Denne side er en del af listen over Helte af Socialistisk Arbejder og lister i alfabetisk rækkefølge de personer, der er tildelt titlen Helt af Socialistisk Arbejder , hvis efternavn begynder med bogstavet " D " , fra Jabarov til Dicheskul.
Navigationstabel | |
---|---|
"D" | Dabaev - Deshunin |
Dzhabarov - Dicheskul | |
Dlimbetov - Doshchechkin | |
Dragavtsev — Dyachenko |
Ingen. | Efternavn, navn, patronym | Life dates | Aktivitet | Opgavedato _ | HS |
---|---|---|---|---|---|
en | Jabarov Gafur | 1908 - ???? | Formand for den kollektive gård opkaldt efter Kirov, Komsomol-distriktet, Samarkand-regionen | 12.07 . 1949 | |
2 | Jabarov Rakhmankul | 1902-1976 | Formand for den kollektive gård opkaldt efter Kaganovich, Koktash-distriktet , Stalinabad-regionen | 19.03 . 1947 | [GS 1] |
3 | Jabbarov Mamatkarim | 1913 - ???? | Leder af vejbygningsafdeling nr. 10 i ministeriet for konstruktion og vedligeholdelse af motorveje i den usbekiske SSR, Bukhara-regionen | 04.05 . 1971 | |
fire | Jabbarov Sattar | 1924-1987 | Formand for den kollektive gård opkaldt efter Engels, Gijduvan-distriktet , Bukhara-regionen | 26.02 . 1981 | [GS 2] |
5 | Jabbarov Yunis Huseyn oglu | 1917-1953 | Leder af den regionale afdeling for landbrug i Akhsu-regionen i Aserbajdsjan SSR | 10.03 . 1948 | |
6 | Dzhabiev Khudaverdi Salman ogly | 1886 - 07/03/1975 | Link kollektiv gård opkaldt efter Azizbekov, Akhsu-distriktet i Aserbajdsjan SSR | 10.03 . 1948 | |
7 | Jabiyeva Zeynab Agha kyzy | 1920 - 21/04/2003 | Link kollektiv gård "Zakhmet" i Geokchay-regionen i Aserbajdsjan SSR | 10.03 . 1948 | [GS 3] |
otte | Jabirov Sharif | 1898 - ???? | Formand for bomuldsdyrkningsbrigaden på den kollektive gård opkaldt efter Lenin, Stalinabad- distriktet i Tajik SSR | 17.01 . 1957 | |
9 | Jabrayilov Tagir Rza oglu | 15/02/1937 - 28/09/1986 | Doyar fra statsgården opkaldt efter Zhdanov fra Kuba-regionen i Aserbajdsjan SSR | 06.09 . 1973 | [GS 4] |
ti | Dzhabua Vasily Vissarionovich | 15/06/1922 - ???? | Formand for den kollektive gård opkaldt efter Beria Makharadzevsky-distriktet i den georgiske SSR | 21.02 . 1948 | [GS 5] |
elleve | Dzhabua Vladimir Vladimirovich | 1924 - ???? | Link kollektiv gård "Colchis" Zugdidi-distriktet i den georgiske SSR | 19.07 . 1950 | [GS 6] |
12 | Jabua Geronty Vissarionovich | 1921 - ???? | Brigadeleder fra den kollektive gård opkaldt efter Beria Makharadzevsky-distriktet i den georgiske SSR | 21.02 . 1948 | [GS 7] |
13 | Dzhabua Zinaida Melitonovna | slægt. 1924 | Link kollektiv gård opkaldt efter Beria fra Nataneb landsbyråd i Makharadzevsky-distriktet i den georgiske SSR | 29.08 . 1949 | [GS 8] |
fjorten | Jabua Estate Stepanovich | slægt. 1928 | Link kollektiv gård "Colchis" Zugdidi-distriktet i den georgiske SSR | 19.07 . 1950 | [GS 9] |
femten | Dzhabua Saverian Udzhuevich | 1895 - ???? | Brigadeleder fra den kollektive gård opkaldt efter Beria Akhalsopel landsbyråd i Zugdidi-distriktet i den georgiske SSR | 21.02 . 1948 | [GS 10] |
16 | Jabua Yani Parnaozovich | 1921 - ???? | Formand for Kolkhida-kollektivfarmen, Zugdidi-distriktet , georgisk SSR | 19.07 . 1950 | [GS 11] |
17 | Javadov Kulam Maharram ogly | 12/04/1930 - 07/11/1993 | Formand for den kollektive gård opkaldt efter Japaridze i Barda-regionen i Aserbajdsjan SSR | 08.04 . 1971 | [GS 12] |
atten | Javadov Usein Agha Bala oglu | 30/12/1905 - 13/12/1979 | Sekretær for det kasakhiske distriktsudvalg for kommunistpartiet (bolsjevikkerne) i Aserbajdsjan | 10.03 . 1948 | [GS 13] |
19 | Javadyan Lena Bagratovna | 09/01/1926 - 28/12/1981 | Vinavler fra statsgården opkaldt efter XXII partikongres i Mardakert-regionen i den autonome region Nagorno-Karabakh | 23.02 . 1981 | |
tyve | Javakhashvili Varsenik Novosartovna | 1892 - ???? | Zvenevaya vinavl statsfarm opkaldt efter Nizami fra Ministeriet for Fødevareindustri i USSR, Tauz-regionen i Aserbajdsjan SSR | 05.10 . 1949 | |
21 | Dzhailauova Kunemai | 1901 - ???? | Link kollektiv gård "Kum-zhota" Sverdlovsk-distriktet i Dzhambul-regionen | 15.06 . 1950 | [GS 14] |
22 | Dzhakelidze Shukri Mukhamedovich | 10/09/1893 - 27/12/1954 | Link Kollektiv Farm opkaldt efter Kirov , Keda District, Adjara Autonome Socialistiske Sovjetrepublik | 03.05 . 1949 | [GS 15] |
23 | Dzhaksylykov Akyn | 1898 - ???? | Senior hyrde på den kollektive gård opkaldt efter Dzhambul, Dzhambul-distriktet , Dzhambul-regionen | 29.03 . 1958 | [GS 16] |
24 | Jalagonia Kalistrat Petrovich | 1911 - ???? | Link kollektiv gård "Chita Chkhoria" i Gali-distriktet i Abkhaz ASSR | 21.02 . 1948 | [GS 17] |
25 | Jalalov Akhunbay | 1895 - ???? | Link kollektiv gård opkaldt efter Kaganovich Yangi-Yulsky-distriktet i Tashkent-regionen | 27.04 . 1948 | |
26 | Jalalov Mannap | 04/13/1934 - 08/01/1982 | Formand for den kollektive gård opkaldt efter XX partikongres i Markhamat-distriktet i Andijan-regionen | 01.03 . 1965 | [GS 18] |
27 | Jalgaspaev Smagul | 03/10/1925 - ???? | Olie- og gasproduktionsoperatør af olie- og gasproduktionsafdelingen "Uzenneft" i foreningen " Mangyshlakneft " fra Ministeriet for olieindustrien i USSR, Mangyshlak-regionen | 30.12 . 1973 | [HS 19] |
28 | Jalilov Jumabay | 1905 - 03/06/1957 | Formand for eksekutivkomiteen for distriktsrådet for arbejderdeputerede i Kurgan-Tube-distriktet i Stalinabad-regionen | 02.06 . 1948 | [GS 20] |
29 | Jalilov Mirkamol | 1916 - ???? | Link kollektiv gård opkaldt efter Lenin, Shakhrinau-distriktet , Stalinabad-regionen | 03.05 . 1949 | |
tredive | Jalilova server | slægt. 1928 | Link kollektiv gård opkaldt efter Kuibyshev, Farab-distriktet , Chardzhou-regionen | 05.04 . 1948 | [HS 21] |
31 | Jalilova Fatima | 1914 - ???? | Link kollektiv gård "kommunisme" i Stalinabad-distriktet i Stalinabad-regionen | 01.03 . 1948 | |
32 | Jamalashvili Maria Georgievna | 1915 - ???? | Link kollektiv gård opkaldt efter Beria fra Abroshik landsbyråd i Tsitelitskaroy-distriktet i den georgiske SSR | 05.09 . 1950 | [HS 22] |
33 | Dzhambulatov Khanibek | 1898 - ???? | Senior hyrde fra Karakul-statsgården "Syutkentsky" fra Ministeriet for Statsfarme i USSR, Chardarinsky-distriktet i Sydkasakhstan-regionen | 01.12 . 1949 | [HS 23] |
34 | Dzhambulov Surapbay | 1886 - ? | Leder af hesteavl på Vostok-kollektivfarmen, Lugovsky-distriktet , Dzhambul-regionen | 23.07 . 1948 | [GS 24] |
35 | Jamolova Sabohat | slægt. 07/02/1933 | Mælkepige fra den kollektive gård "Moskva" i Ura-Tyubinsk-distriktet i Leninabad-regionen | 10.03 . 1976 | |
36 | Dzhanabaev Mirzali | 1896 - ???? | Senior hyrde fra Karakul-statsgården "Kenemekh" fra USSR's udenrigshandelsministerium, Kenemekhi-distriktet i Bukhara-regionen | 15.09 . 1948 | |
37 | Janarstanov Kali | 1884-1968 | Senior hyrde fra den kollektive gård opkaldt efter Budyonny, Dzhangalinsky-distriktet , Vest-Kasakhstan-regionen | 23.07 . 1948 | [GS 25] |
38 | Dzhanbosynov Kurtibay | 1893 - ???? | Farm manager for Kenes-Tyube kollektive farm, Talas-distriktet , Dzhambul-regionen | 23.07 . 1948 | [HS 26] |
39 | Dzhangirov Razzak | slægt. 1926 | Senior hyrde fra Karnab-statens avlsanlæg, Narpay-distriktet , Samarkand-regionen | 06.09 . 1973 | [GS 27] |
40 | Dzhandzhgava David Nestorovich | 1903 - ???? | Sekretær for Gudauta -distriktsudvalget for Georgiens kommunistiske parti (bolsjevikker) | 21.02 . 1948 | [GS 28] |
41 | Dzhandybaev Chopan | slægt. 1937 | Senior hyrde fra Degeres statsfarm, Dzhambul-distriktet , Alma-Ata-regionen | 08.04 . 1971 | |
42 | Janelidze Iustin Ivlianovich | 08/01/1883 - 14/01/1950 | Leder af afdelingen for hospitalskirurgi ved Naval Medical Academy , akademiker ved Academy of Medical Sciences i USSR, generalløjtnant for lægetjenesten, Gor. Leningrad | 06.03 . 1945 | [GS 29] |
43 | Janetova Kulparan | 1921-2010 | Syerske-mindre for Alma-Ata syvirksomhed opkaldt efter 1. maj af Ministeriet for Let Industri i den kasakhiske SSR | 05.04 . 1971 | [HS 30] |
44 | Dzhanteliev Dzhangibek | 1885 - ???? | Senior hyrde fra Beszhildyk-kollektivfarmen, Dzhambul-distriktet , Dzhambul-regionen | 23.07 . 1948 | |
45 | Janturov Kerimbek | 1929 - ???? | Link kollektiv gård "Victory" Tyulkubas-distriktet i Sydkasakhstan-regionen | 28.03 . 1948 | [HS 31] |
46 | Dzhanybaeva Marusa | slægt. 1934 | Hyrde fra den kollektive gård "Kyzyl-Dzhyldyz" Toguz-Toro-distriktet i Tien Shan-regionen | 07.03 . 1960 | [HS 32] |
47 | Japaridze Nikolai Romanovich | 15/05/1892 - ???? | Lærer på gymnasiet nr. 23, bjerge. Tbilisi georgiske SSR | 01.07 . 1968 | [HS 33] |
48 | Dzharbulov Mukhamedi | 1906 - ???? | Linjemand fra Aina-Bulak- afstanden af den kasakhiske jernbane, Taldy-Kurgan-regionen | 01.08 . 1959 | [HS 34] |
49 | Jarkymbaev Akmat | 1887-1982 | Senior hyrde fra den kollektive gård opkaldt efter Lenin , At-Bashinsky-distriktet , Tien Shan-regionen | 15.02 . 1957 | [HS 35] |
halvtreds | Dzharlykasymov Salim [1] | 13/03/1912 - 27/12/1998 | Formand for tømrere i bygge- og installationsafdelingen nr. 10 af tillid nr. 3 Glavalmaatastroy, bjerge. Alma-Ata | 09.08 . 1958 | |
51 | Dzharsalia Teymur Sogumovich | 1890-1961 | Link kollektiv gård opkaldt efter Molotov, Gudauta-distriktet , Abkhaz ASSR | 21.02 . 1948 | [HS 36] |
52 | Jarchiev Murtuz Zeynal | 15/09/1910 - 28/10/1985 | Leder af den regionale afdeling for landbrug i den kasakhiske region i Aserbajdsjan SSR | 10.03 . 1948 | |
53 | Jafarov Abbas Mammad ogly | 1900 - 05/01/1981 | Zvenevoy fra Martuni-vinbrugsstatsgården under Ministeriet for Fødevareindustri i USSR, Martuni-distriktet i den autonome region Nagorno-Karabakh | 04.09 . 1950 | |
54 | Jafarov Akif Allahyarovich | 10/09/1930 - 30/11/1992 | Master of Oilfield Administration "Gyurgyanneft", Aserbajdsjan SSR | 28.05 . 1960 | [HS 37] |
55 | Jafarov Bayram Ismail ogly | 22/03/1906 - 10/02/1992 | Kombinere operatør af Astrakhan-Bazar MTS i Astrakhan-Bazar-regionen i Aserbajdsjan SSR | 27.07 . 1951 | |
56 | Jafarov Gafur Jafar ogly | slægt. 20/03/1924 | Mester for Aserbajdsjans cement-gipsfabrik i ministeriet for industri af byggematerialer i Aserbajdsjan SSR, bjerge. Baku | 28.07 . 1966 | |
57 | Jafarov Mammad Abdullah | 16-12-1926 - 13-11-1997 | Veterinær paramediciner fra den kollektive gård opkaldt efter Beria i Nakhichevan-regionen i Nakhichevan ASSR | 24.06 . 1949 | |
58 | Jafarov Shirvan Iman | 1901 - ???? | Senior hyrde fra den kollektive gård "Mubariz" i den sisiske region i den armenske SSR | 18.06 . 1949 | [HS 38] |
59 | Jafarova Amina Surkhay oglu | 1925 - 13/08/2011 | Link til den vinbrugsstatslige gård opkaldt efter Beria fra Ministeriet for Fødevareindustri i USSR, Aserbajdsjan SSR | 05.10 . 1949 | |
60 | Jahaya Anton Merabovich | 1912 - ???? | Formand for eksekutivkomiteen for rådet for arbejderfolks deputerede i Gali-distriktet i den abkhasiske ASSR | 21.02 . 1948 | [HS 39] |
61 | Dzachvadze Roman Alexandrovich | 1908 - ???? | Link kollektiv gård "Motsilave" Telavi-regionen i den georgiske SSR | 09.08 . 1949 | [HS 40] |
62 | Dzhvebenava Efim Dmitrievich | 15/12/1903 - ???? | Sekretær for Tkibuli- distriktskomitéen for det kommunistiske parti (bolsjevikkerne) i Georgien | 29.08 . 1949 | [HS 41] |
63 | Jgamaziya Ladiko Takhvakhovich | 1924 - ???? | Link kollektiv gård opkaldt efter Beria , Ochemchira-distriktet, Abkhaz ASSR | 21.02 . 1948 | [HS 42] |
64 | Dzhgerenaya Vladimir Sogratovich | 1913 - ???? | Link kollektiv gård opkaldt efter Stalin-forfatningen i Gali-distriktet i Abkhaz ASSR | 21.02 . 1948 | [HS 43] |
65 | Dzhguburiya Georgy Gudzhaevich | 15/10/1897 - 17/10/1950 | Formand for den kollektive gård opkaldt efter Lenin Okumsky landsbyråd i Gali-distriktet i Abkhaz ASSR | 29.08 . 1949 | [HS 44] |
66 | Dzhebrailov Mazair Gamidovich | 05/05/1909 - 16/11/1976 | Sekretær for Akstafa- distriktsudvalget i Aserbajdsjans kommunistiske parti (bolsjevikkerne). | 10.03 . 1948 | |
67 | Dzhedzheya Lenti Bardguevna | 1919 - ???? | Link kollektiv gård opkaldt efter Stalin-forfatningen i Gali-distriktet i Abkhaz ASSR | 21.02 . 1948 | [HS 45] |
68 | Dzhedzhey Chaka Bardguevich | 1905 - ???? | Formand for den kollektive gård opkaldt efter den stalinistiske forfatning i Gali-distriktet i den abkhasiske ASSR | 21.02 . 1948 | [HS 46] |
69 | Dzheliya Grigory Samsonovich | 1903 - ???? | Leder af afdelingen for landbrug i Gegechkor-regionen i den georgiske SSR | 25.11 . 1950 | |
70 | Jam Ivan Pavlovich | 10/12/1921 - 26/02/2003 | Direktør for avlsfarmen "Red October" Starodubsky-distriktet i Bryansk-regionen | 08.04 . 1971 | [HS 47] |
71 | Dzhemagulova Biken | slægt. 1941 | Maskinmalkeoperatør af Østkasakhstan State Agricultural Experimental Station, Glubokovsky-distriktet i Østkasakhstan -regionen | 24.12 . 1976 | |
72 | Janali Begja | 1908 - ???? | Senior hyrde fra Karakul-statsgården "Ravnina" fra USSR's udenrigshandelsministerium, Bairam-Ali-distriktet , Mary-regionen | 15.09 . 1948 | [HS 48] |
73 | Dzhibgashvili Georgy Grigorievich | 1898 - ???? | Formand for den kollektive gård "Leninis anderdzi" i Lagodekhi-distriktet i den georgiske SSR | 03.05 . 1949 | [HS 49] |
74 | Djibouti Eteri Shalvovna | slægt. 1932 | Kollektiv landmand på den kollektive gård opkaldt efter Beria i Chokhatauri-distriktet i den georgiske SSR | 23.07 . 1951 | [HS 50] |
75 | Jidebayeva Nurila | 1922 - ???? | Link kollektiv gård "Dzhanalyk" Taldy-Kurgan-distriktet i Taldy-Kurgan-regionen | 20.05 . 1949 | [HS 51] |
76 | Djijavadze Aisha Memedovna | 1911-2005 | Kollektiv bonde på den kollektive gård opkaldt efter Stalin fra Khutsuban Village Council i Kobuleti-distriktet i Adsjariens autonome sovjetiske socialistiske republik | 29.08 . 1949 | [HS 52] |
77 | Jijavadze Aisha Kezetovna | 1904 - ???? | Link Kollektiv Farm opkaldt efter Stalin, Kobuleti Distrikt , Adjara Autonome Socialistiske Sovjetrepublik | 21.02 . 1948 | [HS 53] |
78 | Jijavadze Guli Khusainovna | slægt. 1930 | Kollektiv bonde på den kollektive gård opkaldt efter Stalin fra Khutsuban Village Council i Kobuleti-distriktet i Adsjariens autonome sovjetiske socialistiske republik | 29.08 . 1949 | [HS 54] |
79 | Dzhidzhelava Venera Maksimovna | slægt. 1927 | Kollektiv landmand fra den kollektive gård "Ingiri" i Zugdidi-distriktet i den georgiske SSR | 29.08 . 1949 | [HS 55] |
80 | Dzhizhelava Konstantin Filippovich | 1910 - ???? | Link kollektiv gård opkaldt efter Beria, Teklat landsbyråd , Tskhakaevsky-distriktet, georgisk SSR | 21.02 . 1948 | [HS 56] |
81 | Dzhidzhelava Levan Spiridonovich | 1886 - ???? | Link kollektiv gård opkaldt efter Rustaveli, Sukhumi-distriktet , Abkhaz ASSR | 06.10 . 1950 | |
82 | Dzhizhelava Shota Fedorovich | 1927 - ???? | Brigadeleder fra den kollektive gård opkaldt efter Rustaveli, Sukhumi-distriktet i Abkhaz ASSR | 06.10 . 1950 | [HS 57] |
83 | Jikia Valerian Nikolaevich | 1920 - ???? | Sekretær for Gulripsh -distriktskomitéen for Kommunistpartiet (bolsjevikkerne) i Georgien, Abkhaz ASSR | 19.04 . 1951 | [HS 58] |
84 | Jinjaradze Guli Osmanovna | 1920 - ???? | Kollektiv landmand på den kollektive gård opkaldt efter Molotov, Kobuleti-distriktet , Adjara ASSR | 29.08 . 1949 | [HS 59] |
85 | Dzhinjaradze Meriko Mamudovna | 1928 - ???? | Kollektiv bonde af den kollektive gård opkaldt efter avisen "Komunist" fra Kobuleti-distriktet i Adjara ASSR | 29.08 . 1949 | [HS 60] |
86 | Dzhincharadze Makvala Tevratovna | slægt. 1937 | Kollektiv bonde af den kollektive gård opkaldt efter Stalin i landsbyen Bobokvati, Kobuleti-distriktet , Adjara ASSR | 07.03 . 1960 | |
87 | Dzhincharadze Nadya Muradovna | slægt. 1942 | Teavler fra den kollektive gård i landsbyen Tskhavroka, Kobuleti-distriktet , Adjara ASSR | 12.12 . 1973 | [HS 61] |
88 | Dzhincharadze Tevrad Osmanovich | 1912 - ???? | Link kollektiv gård opkaldt efter Molotov, Kobuleti-distriktet , Adjara ASSR | 01.09 . 1951 | |
89 | Dzhikhvadze Alexander Sardionovich | 1902 - ???? | Kollektiv bonde af kollektiv gård i landsbyen Chikaani, Kvareli-distriktet , georgisk SSR | 02.04 . 1966 | |
90 | Dzhichonaya David Mikhailovich | 1912 - ???? | Formand for eksekutivkomiteen for Zugdidi District Council of Working People's Deputy, Georgian SSR | 21.02 . 1948 | |
91 | Jobava Romanoz Danilovich | 1904 - ???? | Formand for den kollektive gård opkaldt efter Rustaveli fra Sukhumi-regionen i Abkhaz ASSR | 06.10 . 1950 | [HS 62] |
92 | Jobava Chuchuli Antonovna | slægt. 1926 | Link kollektiv gård opkaldt efter Ketskhoveli Gali-distriktet i Abkhaz ASSR | 21.02 . 1948 | [HS 63] |
93 | Dzhodzhua Valentina Nikolaevna | slægt. 1928 | Kollektiv bonde på den kollektive gård opkaldt efter Beria fra Akhalsopels landsbyråd i Zugdidi-distriktet i den georgiske SSR | 29.08 . 1949 | [HS 64] |
94 | Dzhodzhua Lavrenty Erastovich | 1913 - ???? | Formand for Kolkhida-kollektivfarmen, Zugdidi-distriktet , georgisk SSR | 19.07 . 1950 | [HS 65] |
95 | Jojua Pasha Nestorovna | 1880 - ???? | Kollektiv bonde på den kollektive gård opkaldt efter Beria fra Akhalsopels landsbyråd i Zugdidi-distriktet i den georgiske SSR | 29.08 . 1949 | [HS 66] |
96 | Jojua Eteri Elizbarovna | 1924 - ???? | Kollektiv bonde på den kollektive gård opkaldt efter Beria fra Akhalsopels landsbyråd i Zugdidi-distriktet i den georgiske SSR | 19.07 . 1950 | [HS 67] |
97 | Jola Ivan Trifonovich | slægt. 20.01.1929 | Brigadeleder af murere af den mobile mekaniserede kolonne nr. 1 af trusten "Chernigovselstroy" fra Ministeriet for Landbrugskonstruktion af den ukrainske SSR, by. Chernihiv | 07.05 . 1971 | |
98 | Joldaspaev Musalim | 1895 - 11.1965 | Senior brudgom fra den kollektive gård "Lenin's Way" i Vishnevsky-distriktet i Akmola-regionen | 23.07 . 1948 | [HS 68] |
99 | Jolia Elizbar Pavlovich | 1894 - ???? | Formand for den kollektive gård opkaldt efter Beria Gali-distriktet i den abkhasiske ASSR | 21.02 . 1948 | [HS 69] |
100 | Jolia Erast Dzharuevich | 1894 - ???? | Link kollektiv gård opkaldt efter Beria Gali-distriktet i den abkhasiske ASSR | 21.02 . 1948 | [HS 70] |
101 | Jorbenadze Sasha Tarielovna | 1913 - ???? | Link kollektiv gård opkaldt efter Dzerzhinsky Lanchkhutsky-distriktet i den georgiske SSR | 01.11 . 1951 | |
102 | Jragatspanyan Hakob Nikolaevich | 1908 - ???? | Link kollektiv gård "Spartak" Nor-Bayazet-regionen i den armenske SSR | 02.02 . 1948 | [HS 71] |
103 | Dzhugan Anna Tikhonovna | slægt. 01/07/1942 | Mælkepige fra den kollektive gård "Druzhba" i Poltava-distriktet i Poltava-regionen | 06.09 . 1973 | [HS 72] |
Dzhulai Nadezhda Savelievna [2] | 03/03/1929 - 02/06/2019 | Link kollektiv gård "Kommunar" Veselinovsky-distriktet i Nikolaev-regionen | 23.04 . 1949 | ||
104 | Julumov Maksut | slægt. 1927 | Sorter af skind fra Ural kødpakkeriet under Ministeriet for kød- og mejeriindustrien i den kasakhiske SSR, Ural-regionen | 17.03 . 1981 | |
105 | Dzhulbaev Rustam | 1914 - ???? | Formand for Bulk Breakers ved Mine nr. 4 i Sulyuktaugol Mine Administration af Kirgizugol Trust under USSR Ministeriet for Kulindustri, Osh-regionen | 26.04 . 1957 | [HS 73] |
106 | Dzhumabaev Alakhun | 16.02.1896 - 1976 | Formand for den kollektive gård "Kyzyl-Shark" i Karasu-distriktet i Osh-regionen | 20.03 . 1951 | [HS 74] |
107 | Dzhumabaev Meli | slægt. 1922 | Link kollektiv gård "Kzyl-Askar" Komsomolsky-distriktet i Samarkand-regionen | 12.07 . 1949 | |
108 | Jumabaev Mirzaraim | slægt. 1932 | Skraberdriver af Andijanvodstroy trust, Andijan-regionen | 08.04 . 1971 | |
109 | Dzhumabaev Khaidar | slægt. 1927 | Formand for den kollektive gård "Khakikat" i Syr-Darya-distriktet i Tashkent-regionen | 07.05 . 1951 | |
110 | Djumabaeva Anakyz | slægt. 10/10/1929 | Formand for den kollektive gård opkaldt efter Frunze, Leninsky-distriktet , Osh-regionen | 10.02 . 1975 | [HS 75] |
111 | Dzhumabayeva Muttihon | 1934-1973 | Formand for den kollektive gård opkaldt efter Sverdlov, Markhamat-distriktet , Andijan-regionen | 11.01 . 1957 | |
112 | Dzhumabekov Idris | 25/06/1926 - 10/10/2007 | Direktør for statsfarmen "Zhenis" Zhanaarkinsky-distriktet i Karaganda-regionen | 08.04 . 1971 | [HS 76] |
113 | Dzhumabekov Seydilda | 1900 - ???? | Kvæg i Kommunar-kollektivfarmen, Sary-Suu-distriktet, Dzhambul-regionen | 12.07 . 1949 | |
114 | Dzhumabekov Sherimbek | 1900-1964 | Senior hyrde fra Karakul-statsgården "Syutkentsky" fra Ministeriet for Statsfarme i USSR, Chardarinsky-distriktet i Sydkasakhstan-regionen | 01.12 . 1949 | [HS 77] |
115 | Dzhumagaliev Imangali | 1903 -? | Formand for den kollektive gård "Kusem" Urdinsky-distriktet i Vest-Kasakhstan-regionen | 23.07 . 1948 | [HS 78] |
116 | Dzhumagulov Tleush | 1890 - ???? | Leder af gården på den kollektive gård opkaldt efter Lenin, Dzhangalinsky-distriktet , Vest-Kasakhstan-regionen | 23.07 . 1948 | |
117 | Dzhumadylova Maria | 1927 - 03/07/2010 | Link kollektiv gård opkaldt efter Kuibyshev, Pokrovsky-distriktet , Issyk-Kul-regionen | 15.02 . 1957 | [HS 79] |
118 | Dzhumaev Anna | 1914 - ???? | Formand for den kollektive gård "Kyzyl-Karavan" Bayram-Ali-distriktet i Mary-regionen | 11.06 . 1949 | [HS 80] |
119 | Jumaev Sapar | 14/12/1918 - 07/1991 | Formand for den kollektive gård opkaldt efter Karl Marx Kolkhozabad-distriktet i Tajik SSR | 10.12 . 1973 | [HS 81] |
120 | Jumaev Tangri | 1914 - ???? | Formand for traktorbrigaden for den første Karakul MTS i Bukhara-regionen | 11.01 . 1957 | |
121 | Dzhumaeva Ogulgeldy | 1913-1977 | Formand for den kollektive gård opkaldt efter Kalinin, Kerkinsky-distriktet , Turkmensk SSR | 30.04 . 1966 | [HS 82] |
122 | Dzhumaklychev Rejep | 1895 - ???? | Formand for den bolsjevikiske kollektive gård, Kunya-Urgench-distriktet, Tashauz-regionen | 05.04 . 1948 | [HS 83] |
123 | Dzhumakov Yakshibay | 1921 - ???? | Link kollektiv gård opkaldt efter Telman, Telman-distriktet , Tashauz-regionen | 14.02 . 1957 | [HS 84] |
124 | Dzhumaliev Kuben | 1900 - ???? | Leder af hesteavl på den kollektive gård "Rodina" i Novobogatinsky- distriktet i Guryev-regionen | 23.07 . 1948 | |
125 | Dzhumaliyeva Muminat Jamal kyzy | 1926 - 03/01/1967 | Link kollektiv gård "Zarbachi" Belokansky-distriktet i Aserbajdsjan SSR | 01.07 . 1949 | |
126 | Jumanazarov Allabergen | 1899 - ???? | Formand for produktivitetsrådet for den kollektive gård opkaldt efter Telman, Ilyalinsky-distriktet , Tashauz-regionen | 30.06 . 1950 | |
127 | Jumanazarov kosak | slægt. 1935 | Link kollektiv gård opkaldt efter Molokov, Turtkul-distriktet , Kara-Kalpak ASSR | 11.01 . 1957 | |
128 | Jumanazarov Mukhamedkul | 1911 - ???? | Førstesekretær for Kitab -distriktsudvalget i Usbekistans kommunistiske parti, Kashka-Darya-regionen | 11.01 . 1957 | |
129 | Jumanbaev Ablyamat | 1909 - ???? | Senior hyrde fra Karakul-statsgården "Talasskiy" fra Ministeriet for Statsfarme i USSR, Talas-distriktet i Dzhambul-regionen | 01.12 . 1949 | [HS 85] |
130 | Jumaniyazov Artykbay | slægt. 1927 | Link kollektiv gård "Kyzyl-Yulduz" Kunya-Urgench-distriktet, Tashauz-regionen | 30.06 . 1950 | [HS 86] |
131 | Jumaniyazov geder | 1929 - ???? | Formand for den kollektive gård opkaldt efter Telman, Ilyalinsky-distriktet , Tashauz-regionen | 30.06 . 1950 | [HS 87] |
132 | Dzhumataev Nurmakhambet | 1919 - ???? | Formand for den komplekse brigade i Abai mobile mekaniserede kolonne nr. 2506 af Chimkentselstroy-tilliden til landbrugsministeriet i den kasakhiske SSR, Chimkent-regionen | 07.05 . 1971 | [HS 88] |
133 | Dzhumutia Saramida Rozanovna | 1923 - ???? | Link kollektiv gård opkaldt efter Lenin Okumsky landsbyråd i Gali-distriktet i Abkhaz ASSR | 29.08 . 1949 | [HS 89] |
134 | Junusov Nietkali | 1904-1965 | Senior hyrde fra den kollektive gård opkaldt efter Kuibyshev, Urdinsky-distriktet , Vest-Kasakhstan-regionen | 22.10 . 1949 | [HS 90] |
135 | Juraev Abdurakhman | 1918 - ???? | Formand for den kollektive gård opkaldt efter den XXII partikongres i Namangan-distriktet i Namangan-regionen | 10.12 . 1973 | |
136 | Juraev Uzakbai | 1883 - ???? | Link kollektiv gård "Yangi-Gairat" Shurchinsky-distriktet i Surkhan-Darya-regionen | 19.03 . 1947 | [HS 91] |
137 | Juraev Khaidar | 1911 - ???? | Formand for Zarafshan-kollektivfarmen, Gijduvan-distriktet , Bukhara-regionen | 01.03 . 1965 | |
138 | Juraeva Bulma | slægt. 1935 | Spinner ved Tashkent Textile Mill under Ministeriet for Letindustri i den usbekiske SSR | 05.04 . 1971 | |
139 | Dzhurdzhikov Taji | 1906 - ???? | Formand for den kollektive gård opkaldt efter Telman, Leninsky-distriktet , Tashauz-regionen | 21.07 . 1950 | [HS 92] |
140 | Dzhus Nina Pavlovna | slægt. 10/08/1936 | Svinefarm fra statsgården "Kiev" i Kiev-Svyatoshinsky-distriktet i Kiev-regionen | 14.12 . 1984 | |
141 | Dzhusmambetov Kadyraly | 1882-1972 | Senior hyrde fra Zhenish-kollektivfarmen, Aktalinsky-distriktet , Tien Shan-regionen | 29.07 . 1949 | [HS 93] |
142 | Dzhusubaliev Baltabay | 1875-1965 | Senior hyrde fra den kollektive gård "Dyurbeldzhin" Aktalinsky-distriktet i Tien Shan-regionen | 15.09 . 1948 | [HS 94] |
143 | Dzhusupov Bilal | 1925 - ???? | Hyrde fra den kollektive gård opkaldt efter Stalin, Kochkor-distriktet , Tien Shan-regionen | 15.02 . 1957 | [HS 95] |
144 | Dzhusupov Zhylkibai Kairgeldinovich | 11/01/1933 - 06/02/2008 | Traktorfører af Ozerny-statsgården, Zhelezinsky-distriktet , Pavlodar-regionen | 19.04 . 1967 | |
145 | Dzabiradze David Beglarovich | 1913 - ???? | Formand for eksekutivkomiteen for Zestafon -distriktsrådet for arbejderfolks deputerede i den georgiske SSR | 09.08 . 1949 | [HS 96] |
146 | Dzadzamiya Varlam Melitonovich | 11/11/1916 - ???? | Sekretær for Sukhumi Regional Committee for Kommunistpartiet (bolsjevikkerne) i Georgien, Abkhaz ASSR | 03.05 . 1949 | [HS 97] |
147 | Dzadzamiya Natela Isidorovna | slægt. 1929 | Kollektiv bonde på den kollektive gård opkaldt efter Stalin i Tsalenjikha-distriktet i den georgiske SSR | 05.07 . 1951 | |
148 | Dzadzua Mirian Dianozovich | 1922 - ???? | Link kollektiv gård "Leninis Anderdzi" i Gali-distriktet i den abkhasiske ASSR | 21.02 . 1948 | [HS 98] |
149 | Dzamashvili Archil Vasilievich | 1926 - ???? | Mester af højovnsbutikken på det transkaukasiske metallurgiske anlæg opkaldt efter I.V. Stalin, bjerge. Rustavi georgisk SSR | 28.05 . 1960 | [HS 99] |
150 | Dzamukashvili Ivan Begievich | 1903 - ???? | Link kollektiv gård "Kurdzen tavtavi" Telavi-regionen i den georgiske SSR | 09.08 . 1949 | |
151 | Zandzawa Jogo Bardzikievich | 1890 - ???? | Link kollektiv gård opkaldt efter Stalin Gali-distriktet i Abkhaz ASSR | 21.02 . 1948 | [GS 100] |
152 | Dzgoev Eruslan Yelamurzaevich | 1935 - ???? | Forbindelse til den mekaniserede forbindelse til den kollektive gård "Kaukasus" i Kirovsky-distriktet i den nordossetiske autonome sovjetiske socialistiske republik | 08.04 . 1971 | [HS 101] |
153 | Dzgoev Shamil Kiltsykoevich | 1911-1985 | Link kollektiv gård opkaldt efter Kirov Prigorodny-distriktet i den nordossetiske autonome sovjetiske socialistiske republik | 09.03 . 1948 | |
154 | Dzerzhinsky Ivan Ignatievich | 15/09/1925 - 02/02/1995 | Direktør for statsgården "Yakhimovshchina" Molodechno-distriktet , Minsk-regionen | 12.12 . 1973 | [HS 102] |
155 | Dzibelashvili Gigo Georgievich | 1902 - ???? | Forbindelse til vinbrugsstatsgården i Gurjaani-vingården under Ministeriet for Fødevareindustri i USSR, Gurjaani-regionen i den georgiske SSR | 04.09 . 1950 | [HS 103] |
156 | Dzigua Kala Kegutsaevich | 1901 - ???? | Brigadeleder fra den kollektive gård opkaldt efter Makharadze fra Gali-distriktet i Abkhaz ASSR | 21.02 . 1948 | [HS 104] |
157 | Dzidziguri Mitrofan Simonovich | 1902 - ???? | Formand for den kollektive gård opkaldt efter Stalin Abashsky-distriktet i den georgiske SSR | 21.02 . 1948 | [HS 105] |
158 | Dzneladze Vasily Romanovich | 01/01/1919 - 10/03/2003 | Direktør for Gagra avlsstatsgård, Abkhaz ASSR | 27.12 . 1976 | [HS 106] |
159 | Dziuba Maria Sevastyanovna | slægt. 1932 | Link kollektiv gård "Dawn of communism" Novoarkhangelsk-distriktet i Kirovograd-regionen | 23.06 . 1966 | |
160 | Dziuba Pavel Denisovich | 1888 - ???? | Brigadeleder for Chernorudetsky- roe-sovkhoz fra Ministeriet for Fødevareindustri i USSR, Ruzhinsky-distriktet i Zhytomyr-regionen | 30.04 . 1948 | |
161 | Dziuba Sergey Platonovich | 10/07/1925 - 14/12/1996 | Brigadier Khutor-Mikhailovsky af sporafstanden for den sydvestlige jernbane, Sumy-regionen | 04.05 . 1971 | [HS 107] |
162 | Dzyuba Feodosy Ignatievich | 05/01/1914 - ???? | Førstesekretær for Izmail -distriktsudvalget for Ukraines kommunistiske parti, Odessa-regionen | 23.06 . 1966 | |
163 | Dzyuby Praskovya Maksimovna | 09/02/1910 - 28/08/2002 | Link kollektiv gård opkaldt efter Stalin Ruzhichnyansky -distriktet i Kamenetz-Podolsk-regionen | 16.02 . 1948 | [HS 108] |
164 | Dzyabenko Vasily Vasilievich | 21/10/1931 - 27/11/2016 | Formand for den mekaniserede kontrolkolonne "Ukrgazstroy" af Ministeriet for Gasindustri i USSR, Poltava-regionen | 14.10 . 1967 | [HS 109] |
165 | Dianov Mikhail Ivanovich | 06/03/1915 - 22/03/2006 | Formand for den kollektive gård "Rusland" Spassky-distriktet i Ryazan-regionen | 08.01 . 1960 | [HS 110] |
166 | Dianova Valentina Ivanovna | 28/02/1928 - 10/12/2006 | Link kollektiv gård opkaldt efter den røde hær i Kolomna-distriktet i Moskva-regionen | 19.02 . 1948 | [HS 111] |
167 | Dianosashvili Temuraz Terentievich | 1926 - ???? | Link Collective Farm opkaldt efter Ordzhonikidze, Dima Village Council, Mayakovsky District , Georgian SSR | 09.08 . 1949 | [HS 112] |
168 | Dibrova Vasily Antonovich | 03.1909 - 1994 | Agronom fra den kollektive gård "Komsomolets" Pavlovsky-distriktet i Krasnodar-territoriet | 10.02 . 1949 | [HS 113] |
169 | Dibrova Nikita Yakovlevich | 1909 - ???? | Formand for den kollektive gård opkaldt efter Karl Marx, Kryzhopolsky-distriktet , Vinnitsa-regionen | 26.02 . 1958 | |
170 | Divaev Rashit Mansurovich | 01/12/1929 - 09/07/2010 | Chefagronom for Oktyabr-kollektivfarmen, Aurgazinsky-distriktet , Bashkir ASSR | 08.04 . 1971 | [HS 114] |
171 | Didarbekova Nauzhan | 1907 - 1996 | Link kollektiv gård "Kok-Uzeek" Sverdlovsk-distriktet i Dzhambul-regionen | 28.03 . 1948 | [HS 115] |
172 | Dide Anna Dementievna | 03/06/1924 - 20/11/2013 | Svinefarm fra statsfarmen opkaldt efter Kirov, Tselinograd-distriktet , Tselinograd-regionen | 22.03 . 1966 | [HS 116] |
173 | Didenko Vasily Ivanovich | slægt. 1924 | Arbejder ved Zaprudny -anlægget af elektrovakuumanordninger fra ministeriet for elektronisk industri i USSR, Moskva-regionen | 26.04 . 1971 | |
174 | Didenko Vladimir Petrovich | 15/04/1925 - 26/01/2002 | Togekspeditør af Krivoy Rog-grenen af den stalinistiske jernbane, Dnepropetrovsk-regionen | 01.08 . 1959 | [HS 117] |
175 | Didenko Galina Ivanovna | 18/06/1934 - 26/09/2020 | Fjerkræhus fra statens avlsanlæg opkaldt efter Chkalov, Yasinovatsky-distriktet , Donetsk-regionen | 08.04 . 1971 | [HS 118] |
176 | Didenko Stepan Yakovlevich | 01/06/1914 - 13/04/1991 | Senior blomstrende operatør af Magnitogorsk jern- og stålværker i Chelyabinsk Economic Council | 19.07 . 1958 | [HS 119] |
177 | Didenko Teklya Timofeevna | 1921 - ???? | Arbejder på statsfarmen opkaldt efter Beria fra USSR's landbrugsministerium, Tsalenjikha-regionen i den georgiske SSR | 05.07 . 1949 | [HS 120] |
178 | Didkovsky Vasily Dmitrievich | 1905 - 11.1977 | Formand for Luch Vostoka-kollektivfarmen, Ili-distriktet , Alma-Ata-regionen | 29.03 . 1958 | |
179 | Didovich Ustinya Efimovna | 1911 - ???? | Link frødyrkende statsgård opkaldt efter Kirov fra ministeriet for statsgårde i USSR, Dobropolsky-distriktet i Stalin-regionen | 14.05 . 1949 | [HS 121] |
180 | Didok Vasily Danilovich | 05/05/1930 - 05/10/2006 | Formand for skibsbyggere af anlægget opkaldt efter 61 Communards fra USSR Ministeriet for skibsbygningsindustrien, Nikolaev-regionen | 18.02 . 1975 | [HS 122] |
181 | Diduk Boris Pavlovich | slægt. 1940 | Formand for kontaktsvejsekomplekset "Sever-1" af den specialiserede installations- og idriftsættelsesafdeling for svejseudstyr nr. 40 af Glavsibtruboprovodstroy fra Ministeriet for Byggeri af Olie- og Gasindustrivirksomheder i USSR, Yamalo-Nenets Autonome Okrug | 22.05 . 1987 | [HS 123] |
182 | Diduk Eva Petrovna | 30/05/1900 - 11/09/1964 | Link kollektiv gård opkaldt efter Kirov , Staro-Sinyavsky-distriktet, Khmelnytsky-regionen | 26.02 . 1958 | [HS 124] |
183 | Didyk Ekaterina Antonovna | 1909 - ???? | Zvenevaya fra Uzinsky roe-sovkhoz fra Ministeriet for Fødevareindustri i USSR, Kiev-regionen | 30.04 . 1948 | |
184 | Didyk Lidia Alexandrovna | 08/08/1934 - 22/12/2012 | Leder af mælkebedriften på den kollektive gård opkaldt efter Kalinin, Kotovsky-distriktet , Odessa-regionen | 08.04 . 1971 | [HS 125] |
185 | Diev Grigory Alekseevich | 1926-1966 | Minemaskineoperatør ved mine nr. 23 i trusten "Leningugol" fra Coal Industry Administration i den kasakhiske SSR, Karaganda-regionen | 29.06 . 1966 | [HS 126] |
Dika Maria Stepanovna [3] | 31/05/1928 - 27/04/2007 | Link kollektiv gård "Stalin's Way" Strusovsky- distriktet, Ternopil-regionen | 26.02 . 1958 | [HS 127] | |
186 | Dikarev Alexey Andreevich | 30/03/1928 - 17/03/1976 | Formand for forsøgsgården i Orenburg Research Institute of Dairy and Meat Cattle Breeding | 22.03 . 1966 | [HS 128] |
187 | Dikiy Fyodor Matveevich | 06/05/1916 - 20/07/1993 | Formand for den kollektive gård opkaldt efter Dimitrov, Moskalensky-distriktet , Omsk-regionen | 22.03 . 1966 | [HS 129] |
188 | Dikun Sergey Nikolaevich | 30/06/1922 - 11/07/1978 | Førstesekretær for Shklovsky -distriktsudvalget for Hvideruslands kommunistiske parti, Mogilev-regionen | 08.04 . 1971 | |
189 | Dikushin Vladimir Ivanovich | 08/08/1902 - 01/12/1979 | Chefdesigner for det eksperimentelle forskningsinstitut for metalskærende værktøjsmaskiner, akademiker ved USSR Academy of Sciences , bjerge. Moskva | 13.03 . 1969 | [HS 130] |
190 | Dilenyan Asya Yakovlevna [4] | 1928-1993 | Link kollektiv gård "Ashkhadank" i Anapa-distriktet i Krasnodar-territoriet | 11.07 . 1950 | |
191 | Dildabekova Ultai [5] | 1929-1984 | Link kollektiv gård "Pahta-Aral" Ilyichevsk - distriktet i Sydkasakhstan-regionen | 27.05 . 1948 | [HS 131] |
192 | Dildebekov skabelon | 1923-1987 | Direktør for statsgården "Bolsjevik" i Kirovsky-distriktet i Chimkent-regionen | 24.12 . 1976 | |
193 | Dimitrov Nikolai Fyodorovich | 25/03/1925 - 28/11/1997 | Formand for den komplekse brigade af den kollektive gård opkaldt efter Lenin Chernyshkovsky-distriktet i Volgograd-regionen | 08.04 . 1971 | [HS 132] |
194 | Dimitrov Pavel Dmitrievich | 1912 - ???? | Minearbejder nr. 1-bis "Krivorozhye" af trusten "Kadievugol" fra Ministeriet for Kulindustri i den ukrainske SSR, Voroshilovgrad-regionen | 26.04 . 1957 | |
Dimova Anna Vasilievna [6] | 19/12/1928 - 12/11/2010 | Arbejder ved Khetsersky-statsgården i USSR's landbrugsministerium, Zugdidi-regionen i den georgiske SSR | 31.07 . 1950 | [HS 133] | |
195 | Dingov Georgy Mikhailovich | 1907 - ???? | Link kollektiv gård opkaldt efter Shaumyan, bjerge. Kizlyar, Grozny-regionen | 12.07 . 1950 | [HS 134] |
196 | Dinislamov Abusha | 1934-1997 | Irrigator af statsgården opkaldt efter CPSU's XXII kongres , Kazalinsky-distriktet , Kzyl-Orda-regionen | 22.02 . 1982 | |
197 | Dinkov Vasily Alexandrovich | 25/12/1924 - 25/06/2001 | Minister for gasindustrien i USSR, bjerge. Moskva | 24.12 . 1984 | [HS 135] |
198 | Diordiev Vladimir Stepanovich | 18/08/1912 - ???? | Direktør for Konstantinovsky Metallurgical Plant opkaldt efter Frunze fra Stalinist Economic Council | 19.07 . 1958 | [HS 136] |
199 | Dirks Martyn Martynovich | 08/08/1928 - 08/04/2006 | Direktør for Tokushinsky-statsgården, Bishkul- distriktet , Nordkasakhstan-regionen | 08.04 . 1971 | [HS 137] |
200 | Dityuk Vladimir Avramovich | 17/11/1935 - 17/02/2016 | Formand for den kollektive gård "Kolutonsky" i Marinovsky- distriktet i Tselinograd-regionen | 24.12 . 1976 | [HS 138] |
201 | Dikhanbaev Kazhymukhan | slægt. 1938 | Kombinere operatør af den kollektive gård opkaldt efter Krupskaya, Narynkol-distriktet , Alma-Ata-regionen | 13.12 . 1972 | |
202 | Dikhtyar Irina Kharitonovna | slægt. 1925 | Zvenevaya fra Kapitanovsk-roefarmen fra Ministeriet for Fødevareindustri i USSR, Novomirgorodsky-distriktet i Kiev-regionen | 30.04 . 1948 | |
203 | Dikhtyar Evdokia Petrovna | 1914 - ???? | Link kollektiv gård opkaldt efter Shevchenko, Shpolyansky-distriktet , Kiev-regionen | 06.05 . 1948 | |
204 | Dikhtyar Fedor Ivanovna [7] | 16/12/1914 - 25/03/1987 | Link kollektiv gård "16. partikongres" Nekhvoroshchansky- distriktet i Poltava-regionen | 16.02 . 1948 | [HS 139] |
205 | Dicheskul Dmitry Alexandrovich | 22/01/1926 - 25/04/2004 | Chefingeniør for Perm Engine Building Plant opkaldt efter Ya. M. Sverdlov fra USSR's luftfartsministerium | 26.04 . 1971 | [HS 140] |
Navigationstabel | |
---|---|
"D" | Dabaev - Deshunin |
Dzhabarov - Dicheskul | |
Dlimbetov - Doshchechkin | |
Dragavtsev — Dyachenko |
Heroes of Socialist Labour på webstedet " Heroes of the country "
Helte fra socialistisk arbejde | ||
---|---|---|