XXII USSR Volleyballmesterskab | |
---|---|
Tidsforbrug | 6. - 15. august 1959 |
Antal deltagere | 17 |
Endeligt arrangement | |
Champion | RSFSR ( Leningrad ) |
Sølvmedaljevinder | RSFSR ( Moskva ) |
Tredje plads | AzSSR |
Turneringsstatistikker | |
Spillede kampe | 80 |
19581960 |
Volleyballturneringen i II Summer Spartakiad of the Peoples of the USSR i 1959 blev afholdt fra 6. til 15. august 1959 i Moskva på Dynamo Central Stadium.
Konkurrencen havde også status som XXII USSR Volleyball Championship .
Herreturneringen blev overværet af 15 landshold fra alle Unionens republikker , samt hold fra Moskva og Leningrad .
Konkurrencer blev afholdt i to etaper - indledende og endelig.
Sejre ved II Spartakiad blev opnået af Leningrad volleyballspillere, hvis grundlag var spillerne fra den lokale Spartak . Muscovites tabte i et personligt møde til mesteren med en score på 0:3 og forblev nummer to. Bronze blev uventet vundet af aserbajdsjanske volleyballspillere, hvilket efterlod et stærkt ukrainsk hold uden medaljer.
17 hold blev inddelt i tre undergrupper, inden for hvilke de afholdt en round robin- turnering . De to gruppevindere gik videre til finaleturneringen om 1.-6. pladserne, de hold, der tog tredje- og fjerdepladser, gik til turneringen om 7.-12. pladserne, resten gik til turneringen om 13.-17. pladserne.
en | 2 | 3 | fire | 5 | 6 | Og | PÅ | P | S/P | O | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. AzSSR | 3:1 | 3:2 | 3:1 | 2:3 | 3:1 | 5 | fire | en | 14:8 | 9 | |
2. Ukrainsk SSR | 1:3 | 3:1 | 3:0 | 3:0 | 3:0 | 5 | fire | en | 13:4 | 9 | |
3. RSFSR | 2:3 | 1:3 | 3:2 | 3:2 | 3:2 | 5 | 3 | 2 | 12:12 | otte | |
4. GSPC | 1:3 | 0:3 | 2:3 | 3:1 | 3:1 | 5 | 2 | 3 | 9:11 | 7 | |
5. BSSR | 3:2 | 0:3 | 2:3 | 1:3 | 3:2 | 5 | 2 | 3 | 9:13 | 7 | |
6. ArmSSR | 1:3 | 0:3 | 2:3 | 1:3 | 2:3 | 5 | 0 | 5 | 6:15 | 5 |
en | 2 | 3 | fire | 5 | 6 | Og | PÅ | P | S/P | O | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. RSFSR ( Leningrad ) | 3:1 | 3:0 | 3:0 | 3:1 | 3:0 | 5 | 5 | 0 | 15:2 | ti | |
2. LatSSR | 1:3 | 3:0 | 3:0 | 3:0 | 3:0 | 5 | fire | en | 13:3 | 9 | |
3. MSSR | 0:3 | 0:3 | 1:3 | 3:0 | 3:1 | 5 | 2 | 3 | 7:10 | 7 | |
4. Litauisk | 0:3 | 0:3 | 3:1 | 1:3 | 3:2 | 5 | 2 | 3 | 7:12 | 7 | |
5. Tadsjikisk SSR | 1:3 | 0:3 | 0:3 | 3:1 | 3:2 | 5 | 2 | 3 | 7:12 | 7 | |
6. KirSSR | 0:3 | 0:3 | 1:3 | 2:3 | 2:3 | 5 | 0 | 5 | 5:15 | 5 |
en | 2 | 3 | fire | 5 | Og | PÅ | P | S/P | O | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. RSFSR ( Moskva ) | 3:2 | 3:1 | 3:0 | 3:0 | fire | fire | 0 | 12:3 | otte | |
2. ESSR | 2:3 | 3:1 | 3:1 | 3:2 | fire | 3 | en | 11:7 | 7 | |
3. KazSSR | 1:3 | 1:3 | 3:1 | 3:2 | fire | 2 | 2 | 8:9 | 6 | |
4. TurSSR | 0:3 | 1:3 | 1:3 | 3:1 | fire | en | 3 | 5:10 | 5 | |
5. UzSSR | 0:3 | 2:3 | 2:3 | 1:3 | fire | 0 | fire | 5:12 | fire |
en | 2 | 3 | fire | 5 | 6 | Og | PÅ | P | S/P | O | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. RSFSR ( Leningrad ) | 3:0 | 3:0 | 2:3 | 3:1 | 3:1 | 5 | fire | en | 14:5 | 9 | |
2. RSFSR ( Moskva ) | 0:3 | 3:0 | 3:0 | 3:2 | 3:2 | 5 | fire | en | 12:7 | 9 | |
3. AzSSR | 0:3 | 0:3 | 3:1 | 3:1 | 3:1 | 5 | 3 | 2 | 9:9 | otte | |
4. Ukrainsk SSR | 3:2 | 0:3 | 1:3 | 3:2 | 0:3 | 5 | 2 | 3 | 7:13 | 7 | |
5. LatSSR | 1:3 | 2:3 | 1:3 | 2:3 | 3:1 | 5 | en | fire | 9:13 | 6 | |
6. ESSR | 1:3 | 2:3 | 1:3 | 3:0 | 1:3 | 5 | en | fire | 8:12 | 6 |
en | 2 | 3 | fire | 5 | 6 | Og | PÅ | P | S/P | O | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
7. RSFSR | 3:2 | 3:2 | 3:0 | 3:2 | 3:0 | 5 | 5 | 0 | 15:6 | ti | |
8. GSPC | 2:3 | 3:2 | 3:0 | 3:1 | 3:0 | 5 | fire | en | 14:6 | 9 | |
9. KazSSR | 2:3 | 2:3 | 3:1 | 3:0 | 3:1 | 5 | 3 | 2 | 13:8 | otte | |
10. Litauisk | 0:3 | 0:3 | 1:3 | 3:1 | 3:2 | 5 | 2 | 3 | 7:12 | 7 | |
11. MSSR | 2:3 | 1:3 | 0:3 | 1:3 | 3:1 | 5 | en | fire | 7:13 | 6 | |
12. TurSSR | 0:3 | 0:3 | 1:3 | 2:3 | 1:3 | 5 | 0 | 5 | 4:15 | 5 |
en | 2 | 3 | fire | 5 | Og | PÅ | P | S/P | O | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
13. BSSR | 3:2 | 3:0 | 3:1 | 3:2 | fire | fire | 0 | 12:5 | otte | |
14. ArmSSR | 2:3 | 3:2 | 3:2 | 2:3 | fire | 2 | 2 | 10:10 | 6 | |
15. UzSSR | 0:3 | 2:3 | 3:1 | 3:0 | fire | 2 | 2 | 8:7 | 6 | |
16. Tadsjikisk SSR | 1:3 | 2:3 | 1:3 | 3:2 | fire | en | 3 | 7:11 | 5 | |
17. KirSSR | 2:3 | 3:2 | 0:3 | 2:3 | fire | en | 3 | 7:11 | 5 |
RSFSR ( Leningrad ): Vladimir Andreev , Yuri Aroshidze , V. Artamonov, Vladimir Astafiev , Gennady Gaykovoi , V. Pertsev, Vyacheslav Platonov , Yu. Sotsky, Yuri Khudyakov , Alexander Tsymlov, Marat Shablygin . Træner - Nikolai Mikheev .
RSFSR ( Moskva ): Juris Ass, Nikolai Burobin , Dmitry Voskoboinikov , Sergei Gavrilov , Vitaly Kovalenko , Vladimir Kurinny , Valentin Lityagin , Georgy Mondzolevsky , Nil Fasakhov , Yuri Chesnokov , Semyon Shcherbakov . Træner - Vladimir Shchagin .
AzSSR : Y. Abbasov, Oktay Agayev , Gasan Alekperov, Vadim Busalayev, A. Zarbaliyev, Khayyam Zulfugarov, Anatoly Makagonov , F. Rzayev, Telman Safarov, R. Khismetov, Roman Edelman. Træner - I. Kiblitsky.
Siden 1959, i slutningen af sæsonen, godkender USSR Volleyball Federation årligt de officielle lister over de 24 bedste volleyballspillere i USSR. Atleter er listet i alfabetisk rækkefølge.
Oktay Agayev ( "Petrel" Baku);
Vladimir Andreev ( Spartak Leningrad);
Yuri Aroshidze ( Spartak Leningrad); Juris Ase ( Dynamo Moskva);
Vladimir Astafiev ( SKVO Leningrad);
Ivan Bugaenkov ( "Daugava" Riga);
Nikolai Burobin ( CSK MO Moskva);
Dmitry Voskoboynikov ( Petrel, Moskva);
Gennady Gaykovoy ( SKVO Leningrad);
Viktor Gerasimov (Metrostroy, Moskva); R. Ismagilov ( Trud, Sverdlovsk);
Vitaly Kovalenko ( CSK MO Moskva);
Vladimir Kurinny ( Dynamo Moskva);
Eduard Libinsh (SKVO Riga);
Valentin Liyagin ( petrel , Moskva);
Georgy Mondzolevsky ( CSK MO Moskva);
Yuri Poyarkov ( Petrel Kharkiv ); V. Ryzhov (Metrostroy, Moskva);
Eduard Ungurs ( "Petrel" Odessa);
Nil Fasakhov ( CSK MO Moskva);
Yuri Khudyakov ( Spartak Leningrad);
Yuri Chesnokov ( CSK MO Moskva),
Marat Shablygin ( Spartak Leningrad);
Evgeny Yakovlev ( Dynamo Moskva).
USSR mesterskab i volleyball for mænd | |
---|---|
|