XXIII USSR Volleyballmesterskab | |
---|---|
Tidsforbrug | februar - august 1960 |
Antal deltagere | 12 (klasse "A") |
Endeligt arrangement | |
Champion | CSKA |
Sølvmedaljevinder | SKIF R |
Tredje plads | MAI M |
Turneringsstatistikker | |
Spillede kampe | 132 |
19591961 |
Det XXIII USSR volleyballmesterskab blandt klubhold fra DSO og afdelinger (klasse "A") blev afholdt fra februar til august 1960 .
Turneringen blev afholdt på et to-runder system med ture i flere byer.
12 hold fra 4 unionsrepublikker deltog i "A" klassekonkurrencer : RSFSR ( CSKA , MAI Moskva , Dynamo Moskva , Spartak Moskva , Spartak Leningrad , SKA Leningrad); ukrainske SSR ( Burevestnik Odesa , Burevestnik Kharkiv , Lokomotiv Kiev ); LatSSR ( SKIF Riga , SKA Riga); AzSSR ( AzINKh Baku ).
En overbevisende sejr blev opnået af CSKA volleyballspillere , som var foran Riga SKIF med fire point og eleverne fra MAI- klubben med fem .
Prisvindere af USSR Championship i 1958 ( Dynamo Moscow og Spartak Leningrad ) optrådte uden succes og tog henholdsvis 8. og 10. pladser.
en | 2 | 3 | fire | 5 | 6 | 7 | otte | 9 | ti | elleve | 12 | Og | PÅ | P | S/P | O | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. CSKA Moskva | 3:0 3:0 | 3:1 0:3 | 3:0 3:2 | 3:1 3:1 | 3:0 3:0 | 3:2 3:2 | 3:1 2:3 | 3:0 2:3 | 3:2 3:0 | 3:2 3:0 | 3:1 3:1 | 22 | 19 | 3 | 61:25 | 41 | |
2. SKIF Riga | 0:3 0:3 | 2:3 3:1 | 3:2 3:0 | 3:1 2:3 | 3:1 3:1 | 3:2 1:3 | 2:3 3:0 | 3:0 3:1 | 3:1 3:1 | 0:3 3:1 | 3:2 3:0 | 22 | femten | 7 | 52:35 | 37 | |
3. MAI Moskva | 1:3 3:0 | 3:2 1:3 | 0:3 0:3 | 3:2 2:3 | 3:1 0:3 | 3:2 3:2 | 3:2 3:0 | 3:2 3:2 | 3:0 2:3 | 3:1 3:0 | 2:3 3:0 | 22 | fjorten | otte | 50:40 | 36 | |
4. Burevestnik Odessa | 0:3 2:3 | 2:3 0:3 | 3:0 3:0 | 0:3 3:1 | 3:0 2:3 | 2:3 1:3 | 2:3 3:2 | 3:1 3:0 | 3:0 3:0 | 3:1 3:1 | 3:1 3:2 | 22 | 13 | 9 | 50:36 | 35 | |
5. SKA Leningrad | 1:3 1:3 | 1:3 3:2 | 2:3 3:2 | 3:0 1:3 | 3:2 2:3 | 3:1 1:3 | 3:2 1:3 | 0:3 3:1 | 3:0 2:3 | 3:2 3:1 | 1:3 3:2 | 22 | elleve | elleve | 46:48 | 33 | |
6. Lokomotiv Kiev | 0:3 0:3 | 1:3 1:3 | 1:3 3:0 | 0:3 3:2 | 2:3 3:2 | 3:1 3:2 | 2:3 3:2 | 1:3 3:1 | 2:3 1:3 | 3:1 3:1 | 3:2 3:1 | 22 | elleve | elleve | 44:48 | 33 | |
7. Burevestnik Kharkiv | 2:3 2:3 | 2:3 3:1 | 2:3 2:3 | 3:2 3:1 | 1:3 3:1 | 1:3 2:3 | 3:0 2:3 | 3:0 2:3 | 3:1 3:1 | 2:3 3:0 | 3:2 2:3 | 22 | ti | 12 | 52:45 | 32 | |
8. Dynamo Moskva | 1:3 3:2 | 3:2 0:3 | 2:3 0:3 | 3:2 2:3 | 2:3 3:1 | 3:2 2:3 | 0:3 3:2 | 2:3 3:1 | 2:3 3:2 | 2:3 1:3 | 3:0 3:1 | 22 | ti | 12 | 46:51 | 32 | |
9. SKIF Baku | 0:3 3:2 | 0:3 1:3 | 2:3 2:3 | 1:3 0:3 | 3:0 1:3 | 3:1 1:3 | 0:3 3:2 | 3:2 1:3 | 2:3 3:2 | 3:1 3:1 | 3:2 0:3 | 22 | 9 | 13 | 38:52 | 31 | |
10. Spartak Leningrad | 2:3 0:3 | 1:3 1:3 | 0:3 3:2 | 0:3 0:3 | 0:3 3:2 | 3:2 3:1 | 1:3 1:3 | 3:2 2:3 | 3:2 2:3 | 2:3 3:0 | 2:3 1:3 | 22 | 7 | femten | 36:56 | 29 | |
11. Spartak Moskva | 2:3 0:3 | 3:0 1:3 | 1:3 0:3 | 1:3 1:3 | 2:3 1:3 | 1:3 1:3 | 3:2 0:3 | 3:2 3:1 | 1:3 1:3 | 3:2 0:3 | 3:2 3:1 | 22 | 7 | femten | 34:55 | 29 | |
12. SKA Riga | 1:3 1:3 | 2:3 0:3 | 3:2 0:3 | 1:3 2:3 | 3:1 2:3 | 2:3 1:3 | 2:3 3:2 | 0:3 1:3 | 2:3 3:0 | 3:2 3:1 | 2:3 1:3 | 22 | 6 | 16 | 38:56 | 28 |
En af de første klubmestre i USSR - Spartak Moskva - ophører med at eksistere. Burevestnik Alma-Ata , Kalev Tallinn , Lokomotiv Moskva , Burevestnik Tbilisi og Spartak Grozny går ind i klasse A udvidet fra næste år til 16 hold .
CSKA ( Moskva ): G. Burmistrov, Nikolai Burobin , Valery Kliger , Vitaly Kovalenko , Oleg Kovalenko , Georgy Mondzolevsky , Nil Fasakhov , V. Fokin, Yuri Chesnokov , Igor Schmidt, Semyon Shcherbakov , G. Yakushev. Træner - Givi Akhvlediani .
SKIF ( Riga ): Ivan Bugaenkov , Yuri Veiskop, E. Gulbis, E. Zhukov, E. Iesalnieks, Evgeny Koshelev , Jan Labutskas , G. Meshchersky, M. Ozol, E. Saulytis, G. Cadykovich, J. Chekster. Træner - Mikhail Amalin .
MAI ( Moskva ): Dmitry Voskoboynikov , V. Grachev, Leonid Gubenko , Boris Eliseev, A. Karmanovsky, Yuri Kovalenko , Valentin Lityagin , Veniamin Merkulov , N. Podzersky, V. Polikarpov, V. Pushkin, Anatoly Tsirkov . Træner - Mikhail Krylov .
Oktay Agayev ( SKIF Baku); Yuri Aroshidze ( Spartak Leningrad); Vladimir Astafiev ( SKA Leningrad); Mark Barsky ( "Petrel" Odessa ); Ivan Bugaenkov ( SKIF Riga); Nikolai Burobin ( CSKA Moskva); Dmitry Voskoboynikov ( MAI Moskva); Gennady Gaykovoy ( SKA Leningrad); Viktor Gerasimov ( Lokomogiv Moskva); Oktyabr Dzharylkapov ( "Petrel" Alma-Ata); Vyacheslav Ivanov ( Spartak Grozny); Vazha Kacharava ( "Petrel" Tbilisi); Vitaly Kovalenko ( CSKA Moskva); Jan Labutskas ( SKIF Riga); Eduard Libinsh (SKA Riga); Veniamin Merkulov ( MAI Moskva); G. Meshchersky ( SKIF Riga); Georgy Mondzolevsky ( CSKA Moskva); Yuri Poyarkov ( "Petrel" Kharkiv); Eduard Ungurs ( "Petrel" Odessa ); Nil Fasakhov ( CSKA Moskva); Yuri Chesnokov ( CSKA Moskva); V. Shnyukov ( "Petrel" Odessa ); Evgeny Yakovlev ( CSKA Moskva).
USSR mesterskab i volleyball for mænd | |
---|---|
|