Verdensmesterskabet i junior curling 1999 | |
---|---|
1999 World Junior Curling Championships | |
By | Östersund ( Sverige ) |
Arena | Z-Hallen |
datoen | 20. - 28. marts 1999 |
Mænds vinder | Canada (9. titel) |
Finalist | Schweiz |
Kvinders vinder | Schweiz (1 titel) |
Finalist | Japan |
3. pladsen |
USA (mænd) Canada (kvinder) |
19982000 |
1999 World Junior Curling Championships ( eng. 1999 World Junior Curling Championships ) blev afholdt fra den 20. til 28. marts i Östersund ( Sverige ) på Z-Hallen arena samtidigt for herre- og kvindehold.
10 herre- og 10 damehold deltog i mesterskabet.
I mændenes turnering blev det canadiske hold mestre (9. gang i sin historie og 2. gang i træk) og besejrede det schweiziske hold i finalen. Bronzemedaljen blev vundet af det amerikanske hold, som besejrede Sverige i kampen om 3. pladsen.
I kvindernes turnering blev det schweiziske hold mestre (for første gang i sin historie) og besejrede det japanske hold i finalen. Team Canada vandt bronzemedaljer efter at have slået Sverige i kampen om 3. pladsen.
For første gang deltog det russiske kvindehold i mesterskabet.
I det første gruppespil spiller 10 hold mod hinanden i et round robin-system i én runde. Det sidst placerede hold går til den indledende kvalifikationsturnering året efter. De fire bedste hold fra gruppespillet går videre til anden etape, slutspillet , hvor de spiller efter det olympiske system : semifinaler, finale og kamp om 3. pladsen.
Land | Springe | Tredje | Sekund | Den første | Reservedele | Træner |
---|---|---|---|---|---|---|
England | Daniel Jaeggi | Andrew Reed | Thomas Yaggi | Christopher Smith | Duncan Edwards | Stephen Hinds |
Tyskland | Andreas Lang | Rainer Baiter | Sebastian Schweitzer | Stefan Klaiber | Jörg Engesser | |
Canada | John Morris | Craig Saville | Jason Young | Brent Laing | Andy Ormsby | Scott Taylor |
Norge | Thomas Berntsen | Thomas Löwold | Jan Oivind Hewitt | Peter Moe | Christopher Swe | Knut Ivar Moe |
USA | Andy Rose | Steve Jaixen | Kevin Jordan | Chris Becher | Scott Jordan | Ralph Rosa |
tjekkisk | Vit Nekovarik | Petr Sulc | Henry Kitzberger | Marek David | Karel Uger | Roger Gustaf Schmidt |
Schweiz | Christian Haller | Urs Eichhorn | Pascal Albertin | Ren‚ Kunz | Patrick Vuille | Jens Peasbergen |
Sverige | Patrick Hokansson | David Kallin | Thomas Wallentinson | Rickard Hogström | Jonas Johansson | Elisabeth Högström |
Skotland | David Murdoch | Duncan Fernie | Andrew Reid | Richard Woods | Jamie Kirk | Cat Brewster |
Japan | Hiroaki Kashiwagi | juni Nakayama | Kazuto Yanagizawa | Keita Yanagizawa | Takanori Ichimura | Glen Jackson |
Turneringstabel (position efter afslutningen af gruppespillet)
M | Land | en | 2 | 3 | fire | 5 | 6 | 7 | otte | 9 | ti | PÅ | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
en | Canada | * | 1:10 | 9:2 | 7:4 | 8:7 | 13:1 | 13:5 | 15:3 | 8:3 | 13:3 | otte | en |
2 | Schweiz | 10:1 | * | 5:6 | 5:4 | 7:8 | 5:4 | 8:3 | 10:3 | 5:3 | 9:3 | 7 | 2 |
3 | USA | 2:9 | 6:5 | * | 7:8 | 12:3 | 7:2 | 9:4 | 7:5 | 8:5 | 10:3 | 7 | 2 |
fire | Sverige | 4:7 | 4:5 | 8:7 | * | 7:4 | 8:3 | 7:4 | 7:6 | 7:6 | 10:9 | 7 | 2 |
5 | Skotland | 7:8 | 8:7 | 3:12 | 4:7 | * | 10:2 | 6:4 | 13:3 | 6:2 | 13:4 | 6 | 3 |
6 | Tyskland | 1:13 | 4:5 | 2:7 | 3:8 | 2:10 | * | 3:4 | 7:5 | 10:3 | 10:8 | 3 | 6 |
7 | Norge | 5:13 | 3:8 | 4:9 | 4:7 | 4:6 | 4:3 | * | 6:5 | 5:7 | 2:9 | 2 | 7 |
7 | tjekkisk | 3:15 | 3:10 | 5:7 | 6:7 | 3:13 | 5:7 | 5:6 | * | 7:6 | 11:9 | 2 | 7 |
9 | Japan | 3:8 | 3:5 | 5:8 | 6:7 | 2:6 | 3:10 | 7:5 | 6:7 | * | 9:4 | 2 | 7 |
ti | England | 3:13 | 3:9 | 3:10 | 9:10 | 4:13 | 8:10 | 9:2 | 9:11 | 4:9 | * | en | otte |
Hold | en | 2 | 3 | fire | 5 | 6 | 7 | otte | 9 | ti | i alt |
tjekkisk | en | 0 | en | 0 | 0 | 2 | 0 | en | 0 | x | 5 |
Norge | 0 | en | 0 | 0 | en | 0 | 2 | 0 | fire | x | otte |
Semifinaler | Finalen | |||||||||||||||||||||
en | Canada | 9 | ||||||||||||||||||||
fire | Sverige | 2 | ||||||||||||||||||||
en | Canada | 6 | ||||||||||||||||||||
2 | Schweiz | 2 | ||||||||||||||||||||
2 | Schweiz | 5 | ||||||||||||||||||||
3 | USA | fire | ||||||||||||||||||||
Kamp om 3. pladsen | ||||||||||||||||||||||
3 | USA | 7 | ||||||||||||||||||||
fire | Sverige | 5 | ||||||||||||||||||||
Placere | Hold | Og | PÅ | P |
---|---|---|---|---|
Canada | elleve | ti | en | |
Schweiz | elleve | otte | 3 | |
USA | elleve | otte | 3 | |
fire | Sverige | elleve | 7 | fire |
5 | Skotland | 9 | 6 | 3 |
6 | Tyskland | 9 | 3 | 6 |
7 | Norge | ti | 3 | 7 |
otte | tjekkisk | ti | 2 | otte |
9 | Japan | 9 | 2 | 7 |
ti | England | 9 | en | otte |
Land | Springe | Tredje | Sekund | Den første | Reservedele | Træner |
---|---|---|---|---|---|---|
Tyskland | Cornelia Stock | Barbara Geiger | Angelika Gforis | Stefanie Jost | Sandra Waldman | Suzanne Fink |
Canada | Marie France Laroche | Nancy Belanger | Marie-Eve Letourneau | Valerie Grenier | Veronique Gregoire | Camille Larouche |
Norge | Henriette Wang | Lynn Gitmark | Marianne Roervik | Camille Holt | Cathinka Ring Heger | Thormod Andreassen |
Rusland | Nina Golovchenko | Olga Zharkova | Anastasia Skultan | Anna Rubtsova | Elmira Gulyaeva | Olga Andrianova |
USA | Håber Schmitt | Nikki Baird | Katlyn Schmitt | Teresa Bahr | Amy Becher | Scott Baird |
Frankrig | Ode Besnier | Laura Mutazzi | Stephanie Jacquez | Sandrine Moran | Julie Berthet | |
Schweiz | Silvana Tirinzoni | Michel Knobel | Brigitte Shorey | Martina von Arx | Carmen Schäfer | Heinz Schmid |
Sverige | Matilda Mattsson | Kaisa Bergström | Lisa Lofskog | Jenny Hammarström | Lisa Håkansson | Jan-Olov Nessen |
Skotland | Kelly Wood | Lorna Wevers | Lindsey Wood | Janie Johnston | Jacqui Reid | Keith Prentice |
Japan | Akiko Kato | Yumie Hayashi | Ayumi Onodera | Ai Kobayashi | Shinobu Aota | Elaine Dagg-Jackson |
Leaderboard efter afslutningen af gruppespillet
M | Land | en | 2 | 3 | fire | 5 | 6 | 7 | otte | 9 | ti | PÅ | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
en | Canada | * | 6:5 | 8:5 | 7:5 | 7:4 | 6:7 | 9:6 | 5:3 | 12:1 | 5:7 | 7 | 2 |
2 | Schweiz | 5:6 | * | 9:5 | 2:8 | 5:4 | 8:6 | 7:4 | 11:5 | 10:4 | 8:4 | 7 | 2 |
3 | Sverige | 5:8 | 5:9 | * | 8:6 | 7:5 | 8:5 | 1:2 | 7:5 | 10:5 | 12:1 | 6 | 3 |
fire | Japan | 5:7 | 8:2 | 6:8 | * | 3:6 | 9:4 | 6:5 | 6:5 | 10:1 | 8:5 | 6 | 3 |
5 | Skotland | 4:7 | 4:5 | 5:7 | 6:3 | * | 10:2 | 6:8 | 9:7 | 6:5 | 8:6 | 5 | fire |
6 | USA | 7:6 | 6:8 | 5:8 | 4:9 | 2:10 | * | 10:5 | 9:6 | 10:3 | 11:4 | 5 | fire |
7 | Frankrig | 6:9 | 4:7 | 2:1 | 5:6 | 8:6 | 5:10 | * | 5:8 | 6:3 | 8:3 | fire | 5 |
otte | Norge | 3:5 | 5:11 | 5:7 | 5:6 | 7:9 | 6:9 | 8:5 | * | 5:4 | 10:4 | 3 | 6 |
9 | Tyskland | 1:12 | 4:10 | 5:10 | 1:10 | 5:6 | 3:10 | 3:6 | 4:5 | * | 6:4 | en | otte |
ti | Rusland | 7:5 | 4:8 | 1:12 | 5:8 | 6:8 | 4:11 | 3:8 | 4:10 | 4:6 | * | en | otte |
Semifinaler | Finalen | |||||||||||||||||||||
en | Canada | 6 | ||||||||||||||||||||
fire | Japan | otte | ||||||||||||||||||||
fire | Japan | 3 | ||||||||||||||||||||
2 | Schweiz | otte | ||||||||||||||||||||
2 | Schweiz | 5 | ||||||||||||||||||||
3 | Sverige | 3 | ||||||||||||||||||||
Kamp om 3. pladsen | ||||||||||||||||||||||
en | Canada | ti | ||||||||||||||||||||
3 | Sverige | 3 | ||||||||||||||||||||
Placere | Hold | Og | PÅ | P |
---|---|---|---|---|
Schweiz | elleve | 9 | 2 | |
Japan | elleve | 7 | fire | |
Canada | elleve | otte | 3 | |
fire | Sverige | elleve | 6 | 5 |
5 | Skotland | 9 | 5 | fire |
6 | USA | 9 | 5 | fire |
7 | Frankrig | 9 | fire | 5 |
otte | Norge | 9 | 3 | 6 |
9 | Tyskland | 9 | en | otte |
ti | Rusland | 9 | en | otte |
Junior verdensmesterskaber i curling | |
---|---|