XXXV USSR Volleyballmesterskab | |
---|---|
Tidsforbrug | januar - april 1973 |
Antal deltagere | 12 (I gruppe) |
Endeligt arrangement | |
Champion | CSKA |
Sølvmedaljevinder | "Radiotekniker" |
Tredje plads | "Bilist" L |
Turneringsstatistikker | |
Spillede kampe | 132 |
19721974 |
XXXV USSR volleyball mesterskabet blandt klubhold i DSO og afdelinger (klasse "A") blev afholdt fra januar til april 1973 .
Hold fra 5 unionsrepublikker deltog i I-gruppekonkurrencerne : RSFSR ( CSKA , Avtomobilist Leningrad , Burevestnik Moskva , SKA Rostov-on-Don ); ukrainske SSR ( OdTIL Odessa , Burevestnik Kharkiv , Lokomotiv Kiev , Zvezda Voroshilovgrad , Avtomobilist Dnepropetrovsk); LatSSR ( "Radiotekniker" Riga ); KazSSR ( "Burevestnik" Alma-Ata ), ESSR ( "Kalev" Tallinn ).
Holdene afholdt en to-runders turnering efter tursystemet.
Igen, i kampen om mesterskabstitlen, lykkedes det ingen at konkurrere med CSKA , som vandt den fjerde sejr i træk. Riga "Radiotekniker" efter en række fejl var i stand til at vende tilbage til vinderne.
en | 2 | 3 | fire | 5 | 6 | 7 | otte | 9 | ti | elleve | 12 | Og | PÅ | P | S/P | O | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. CSKA Moskva | 3:0 3:1 | 1:3 3:0 | 3:0 3:2 | 3:2 3:2 | 2:3 3:0 | 3:0 3:2 | 3:1 3:0 | 3:0 3:0 | 3:0 3:0 | 3:0 3:0 | 3:0 3:0 | 22 | tyve | 2 | 63:16 | 42 | |
2. "Radiotekniker" Riga | 0:3 1:3 | 3:0 1:3 | 3:1 0:3 | 3:2 3:1 | 3:0 1:3 | 3:1 3:1 | 3:0 3:2 | 3:1 3:2 | 3:1 3:0 | 3:1 3:0 | 3:0 3:0 | 22 | 17 | 5 | 54:28 | 39 | |
3. Avtomobilist Leningrad | 3:1 0:3 | 0:3 3:1 | 3:2 1:3 | 3:1 1:3 | 2:3 3:0 | 3:1 3:2 | 2:3 3:1 | 3:0 3:1 | 3:1 3:1 | 3:0 3:0 | 3:0 3:0 | 22 | 16 | 6 | 54:30 | 38 | |
4. "Vejbygger" Alma-Ata | 0:3 2:3 | 1:3 3:0 | 2:3 3:1 | 3:2 0:3 | 3:0 2:3 | 3:1 3:0 | 3:2 3:1 | 3:0 2:3 | 3:1 3:1 | 3:0 3:0 | 3:0 3:0 | 22 | femten | 7 | 54:30 | 37 | |
5. MVTU Moskva | 2:3 2:3 | 2:3 1:3 | 1:3 3:1 | 2:3 3:0 | 3:0 3:1 | 3:0 3:0 | 3:0 1:3 | 3:0 2:3 | 2:3 3:1 | 3:0 3:1 | 3:1 3:2 | 22 | 13 | 9 | 54:34 | 35 | |
6. OdTIL Odessa | 3:2 0:3 | 0:3 3:1 | 3:2 0:3 | 0:3 3:2 | 0:3 1:3 | 3:0 0:3 | 3:2 2:3 | 3:2 3:0 | 2:3 0:3 | 3:2 3:0 | 3:2 2:3 | 22 | elleve | elleve | 40:48 | 33 | |
7. SKA Rostov ved Don | 0:3 2:3 | 1:3 1:3 | 1:3 2:3 | 1:3 0:3 | 0:3 0:3 | 0:3 3:0 | 3:0 3:1 | 1:3 1:3 | 3:2 3:2 | 3:0 3:1 | 3:1 3:0 | 22 | 9 | 13 | 37:46 | 31 | |
8. "Star" Voroshilovgrad | 1:3 0:3 | 0:3 2:3 | 3:2 1:3 | 2:3 1:3 | 0:3 3:1 | 2:3 3:2 | 0:3 1:3 | 3:2 2:3 | 3:1 2:3 | 3:1 3:0 | 3:0 1:3 | 22 | otte | fjorten | 39:51 | tredive | |
9. Avtomobilist Dnepropetrovsk | 0:3 0:3 | 1:3 2:3 | 0:3 1:3 | 0:3 3:2 | 0:3 3:2 | 2:3 0:3 | 3:1 3:1 | 2:3 3:2 | 0:3 3:1 | 1:3 1:3 | 3:1 3:2 | 22 | otte | fjorten | 34:54 | tredive | |
10. Lokomotiv Kiev | 0:3 0:3 | 1:3 0:3 | 1:3 1:3 | 1:3 1:3 | 3:2 1:3 | 3:2 3:0 | 2:3 2:3 | 1:3 3:2 | 3:0 1:3 | 3:2 1:3 | 3:1 2:3 | 22 | 7 | femten | 36:54 | 29 | |
11. "Kalev" Maardu | 0:3 0:3 | 1:3 0:3 | 0:3 0:3 | 0:3 0:3 | 0:3 1:3 | 2:3 0:3 | 0:3 1:3 | 1:3 0:3 | 3:1 3:1 | 2:3 3:1 | 0:3 3:0 | 22 | fire | atten | 20:57 | 26 | |
12. Burevestnik Kharkiv | 0:3 0:3 | 0:3 0:3 | 0:3 0:3 | 0:3 0:3 | 1:3 2:3 | 2:3 3:2 | 1:3 0:3 | 0:3 3:1 | 1:3 2:3 | 1:3 3:2 | 3:0 0:3 | 22 | fire | atten | 22:59 | 26 |
1. Dynamo Moskva
2. Dynamo Leningrad
3. Spartak Grozny
4. Burevestnik Minsk
5. Dynamo Irkutsk
6. Dynamo Tashkent
7. DSK Frunze
8. Moldova Chisinau
9. Mehsul » Baku
10. Burevestnik Tbilisi
11. Kuroa 11.
Vilna 1 .
Som et resultat af turneringen forlader den langsigtede deltager i Burevestnik - turneringen Kharkiv , såvel som USSR-mesteren i 1968 - Kalev Maardu , gruppe I. Deres pladser vil blive overtaget af to Dynamo -hold - Dynamo Moskva og Dynamo Leningrad .
CSKA ( Moskva ): Valery Astanin , Viktor Borshch , Y. Valentovich, V. Veremeenko, Vyacheslav Domani , Leonid Zaiko , Vladimir Kovalev , Vladimir Patkin , Anatoly Polishchuk , Vladimir Putyatov , Yuri Starunsky , Yefim Chulak . Træner - Yuri Chesnokov .
Radiotekniker ( Riga ): E.Avgustinsky, Oleg Antropov , Juris Deveykus, O.Indrash, V.Isachenko, E.Kirkums, I.Mezhkungs, G.Meshchersky, M.Rossov, Pavel Selivanov , H.Skudra, A. Strazdinsh. Træner - Zigismund Grigolyunovich.
Avtomobilist ( Leningrad ): A. Balashov, Fjodor Barchukov , Alexander Vizzhachev , V. Vinogradov, Alexander Ermilov , Vyacheslav Zaitsev , N. Lisitsyn, V. Rebrov, Alexander Saprykin , G. Skorbinin, Anatoly Fedotov , A. Khokhlov. Træner - Vyacheslav Platonov .
Oleg Antropov ( radiotekniker Riga); Viktor Bardok ( "Vejbygger" Alma-Ata); Viktor Borsch ( CSKA Moskva); Alexander Vizzhachev ( "Avtomobilist" Leningrad); Yuriy Deveykus ( radiotekniker Riga); Alexander Ermilov ( "Avtomobilist" Leningrad); Leonid Zaiko ( CSKA Moskva); Vyacheslav Zaitsev ( Avtomobilist, Leningrad); Vladimir Kondra ( SKA Rostov ved Don); Valery Kravchenko ( "Vejbygger" Alma-Ata); Villar Loor ( "Kalev" Maardu); A. Makhnanov ( SKA Rostov ved Don); S. Matsenko ( "Star" Voroshilovgrad); Vladimir Patkin ( CSKA Moskva); Anatoly Polishchuk ( CSKA Moskva); Vladimir Putyatov ( CSKA Moskva); Mikhail Rossov ( radiotekniker Riga); Alexander Saprykin ( "Avtomobilist" Leningrad); Pavel Selivanov ( "Radiotekniker" Riga); Yuri Starunsky ( CSKA Moskva); Boris Tereshchuk ( Lokomotiv Kiev); Vladimir Ulanov ( MVTU Moskva); Vladimir Chernyshev ( MVTU Moskva); Yefim Chulak ( CSKA Moskva).
USSR mesterskab i volleyball for mænd | |
---|---|
|