XXXVII USSR Volleyballmesterskab | |
---|---|
Tidsforbrug | januar - april 1975 |
Antal deltagere | 12 (I gruppe) |
Endeligt arrangement | |
Champion | CSKA |
Sølvmedaljevinder | "Radiotekniker" |
Tredje plads | "Bilist" L |
Turneringsstatistikker | |
Spillede kampe | 132 |
19741976 |
XXXVII USSR Volleyball Championship blandt klubhold fra DSO og afdelinger (klasse "A") blev afholdt fra januar til april 1975 .
Hold fra 5 unionsrepublikker deltog i I gruppekonkurrencer : RSFSR ( CSKA , Avtomobilist Leningrad , Burevestnik Moskva , SKA Rostov-on-Don , Dynamo Moskva ); ukrainske SSR ( OdTIL Odessa , Lokomotiv Kiev , Zvezda Voroshilovgrad , Avtomobilist Dnepropetrovsk); LatSSR ( "Radiotekniker" Riga ); KazSSR ( "Burevestnik" Alma-Ata ), BSSR ("Motor" Minsk).
Holdene afholdt en to-runders turnering efter tursystemet.
For tredje år i træk er der ingen ændringer i listen over vindere. Volleyballspillere fra CSKA vandt den sjette sejr i træk .
en | 2 | 3 | fire | 5 | 6 | 7 | otte | 9 | ti | elleve | 12 | Og | PÅ | P | S/P | O | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. CSKA Moskva | 3:1 3:1 | 3:0 3:2 | 1:3 3:0 | 3:0 3:1 | 3:0 3:1 | 3:0 3:2 | 3:1 3:1 | 3:0 3:0 | 3:0 3:1 | 3:0 3:0 | 3:0 3:1 | 22 | 21 | en | 64:15 | 43 | |
2. "Radiotekniker" Riga | 1:3 1:3 | 1:3 0:3 | 3:0 3:2 | 3:2 1:3 | 3:2 3:0 | 3:2 3:1 | 3:0 3:0 | 3:1 2:3 | 3:1 3:0 | 3:0 3:0 | 3:1 3:0 | 22 | 16 | 6 | 54:30 | 38 | |
3. Avtomobilist Leningrad | 0:3 2:3 | 3:1 3:0 | 3:2 3:2 | 1:3 2:3 | 3:2 3:1 | 0:3 3:2 | 3:2 2:3 | 3:1 2:3 | 3:1 3:0 | 3:0 3:1 | 3:0 3:0 | 22 | femten | 7 | 54:36 | 37 | |
4. MVTU Moskva | 3:1 0:3 | 0:3 2:3 | 2:3 2:3 | 3:2 2:3 | 3:2 3:0 | 3:1 2:3 | 3:0 2:3 | 3:2 3:2 | 3:2 3:1 | 3:0 3:1 | 1:3 3:0 | 22 | 13 | 9 | 52:41 | 35 | |
5. "Vejbygger" Alma-Ata | 0:3 1:3 | 2:3 3:1 | 3:1 3:2 | 2:3 3:2 | 1:3 0:3 | 0:3 3:0 | 1:3 3:2 | 2:3 3:2 | 3:0 3:1 | 3:1 3:1 | 3:2 3:1 | 22 | 13 | 9 | 48:43 | 35 | |
6. Lokomotiv Kiev | 0:3 1:3 | 2:3 0:3 | 2:3 1:3 | 2:3 0:3 | 3:1 3:0 | 2:3 3:0 | 3:0 3:2 | 3:1 3:0 | 3:0 3:1 | 2:3 3:0 | 3:0 3:0 | 22 | 12 | ti | 48:35 | 34 | |
7. SKA Rostov ved Don | 0:3 2:3 | 2:3 1:3 | 3:0 2:3 | 1:3 3:2 | 3:0 0:3 | 3:2 0:3 | 2:3 3:2 | 3:2 0:3 | 3:1 3:0 | 3:1 3:2 | 3:0 3:1 | 22 | 12 | ti | 46:43 | 34 | |
8. OdTIL Odessa | 1:3 1:3 | 0:3 0:3 | 2:3 3:2 | 0:3 3:2 | 3:1 2:3 | 0:3 2:3 | 3:2 2:3 | 3:1 3:1 | 3:0 1:3 | 3:0 3:1 | 3:2 3:1 | 22 | elleve | elleve | 44:46 | 33 | |
9. "Star" Voroshilovgrad | 0:3 0:3 | 1:3 3:2 | 1:3 3:2 | 2:3 2:3 | 3:2 2:3 | 1:3 0:3 | 2:3 3:0 | 1:3 1:3 | 3:0 0:3 | 3:1 1:3 | 3:2 3:1 | 22 | otte | fjorten | 38:52 | tredive | |
10. Dynamo Moskva | 0:3 1:3 | 1:3 0:3 | 1:3 0:3 | 2:3 1:3 | 0:3 1:3 | 0:3 1:3 | 1:3 0:3 | 0:3 3:1 | 0:3 3:0 | 3:2 2:3 | 1:3 3:0 | 22 | fire | atten | 24:57 | 26 | |
11. Avtomobilist Dnepropetrovsk | 0:3 0:3 | 0:3 0:3 | 0:3 1:3 | 0:3 1:3 | 1:3 1:3 | 3:2 0:3 | 1:3 2:3 | 0:3 1:3 | 1:3 3:1 | 2:3 3:2 | 3:1 1:3 | 22 | fire | atten | 24:60 | 26 | |
12. "Motor" Minsk | 0:3 1:3 | 1:3 0:3 | 0:3 0:3 | 3:1 0:3 | 2:3 1:3 | 0:3 0:3 | 0:3 1:3 | 2:3 1:3 | 2:3 1:3 | 3:1 0:3 | 1:3 3:1 | 22 | 3 | 19 | 22:60 | 25 |
1. Lokomotiv Kharkiv
2. Dynamo Leningrad
3. Avtomobilist Grozny
4. Dynamo Tashkent 5.
Dynamo
Sochi 6.
Kalev Tallinn 7.
DSK Frunze
8. Gidrotekhnik Chisinau
9.
Kuroaparatura » Vilnius
10. Burevestnik Tbilis .
Minsk "Motor" forlader turneringen i 1. gruppe. Hans plads vil blive overtaget af Lokomotiv ( Kharkov ).
CSKA ( Moskva ): Viktor Alyoshin , Viktor Borsch , Leonid Zaiko , Vladimir Kovalev , Vladimir Kondra , Vilyar Loor , Anatoly Polishchuk , Vladimir Putyatov , Alexander Savin , Yuri Starunsky , S. Khlobystov, Efim Chulak . Træner - Yuri Chesnokov .
Radiotekniker ( Riga ): E. Avgustinsky, S. Antipin, Oleg Antropov , Juris Deveikus, V. Isachenko, E. Kirkums, S. Pavlov, M. Rossov, V. Ruben, Pavel Selivanov , A. Strazdinsh, V. Tkachenko. Træner - Zigismund Grigolyunovich.
Avtomobilist ( Leningrad ): A. Balashov, Fjodor Barchukov , Alexander Vizzhachev , V. Voronov, Vladimir Dorokhov , Alexander Ermilov , Vyacheslav Zaitsev , Yuri Kuznetsov , V. Rebrov, Alexander Saprykin , G. Skorbinin, A. Khokhlov. Træner - Vyacheslav Platonov .
Sergey Antipin ( radiotekniker Riga); Oleg Antropov ( radiotekniker Riga); Viktor Borsch ( CSKA Moskva); Alexander Vizzhachev ( "Avtomobilist" Leningrad); Vladimir Dorokhov ( "Avtomobilist" Leningrad); Alexander Ermilov ( "Avtomobilist" Leningrad); Leonid Zaiko ( CSKA Moskva); Vyacheslav Zaitsev ( Avtomobilist, Leningrad); Vladimir Kondra ( CSKA Moskva); Valery Krivov ( "Star" Voroshilovgrad); Fedor Laschenov ( "Star" Voroshilovgrad); Vilyar Loor ( "Kalev" Tallinn); Mikhail Lopatin ( SKA Rostov ved Don); Yuri Nechushkin ( MVTU Moskva); Anatoly Polishchuk ( CSKA Moskva); V. Poltavsky ( OdTIL Odessa); Vladimir Putyatov ( CSKA Moskva); Alexander Saprykin ( "Avtomobilist" Leningrad); Pavel Selivanov ( "Radiotekniker" Riga); Yuri Starunsky ( CSKA Moskva); Boris Tereshchuk ( Lokomotiv Kiev); Vladimir Chernyshev ( MVTU Moskva); Vladimir Ulanov ( MVTU Moskva); Yefim Chulak ( CSKA Moskva).
USSR mesterskab i volleyball for mænd | |
---|---|
|