandske lande: Estland ("Narva-2"). |
Konstantin Zatulin | Forenede Rusland | Fungerende stedfortræder for statsdumaen fra dette distrikt, første næstformand for komiteen for samveldet af uafhængige stater, eurasisk integration og forhold til landsmænd |
209 512 | 61,75 | |
Nikolay Borovkov | CPRF | " Smart afstemning ", assistent for stedfortræderen for den lovgivende forsamling i Krasnodar-territoriet i den sjette indkaldelse, stedfortræder for rådet for den kommunale formation Belorechensky-distriktet i den 6. indkaldelse |
42 572 | 12.55 | ||||
Murat Dudarev | Nye mennesker | 16 657 | 4,91 | |||||
Alexandra Bakina | LDPR | Stedfortræder for den lovgivende forsamling i Krasnodar-territoriet | 11 851 | 3,49 | ||||
Vitaly Lukyanov | Fair Rusland | 11 098 | 3,27 | |||||
Sergey Minin | Ruslands kommunister | Også opstillet som en del af partilisten | 8 958 | 2,64 | ||||
Elena Fisenko | Æble | Også opstillet som en del af partilisten | 7 913 | 2,33 | ||||
Daniel Zhakin | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 7 105 | 2.09 | ||||
Samvel Bagiryan | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 6 870 | 2.02 | ||||
Evgeny Barinov | Borgerlig platform | Også opstillet som en del af partilisten | 5668 | 1,67 | ||||
Anna Slavgorodskaya | Vækstfest | 5 207 | 1,53 | |||||
Alexander Burlutsky | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 5 898 | 1,74 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 339 309 | 63,69 | ||||||
51 | Krasnodar-territoriet - Tikhoretsky |
Distrikter: Beloglinsky , Vyselkovsky , Kavkazsky , Korenovsky , Novopokrovsky , Tbilisi , Tikhoretsky , Ust-Labinsky . Udenlandske lande: Estland ("Narva-3"). |
Alexey Ezubov | Forenede Rusland | Nuværende MP for denne valgkreds | 278 780 | 72,76 | |
Artyom Belobritsky | CPRF | " Smart afstemning " | 41 153 | 10,74 | ||||
Mykola Sytnik | Fair Rusland | Nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016 fra det liberale demokratiske parti | 15 855 | 4.14 | ||||
Gennady Dergachev | LDPR | 15 229 | 3,97 | |||||
Sergey Kusmakov | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 12 621 | 3,29 | ||||
Svetlana Konovalova | Æble | Også opstillet som en del af partilisten | 5 734 | 1,50 | ||||
Valery Chaevsky | Pensionisternes parti | 4662 | 1.22 | |||||
Roman Shpakov | Vækstfest | 3 768 | 0,98 | |||||
Maxim Yasenetsky | Borgerlig platform | Også opstillet som en del af partilisten | 2131 | 0,56 | ||||
Ugyldige stemmesedler | 3 221 | 0,84 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 383 154 | 82,91 | ||||||
52 | Krasnodar-territoriet - Armavir |
Byen Armavir . Distrikter: Gulkevichsky , Kurganinsky , Labinsky , Mostovsky , Novokubansky , Otradnensky , Uspensky . |
Andrey Doroshenko | Forenede Rusland | 271 669 | 68,16 | ||
Hrachik Davtyan | CPRF | " Smart afstemning " | 44 502 | 11.16 | ||||
Nadezhda Kovaleva | LDPR | 19 288 | 4,84 | |||||
Andrey Levashov | Fair Rusland | 17 641 | 4,43 | |||||
Isa Ibragimov | Nye mennesker | 11 772 | 2,95 | |||||
Sergey Matveev | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 9 373 | 2,35 | ||||
Stanislav Grishin | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 8 606 | 2.16 | ||||
Natalya Tsybulskaya | Vækstfest | 5 211 | 1,31 | |||||
Sergei Stepankov | Æble | 3 811 | 0,96 | |||||
Viktor Statsenko | Borgerlig platform | Også opstillet som en del af partilisten, Faldt ud efter tilmelding |
||||||
Ugyldige stemmesedler | 6 726 | 1,69 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 398 599 | 76,11 | ||||||
53 | Krasnodar-territoriet - Kanevskoy |
Distrikter: Bryukhovetsky , Yeysky , Kanevskoy , Krylovsky , Kushchevsky , Leningradsky , Pavlovsky , Primorsko-Akhtarsky , Starominskiy , Shcherbinovskiy . |
Dmitry Lotsmanov | Forenede Rusland | 179 745 | 53,71 | ||
Mikhail Akhmetgareev | CPRF | Også opstillet som en del af partilisten | 50 377 | 15.05 | ||||
Julia Gazizova | LDPR | 13 658 | 4.08 | |||||
Alexander Korovainy | Æble | " Smart Voting ", Også nomineret som en del af partilisten |
13 303 | 3,97 | ||||
Eduard Vrublevsky | Nye mennesker | 13 172 | 3,93 | |||||
Alexander Tikhonov | Fair Rusland | 12 597 | 3,76 | |||||
Alexander Episjkin | RPSS | 10 234 | 3,06 | |||||
Vladimir Karpekin | Pensionisternes parti | Også nomineret som en del af partilisten, nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016 fra partiet Just Russia |
9 712 | 2,90 | ||||
Ludmila Volynskaya | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 8 260 | 2,47 | ||||
Vitaly Klimenko | Borgerlig platform | Også opstillet som en del af partilisten | 6 369 | 1,90 | ||||
Andrey Stupak | Vækstfest | 5 197 | 1,55 | |||||
Timur Tatyanchenko | Grøn | Også opstillet som en del af partilisten | 2962 | 0,89 | ||||
Ugyldige stemmesedler | 9068 | 2,71 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 334 654 | 68,06 | ||||||
54 | Krasnoyarsk-territoriet - Krasnoyarsk |
Distrikter i Krasnoyarsk : Kirovsky , Leninsky , Sverdlovsky . Byer: Borodino , Zelenogorsk . Distrikter: Berezovsky (sydlige og vestlige dele), Irbeysky , Kansky *, Mansky , Partizansky , Rybinsk , Sajansky , Uyarsky . |
Yuri Shvytkin | Forenede Rusland | Nuværende MP for denne valgkreds | 73 325 | 36,96 | |
Sergey Natarov | LDPR | " Smart Voting ", Også opstillet på en partiliste, Opstillet ved valget i 2016 i kreds nr. 57, siddende folketingsmedlem valgt på partilisterne |
29 519 | 14,88 | ||||
Sergey Tokov | CPRF | Også opstillet som en del af partilisten | 26 846 | 13,53 | ||||
Oleg Kolesnikov | Ruslands kommunister | Også opstillet som en del af partilisten | 13 629 | 6,87 | ||||
Ivan Korostelev | Nye mennesker | 13.500 | 6,81 | |||||
Igor Flyagin | Fair Rusland | 13 353 | 6,73 | |||||
Sergei Shakhmatov | Grøn | Også opstillet på partilisten, Nomineret i denne kreds ved 2016-valget |
10 672 | 5,38 | ||||
Sergey Buchenik | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 6 840 | 3,45 | ||||
Ugyldige stemmesedler | 10 683 | 5,39 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 198 637 | 38,59 | ||||||
55 | Krasnoyarsk Territory - Central |
Distrikter i Krasnoyarsk : sovjetiske , centrale . Byer: Zheleznogorsk , Sosnovoborsk . Distrikter: Achinsky *, Berezovsky (østlige del), Yemelyanovsky (undtagen den sydvestlige del), Kozulsky . |
Alexander Drozdov | Forenede Rusland | 61 872 | 29.21 | ||
Vasily Ermakov | CPRF | 37 722 | 17,81 | |||||
Denis Terekhov | Nye mennesker | " Smart Voting ", Også nomineret som en del af partilisten |
26 792 | 12,65 | ||||
Mikhail Trebin | Grøn | Også opstillet som en del af partilisten | 19 206 | 9.07 | ||||
Maxim Markert | Fair Rusland | Også opstillet på partilisten, Nomineret i denne kreds ved 2016-valget |
18 309 | 8,64 | ||||
Andrey Seleznev | Ruslands kommunister | Ligeledes opstillet som en del af partilisten, opstillet ved valget 2016 i kreds nr. 57 |
17 475 | 8,25 | ||||
Gennady Torgunakov | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 12 167 | 5,74 | ||||
Maxim Bombakov | Æble | Også opstillet som en del af partilisten | 5 836 | 2,75 | ||||
Alexander Gliskov | LDPR | Også opstillet på partilisten, Opstillet i denne valgkreds ved valget i 2016, Faldt ud efter tilmelding |
||||||
Grigory Kolesov | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Ivan Serebryakov | selvnominering | Nægtet registrering, nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016 fra partiet Patriots of Russia |
||||||
Ugyldige stemmesedler | 12 464 | 5,88 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 211 843 | 37,84 | ||||||
56 | Krasnoyarsk-territoriet - Divnogorsky |
Distrikter i Krasnoyarsk : Zheleznodorozhny , Oktyabrsky . Bebyggelse Solrig bebyggelse . Distrikter: Balakhtinsky , Emelyanovsky (sydvestlige del), Ermakovsky , Idrinsky , Karatuzsky , Krasnoturansky , Kuraginsky , Minusinsky *, Nazarovsky *, Novoselovsky , Uzhursky , Sharypovsky *, Shushensky . |
Victor Zubarev | Forenede Rusland | Nuværende MP for denne valgkreds | 79 451 | 34,38 | |
Boris Melnichenko | CPRF | " Smart afstemning " | 65 677 | 28,42 | ||||
Vladimir Katsaurov | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 18 066 | 7,82 | ||||
Oleg Lyutykh | Ruslands kommunister | Også opstillet som en del af partilisten | 17 978 | 7,78 | ||||
Yaroslav Khavron | LDPR | Også opstillet som en del af partilisten | 16 126 | 6,98 | ||||
Sergei Kornyushkin | Fair Rusland | 12 640 | 5,47 | |||||
Leonid Fedotenko | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 9 637 | 4.17 | ||||
Tatyana Gornostaeva | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Tatyana Davydenko | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Alexey Melnichenko | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 11 530 | 4,99 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 231 105 | 42,36 | ||||||
57 | Krasnoyarsk-territoriet - Jenisej |
Byer: Lesosibirsk , Norilsk . Distrikter: Abansky , Birilyussky , Bogotolsky *, Boguchansky , Bolshemurtinsky , Bolsheuluysky , Dzerzhinsky , Yeniseysky *, Ilansky , Kazachinsky , Kezhemsky , Motyginsky , Nizhneingashsky , Pirovsky , Tayruksky - , Yenisevsky , Tazhansky , Severoskyensky , , Tyrhansky , Severoskyensky , Yensevskij |
Alexey Veller | Forenede Rusland | Nuværende MP for valgkreds #128 | 72 311 | 36,86 | |
Vitaly Makarov | CPRF | 30 552 | 15,57 | |||||
Dmitry Dubrov | Fair Rusland | 18 708 | 9,54 | |||||
Alexander Stogniy | LDPR | Også opstillet som en del af partilisten | 15 798 | 8.06 | ||||
Irina Ivanova | Grøn | " Smart Voting ", Også opstillet som en del af partilisten, Opstillet ved valget 2016 i kreds nr. 56 fra De Grønne |
15 345 | 7,82 | ||||
Olga Rychkova | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 13 554 | 6,91 | ||||
Mikhail Orda | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 9 554 | 4,87 | ||||
Igor Shmarlovsky | Ruslands kommunister | Også opstillet som en del af partilisten | 9 461 | 4,82 | ||||
Ugyldige stemmesedler | 10 879 | 5,55 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 196 162 | 44,12 | ||||||
58 | Perm Territory - Perm |
Distrikter i Perm : Dzerzhinsky , Kirovsky , Leninsky . Stjernelandsby . Distrikter: Bardymsky , Bolshesosnovsky , Elovsky , Kuedinsky , Osinsky , Okhansky , Ochersky , Permsky (vestlige del), Chaikovsky (by) , Chastinsky . |
Igor Shubin | Forenede Rusland | Nuværende MP for denne valgkreds | 58731 | 29,99 | |
Olesya Gorbunova | CPRF | " Smart Voting ", også nomineret som en del af partilisten |
45427 | 23.20 | ||||
Arkady Nepryakhin | Fair Rusland | Også opstillet som en del af partilisten | 22345 | 11.41 | ||||
Denis Shitov | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 17892 | 9.14 | ||||
Alexey Balandin | LDPR | Også opstillet som en del af partilisten | 14765 | 7,54 | ||||
Evgeny Lyubimov | Ruslands kommunister | Også opstillet som en del af partilisten | 10540 | 5,38 | ||||
Vladimir Romanov | Pensionisternes parti | 10218 | 5,22 | |||||
Elena Plotnikova | Æble | Også opstillet som en del af partilisten, Faldt ud efter tilmelding |
||||||
Ugyldige stemmesedler | 15877 | 8.11 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 195795 | 38,5 | ||||||
59 | Perm-territoriet - Chusovskoy |
Distrikter i byen Perm : Motovilikhinsky , Ordzhonikidzevsky . Distrikter: Alexandrovsky (m.o.) , Berezovsky , Gornozavodsky , Gremyachinsky (g.o.) , Gubakhinsky (g.o.) , Dobryansky (g.o.) , Kizelovsky (g.o.) , Lysvensky (Moskva by) o.) , Northeovyastreme ( g.o. ), Permsky (g.o.) g. o.) . |
Roman Vodyanov | Forenede Rusland | 56091 | 30,51 | ||
Marina Zimina | CPRF | 32883 | 17,89 | |||||
Irina Zlobina | Fair Rusland | 27004 | 14,69 | |||||
Oleg Postnikov | LDPR | " Smart Voting ", Også nomineret som en del af partilisten |
20960 | 11.40 | ||||
Alexey Ivchansky | Nye mennesker | 15145 | 8,24 | |||||
Alexey Mikhailov | Ruslands kommunister | Også opstillet som en del af partilisten | 10898 | 5,93 | ||||
Svetlana Ivanova | Æble | Også opstillet som en del af partilisten | 5268 | 2,86 | ||||
Anastasia Burdina | Grønt alternativ | Faldt ud efter tilmelding | ||||||
Lucia Kapustina | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Roman Petukhov | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten, Faldt ud efter tilmelding |
||||||
Ugyldige stemmesedler | 15594 | 8,48 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 183843 | 36,82 | ||||||
60 | Perm-territoriet - Kungursky |
Distrikter i Perm : Industri , Sverdlovsky . Distrikter: Kishertsky , Kungursky *, Oktyabrsky , Ordinsky , Permsky (den østlige del), Suksunsky , Uinsky , Chernushinsky . |
Dmitry Skrivanov | Forenede Rusland | Nuværende MP for denne valgkreds | 57121 | 30.15 | |
Alexey Kostitsin | CPRF | Også opstillet som en del af partilisten | 31755 | 16,76 | ||||
Veronika Kulikova | Fair Rusland | " Smart Voting ", også nomineret som en del af partilisten |
28287 | 14,93 | ||||
Sergey Isaev | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 18636 | 9,84 | ||||
Ekaterina Balykina | LDPR | Også opstillet som en del af partilisten | 13228 | 6,98 | ||||
Olga Vshivkova | Æble | Også opstillet som en del af partilisten | 10660 | 5,63 | ||||
Ludmila Balakhonskaya | Pensionisternes parti | 8752 | 4,62 | |||||
Yana Kunavina | Ruslands kommunister | 7001 | 3,70 | |||||
Ugyldige stemmesedler | 14030 | 7,40 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 189470 | 37,42 | ||||||
61 | Perm-territoriet - Kudymkarsky |
Byen Berezniki . Distrikter: Vereshchaginsky , Gainsky , Ilyinsky , Karagaysky , Kosinsky , Kochevsky , Krasnovishersky , Krasnokamsky (g.o.) , Kudymkarsky *, Nytvensky , Sivinsky , Solikamsky * , Usolsky , Cherdynsky , Yusurlinsky , . |
Irina Ivenskikh | Forenede Rusland | 48250 | 25.17 | ||
Ksenia Aitakova | CPRF | " Smart Voting ", også nomineret som en del af partilisten |
30901 | 16.12 | ||||
Grigory Malinin | Fair Rusland | Også opstillet som en del af partilisten | 26446 | 13,80 | ||||
Dmitry Gromov | Pensionisternes parti | 16774 | 8,75 | |||||
Andrey Zakharov | LDPR | 15950 | 8,32 | |||||
Ludmila Averkina | Ruslands kommunister | Også opstillet som en del af partilisten | 15055 | 7,86 | ||||
Alexey Ovchinnikov | Nye mennesker | 14186 | 7,40 | |||||
Olga Kolokolova | Æble | Også opstillet på partilisten, Nomineret i denne kreds ved 2016-valget |
5273 | 2,75 | ||||
Ugyldige stemmesedler | 18826 | 9,82 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 191661 | 40,52 | ||||||
62 | Primorsky Krai - Vladivostok |
Distrikter i Vladivostok : Leninsky , Pervomaisky , Frunzensky . Distrikter: Nadezhdinsky , Oktyabrsky , Pogranichny , Ussuriysky (statsdistrikt) , Khankaysky , Khasansky . |
Alexander Shcherbakov | Forenede Rusland | 70 057 | 34,59 | ||
Artyom Samsonov | CPRF | " Smart afstemning " | 45 359 | 22.40 | ||||
Andrey Andreichenko | LDPR | Også opstillet på en partiliste, Nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016, siddende MP valgt på partilister |
20 427 | 10.09 | ||||
Vitaly Libanov | Ruslands kommunister | Også opstillet på partilisten, Nomineret i denne kreds ved 2016-valget |
15 862 | 7,83 | ||||
Maxim Beloborodov | Fair Rusland | 14 623 | 7.22 | |||||
Oleg Nisenbaum | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 9612 | 4,75 | ||||
Sergei Matlin | Vækstfest | Også opstillet som en del af partilisten | 4632 | 2,29 | ||||
Daria Sapronova | Grøn | 4405 | 2.18 | |||||
Svetlana Petropavlova | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 3028 | 1,50 | ||||
Alexander Filkov | RPSS | 2635 | 1.30 | |||||
Ugyldige stemmesedler | 11 871 | 5,86 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 202 511 | 39,20 | ||||||
63 | Primorsky Krai - Artyomovsky |
Distrikter i Vladivostok : Pervorechensky , Sovetsky . Byer: Artyom , Bolshoy Kamen , Spassk-Dalny , Fokino . Distrikter: Mikhailovsky , Spassky , Khorolsky , Chernigov , Shkotovsky . |
Vladimir Novikov | Forenede Rusland | Nuværende MP for denne valgkreds | 71 480 | 35,44 | |
Andrey Akimov | CPRF | " Smart afstemning " | 59 966 | 29,74 | ||||
Alexey Kozitsky | Fair Rusland | Også opstillet på partilisten, Nomineret i denne kreds ved 2016-valget |
16 618 | 8,24 | ||||
Vyacheslav Baidelyuk | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 12 125 | 6.01 | ||||
Nikolaj Selyuk | LDPR | 10 175 | 5,05 | |||||
Denis Grigoriev | Nye mennesker | 7063 | 3,50 | |||||
Kirill Batanov | Vækstfest | Også opstillet som en del af partilisten | 4 835 | 2,40 | ||||
Alexander Rudkovsky | RPSS | Også opstillet som en del af partilisten | 4 238 | 2.10 | ||||
Sergey Poltorak | Æble | Også opstillet som en del af partilisten | 3 261 | 1,62 | ||||
Alexander Tepliakov | moderland | Også opstillet som en del af partilisten, Faldt ud efter tilmelding |
||||||
Ugyldige stemmesedler | 11 907 | 5,90 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 201 668 | 42,69 | ||||||
64 | Primorsky Krai - Arsenevsky |
Byer: Arsenyev , Nakhodka . Distrikter: Anuchinsky , Dalnegorsky (statsdistrikt) , Dalnerechensky *, Kavalerovsky , Kirovsky , Krasnoarmeisky , Lazovsky , Lesozavodsky (statsdistrikt) , Olginsky , Partizansky *, Pozharsky , Terneysky , Chuguevsky , Yakovlevsky . |
Victoria Nikolaeva | Forenede Rusland | Ligeledes opstillet som en del af partilisten, nuværende suppleant fra denne kreds |
65 922 | 33.04 | |
Anatoly Elishov | CPRF | " Smart afstemning " | 51 049 | 25,59 | ||||
Vasily Vasiliev | LDPR | Også opstillet som en del af partilisten | 14 041 | 7.04 | ||||
Evgenia Zavarzina | Fair Rusland | 13 367 | 6,70 | |||||
Anna Somova | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 12 088 | 6.06 | ||||
Sergey Kushchakovsky | Nye mennesker | 8 982 | 4,50 | |||||
Lira Ivleva | RPSS | 5 981 | 3.00 | |||||
Andrey Karpov | Grøn | Også opstillet som en del af partilisten | 5 306 | 2,66 | ||||
Marina Zheleznyakova | Æble | Også opstillet som en del af partilisten | 3 800 | 1,90 | ||||
Evgeny Shkarupa | Vækstfest | Også opstillet som en del af partilisten | 3648 | 1,83 | ||||
Sergei Milvit | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 1 854 | 0,93 | ||||
Ugyldige stemmesedler | 13 466 | 6,75 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 199 504 | 43,63 | ||||||
65 | Stavropol Territory - Stavropol |
Distrikter i byen Stavropol : Leninsky , Oktyabrsky . Distrikter: Aleksandrovsky , Blagodarnensky , Grachevsky , Ipatovsky , Krasnogvardeisky , Novoselitsky , Petrovsky , Trunovsky , Shpakovsky (nordøstlige del). |
Mikhail Kuzmin | Forenede Rusland | Nuværende MP for denne valgkreds | 192 863 | 56,65 | |
Viktor Goncharov | CPRF | " Smart Voting ", Også opstillet som en del af partilisten, Nomineret ved 2016-valget i Distrikt nr. 66 |
44 298 | 13.01 | ||||
Alexander Kuzmin | Fair Rusland | Også opstillet på partilisten, Nomineret i denne kreds ved 2016-valget |
39 585 | 11,63 | ||||
Sergey Vorobyov | Ruslands kommunister | Også opstillet som en del af partilisten | 14 506 | 4,26 | ||||
Dmitry Pastyrev | LDPR | 11 010 | 3.23 | |||||
Ivan Ivannikov | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 9 633 | 2,83 | ||||
Boris Mitrofansky | Nye mennesker | 8440 | 2,48 | |||||
Alexey Antonov | Vækstfest | Også opstillet som en del af partilisten | 6 876 | 2.02 | ||||
Mikhail Seredenko | moderland | Opstillet også som en del af partilisten, Opstillet ved valget 2016 i kreds nr. 68 |
3 701 | 1.09 | ||||
Ugyldige stemmesedler | 9 562 | 2,81 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 340 474 | 70,43 | ||||||
66 | Stavropol-territoriet - Nevinnomyssky |
Stavropol : Industriområde . Byen Nevinnomyssk . Distrikter: Andropovsky , Izobilnensky , Kochubeevsky , Novoaleksandrovsky , Shpakovsky (undtagen den nordøstlige del). Udenlandske lande: Estland ("Tallinn-1"). |
Olga Timofeeva | Forenede Rusland | Nuværende folketingsmedlem valgt fra partilister | 233 145 | 64,09 | |
Grigory Ponomarenko | CPRF | Også opstillet som en del af partilisten | 38 291 | 10,53 | ||||
Kirill Kuzmin | Fair Rusland | Opstillet som en del af partilisten, Opstillet ved valget 2016 i kreds nr. 67 |
21 611 | 5,94 | ||||
Alexander Kurylenko | LDPR | " Smart afstemning " | 20 233 | 5,56 | ||||
Konstantin Kozlov | Ruslands kommunister | Også opstillet som en del af partilisten | 13 090 | 3,60 | ||||
Vladimir Zelensky | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 11 429 | 3.14 | ||||
Stanislav Kireev | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 9 977 | 2,74 | ||||
Nikolaj Sasin | Vækstfest | Opstillet også som en del af partilisten, Opstillet ved valget 2016 i kreds nr. 65 |
4634 | 1,27 | ||||
Hasmik Khachatryan | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 3 748 | 1.03 | ||||
Ugyldige stemmesedler | 7610 | 2.09 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 363 768 | 79,95 | ||||||
67 | Stavropol-territoriet - Kavminvodsky |
Byer: Essentuki , Zheleznovodsk , Kislovodsk , Lermontov , Pyatigorsk . Mineralnye Vody bydistrikt . Foothill region . |
Olga Kazakova | Forenede Rusland | Nuværende MP for denne valgkreds | 193 273 | 62,04 | |
Andrey Serdyukov | CPRF | " Smart Voting ", Også nomineret som en del af partilisten |
41 208 | 13.23 | ||||
Oleg Shpunt | Fair Rusland | 15 575 | 4,99 | |||||
Elena Miloslavskaya | Ruslands kommunister | 15 266 | 4,90 | |||||
Nadezhda Piltenko | LDPR | 12 298 | 3,95 | |||||
Ilya Revo | Nye mennesker | 9 468 | 3.04 | |||||
Yuri Mirzoev | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 8 959 | 2,88 | ||||
Natalya Govor | Borgerlig platform | Også opstillet som en del af partilisten | 5 628 | 1,81 | ||||
Ugyldige stemmesedler | 9 844 | 3.16 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 311 519 | 62,05 | ||||||
68 | Stavropol-territoriet - Georgievsky |
Distrikter: Apanasenkovsky , Arzgirsky , Budyonnovsky , Georgievsky *, Kirovsky , Kursky , Levokumsky , Neftekumsky , Sovetsky , Stepnovsky , Turkmensky . |
Elena Bondarenko | Forenede Rusland | Nuværende MP for denne valgkreds | 128 272 | 52,76 | |
Viktor Lozovoy | CPRF | " Smart Voting ", også nomineret som en del af partilisten, Nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016 |
30 996 | 12,75 | ||||
Tatiana Bikeeva | Ruslands kommunister | Også opstillet som en del af partilisten | 21 029 | 8,65 | ||||
Dmitry Bazhenov | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 17 480 | 7.19 | ||||
Alexey Voitov | Fair Rusland | Også opstillet som en del af partilisten | 13 019 | 5,35 | ||||
Maxim Zaitsev | LDPR | Også opstillet på en partiliste |
11 606 | 4,77 | ||||
Anatoly Chernov | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 9 617 | 3,96 | ||||
Ugyldige stemmesedler | 11 113 | 4,57 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 243 132 | 54,79 | ||||||
69 | Khabarovsk-territoriet - Khabarovsk |
Distrikter i Khabarovsk : Industriel , Kirovsky , Central . Distrikter: Bikinsky , Vaninsky , Vyazemsky , Komsomolsky (men ikke byen Komsomolsk-on-Amur), opkaldt efter Lazo , Nanaisky , Nikolaevsky , Sovetsko-Gavansky , Ulchsky , Khabarovsky (yderste sydlige del); Khabarovsk-47. |
Boris Gladkikh | Forenede Rusland | Nuværende MP for denne valgkreds | 54 987 | 25,85 | |
Peter Perevezentsev | CPRF | " Smart Voting ", Også nomineret som en del af partilisten |
44 253 | 20,80 | ||||
Alexander Fedchishin | LDPR | 19 388 | 9.11 | |||||
Vladimir Parfenov | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 19 044 | 8,95 | ||||
Igor Glukhov | Fair Rusland | Også opstillet på partilisten, Nomineret i denne kreds ved 2016-valget |
14 950 | 7.03 | ||||
Valery Korzunov | Nye mennesker | 14 881 | 7.00 | |||||
Sergey Matveev | RPSS | Også opstillet som en del af partilisten | 11 695 | 5,50 | ||||
Vladimir Titorenko | Ruslands kommunister | Også opstillet som en del af partilisten, opstillet i denne kreds ved valget i 2016 fra De Grønne |
9 959 | 4,68 | ||||
Babek Mammadov | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 6 633 | 3.12 | ||||
Rurik Fominykh | Æble | Også opstillet som en del af partilisten | 4 153 | 1,95 | ||||
Andrey Petrov | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 12 790 | 6.01 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 212 733 | 44,10 | ||||||
70 | Khabarovsk-territoriet - Komsomolsky |
Distrikter i Khabarovsk : Zheleznodorozhny , Krasnoflotsky . Byen Komsomolsk-on-Amur (men ikke Komsomolsk-distriktet). Distrikter: Amursky , Ayano- Maysky , Verkhnebureinsky , Okhotsky , opkaldt efter Polina Osipenko , Solnechny , Tuguro-Chumikansky , Khabarovsky (bortset fra den yderste sydlige del). |
Pavel Simigin | Forenede Rusland | 36 998 | 18.14 | ||
Larisa Zvinyatskaya | Ruslands kommunister | Også opstillet som en del af partilisten | 32 913 | 16.14 | ||||
Ivan Pilyaev | LDPR | Nomineret også som en del af partilisten, nuværende MP fra denne valgkreds |
31 034 | 15.22 | ||||
Natalya Evdokimova | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 23 799 | 11,67 | ||||
Anton Plyusnin | Fair Rusland | " Smart afstemning " | 22 131 | 10,85 | ||||
Evgeny Ilyin | Nye mennesker | 20 823 | 10.21 | |||||
Victor Fedoreev | Æble | Også opstillet som en del af partilisten | 9016 | 4,42 | ||||
Andrey Kalganov | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 5404 | 2,65 | ||||
Vladimir Nizhenkovskiy | Vækstfest | Også opstillet som en del af partilisten | 3 801 | 1,86 | ||||
Vadim Voevodin | CPRF | Nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016, droppede ud efter registrering |
||||||
Anton Furgal | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 18 042 | 8,85 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 203 961 | 42,40 | ||||||
71 | Amur-regionen - Amur |
Hele regionens territorium |
Vyacheslav Loginov | Forenede Rusland | 80 246 | 32.15 | ||
Roman Kobyzov | CPRF | Også opstillet på partilisten, Nomineret i denne kreds ved 2016-valget |
49 490 | 19,83 | ||||
Andrey Kuzmin | LDPR | " Smart Vote ", siddende MP for den givne valgkreds |
30 565 | 12.25 | ||||
Gennady Gamza | Ruslands kommunister | Også opstillet som en del af partilisten | 27 948 | 11.20 | ||||
Kirill Zimin | Fair Rusland | Også opstillet på partilisten, Nomineret i denne kreds ved 2016-valget |
22 577 | 9.05 | ||||
Alexander Dodonov | Nye mennesker | 15 136 | 6.06 | |||||
Andrey Shmoylov | Pensionisternes parti | 9089 | 3,64 | |||||
Ugyldige stemmesedler | 14 514 | 5,82 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 249 565 | 40,97 | ||||||
72 | Arkhangelsk-regionen - Arkhangelsk |
Distrikter i byen Arkhangelsk : Oktyabrsky , Solombalsky , Maimaksansky , Severny . Byen Severodvinsk . Distrikter: Velsky , Kargopolsky , Konoshsky , Nyandoma , Onega , Plesetsky , Primorsky (den vestlige del, inklusive Solovetsky-øerne). Udenlandske lande: Usbekistan ("Tashkent-3"). |
Alexander Spiridonov | Forenede Rusland | 49 635 | 28,93 | ||
Oleg Mandrykin | Æble | " Smart Voting ", Også nomineret som en del af partilisten |
30 125 | 17,56 | ||||
Nadezhda Vinogradova | CPRF | Også opstillet som en del af partilisten | 27 469 | 16.01 | ||||
Vladimir Sukharev | LDPR | 15 685 | 9.14 | |||||
Igor Gubinsky | Nye mennesker | 12 288 | 7.16 | |||||
Oleg Chernenko | Fair Rusland | Også opstillet som en del af partilisten | 11 576 | 6,75 | ||||
Sergey Filonov | Pensionisternes parti | 6 313 | 3,68 | |||||
Yaroslav Savichev | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 4031 | 2,35 | ||||
Dmitry Kargapoltsev | Ruslands kommunister | Også opstillet som en del af partilisten | 3 890 | 2,27 | ||||
Vladimir Kogut | RPSS | 3 239 | 1,89 | |||||
Ugyldige stemmesedler | 7 342 | 4,28 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 171 593 | 40,36 | ||||||
73 | Arkhangelsk-regionen - Kotlassky |
Distrikter i byen Arkhangelsk : Varavino-Faktoria , Isakogorsky , Lomonosovsky , Maiskaya Gorka , Tsiglomensky . Byer: Koryazhma , Mirny , Novodvinsk . Distrikter: Verkhnetoemsky , Vilegodsky , Vinogradovsky , Kotlassky *, Krasnoborsky , Lensky , Leshukonsky , Mezensky , Novaya Zemlya (by) , Pinezhsky , Primorsky (østlige del), Ustyansky , Kholmogorsky , Shenkursky . |
Elena Vtorygina | Forenede Rusland | Nuværende folketingsmedlem valgt fra partilister | 53 524 | 29.40 | |
Irina Chirkova | Fair Rusland | " Smart Voting ", også opstillet på en partiliste, Nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016, siddende MP valgt på partilister |
35 356 | 19.42 | ||||
Alexander Grevtsov | CPRF | Også opstillet som en del af partilisten | 24 070 | 13.22 | ||||
Roman Novikov | Nye mennesker | 15 217 | 8,36 | |||||
Ekaterina Alekhintseva | LDPR | 14 583 | 8.01 | |||||
Alexander Kozenkov | Æble | Også opstillet som en del af partilisten | 13 560 | 7,45 | ||||
Sergei Orekhanov | Pensionisternes parti | 6 628 | 3,64 | |||||
Oleg Mishukov | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 4651 | 2,55 | ||||
Oksana Kopteva | RPSS | 3 899 | 2.14 | |||||
Aiman Tyukina | Grøn | 3331 | 1,83 | |||||
Ugyldige stemmesedler | 7 221 | 3,97 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 182 040 | 40,90 | ||||||
74 | Astrakhan-regionen - Astrakhan |
Hele regionens territorium |
Leonid Ogul | Forenede Rusland | Nuværende MP for denne valgkreds | 149 701 | 47,81 | |
Oleg Shein | Fair Rusland | " Smart Voting ", også opstillet på en partiliste, Nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016, siddende MP valgt på partilister |
60 101 | 19.20 | ||||
Khalit Aitov | CPRF | Også opstillet som en del af partilisten | 31 074 | 9,93 | ||||
Aivar Abeldaev | Nye mennesker | 10 847 | 3,46 | |||||
Karen Grigoryan | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 8 826 | 2,82 | ||||
Roman Sultanov | Ruslands kommunister | Også opstillet som en del af partilisten | 8 551 | 2,73 | ||||
Larisa Samodayeva | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 6 974 | 2.23 | ||||
Rustam Shuabasov | LDPR | 6 366 | 2.03 | |||||
Daria Matveeva | RPSS | Også opstillet som en del af partilisten | 5 505 | 1,76 | ||||
Alena Gubanova | Borgerlig platform | Også opstillet som en del af partilisten | 5068 | 1,62 | ||||
Dmitry Anufriev | Æble | Også opstillet som en del af partilisten | 4 171 | 1,33 | ||||
Naila Nikitina | Vækstfest | Også opstillet på partilisten, Nomineret i denne kreds ved 2016-valget |
2763 | 0,88 | ||||
Alexander Plokhov | Grøn | 2339 | 0,75 | |||||
Sergey Shcherbakov | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 10 802 | 3,45 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 313 088 | 43,15 | ||||||
75 | Belgorod-regionen - Belgorod |
Byen Belgorod . Distrikter: Belgorodsky , Borisovsky , Grayvoronsky (statsdistrikt) , Ivnyansky , Korochansky , Krasnoyaruzhsky , Prokhorovsky , Rakityansky , Yakovlevsky (statsdistrikt) . |
Valery Skrug | Forenede Rusland | Nuværende folketingsmedlem valgt fra partilister | 166 464 | 47,61 | |
Stanislav Panov | CPRF | " Smart Voting ", Også opstillet som en del af partilisten, Nomineret ved valget 2016 i Distrikt nr. 76 |
54 303 | 15.53 | ||||
Yuri Osetrov | Fair Rusland | Også opstillet som en del af partilisten | 28 704 | 8.21 | ||||
Christina Larina | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 27 390 | 7,83 | ||||
Vladimir Androsov | Pensionisternes parti | 25 393 | 7,26 | |||||
Sergei Barinov | LDPR | 19 325 | 5,53 | |||||
Evgeny Bilichenko | Grøn | Også opstillet som en del af partilisten | 9 838 | 2,81 | ||||
Sergey Eskov | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 6 419 | 1,84 | ||||
Ugyldige stemmesedler | 11 830 | 3,38 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 349 666 | 57,38 | ||||||
76 | Belgorod-regionen - Starooskolsky |
Distrikter: Alekseevsky (stat) , Valuysky (stat) , Veydelevsky , Volokonovsky , Gubkinsky (stat) , Krasnensky , Krasnogvardeisky , Novooskolsky (stat) , Rovensky , Starooskolsky (stat)) , Chernyansky (stat) , Chernyansky (stat) . |
Andrey Skoch | Forenede Rusland | Nuværende MP for denne valgkreds | 236 467 | 63,90 | |
Nikolai Mishustin | CPRF | " Smart afstemning " | 59 852 | 16.17 | ||||
Oleg Korchagin | Fair Rusland | Også opstillet som en del af partilisten | 15 969 | 4,32 | ||||
Georgy Zaitsev | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 11 945 | 3.23 | ||||
Konstantin Klimashevsky | LDPR | Også opstillet på partilisten, Nomineret i denne kreds ved 2016-valget |
10 783 | 2,91 | ||||
Andrey Kolosov | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 9 972 | 2,69 | ||||
Artyom Goncharov | RPSS | 9 058 | 2,45 | |||||
Andrey Drozdov | Grøn | Også opstillet som en del af partilisten | 4484 | 1.21 | ||||
Alexander Eskov | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 3637 | 0,98 | ||||
Ugyldige stemmesedler | 7 882 | 2.13 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 370 049 | 60,44 | ||||||
77 | Bryansk-regionen - Bryansk |
Distrikter i byen Bryansk : Sovetsky , Fokinsky . Distrikter: Brasovsky , Bryansky (sydvestlige del), Vygonichsky , Zlynkovsky , Karachevsky , Klimovsky , Komarichsky , Navlinsky , Novozybkovsky (g.o.) , Pogarsky , Pochepsky , Sevsky , Starodubsky ( m.o.), Truzemsky (m.o.) , Suzemsky . |
Nikolai Valuev | Forenede Rusland | Nuværende folketingsmedlem valgt fra partilister | 206 442 | 62,56 | |
Konstantin Pavlov | CPRF | " Smart Voting ", også nomineret som en del af partilisten, Nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016 |
49 574 | 15.02 | ||||
Alexey Timoshkov | Fair Rusland | Også opstillet som en del af partilisten | 17 313 | 5,25 | ||||
Denis Semyonov | LDPR | 14 759 | 4,47 | |||||
Denis Nosenko | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 10 838 | 3,28 | ||||
Andrey Zimonin | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 10 217 | 3.10 | ||||
Sergey Gorelov | Vækstfest | Også opstillet som en del af partilisten, opstillet ved valget i 2016 i kreds nr. |
5 291 | 1,60 | ||||
Dmitry Kornilov | Borgerlig platform | Også opstillet på partilisten, Nomineret i denne kreds ved 2016-valget |
4642 | 1,41 | ||||
Roman Lobzin | moderland | Også opstillet på partilisten, Nomineret i denne kreds ved 2016-valget |
3655 | 1.11 | ||||
Ugyldige stemmesedler | 7 250 | 2,20 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 329 981 | 68,61 | ||||||
78 | Bryansk-regionen - Unechsky |
Distrikter i byen Bryansk : Bezhitsky , Volodarsky . Byen Seltso . Distrikter: Bryansky (bortset fra den sydvestlige del), Gordeevsky , Dubrovsky , Dyatkovsky , Zhiryatinsky , Zhukovsky , Kletnyansky , Klintsovsky *, Krasnogorsky , Mglinsky , Rognedinsky , Surazhsky , Unechsky . |
Nikolai Alekseenko | Forenede Rusland | 188 442 | 57,73 | ||
Andrey Arkhitsky | CPRF | Også opstillet på partilisten, Nomineret i denne kreds ved 2016-valget |
52 834 | 16.19 | ||||
Vitaly Minakov | Fair Rusland | " Smart Voting ", Også nomineret som en del af partilisten |
40 099 | 12.28 | ||||
Roman Romanyuk | LDPR | 11 116 | 3,41 | |||||
Viktor Grinkevitj | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 9 107 | 2,79 | ||||
Alexander Feskov | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 6 263 | 1,92 | ||||
Alexey Shcherbenko | Nye mennesker | 5 176 | 1,59 | |||||
Olga Makhotina | Æble | Også opstillet på partilisten, Nomineret i denne kreds ved 2016-valget |
5016 | 1,54 | ||||
Alexey Nazarov | Vækstfest | Også opstillet som en del af partilisten | 2710 | 0,83 | ||||
Ugyldige stemmesedler | 5 659 | 1,73 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 326 422 | 68,24 | ||||||
79 | Vladimir-regionen - Vladimirsky |
Vladimir : Oktyabrsky-distriktet . Distrikter: Vyaznikovsky , Gorohovetsky , Gus-Khrustalny *, Kameshkovsky , Kovrovsky *, Melenkovsky , Muromsky *, Selivanovsky . |
Igor Igoshin | Forenede Rusland | Nuværende MP for denne valgkreds | 102 222 | 47,86 | |
Larisa Emelyanova | CPRF | " Smart Voting ", også nomineret som en del af partilisten, Nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016 |
51 747 | 24.23 | ||||
Sergei Kornishov | LDPR | 12 838 | 6.01 | |||||
Alexey Zakutin | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 9 900 | 4,64 | ||||
Andrey Marinin | Fair Rusland | 9 675 | 4,53 | |||||
Sergei Kazakov | RPSS | Også nomineret som en del af partilisten, nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016 fra partiet Civic Platform |
7 954 | 3,72 | ||||
Olga Smirnova | moderland | 5065 | 2,37 | |||||
Dmitry Kushpita | Æble | Opstillet som en del af partilisten, Opstillet ved valget 2016 i kreds nr. 80 |
3 264 | 1,53 | ||||
Nikolai Kvashennikov | Vækstfest | Også opstillet som en del af partilisten | 2394 | 1.12 | ||||
Andrey Nikolsky | Ruslands kommunister | Også opstillet som en del af partilisten, Faldt ud efter tilmelding |
||||||
Ilya Seregin | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten, Faldt ud efter tilmelding |
||||||
Ugyldige stemmesedler | 8 530 | 3,99 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 213 589 | 38,95 | ||||||
80 | Vladimir-regionen - Suzdal |
Vladimirs distrikter : Leninsky , Frunzensky . Rainbow City . Distrikter: Aleksandrovsky , Kirzhachsky , Kolchuginsky , Petushinsky , Sobinsky , Sudogodsky , Suzdalsky , Yuryev-Polsky . |
Grigory Anikeev | Forenede Rusland | Nuværende MP for denne valgkreds | 94 633 | 48,77 | |
Anton Sidorko | CPRF | " Smart Voting ", Også nomineret som en del af partilisten |
42 904 | 22.11 | ||||
Sergei Biryukov | Fair Rusland | Også opstillet som en del af partilisten | 13.500 | 6,96 | ||||
Kirill Menshikov | Nye mennesker | 9 426 | 4,86 | |||||
Vladimir Rykunov | LDPR | 8 118 | 4.18 | |||||
Sergey Danilov | Pensionisternes parti | 8 105 | 4.18 | |||||
Alexey Firsov | Æble | Også opstillet som en del af partilisten | 4 894 | 2,52 | ||||
Vladimir Gogin | moderland | 3 987 | 2,05 | |||||
Artyom Shcherbakov | Ruslands kommunister | Faldt ud efter tilmelding | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 8 491 | 4,38 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 194 058 | 35,50 | ||||||
81 | Volgograd-regionen - Volgogradsky |
Distrikter i Volgograd : Krasnooktyabrsky , Central . Distrikter: Gorodishchensky (ekstrem østlige del), Danilovsky , Dubovsky , Yelansky , Zhirnovsky , Kamyshinsky *, Kotovsky , Olkhovsky , Rudnyansky . Udenlandske lande: Bulgarien ( Varna ), Estland ("Narva-4"). |
Alexey Volotskov | Forenede Rusland | 173 864 | 61,67 | ||
Elena Svetlichnaya | CPRF | " Smart afstemning " | 38 783 | 13,76 | ||||
Alla Lukyanova | Fair Rusland | 18 720 | 6,64 | |||||
Alexey Kononenko | LDPR | Også opstillet som en del af partilisten | 17 286 | 6.13 | ||||
Vitaly Filareev | Nye mennesker | 9 895 | 3,51 | |||||
Sergey Chukhaev | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 8 204 | 2,91 | ||||
Leonid Pyltsin | Vækstfest | Også opstillet som en del af partilisten | 5 897 | 2.09 | ||||
Victoria Sopoleva | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 4 323 | 1,53 | ||||
Vitaly Any | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 4 948 | 1,76 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 65,81 | |||||||
82 | Volgograd-regionen - Krasnoarmeisky |
Distrikter i byen Volgograd : Kirovsky , Krasnoarmeisky , Sovetsky . Distrikter: Kalachevsky , Kletsky , Kotelnikovsky , Kumylzhensky , Oktyabrsky , Svetloyarsky , Serafimovichsky , Surovikinsky , Chernyshkovsky . |
Andrey Gimbatov | Forenede Rusland | 171 289 | 56,14 | ||
Andrey Annenko | CPRF | 44 024 | 14.43 | |||||
Dmitry Kalashnikov | Fair Rusland | " Smart Voting ", også nomineret som en del af partilisten, Nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016 |
37 739 | 12.37 | ||||
Alexander Kuzmin | LDPR | 19 591 | 6,42 | |||||
Stanislav Pluzhnikov | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 7095 | 2,33 | ||||
Sergey Lobov | Nye mennesker | 7060 | 2,31 | |||||
Natalia Gromova | Grøn | Også opstillet som en del af partilisten | 6 772 | 2.22 | ||||
Alexander Klyuchnikov | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 3 545 | 1.16 | ||||
Georgy Kozitsky | Vækstfest | 1950 | 0,64 | |||||
Timofey Pershin | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Roman Sebekin | Æble | Afvist tilmelding, også opstillet som en del af partilisten |
||||||
Ugyldige stemmesedler | 6072 | 1,99 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 305 137 | 66,08 | ||||||
83 | Volgograd-regionen - Mikhailovsky |
Distrikter i Volgograd : Voroshilovsky , Dzerzhinsky . Distrikter: Alekseevsky , Gorodishchensky (bortset fra den ekstreme østlige del), Ilovlinsky , Kikvidzensky , Mikhailovsky (bydistrikt) , Nekhaevsky , Novoanninsky , Novonikolaevsky , Uryupinsky *, Frolovsky *. |
Vladimir Plotnikov | Forenede Rusland | Nuværende MP for denne valgkreds | 168 480 | 55,31 | |
Valery Mogilny | CPRF | " Smart Voting ", Også nomineret som en del af partilisten |
59 586 | 19,56 | ||||
Alexey Loginov | LDPR | Også opstillet som en del af partilisten | 21 094 | 6,92 | ||||
Alexey Ushakov | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 16 048 | 5,27 | ||||
Shahbaz Davidov | Fair Rusland | 14 501 | 4,76 | |||||
Alexey Isaev | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 13 175 | 4,32 | ||||
Alexey Zverev | Vækstfest | Også opstillet som en del af partilisten | 6 304 | 2.07 | ||||
Ivan Ivanov | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Sergo Narsia | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Alexey Plotnikov | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Evgeny Filippov | Borgerlig platform | Også opstillet som en del af partilisten, Faldt ud efter tilmelding |
||||||
Ugyldige stemmesedler | 5441 | 1,79 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 304 629 | 68,02 | ||||||
84 | Volgograd-regionen - Volzhsky |
Traktorozavodsky-distriktet i byen Volgograd . Byen Volzhsky . Distrikter: Bykovsky , Leninsky , Nikolaevsky , Pallasovsky , Sredneakhtubinsky , Staropoltavsky . |
Oleg Savchenko | Forenede Rusland | 135 124 | 51,55 | ||
Denis Uskov | CPRF | " Smart Voting ", Også nomineret som en del af partilisten |
46 903 | 17,89 | ||||
Alexander Anokhin | LDPR | 25 571 | 9,76 | |||||
Alexey Vasyutenko | Fair Rusland | Også opstillet som en del af partilisten | 18 661 | 7.12 | ||||
Dmitry Zaporizhsky | Nye mennesker | 9 947 | 3,79 | |||||
Anton Kalyuzhny | Pensionisternes parti | 9 464 | 3,61 | |||||
Andrey Yuzhmin | moderland | 4541 | 1,73 | |||||
Anton Getmanenko | Æble | 2939 | 1.12 | |||||
Leonid Semergey | Vækstfest | Også opstillet som en del af partilisten | 2598 | 0,99 | ||||
Tatyana Oreshkina | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 6 363 | 2,43 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 262111 | 57,40 | ||||||
85 | Vologda-regionen - Vologda |
Byen Vologda . Distrikter: Babushkinsky , Velikoustyugsky , Verkhovazhsky , Vologda , Gryazovetsky , Kichmengsko-Gorodetsky , Mezhdurechensky , Nikolsky , Nyuksensky , Sokolsky , Syamzhensky , Tarnogsky , Totemsky . |
Valentina Artamonova | Forenede Rusland | 77 903 | 34,81 | ||
Oleg Ershov | CPRF | " Smart Voting ", Også nomineret som en del af partilisten |
50 271 | 22.46 | ||||
Viktor Leukhin | Fair Rusland | Også opstillet som en del af partilisten | 23 091 | 10.32 | ||||
Anton Grimov | LDPR | Også opstillet på partilisten, Nomineret i denne kreds ved 2016-valget |
21 414 | 9,57 | ||||
Alexander Bolotov | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 17 325 | 7,74 | ||||
Andrey Pautov | Nye mennesker | 13 063 | 5,84 | |||||
Olga Domozhirova | Æble | 7 946 | 3,55 | |||||
Ilya Anferiev | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 4462 | 1,99 | ||||
Ugyldige stemmesedler | 8 350 | 3,73 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 223 825 | 45,44 | ||||||
86 | Vologda-regionen — Cherepovets |
Distrikter: Babaevsky , Belozersky , Vashkinsky , Vozhegodsky , Vytegorsky , Kaduysky , Kirillovsky , Ust-Kubinsky , Ustyuzhensky , Kharovsky , Chagodoshchensky , Cherepovets *, Sheksninsky . Udenlandske lande: Tyskland ("Berlin-2"). |
Alexey Kanaev | Forenede Rusland | Nuværende MP for denne valgkreds | 72 210 | 37,68 | |
Alexander Morozov | CPRF | " Smart Voting ", også nomineret som en del af partilisten, Nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016 |
50 859 | 26,54 | ||||
Olga Shirikova | LDPR | 17 313 | 9.03 | |||||
Yuri Eregin | Fair Rusland | 14 971 | 7,81 | |||||
Ivan Rytov | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 13 358 | 6,97 | ||||
Igor Katukhin | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 10 834 | 5,65 | ||||
Svetlana Voblikova | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 5 819 | 3.04 | ||||
Ruslan Aslanov | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 6 297 | 3,29 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 191 661 | 44,48 | ||||||
87 | Voronezh-regionen - Voronezh |
Distrikter i Voronezh : Zheleznodorozhny , Levoberezhny , Central . Distrikter: Kashirsky , Liskinsky , Novousmansky . |
Arkady Ponomarev | Forenede Rusland | Nuværende MP for denne valgkreds | 116 383 | 48,83 | |
Vladimir Kalinin | CPRF | " Smart afstemning " | 42 954 | 18.02 | ||||
Ludmila Eliseeva | Ruslands kommunister | Også opstillet som en del af partilisten | 14 750 | 6.19 | ||||
Nikita Berezin | LDPR | Også opstillet på en partiliste |
13 783 | 5,78 | ||||
Vasily Zhabin | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 13 750 | 5,77 | ||||
Sergei Lyakhov | Fair Rusland | Også opstillet som en del af partilisten | 10 764 | 4,52 | ||||
Igor Borisov | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 10 539 | 4,42 | ||||
Sergei Shakhov | Grøn | Også opstillet som en del af partilisten | 5 981 | 2,51 | ||||
Alexander Strelnikov | Æble | Også opstillet som en del af partilisten | 3 145 | 1,32 | ||||
Alexander Zhiltsov | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 6 314 | 2,65 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 238 363 | 46,78 | ||||||
88 | Voronezh-regionen - Pravoberezhny |
Distrikter i Voronezh : Leninsky , Sovetsky . Byen Novovoronezh . Distrikter: Nizhnedevitsky , Ostrogozhsky , Repevsky , Semiluksky , Khokholsky . Udenlandske lande: Moldova ("Chisinau-5"). |
Sergey Chizhov | Forenede Rusland | Nuværende MP for denne valgkreds | 108 395 | 53,14 | |
Denis Kolomentsev | CPRF | " Smart afstemning " | 29 897 | 14,66 | ||||
Oksana Averyanova | Ruslands kommunister | Også opstillet på partilisten, Nomineret i denne kreds ved 2016-valget |
16 019 | 7,85 | ||||
Galina Elfimova | Fair Rusland | 13 456 | 6,60 | |||||
Anna Gurskaya | Nye mennesker | 11 942 | 5,85 | |||||
Alexey Kudyakov | LDPR | 8 101 | 3,97 | |||||
Sergei Meleshko | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 4 356 | 2.14 | ||||
Denis Larin | Grøn | 3552 | 1,74 | |||||
Tatyana Shkred | Æble | Også opstillet som en del af partilisten | 2477 | 1.21 | ||||
Natalia Parfenova | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Ludmila Rastorgueva | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 5 778 | 2,83 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 203 973 | 47,31 | ||||||
89 | Voronezh-regionen - Anninsky |
Voronezh : Kominternovsky-distriktet . Distrikter: Borisoglebsky (by) , Anninsky , Verkhnekhavsky , Gribanovsky , Paninsky , Povorinsky , Ramonsky , Ternovsky , Ertilsky . |
Andrey Markov | Forenede Rusland | Siddende MP for Distrikt #90 | 104 892 | 46,82 | |
Alexander Shabunin | CPRF | 32 280 | 14.41 | |||||
Artyom Rymar | Fair Rusland | " Smart Voting ", Også nomineret som en del af partilisten |
18 961 | 8,46 | ||||
Andrey Chekurin | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 18 175 | 8.11 | ||||
Alexey Zolototrubov | Ruslands kommunister | Også opstillet som en del af partilisten | 17 591 | 7,85 | ||||
Vyacheslav Vladimirov | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 13 272 | 5,92 | ||||
Alexander Ovsyannikov | LDPR | Nomineret ved valget i 2016 i distrikt 88 | 11 099 | 4,95 | ||||
Pavel Sychev | Æble | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 7 780 | 3,47 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 224 050 | 48,29 | ||||||
90 | Voronezh-regionen - Pavlovsky |
Distrikter: Bobrovsky , Bogucharsky , Buturlinovsky , Verkhnemamonsky , Vorobevsky , Kalacheevsky , Kamensky , Kantemirovsky , Novokhopyorsky , Olkhovatsky , Pavlovsky , Petropavlovsky , Podgorensky , Rossoshansky , Talovsky . Udenlandske lande: Abkhasien ("Sukhum-2"), Bulgarien ("Sofia-3"). |
Alexey Gordeev | Forenede Rusland | Også opstillet på en partiliste |
215 522 | 72,01 | |
Denis Roslik | CPRF | " Smart Voting ", Også nomineret som en del af partilisten |
37 378 | 12.49 | ||||
Olga Sofrina | Fair Rusland | Også opstillet som en del af partilisten | 12 429 | 4.15 | ||||
Andrey Stepanenko | Nye mennesker | 9 204 | 3,08 | |||||
Anton Kanevsky | LDPR | 8 115 | 2,71 | |||||
Alexander Voronov | Grøn | Også opstillet som en del af partilisten | 6497 | 2.17 | ||||
Konstantin Grachev | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 5424 | 1,81 | ||||
Vitaly Astakhov | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Ernest Urumov | ROS | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 4705 | 1,57 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 299 274 | 71,35 | ||||||
91 | Ivanovo-regionen — Ivanovo |
Distrikter i Ivanovo : Oktyabrsky , Frunzensky . Byen Kokhma . Distrikter: Verkhnelandekhovsky , Gavrilovo-Posadsky , Ivanovsky (den vestlige del), Ilyinsky , Komsomolsky , Lezhnevsky , Lukhsky , Palekhsky , Pestyakovsky , Puchezhsky , Savinsky , Teikovsky *, Shuisky *, Yuzhsky . Udenlandske lande: Canada , Turkmenistan . |
Victor Smirnov | Forenede Rusland | 62 009 | 38,96 | ||
Svetlana Protasevich | CPRF | " Smart Voting ", også nomineret som en del af partilisten |
36 756 | 23.10 | ||||
Sergey Klyuev | LDPR | 13 864 | 8,71 | |||||
Sergei Shestukhin | Fair Rusland | Også opstillet som en del af partilisten | 13 729 | 8,63 | ||||
Valery Boyarkov | Pensionisternes parti | 8 684 | 5,46 | |||||
Sharaf Ibragimov | Nye mennesker | 5 353 | 3,36 | |||||
Rushan Taktarov | Ruslands kommunister | 3 618 | 2,27 | |||||
Alexey Ananiev | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 3409 | 2.14 | ||||
Andrey Avtoneev | Æble | Også opstillet som en del af partilisten | 2981 | 1,87 | ||||
Vladimir Khudyakov | Grøn | Også opstillet som en del af partilisten | 2694 | 1,69 | ||||
Ivan Altukhov | RPSS | Også opstillet som en del af partilisten, Faldt ud efter tilmelding |
||||||
Ugyldige stemmesedler | 6045 | 3,80 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 159 142 | 40,65 | ||||||
92 | Ivanovo-regionen - Kineshma |
Distrikter i Ivanovo : Leninsky , Sovetsky . Distrikter: Vichugsky *, Zavolzhsky , Ivanovsky (den østlige del), Kineshma *, Privolzhsky , Rodnikovsky , Furmanovsky , Yurievetsky . Udenlandske lande: Belgien , Georgien , Italien , Tjekkiet . |
Mikhail Kizeev | Forenede Rusland | 48 191 | 34,64 | ||
Stanislav Nizovskikh | Ruslands kommunister | 15 929 | 11.45 | |||||
Pavel Popov | Fair Rusland | Også opstillet som en del af partilisten, opstillet ved valget i 2016 i kreds nr. |
12 209 | 8,77 | ||||
Nikolay Ershov | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 10 718 | 7,70 | ||||
Sergei Rimsky | Æble | " Smart afstemning " | 10 114 | 7,27 | ||||
Alexey Pereletov | LDPR | 9 865 | 7.09 | |||||
Mikhail Mikhailov | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 9 629 | 6,92 | ||||
Denis Komarovsky | moderland | 8 607 | 6.19 | |||||
Oleg Lebedev | Grøn | Også opstillet som en del af partilisten | 3 550 | 2,55 | ||||
Evgeny Gorbatjov | CPRF | Også opstillet som en del af partilisten, Faldt ud efter tilmelding |
||||||
Ivan Ovchinnikov | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 10 323 | 7,42 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 139 135 | 34,72 | ||||||
93 | Irkutsk-regionen - Irkutsk |
Distrikter i Irkutsk : Oktyabrsky , Kirovsky , Kuibyshevsky . Byen Sayansk . Distrikter: Balagansky , Bayandaevsky , Zhigalovsky , Ziminsky *, Irkutsky (den sydlige del), Kazachinsko- Lensky , Kachugsky , Kuitunsky , Olkhonsky , Osinsky , Slyudyansky , Ust-Udinsky , Ekhirit-Bulagatsky . Udenlandske lande: Moldova ("Chisinau-6"). |
Mikhail Shchapov | CPRF | " Smart Voting ", Også opstillet som en del af partilisten, siddende folketingsmedlem fra denne valgkreds |
93 083 | 50,77 | |
Roman Efremov | Forenede Rusland | 32 563 | 17,76 | |||||
Alexander Deev | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 14 384 | 7,85 | ||||
Andrey Dukhovnikov | LDPR | Også opstillet som en del af partilisten | 9 978 | 5,44 | ||||
Alexander Druzenko | Fair Rusland | 9 497 | 5.18 | |||||
Roman Kuznetsov | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 7 961 | 4,34 | ||||
Dmitry Boyarsky | Borgerlig platform | Også opstillet som en del af partilisten | 4466 | 2,44 | ||||
Pavel Kharitonenko | Æble | Også opstillet som en del af partilisten | 2705 | 1,48 | ||||
Ugyldige stemmesedler | 8 709 | 4,75 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 183 346 | 38,43 | ||||||
94 | Irkutsk-regionen - Angarsk |
Irkutsk : Leninsky-distriktet . Byer: Svirsk , Usolye-Sibirskoye (men ikke Usolsky-distriktet). Distrikter: Alarsky , Angarsky (regional region) , Bokhansky , Irkutsk (nordlige del), Nukutsky . Udenlandske lande: Kirgisistan . |
Anton Krasnoshtanov | Forenede Rusland | 69 413 | 41,35 | ||
Andrey Akhmadulin | CPRF | " Smart Voting ", Også nomineret som en del af partilisten |
40 244 | 23,97 | ||||
Irina Smolyarova | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 15 567 | 9,27 | ||||
Igor Zuev | Fair Rusland | 13 879 | 8,27 | |||||
Dmitry Tyutrin | LDPR | Også opstillet som en del af partilisten | 9 623 | 5,73 | ||||
Vladimir Kochanov | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 7 603 | 4,53 | ||||
Elizabeth Skobelkina | moderland | 2361 | 1,41 | |||||
Eduard Gromatsky | Borgerlig platform | Også opstillet som en del af partilisten | 1 826 | 1.09 | ||||
Evgeny Yevtushenko | Vækstfest | Registrering nægtet | ||||||
Sergei Kurbatov | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 7 364 | 4,39 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 167 880 | 35,88 | ||||||
95 | Irkutsk-regionen - Shelekhovsky |
Irkutsk : Sverdlovsk-distriktet . Distrikter: Zalarinsky , Irkutsk-regionen (kun Smolensk-bosættelsen), Nizhneudinsky , Taishetsky , Tulunsky *, Usolsky (men ikke byen Usolye-Sibirskoye), Cheremkhovsky *, Shelekhovsky . |
Sergei Ten | Forenede Rusland | Nuværende MP for denne valgkreds | 70 071 | 40,56 | |
Viktor Kondrashov | CPRF | " Smart afstemning " | 37 873 | 21,92 | ||||
Maxim Devochkin | LDPR | Også opstillet som en del af partilisten | 15 181 | 8,79 | ||||
Sergei Kondratiev | Ruslands kommunister | 10 977 | 6,35 | |||||
Ivan Savushkin | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 9 514 | 5,51 | ||||
Grigory Krasovsky | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 5472 | 3.17 | ||||
Dmitry Didenov | Fair Rusland | Også opstillet som en del af partilisten | 4 719 | 2,73 | ||||
Elena Stepanova | Grøn | 3 228 | 1,87 | |||||
Ilya Artemiev | Vækstfest | Også opstillet som en del af partilisten | 2988 | 1,73 | ||||
Grigory Vakulenko | Borgerlig platform | Også opstillet som en del af partilisten | 2025 | 1.17 | ||||
Anna Shlomina | Æble | Også opstillet som en del af partilisten | 1 956 | 1.13 | ||||
Ugyldige stemmesedler | 8 737 | 5.06 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 172 741 | 36,44 | ||||||
96 | Irkutsk-regionen - Bratsky |
Distrikter: Bodaibinsky , Bratsky *, Katangsky , Kirensky , Mamsko-Chuysky , Nizhneilimsky , Ust-Ilimsky *, Ust-Kutsky , Chunsky . Udenlandske lande: Algeriet , Argentina , Belize , Brasilien , Venezuela , Vietnam , Haiti , Danmark , Den Dominikanske Republik , Indien , Jordan , Irak , Cypern , Lesotho , Libanon , Marokko , Mexico , Republikken Korea , Serbien , Slovakiet , Surinam , Thailand , Kroatien , Montenegro , Sydafrika , Irak . |
Alexander Yakubovsky | Forenede Rusland | Nuværende folketingsmedlem valgt fra partilister | 45 515 | 31,29 | |
Andrey Andreev | CPRF | " Smart Voting ", også nomineret som en del af partilisten, Nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016 |
36 087 | 24,81 | ||||
Larisa Egorova | Fair Rusland | Opstillet som en del af partilisten, Opstillet ved valget 2016 i kreds nr. 93 |
13 033 | 8,96 | ||||
Oleg Popov | LDPR | Også opstillet som en del af partilisten | 10 629 | 7,31 | ||||
Alla Lagutina | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 9 298 | 6,39 | ||||
Evgeny Goloviznin | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 6 988 | 4,80 | ||||
Sergey Nikonov | RPSS | 3611 | 2,48 | |||||
Tuyana Indraeva | moderland | 3011 | 2.07 | |||||
Oleg Yegupov | Grønt alternativ | 2684 | 1,85 | |||||
Olga Lomanova | Grøn | 2442 | 1,68 | |||||
Alexey Tupitsin | Æble | Også opstillet som en del af partilisten | 2077 | 1,43 | ||||
Artyom Orlov | Vækstfest | 1748 | 1,20 | |||||
Vitaly Shuba | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 8 316 | 5,72 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 145 439 | 34,29 | ||||||
97 | Kaliningrad-regionen - Kaliningradsky |
Kaliningrad : Leningradsky-distriktet . Byer: Pionersky , Svetlogorsk , Svetly , Sovetsk ; Yantarny landsby . By- og kommunale distrikter (distrikter): Baltiyskiy , Guryevskiy (undtagen den sydlige del), Zelenogradskiy , Krasnoznamenskiy , Nemanskiy , Polesskiy , Slavskiy . Udenlandske lande: Grækenland , Tadsjikistan . |
Andrey Kolesnik | Forenede Rusland | 71 987 | 37,77 | ||
Maxim Bulka | CPRF | 35 138 | 18.44 | |||||
Semyon Kurbatov | LDPR | " Smart afstemning " | 20 597 | 10,81 | ||||
Alexander Konstantinov | Fair Rusland | 15 504 | 8.13 | |||||
Igor Revin | Pensionisternes parti | Også nomineret som en del af partilisten, nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016 fra det kommunistiske parti |
14 669 | 7,70 | ||||
Vytautas Lopata | Æble | Også opstillet som en del af partilisten | 10 868 | 5,70 | ||||
Gennady Ustimenko | RPSS | Også opstillet som en del af partilisten | 5 536 | 2,90 | ||||
Andrey Raudsep | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 4 160 | 2.18 | ||||
Sergey Zolotarev | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten, Faldt ud efter tilmelding |
||||||
Ugyldige stemmesedler | 12 142 | 6,37 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 190 601 | 45,25 | ||||||
98 | Kaliningrad-regionen - Central |
Distrikter i Kaliningrad : Moskovsky , Central . Byer: Ladushkin , Mamonovo . By- og kommunedistrikter (distrikter): Bagrationovsky , Gvardeisky , Guryevsky (sydlige del), Gusevsky , Ozersky , Nesterovsky , Pravdinsky , Chernyakhovsky . Udenlandske lande: Moldova ("Chisinau-2"). |
Marina Orgeeva | Forenede Rusland | 79 639 | 39,77 | ||
Daria Anuchina | CPRF | Også opstillet som en del af partilisten | 29 685 | 14,83 | ||||
Evgeny Mishin | LDPR | " Smart Voting ", Nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016 |
21 096 | 10,54 | ||||
Yuri Shitikov | Fair Rusland | Også opstillet som en del af partilisten | 14 881 | 7,43 | ||||
Tamara Bragina | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 11 382 | 5,68 | ||||
Ekaterina Semyonova | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 11 325 | 5,66 | ||||
Natalia Konovalova | Ruslands kommunister | 8 134 | 4.06 | |||||
Dmitry Novik | moderland | Også opstillet som en del af partilisten, opstillet ved valget i 2016 i kreds nr. |
4 880 | 2,44 | ||||
Igor Pleshkov | Æble | Også nomineret som en del af partilisten, nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016 fra det kommunistiske parti |
4405 | 2,20 | ||||
Vladimir Timofeev | RPSS | Også opstillet som en del af partilisten | 3 712 | 1,85 | ||||
Ugyldige stemmesedler | 11 087 | 5,54 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 200 226 | 45,40 | ||||||
99 | Kaluga-regionen - Kaluga |
Kaluga -distrikter : Moskva, Oktyabrsky. Distrikter: Baryatinsky , Borovsky , Dzerzhinsky , Iznoskovsky , Kirovsky , Kuibyshevsky , Maloyaroslavetsky , Medynsky , Mosalsky , Spas-Demensky , Yukhnovsky . Udenlandske lande: Tyskland ("Frankfurt-1"). |
Olga Korobova | Forenede Rusland | 57 025 | 35,65 | ||
Nikolai Yashkin | CPRF | " Smart Voting ", også nomineret som en del af partilisten, Nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016 |
32 212 | 20.14 | ||||
Alexander Bychkov | Fair Rusland | Også opstillet som en del af partilisten | 16 128 | 10.08 | ||||
Dmitry Zubov | Nye mennesker | 13.000 | 8.13 | |||||
Vladimir Mikhailov | Pensionisternes parti | 10 182 | 6,36 | |||||
Igor Golovnev | LDPR | Også opstillet som en del af partilisten | 9 932 | 6.21 | ||||
Mikhail Matiko | Ruslands kommunister | Også opstillet som en del af partilisten | 8 259 | 5.16 | ||||
Viktor Shcherbakov | Grøn | Også opstillet som en del af partilisten | 3 877 | 2,42 | ||||
Dmitry Rahe | Vækstfest | Også opstillet som en del af partilisten | 1665 | 1.04 | ||||
Ekaterina Kolesnikova | Æble | Faldt ud efter tilmelding | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 7 691 | 4,81 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 159 971 | 41,52 | ||||||
100 | Kaluga-regionen - Obninsk |
Kaluga : Leninsky-distriktet. Byen Obninsk . Distrikter: Babyninsky , Duminichsky , Zhizdrinsky , Zhukovsky , Kozelsky , Lyudinovsky , Meshchovsky , Peremyshlsky , Sukhinichsky , Tarussky , Ulyanovsky , Ferzikovsky , Khvastovichsky . Udenlandske lande: Israel ("Haifa-2"), Tyskland ("Frankfurt-2"). |
Gennady Sklyar | Forenede Rusland | Nuværende MP for denne valgkreds | 60 779 | 33,19 | |
Nikolai Ivanov | CPRF | 34 175 | 18,66 | |||||
Nadezhda Efremova | Fair Rusland | " Smart Voting ", Også nomineret som en del af partilisten, Nomineret ved valget i 2016 i Distrikt nr. 99 |
26 253 | 14.34 | ||||
Marina Arkhitova | Nye mennesker | 18 169 | 9,92 | |||||
Natalya Terekhova | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 16 290 | 8,90 | ||||
Dmitry Lozenko | LDPR | Også opstillet som en del af partilisten | 10 831 | 5,91 | ||||
Vladimir Efremov | Grøn | 4 957 | 2,71 | |||||
Oleg Luzhetsky | Æble | Også opstillet som en del af partilisten | 3289 | 1,80 | ||||
Andrey Zykov | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 8 372 | 4,57 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 183 115 | 44,71 | ||||||
101 | Kemerovo-regionen - Kemerovo |
Distrikter i byen Kemerovo : Kirovsky , Rudnichny (herunder Kedrovka og Promyshlenovsky ), Central . Byer: Anzhero-Sudzhensk , Berezovsky , Taiga , Yurga (men ikke Yurginsky-distriktet). Distrikter: Izhmorsky , Kemerovsky (nordlige del), Mariinsky , Tisulsky , Tyazhinsky , Chebulinsky , Yaysky , Yashkinsky . |
Anton Gorelkin | Forenede Rusland | Nuværende folketingsmedlem valgt fra partilister | 240 687 | 66,15 | |
Ekaterina Gruntovaya | CPRF | Også opstillet som en del af partilisten | 25 261 | 6,94 | ||||
Igor Goncharov | Fair Rusland | 19 040 | 5,23 | |||||
Dmitry Sobolev | LDPR | 19 010 | 5,22 | |||||
Christina Frolova | Nye mennesker | " Smart Voting ", også nomineret som en del af partilisten |
10 574 | 2,91 | ||||
Stanislav Bury | Ruslands kommunister | 10 273 | 2,82 | |||||
Olga Nagornaya | Grøn | Også opstillet som en del af partilisten | 10 160 | 2,79 | ||||
Gleb Alshevich | Æble | Ligeledes opstillet som en del af partilisten, opstillet ved valget 2016 i kreds nr. 103 |
5 832 | 1,60 | ||||
Sergei Rubtsov | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 5 215 | 1,43 | ||||
Maxim Eslivanov | RPSS | 4 726 | 1.30 | |||||
Evgeny Baturin | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten, Faldt ud efter tilmelding |
||||||
Mikhail Gilev | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 13 074 | 3,59 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 363 852 | 74,90 | ||||||
102 | Kemerovo-regionen - Prokopevsky |
Kemerovo : Leninsky-distriktet . Byer: Kiselevsk , Myski . Distrikter: Kemerovo (sydøstlige del), Krapivinsky , Mezhdurechensky (by) , Novokuznetsky (undtagen den sydvestlige del og byen Novokuznetsk), Prokopevsky *. |
Dmitry Islamov | Forenede Rusland | Nuværende MP for denne valgkreds | 262 941 | 71,11 | |
Ivan Utrobin | CPRF | Også opstillet som en del af partilisten | 20 864 | 5,64 | ||||
Vladimir Pronin | Fair Rusland | " Smart Voting ", Også nomineret som en del af partilisten |
19 586 | 5.30 | ||||
Kirill Pravdin | LDPR | Også opstillet som en del af partilisten | 17 995 | 4,87 | ||||
Afanasy Eremkin | Ruslands kommunister | Ligeledes opstillet som en del af partilisten, opstillet ved valget 2016 i kreds nr. 104 |
13 560 | 3,67 | ||||
Maxim Smirnov | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 8 139 | 2,20 | ||||
Elena Matveeva | Grøn | Også opstillet som en del af partilisten | 7 276 | 1,97 | ||||
Evgeny Zheltkevich | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 5 932 | 1,60 | ||||
Artem Matveev | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 4437 | 1,20 | ||||
Galina Filchenko | Æble | Faldt ud efter tilmelding | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 9018 | 2,44 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 369 748 | 77,64 | ||||||
103 | Kemerovo-regionen - Fabrik |
Kemerovo : Zavodskoy-distriktet . Byer: Polysaevo ; landsbyen Krasnobrodsky . Distrikter: Belovsky *, Guryevsky (m.d.) , Kemerovsky (sydvestlige del), Leninsk-Kuznetsky *, Promyshlenovsky , Topkinsky (m.d.) , Yurginsky (men ikke byen Yurga). |
Pavel Fedyaev | Forenede Rusland | Nuværende MP for denne valgkreds | 264 357 | 71,51 | |
Olesya Terzitskaya | CPRF | " Smart afstemning " | 19 811 | 5,36 | ||||
Nikolai Teltsov | LDPR | 15 914 | 4.30 | |||||
Evgeny Kostrov | Fair Rusland | 14 247 | 3,85 | |||||
Galina Stratienko | Ruslands kommunister | Også opstillet som en del af partilisten | 11 483 | 3.11 | ||||
Edward Kukushkin | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 9 798 | 2,65 | ||||
Alexander Kalashnik | Æble | 8 126 | 2,20 | |||||
Evgeny Tsvetkov | Pensionisternes parti | 7 934 | 2.15 | |||||
Roman Shvets | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 5 779 | 1,56 | ||||
Vladislav Adush | Grøn | Også opstillet som en del af partilisten, Faldt ud efter tilmelding |
||||||
Ugyldige stemmesedler | 12 253 | 3,31 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 369 702 | 77,84 | ||||||
104 | Kemerovo-regionen - Novokuznetsk |
Byer: Kaltan , Osinniki , Novokuznetsk . Distrikter: Novokuznetsky (sydvestlige del), Tashtagolsky . |
Alexander Maksimov | Forenede Rusland | Nuværende MP for denne valgkreds | 181 859 | 59,02 | |
Tatiana Protas | Fair Rusland | " Smart Voting ", også nomineret som en del af partilisten |
25 884 | 8,40 | ||||
Maxim Parshukov | LDPR | Opstillet ved valget 2016 i kreds nr. 102 | 25 457 | 8,26 | ||||
Nikolai Kochetkov | CPRF | 23 935 | 7,77 | |||||
Sergei Evstiforov | Ruslands kommunister | Også opstillet som en del af partilisten | 11 281 | 3,66 | ||||
Dmitry Panfilov | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 8 180 | 2,65 | ||||
Larisa Kosilova | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 8 130 | 2,64 | ||||
Kirill Garbuzov | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 7512 | 2,44 | ||||
Vyacheslav Chernov | Æble | Også opstillet som en del af partilisten | 6 243 | 2.03 | ||||
Valery Pushkarev | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 9 670 | 3.14 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 308 151 | 62,04 | ||||||
105 | Kirov-regionen - Kirovsky |
Distrikter i byen Kirov : Oktyabrsky , Pervomaisky . Pervomaisky landsby . Distrikter: Afanasyevsky , Belokholunitsky , Verkhnekamsky , Darovskoy , Zuevsky , Kotelnichsky * , Luzsky , Murashinsky , Nagorsky , Omutninsky , Oparinsky , Orichevsky , Orlovsky , Podosinovsky , Svechinskoy , Shabalinskosky * , Shabalinskosky , Sloanbodsky , |
Rakhim Azimov | Forenede Rusland | Nuværende MP for denne valgkreds | 95 926 | 43,77 | |
Albert Bikalyuk | Fair Rusland | " Smart Voting ", Også nomineret som en del af partilisten |
32 651 | 14,90 | ||||
Kirill Cherkasov | LDPR | Også opstillet på en partiliste |
16 186 | 7,39 | ||||
Nikolay Barsukov | Ruslands kommunister | Også opstillet på partilisten, Nomineret i denne kreds ved 2016-valget |
15 582 | 7.11 | ||||
Alexey Semeyshchev | CPRF | Også opstillet som en del af partilisten | 15448 | 7.05 | ||||
Andrey Iglin | Nye mennesker | 12 244 | 5,59 | |||||
Svetlana Opaleva | Pensionisternes parti | 11 567 | 5,28 | |||||
Roman Bokov | Æble | Også opstillet som en del af partilisten | 5 920 | 2,70 | ||||
Fedor Luginin | moderland | Opstillet ved valget 2016 i kreds nr. 106 | 4666 | 2.13 | ||||
Ugyldige stemmesedler | 8 954 | 4,09 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 219 144 | 44,22 | ||||||
106 | Kirov-regionen - Kirovo-Chepetsky |
Distrikter i byen Kirov : Leninsky , Novovyatsky . Distrikter: Arbazhsky , Bogorodsky , Verkhoshizhemsky , Vyatskopolyansky *, Kiknursky , Kilmezsky , Kirovo -Chepetsky * , Kumensky , Lebyazhsky , Malmyzhsky , Nemsky , Pizhansky , Sanchursky , Sovetsky , Sunsky zh , Tuzsky , Sunsky zh . |
Oleg Valenchuk | Forenede Rusland | Nuværende MP for denne valgkreds | 73 852 | 31.20 | |
Nadezhda Suraeva | Fair Rusland | " Smart Voting ", også nomineret som en del af partilisten |
57 673 | 24.36 | ||||
Sergey Mamaev | CPRF | Også opstillet på partilisten, Nomineret i denne kreds ved 2016-valget |
36 608 | 15.46 | ||||
Vladimir Kostin | LDPR | Også opstillet på partilisten, Nomineret i denne kreds ved 2016-valget |
17 832 | 7,53 | ||||
Anastasia Skurikhina | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 17 679 | 7,47 | ||||
Alexander Markov | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 11 098 | 4,69 | ||||
Sergei Sadovnikov | Ruslands kommunister | Også opstillet som en del af partilisten | 7 639 | 3.23 | ||||
Olga Sykchina | moderland | 3 849 | 1,63 | |||||
Alexander Amosov | Æble | Også opstillet som en del af partilisten, Faldt ud efter tilmelding |
||||||
Ugyldige stemmesedler | 10 506 | 4,44 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 236 736 | 44,71 | ||||||
107 | Kostroma-regionen - Kostroma |
Hele regionens territorium |
Alexey Sitnikov | Forenede Rusland | Nuværende MP for denne valgkreds | 74 497 | 36,91 | |
Valery Izhitsky | CPRF | " Smart Voting ", også nomineret som en del af partilisten, Nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016 |
58 623 | 29.04 | ||||
Vyacheslav Golovnikov | Fair Rusland | Også opstillet som en del af partilisten | 19 422 | 9,62 | ||||
Dmitry Fedin | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 10 533 | 5,22 | ||||
Andrey Kuznetsov | Pensionisternes parti | 10 334 | 5.12 | |||||
Ruslan Fedorov | LDPR | Også opstillet som en del af partilisten | 10 125 | 5.02 | ||||
Alexander Lazutin | Æble | 3 957 | 1,96 | |||||
Vladimir Salnikov | moderland | 2850 | 1,41 | |||||
Valery Kirsanov | Borgerlig platform | Også opstillet som en del af partilisten | 2553 | 1,26 | ||||
Andrey Shishov | Vækstfest | 2003 | 0,99 | |||||
Mikhail Dolmatov | selvnominering | Nægtet registrering, Nomineret ved valget i 2016 fra "Vækstpartiet" i valgkreds nr. 199 |
||||||
Alexey Mikhailov | RPSS | Også opstillet som en del af partilisten, Faldt ud efter tilmelding |
||||||
Vladimir Mikhailov | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 6 941 | 3,44 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 201 838 | 39,35 | ||||||
108 | Kurgan-regionen - Kurgan |
Hele regionens territorium |
Alexander Iltyakov | Forenede Rusland | Nuværende MP for denne valgkreds | 120 091 | 37,58 | |
Viktor Zyryanov | CPRF | " Smart Voting ", Også nomineret som en del af partilisten |
61 002 | 19.09 | ||||
Yuri Yarushin | LDPR | Også opstillet på partilisten, Nomineret i denne kreds ved 2016-valget |
29 570 | 9,25 | ||||
Valery Derzhavin | Fair Rusland | Også opstillet som en del af partilisten | 27 958 | 8,75 | ||||
Sergei Rogov | Pensionisternes parti | 19 753 | 6.18 | |||||
Vladimir Sednev | Nye mennesker | 15 535 | 4,86 | |||||
Vyacheslav Stepanov | Ruslands kommunister | Også opstillet som en del af partilisten | 12 196 | 3,82 | ||||
Elena Panova | Æble | Også opstillet som en del af partilisten | 11 809 | 3,70 | ||||
Alexander Pridannikov | RPSS | Også opstillet som en del af partilisten | 8 332 | 2,61 | ||||
Ugyldige stemmesedler | 13 286 | 4.16 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 319 532 | 48,07 | ||||||
109 | Kursk-regionen - Kursk |
Centrale distrikt i byen Kursk . Distrikter: Dmitrievsky , Zheleznogorsky *, Zolotukhinsky , Konyshevsky , Kursky (nord-vestlige del), Kurchatovsky *, Lgovsky *, Oktyabrsky , Ponyrovsky , Fatezhsky , Khomutovsky . Udenlandske lande: Tyskland ("Berlin-1"). |
Ekaterina Kharchenko | Forenede Rusland | Også opstillet som en del af partilisten | 68 145 | 33.03 | |
Svetlana Kanunnikova | CPRF | 39 017 | 18,91 | |||||
Tatiana Bondarenko | Nye mennesker | " Smart Voting ", også nomineret som en del af partilisten |
24 228 | 11,74 | ||||
Vladimir Fedorov | LDPR | Også opstillet som en del af partilisten | 21 439 | 10,39 | ||||
Irina Antsiferova | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 19 462 | 9,43 | ||||
Pavel Lyulin | Fair Rusland | 14 203 | 6,88 | |||||
Dmitry Tolmachev | Borgerlig platform | Også opstillet som en del af partilisten | 11 306 | 5,48 | ||||
Irina Snegovaya | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 8 524 | 4.13 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 206 324 | 44,76 | ||||||
110 | Kursk-regionen - Seimsky |
Distrikter i byen Kursk : Zheleznodorozhny , Seimsky . Distrikter: Belovskij , Bolsjesoldatskij , Glusjkovskij , Gorsjetjenskij , Kastorenskij , Korenevskij , Kurskij (sydøstlige del), Manturovskij , Medvenskij , Oboyanskij , Pristenskij , Rylskij , Sovetskij , Solntsevskij , Tsjervskij , Tsjerovskij , Tsjerovskij , Tsjerovskij, , Tsjerovskij, , Tsjervskij . |
Olga Germanova | Forenede Rusland | Nuværende folketingsmedlem valgt fra partilister | 91 945 | 42,83 | |
Alexey Bobovnikov | CPRF | " Smart Voting ", Også nomineret som en del af partilisten |
42 616 | 19,85 | ||||
Anastasia Artyomova | Nye mennesker | 20 086 | 9,36 | |||||
Igor Filippovsky | Fair Rusland | 16 419 | 7,65 | |||||
Alexey Tomanov | LDPR | 15 252 | 7.10 | |||||
Elena Timofeeva | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 14 345 | 6,68 | ||||
Vladimir Bizyaev | Æble | Også opstillet som en del af partilisten | 3476 | 1,62 | ||||
Vladimir Shalaginov | Vækstfest | Også opstillet som en del af partilisten | 2017 | 0,94 | ||||
Ugyldige stemmesedler | 8 515 | 3,97 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 214 671 | 48,57 | ||||||
111 | Leningrad-regionen - Vsevolozhsky |
Distrikter: Vsevolozhsky , Vyborgsky , Kirovsky , Priozersky . Udenlandske lande: Abkhasien ("Sukhum-4"). |
Svetlana Zhurova | Forenede Rusland | Nuværende folketingsmedlem valgt fra partilister | 101 200 | 43,20 | |
Vadim Budeev | CPRF | " Smart afstemning " | 40 597 | 17.33 | ||||
Valeria Kovalenko | Fair Rusland | Nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016 | 20 929 | 8,93 | ||||
Andrey Lebedev | LDPR | Også opstillet som en del af partilisten | 13 249 | 5,66 | ||||
Alexey Shurshikov | Nye mennesker | 12 131 | 5.18 | |||||
Vasily Ivanov | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 11 726 | 5.01 | ||||
Ludmila Savina | Ruslands kommunister | Også opstillet på partilisten, Nomineret i denne kreds ved 2016-valget |
9 100 | 3,88 | ||||
Anton Gordyuk | Æble | Også opstillet som en del af partilisten | 6468 | 2,76 | ||||
Valery Shinkarenko | moderland | Opstillet som en del af partilisten, Opstillet ved valget 2016 i kreds nr. 113 |
4 174 | 1,78 | ||||
Alexander Gabitov | Borgerlig platform | Ligeledes opstillet som en del af partilisten, opstillet ved valget 2016 i kreds nr. 112 |
3 141 | 1,34 | ||||
Timur Gromov | RPSS | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 11 526 | 4,92 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 234 241 | 40,35 | ||||||
112 | Leningrad-regionen - Kingiseppsky |
Byen Sosnovy Bor . Distrikter: Volosovsky , Gatchinsky (den vestlige del), Kingiseppsky , Lomonosovsky , Luzhsky , Slantsevsky . Udenlandske lande: Tyskland ("Bonn-1"). |
Sergey Yakhnyuk | Forenede Rusland | Nuværende MP for denne valgkreds | 72 546 | 39,81 | |
Nikolai Kuzmin | CPRF | " Smart Voting ", også nomineret som en del af partilisten, Nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016 |
38 999 | 21.40 | ||||
Nikita Belousov | LDPR | 19 690 | 10,81 | |||||
Alexander Yarov | Nye mennesker | 15 497 | 8,50 | |||||
Vladislav Golikov | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 13 773 | 7,56 | ||||
Igor Pastushenko | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 5498 | 3.02 | ||||
Leonid Parunov | Borgerlig platform | Også opstillet som en del af partilisten | 3 628 | 1,99 | ||||
Marina Lyubushkina | Fair Rusland | Nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016, droppede ud efter registrering |
||||||
Ugyldige stemmesedler | 12 590 | 6,91 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 182 221 | 44,66 | ||||||
113 | Leningrad-regionen - Volkhovsky |
Distrikter: Boksitogorsky , Volkhovsky , Gatchinsky (den østlige del), Kirishsky , Lodeynopolsky , Podporozhsky , Tikhvinsky , Tosnensky . Udenlandske lande: Tyskland ("Bonn-2"). |
Sergey Petrov | Forenede Rusland | Nuværende MP for denne valgkreds | 74 467 | 40,85 | |
Alexander Perminov | Fair Rusland | " Smart Voting ", Også nomineret som en del af partilisten |
24 895 | 13,66 | ||||
Vladimir Ozhereliev | CPRF | Også opstillet på partilisten, Nomineret i denne kreds ved 2016-valget |
20 285 | 11.13 | ||||
Olga Baranova | Pensionisternes parti | 18 181 | 9,97 | |||||
Andrey Gindos | Ruslands kommunister | Nomineret til denne valgkreds ved valget i 2016 | 12 156 | 6,67 | ||||
Vyacheslav Dyubkov | LDPR | Ligeledes opstillet som en del af partilisten, opstillet ved valget 2016 i kreds nr. 112 |
9 915 | 5,44 | ||||
Sergei Tikhomirov | Borgerlig platform | Også opstillet som en del af partilisten | 4 253 | 2,33 | ||||
Sergey Furs | Æble | Også opstillet som en del af partilisten | 3 850 | 2.11 | ||||
Dmitry Zhvania | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 3 271 | 1,79 | ||||
Denis Alexandrov | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten, Faldt ud efter tilmelding |
||||||
Ugyldige stemmesedler | 11 028 | 6.05 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 182 301 | 44,96 | ||||||
114 | Lipetsk-regionen — Lipetsk |
Distrikter i byen Lipetsk : Pravoberezhny , Sovetsky . Distrikter: Dankovsky , Dobrovsky , Yeletsky *, Krasninsky , Lebedyansky , Lev-Tolstovsky , Lipetsky (nordlige del), Stanovlyansky , Chaplyginsky . Udenlandske lande: Moldova ("Chisinau-7"). |
Nikolai Bortsov | Forenede Rusland | Nuværende MP for denne valgkreds | 114 865 | 48,15 | |
Nikolay Bykovskikh | CPRF | " Smart afstemning " | 47 552 | 19,93 | ||||
Alexander Fomin | Fair Rusland | Også opstillet som en del af partilisten | 15 269 | 6,40 | ||||
Anatoly Emelyanov | LDPR | 13 809 | 5,79 | |||||
Igor Basinsky | Nye mennesker | 13 544 | 5,68 | |||||
Maxim Chuvashov | Ruslands kommunister | Opstillet som en del af partilisten, Opstillet ved valget 2016 i kreds nr. 36 |
11 638 | 4,88 | ||||
Sergey Vasin | Grøn | Også opstillet som en del af partilisten | 6 573 | 2,76 | ||||
Zhanna Hayredinova | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 5442 | 2,28 | ||||
Andrey Petrov | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Ilya Reshetnyak | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten, Faldt ud efter tilmelding |
||||||
Ugyldige stemmesedler | 9 887 | 4.14 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 238 579 | 51,47 | ||||||
115 | Lipetsk-regionen - Levoberezhny |
Distrikter i byen Lipetsk : Levoberezhny , Oktyabrsky . Distrikter: Volovsky , Gryazinsky , Dobrinsky , Dolgorukovsky , Zadonsky , Izmalkovsky , Lipetsky (sydlige del), Terbunsky , Usmansky , Khlevensky . Udenlandske lande: Kasakhstan ("Astana-1"). |
Mikhail Tarasenko | Forenede Rusland | Nuværende MP for denne valgkreds | 114 494 | 48,07 | |
Sergei Tokarev | CPRF | " Smart Voting ", Også nomineret som en del af partilisten |
38 708 | 16.25 | ||||
Larisa Ksenofontova | Fair Rusland | Også opstillet på partilisten, Nomineret i denne kreds ved 2016-valget |
15 390 | 6,46 | ||||
Vitaly Bodrov | Ruslands kommunister | Også opstillet som en del af partilisten | 14 820 | 6.22 | ||||
Oleg Tokarev | Pensionisternes parti | Også nomineret som en del af partilisten, nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016 fra det kommunistiske parti |
13 060 | 5,48 | ||||
Maxim Zachinyaev | LDPR | 12 023 | 5,05 | |||||
Andrey Kocherov | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 10 307 | 4,33 | ||||
Sergei Zvyagin | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 5443 | 2,29 | ||||
Elena Vasina | Grøn | Også opstillet som en del af partilisten | 5062 | 2.13 | ||||
Alexander Shkurko | Vækstfest | Også opstillet som en del af partilisten | 2021 | 0,85 | ||||
Ugyldige stemmesedler | 6 845 | 2,87 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 238 173 | 53,43 | ||||||
116 | Magadan-regionen - Magadan |
Hele regionens territorium. Udenlandske lande: Letland ( Daugavpils ). |
Anton Basansky | Forenede Rusland | 21 487 | 54,30 | ||
Alexey Popov | CPRF | " Smart Voting ", Også nomineret som en del af partilisten |
7770 | 19,64 | ||||
Roman Isaev | LDPR | Også nomineret som en del af partilisten, nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016 fra det kommunistiske parti |
3332 | 8,42 | ||||
Snezhana Gahramanova | Fair Rusland | 2860 | 7,23 | |||||
Yuri Davydenko | Ruslands kommunister | Også nomineret som en del af partilisten, nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016 fra det kommunistiske parti |
2552 | 6,45 | ||||
Ugyldige stemmesedler | 1 571 | 3,97 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 39 572 | 40,17 | ||||||
117 | Moskva-regionen - Balashikhinsky |
Byområder: Balashikha , Mytishchi , Reutov . |
Vyacheslav Fomichev | Forenede Rusland | 139 827 | 46,15 | ||
Oleg Zverev | CPRF | 46 899 | 15.48 | |||||
Dmitry Shinkarev | Fair Rusland | " Smart afstemning " | 35 122 | 11,59 | ||||
Julia Smirnova | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 16 856 | 5,56 | ||||
Cleopatra Orlova | Nye mennesker | 16 223 | 5,35 | |||||
Mikhail Pshennov | LDPR | 14 200 | 4,69 | |||||
Anton Vinogradov | Vækstfest | Også opstillet som en del af partilisten | 8 622 | 2,85 | ||||
Dmitry Polyakov | RPSS | Også opstillet som en del af partilisten | 7 166 | 2,37 | ||||
Alexander Khomazyuk | moderland | 4 780 | 1,58 | |||||
Armina Basilian | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Anastasia Guzey | Ruslands kommunister | Afvist tilmelding, også opstillet som en del af partilisten |
||||||
Vladimir Ershov | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Sergei Korneev | ROS | Registrering nægtet | ||||||
Alexey Morozov | Grøn | Også opstillet som en del af partilisten, Faldt ud efter tilmelding |
||||||
Ugyldige stemmesedler | 13 258 | 4,38 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 302 953 | 48,21 | ||||||
118 | Moskva-regionen - Dmitrovsky |
Byer: Dolgoprudny , Dubna , Lobnya , Khimki . Bydistrikter (tidligere distrikter): Dmitrovsky , Solnechnogorsk (kun den yderste sydøstlige del), Taldomsky . |
Irina Rodnina | Forenede Rusland | Nuværende MP for denne valgkreds | 96 505 | 40,89 | |
Boris Nadezhdin | Fair Rusland | " Smart Voting ", Nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016 fra "Vækstpartiet" |
40 421 | 17.12 | ||||
Alexander Kornev | CPRF | Også opstillet som en del af partilisten | 29 110 | 12.33 | ||||
Andrey Litvinov | Ruslands kommunister | Også opstillet som en del af partilisten | 12 005 | 5,09 | ||||
Pavel Kolosok | Nye mennesker | 11 879 | 5.03 | |||||
Alexey Sokov | LDPR | 9 390 | 3,98 | |||||
Daniel Ovsyannikov | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 9 082 | 3,85 | ||||
Yaroslav Nekrasov | Æble | Også opstillet som en del af partilisten | 5057 | 2.14 | ||||
Larisa Kosyuk | Grøn | 4 692 | 1,99 | |||||
Gennady Bichev | RPSS | Også opstillet som en del af partilisten | 4 167 | 1,77 | ||||
Semyon Ulanovsky | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 3016 | 1,28 | ||||
Alexander Lazarev | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 10 714 | 4,54 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 236 038 | 41,81 | ||||||
119 | Moskva-regionen - Kolomensky |
Bydistrikter (tidligere distrikter): Voskresensk , Yegorievsk , Zaraisk , Kolomna , Lukhovitsy , Serebryanye Prudy . Udenlandske lande: Kasakhstan ( Alma-Ata , Ust-Kamenogorsk ). |
Nikita Chaplin | Forenede Rusland | 101 598 | 46,70 | ||
Dmitry Kononenko | CPRF | " Smart Voting ", Også nomineret som en del af partilisten |
36 346 | 16,71 | ||||
Maria Semyonova | Fair Rusland | Også opstillet som en del af partilisten | 15 324 | 7.04 | ||||
Alexander Kurguzov | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 12 010 | 5,52 | ||||
Konstantin Musin | LDPR | 11 789 | 5,42 | |||||
Ruslan Anchurov | Nye mennesker | 10 439 | 4,80 | |||||
Nadezhda Elkina | Vækstfest | 4 872 | 2.24 | |||||
Tatyana Filimonova | Grønt alternativ | 4087 | 1,88 | |||||
Victor Dulin | Æble | Også opstillet som en del af partilisten | 4085 | 1,88 | ||||
Evgeny Gvozdik | Grøn | Også opstillet som en del af partilisten | 3487 | 1,60 | ||||
Alexey Meshchersky | moderland | 2537 | 1.17 | |||||
Rustam Maksyutov | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 11 001 | 5.06 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 217 575 | 48,95 | ||||||
120 | Moskva-regionen - Krasnogorsk |
Landsbyen Voskhod . Bydistrikter (tidligere distrikter): Volokolamsky , Istra , Klin , Krasnogorsk , Lotoshino , Solnechnogorsk , Shakhovskaya . |
Sergei Kolunov | Forenede Rusland | 138 460 | 48,24 | ||
Gleb Pyanykh | Fair Rusland | " Smart Voting ", Også nomineret som en del af partilisten |
33 762 | 11,76 | ||||
Konstantin Cheremisov | CPRF | Også opstillet som en del af partilisten | 26 641 | 9,28 | ||||
Mikhail Borushkov | LDPR | 17 145 | 5,97 | |||||
Vladimir Ryazanov | Ruslands kommunister | Opstillet som en del af partilisten, Opstillet ved valget 2016 i kreds nr. 118 |
14 612 | 5,09 | ||||
Evgeny Elagin | Nye mennesker | 13 473 | 4,69 | |||||
Maria Kozlovskaya | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 13 062 | 4,55 | ||||
Vera Kozyreva | Grøn | 7048 | 2,46 | |||||
Andrey Aleshkin | Æble | 5663 | 1,97 | |||||
Inna Rodina | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 5553 | 1,93 | ||||
Yuri Babich | Vækstfest | Også opstillet som en del af partilisten, Faldt ud efter tilmelding |
||||||
Oleg Vorobyov | Grønt alternativ | Faldt ud efter tilmelding | ||||||
Timur Timchenko | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 11 619 | 4,05 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 287 038 | 48,08 | ||||||
121 | Moskva-regionen - Lyubertsy |
Byer: Bronnitsy , Dzerzhinsky , Zhukovsky , Kotelniki . Bydistrikter (tidligere distrikter): Lyubertsy , Ramensky . |
Roman Teryushkov | Forenede Rusland | 125 785 | 44,80 | ||
Oleg Emelyanov | CPRF | " Smart Voting ", Også nomineret som en del af partilisten |
54 542 | 19.43 | ||||
Sergei Zhuravlev | Fair Rusland | 23 630 | 8,42 | |||||
Andrey Khromov | LDPR | Nomineret til denne valgkreds ved valget i 2016 | 17 820 | 6,35 | ||||
Semyon Anosov | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 13 731 | 4,89 | ||||
Alexander Zaitsev | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 11 053 | 3,94 | ||||
Julia Melnikova | Grøn | Også opstillet som en del af partilisten | 8077 | 2,88 | ||||
Victor Balabanov | Æble | Også opstillet på partilisten, Nomineret i denne kreds ved 2016-valget |
6 314 | 2,25 | ||||
Vladimir Laktyushin | moderland | Også opstillet på partilisten, Nomineret i denne kreds ved 2016-valget |
5 757 | 2,05 | ||||
Sergei Goremykin | Vækstfest | 3 919 | 1,40 | |||||
Vyacheslav Biezais | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Lyubov Rozanova | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 10 119 | 3,60 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 280 747 | 47,02 | ||||||
122 | Moskva-regionen - Odintsovo |
Byer Krasnoznamensk , Zvenigorod . Landsbyer Vlasikha , Ungdom . Bydistrikter (tidligere distrikter): Mozhaisky , Naro-Fominsky , Odintsovsky , Ruzsky . |
Denis maidanov | Forenede Rusland | 102 124 | 40,39 | ||
Sergey Tenyaev | CPRF | " Smart Voting ", Også nomineret som en del af partilisten |
48 189 | 19.06 | ||||
Dmitry Parkhomenko | LDPR | 16 468 | 6,51 | |||||
Fedor Stepanov | Ruslands kommunister | 16 317 | 6,45 | |||||
Alexander Kumokhin | Fair Rusland | Også opstillet som en del af partilisten | 16 177 | 6,40 | ||||
Ruslan Kalimullin | Nye mennesker | 12 913 | 5.11 | |||||
Zhaudat Khanafiev | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 8032 | 3.18 | ||||
Alexey Dulenkov | Æble | Også opstillet som en del af partilisten | 7 328 | 2,90 | ||||
Vladimir Sheryagin | moderland | 5 873 | 2,32 | |||||
Artur Sukiazyan | Grøn | 4 708 | 1,86 | |||||
Andrey Kormukhin | ROS | Registrering nægtet | ||||||
Evgeny Khokhlov | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 14 686 | 5,81 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 252 815 | 42,63 | ||||||
123 | Moskva-regionen - Orekhovo-Zuevsky |
Byerne Elektrogorsk , Elektrostal (bortset fra den tidligere landlige bebyggelse Stepanovskoye). Bydistrikter (tidligere distrikter): Orekhovo-Zuevsky , Pavlovsky Posad , Shatura . Udenlandske lande: Tyskland ("München-1"). |
Gennady Panin | Forenede Rusland | 127 354 | 56,16 | ||
Dmitry Agranovsky | CPRF | " Smart Voting ", Også nomineret som en del af partilisten |
43 207 | 19.05 | ||||
Mikhail Demidovich | LDPR | 11 543 | 5,09 | |||||
Olga Panina | Fair Rusland | Også opstillet som en del af partilisten | 9 451 | 4.17 | ||||
Oleg Gabdrakhmanov | Pensionisternes parti | 8 177 | 3,61 | |||||
Ekaterina Mikhaleva | Grøn | Også opstillet som en del af partilisten | 5 605 | 2,47 | ||||
Sergey Belokhvost | moderland | 4 783 | 2.11 | |||||
Anton Galkin | Æble | 4773 | 2.10 | |||||
Pavel Shelpakov | Vækstfest | 2601 | 1.15 | |||||
Natalya Mukhamadullina | Ruslands kommunister | Afvist tilmelding, også opstillet som en del af partilisten |
||||||
Ugyldige stemmesedler | 9 286 | 4,09 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 226 780 | 51,56 | ||||||
124 | Moskva-regionen - Podolsky |
Byen Lytkarino . Bydistrikter (tidligere distrikter): Domodedovo , Leninsky , Podolsk . |
Vyacheslav Fetisov | Forenede Rusland | Nomineret også som en del af partilisten, nuværende MP fra denne valgkreds |
94 658 | 43,11 | |
Boris Ivanyuzhenkov | CPRF | " Smart Voting ", Også opstillet på en partiliste, Opstillet ved valget i 2016 i kreds nr. 126, siddende folketingsmedlem valgt på partilisterne |
47 273 | 21.53 | ||||
Oleg Bondarenko | Fair Rusland | Også opstillet som en del af partilisten | 15 471 | 7.05 | ||||
Herman Bogatyrenko | LDPR | 10 048 | 4,58 | |||||
Roman Kharlanov | Nye mennesker | 9 267 | 4.22 | |||||
Pavel Semyonov | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 8076 | 3,68 | ||||
Denis Penkin | Ruslands kommunister | Også opstillet som en del af partilisten | 6 454 | 2,94 | ||||
Irina Drozdova | Æble | Også opstillet som en del af partilisten | 6091 | 2,77 | ||||
Tatyana Filippova | Grøn | 5 205 | 2,37 | |||||
Stanislav Abramov | moderland | 3 926 | 1,79 | |||||
Maya Moreva | Vækstfest | Også opstillet som en del af partilisten | 3 176 | 1,45 | ||||
Alexey Mangler | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Alexander Rybakin | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 9 934 | 4,52 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 219 579 | 37,07 | ||||||
125 | Moskva-regionen - Sergiev Posadsky |
Byen Queens . Bydistrikter (tidligere distrikter): Pushkinsky (undtagen byen Ivanteevka), Sergiev Posadsky . |
Sergey Pakhomov | Forenede Rusland | Nuværende MP for denne valgkreds | 101 361 | 45,00 | |
Andrey Mardasov | Fair Rusland | " Smart Voting ", Også nomineret som en del af partilisten |
32 562 | 14.46 | ||||
Tatiana Ordynskaya | CPRF | Også opstillet som en del af partilisten | 32 239 | 14.31 | ||||
Marianna Grigorovich | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 9 920 | 4,40 | ||||
Svetlana Lee | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 9 555 | 4.24 | ||||
Edward Perebikovsky | LDPR | 9 375 | 4.16 | |||||
Sergei Zakharov | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 8 244 | 3,66 | ||||
Sergey Kryzhov | Æble | Også opstillet på partilisten, Nomineret i denne kreds ved 2016-valget |
5 780 | 2,57 | ||||
Mikhail Pogrebnoy | Grøn | 4 365 | 1,94 | |||||
Valery Kyshev | Vækstfest | 2703 | 1,20 | |||||
Mikhail Kozlov | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 9 126 | 4,05 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 225 230 | 42,66 | ||||||
126 | Moskva-regionen - Serpukhov |
Byer i Protvino , Pushchino . Bydistrikter (tidligere distrikter): Kashira , Serpukhov , Stupino , Tjekhov . Udenlandske lande: Kasakhstan ("Astana-3"), Tyskland ("München-2"). |
Alexander Kogan | Forenede Rusland | 79 586 | 38,76 | ||
Andrey Cherepennikov | CPRF | " Smart Voting ", Også nomineret som en del af partilisten |
39 036 | 19.01 | ||||
Dmitry Kalinin | LDPR | 14 076 | 6,86 | |||||
Igor Luzin | Ruslands kommunister | Også opstillet som en del af partilisten | 10 975 | 5,35 | ||||
Alexander Pashkov | Nye mennesker | 9441 | 4,60 | |||||
Nikolai Kuznetsov | Vækstfest | Også nomineret som en del af partilisten, nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016 fra Yabloko-partiet |
9 430 | 4,59 | ||||
Lilia Belova | Grøn | Også opstillet som en del af partilisten | 8 554 | 4.17 | ||||
Nikita Tamarkin | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 7 893 | 3,84 | ||||
Pavel Khlyupin | moderland | Også opstillet på partilisten, Nomineret i denne kreds ved 2016-valget |
6 259 | 3,05 | ||||
Sergey Barseghyan | RPSS | Også opstillet som en del af partilisten | 4512 | 2,20 | ||||
Ivan Barinov | Grønt alternativ | Faldt ud efter tilmelding | ||||||
Alexander Golubev | Æble | Også opstillet som en del af partilisten, Faldt ud efter tilmelding |
||||||
Ekaterina Gordon | Fair Rusland | Også opstillet som en del af partilisten, Faldt ud efter tilmelding |
||||||
Andrey Yazykeev | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 15 563 | 7,58 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 205 325 | 45,20 | ||||||
127 | Moskva-regionen - Shchelkovsky |
Byer: Star City , Ivanteevka Losino-Petrovsky , Fryazino , Chernogolovka . Bydistrikter (tidligere distrikter): Bogorodsky , Shchyolkovo . Den tidligere landlige bebyggelse Stepanovskoye (som en del af byen Elektrostal). Udenlandske lande: Bulgarien ("Sofia-2"), Kasakhstan ( Baikonur ). |
Alexander Tolmachev | Forenede Rusland | 83 437 | 38.30 | ||
Elena Mokrinskaya | CPRF | " Smart Voting ", også nomineret som en del af partilisten |
51 347 | 23,57 | ||||
Oleg Shirokov | Fair Rusland | Også nomineret som en del af partilisten, nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016 fra partiet Patriots of Russia |
14 403 | 6,61 | ||||
Igor Konstantinov | LDPR | 14 233 | 6,53 | |||||
Tatyana Zykova | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 13 534 | 6.21 | ||||
Egor Timofeev | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 11 609 | 5,33 | ||||
Artyom Kovalev | Grøn | Også opstillet som en del af partilisten | 7 529 | 3,46 | ||||
Irina Kukushkina | Æble | Også opstillet på partilisten, Nomineret i denne kreds ved 2016-valget |
6051 | 2,78 | ||||
Victor Zvagelsky | Vækstfest | Også opstillet som en del af partilisten | 3 574 | 1,64 | ||||
Alexey Leonkov | ROS | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 12 129 | 5,57 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 217 846 | 42,86 | ||||||
128 | Murmansk-regionen - Murmansk |
Hele regionens territorium |
Tatyana Kusaiko | Forenede Rusland | 86 223 | 34,38 | ||
Alexander Makarevich | Fair Rusland | " Smart Voting ", også nomineret som en del af partilisten, Nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016 |
46 852 | 18,68 | ||||
Valery Yarantsev | CPRF | Også opstillet som en del af partilisten | 40 828 | 16.28 | ||||
Stanislav Gontar | LDPR | Også opstillet som en del af partilisten | 23 067 | 9.20 | ||||
Artyom Maryshev | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 21 022 | 8,38 | ||||
Sergey Evsyukov | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 16 658 | 6,64 | ||||
Nikolay Palchenko | Vækstfest | Også opstillet som en del af partilisten | 3 394 | 1,35 | ||||
Ugyldige stemmesedler | 12 743 | 5.08 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 250 787 | 42,96 | ||||||
129 | Nizhny Novgorod-regionen - Nizhny Novgorod |
Distrikter i Nizhny Novgorod : Nizhny Novgorod , Sovjet . Distrikter: Bolsheboldinsky , Bolshemurashkinsky , Buturlinsky , Vorotynsky , Gaginsky , Knyagininsky , Krasnooktyabrsky , Kstovsky , Lyskovsky , Pilninsky , Sergachsky , Sechenovsky , Spassky . Udenlandske lande: alle ikke tildelt andre distrikter (i alt 98 lande). |
Anatoly Lesun | Forenede Rusland | 107 625 | 43,61 | ||
Tatiana Grinevich | Fair Rusland | " Smart Voting ", også nomineret som en del af partilisten |
36 495 | 14,79 | ||||
Nikolai Ryabov | CPRF | Opstillet ved valget 2016 i kreds nr. 131 | 31 209 | 12,65 | ||||
Alexey Kruglov | LDPR | 14 010 | 5,68 | |||||
Anna Cherednichenko | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 13 274 | 5,38 | ||||
Dmitry Dobrovolsky | Ruslands kommunister | Også opstillet som en del af partilisten | 13 211 | 5,35 | ||||
Sergey Rybakov | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 11 004 | 4,46 | ||||
Mikhail Garanin | Vækstfest | Også opstillet som en del af partilisten | 8 354 | 3,39 | ||||
Vladimir Ponomarev | moderland | Ligeledes opstillet som en del af partilisten, opstillet ved valget 2016 i kreds nr. 131 |
3 741 | 1,52 | ||||
Tatiana Vlasova | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Natalya Rezontova | Æble | Afvist tilmelding, også opstillet som en del af partilisten |
||||||
Ugyldige stemmesedler | 7 866 | 3.19 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 246 789 | 49,74 | ||||||
130 | Nizhny Novgorod-regionen - Prioksky |
Distrikter i byen Nizhny Novgorod : Leninsky , Prioksky . Byen Sarov . Distrikter: Arzamas *, Bogorodsky (den østlige del, uden byen Bogorodsk), Vadsky , Dalnekonstantinovsky , Diveevsky , Lukoyanovsky , Pervomaisky (regionalt distrikt) , Perevozsky , Pochinkovsky , Shatkovsky . |
Evgeny Lebedev | Forenede Rusland | 148 620 | 52,93 | ||
Mikhail Rykhtik | CPRF | " Smart Voting ", Også nomineret som en del af partilisten |
41 062 | 14,62 | ||||
Anna Tatarintseva | Fair Rusland | Også opstillet som en del af partilisten | 20 527 | 7,31 | ||||
Alexander Bykov | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 16 489 | 5,87 | ||||
Julia Gusyakova | Nye mennesker | 15 826 | 5,64 | |||||
Nikolay Chernyshov | LDPR | 14 280 | 5,09 | |||||
Igor Kuznetsov | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 11 335 | 4.04 | ||||
Valeria Viks | Vækstfest | Også opstillet som en del af partilisten | 4 374 | 1,56 | ||||
Peter Zvezdov | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 8 289 | 2,95 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 280 802 | 54,94 | ||||||
131 | Nizhny Novgorod-regionen - Avtozavodsky |
Avtozavodsky Nizhny Novgorod . Distrikter: Ardatovsky , Bogorodsky (den centrale og vestlige del, inklusive byen Bogorodsk), Vachsky , Voznesensky , Vyksunsky (by) , Kulebaksky (by) , Navashinsky (by) , Pavlovsky , Sosnovsky . |
Natalia Nazarova | Forenede Rusland | Nuværende MP for denne valgkreds | 116 773 | 46,09 | |
Oleg Kiritsa | CPRF | " Smart afstemning " | 53 997 | 21.31 | ||||
Inna Gorislavtseva | Fair Rusland | 22 128 | 8,73 | |||||
Alexander Sidelnikov | LDPR | 14 165 | 5,59 | |||||
Rustam Dosaev | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 13 127 | 5.18 | ||||
Sergey Timofeev | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 12 889 | 5,09 | ||||
Maxim Petrov | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 5 813 | 2,29 | ||||
Elena Shershakova | Vækstfest | 4039 | 1,59 | |||||
Ugyldige stemmesedler | 10 410 | 4.11 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 253 341 | 47,17 | ||||||
132 | Nizhny Novgorod-regionen - Kanavinsky |
Distrikter i byen Nizhny Novgorod : Kanavinsky , Moskovsky . Byen Dzerzhinsk . Distrikter: Balakhninsky , Volodarsky . |
Vadim Bulavinov | Forenede Rusland | Nuværende MP for denne valgkreds | 86 454 | 44,80 | |
Alexander Terentiev | CPRF | " Smart afstemning " | 45 932 | 23,80 | ||||
Lyubov Soldatkina | Fair Rusland | Også opstillet som en del af partilisten | 17 253 | 8,94 | ||||
Kirill Murygin | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 12 427 | 6,44 | ||||
Vladislav Atmakhov | LDPR | Også opstillet på partilisten, Nomineret i denne kreds ved 2016-valget |
12 083 | 6,26 | ||||
Dmitry Talnikov | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 8 526 | 4,42 | ||||
Sergei Neganov | Vækstfest | Også opstillet som en del af partilisten | 2651 | 1,37 | ||||
Grigory Zibrov | ROS | Registrering nægtet | ||||||
Alexey Sergeev | selvnominering | Afvist tilmelding, også opstillet som en del af partilisten |
||||||
Ugyldige stemmesedler | 7643 | 3,96 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 192 969 | 37,17 | ||||||
133 | Nizhny Novgorod-regionen - Borsky |
Sormovsky Nizhny Novgorod . Distrikter: Borsky (bydistrikt) , Varnavinsky , Vetluzhsky , Voskresensky , Gorodetsky , Koverninsky , Krasnobakovsky , Semyonovsky (statsdistrikt) , Sokolsky (delstatsdistrikt) , Tonkinsky , Tonshaevsky , Urensky , Chkalovsky , Sharunsky ( bydistrikt , Shakh.o) sky (bydistrikt , Shakh.o). ) . |
Artyom Kavinov | Forenede Rusland | Nomineret også som en del af partilisten, nuværende MP fra denne valgkreds |
129 582 | 51.11 | |
Roman Kabeshev | CPRF | 40 563 | 16.00 | |||||
Igor Chkalov | Fair Rusland | Også opstillet som en del af partilisten | 22 593 | 8,91 | ||||
Dmitry Chugrin | LDPR | " Smart Voting ", Nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016 |
21 327 | 8,41 | ||||
Ilya Pokhlebkin | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 15 969 | 6.30 | ||||
Artyom Bazhenov | Vækstfest | Også opstillet som en del af partilisten | 9 241 | 3,64 | ||||
Viktor Shamov | moderland | Også opstillet på partilisten, Nomineret i denne kreds ved 2016-valget |
6 230 | 2,46 | ||||
Mikhail Kholin | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten, Faldt ud efter tilmelding |
||||||
Ugyldige stemmesedler | 8 042 | 3.17 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 253 547 | 50,93 | ||||||
134 | Novgorod-regionen - Novgorod |
Hele regionens territorium |
Artyom Kiryanov | Forenede Rusland | 53 243 | 27.18 | ||
Alexey Afanasiev | Fair Rusland | " Smart Voting ", også nomineret som en del af partilisten, Nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016 |
35 997 | 18.38 | ||||
Nikita Makarevich | CPRF | Også opstillet som en del af partilisten | 30 376 | 15,51 | ||||
Alexey Chursinov | LDPR | Også opstillet som en del af partilisten | 14 395 | 7,35 | ||||
Ilya Prikhodko | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 12 895 | 6,58 | ||||
Nikolai Zakharov | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 12 676 | 6,47 | ||||
Anna Cherepanova | Æble | Også opstillet som en del af partilisten | 11 462 | 5,85 | ||||
Dmitry Perevyazkin | Ruslands kommunister | Også opstillet som en del af partilisten | 8 823 | 4,50 | ||||
Elena Maksimova | Grøn | Også opstillet som en del af partilisten | 6 709 | 3,43 | ||||
Ugyldige stemmesedler | 9 304 | 4,75 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 195 880 | 40,60 | ||||||
135 | Novosibirsk-regionen — Novosibirsk |
Distrikter i Novosibirsk : Zheleznodorozhny , Zaeltsovsky , Kalininsky . Byen Ob . Distrikter: Vengerovsky , Kolyvansky , Kuibyshevsky , Kyshtovsky , Novosibirsky (den nordlige del), Severny , Tatarsky , Ubinsky , Ust-Tarksky , Chanovsky , Chistoozerny . |
Oleg Ivaninsky | Forenede Rusland | Også opstillet som en del af partilisten | 61 928 | 31,29 | |
Andrey Zhirnov | CPRF | Også opstillet på partilisten, Nomineret i denne kreds ved 2016-valget |
49 006 | 24,76 | ||||
Igor Ukraintsev | Grøn | " Smart Voting ", Også opstillet som en del af partilisten, Nomineret ved valget 2016 fra det liberale demokratiske parti i valgkreds nr. 103 |
18 455 | 9,32 | ||||
Natalia Krasovskaya | LDPR | Også opstillet på partilisten, Nomineret i denne kreds ved 2016-valget |
13 243 | 6,69 | ||||
Denis Rodin | Fair Rusland | 10 627 | 5,37 | |||||
Natalia Pinigina | Nye mennesker | 9 952 | 5.03 | |||||
Nikita Fedchenko | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 7049 | 3,56 | ||||
Konstantin Antonov | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 5484 | 2,77 | ||||
Natalia Chubykina | Æble | Også opstillet som en del af partilisten | 3432 | 1,73 | ||||
Dmitry Kryukov | RPSS | Også opstillet som en del af partilisten | 3307 | 1,67 | ||||
Pavel Erokhin | Vækstfest | Også opstillet som en del af partilisten | 3055 | 1,54 | ||||
Rafael Adam | Borgerlig platform | Også opstillet som en del af partilisten | 2935 | 1,48 | ||||
Georgy Soldatov | ROS | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 9448 | 4,77 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 197 921 | 36,92 | ||||||
136 | Novosibirsk-regionen - Central |
Distrikter i Novosibirsk : Dzerzhinsky , Oktyabrsky , Central . Koltsovo landsby . Distrikter: Bolotninsky , Maslyaninsky , Moshkovsky , Novosibirsky (østlige del), Toguchinsky , Cherepanovsky . |
Dmitry Saveliev | Forenede Rusland | Ligeledes opstillet som en del af partilisten, Opstillet i denne kreds ved valget i 2016 fra Venstre, Nuværende suppleant, valgt på partilisterne fra Venstre |
79 590 | 40,71 | |
Renat Suleimanov | CPRF | " Smart Voting ", også nomineret som en del af partilisten, Nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016 |
38 754 | 19,82 | ||||
Alexander Lipatkin | Ruslands kommunister | 15 158 | 7,75 | |||||
Vyacheslav Usoltsev | Nye mennesker | 15 005 | 7,67 | |||||
Alexander Prokhorov | Fair Rusland | 12 016 | 6.15 | |||||
Alexander Shcherbak | LDPR | Også opstillet som en del af partilisten | 11 554 | 5,91 | ||||
Natalya Chubartseva | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 7 264 | 3,72 | ||||
Tatiana Kharkovskaya | RPSS | Også opstillet som en del af partilisten | 3327 | 1,70 | ||||
Oleg Shestakov | Vækstfest | Også opstillet som en del af partilisten | 2753 | 1,41 | ||||
Dmitry Shabanov | Æble | Også opstillet som en del af partilisten | 2555 | 1,31 | ||||
Andrey Vezner | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 7536 | 3,85 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 195 512 | 35,73 | ||||||
137 | Novosibirsk-regionen - Iskitimsky |
Distrikter i Novosibirsk : Pervomaisky , Sovetsky . Byen Berdsk . Distrikter: Bagansky , Iskitimsky *, Karasuksky , Kochkovsky , Krasnozersky , Novosibirsky (en stribe langs Novosibirsk-reservoiret), Ordynsky , Suzunsky . |
Alexander Aksyonenko | Fair Rusland | Også opstillet som en del af partilisten | 63 272 | 29,57 | |
Vitaly Novoselov | CPRF | " Smart afstemning " | 53 042 | 24,79 | ||||
Dmitry Starostenko | Forenede Rusland | 29 235 | 13,66 | |||||
Andrey Teryaev | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 16 905 | 7,90 | ||||
Evgeny Lebedev | LDPR | Også opstillet som en del af partilisten | 12 111 | 5,66 | ||||
Natalya Pinus | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 11 372 | 5,31 | ||||
Alexander Averkin | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 11 188 | 5,23 | ||||
Elena Pivovarova | Æble | Også opstillet som en del af partilisten | 4 579 | 2.14 | ||||
Alexander Plyushkin | Borgerlig platform | Også opstillet som en del af partilisten | 2072 | 0,97 | ||||
Evgeny Tsybizov | Vækstfest | Også opstillet som en del af partilisten | 1 368 | 0,64 | ||||
Sergei Kanareikin | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 8 854 | 4.14 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 213 998 | 41,29 | ||||||
138 | Novosibirsk-regionen - Barabinsky |
Distrikter i Novosibirsk : Kirovsky , Leninsky . Distrikter: Barabinsky , Dovolensky , Zdvinsky , Kargatsky , Kochenevsky , Kupinsky , Novosibirsky (den vestlige del), Chulymsky . |
Victor Ignatov | Forenede Rusland | Nuværende MP for denne valgkreds | 65 385 | 35,88 | |
Roman Yakovlev | CPRF | " Smart Voting ", også nomineret som en del af partilisten, Nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016 |
51 586 | 28.31 | ||||
Timur Gostyaev | Nye mennesker | 15 003 | 8,23 | |||||
Eduard Kozhemyakin | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 12 906 | 7.08 | ||||
Roman Kazakov | LDPR | Også opstillet som en del af partilisten | 12 424 | 6,82 | ||||
Andrey Filimoshkin | Fair Rusland | 9 971 | 5,47 | |||||
Tatyana Samkova | Vækstfest | Også opstillet som en del af partilisten | 5 227 | 2,87 | ||||
Maxim Teppo | Borgerlig platform | Også opstillet som en del af partilisten | 1 173 | 0,64 | ||||
Ugyldige stemmesedler | 8 556 | 4,70 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 182 231 | 33,50 | ||||||
139 | Omsk-regionen - Omsk |
Distrikter i Omsk : Oktyabrsky , Central . Distrikter: Kalachinsky , Kormilovsky , Novovarshavsky , Okoneshnikovsky , Omsky (nordøstlige del), Pavlogradsky , Russko-Polyansky , Cherlaksky . |
Andrey Alekhin | CPRF | " Smart Voting ", også nomineret som en del af partilisten, Nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016 |
61 631 | 31,68 | |
Stepan Bonkovsky | Forenede Rusland | 53 087 | 27.29 | |||||
Natalia Tuzova | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 15439 | 7,94 | ||||
Victor Zharkov | Fair Rusland | Også opstillet som en del af partilisten | 15 073 | 7,75 | ||||
Alexey Baikov | Ruslands kommunister | Også opstillet som en del af partilisten | 13 797 | 7.09 | ||||
Gennady Pavlov | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 10 069 | 5.18 | ||||
Anton Berendeev | LDPR | Også opstillet som en del af partilisten | 9 723 | 5.00 | ||||
Tatiana Schneider | Æble | Også opstillet som en del af partilisten | 4 797 | 2,47 | ||||
Ugyldige stemmesedler | 10 925 | 5,62 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 194 541 | 39.30 | ||||||
140 | Omsk-regionen - Moskalensky |
Distrikter i byen Omsk : Kirovsky , Leninsky . Distrikter: Azov German National , Maryanovsky , Moskalensky , Odessa , Omsky (den sydlige del), Poltava , Tauride , Sherbakulsky . |
Oleg Smolin | CPRF | " Smart Voting ", Også opstillet som en del af partilisten, siddende folketingsmedlem fra denne valgkreds |
85 262 | 42,94 | |
Kirill Mandrygin | Forenede Rusland | 38 392 | 19.34 | |||||
Svetlana Andrushko | Ruslands kommunister | Også opstillet som en del af partilisten | 20 451 | 10.30 | ||||
Nikolai Biryukov | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 18 308 | 9,22 | ||||
Kirill Atamanichenko | LDPR | Også opstillet på partilisten, Nomineret i denne kreds ved 2016-valget |
11 338 | 5,71 | ||||
Joseph Drobotenko | Pensionisternes parti | 10 291 | 5.18 | |||||
Dmitry Perevalsky | Æble | Også opstillet som en del af partilisten | 3 598 | 1,81 | ||||
Ugyldige stemmesedler | 10 906 | 5,49 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 198 546 | 38,32 | ||||||
141 | Omsk-regionen - Lyubinsky |
Sovjetisk distrikt i byen Omsk . Distrikter: Bolsherechensky , Bolsheukovsky , Gorkovsky , Znamensky , Isilkulsky , Kolosovsky , Krutinsky , Lyubinsky , Muromtsevsky , Nazyvaevsky , Nizhneomsky , Omsky (nord-vestlige del), Sargatsky , Sedelnikovsky , Teuk -Isky him , Teuk - Isksky , Tyvr -Isky him . |
Oksana Fadina | Forenede Rusland | Også opstillet som en del af partilisten | 89 741 | 42,63 | |
Konstantin Tkachev | CPRF | " Smart Voting ", Også nomineret som en del af partilisten |
40 689 | 19.33 | ||||
Vladimir Kazanin | Ruslands kommunister | Også opstillet som en del af partilisten | 21 513 | 10.22 | ||||
Evgeny Podvorny | Nye mennesker | 14 797 | 7.03 | |||||
Vladimir Lifantiev | Fair Rusland | Også opstillet som en del af partilisten | 13 224 | 6,28 | ||||
Olga Dobash | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 11 365 | 5,40 | ||||
Maxim Makalenko | LDPR | Også opstillet som en del af partilisten | 9 757 | 4,63 | ||||
Ugyldige stemmesedler | 9442 | 4,48 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 210 528 | 44,81 | ||||||
142 | Orenburg-regionen - Orenburg |
Distrikter i Orenburg : Leninsky , Central . Distrikter: Ileksky , Kurmanaevsky , Novosergievsky , Orenburgsky , Pervomaisky , Perevolotsky , Sol-Iletsk (stat) , Sorochinsky (stat) , Tashlinsky , Totsky . |
Andrey Anikeev | Forenede Rusland | 85 593 | 36,75 | ||
Nurlan Munzhasarov | CPRF | " Smart Voting ", nomineret ved valget i 2016 fra partiet Kommunister i Rusland i valgkreds nr. 143 |
56 387 | 24.21 | ||||
Ekaterina Kalegina | Fair Rusland | Også opstillet som en del af partilisten | 23 188 | 9,96 | ||||
Alexey Marinin | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 16 879 | 7,25 | ||||
Vadim Bikbov | LDPR | 16 707 | 7.17 | |||||
Vadim Khuzhakhmetov | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 11 512 | 4,94 | ||||
Mikhail Mordvintsev | Borgerlig platform | Også opstillet som en del af partilisten | 5000 | 2.15 | ||||
Yuri Shchekin | Æble | Også opstillet som en del af partilisten | 3 937 | 1,69 | ||||
Askhat Slaymanov | ROS | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 13 705 | 5,88 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 232 908 | 44,87 | ||||||
143 | Orenburg-regionen - Buguruslansky |
Distrikter i Orenburg : Dzerzhinsky , Promyshlenny . Distrikter: Abdulinsky (statsdistrikt) , Aleksandrovsky , Asekeyevsky , Buguruslansky *, Buzuluksky *, Grachevsky , Krasnogvardeysky , Matveevsky , Oktyabrsky , Ponomarevsky , Sakmarsky , Severny , Tulgansky , Sharlyksky . |
Oleg Dimov | Forenede Rusland | 102 134 | 42,05 | ||
Vladimir Turchin | CPRF | 57 258 | 23,58 | |||||
Oksana Nabatchikova | Fair Rusland | " Smart Voting ", også nomineret som en del af partilisten |
22 495 | 9,26 | ||||
Ivan Dubinin | LDPR | 15 798 | 6,50 | |||||
Svetlana Gabdulkhakova | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 15 026 | 6.19 | ||||
Christina Rodina | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 13 949 | 5,74 | ||||
Vladimir Kislinsky | Æble | Også opstillet som en del af partilisten | 4 170 | 1,72 | ||||
Nikolai Kalibrov | ROS | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 12 032 | 4,95 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 242 862 | 46,72 | ||||||
144 | Orenburg-regionen - Orsky |
Byer: Mednogorsk , Novotroitsk , Orsk (by) ; Komarovsky landsby . Distrikter: Adamovsky , Akbulaksky , Belyaevsky , Gaysky (statsdistrikt) , Dombarovsky , Kvarkensky , Kuvandyksky (statsdistrikt) , Novoorsky , Saraktashsky , Svetlinsky , Yasnensky (statsdistrikt) . |
Viktor Zavarzin | Forenede Rusland | Nuværende MP for denne valgkreds | 67 125 | 31,66 | |
Sergei Romanenko | CPRF | 50 427 | 23,79 | |||||
Alexey Kashirsky | Fair Rusland | " Smart Voting ", Også nomineret som en del af partilisten |
21 241 | 10.02 | ||||
Rinat Khamiyev | Æble | 19 141 | 9.03 | |||||
Sergej Putintsev | LDPR | 14 532 | 6,85 | |||||
Alexander Belyak | Pensionisternes parti | 14 388 | 6,79 | |||||
Ilya Buyanov | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 11 166 | 5,27 | ||||
Arayik Hovhannisyan | ROS | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 13 991 | 6,60 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 212 011 | 43,32 | ||||||
145 | Orel-regionen - Orlovsky |
Hele regionens territorium |
Olga Pilipenko | Forenede Rusland | Nuværende MP for denne valgkreds | 110 969 | 36,51 | |
Vasily Ikonnikov | CPRF | " Smart Voting ", Nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016 |
52 299 | 17.21 | ||||
Ruslan Perelygin | Fair Rusland | Også opstillet på partilisten, Nomineret i denne kreds ved 2016-valget |
37 805 | 12.44 | ||||
Svetlana Kovaleva | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 20 175 | 6,64 | ||||
Raisa Evdokimova | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 18 717 | 6.16 | ||||
Nikita Zakharenko | Ruslands kommunister | 17 333 | 5,70 | |||||
Vladislav Chislov | LDPR | Også opstillet som en del af partilisten | 14 741 | 4,85 | ||||
Nikolai Volkov | Borgerlig platform | Også opstillet som en del af partilisten | 9 665 | 3.18 | ||||
Sergei Mosin | Vækstfest | Også opstillet som en del af partilisten | 5 288 | 1,74 | ||||
Ugyldige stemmesedler | 16 951 | 5,58 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 303 943 | 49,80 | ||||||
146 | Penza-regionen - Penza |
Distrikter i byen Penza : Leninsky , Pervomaisky . Distrikter: Gorodishchensky , Kameshkirsky , Kolyshleysky , Kuznetsky *, Lopatinsky , Luninsky , Maloserdobinsky , Neverkinsky , Nikolsky , Penza , Serdobsky , Sosnovoborsky , Shemysheysky . |
Igor Rudensky | Forenede Rusland | 182 166 | 60,40 | ||
Aleksey Ivanov | CPRF | " Smart afstemning " | 45 604 | 15.12 | ||||
Pavel Kulikov | LDPR | Også opstillet på partilisten, Nomineret i denne kreds ved 2016-valget |
15 564 | 5.16 | ||||
Andrey Abramov | Pensionisternes parti | 13 174 | 4,37 | |||||
Sergey Novikov | Nye mennesker | 12 891 | 4,27 | |||||
Anton Yurchenko | Fair Rusland | Også opstillet som en del af partilisten | 12 104 | 4.01 | ||||
Alina Mozhachkina-Gribanova | Grøn | Også opstillet som en del af partilisten | 6 562 | 2.18 | ||||
Yuri Voblikov | Æble | 3 982 | 1,32 | |||||
Sergei Yakhov | RPSS | Også opstillet som en del af partilisten | 3 843 | 1,27 | ||||
Roman Volkov | ROS | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 5 723 | 1,90 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 301 613 | 59,86 | ||||||
147 | Penza-regionen - Lermontovsky |
Distrikter i Penza : Zheleznodorozhny , Oktyabrsky . Zarechny by . Distrikter: Bashmakovskiy , Bekovsky , Belinsky , Bessonovsky , Vadinsky , Zemetchinsky , Issinsky , Kamensky , Mokshansky , Narovchatsky , Nizhnelomovsky , Pachelmsky , Spassky , Tamalinsky . |
Alexander Samokutyaev | Forenede Rusland | Nuværende MP for denne valgkreds | 151 889 | 53,64 | |
Alexander Trutnev | CPRF | 48 095 | 16,98 | |||||
Alexey Shpagin | Fair Rusland | " Smart Voting ", Også nomineret som en del af partilisten |
29 521 | 10.43 | ||||
Andrey Rekaev | LDPR | Også opstillet som en del af partilisten | 16 157 | 5,71 | ||||
Igor Nikitenko | Pensionisternes parti | 15 514 | 5,48 | |||||
Kirill Metalnikov | Æble | 12 422 | 4,39 | |||||
Alexey Blyudin | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten, Faldt ud efter tilmelding |
||||||
Ugyldige stemmesedler | 9 564 | 3,38 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 283 162 | 54,39 | ||||||
148 | Pskov-regionen - Pskov |
Hele regionens territorium |
Alexander Kozlovsky | Forenede Rusland | Nuværende MP for denne valgkreds | 88 032 | 38,68 | |
Dmitry Mikhailov | CPRF | Også opstillet som en del af partilisten | 27 880 | 12.25 | ||||
Oleg Bryachak | Fair Rusland | Også opstillet på partilisten, Nomineret i denne kreds ved 2016-valget |
27 430 | 12.05 | ||||
Arthur Gaiduk | Æble | " Smart Voting ", Også nomineret som en del af partilisten |
20 534 | 9.02 | ||||
Vyacheslav Evdokimenko | Ruslands kommunister | Også opstillet på partilisten, Nomineret i denne kreds ved 2016-valget |
14 385 | 6,32 | ||||
Anton Minakov | LDPR | Også opstillet på partilisten, Nomineret i denne kreds ved 2016-valget |
11 618 | 5.11 | ||||
Andrey Makovsky | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 11 599 | 5.10 | ||||
Mikhail Ivanov | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 10 683 | 4,69 | ||||
Igor Romanov | Vækstfest | Også opstillet som en del af partilisten | 3 699 | 1,63 | ||||
Mikhail Lebedik | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 3 220 | 1,41 | ||||
Ugyldige stemmesedler | 8 496 | 3,73 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 227 576 | 44,10 | ||||||
149 | Rostov-regionen - Rostov |
Distrikter i byen Rostov-ved-Don : Kirovsky , Proletarsky . Distrikter: Aksai (den sydlige del, uden byen Aksai), Bagaevsky , Veselovsky , Egorlyksky , Zernogradsky , Kagalnitsky , Peschanokopsky , Salsky , Tselinsky . Udenlandske lande: Israel ("Tel Aviv-2"). |
Larisa Tutova | Forenede Rusland | Nuværende MP for denne valgkreds | 100 995 | 51,09 | |
Lavr Cherkashin | CPRF | " Smart Voting ", Også nomineret som en del af partilisten |
32 720 | 16.55 | ||||
Evgeny Sutormin | Ruslands kommunister | Også opstillet som en del af partilisten | 12 626 | 6,39 | ||||
Nikita Rykovsky | LDPR | 10 489 | 5,31 | |||||
Vladislav Makhmudov | Nye mennesker | 9 140 | 4,62 | |||||
Valentin Jaghatsbanyan | Fair Rusland | 8 676 | 4,39 | |||||
Anatoly Kotlyarov | moderland | Også nomineret som en del af partilisten, nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016 fra partiet Just Russia |
6 819 | 3,45 | ||||
Vladimir Tokarev | RPSS | Også opstillet som en del af partilisten | 5 382 | 2,72 | ||||
Tatiana Sporysheva | Æble | Også opstillet som en del af partilisten | 4 221 | 2.14 | ||||
Ugyldige stemmesedler | 6 595 | 3,34 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 197 663 | 44,66 | ||||||
150 | Rostov-regionen - Nizhnedonskaya |
Distrikter i Rostov-ved-Don : Zheleznodorozhny , Leninsky , Sovetsky . Byen Bataysk . Distrikter: Azovsky *, Myasnikovsky (yderste sydlige del). |
Anton Guetta | Forenede Rusland | Nuværende folketingsmedlem valgt fra partilister | 73 426 | 35,36 | |
Mikhail Emelyanov | Fair Rusland | " Smart Voting ", Også opstillet som en del af partilisten, siddende folketingsmedlem fra denne valgkreds |
40 268 | 19.39 | ||||
Stanislav Potakov | CPRF | Ligeledes indstillet som en del af partilistenv | 33 031 | 15,91 | ||||
Evgeny Fedyaev | LDPR | 17444 | 8,40 | |||||
Vladislav Madykin | Nye mennesker | 10 400 | 5.01 | |||||
Nadezhda Korteleva | Pensionisternes parti | 9 871 | 4,75 | |||||
Evgeny Pykhonin | Ruslands kommunister | 5 357 | 2,58 | |||||
Dmitry Velichko | Vækstfest | Også opstillet på partilisten, Nomineret i denne kreds ved 2016-valget |
5 357 | 2,48 | ||||
Alexander Ryabchuk | Æble | Også opstillet som en del af partilisten | 3 691 | 1,78 | ||||
Andrey Tyurin | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 3 658 | 1,76 | ||||
Ugyldige stemmesedler | 5 357 | 2,58 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 207 657 | 41,25 | ||||||
151 | Rostov-regionen - Taganrog |
Oktyabrsky-distriktet i Rostov-on-Don . Byen Taganrog . Distrikter: Kuibyshevsky , Matveyevo-Kurgansky , Myasnikovsky (bortset fra den yderste sydlige del), Neklinovsky . Udenlandske lande: Estland ("Tallinn-4"). |
Sergei Burlakov | Forenede Rusland | 79 452 | 40,72 | ||
Evgeny Bessonov | CPRF | " Smart Voting ", Også nomineret som en del af partilisten, Nomineret ved valget i 2016 i Distrikt nr. 150 |
55 886 | 28,64 | ||||
Nikolaj Anisimov | LDPR | 14 415 | 8,39 | |||||
Sergei Kosinov | Fair Rusland | Opstillet også som en del af partilisten, Opstillet ved valget 2016 i kreds nr. 153 |
10 330 | 5,29 | ||||
Alexander Chukhlebov | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 9 332 | 4,78 | ||||
Ludmila Sova | Pensionisternes parti | 8 090 | 4.15 | |||||
Vladimir Beradze | Æble | Også opstillet som en del af partilisten | 4042 | 2.07 | ||||
Oleg Kichan | RPSS | Også opstillet som en del af partilisten | 2972 | 1,52 | ||||
Igor Borisov | Vækstfest | 2630 | 1,35 | |||||
Igor Ponomarenko | Grønt alternativ | 2445 | 1,25 | |||||
Ugyldige stemmesedler | 5 516 | 2,83 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 195 110 | 40,26 | ||||||
152 | Rostov-regionen - Yuzhny |
Distrikter i Rostov-ved-Don : Voroshilovsky , Pervomaisky . Byen Novocherkassk . Aksai-distriktet (centrale og nordlige dele, inklusive byen Aksai). Udenlandske lande: Estland ("Tallinn-3"). |
Vitaly Kushnarev | Forenede Rusland | 70 682 | 37,08 | ||
Andrey Kutyrev | CPRF | " Smart Voting ", også nomineret som en del af partilisten, Nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016 som uafhængig kandidat |
50 059 | 26.26 | ||||
Alexander Khuruji | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 21 430 | 11.24 | ||||
Boris Walter | Fair Rusland | Også opstillet som en del af partilisten | 18 591 | 9,75 | ||||
Denis Karasev | LDPR | Også opstillet som en del af partilisten | 14 107 | 7,40 | ||||
Nikolaj Larin | Grøn | 5 561 | 2,92 | |||||
Kirill Surenko | Vækstfest | Også opstillet som en del af partilisten | 2964 | 1,56 | ||||
Sergey Shalygin | selvnominering | Nomineret ved valget i 2016 fra Yabloko-partiet i valgkreds nr. 151, registrering nægtet |
||||||
Ugyldige stemmesedler | 7 212 | 3,78 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 190 606 | 39,67 | ||||||
153 | Rostov-regionen - Belokalitvinsky |
Byer: Donetsk , Kamensk-Shakhtinsky . Distrikter: Belokalitvinsky , Bokovsky , Verkhnedonskoy , Kamensky , Kasharsky , Millerovsky , Milyutinsky , Oblivsky , Sovetsky , Tarasovsky , Tatsinsky , Chertkovsky , Sholokhovsky . Udenlandske lande: Estland ("Tallinn-2"). |
Nikolai Goncharov | Forenede Rusland | 129 211 | 54,74 | ||
Vitaly Abakumov | CPRF | " Smart Voting ", Også nomineret som en del af partilisten |
47 958 | 20.32 | ||||
Denis Chebotarev | Fair Rusland | Også nomineret som en del af partilisten, nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016 fra partiet Patriots of Russia |
19 598 | 8.30 | ||||
Marina Gogu | Pensionisternes parti | 13 690 | 5,80 | |||||
Artur Tsapenko | LDPR | Også opstillet som en del af partilisten | 11 734 | 4,97 | ||||
Andrey Klimov | Nye mennesker | 8 738 | 3,70 | |||||
Roman Agafonov | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 5 107 | 2.16 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 236 036 | 55,04 | ||||||
154 | Rostov-regionen - Shakhtinsky |
Byer: Gukovo , Zverevo , Novoshakhtinsk , Miner . Distrikter: Krasnosulinsky , Oktyabrsky , Rodionovo-Nesvetaisky . Udenlandske lande: Israel ("Tel Aviv-1"). |
Ekaterina Stenyakina | Forenede Rusland | 90 608 | 48,17 | ||
Sergei Shapovalov | CPRF | Opstillet også som en del af partilisten, Opstillet ved valget 2016 i kreds nr. 153 |
37 068 | 19,70 | ||||
Yuri Mezinov | Fair Rusland | " Smart Voting ", Også nomineret som en del af partilisten |
16 163 | 8,59 | ||||
Alexander Kuleshov | Nye mennesker | 9 691 | 5.15 | |||||
Konstantin Koshlyakov | Pensionisternes parti | 8 621 | 4,58 | |||||
Ilya Ptushkin | LDPR | 8 550 | 4,55 | |||||
Vladimir Kalinin | Æble | Også opstillet som en del af partilisten | 6498 | 3,45 | ||||
Vladimir Bashmakov | RPSS | 6 280 | 3,34 | |||||
Ugyldige stemmesedler | 4614 | 2,45 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 188 085 | 43,95 | ||||||
155 | Rostov-regionen - Volgodonsk |
Distrikter: Volgodonskoy *, Dubovsky , Zavetinsky , Zimovnikovsky , Konstantinovsky , Martynovsky , Morozovsky , Orlovsky , Proletarsky , Remontnensky , Semikarakorsky , Ust-Donetsky , Tsimlyansky . Udenlandske lande: Israel ("Tel Aviv-3"), Estland ("Tallinn-5"). |
Viktor Deryabkin | Forenede Rusland | Nuværende MP for denne valgkreds | 101 422 | 46,26 | |
Alexey Misan | CPRF | " Smart Voting ", Også nomineret som en del af partilisten |
44 774 | 20.42 | ||||
Tatyana Belova | Nye mennesker | 21 645 | 9,87 | |||||
Dmitry Evseev | Fair Rusland | 18 617 | 8,49 | |||||
Alexey Plotnikov | LDPR | 14 167 | 7,53 | |||||
Marina Zinchenko | Pensionisternes parti | 13 027 | 5,94 | |||||
Ugyldige stemmesedler | 5606 | 2,56 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 219 258 | 51,34 | ||||||
156 | Ryazan-regionen - Ryazan |
Distrikter i byen Ryazan : Moskva , Sovjet . Distrikter: Ermishinsky , Kadomsky , Kasimovsky *, Klepikovsky , Pitelinsky , Putyatinsky , Ryazansky (nordøstlige del), Saraevsky , Sasovsky , Spassky , Chuchkovsky , Shatsky , Shilovsky . Udenlandske lande: Hviderusland ("Minsk-1"). |
Andrey Krasov | Forenede Rusland | Nuværende MP for denne valgkreds | 81 024 | 39,57 | |
Oleg Strukov | CPRF | " Smart afstemning " | 28 226 | 13,78 | ||||
Alexander Averin | Fair Rusland | 22 767 | 11.12 | |||||
Dmitry Detinov | Nye mennesker | 15 594 | 7,62 | |||||
Andrey Lyubimov | Æble | Også opstillet som en del af partilisten | 15 341 | 7,49 | ||||
Maxim Mustafin | LDPR | 11 408 | 5,57 | |||||
Sergey Perimbaev | Ruslands kommunister | Også opstillet som en del af partilisten | 11 185 | 5,46 | ||||
Pavel Voronin | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 10 880 | 5,31 | ||||
Alexander Rzhanov | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 2509 | 1,23 | ||||
Evgeny Ovodkov | ROS | Registrering nægtet | ||||||
Alexey Firstov | Grøn | Også opstillet som en del af partilisten, Faldt ud efter tilmelding |
||||||
Ugyldige stemmesedler | 5 840 | 2,85 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 204 774 | 46,25 | ||||||
157 | Ryazan-regionen - Skopinsky |
Distrikter i byen Ryazan : Oktyabrsky , Zheleznodorozhny . Distrikter: Aleksandro-Nevsky , Zakharovsky , Korablinsky , Miloslavsky , Mikhailovsky , Pronsky , Rybnovsky , Ryazhsky , Ryazansky (den sydvestlige del), Sapozhkovsky , Skopinsky *, Starozhilovsky , Ukholovsky . Udenlandske lande: Kasakhstan ("Astana-2"). |
Dmitry Khubezov | Forenede Rusland | 101 096 | 48,06 | ||
Evgeny Morozov | CPRF | 30 846 | 14,66 | |||||
Alexander Sherin | LDPR | " Smart Voting ", også opstillet på en partiliste, Nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016, siddende MP valgt på partilister |
29 115 | 13,84 | ||||
Grigory Parsentiev | Fair Rusland | Også opstillet som en del af partilisten | 12 533 | 5,96 | ||||
Artur Zavyalov | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 11 460 | 5,45 | ||||
Natalia Rubina | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 8 564 | 4.07 | ||||
Marina Tyurina | Ruslands kommunister | Også opstillet som en del af partilisten | 7 924 | 3,77 | ||||
Alexander Moseychuk | Grøn | Også opstillet som en del af partilisten | 3 276 | 1,56 | ||||
Ugyldige stemmesedler | 5 546 | 2,64 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 210 360 | 47,28 | ||||||
158 | Samara-regionen - Samara |
Samaras distrikter : Zheleznodorozhny , Kuibyshevsky , Leninsky , Oktyabrsky , Samara . Byen Novokuibyshevsk . Distrikter: Alekseevskiy , Bolsheglushitskiy , Bolshechernigovskiy , Volzhskiy (bortset fra den nordøstlige del), Neftegorskiy . Udenlandske lande: Abkhasien ("Sukhum-3"). |
Alexander Khinshtein | Forenede Rusland | Nuværende MP for denne valgkreds | 115 721 | 51,12 | |
Mikhail Abdalkin | CPRF | " Smart afstemning " | 47 695 | 21.07 | ||||
Alexey Mitrofanov | Fair Rusland | Også opstillet som en del af partilisten | 12 989 | 5,74 | ||||
Maria Bolshakova | Ruslands kommunister | Også opstillet som en del af partilisten | 11 338 | 5.01 | ||||
Alexey Neudakhin | Nye mennesker | 10 894 | 4,81 | |||||
Andrey Sedogin | LDPR | Også opstillet som en del af partilisten | 9 646 | 4,26 | ||||
Evgeny Lartsev | RPSS | Også opstillet som en del af partilisten | 5 713 | 2,52 | ||||
Alexander Shatilov | Æble | Også opstillet som en del af partilisten | 4 277 | 1,89 | ||||
Dmitry Ivanyukov | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 8 092 | 3,57 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 226 365 | 44,89 | ||||||
159 | Samara-regionen - Togliatti |
Distrikter i Tolyatti : Avtozavodsky , Central . Distrikter: Stavropolsky (nordlige del), Shigonsky . |
Leonid Kalashnikov | CPRF | " Smart Voting ", også opstillet på en partiliste, Nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016, siddende MP valgt på partilister |
77 988 | 38,71 | |
Irina Dolgopolova | Forenede Rusland | 43 644 | 21,66 | |||||
Ivan Popov | Fair Rusland | Også opstillet som en del af partilisten | 18 924 | 9,39 | ||||
Andrey Urusov | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 9 565 | 4,75 | ||||
Boris Ardalin | Pensionisternes parti | 8066 | 4.00 | |||||
Alexander Kotlyar | LDPR | Også opstillet som en del af partilisten | 7 322 | 3,63 | ||||
Vadim Nuzhdin | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 6 327 | 3.14 | ||||
Valery Lebedev | Ruslands kommunister | Også opstillet som en del af partilisten | 6 133 | 3.04 | ||||
Nikolai Stepanov | RPSS | Også opstillet som en del af partilisten | 4 918 | 2,44 | ||||
Evgeny Zverev | Grøn | 4 243 | 2.11 | |||||
Oleg Burlak | Vækstfest | Også opstillet som en del af partilisten | 4 201 | 2.09 | ||||
Alexander Brusnikin | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 10 155 | 5.04 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 201 486 | 39,39 | ||||||
160 | Samara-regionen - Krasnoglinsky |
Distrikter i Samara : Kirovsky , Krasnoglinsky . Distrikter: Volzhsky (kun landsbyerne Petra Dubrava og Smyshlyaevka ), Elkhovsky , Isaklinsky , Kamyshlinsky , Klyavlinsky , Koshkinsky , Krasnoyarsky , Pokhvistnevsky *, Sergievsky , Stavropolsky (ekstremt i den nordøstlige del af Cheinsky , Shentalsky) . Udenlandske lande: Hviderusland ("Minsk-2"). |
Viktor Kazakov | Forenede Rusland | Nuværende MP for denne valgkreds | 146 172 | 56,68 | |
Gennady Govorkov | CPRF | " Smart afstemning " | 37 327 | 14.47 | ||||
Roman Sinelnikov | LDPR | Også opstillet som en del af partilisten | 13 622 | 5,28 | ||||
Alexey Sazonov | Fair Rusland | Også opstillet som en del af partilisten | 13 219 | 5.13 | ||||
Alexey Svetly | Ruslands kommunister | Også opstillet som en del af partilisten | 10 405 | 4.03 | ||||
Nikita Zavtur | Nye mennesker | 9 828 | 3,81 | |||||
Oleg Komarov | Grøn | Også opstillet som en del af partilisten | 7 340 | 2,85 | ||||
Grigory Eremeev | RPSS | Også opstillet som en del af partilisten | 5 701 | 2.21 | ||||
Alexandra Kuzminykh | selvnominering | Nomineret til denne valgkreds ved valget i 2016 | 5 336 | 2.07 | ||||
Ugyldige stemmesedler | 8 923 | 3,46 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 257 873 | 54,31 | ||||||
161 | Samara-regionen - Zhigulevsky |
Komsomolsky-distriktet i byen Togliatti . Byerne Zhigulevsk , Oktyabrsk , Chapaevsk . Distrikter: Bezenchuksky , Krasnoarmeysky , Pestravsky , Privolzhsky , Stavropolsky (den sydlige del), Syzransky *, Khvorostyansky . Udenlandske lande: USA ("San Francisco-1"). |
Andrey Trifonov | Forenede Rusland | 102 304 | 45,13 | ||
Vasily Vorobyov | CPRF | " Smart afstemning " | 48 304 | 21.31 | ||||
Mikhail Maryakhin | Fair Rusland | Opstillet som en del af partilisten, Opstillet ved valget 2016 i kreds nr. 159 |
16 400 | 7,24 | ||||
Tatiana Bodrova | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 15 889 | 7.01 | ||||
Dmitry Kopylov | LDPR | 14 867 | 6,56 | |||||
Anton Skorokhodov | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 10 461 | 4,62 | ||||
Ludmila Shaposhnikova | RPSS | Også opstillet som en del af partilisten | 4425 | 1,95 | ||||
Denis Stukalov | Grøn | Også opstillet som en del af partilisten | 4 268 | 1,88 | ||||
Pavel Aksenov | Vækstfest | Også opstillet som en del af partilisten, Faldt ud efter tilmelding |
||||||
Igor Kalganov | selvnominering | |||||||
Ugyldige stemmesedler | 9 751 | 4.30 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 226 669 | 52,22 | ||||||
162 | Samara-regionen - Industriel |
Distrikter i Samara : Industrielle , sovjetiske . Byen Otradny . Distrikter: Bogatovsky , Borsky , Volzhsky (nordøstlige del), Kinel-Cherkassky , Kinelsky *. |
Mikhail Matveev | CPRF | " Smart Voting ", nomineret i 2016-valget i District 158 |
68 817 | 34,71 | |
Igor Stankevich | Forenede Rusland | Nuværende MP for denne valgkreds | 65 826 | 33,20 | ||||
Alexander Chernyshev | Fair Rusland | Også opstillet som en del af partilisten | 12 143 | 6.12 | ||||
Alexander Stepanov | LDPR | Også opstillet som en del af partilisten | 10 032 | 5.06 | ||||
Maxim Gnatyuk | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 9 539 | 4,81 | ||||
Arina Romanova | Grøn | Også opstillet som en del af partilisten | 7 575 | 3,82 | ||||
Alexey Dolbilov | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 7496 | 3,78 | ||||
Valery Barsuk | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 3 854 | 1,94 | ||||
Sergey Stepanov | RPSS | 3414 | 1,72 | |||||
Ugyldige stemmesedler | 9 579 | 4,83 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 198 275 | 40,37 | ||||||
163 | Saratov-regionen - Saratov |
Saratovs distrikter : Kirovsky , Leninsky , Frunzensky . Lysets landsby . Distrikter: Bazarno-Karabulaksky , Baltaisky , Novoburassky , Petrovsky , Saratovsky (nordlige del). |
Viacheslav Volodin | Forenede Rusland | Også opstillet på en partiliste |
173 322 | 72,11 | |
Alexander Anidalov | CPRF | " Smart Voting ", også nomineret som en del af partilisten, Nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016 |
38 534 | 16.03 | ||||
Dmitry Pyanykh | LDPR | Opstillet også som en del af partilisten, Opstillet ved valget 2016 i kreds nr. 166, Nuværende suppleant valgt på partilisterne |
5 987 | 2,49 | ||||
Alexey Emelyanov | Fair Rusland | Også opstillet som en del af partilisten | 5 478 | 2,28 | ||||
Alexander Grishantsov | Ruslands kommunister | Opstillet også som en del af partilisten, Opstillet ved valget 2016 i kreds nr. 166 |
4 260 | 1,77 | ||||
Evgeny Savinov | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 3498 | 1,46 | ||||
Alexey Linev | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 2848 | 1.18 | ||||
Dmitry Konnychev | Æble | Nomineret til denne valgkreds ved valget i 2016 | 1977 | 0,82 | ||||
Sergey Arzamastsev | moderland | 1 569 | 0,65 | |||||
Pavel Galaktionov | ROS | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 2889 | 1,20 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 240 362 | 50,43 | ||||||
164 | Saratov-regionen - Balakovo |
Volzhsky-distriktet i byen Saratov . Byen Shikhany , landsbyen Mikhailovsky . Distrikter: Balakovsky , Volsky , Voskresensky , Dergachevsky , Dukhovnitsky , Ershovsky , Ivanteevsky , Krasnopartizansky , Ozinsky , Perelyubsky , Pugachevsky , Saratovsky (nord-østlige del), Khvalynsky . |
Nikolai Pankov | Forenede Rusland | Nuværende MP for denne valgkreds | 182 223 | 63,07 | |
Vladimir Espipov | CPRF | " Smart Voting ", Også nomineret som en del af partilisten |
38 794 | 13.43 | ||||
Svetlana Berezina | Fair Rusland | Også opstillet som en del af partilisten | 18 094 | 6,26 | ||||
Alexandra Gryakova | Ruslands kommunister | 14 404 | 4,99 | |||||
Andrey Zobnin | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 10 115 | 3,50 | ||||
Natalya Karaman | Æble | 7 140 | 2,47 | |||||
Maxim Ramikh | LDPR | 6 772 | 2,34 | |||||
Alexander Urmanbaev | moderland | 2783 | 0,96 | |||||
Dmitry Elfimov | Borgerlig platform | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 8 608 | 2,98 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 288 943 | 61,34 | ||||||
165 | Saratov-regionen - Balashovsky |
Zavodskoy-distriktet i byen Saratov . Distrikter: Arkadaksky , Atkarsky , Balashovsky , Jekaterinovsky , Kalininsky , Krasnoarmeysky , Lysogorsky , Romanovsky , Rtishchevsky , Samoilovsky , Saratovsky (den sydlige del), Turkovsky . Udenlandske lande: Moldova ("Chisinau-3"). |
Andrey Vorobyov | Forenede Rusland | 121 326 | 52,50 | ||
Nikolai Bondarenko | CPRF | " Smart Voting ", Også nomineret som en del af partilisten |
67 352 | 29.14 | ||||
Dmitry Arkhipov | Ruslands kommunister | Også opstillet som en del af partilisten | 7 861 | 3,40 | ||||
Oleg Meshcheryakov | LDPR | 6 851 | 2,96 | |||||
Sergei Gromyko | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 6 382 | 2,76 | ||||
Alexander Fedorchenko | Fair Rusland | Også opstillet som en del af partilisten | 6 364 | 2,75 | ||||
Vladimir Morozov | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 4409 | 1,91 | ||||
Sergey Demin | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 2604 | 1.13 | ||||
Ilya Kozlyakov | Æble | Nomineret til denne valgkreds ved valget i 2016 | 1404 | 0,61 | ||||
Ugyldige stemmesedler | 6 545 | 2,83 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 231 098 | 51,70 | ||||||
166 | Saratov-regionen - Engels |
Oktyabrsky-distriktet i byen Saratov . Distrikter: Aleksandrovo-Gaisky , Krasnokutsky , Marksovsky , Novouzensky , Pitersky , Rivne , Sovetsky , Fedorovsky , Engelssky . Udenlandske lande: Moldova ("Chisinau-4"). |
Alexander Streyuhin | Forenede Rusland | 136 409 | 51,73 | ||
Olga Alimova | CPRF | " Smart Voting ", Også opstillet som en del af partilisten, Den nuværende suppleant fra kreds nr. 163 |
60 721 | 23.03 | ||||
Stanislav Denisenko | LDPR | 14 545 | 5,52 | |||||
Artyom Chebotarev | Fair Rusland | Også opstillet som en del af partilisten | 14445 | 5,48 | ||||
Evgeny Evstafiev | Ruslands kommunister | Også opstillet som en del af partilisten | 8 567 | 3,25 | ||||
Sergey Bugaenko | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 7 959 | 3.02 | ||||
Anastasia Uchakina | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 6 916 | 2,62 | ||||
Dmitry Lipensky | Æble | Også opstillet som en del af partilisten | 4 242 | 1,61 | ||||
Vladimir Torgashev | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 3041 | 1.15 | ||||
Ugyldige stemmesedler | 6 867 | 2,60 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 263 712 | 56,83 | ||||||
167 | Sakhalin-regionen - Sakhalin |
Hele regionens territorium. Udenlandske lande: Letland ( Riga ). |
Georgy Karlov | Forenede Rusland | Nuværende MP for denne valgkreds | 56 558 | 38,65 | |
Alexey Kornienko | CPRF | " Smart Voting ", Også opstillet på en partiliste, Opstillet ved valget i 2016 i kreds nr. 63, siddende folketingsmedlem valgt på partilisterne |
35 820 | 24.48 | ||||
Roman Vedeneev | Nye mennesker | 14 488 | 9,90 | |||||
Dmitry Fleer | LDPR | Også opstillet på partilisten, Nomineret i denne kreds ved 2016-valget |
9 792 | 6,69 | ||||
Alexander Anistratov | Fair Rusland | Også opstillet som en del af partilisten | 9 176 | 6,27 | ||||
Oleg Koretsky | Ruslands kommunister | Også opstillet som en del af partilisten | 6 914 | 4,72 | ||||
Alexander Konkov | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 3 624 | 2,48 | ||||
Anton Gurkin | Æble | Også opstillet som en del af partilisten | 3 130 | 2.14 | ||||
Ugyldige stemmesedler | 6 843 | 4,68 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 146 345 | 38,32 | ||||||
168 | Sverdlovsk-regionen - Sverdlovsk |
Distrikter i Jekaterinburg : Verkh-Isetsky , Zheleznodorozhny , Leninsky . Byområder: Verkhnyaya Pyshma , Sredneuralsk . |
Andrey Alshevsky | Forenede Rusland | Nuværende MP for denne valgkreds | 73 869 | 32,94 | |
Vladislav Postnikov | Æble | " Smart afstemning " | 29 053 | 12,96 | ||||
Oksana Ivanova | Fair Rusland | Også opstillet som en del af partilisten | 28 689 | 12,79 | ||||
Rimma Skomorokhova | CPRF | Også opstillet på partilisten, Nomineret i denne kreds ved 2016-valget |
25 210 | 11.24 | ||||
Nikolay Nikolaev | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 22 207 | 9.9 | ||||
Dmitry Zenov | Ruslands kommunister | Opstillet som en del af partilisten, Opstillet ved valget 2016 i kreds nr. 94 |
11 038 | 4,92 | ||||
Sergei Prokofiev | LDPR | 9 429 | 4,20 | |||||
Vladimir Avdisky | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 9067 | 4.04 | ||||
Sergei Yusupov | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 3 651 | 1,63 | ||||
Ugyldige stemmesedler | 12 033 | 5,37 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 224 246 | 41,90 | ||||||
169 | Sverdlovsk-regionen - Kamensk-Uralsky |
Chkalovsky -distriktet i Jekaterinburg . Byområder: Aramilsky , Bogdanovich , Kamensk-Uralsky , Kamensky , Sysertsky , Uralsky bosættelse . Udenlandske lande: Hviderusland ("Brest-1"), Ukraine ( Kiev ). |
Lev Kovpak | Forenede Rusland | Nuværende MP for denne valgkreds | 65 497 | 30.10 | |
Andrey Gorislavtsev | Fair Rusland | " Smart afstemning " | 47 177 | 21,68 | ||||
Alexander Ivachev | CPRF | Også opstillet som en del af partilisten | 40 110 | 18.43 | ||||
Stanislav Masorov | Nye mennesker | 13 115 | 6.03 | |||||
Alexander Kaptyug | LDPR | Også opstillet som en del af partilisten | 10 510 | 4,83 | ||||
Vladimir Taskaev | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 10 252 | 4,71 | ||||
Nikolai Gavrilov | Æble | 6664 | 3,06 | |||||
Andrey Merkulov | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 5 544 | 2,55 | ||||
Andrey Khabarov | RPSS | Også opstillet som en del af partilisten | 5055 | 2,32 | ||||
Svetlana Sarapultseva | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 13 675 | 6,28 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 217 599 | 46,38 | ||||||
170 | Sverdlovsk-regionen — Berezovsky |
Distrikter i Jekaterinburg : Kirovsky , Ordzhonikidzevsky . Byområder: MO Alapaevskoe (men ikke byen Alapaevsk), Artyomovsky , Berezovsky , Rezhevskoy . |
Sergei Chepikov | Forenede Rusland | Nuværende MP for denne valgkreds | 76 231 | 33,97 | |
Alexey Parfenov | CPRF | " Smart Voting ", nomineret i 2016-valget i District 169 |
46 852 | 20,88 | ||||
Irina Vinogradova | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 24 715 | 11.01 | ||||
Vladimir Vorozhtsov | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 16 096 | 7.17 | ||||
Kirill Nekrasov | LDPR | 14 471 | 6,45 | |||||
Roman Zykov | RPSS | Også opstillet som en del af partilisten | 13 573 | 6.05 | ||||
Albert Khusnutdinov | Æble | 7 540 | 3,36 | |||||
Sergey Kapchuk | Vækstfest | Også opstillet som en del af partilisten | 5 859 | 2,61 | ||||
Yaroslav Podshivalov | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 4602 | 2,05 | ||||
Dmitry Ionin | Fair Rusland | Ligeledes opstillet på partilisten, Opstillet i denne valgkreds ved valget i 2016, siddende folketingsmedlem, valgt på partilisterne, Frafaldet efter tilmelding |
||||||
Ugyldige stemmesedler | 14 493 | 6,46 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 224 432 | 44,29 | ||||||
171 | Sverdlovsk-regionen - Nizhny Tagil |
Byområder: byen Alapaevsk (men ikke Alapaevskoe kommune), Verkh-Neyvinsky , Verkhny Tagil , Verkhnyaya Tura , Gornouralsky , Kirovgradsky , Kushvinsky , Nevyansky , Nizhny Tagil . Udenlandske lande: Ukraine ( Odessa , Lvov ). |
Konstantin Zakharov | Forenede Rusland | 67 711 | 31,75 | ||
Mikhail Boyarkin | CPRF | " Smart afstemning " | 48 386 | 22,69 | ||||
Sergey Belousov | Fair Rusland | 35 252 | 16,53 | |||||
Maria Barantseva | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 18 446 | 8,65 | ||||
Anton Gusev | LDPR | 15 149 | 7.10 | |||||
Ivan Morozov | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 4 937 | 2,31 | ||||
Pavel Khoroshilov | Æble | 4471 | 2.10 | |||||
Anton Myatovich | RPSS | Også opstillet som en del af partilisten | 3 811 | 1,79 | ||||
Grigory Polyavin | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 15 122 | 7.09 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 213 285 | 49,67 | ||||||
172 | Sverdlovsk-regionen - Asbestovsky |
Oktyabrsky -distriktet i Jekaterinburg . Byområder: Asbestovsky , Beloyarsky , Øvre Dubrovo , Zarechny , byen Irbit , Irbitsky MO , Kamyshlov , Malyshevsky , Pyshminsky , Reftinsky , Sukhoi Log , Talitsky , Tugulymsky , Turinsky . Distrikter: Baikalovsky , Kamyshlovsky , Slobodo-Turinsky . |
Maxim Ivanov | Forenede Rusland | Nuværende MP for denne valgkreds | 93 167 | 38,67 | |
Natalia Krylova | CPRF | " Smart afstemning " | 62 396 | 25,90 | ||||
Igor Toroshchin | LDPR | Også opstillet på en partiliste, Nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016, siddende MP valgt på partilister |
26 090 | 10,83 | ||||
Roman Isaev | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 22 915 | 9,51 | ||||
Gennady Sevastyanov | Æble | 11 225 | 4,66 | |||||
Maria Prokasheva | moderland | 6 426 | 2,67 | |||||
Egor Mehontsev | Fair Rusland | Også opstillet som en del af partilisten, Faldt ud efter tilmelding |
||||||
Ugyldige stemmesedler | 18 733 | 7,77 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 240 952 | 49,70 | ||||||
173 | Sverdlovsk-regionen - Pervouralsky |
Byområder: Artinsky , Achitsky , Bisertsky , Degtyarsk , Krasnoufimsk by , Krasnoufimsky distrikt , Novouralsky , Pervouralsk , Polevskoy , Revda , Staroutkinsk , Shalinsky . Udenlandske lande: Hviderusland ("Minsk-5"). Nizhneserginsky-distriktet . |
Zelimkhan Mutsoev | Forenede Rusland | Nuværende MP for denne valgkreds | 84 944 | 37,77 | |
Taras Isakov | CPRF | " Smart Voting ", Også nomineret som en del af partilisten |
55 229 | 24,56 | ||||
Nikolaj Samutin | Fair Rusland | 26 712 | 11,88 | |||||
Alexander Panasenko | LDPR | 21 294 | 9,47 | |||||
Nikolaj Alexandrov | moderland | 16 200 | 7,20 | |||||
Alexander Kudelkin | Æble | 6 708 | 2,98 | |||||
Ugyldige stemmesedler | 13 782 | 6.13 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 224 869 | 50,35 | ||||||
174 | Sverdlovsk-regionen - Serovsky |
Byområder : Verkhnesaldinsky , Verkhotursky , Volchansky , Garinsky , Ivdelsky , Karpinsk , Kachkanarsky , Krasnoturinsk , Krasnouralsk , Lesnoy , Makhnevskoye MO , Nizhneturinsky , Nizhnyaya Salda , Pellyalinsky Serovsky , Sov bodsky , Sov . _ _ _ Taborinsky-distriktet . |
Anton Shipulin | Forenede Rusland | Nuværende MP for denne valgkreds | 92 055 | 40,63 | |
Gabbas Dautov | CPRF | " Smart afstemning " | 45 955 | 20.28 | ||||
Alexey Korovkin | Fair Rusland | Også opstillet som en del af partilisten | 27 739 | 12.24 | ||||
Pavel Myakishev | LDPR | 14 921 | 6,59 | |||||
Yaroslav Borodin | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 13 225 | 5,84 | ||||
Anatoly Rabinovich | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 6 470 | 2,86 | ||||
Sergei Melnik | Vækstfest | Også opstillet som en del af partilisten | 6 262 | 2,76 | ||||
Dmitry Kalinin | Æble | Også opstillet som en del af partilisten | 4 387 | 1,94 | ||||
Valery Khvostov | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 2234 | 0,99 | ||||
Alexander Stolbov | selvnominering | Nægtet registrering, Nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016 fra det kommunistiske parti |
||||||
Ugyldige stemmesedler | 13 332 | 5,88 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 226 580 | 52,95 | ||||||
175 | Smolensk-regionen - Smolenskij |
Zadneprovsky-distriktet i byen Smolensk . Distrikter: Velizhsky , Vyazemsky , Gagarinsky , Demidovsky , Dorogobuzhsky , Dukhovshchinsky , Novoduginsky , Rudnyansky , Safonovsky , Smolensky (nordlige del), Sychevsky , Tyomkinsky , Ugransky , Kholm , Yartsevsky . Udenlandske lande: Moldova ("Chisinau-1"). |
Sergei Neverov | Forenede Rusland | Nomineret også som en del af partilisten, nuværende MP fra denne valgkreds |
90 608 | 52,98 | |
Oleg Kopyl | CPRF | " Smart afstemning " | 23 613 | 13,81 | ||||
Andrey Ivanov | Fair Rusland | Også opstillet som en del af partilisten | 13 243 | 7,74 | ||||
Mikhail Kovalev | LDPR | Også opstillet som en del af partilisten | 10 273 | 6.01 | ||||
Viktor Kozyrev | Ruslands kommunister | 10 232 | 5,98 | |||||
Vladimir Shunin | Pensionisternes parti | 6 687 | 3,91 | |||||
Alexandra Bichashvili | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 6 611 | 3,87 | ||||
Larisa Dolzhikova | Æble | Også opstillet som en del af partilisten | 3641 | 2.13 | ||||
Dmitry Kobzev | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 6 131 | 3,58 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 171 039 | 43,17 | ||||||
176 | Smolensk-regionen - Roslavl |
Distrikter i Smolensk : Leninsky , Promyshlenny . Byen Desnogorsk . Distrikter: Glinkovsky , Elninsky , Ershichsky , Kardymovsky , Krasninsky , Monastyrshchinsky , Pochinkovsky , Roslavl , Smolensky (den sydlige del), Khislavichsky , Shumyachsky . Udenlandske lande: Israel ("Haifa-1"). |
Sergey Leonov | LDPR | " Smart Voting ", også nomineret som en del af partilisten, Nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016 |
49 519 | 34,56 | |
Andrey Shaposhnikov | CPRF | Også opstillet som en del af partilisten | 31 375 | 21,90 | ||||
Anna Andreenkova | Forenede Rusland | Også opstillet som en del af partilisten | 27 183 | 18,97 | ||||
Olga Kalistratova | Fair Rusland | Også opstillet som en del af partilisten | 12 757 | 8,90 | ||||
Mikhail Tsyganov | Pensionisternes parti | 8415 | 5,87 | |||||
Svetlana Gorina | Vækstfest | Også opstillet som en del af partilisten | 4 245 | 2,96 | ||||
Sergei Revenko | Æble | Også opstillet på partilisten, Nomineret i denne kreds ved 2016-valget |
2603 | 1,82 | ||||
Alexey Voitov | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten, Faldt ud efter tilmelding |
||||||
Ugyldige stemmesedler | 7 196 | 5.02 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 143 293 | 39,37 | ||||||
177 | Tambov-regionen - Tambov |
Distrikter i Tambov : Leninsky , Sovetsky . Byen Kotovsk . Distrikter: Michurinsky *, Morshansky *, Nikiforovsky , Pervomaisky , Petrovsky , Sosnovsky , Staroyurevsky , Tambovsky (undtagen den østlige del). Udenlandske lande: Tyskland ("Hamburg-1"). |
Alexey Zhuravlev | moderland | Ligeledes opstillet som en del af partilisten, Opstillet ved valget 2016 i kreds nr. 89 |
126 733 | 52,26 | |
Andrey Zhidkov | CPRF | " Smart Voting ", også nomineret som en del af partilisten, Nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016 |
41 432 | 17.08 | ||||
Pavel Plotnikov | Fair Rusland | Også opstillet som en del af partilisten | 16 905 | 6,97 | ||||
Oleg Morozov | LDPR | Også opstillet som en del af partilisten | 14 617 | 6.03 | ||||
Nikita Peresypkin | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 9 846 | 4.06 | ||||
Denis Marshavin | Pensionisternes parti | 6 771 | 2,79 | |||||
Vladimir Zhilkin | Æble | Også opstillet som en del af partilisten | 5405 | 2.23 | ||||
Irina Chkhaidze | Grønt alternativ | 5 229 | 2.16 | |||||
Julia Udalova | Borgerlig platform | 4 244 | 1,75 | |||||
Pavel Khanzhinov | RPSS | 2900 | 1,20 | |||||
Nikolay Kobyakov | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Nikolay Tolchanov | Ruslands kommunister | Afvist tilmelding, også opstillet som en del af partilisten |
||||||
Ugyldige stemmesedler | 8 436 | 3,48 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 242 518 | 58,99 | ||||||
178 | Tambov-regionen - Rasskazovsky |
Oktyabrsky-distriktet i Tambov . Distrikter: Bondarsky , Gavrilovsky , Zherdevsky , Znamensky , Inzhavinsky , Kirsanovskiy *, Mordovsky , Muchkapsky , Pichaevsky , Rasskazovsky * , Rzhaksinsky , Sampursky , Tambovsky , Tokarevsky , Uvarovsky * ,. Udenlandske lande: Tyskland ("Hamburg-2"). |
Alexander Polyakov | Forenede Rusland | Siddende MP for Distrikt #177 | 127 591 | 54,58 | |
Artyom Alexandrov | CPRF | " Smart Voting ", også nomineret som en del af partilisten, Nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016 |
47 226 | 20.20 | ||||
Elena Badak | Fair Rusland | Nomineret ved 2016-valget fra "Vækstpartiet" i kreds nr. 204 | 20 330 | 8,70 | ||||
Denis Dubovitsky | LDPR | 14 774 | 6,32 | |||||
Ilya Vorotnikov | Nye mennesker | 9 767 | 4.18 | |||||
Yuri Antsiferov | Vækstfest | 6 264 | 2,68 | |||||
Ugyldige stemmesedler | 7 817 | 3,34 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 233 769 | 58,01 | ||||||
179 | Tver region - Tver |
Distrikter i Tver : Moskovsky , Proletarsky , Central . Distrikter , kommunale og byområder: Bezhetsky , Vesyegonsky , Kalininsky ( den sydlige del ) , Kalyazinsky , Kashinsky , Kesovogorsky , Kimrsky * , Konakovsky , Krasnokholmsky , Lesnoy , Maksatikhinsky , Molokovsky , Sandovsky U.S. |
Julia Saranova | Forenede Rusland | Også opstillet som en del af partilisten | 62 870 | 30,91 | |
Oleg Lebedev | CPRF | Ligeledes opstillet som en del af partilisten, Opstillet ved valget 2016 i kreds nr. 184, Nuværende suppleant valgt på partilisterne |
35 685 | 17,54 | ||||
Alexey Chepa | Fair Rusland | " Smart Voting ", også opstillet på en partiliste, Nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016, siddende MP valgt på partilister |
27 376 | 13.46 | ||||
Ilya Kleymenov | Ruslands kommunister | Også opstillet på partilisten, Nomineret i denne kreds ved 2016-valget |
16 125 | 7,93 | ||||
Alexander Borisov | Nye mennesker | 14 434 | 7.10 | |||||
Dmitry Karpov | LDPR | Også opstillet som en del af partilisten | 13 819 | 6,89 | ||||
Marina Belova | Æble | Også opstillet som en del af partilisten, opstillet ved valget i 2016 fra partiet Parnassus i kreds nr. 180 |
9 408 | 4,62 | ||||
Alexander Antonov | Vækstfest | 7 786 | 3,83 | |||||
Oleg Melnikov | RPSS | Ligeledes opstillet som en del af partilisten, opstillet ved valget 2016 i kreds nr. 10 som selvstændig kandidat |
3 982 | 1,96 | ||||
Roman Komarnitsky | selvnominering | Nægtet registrering, Nomineret ved valget i 2016 til partiet Civic Platform i valgkreds nr. 180 |
||||||
Svetlana Mikhailova | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten, Faldt ud efter tilmelding |
||||||
Ugyldige stemmesedler | 11 936 | 5,87 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 203 421 | 39,85 | ||||||
180 | Tver-regionen - Zavolzhsky |
Zavolzhsky by Tver . Bosættelser Ozerny , Solnechny . Distrikter: Andreapolsky , Belsky , Bologovsky , Vyshnevolotsky *, Zharkovsky , Zapadnodvinsky , Zubtsovsky , Kalininsky (nordlige del), Kuvshinovsky , Likhoslavlsky , Nelidovsky (delstatsdistrikt) , Oleninsky , Ostashkovsky distrikt , Shevsky , lizkovsky , lizkovsky distrikt, R, hevsky , lizkovsky , R, hevsky distrikt , liz Staritsky , Torzhoksky *, Toropetsky , Firovsky . |
Vladimir Vasiliev | Forenede Rusland | Nomineret også som en del af partilisten, nuværende MP fra denne valgkreds |
95 565 | 42,14 | |
Artyom Goncharov | CPRF | " Smart Voting ", også nomineret som en del af partilisten, Nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016 |
45 135 | 19,90 | ||||
Dmitry Ignatkov | Fair Rusland | Også opstillet som en del af partilisten | 19 882 | 8,77 | ||||
Leonid Bulatov | LDPR | Også opstillet som en del af partilisten | 17 603 | 7,76 | ||||
Alexander Grishin | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 13 660 | 6.02 | ||||
Dmitry Slitinsky | Ruslands kommunister | Nomineret til denne valgkreds ved valget i 2016 | 10 226 | 4,51 | ||||
Alexander Sorokin | Æble | Også opstillet på partilisten, Nomineret i denne kreds ved 2016-valget |
8 152 | 3,59 | ||||
Pavel Sobolev | RPSS | 5667 | 2,50 | |||||
Yuri Salnikov | Nye mennesker | Afvist tilmelding, også opstillet som en del af partilisten |
||||||
Ugyldige stemmesedler | 10 904 | 4,81 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 226 794 | 43,87 | ||||||
181 | Tomsk-regionen - Tomsk |
Distrikter i Tomsk : Leninsky , Oktyabrsky . Byen Seversk . Distrikter: Asinovsky , Verkhneketsky , Zyryansky , Pervomaisky , Teguldetsky , Tomsky (nordøstlige del). Udenlandske lande: Storbritannien , Litauen , Frankrig . |
Alexey Didenko | LDPR | " Smart Voting ", Også opstillet som en del af partilisten, siddende folketingsmedlem fra denne valgkreds |
35 156 | 22.33 | |
Ilja Leontiev | Forenede Rusland | Også opstillet som en del af partilisten | 34 486 | 21,91 | ||||
Vasily Shipilov | CPRF | Opstillet ved valget 2016 i kreds nr. 182 | 28 396 | 18.04 | ||||
Alexander Rostovtsev | Fair Rusland | Også opstillet på partilisten, Nomineret i denne kreds ved 2016-valget |
16 994 | 10,80 | ||||
Alexander Qing-Te-Shan | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 12 436 | 7,90 | ||||
Viktor Grinev | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 7 852 | 4,99 | ||||
Elena Ulyanova | Vækstfest | Også opstillet som en del af partilisten | 5 780 | 3,67 | ||||
Vasily Eremin | Æble | Også opstillet på partilisten, Nomineret i denne kreds ved 2016-valget |
4733 | 3.01 | ||||
Evgeny Krotov | moderland | Også nomineret som en del af partilisten, nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016 fra partiet Patriots of Russia |
3 717 | 2,36 | ||||
Ugyldige stemmesedler | 7 859 | 4,99 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 157 409 | 41,10 | ||||||
182 | Tomsk-regionen - Obsky |
Distrikter i Tomsk : Kirovsky , Sovetsky . Byer Kedrovy , Strezhevoy . Distrikter: Aleksandrovsky , Bakcharsky , Kargasoksky , Kozhevnikovsky , Kolpashevsky , Krivosheinsky , Molchanovsky , Parabelsky , Tomsky (bortset fra den nordøstlige del), Chainsky , Shegarsky . Udenlandske lande: Tyskland ("Hamburg-3"). |
Tatyana Solomatina | Forenede Rusland | Nuværende MP for denne valgkreds | 47 377 | 30,68 | |
Galina Nemtseva | Fair Rusland | " Smart Voting ", også nomineret som en del af partilisten, Nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016 |
30 551 | 19,78 | ||||
Sergey Guba | CPRF | 27 239 | 17,64 | |||||
Danil Dorofeev | LDPR | 12 926 | 8,37 | |||||
Ksenia Starikova | Nye mennesker | 12 453 | 8.06 | |||||
Larisa Shevtsova | Pensionisternes parti | 9 271 | 6.00 | |||||
Igor Lyutaev | Æble | Også opstillet som en del af partilisten | 5063 | 3,28 | ||||
Konstantin Lapshin | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 2 190 | 1,42 | ||||
Ugyldige stemmesedler | 7 365 | 4,77 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 154 435 | 40,63 | ||||||
183 | Tula-regionen - Tula |
Distrikter i byen Tula : Station , Sovetsky , Central . Distrikter: Arsenyevsky , Belevsky , Bogoroditsky , Volovsky , Dubensky , Efremovsky * (by), Kamensky , Kireevsky , Kurkinsky , Leninsky (by Tula - sydvestlige del), Odoevsky , Plavsky , Suvorovsky , Teplo-Ogaryovsky , Sh , Cherkinskyovsky . |
Victor Dzyuba | Forenede Rusland | Nuværende MP for denne valgkreds | 170 345 | 55,23 | |
Tatyana Kosareva | CPRF | " Smart Voting ", også nomineret som en del af partilisten, Nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016 |
38 163 | 12.37 | ||||
Vladimir Alekseev | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 19 051 | 6.18 | ||||
Dmitry Shishkin | Fair Rusland | Også opstillet som en del af partilisten | 17 667 | 5,73 | ||||
Vladimir Rostovtsev | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 13 712 | 4,45 | ||||
Ilya Kindeev | LDPR | Nomineret til denne valgkreds ved valget i 2016 | 10 950 | 3,55 | ||||
Yuri Moiseev | Ruslands kommunister | Også opstillet som en del af partilisten | 10 610 | 3,44 | ||||
Olga Podolskaya | Æble | 8 555 | 2,77 | |||||
Vladimir Ivashkevich | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 4 930 | 1,60 | ||||
Alexey Salnikov | Grøn | Også opstillet som en del af partilisten | 4 499 | 1,46 | ||||
Lyubov Sinitsina | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 9 970 | 3.23 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 308 452 | 54,51 | ||||||
184 | Tula-regionen - Novomoskovsky |
Distrikter i byen Tula : Zarechensky , Proletarsky . Byen Donskoy . Novogurovsky landsby . Distrikter: Aleksinsky * (by), Venevsky , Zaoksky , Kimovsky , Leninsky (by Tula - nordøstlige del), Novomoskovsky * (by), Uzlovsky , Yasnogorsky . |
Nadezhda Shkolkina | Forenede Rusland | 139 494 | 47,29 | ||
Vladimir Isakov | CPRF | " Smart Voting ", Også nomineret som en del af partilisten |
40 521 | 13,74 | ||||
Sergey Grebenshchikov | Fair Rusland | Også opstillet på partilisten, Nomineret i denne kreds ved 2016-valget |
29 674 | 10.06 | ||||
Denis Ilyukhin | Ruslands kommunister | Også opstillet som en del af partilisten | 15 609 | 5,29 | ||||
Maxim Tokaev | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 14 483 | 4,91 | ||||
Nikolaj Ogoltsov | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 13 462 | 4,56 | ||||
Alexander Marinkov | LDPR | Også opstillet som en del af partilisten | 11 222 | 3,80 | ||||
Julia Morozova | Æble | Også opstillet som en del af partilisten | 7431 | 2,52 | ||||
Dmitry Shatrov | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 5 582 | 1,89 | ||||
Alexey Makoseev | Grøn | Også opstillet som en del af partilisten | 5 506 | 1,87 | ||||
Ugyldige stemmesedler | 11 978 | 4.06 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 294 962 | 50,64 | ||||||
185 | Tyumen-regionen - Tyumen |
Administrative distrikter i byen Tyumen : Leninsky , Central . Distrikter: Abatsky , Aromashevsky , Vagaysky , Vikulovsky , Ishimsky *, Nizhnetavdinsky , Sorokinsky , Tobolsky *, Uvatsky , Yurginsky , Yarkovsky . |
Nikolai Brykin | Forenede Rusland | Nuværende folketingsmedlem valgt fra partilister | 169 779 | 50,89 | |
Gleb Trubin | LDPR | " Smart Voting ", også nomineret som en del af partilisten, Nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016 |
38 377 | 11.50 | ||||
Jalauddin Abdurazakov | CPRF | Også opstillet som en del af partilisten | 34 334 | 10.29 | ||||
Sergei Solovyov | Pensionisternes parti | 28 472 | 8,53 | |||||
Dinar Abukin | Ruslands kommunister | Også opstillet som en del af partilisten | 25 460 | 7,63 | ||||
Svetlana Chuikova | Vækstfest | 24 063 | 7.21 | |||||
Sergey Morev | Fair Rusland | Også opstillet på partilisten, Opstillet i denne valgkreds ved valget i 2016, Faldt ud efter tilmelding |
||||||
Vladislav Osatyuk | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten, Faldt ud efter tilmelding |
||||||
Vladimir Oseychuk | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 13 164 | 3,95 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 333 649 | 61,53 | ||||||
186 | Tyumen-regionen - Zavodoukovsky |
Administrative distrikter i byen Tyumen : Vostochny , Kalinin . Distrikter: Armizonsky , Berdyuzhsky , Golyshmanovsky , Zavodoukovsky (by), Isetsky , Kazansky , Omutinsky , Sladkovsky , Tyumensky , Uporovsky , Yalutorovsky *. |
Ivan Kvitka | Forenede Rusland | Nuværende MP for denne valgkreds | 168 190 | 47,42 | |
Ivan Levchenko | CPRF | " Smart Voting ", Også nomineret som en del af partilisten |
42 747 | 12.05 | ||||
Artem Zaitsev | LDPR | Også opstillet på partilisten, Nomineret i denne kreds ved 2016-valget |
37 963 | 10,70 | ||||
Vladimir Sharpatov | Fair Rusland | Også opstillet på partilisten, Nomineret i denne kreds ved 2016-valget |
31 291 | 8,82 | ||||
Pavel Doronin | Nye mennesker | 27 524 | 7,76 | |||||
Rafael Bulatov | Ruslands kommunister | Også opstillet som en del af partilisten | 21 803 | 6.15 | ||||
Vladimir Selivanov | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 14 237 | 4.01 | ||||
Ugyldige stemmesedler | 10 921 | 3,08 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 354 676 | 60,19 | ||||||
187 | Ulyanovsk-regionen - Ulyanovsk |
Distrikter i Ulyanovsk : Zavolzhsky , Leninsky . Byen Dimitrovgrad . Distrikter: Melekessky , Novomalyklinsky , Sengileevsky , Staromainsky , Terengulsky , Cherdaklinsky . |
Vladimir Kononov | Forenede Rusland | Nuværende folketingsmedlem valgt fra partilister | 56 118 | 28,91 | |
Vitaly Kuzin | CPRF | " Smart Voting ", også nomineret som en del af partilisten | 46 854 | 24.14 | ||||
Mikhail Dolgov | Ruslands kommunister | Også opstillet som en del af partilisten | 24 116 | 12.42 | ||||
Dmitry Grachev | LDPR | Opstillet også som en del af partilisten, Opstillet ved valget 2016 i kreds nr. 188 |
15 216 | 7,84 | ||||
Valentina Nikonova | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 12 016 | 6.19 | ||||
Andrey Ilgachev | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 6 878 | 3,54 | ||||
Vasilisa Kiseleva | Borgerlig platform | Også opstillet som en del af partilisten | 6 328 | 3,26 | ||||
Olga Sevastyanova | Grøn | 4 974 | 2,56 | |||||
Ekaterina Tolchina | Vækstfest | 3 195 | 1,65 | |||||
Tatiana Molozina | RPSS | Også opstillet som en del af partilisten | 3 189 | 1,64 | ||||
Roman Milovanov | moderland | 3020 | 1,56 | |||||
Oleg Goryachev | Æble | Også opstillet på partilisten, Opstillet i denne valgkreds ved valget i 2016, Faldt ud efter tilmelding |
||||||
Sergey Morgachev | Fair Rusland | Faldt ud efter tilmelding | ||||||
Alexey Yakushev | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 12 116 | 6,29 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 194 120 | 42,00 | ||||||
188 | Ulyanovsk-regionen - Radishevsky |
Distrikter i Ulyanovsk : Zheleznodorozhny , Zasviyazhsky . Byen Novoulyanovsk . Distrikter: Bazarnosyzgansky , Baryshsky , Veshkaymsky , Inzensky , Karsunsky , Kuzovatovsky , Mainsky , Nikolaevsky , Novospassky , Pavlovsky , Radishchevsky , Starokulatkinsky , Sursky , Ulyanovsky , Tsilninsky . |
Vladislav Tretiak | Forenede Rusland | Nuværende MP for denne valgkreds | 116 895 | 47,84 | |
Airat Gibatdinov | CPRF | " Smart Voting ", Også nomineret som en del af partilisten |
47 572 | 19.47 | ||||
Artyom Titov | Ruslands kommunister | Også opstillet som en del af partilisten | 15 892 | 6,50 | ||||
Margarita Barzhanova | Fair Rusland | Også opstillet som en del af partilisten | 14 358 | 6.07 | ||||
Sergey Marinin | LDPR | Opstillet også som en del af partilisten, Opstillet ved valget 2016 i kreds nr. 187, Nuværende suppleant valgt på partilisterne |
11 315 | 4,63 | ||||
Svetlana Goreva | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 10 859 | 4,44 | ||||
Vladimir Ilyin | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 5 704 | 2,33 | ||||
Ildar Gabitov | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 4 233 | 1,73 | ||||
Andrey Gurin | Grøn | 3 758 | 1,54 | |||||
Alena Zotova | Vækstfest | 3084 | 1,26 | |||||
Nikolai Klyushenkov | Borgerlig platform | Også opstillet som en del af partilisten, opstillet ved 2016-valget fra Vækstpartiet i kreds nr. |
1 218 | 0,50 | ||||
Ugyldige stemmesedler | 8 971 | 3,67 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 244 336 | 48,55 | ||||||
189 | Chelyabinsk-regionen - Chelyabinsk |
Distrikter i Chelyabinsk : Kalininsky , Kurchatovsky , Central . Distrikter: Plastovsky , Sosnovsky , Troitsky *, Uisky , Chebarkulsky . |
Vladimir Pavlov | Forenede Rusland | 83 214 | 31,60 | ||
Vasily Shvetsov | Fair Rusland | " Smart Voting ", Også nomineret som en del af partilisten, Nomineret ved valget 2016 i Distrikt nr. 190 |
44 186 | 16,78 | ||||
Alexander Andreev | CPRF | Også opstillet som en del af partilisten | 34 694 | 13.17 | ||||
Vladimir Vladimirsky | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 23 701 | 9.00 | ||||
Maxim Gulin | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 19 360 | 7,35 | ||||
Elena Vakhtina | Ruslands kommunister | Også opstillet som en del af partilisten | 18 166 | 6,90 | ||||
Evgeny Reva | LDPR | 12 206 | 4,64 | |||||
Sergey Smyshlyaev | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 5 937 | 2,25 | ||||
Andrey Yatsun | RPSS | Han blev nomineret ved valget i 2016 fra Rodina-partiet i valgkreds nr. 190 | 5 681 | 2.16 | ||||
Yaroslav Shcherbakov | Æble | Også opstillet som en del af partilisten, opstillet ved valget 2016 i kreds nr. 191 |
5087 | 1,93 | ||||
Yaroslav Anishchenko | selvnominering | Afvist tilmelding, også opstillet som en del af partilisten |
||||||
Viktor Cherepnin | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 11 111 | 4.22 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 263 343 | 44,65 | ||||||
190 | Chelyabinsk-regionen — Metallurgisk |
Distrikter i Chelyabinsk : Metallurgisk , Traktorozavodsky . Byer: Øvre Ufaley , Kyshtym , Ozersk , Snezhinsk . Distrikter: Kaslinsky , Krasnoarmeisky , Kunashaksky , Nyazepetrovsky . |
Vladimir Burmatov | Forenede Rusland | Nuværende MP for denne valgkreds | 111 860 | 50,80 | |
Igor Egorov | CPRF | Også opstillet som en del af partilisten, opstillet ved valget i 2016 fra Rodina-partiet i valgkreds nr. 192 |
29 182 | 13.25 | ||||
Dmitry Larin | Fair Rusland | " Smart Voting ", Også nomineret som en del af partilisten |
28 129 | 12,78 | ||||
Anna Skroznikova | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 14 677 | 6,67 | ||||
Evgeny Baskanov | LDPR | 9 123 | 4.14 | |||||
Maxim Smagin | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 8 626 | 3,92 | ||||
Andrey Popov | RPSS | Også opstillet som en del af partilisten | 4 954 | 2,25 | ||||
Andrey Talevlin | Æble | Også nomineret som en del af partilisten, nomineret ved valget i 2016 fra Rodina-partiet i valgkreds nr. 189 |
2856 | 1.30 | ||||
Alexander Tatarnikov | moderland | 2475 | 1.12 | |||||
Andrey Baryshev | selvnominering | Nægtet registrering, nuværende stedfortræder fra valgkreds nr. 189, valgt fra Forenet Rusland |
||||||
Andrey Pirogov | ROS | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 8 303 | 3,77 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 220 185 | 46,52 | ||||||
191 | Chelyabinsk-regionen - Korkinsky |
Distrikter i Chelyabinsk : Leninsky , Sovetsky . Byer: Kopeysk , Yuzhnouralsk . Distrikter: Emanzhelinsky , Etkulsky , Korkinsky , Oktyabrsky , Uvelsky . |
Valery Gartung | Fair Rusland | " Smart Voting ", Også opstillet på en partiliste, siddende MP valgt på partilister |
101 668 | 46,78 | |
Anton Ryzhiy | Forenede Rusland | 36 778 | 16,92 | |||||
Stepanida Smirnova | CPRF | 22 949 | 10,56 | |||||
Igor Vazhenin | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 13 667 | 6,29 | ||||
Alexey Besedin | LDPR | 8 959 | 4.12 | |||||
Igor Roslyakov | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 7 347 | 3,38 | ||||
Natalia Tavrina | Æble | Ligeledes opstillet som en del af partilisten, Opstillet ved valget 2016 i kreds nr. 193 |
4409 | 2.03 | ||||
Sergey Krylov | moderland | 3425 | 1,58 | |||||
Vladislav Dolgov | RPSS | Også opstillet som en del af partilisten | 3 399 | 1,56 | ||||
Evgeny Evseev | Vækstfest | 2850 | 1,31 | |||||
Anastasia Nikonova | Borgerlig platform | Også opstillet som en del af partilisten | 2516 | 1.16 | ||||
Yana Guseva | selvnominering | Nægtet registrering, Nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016 |
||||||
Ugyldige stemmesedler | 9 348 | 4.30 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 217 315 | 42,67 | ||||||
192 | Chelyabinsk-regionen - Magnitogorsk |
Byen Magnitogorsk . Distrikter: Agapovsky , Bredinsky , Varnensky , Verkhneuralsky , Kartalinsky , Kizilsky , Nagaybaksky , Chesmensky . |
Vitaly Bakhmetiev | Forenede Rusland | Nuværende MP for denne valgkreds | 99 156 | 40,63 | |
Elmar Rustamov | CPRF | 24 936 | 10.22 | |||||
Pavel Ejere | Fair Rusland | 23 624 | 9,68 | |||||
Damir Baytenov | LDPR | " Smart afstemning " | 23 410 | 9,59 | ||||
Tatiana Mararash | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 17 228 | 7.06 | ||||
Maxim Stepanov | Ruslands kommunister | Også opstillet som en del af partilisten | 16 845 | 6,90 | ||||
Alexander Ishimov | Pensionisternes parti | 13 695 | 5,61 | |||||
Sergey Toropov | RPSS | Også opstillet som en del af partilisten | 6 823 | 2,80 | ||||
Vasily tysk | moderland | 4 321 | 1,77 | |||||
Nikolai Koshman | Æble | Også opstillet som en del af partilisten | 2871 | 1.18 | ||||
Rinat Akhmetov | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Islam Zhumabaev | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Oleg Kovalev | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Alexander Tishin | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 11 121 | 4,56 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 244 030 | 51,18 | ||||||
193 | Chelyabinsk-regionen - Zlatoustovsky |
Byer: Zlatoust , Karabash , Miass , Trekhgorny , Ust-Katav , Chebarkul . Distrikter: Argayashsky , Ashinsky , Katav-Ivanovsky , Kusinsky , Satka . |
Oleg Kolesnikov | Forenede Rusland | 81 994 | 34,75 | ||
Pavel Loginov | Fair Rusland | " Smart Voting ", Også nomineret som en del af partilisten |
37 141 | 15,74 | ||||
Konstantin Natsievskiy | CPRF | Opstillet ved valget 2016 i kreds nr. 190 | 30 480 | 12,92 | ||||
Denis Lezin | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 17 582 | 7,45 | ||||
Stepan Firstov | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 16 488 | 6,99 | ||||
Mikhail Smetanin | Ruslands kommunister | 13 601 | 5,76 | |||||
Vitaly Pashin | LDPR | Opstillet også som en del af partilisten, Opstillet ved valget 2016 i kreds nr. 190, Nuværende suppleant valgt på partilisterne |
13 142 | 5,57 | ||||
Sergei Gavryushkin | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 7 279 | 3,09 | ||||
Peter Svechnikov | RPSS | Også opstillet som en del af partilisten | 5 959 | 2,53 | ||||
Valentina Komkova | Æble | Registrering nægtet | ||||||
Vladislav Shubin | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 12 270 | 5,20 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 235 936 | 45,82 | ||||||
194 | Yaroslavl-regionen - Yaroslavl |
Distrikter i Yaroslavl : Dzerzhinsky , Zavolzhsky , Leninsky , Frunzensky . Distrikter: Danilovsky , Lyubimsky , Nekrasovsky , Pervomaisky , Poshekhonsky , Rybinsk (østlige del, uden byen Rybinsk), Tutaevsky , Yaroslavsky (nordlige del). |
Anatoly Lisitsyn | Fair Rusland | " Smart Voting ", Også nomineret som en del af partilisten |
77 888 | 36,47 | |
Andrey Kovalenko | Forenede Rusland | Nuværende MP for denne valgkreds | 58 243 | 27.27 | ||||
Elena Kuznetsova | CPRF | 32 153 | 15.05 | |||||
Vladislav Miroshnichenko | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 10 537 | 4,93 | ||||
Irina Lobanova | LDPR | 8 332 | 3,90 | |||||
Julia Ovchinnikova | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 6 473 | 3.03 | ||||
Dmitry Petrovsky | Ruslands kommunister | 6038 | 2,83 | |||||
Sergey Balabaev | Æble | Også nomineret som en del af partilisten, nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016 fra partiet Just Russia |
5558 | 2,60 | ||||
Dmitry Trusov | Grøn | Også opstillet som en del af partilisten | 3 601 | 1,69 | ||||
Andrey Sakharov | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Imamaddin Alasov | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Ildar Khazipov | moderland | Faldt ud efter tilmelding | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 4 757 | 2.23 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 213 580 | 41,19 | ||||||
195 | Yaroslavl-regionen - Rostov |
Distrikter i byen Yaroslavl : Kirovsky , Krasnoperekopsky . Distrikter: Bolsheselsky , Borisoglebsky , Breitovsky , Gavrilov-Yamsky , Myshkinsky , Nekouzsky , Pereslavsky * (by), Rostov , Rybinsky * (vestlige del), Uglichsky , Yaroslavsky (sydlige del). |
Anatoly Greshnevikov | Fair Rusland | " Smart Voting ", Også opstillet som en del af partilisten, siddende folketingsmedlem fra denne valgkreds |
73 142 | 34,27 | |
Larisa Ushakova | Forenede Rusland | 62 566 | 29.31 | |||||
Oleg Leontiev | CPRF | 22 261 | 10.43 | |||||
Artyom Denisov | Ruslands kommunister | Også opstillet som en del af partilisten | 12 701 | 5,95 | ||||
Vladimir Karpov | Nye mennesker | 10 604 | 4,97 | |||||
Evgeny Smirnov | LDPR | Også opstillet som en del af partilisten | 7437 | 3,48 | ||||
Alexander Dolgushin | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 7073 | 3,31 | ||||
Vladimir Gusev | Grøn | Også opstillet som en del af partilisten | 3 914 | 1,83 | ||||
Alexey Kudryashov | RPSS | Også opstillet som en del af partilisten | 3 107 | 1,46 | ||||
Vasily Tsependa | Æble | Også opstillet som en del af partilisten | 3058 | 1,43 | ||||
Alexander Dobychin | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 1 923 | 0,90 | ||||
Ugyldige stemmesedler | 5 671 | 2,66 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 213 457 | 44,18 | ||||||
196 | Moskva - Babushkinsky |
Distrikter i den østlige administrative okrug : Bogorodskoye , Sokolniki . Distrikter i den nordøstlige administrative okrug : Alekseevsky , Babushkinsky , Butyrsky , Losinoostrovsky , Marfino , Ostankinsky , Rostokino , Sviblovo , Yaroslavsky . |
Timofey Bazhenov | Forenede Rusland | Inkluderet i " Listen over Sobyanin " | 92 522 | 38,40 | |
Valery Rashkin | CPRF | " Smart Voting ", Nomineret ved valget i 2016 i kreds nr. 199, siddende folketingsmedlem, valgt på partilister |
59 086 | 24,53 | ||||
Georgy Fedorov | Fair Rusland | 15 025 | 6,24 | |||||
Victoria Mironova | RPSS | Også opstillet som en del af partilisten | 12 683 | 5,26 | ||||
Alexey Rvachev | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 11 645 | 4,83 | ||||
Alexey Kryukov | LDPR | 10 241 | 4,25 | |||||
Kirill Yankov | Æble | Også opstillet som en del af partilisten | 9 175 | 3,81 | ||||
Sergey Malinkovich | Ruslands kommunister | Også opstillet som en del af partilisten | 6.700 | 2,78 | ||||
Elvira Vikhareva | Vækstfest | Også opstillet som en del af partilisten | 5 777 | 2,40 | ||||
Anton Tarasov | Grøn | Nomineret ved valget i 2016 fra Den Russiske Føderations Kommunistiske Parti i valgkreds nr. 198 | 4 796 | 1,99 | ||||
Elena Strelnikova | Grønt alternativ | 4713 | 1,96 | |||||
Elena Ivanova | Borgerlig platform | Også opstillet som en del af partilisten | 2377 | 0,99 | ||||
Larisa Kramorova | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Zinaida Burkova | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Vladimir Tikhomolov | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 6 172 | 2,56 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 240 912 | 48,27 | ||||||
197 | Moskva - Kuntsevsky |
Distrikter i den vestlige administrative Okrug : Dorogomilovo , Krylatskoye , Kuntsevo , Mozhaysky , Vernadsky Prospekt , Ramenki , Filevsky Park , Fili-Davydkovo . |
Evgeny Popov | Forenede Rusland | Inkluderet i " Listen over Sobyanin " | 80 894 | 35,17 | |
Mikhail Lobanov | CPRF | " Smart Voting ", Også nomineret som en del af partilisten |
72 805 | 31,65 | ||||
Alexander Tarnavsky | Fair Rusland | Også opstillet som en del af partilisten | 13 421 | 5,84 | ||||
Boris Balmont | Nye mennesker | 11 709 | 5,09 | |||||
Kirill Goncharov | Æble | Også nomineret som en del af partilisten, nomineret ved valget i 2016 fra Yabloko i valgkreds nr. 201 |
11 648 | 5.06 | ||||
Pavel Ramensky | LDPR | Også opstillet som en del af partilisten | 10 475 | 4,55 | ||||
Daria Mitina | Ruslands kommunister | Nomineret ved valget i 2016 fra Den Russiske Føderations Kommunistiske Parti i valgkreds nr. 209 | 6493 | 2,82 | ||||
Igor Glek | Grøn | 5473 | 2,38 | |||||
Vladislav Gorshkov | Grønt alternativ | 5436 | 2,36 | |||||
Alexey Sobolev | moderland | 3 789 | 1,65 | |||||
Mikhail Menshikov | Vækstfest | 3604 | 1,57 | |||||
Sergey Butyrin | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Dmitry Potapenko | RPSS | Ligeledes opstillet som en del af partilisten, Opstillet ved valget 2016 fra "Vækstens Parti" i kreds nr. 97, Faldt ud efter tilmelding |
||||||
Alexander Romanov | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Shaaban Shaaban | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 4 260 | 1,85 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 230 007 | 45,59 | ||||||
198 | Moskva - Leningradsky |
Distrikter i det nordlige administrative distrikt : Lufthavn , Begovoy , Beskudnikovsky , East Degunino , Dmitrovsky , West Degunino , Koptevo , Savelovsky District , Sokol , Timiryazevsky , Khoroshevsky . |
Galina Khovanskaya | Fair Rusland | Inkluderet i " Liste over Sobyanin ", Den nuværende stedfortræder fra dette distrikt |
68 959 | 28,78 | |
Anastasia Bryukhanova | selvnominering | " Smart afstemning ", " Byprojekter " |
55 764 | 23.28 | ||||
Peter Zvyagintsev | CPRF | Også opstillet som en del af partilisten | 27 586 | 11.51 | ||||
Marina Litvinovich | Æble | 18 270 | 7,63 | |||||
Sangadzhi Tarbaev | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 12 824 | 5,35 | ||||
Vasily Vlasov | LDPR | Også opstillet på en partiliste, Nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016, siddende MP valgt på partilister |
12 243 | 5.11 | ||||
Zoya Andrianova | Grøn | 10 035 | 4.19 | |||||
Viktor Kataev | RPSS | Også opstillet som en del af partilisten | 8 758 | 3,66 | ||||
Alexey Balabutkin | Ruslands kommunister | Ligeledes opstillet som en del af partilisten, opstillet ved valget 2016 i kreds nr. 204 |
7 732 | 3.23 | ||||
Alexey Melnikov | selvnominering | 7458 | 3.11 | |||||
Alisa Goluenko | Grønt alternativ | Også opstillet som en del af partilisten | 3 368 | 1,41 | ||||
Vyacheslav Arkhangelsky | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 6 590 | 2,75 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 239 587 | 45,7 | ||||||
199 | Moskva - Lublin |
Distrikter i den sydøstlige administrative okrug : Vykhino-Zhulebino , Kapotnya , Kuzminki , Lyublino , Maryino . |
Pjotr Tolstoj | Forenede Rusland | Inkluderet i " List of Sobyanin ", også nomineret som en del af partilisten, Nuværende stedfortræder fra dette distrikt |
115 457 | 45,91 | |
Elena Gulicheva | CPRF | " Smart Voting ", også nomineret som en del af partilisten |
49 472 | 19,67 | ||||
Maria Prohorenkova | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 12 801 | 5,09 | ||||
Ivan Kulnev | Fair Rusland | 12 080 | 4,80 | |||||
Valery Vl. Rashkin | Ruslands kommunister | 10 343 | 4.11 | |||||
Anna Balykova | Pensionisternes parti | 8 985 | 3,57 | |||||
Andrey Shah | LDPR | 8 786 | 3,49 | |||||
Valery Katkov | Vækstfest | Han blev nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016 fra partiet Just Russia | 7 722 | 3.07 | ||||
Vladimir Badmaev | RPSS | 6 204 | 2,47 | |||||
Roman Kiselyov | Æble | Også opstillet som en del af partilisten | 5 826 | 2,32 | ||||
Samson Sholademi | Grøn | 4533 | 1,80 | |||||
Zinaida Gulina | Grønt alternativ | 3059 | 1.22 | |||||
Denis Tarasov | Borgerlig platform | 2434 | 0,97 | |||||
Roman Komisaruk | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Denis Merkulov | selvnominering | Nægtet registrering, Nomineret ved valget i 2016 fra Rodina-partiet i valgkreds nr. 21 |
||||||
Lina Rykhtikova | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 3 797 | 1,51 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 251 499 | 49,83 | ||||||
200 | Moskva - Medvedkovsky |
Distrikter i den nordøstlige administrative Okrug : Altufevsky , Bibirevo , Lianozovo , Otradnoye , Severnoye Medvedkovo , Severny , Yuzhnoye Medvedkovo . Udenlandske lande: USA ("New York-1"). |
Dmitry Pevtsov | selvnominering | Inkluderet i " Listen over Sobyanin " | 84 593 | 38,23 | |
Denis Parfenov | CPRF | " Smart Voting ", Også opstillet som en del af partilisten, siddende folketingsmedlem fra denne valgkreds |
58 042 | 26.23 | ||||
Yuri Zagrebnoy | Fair Rusland | 17 911 | 8.09 | |||||
Andrey Babushkin | Æble | Nomineret til denne valgkreds ved valget i 2016 | 13 489 | 6.10 | ||||
Evgeny Stepkin | LDPR | 10 774 | 4,87 | |||||
Evgeniy Zapotylok | Nye mennesker | 9 372 | 4.24 | |||||
Polina Anisimkova | Grøn | Også opstillet som en del af partilisten | 7991 | 3,61 | ||||
Mikhail Velmakin | Grønt alternativ | Også opstillet som en del af partilisten | 5 451 | 2,46 | ||||
Mikhail Orlov | Ruslands kommunister | Også opstillet som en del af partilisten | 4.998 | 2,26 | ||||
Andrey Arbuzov | Borgerlig platform | 2674 | 1.21 | |||||
Ugyldige stemmesedler | 5 966 | 2,70 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 221 261 | 47,73 | ||||||
201 | Moskva - Nagatinskiy |
Distrikter i den sydøstlige administrative okrug : Pechatniki , Yuzhnoportovy . Kotlovka - distriktet i det sydvestlige administrative distrikt . Distrikter i det sydlige administrative okrug : Danilovsky , Donskoy , Moskvorechye-Saburovo , Nagatino-Sadovniki , Nagatinskiy Zaton , Nagorny , Chertanovo Severnoye . |
Svetlana Razvorotneva | Forenede Rusland | Inkluderet i " Listen over Sobyanin " | 81 664 | 35,72 | |
Anastasia Udaltsova | CPRF | " Smart Voting ", også nomineret som en del af partilisten |
57 840 | 25.30 | ||||
Alexey Demin | Nye mennesker | 21 758 | 9,52 | |||||
Armen Gasparyan | Fair Rusland | Også opstillet som en del af partilisten | 16 785 | 7,34 | ||||
Vladimir Bernev | LDPR | 13 802 | 6.04 | |||||
Anna Udalova | Ruslands kommunister | 8 844 | 3,87 | |||||
Gleb Tumanov | Æble | Også opstillet som en del af partilisten | 8 736 | 3,82 | ||||
Denis Kulikov | RPSS | Også opstillet som en del af partilisten | 6 867 | 3.00 | ||||
Stanislav Chernikov | Vækstfest | 3 586 | 1,57 | |||||
Nazirzhon Abduganiyev | Grønt alternativ | 3 215 | 1,41 | |||||
Julia Dobrovolskaya | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Anton Egorov | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Vyacheslav Efimov | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Andrey Ivanov | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Oleg Stepanov | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 5 500 | 2,41 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 228 597 | 47,97 | ||||||
202 | Moskva - Novomoskovsky |
Distrikter i den vestlige administrative okrug : Vnukovo , Novo-Peredelkino , Ochakovo-Matveevskoye , Solntsevo , Troparevo-Nikulino . Administrative distrikter: Novomoskovsky , Troitsky . |
Dmitry Sablin | Forenede Rusland | Inkluderet i " Liste over Sobyanin ", Den nuværende stedfortræder fra dette distrikt |
132 835 | 40,71 | |
Danil Makhnitsky | Nye mennesker | " Smart afstemning ", " Samfundet . Fremtiden " |
59 781 | 18.32 | ||||
Igor Sukhanov | CPRF | Også opstillet som en del af partilisten | 34 962 | 10,72 | ||||
Alexander Mikhailovsky | Fair Rusland | Også opstillet som en del af partilisten | 19 776 | 6.06 | ||||
Natalia Andrusenko | Ruslands kommunister | 19 089 | 5,85 | |||||
Alexey Lapshov | LDPR | 15 671 | 4,80 | |||||
Viktor Sidnev | Vækstfest | Også opstillet på partilisten, Nomineret i denne kreds ved 2016-valget |
10 919 | 3,35 | ||||
Julia Muratova | Grønt alternativ | Også opstillet som en del af partilisten | 9040 | 2,77 | ||||
Evgenia Gershberg | Æble | 8 450 | 2,59 | |||||
Sergey Bogatov | RPSS | 6 801 | 2.08 | |||||
Alexey Pridorozhny | Borgerlig platform | 3 194 | 0,98 | |||||
Andrey Safonov | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 5 749 | 1,76 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 326 267 | 47,81 | ||||||
203 | Moskva - Orekhovo-Borisovsky |
Distrikter i det sydlige administrative distrikt : Biryulyovo East , Biryulyovo Zapadnoye , Brateevo , Zyablikovo , Orekhovo-Borisovo North , Orekhovo-Borisovo South , Tsaritsyno . |
Evgeny Nifantiev | Forenede Rusland | Inkluderet i " Listen over Sobyanin " | 92 484 | 38,59 | |
Vitaly Petrov | CPRF | " Smart Voting ", Også nomineret som en del af partilisten |
46 579 | 19.43 | ||||
Oleg Kazenkov | Fair Rusland | Opstillet ved valget 2016 i kreds nr. 197 | 17 817 | 7,43 | ||||
Vasily Petrov | Ruslands kommunister | 16 923 | 7.06 | |||||
Alisa Smolich | Nye mennesker | 15 001 | 6,26 | |||||
Evgeny Turushev | LDPR | 12 876 | 5,37 | |||||
Svetlana Anisimova | RPSS | Også opstillet som en del af partilisten | 10 941 | 4,56 | ||||
Ilya Gurevich | Æble | 7 850 | 3,28 | |||||
Natalya Shushlebina | Grøn | Også opstillet som en del af partilisten | 5442 | 2,27 | ||||
Ksenia Shlyamina | Grønt alternativ | 3 734 | 1,56 | |||||
Lev Yudin | Borgerlig platform | 2679 | 1.12 | |||||
Pavel Penkin | Vækstfest | 2563 | 1.07 | |||||
Ivan Protas | ROS | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 4 799 | 2.00 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 239 688 | 47,58 | ||||||
204 | Moskva - Perovsky |
Distrikter i den østlige administrative okrug : Veshnyaki , Kosino-Ukhtomsky , Novogireevo , Novokosino , Perovo . Distrikter i den sydøstlige administrative okrug : Nizhegorodsky , Nekrasovka , Ryazansky , Tekstilshchiki . Udenlandske lande: Usbekistan ("Tashkent-1"). |
Tatiana Butskaya | Forenede Rusland | Inkluderet i " Listen over Sobyanin " | 101 785 | 39,35 | |
Sergey Kurgansky | CPRF | " Smart Voting ", Også nomineret som en del af partilisten |
53 315 | 20,61 | ||||
Ksenia Domozhirova | Fair Rusland | 15 951 | 6.17 | |||||
Nikolaj Dvorak | Pensionisternes parti | 12 667 | 4,90 | |||||
Valentin Ignatiev | Nye mennesker | 11 970 | 4,63 | |||||
Yuri Kurganov | Ruslands kommunister | 11 775 | 4,55 | |||||
Mikhail Monakhov | LDPR | Også opstillet som en del af partilisten | 10 292 | 3,98 | ||||
Vasily Prokhanov | moderland | 8 659 | 3,35 | |||||
Nicholas af Kaukasus | Æble | 7 248 | 2,80 | |||||
Mikhail Gromyko | RPSS | Også opstillet som en del af partilisten | 5 529 | 2.14 | ||||
Konstantin Presnyakov | Grøn | 5 331 | 2.06 | |||||
Anton Shuvalov | Grønt alternativ | 3418 | 1,32 | |||||
Alexey Yashin | Vækstfest | 2860 | 1.11 | |||||
Sergey Izmailov | Borgerlig platform | Også opstillet som en del af partilisten | 2542 | 0,98 | ||||
Alexey Kazak | ROS | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 5 323 | 2.06 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 258 665 | 50,44 | ||||||
205 | Moskva - Preobrazhensky |
Distrikter i den østlige administrative okrug : Vostochnoye Izmailovo , Golyanovo , Ivanovskoye , Izmailovo , Metrogorodok , Vostochny , Preobrazhenskoye , Northern Izmailovo , Sokolinaya Gora . Udenlandske lande: USA ( Seattle , Houston ). |
Anatoly Wasserman | selvnominering | Inkluderet i " Listen over Sobyanin ". Han blev nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016 fra partiet Just Russia | 75 281 | 33,66 | |
Sergei Obukhov | CPRF | " Smart Voting ", Også opstillet som en del af partilisten, Nomineret ved valget 2016 i Distrikt nr. 46 |
54 062 | 24.18 | ||||
Alena Popova | Æble | 15 482 | 6,92 | |||||
Julia Gladkova | RPSS | Også opstillet som en del af partilisten | 13 891 | 6.21 | ||||
Vyacheslav Demchenko | Nye mennesker | 13 669 | 6.11 | |||||
Anton Medvedev | LDPR | Også opstillet som en del af partilisten | 13 651 | 6.10 | ||||
Nadezhda Zagordan | Grønt alternativ |
12 327 | 5,51 | |||||
Yaroslav Sidorov | Ruslands kommunister | Også opstillet som en del af partilisten | 7 245 | 3.24 | ||||
Marina Kostycheva | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 5 814 | 2,60 | ||||
Natalya Koryagina | Vækstfest | 3 919 | 1,75 | |||||
Nikita Ischenko | Borgerlig platform | 2082 | 0,93 | |||||
Ksenia Bezdenezhnykh | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Daria Dorman | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Evgeny Isaev | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 6 196 | 2,77 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 223 619 | 48,64 | ||||||
206 | Moskva - Tushinsky |
Distrikter i den nordvestlige administrative Okrug : Mitino , Pokrovskoye-Streshnevo , Strogino , Khoroshevo-Mnevniki , Shchukino , Yuzhnoye Tushino . Udenlandske lande: USA ("New York-2", Washington ). |
Alexander Mazhuga | Forenede Rusland | Inkluderet i " Listen over Sobyanin " | 79 355 | 34,76 | |
Andrey Grebennik | CPRF | " Smart Voting ", Også nomineret som en del af partilisten |
56 581 | 24,78 | ||||
Maria Ivanova | Nye mennesker | 20 873 | 9.14 | |||||
Sergei Andropov | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 14 751 | 6,46 | ||||
Alexey Tsyba | Fair Rusland | 12 394 | 5,43 | |||||
Irina Kopkina | Æble | 11 240 | 4,92 | |||||
Alexander Vasiliev | Ruslands kommunister | Også opstillet som en del af partilisten | 9 646 | 4.22 | ||||
Svyatoslav Alyrin | LDPR | Også opstillet som en del af partilisten | 9404 | 4.12 | ||||
Mikhail Misharin | Grøn | 5 152 | 2,26 | |||||
Mikhail Ponomarev | RPSS | Også opstillet som en del af partilisten | 4084 | 1,79 | ||||
Oleg Klimchuk | Borgerlig platform | Nomineret ved valget 2016 fra Venstre i kreds nr. 19, Faldt ud efter tilmelding | ||||||
Alexander Koldakov | Vækstfest | Faldt ud efter tilmelding | ||||||
Artemy Larin | ROS | Registrering nægtet | ||||||
Anna Forostenko | Grønt alternativ | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 4 833 | 2.12 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 228 313 | 47,11 | ||||||
207 | Moskva - Khovrinsky |
Zelenograd administrative distrikt . Distrikter i det nordlige administrative okrug : Voikovsky-distriktet , Golovinsky-distriktet , Levoberezhny , Molzhaninovsky-distriktet , Khovrino . Distrikter i den nordvestlige administrative Okrug : Kurkino , Northern Tushino . Udenlandske lande: USA ("San Francisco-2"). |
Irina Belykh | Forenede Rusland | Inkluderet i " Liste over Sobyanin ", Den nuværende stedfortræder fra dette distrikt |
92 008 | 36,85 | |
Ivan Ulyanchenko | CPRF | " Smart Voting ", Også nomineret som en del af partilisten |
52 656 | 21.08 | ||||
Arkady Pavlinov | Fair Rusland | 18 249 | 7,31 | |||||
Dmitry Makarenko | Nye mennesker | 16 112 | 6,45 | |||||
Vyacheslav Milovanov | LDPR | 13 382 | 5,36 | |||||
Ilya Ulyanov | Ruslands kommunister | Også opstillet som en del af partilisten, opstillet ved valget 2016 i kreds nr. 129 |
12 477 | 5.00 | ||||
Mikhail Khazin | moderland | Også opstillet som en del af partilisten, opstillet ved valget 2016 i kreds nr. 137 |
11 499 | 4,61 | ||||
Sergey Ulyanov | Pensionisternes parti | 6 983 | 2,80 | |||||
Andrey Pangaev | Grøn | 5 987 | 2,40 | |||||
Sergey Demin | Vækstfest | Også opstillet som en del af partilisten | 4427 | 1,77 | ||||
Evgeny Serafontov | RPSS | 4010 | 1,61 | |||||
Stepan Solovyov | Grønt alternativ | Også opstillet som en del af partilisten | 3 699 | 1,49 | ||||
Yuri Yurchenko | Borgerlig platform | Opstillet ved valget 2016 i kreds nr. 198 | 2546 | 1.02 | ||||
Lev Shlosberg | Æble | Ligeledes opstillet på partilisten, Opstillet ved valget 2016 i kreds nr. 148, Faldt ud efter tilmelding |
||||||
Ugyldige stemmesedler | 5636 | 2,26 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 249 671 | 49,04 | ||||||
208 | Moskva - Central |
Central administrativt distrikt . Lefortovo - distriktet i den sydøstlige administrative okrug . Udenlandske lande: Bulgarien ( Ruse ), Kasakhstan ( Uralsk ). |
Oleg Leonov | selvnominering | Inkluderet i " Listen over Sobyanin " | 57 505 | 26.28 | |
Sergei Mitrokhin | Æble | " Smart Voting ", nomineret i 2016-valget i District 196 |
47 815 | 21,85 | ||||
Nina Ostanina | CPRF | Opstillet som en del af partilisten, Opstillet ved valget 2016 i kreds nr. 40 |
22 146 | 10.12 | ||||
Maxim Shevchenko | RPSS | Også opstillet som en del af partilisten | 13 961 | 6,38 | ||||
Andrey Shirokov | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 13 935 | 6,37 | ||||
Tatiana Vinnitskaya | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 13 787 | 6.30 | ||||
Magomet Yandiev | Fair Rusland | 12 979 | 5,93 | |||||
Dmitry Koshlakov-Krestovsky | LDPR | Også opstillet som en del af partilisten | 11 553 | 5,28 | ||||
Dmitry Zakharov | Ruslands kommunister | Nomineret til denne valgkreds ved valget i 2016 | 7411 | 3,39 | ||||
Ketevan Kharaidze | Grønt alternativ | 5 745 | 2,63 | |||||
Yakov Yakubovich | Vækstfest | Også opstillet som en del af partilisten | 4 219 | 1,93 | ||||
Anatoly Yushin | Borgerlig platform | 2307 | 1,05 | |||||
Zukhra Balyaeva | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Iosif Dzhagaev | selvnominering | Nægtet registrering, Nomineret ved valget i 2016 fra "Vækstpartiet" i valgkreds nr. 201 |
||||||
Ugyldige stemmesedler | 5476 | 2,50 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 218 839 | 46,03 | ||||||
209 | Moskva - Cheryomushkinsky |
Distrikter i det sydvestlige administrative okrug : Akademichesky , Gagarinsky , Zyuzino , Konkovo , Lomonosovsky , Obruchevsky , Tyoply Stan , Cheryomushki . |
Alexander Rumyantsev | Forenede Rusland | Inkluderet i " Listen over Sobyanin " | 81 790 | 34,43 | |
Igor Nikolaev | Æble | " Smart Voting ", nomineret ved valget i 2016 i District 197 |
47 020 | 19,79 | ||||
Nikolai Volkov | CPRF | Også opstillet som en del af partilisten | 32 292 | 13,59 | ||||
Maxim Chirkov | Fair Rusland | Også opstillet som en del af partilisten | 20 534 | 8,64 | ||||
Yuri Maksimov | LDPR | Også opstillet som en del af partilisten | 14 397 | 6.06 | ||||
Daniel Shupenya | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 13 347 | 5,62 | ||||
Alexey Volkov | Ruslands kommunister | 8 230 | 3,46 | |||||
Alexander Baklanov | RPSS | 7429 | 3.13 | |||||
Anton Palyulin | Vækstfest | 3 804 | 1,60 | |||||
Roman Ilyin | Borgerlig platform | 3625 | 1,53 | |||||
Ugyldige stemmesedler | 5 103 | 2.15 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 237 571 | 46,38 | ||||||
210 | Moskva - Chertanovsky |
Distrikter i den sydvestlige administrative okrug : Northern Butovo , Southern Butovo , Yasenevo . Distrikter i den sydlige administrative okrug : Chertanovo Central , Chertanovo Yuzhnoye . Udenlandske lande: Usbekistan ("Tashkent-2"). |
Roman Romanenko | Forenede Rusland | Inkluderet i " Listen over Sobyanin ", fungerende stedfortræder, valgt i henhold til partilister |
91 161 | 40,23 | |
Mikhail Tarantsov | CPRF | " Smart Voting ", nomineret ved valget i 2016 i District 81 |
56 025 | 24,72 | ||||
Mikhail Nachevsky | Nye mennesker | 17 198 | 7,59 | |||||
Vladimir Butkeev | Fair Rusland | Også opstillet som en del af partilisten | 16 082 | 7.10 | ||||
Vladislav Korshunkov | LDPR | Også opstillet som en del af partilisten | 10 079 | 4,45 | ||||
Evgeny Barmenkov | Grøn | 8 420 | 3,72 | |||||
Alexey Krapukhin | Æble | Også opstillet på partilisten, Nomineret i denne kreds ved 2016-valget |
6 802 | 3.00 | ||||
Leonid Tarashchansky | Ruslands kommunister | 5 659 | 2,50 | |||||
Artemy Yatsevsky | RPSS | 4616 | 2.04 | |||||
Anatoly Batashev | Grønt alternativ | Også opstillet som en del af partilisten, opstillet ved valget 2016 i kreds nr. 117 |
3 988 | 1,76 | ||||
Stepan Smitienko | Borgerlig platform | Også opstillet som en del af partilisten | 2629 | 1.16 | ||||
Dmitry Udalov | ROS | Registrering nægtet | ||||||
Roman Yuneman | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Julia Yaseneva | Vækstfest | Faldt ud efter tilmelding | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 3 937 | 1,75 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 226 596 | 47,48 | ||||||
211 | St. Petersborg - Vostochny |
Nevsky-distriktet . Kommunale distrikter Ligovka-Yamskaya og Smolninskoye i det centrale distrikt . Udenlandske lande: Tyskland ("Bonn-3"). |
Mikhail Romanov | Forenede Rusland | Nuværende MP for valgkreds #217 | 63 856 | 37,61 | |
Olga Khodunova | CPRF | " Smart Voting ", Nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016 |
31 637 | 18,63 | ||||
Viktor Lozhechko | Fair Rusland | Også opstillet på partilisten, Nomineret i denne kreds ved 2016-valget |
16 746 | 9,86 | ||||
Ksenia Goryacheva | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 11 063 | 6,52 | ||||
Vladislav Bakulin | Vækstfest | Også opstillet på partilisten, Nomineret i denne kreds ved 2016-valget |
10 727 | 6,32 | ||||
Maxim Gogolin | Pensionisternes parti | 6 981 | 4.11 | |||||
Maxim Stetsura | LDPR | Også opstillet som en del af partilisten | 6 279 | 3,70 | ||||
Nikita Sorokin | Æble | Også opstillet som en del af partilisten | 6 128 | 3,61 | ||||
Asya Borzova | Grøn | 4 841 | 2,85 | |||||
Nina Abrosova | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 3 203 | 1,89 | ||||
Ilona Khanina | Borgerlig platform | 1 323 | 0,78 | |||||
Polina Savina | Ruslands kommunister | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 7011 | 4.13 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 169 795 | 37,38 | ||||||
212 | St. Petersborg - Western |
Distrikter: Krasnoselsky , Petrodvortsovy . Kommunale distrikter Dachnoe og Ulyanka i Kirovsky-distriktet . |
Alexander Teterdinko | Forenede Rusland | 40 406 | 22,61 | ||
Nadezhda Tikhonova | Fair Rusland | " Smart Voting ", også nomineret som en del af partilisten |
39 197 | 21,94 | ||||
Grigory Menshikov | CPRF | 18 930 | 10,59 | |||||
Tatyana Bulanova | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 13 916 | 7,79 | ||||
Pavel Bragin | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 12 475 | 6,98 | ||||
Tatyana Ivanova | Ruslands kommunister | Også opstillet som en del af partilisten | 9 243 | 5.17 | ||||
Pavel Itkin | LDPR | Også opstillet som en del af partilisten | 8 175 | 4,57 | ||||
Roman Guryev | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 7 835 | 4,38 | ||||
Andrey Palevich | Æble | Også opstillet på partilisten, Nomineret i denne kreds ved 2016-valget |
5 536 | 3.10 | ||||
Alexander Golovanov | Vækstfest | Også opstillet som en del af partilisten | 4074 | 2,28 | ||||
Galina Savelyeva | RPSS | Også opstillet som en del af partilisten | 3 323 | 1,86 | ||||
Olesya Utkina | Grøn | 2915 | 1,63 | |||||
Olga Shestakova | Grønt alternativ | 1757 | 0,98 | |||||
Svetlana Kalugina | Borgerlig platform | 1 175 | 0,66 | |||||
Andrey Tsyganov | ROS | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 9 733 | 5,45 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 178 690 | 34,29 | ||||||
213 | St. Petersborg - Severny |
Vyborgsky-distriktet . Kommunale distrikter i Kalininsky-distriktet) : Grazhdanka , Piskarevka , Finlyandsky . Udenlandske lande: Tyskland ("Bonn-5"). |
Evgeny Marchenko | Forenede Rusland | Nuværende MP for denne valgkreds | 67 162 | 34,18 | |
Irina Ivanova | CPRF | " Smart afstemning " | 48 036 | 24.45 | ||||
Grigory Tochilnikov | Fair Rusland | 19 681 | 10.02 | |||||
Nikolaj Gromov | Æble | Også opstillet som en del af partilisten | 13 732 | 6,99 | ||||
Ilya Leshchev | Nye mennesker | 13 486 | 6,86 | |||||
Natalya Antyukh | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 9 425 | 4,80 | ||||
Stanislav Ivanov | LDPR | Også opstillet som en del af partilisten | 7 328 | 3,73 | ||||
Anna Zvereva | Grønt alternativ | 3087 | 1,57 | |||||
Sergey Sibiryakov | Grøn | Også opstillet som en del af partilisten | 2732 | 1,39 | ||||
Andrey Shpilenko | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 2471 | 1,26 | ||||
Sergey Romanovsky | Borgerlig platform | Også opstillet som en del af partilisten | 1795 | 0,91 | ||||
Oleg Vihtyuk | Vækstfest | Også opstillet som en del af partilisten | ||||||
Alexey Kokonen | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Stepan Krigan | Ruslands kommunister | Afvist tilmelding, også opstillet som en del af partilisten |
||||||
Andrey Lipsky | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 7 532 | 3,83 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 196 467 | 37,39 | ||||||
214 | Sankt Petersborg — Nordøst |
Krasnogvardeisky-distriktet . Kommunale distrikter i Kalininsky-distriktet) : nr. 21 , Akademichesky , Prometheus , Severny . Udenlandske lande: Tyskland ("Bonn-6"). |
Elena Drapeko | Fair Rusland | " Smart Voting ", også nomineret som en del af partilisten, Den nuværende MP fra denne valgkreds |
53 866 | 31,50 | |
Elena Rakhova | Forenede Rusland | 40 891 | 23,91 | |||||
Dmitry Dmitriev | CPRF | 20 139 | 11,78 | |||||
Dmitry Medvedev | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 12 907 | 7,55 | ||||
Dmitry Nesterov | LDPR | Også opstillet som en del af partilisten | 9 182 | 5,37 | ||||
Kirill Strakhov | Æble | Også opstillet som en del af partilisten | 8 948 | 5,23 | ||||
Anton Shatilov | Pensionisternes parti | 6038 | 3,53 | |||||
Olga Panyuta | Ruslands kommunister | Nomineret som en del af partilisten, Nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016 |
5433 | 3.18 | ||||
Andrey Samonov | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 3289 | 1,92 | ||||
Sergei Myasishchev | Grønt alternativ | 3 247 | 1,90 | |||||
Daniel Kiselyov | Borgerlig platform | Registrering nægtet | ||||||
Nikolai Podstrelov | RPSS | Også opstillet som en del af partilisten, Faldt ud efter tilmelding |
||||||
Ugyldige stemmesedler | 7055 | 4.13 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 170 995 | 34,72 | ||||||
215 | St. Petersborg - Nordvestlig |
Distrikter: Kronstadtsky , Kurortny , Primorsky . |
Nikolai Tsed | Forenede Rusland | 64 816 | 33,34 | ||
Oleg Nilov | Fair Rusland | " Smart Voting ", også opstillet som en del af partilisten, Nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016, siddende folketingsmedlem, valgt på partilisterne |
45 964 | 23,64 | ||||
Vyacheslav Borodenchik | CPRF | 18 390 | 9,46 | |||||
Diana Ageeva | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 11 243 | 5,78 | ||||
Olga Yakovleva | Vækstfest | Også opstillet som en del af partilisten | 7 970 | 4.10 | ||||
Stanislav Andrusov | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 7509 | 3,86 | ||||
Alexey Gorlanov | LDPR | Også opstillet som en del af partilisten | 7 370 | 3,79 | ||||
Yuri Karpenko | Æble | 7 342 | 3,78 | |||||
Veronica Klinovitskaya | Ruslands kommunister | 5 609 | 2,89 | |||||
Vsevolod Kuptsov | RPSS | 3491 | 1,80 | |||||
Alexander Kolos | moderland | 3 315 | 1,71 | |||||
Sergey Soloshenko | Grønt alternativ | 3 283 | 1,69 | |||||
Igor Markov | Borgerlig platform | Også opstillet som en del af partilisten | 1795 | 0,92 | ||||
Ugyldige stemmesedler | 6 303 | 3.24 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 194 400 | 37,02 | ||||||
216 | Sankt Petersborg — Central |
Distrikter: Admiralteisky , Vasileostrovsky , Petrogradsky . Kommunale distrikter i det centrale distrikt : nr. 78 , Vladimirsky , Dvortsovy , Liteiny . Udenlandske lande: Tyskland ("Bonn-4"). |
Sergei Solovyov | Forenede Rusland | 55 272 | 34.03 | ||
Boris Lazarevich Vishnevsky | Æble | " Smart Voting ", Også nomineret som en del af partilisten |
37 438 | 23.05 | ||||
Mikhail Bogdanov | Fair Rusland | 11 450 | 7.05 | |||||
Gennady Denisov | CPRF | Også opstillet som en del af partilisten | 11 153 | 6,87 | ||||
Alexey Kovalev | Vækstfest | Også nomineret som en del af partilisten, nomineret ved valget i 2016 fra partiet Retfærdigt Rusland i valgkreds nr. 218 |
11 087 | 6,83 | ||||
Daria Sadovskaya | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 8 909 | 5,49 | ||||
Ekaterina Lebedeva | LDPR | Også opstillet som en del af partilisten | 5 761 | 3,55 | ||||
Gennady Detkov | Pensionisternes parti | 4 834 | 2,98 | |||||
Boris Ivanovich Vishnevsky [Pr. en] | Grøn | 3 352 | 2.06 | |||||
Gennady Makoev | Ruslands kommunister | 2713 | 1,67 | |||||
Andrey Ivanov | moderland | Også opstillet på partilisten, Nomineret i denne kreds ved 2016-valget |
2230 | 1,37 | ||||
Alexey Terekhov | Grønt alternativ | 1 371 | 0,84 | |||||
Sergey Ivanov | Borgerlig platform | Også opstillet som en del af partilisten | 884 | 0,54 | ||||
Ugyldige stemmesedler | 5 947 | 3,66 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 162 401 | 37,88 | ||||||
217 | St. Petersborg - Sydøstlig |
Distrikter: Kolpinsky , Frunzensky . Udenlandske lande: Bulgarien ("Sofia-1"), Tyskland ( Leipzig ). |
Oksana Dmitrieva | Vækstfest | " Smart Voting ", også nomineret som en del af partilisten, Nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016 |
48 180 | 33,28 | |
Lyubov Egorova | Forenede Rusland | 30 955 | 21.38 | |||||
Vyacheslav Sokolov | CPRF | 10 316 | 7.12 | |||||
Igor Averkin | Ruslands kommunister | Også opstillet som en del af partilisten | 10 103 | 6,98 | ||||
Ruslan Gaisin | Fair Rusland | 8 200 | 5,66 | |||||
Igor Shumilin | Nye mennesker | Registrering genoprettet ved retskendelse | 7 132 | 4,93 | ||||
Andrey Nezabudkin | LDPR | Også opstillet som en del af partilisten | 6 248 | 4,32 | ||||
Alexey Shcherbakov | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 5 935 | 4.10 | ||||
Grigory Mikhnov-Vaytenko | Æble | 4025 | 2,78 | |||||
Elena Gromova | Grønt alternativ | 3 152 | 2.18 | |||||
Andrey Petrov | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 2364 | 1,63 | ||||
Dmitry Rumyantsev | Borgerlig platform | Også opstillet som en del af partilisten | 1 398 | 0,97 | ||||
Alexander Salaev | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 6 784 | 4,69 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 144 792 | 33.05 | ||||||
218 | St. Petersborg - Yuzhny |
Distrikter: Moskva , Pushkin . Kommunale distrikter i Kirovsky-distriktet : Avtovo , Knyazhevo , Krasnenkaya Rechka , Sea Gates , Narvsky . |
Vitaly Milonov | Forenede Rusland | Nuværende MP for denne valgkreds | 48 671 | 26,66 | |
Boris Oreshkov | Æble | " Smart afstemning " | 30 512 | 16,72 | ||||
Valery Duleba | CPRF | 27 651 | 15.15 | |||||
Ekaterina Mashkova | Nye mennesker | 18 167 | 9,95 | |||||
Ilya Shmakov | Fair Rusland | Også opstillet som en del af partilisten | 15 254 | 8,36 | ||||
Sergey Lisovsky | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 9 461 | 5.18 | ||||
Yuri Lomakin | LDPR | Også opstillet som en del af partilisten | 7423 | 4.07 | ||||
Andrey Krutov | Vækstfest | Ligeledes opstillet som en del af partilisten, opstillet ved valget 2016 i kreds nr. 215 |
5 607 | 3.07 | ||||
Alik Burlakov | Grøn | 5 601 | 3.07 | |||||
Sergej Krupko | moderland | 3480 | 1,91 | |||||
Maxim Tsymbalyuk | Grønt alternativ | 1433 | 0,79 | |||||
Alexander Smirnov | Borgerlig platform | Også opstillet som en del af partilisten | 1 379 | 0,76 | ||||
Alexander Sakharov | Ruslands kommunister | Nægtet tilmelding, Også opstillet på partilisten, Opstillet ved valget 2016 i kreds nr. 213 |
||||||
Tatyana Shlahter | RPSS | Også opstillet som en del af partilisten, Faldt ud efter tilmelding |
||||||
Ugyldige stemmesedler | 7 896 | 4,33 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 182 508 | 34,41 | ||||||
219 | Sevastopol - Sevastopol |
Hele området af byen |
Tatyana Lobach | Forenede Rusland | 85 359 | 53,37 | ||
Vladimir Brakovenko | CPRF | 19 262 | 12.04 | |||||
Ilya Zhuravlev | LDPR | " Smart Voting ", også nomineret som en del af partilisten, Nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016 |
18 490 | 11.56 | ||||
Viktor Yatsenko | Fair Rusland | Også opstillet som en del af partilisten | 11 482 | 7.18 | ||||
Alexey Savvateev | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 9 468 | 5,92 | ||||
Alexander Kubryakov | Grøn | Også opstillet som en del af partilisten | 6 807 | 4,26 | ||||
Andrey Reutsky | Pensionisternes parti | 4 346 | 2,72 | |||||
Olga Timofeeva | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 4 734 | 2,96 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 159 948 | 47,38 | ||||||
220 | Jødisk selvstyrende region - jødisk |
Hele den autonome regions territorium Udenlandske lande: Letland ( Liepaja ). |
Alexander Petrov | Forenede Rusland | Nuværende folketingsmedlem valgt fra partilister | 41 421 | 53,19 | |
Konstantin Lazarev | CPRF | " Smart Voting ", også nomineret som en del af partilisten, Nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016 |
14 256 | 18.31 | ||||
Vasily Gladkikh | LDPR | 5 727 | 7,35 | |||||
Vladimir Dudin | Fair Rusland | Også opstillet på partilisten, Nomineret i denne kreds ved 2016-valget |
4052 | 5,20 | ||||
Tatyana fint | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 3 310 | 4,25 | ||||
Marina Smirnova | Ruslands kommunister | 3 127 | 4.02 | |||||
Grigory Zinich | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 2069 | 2,66 | ||||
Ugyldige stemmesedler | 3 910 | 5.02 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 77 872 | 62,55 | ||||||
221 | Nenets selvstyrende distrikt - Nenets |
Hele området af distriktet |
Sergei Kotkin | Forenede Rusland | Nuværende MP for denne valgkreds | 5072 | 39,57 | |
Mikhail Rain | CPRF | " Smart Voting ", Også nomineret som en del af partilisten |
4 580 | 35,73 | ||||
Andrey Smychenkov | LDPR | Også opstillet på partilisten, Nomineret i denne kreds ved 2016-valget |
878 | 6,85 | ||||
Dmitry Nikitin | Grøn | Også opstillet som en del af partilisten | 841 | 6,56 | ||||
Oleg Breskalenko | Fair Rusland | 647 | 5,05 | |||||
Nikolai Milovsky | Ruslands kommunister | Også opstillet som en del af partilisten | 367 | 2,86 | ||||
Ugyldige stemmesedler | 434 | 3,39 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 12 819 | 36.11 | ||||||
222 | Khanty-Mansiysk Autonome Okrug — Khanty-Mansiysk |
Byer: Kogalym , Nyagan , Pyt-Yakh , Uray , Yugorsk . Distrikter: Beloyarsky , Berezovsky , Kondinsky , Nefteyugansky *, Oktyabrsky , Sovetsky , Surgutsky (men ikke byen Surgut; bortset fra den yderste østlige del), Khanty-Mansiysky *. |
Pavel Zavalny | Forenede Rusland | Nuværende MP for denne valgkreds | 127 622 | 44,74 | |
Alexey Savintsev | CPRF | Også opstillet på partilisten, Nomineret i denne kreds ved 2016-valget |
31 782 | 11.14 | ||||
Vitaly Chistov | LDPR | 26 520 | 9.30 | |||||
Alexander Klishin | Fair Rusland | " Smart Voting ", Også nomineret som en del af partilisten |
22 973 | 8.05 | ||||
Maxim Logachev | Ruslands kommunister | 21 415 | 7,51 | |||||
Alexander Lomakin | Pensionisternes parti | Han blev nomineret i denne valgkreds ved valget i 2016 fra partiet Patriots of Russia | 18 566 | 6,51 | ||||
Natalia Stankina | Borgerlig platform | Også opstillet som en del af partilisten | 11 127 | 3,90 | ||||
Ivan Menshenin | Æble | Også opstillet som en del af partilisten | 6085 | 2.13 | ||||
Sergey Ionov | Nye mennesker | Faldt ud efter tilmelding | ||||||
Viktor Kuznetsov | selvnominering | |||||||
Vladimir Lomovtsev | selvnominering | Registrering nægtet | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 19 175 | 6,72 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 285 265 | 51,41 | ||||||
223 | Khanty-Mansi Autonome Okrug — Nizhnevartovsk |
Byer: Langepas , Megion , Pokachi , Rainbow , Surgut . Nizhnevartovsky District , den ekstreme østlige del af Surgutsky District . |
Vadim Shuvalov | Forenede Rusland | 77 160 | 33,77 | ||
Evgeny Markov | LDPR | " Smart Voting ", Også opstillet på partilisten, Opstillet ved valget 2016 i kreds nr. 222, siddende folketingsmedlem, valgt på partilister |
31 940 | 13,98 | ||||
Vyacheslav Tetekin | CPRF | Også opstillet som en del af partilisten | 27 016 | 11,82 | ||||
Mikhail Serdyuk | Fair Rusland | Også opstillet som en del af partilisten | 26 150 | 11.44 | ||||
Vadim Abdurrakhmanov | Ruslands kommunister | Også opstillet som en del af partilisten | 22 528 | 9,86 | ||||
Vladimir Zeitlin | Nye mennesker | Også opstillet som en del af partilisten | 18 899 | 8,27 | ||||
Timur Latipov | Borgerlig platform | Også opstillet som en del af partilisten | 7493 | 3,28 | ||||
Sergey Zapolsky | Pensionisternes parti | Faldt ud efter tilmelding | ||||||
Ugyldige stemmesedler | 17 325 | 7,58 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 228 511 | 38,32 | ||||||
224 | Chukotka Autonome Okrug - Chukotka |
Hele området af distriktet |
Elena Evtyukhova | Forenede Rusland | 6 156 | 36,95 | ||
Julia Butakova | LDPR | " Smart afstemning " | 3 310 | 19,87 | ||||
Vladimir Galtsov | CPRF | Også opstillet som en del af partilisten | 2550 | 15.31 | ||||
Maria Efimova | Pensionisternes parti | Også opstillet som en del af partilisten | 1 593 | 9,56 | ||||
Alexander Semerikov | Fair Rusland | Også opstillet som en del af partilisten | 1 585 | 9,51 | ||||
Alexander Abramovich | Ruslands kommunister | Ligeledes opstillet som en del af partilisten, Opstillet ved valget 2016 i kreds nr. 203, Faldt ud efter tilmelding |
||||||
Ugyldige stemmesedler | 1465 | 8,79 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 16 659 | 57,07 | ||||||
225 | Yamalo-Nenets Autonome Okrug - Yamalo-Nenets |
Hele distriktets territorium Udenlandske lande: Hviderusland ("Brest-2"), Ukraine ( Kharkov ). |
Dmitry Pogorely | Forenede Rusland | 125 568 | 55,63 | ||
Ivan Vershinin | LDPR | " Smart Voting ", Også nomineret som en del af partilisten |
37 871 | 16,78 | ||||
Elena Kukushkina | CPRF | Også opstillet som en del af partilisten | 29 029 | 12,86 | ||||
Maxim Lazarev | Fair Rusland | Også opstillet som en del af partilisten | 18 320 | 8.12 | ||||
Andrey Drobot | moderland | Også opstillet som en del af partilisten | 10 020 | 4,44 | ||||
Ugyldige stemmesedler | 4 894 | 2.17 | ||||||
Distrikts valgdeltagelse | 225 702 | 62,63 |