Chongkuanyou | |
---|---|
Tseung Kwan O Linehong kong metro | |
| |
Åbning af den første side | 2002 |
Længde, km | 12.3 |
Antal stationer | otte |
Rejsetid, minutter | femten |
Gennemsnitlig daglig passagertransport, tusinde mennesker/dag | 337.000 (efterår 2014) [1] |
Elektrodepot | Chongkuanyou (LOHAS Park) |
Chongkuanyou-linjen (Tseung Kwan O Line, 將軍澳綫) er en af de ti linjer i Hong Kong Metro , det travleste offentlige transportsystem i byen. Det løber fra North Point området på den nordøstlige kyst af Hong Kong Island ( East District ) til Chongkuanyou og LOHAS Park områderne i Sai Kung County i New Territories . Chongkuanyou-linjen åbnede den 4. august 2002, har en længde på 12,3 km (sporvidde - 1432 mm), otte stationer, den gennemsnitlige rejsetid er 15 minutter. På skematiske kort er MTR angivet i magenta-violet . Linjen driver elektriske tog Rotem EMU (K-Train) af koreansk-japansk produktion og Metro Cammell EMU (M-Train) af britisk produktion [2] . Alle strækningens stationer er udstyret med perronskydedøre [3] .
Chongkuanyou-linjen blev først planlagt i 1981 for at forbedre transportforbindelserne til den nye by Chongkuanyou . Det var planlagt at udvide Kwuntong -linjen fra Lamthin-stationen under opførelse mod de nye boligkvarterer i Cheongkuanyou. Omkostningerne ved byggeriet blev anslået til 3 milliarder Hong Kong dollars. I 1985 godkendte Hong Kong-regeringen et projekt for en 7-kilometer linje fra Lamthin Station til Cheongkuanyou Station. Ifølge planen skulle byggeriet begynde i 1992 og være afsluttet i 1996, men i august 1990 aflyste MTR Corporation dette projekt.
I 1993 genfremsatte MTR Corporation Chongkuanyou-linjeprojektet, som blev godkendt af regeringen den 20. oktober 1998. Konstruktion af linjen, anslået til 18 milliarder løb. dollars, begyndte i april 1999. En hjælpesektion mellem Quarry Bay og North Point stationer åbnede i september 2001, og en udvidet sektion til Chongkuanyou New Town åbnede i august 2002. Linjen mellem North Point og Polam stationer var 10,7 km lang og havde fem mellemstationer. Det inkluderede i sin sammensætning sektionen under bugten , bygget i 1989 og tidligere tilhørende Kwang Tong-linjen. Selve Kunthong-linjen blev udvidet til Yauthon- og Thiukinlen-stationerne og smeltede sammen med Chengkuanyou-linjen ved denne sektion. I 2006-2009 blev en ny station LOHAS Park [2] [4] [5] bygget ved siden af Chongkuanyou-depotet .
Polam Station
Chongkuanyou station
Thiukinlan Station
Hanhow Station
Chongkuanyou-linjen forbinder North Point-området og den nye by Chongkuanyou , der løber mellem Quarry Bay- og Yauthon-stationerne under Victoria Harbour -gulvet via Eastern Harbor Crossing - tunnelen . Fra Yauthon Station går linjen gennem Black Hill Tunnels og ankommer til Thiukinlan Station. Efter Chongkuanyou station opdeles linjen i to, hvor den ene sektion går nordpå til Poulam Station og den anden mod syd til LOHAS Park Station . Der er et depot ved LOHAS Park-stationen, der betjener linjens rullende materiel [6] [7] .
Før konstruktionen af grenlinjen til LOHAS Park-stationen gik hele Chongkuanyou-linjen gennem tunneler (i modsætning til andre linjer i Hong Kong Metro har den ikke sektioner, der løber gennem viadukter ). Efter åbningen af sektionen til LOCHAS Park dukkede to små sektioner op på linjen, placeret på jordens overflade. Da linjen deler sig, er den relativt sværere at styre sammenlignet med andre metrolinjer. 2/3 af togene går mellem Poulam og North Point stationer, på strækningen mellem LOHAS Park og North Point kører togene kun i myldretiden. Resten af tiden betjenes LOHAS Park-sektionen kun af tog til Thiukinlen-stationen med 12-minutters intervaller (passagerer, der rejser på denne sektion og ønsker at fortsætte deres rejse, skal skifte ved stationerne Chengkuanyou og Thiukinlen).
I løbet af morgenens spidsbelastningstider er der 15 tog på Chongkuanyou-linjen, der kører hvert 2,5 minut.
LOHAS Park Station
Yauthon Station
Thiukinlan Station
Polam Station
Der er planer om at bygge Tamar-stationen i Admiralitetsområdet , som vil være et knudepunkt mellem de udvidede Chongkuanyou- og Tongchun- linjer .
På tværplatformsstationerne North Point og Quarry Bay kan du overføre til Island -linjen , ved Yau Thon- og Thiukinlen -stationerne - til Kun Thon -linjen [2] . Yauthon, Polam og LOHAS Park stationer ligger på overfladen, men er helt indhegnet for at minimere støj i forhold til de omkringliggende boligområder. Resten af stationerne og sporene er under jorden.
Ingen. | Navn | Beliggenhed | Åbning | Linjeskift |
---|---|---|---|---|
en | North Point (北角) | North Point ( det østlige distrikt ) | 27. september 2001 | Ø |
2 | Quarry Bay (鰂魚涌) | Quarry Bay ( District East ) | 6. august 1989 | Ø |
3 | Yautong (Yau Tong, 油塘) | Yauthon ( Kunthong County ) | 4. august 2002 | Kunthong |
fire | Thiukinlen (Tiu Keng Leng, 調景嶺) | Thiukinlan (Sai Kung County ) | 18. august 2002 | Kunthong |
5 | Chongkuanyou (Tseung Kwan O, 將軍澳) | Chongkuanyou (Sai Kung County ) | 18. august 2002 | |
6 | Hang Hau (坑口) | Hanhow, Chongkuanyou ( Sai Kung County ) | 18. august 2002 | |
7 | Polam (Po Lam, 寶琳) | Polam, Chongkuanyou ( Sai Kung County ) | 18. august 2002 | |
otte | LOHAS Park (LOHAS Park, 康城) | LOHAS Park , Chongkuanyou (Sai Kung County ) | 26. juli 2009 |
LOHAS Park Station
Hanhow Station
North Point Station
Quarry Bay station
hong kong metro | |
---|---|
|