Kvalifikationen til verdensmesterskabet i håndbold 2011 for mænd fandt sted fra den 15. januar 2010 til den 26. juni 2010 . Mesterskabet blev overværet af 24 hold fra fem kontinenter.
VM vil være vært for 24 hold. Heraf gives én plads til værtslandet, én til den regerende mester, tre hver for de bedste hold i Asien, Amerika, Afrika og Europa, og én til Oceanien ifølge deres sidste mesterskaber før mesterskabet. De resterende ni pladser gives til det kontinent, hvis hold sluttede 1.-9. i det forrige mesterskab. Alle repræsenterede Europa, og derfor vil der blive afholdt en ekstra kvalifikationsturnering blandt dets repræsentanter.
Turnering | datoen | Beliggenhed | Steder | Hold |
---|---|---|---|---|
Værtslandet | — | — | en | Sverige |
Verdensmesterskabet 2009 | 16. januar - 1. februar 2009 | Kroatien | en | Frankrig |
Asiatiske mesterskaber i håndbold for mænd 2010 | 6. februar - 18. februar 2010 | Libanon | 3 | Republikken Korea Bahrain Japan |
2010 Amerikansk mesterskab i håndbold for mænd | 22. juni - 26. juni 2010 | Chile | 3 | Argentina Brasilien Chile |
Afrikansk mesterskab i håndbold for mænd 2010 | 11. februar - 20. februar 2010 | Egypten | 3 | Tunesien Egypten Algeriet |
EM i håndbold for mænd 2010 | 19. januar - 13. januar 2010 | Østrig | 3 | Polen Kroatien Island |
2010 Oceaniens mesterskab i håndbold for mænd | 8. maj - 10. maj | New Zealand | en | Australien |
Repræsentanter for kontinentet, hvis lande tog 1-9 pladser ved VM 2009 | 15. januar - 20. juni 2010 | 9 | Østrig Norge Ungarn Tyskland Slovakiet Serbien Rumænien Danmark Spanien | |
i alt | 24 |
Kvalificeret på forhånd | |
Kvalificeret |
Placere | VM | Asien | Amerika | Afrika | Europa | Oceanien |
---|---|---|---|---|---|---|
en | Frankrig | Republikken Korea | Argentina | Tunesien | Frankrig | Australien |
2 | Kroatien | Bahrain | Brasilien | Egypten | Kroatien | New Zealand |
3 | Polen | Japan | Chile | Algeriet | Island | Cookøerne |
fire | Danmark | Saudi Arabien | Cuba | DR Congo | Polen | |
5 | Tyskland | Qatar | Uruguay | Angola | Danmark | |
6 | Ungarn | Syrien | Grønland | Marokko | Spanien | |
7 | Sverige | Iran | Canada | Nigeria | Norge | |
otte | Serbien | Libanon | Dominikanske republik | Republikken Congo | tjekkisk | |
9 | Norge | Kina | Gabon | Østrig | ||
ti | Slovakiet | Irak | Cameroun | Tyskland | ||
elleve | Makedonien | UAE | Libyen | Slovenien | ||
12 | Republikken Korea | Jordan | Elfenbenskysten | Rusland | ||
13 | Spanien | Serbien | ||||
fjorten | Egypten | Ungarn | ||||
femten | Rumænien | Sverige | ||||
16 | Rusland | Ukraine | ||||
17 | Tunesien | |||||
atten | Argentina | |||||
19 | Algeriet | |||||
tyve | Cuba | |||||
21 | Brasilien | |||||
22 | Kuwait | |||||
23 | Saudi Arabien | |||||
24 | Australien |
34 hold var med til at bestemme de resterende ni pladser blandt europæiske hold. De 23 af dem, der ikke deltog i EM i 2010 , konkurrerede først i gruppespillet, opdelt i syv grupper. Vinderne af disse grupper spillede slutspil med de resterende 11 hold, der deltog i EM, og deres vindere vil allerede deltage i VM.
Kurv 1 | Kurv 2 | Kurv 3 | Kurv 4 |
---|---|---|---|
Hviderusland | Estland | Belgien | Færøerne |
Bosnien-Hercegovina | Grækenland | Bulgarien | Storbritanien |
Nordmakedonien | Israel | Republikken Cypern | |
Montenegro | Letland | Finland | |
Holland | Litauen | Italien | |
Portugal | Rumænien | Luxembourg | |
Slovakiet | Schweiz | Kalkun |
Placere | Hold | PÅ | H | P | GZ | GP | +/- | Briller |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
en | Schweiz | 3 | 0 | 0 | 106 | 56 | +50 | 6 |
2 | Republikken Cypern | 2 | 0 | en | 81 | 93 | −12 | fire |
3 | Hviderusland | en | 0 | 2 | 92 | 89 | +3 | 2 |
fire | Færøerne | 0 | 0 | 3 | 76 | 117 | −41 | 0 |
15. januar 2009 17:00 ( UTC+2 ) |
Rapport | Schweiz | 44:17 | Færøerne | College of Cyprus , Nicosia Publikum : 100 Dommere: Matia Gubica , Boris Milosevic |
Halvtæller: 21:7, 23:10 | |||||
Andre Schmid - 8 | mål | Hans Aki Dahl-Christiansen - 6 |
15. januar 2009 19:30 ( UTC+2 ) |
Rapport | Hviderusland | 30:31 | Republikken Cypern | College of Cyprus , Nicosia Publikum : 600 Dommere: Peter Horvath , Balazs Marton |
Halv tælling : 14:16, 16:15 | |||||
Yuri Gromyko - 9 | mål | Giorgos Papakiprianu - 8 |
16. januar 2009 15:00 ( UTC+2 ) |
Rapport | Færøerne | 32:39 | Hviderusland | College of Cyprus , Nicosia Publikum : 100 |
Halv tælling : 15:22, 17:17 | |||||
Heini Khanusarson - 10 | mål | Boris Pukhovsky , Dmitry Kamyshik - 9 |
16. januar 2009 17:30 ( UTC+2 ) |
Rapport | Schweiz | 36:16 | Republikken Cypern | College of Cyprus , Nicosia Publikum : 800 |
Halvtæller: 17:8, 19:8 | |||||
Andre Schmid - 9 | mål | Andreas Miltos Markides - 7 |
17. januar 2009 kl. 11:30 ( UTC+2 ) |
Rapport | Hviderusland | 23:26 | Schweiz | College of Cyprus , Nicosia Publikum : 200 |
Halvtæller: 13:9, 10:17 | |||||
Yuri Gromyko , Alexei Usik - 5 | mål | Marco Kurt - 10 |
17. januar 2009 14:00 ( UTC+2 ) |
Rapport | Republikken Cypern | 34:27 | Færøerne | College of Cyprus , Nicosia Publikum : 500 |
Halv tælling : 14:15, 20:22 | |||||
Marios Efstatiadis - 9 | mål | Heini Khanusarson - 9 |
Placere | Hold | PÅ | H | P | GZ | GP | +/- | Briller |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
en | Rumænien | 3 | 0 | 0 | 97 | 76 | +21 | 6 |
2 | Bosnien-Hercegovina | 2 | 0 | en | 100 | 76 | +24 | fire |
3 | Finland | en | 0 | 2 | 86 | 83 | +3 | 2 |
fire | Storbritanien | 0 | 0 | 3 | 67 | 115 | −48 | 0 |
15. januar 2009 17:30 ( UTC+2 ) |
Rapport | Rumænien | 36:27 | Storbritanien | Energy Areena , Vantaa Tilskuere : 200 Dommere: Antonio Martin Franco , José Ignacio Monroy Rodriguez |
Halv tælling : 23:11, 13:16 | |||||
Julian Stamate - 6 | mål | Sebastian Prieto - 6 |
15. januar 2009 20:00 ( UTC+2 ) |
Rapport | Bosnien-Hercegovina | 30:28 | Finland | Energia Areena , Vantaa Tilskuere : 700 Dommere: Evgeny Zotin , Nikolay Volodkov |
Halv tælling : 17:13, 13:15 | |||||
Tirsad Terzic - 7 | mål | Jak Karlsson - 7 |
16. januar 2009 17:30 ( UTC+2 ) |
Rapport | Storbritanien | 19:44 | Bosnien-Hercegovina | Energia Areena , Vantaa Tilskuere : 400 Dommere: Evgeny Zotin , Nikolay Volodkov |
Halv tælling : 12:17, 7:27 | |||||
Stephen Larsson - 6 | mål | Mukhamed Toromanovich - 9 |
16. januar 2009 20:00 ( UTC+2 ) |
Rapport | Rumænien | 32:23 | Finland | Energy Areena , Vantaa Tilskuere : 700 Dommere: Antonio Martin Franco , José Ignacio Monroy Rodriguez |
Halv tælling : 15:11, 17:12 | |||||
Alexandru Xepreghi - 7 | mål | Ville Kangas , Patrick Grönberg , Andreas Rönnberg , Johan Skogberg - 4 |
17. januar 2009 14:30 ( UTC+2 ) |
Rapport | Finland | 35:21 | Storbritanien | Energy Areena , Vantaa Publikum : 700 |
Halv tælling : 17:13, 18:8 | |||||
Johan Skogberg - 11 | mål | Stephen Larsson - 12 |
17. januar 2009 17:00 ( UTC+2 ) |
Rapport | Bosnien-Hercegovina | 26:29 | Rumænien | Energy Areena , Vantaa Publikum : 450 |
Halv tælling : 13:15, 13:14 | |||||
Nikola Prche - 6 | mål | Alexandru Gheorghe Sabou - 5 |
Placere | Hold | PÅ | H | P | GZ | GP | +/- | Briller |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
en | Slovakiet | 2 | 0 | 0 | 77 | 44 | +33 | fire |
2 | Israel | en | 0 | en | 62 | halvtreds | +12 | 2 |
3 | Bulgarien | 0 | 0 | 2 | 44 | 89 | −45 | 0 |
15. januar 2009 17:00 ( UTC+1 ) |
Rapport | Slovakiet | 49:22 | Bulgarien | Shportova Gala , Hlohovec Tilskuere : 1000 dommere: Slave Nikolov , George Nachevsky |
Halvtæller: 24:8, 25:14 | |||||
Radoslav Antl - 8 | mål | Todor Georgiev Ruskov - 6 |
16. januar 2009 17:00 ( UTC+1 ) |
Rapport | Israel | 40:22 | Bulgarien | Shportova Gala , Hlohovec Publikum : 200 Dommere: Slave Nikolov , George Nachevsky |
Halvtæller: 22:6, 18:16 | |||||
Chen Pomeranz - 8 | mål | Nikolay Milenov Nikolov , Borislav Borisov - 5 |
15. januar 2009 kl. 11.00 ( UTC+1 ) |
Rapport | Slovakiet | 28:22 | Israel | Shportova Gala , Hlohovec Publikum : 1500 Dommere: Slave Nikolov , George Nachevsky |
Halvtæller: 17:10, 11:12 | |||||
Daniel Valo , Radoslav Antl - 7 | mål | Avishai Smoler - 6 |
Placere | Hold | PÅ | H | P | GZ | GP | +/- | Briller |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
en | Holland | 2 | 0 | 0 | 51 | 38 | +13 | fire |
2 | Estland | en | 0 | en | 51 | 42 | +9 | 2 |
3 | Belgien | 0 | 0 | 2 | 37 | 59 | −22 | 0 |
15. januar 2009 20:00 ( UTC+2 ) |
Rapport | Estland | 30:20 | Belgien | Sporthalt Alverberg , Hasselt Publikum : 1200 Dommere: Henrik Mekinen , Göran Jonsson |
Halvtæller: 16:7, 14:13 | |||||
Dener Jaanemaa , Mait Parail - 7 | mål | Bram Devit - 5 |
16. januar 2009 17:00 ( UTC+2 ) |
Rapport | Holland | 22:21 | Estland | Sporthalt Alverberg , Hasselt Publikum : 800 Dommere: Henrik Mekinen , Göran Jonsson |
Halvtæller: 11:9, 11:12 | |||||
Bartosz Konic - 5 | mål | Midesti - 5 |
17. januar 2009 15:00 ( UTC+2 ) |
Rapport | Holland | 29:17 | Belgien | Sporthalt Alverberg , Hasselt Publikum : 1800 Dommere: Henrik Mekinen , Göran Jonsson |
Halv tælling : 12:10, 17:7 | |||||
Bartosz Konic - 8 | mål | Ivan Koplyar - 5 |
Placere | Hold | PÅ | H | P | GZ | GP | +/- | Briller |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
en | Grækenland | 2 | 0 | 0 | 63 | 48 | +15 | fire |
2 | Montenegro | en | 0 | en | 54 | 55 | −1 | 2 |
3 | Italien | 0 | 0 | 2 | 48 | 62 | −14 | 0 |
15. januar 2009 20:00 ( UTC+1 ) |
Rapport | Grækenland | 34:22 | Italien | Palo D'Angelo , Alcamo Publikum : 1200 Dommere: Jens Carl Nielsen , Peter Lorenzen |
Halv tælling : 17:12, 17:10 | |||||
Dimitrios Tzimurtos , Grigorios Sanikis - 8 | mål | Giancarlo Costanzo - 4 |
16. januar 2009 18:45 ( UTC+1 ) |
Rapport | Montenegro | 26:29 | Grækenland | Palo D'Angelo , Alcamo Publikum : 500 Dommere: Jens Carl Nielsen , Peter Lorenzen |
Halvtæller: 10:12, 16:17 | |||||
Vladimir Osmayich - 6 | mål | Alexandros Vasilakis - 9 |
17. januar 2009 20:00 ( UTC+1 ) |
Rapport | Montenegro | 28:26 | Italien | Palo D'Angelo , Alcamo Publikum : 1300 Dommere: Jens Carl Nielsen , Peter Lorenzen |
Halv tælling : 15:11, 13:15 | |||||
Zarko Makrovich - 6 | mål | Pascal Mayon - 7 |
Placere | Hold | PÅ | H | P | GZ | GP | +/- | Briller |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
en | Portugal | 2 | 0 | 0 | 64 | 51 | +13 | fire |
2 | Luxembourg | en | 0 | en | 55 | 64 | −9 | 2 |
3 | Letland | 0 | 0 | 2 | 61 | 65 | −4 | 0 |
15. januar 2009 19:00 ( UTC+1 ) |
Rapport | Letland | 31:34 | Luxembourg | National Sports Centre d'Cock , Luxembourg Tilskuere : 600 Dommere: Ivan Kostov , Milen Kostov |
Halv tælling : 17:15, 14:19 | |||||
Arnolds Straume - 8 | mål | Martin Muller - 12 |
16. januar 2009 15:30 ( UTC+1 ) |
Rapport | Portugal | 31:30 | Letland | National Sports Centre d'Cock , Luxembourg Tilskuere : 300 Dommere: Ivan Kostov , Milen Kostov |
Halv tælling : 14:14, 17:16 | |||||
Pedro Alberto Silva Osoriu Solla , Carlos Carneiro - 8 | mål | Maris Versakovs - 7 |
17. januar 2009 19:00 ( UTC+1 ) |
Rapport | Portugal | 33:21 | Luxembourg | National Sports Centre d'Cock , Luxembourg Tilskuere : 1300 Dommere: Ivan Kostov , Milen Kostov |
Halv tælling : 18:13, 15:8 | |||||
Carlos Carneiro - 7 | mål | Alain Poeke - 6 |
Placere | Hold | PÅ | H | P | GZ | GP | +/- | Briller |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
en | Litauen | 2 | en | 0 | 61 | 48 | +13 | 3 |
2 | Nordmakedonien | 2 | en | 0 | 59 | halvtreds | +9 | 3 |
3 | Kalkun | 0 | 0 | 2 | halvtreds | 72 | −22 | 0 |
15. januar 2009 16:00 ( UTC+2 ) |
Rapport | Nordmakedonien | 24:24 | Litauen | Ureyir Serinevler Spor Salon , Amada Publikum : 600 Dommere: Holger Fleisch , Jurgen Rieber |
Halvtæller: 15:10, 9:14 | |||||
Kiril Lazarov - 11 | mål | Valdas Novickis - 7 |
16. januar 2009 16:00 ( UTC+2 ) |
Rapport | Nordmakedonien | 35:26 | Kalkun | Ureyir Serinevler Spor Salon , Amada Publikum : 1400 Dommere: Holger Fleisch , Jurgen Rieber |
Halv tælling : 15:13, 20:13 | |||||
Naumche Moisovsky - 11 | mål | Ramadan Dayne - 9 |
17. januar 2009 16:00 ( UTC+2 ) |
Rapport | Litauen | 37:24 | Kalkun | Ureyir Serinevler Spor Salon , Amada Publikum : 500 Dommere: Holger Fleisch , Jurgen Rieber |
Halv tælling : 19:13, 18:11 | |||||
Valdas Novickis - 8 | mål | Tolga Yozbahar - 6 |
Lodtrækningen blev afholdt den 31. januar 2010 .
Kurv 1 | Kurv 2 | Kurv 3 |
Hold 1 | Resultat | Hold 2 | 1. kamp | 2. kamp |
---|---|---|---|---|
Østrig | 59:49 | Holland | 31:15 | 28:34 |
Norge | 51:40 | Litauen | 27:19 | 24:21 |
Slovenien | 52:53 | Ungarn | 27:25 | 25:28 |
Tyskland | 52:40 | Grækenland | 25:20 | 27:20 |
Slovakiet | 55:51 | Ukraine | 25:30 | 30:21 |
Serbien | 49:48 | tjekkisk | 27:23 | 22:25 |
Rumænien | 65:64 | Rusland | 28:32 | 37:32 |
Danmark | 66:56 | Schweiz | 32:27 | 34:29 |
Portugal | 51:60 | Spanien | 26:27 | 25:33 |
12. juni 2010 20:20 ( UTC+2 ) |
Rapport | Østrig | 31:15 (15:10) | Holland | Dornbirn Dommere: Nenad Krstić , Peter Lubitsch |
Victor Shilagi - 7 | mål | Bartosz Konic - 7 |
12. juni 2010 19:10 ( UTC+2 ) |
Rapport | Norge | 27:19 (13:9) | Litauen | Stavanger Idrettshall , Stavanger Tilskuere : 5200 Dommere: Alin-Sergiu Chirlijanu , Gheorghe Bejinario |
Erlen Mamelun - 10 | mål | Valdas Novickis - 8 |
13. juni 2010 18:00 ( UTC+2 ) |
Rapport | Slovenien | 27:25 (12:12) | Ungarn | Ljubljana Tilskuere : 1500 dommere: Zigmars Stoljarovs , Lenars Licis |
Yure Vran - 6 | mål | Gerge Ivanchik - 10 |
12. juni 2010 18:00 ( UTC+2 ) |
Rapport | Tyskland | 25:20 (14:9) | Grækenland | Dortmund Publikum : 6500 Dommere: Oscar Raluy Lopez , Angel Sabroso Romirez |
Uwe Gensheimer - 8 | mål | Savas Karipidis - 6 |
12. juni 2010 18:00 ( UTC+2 ) |
Rapport | Slovakiet | 25:30 (16:16) | Ukraine | City Sports Hall of Hlohovec , Hlohovec Dommere: Hlünur Leifsson , Anton Palsson |
Daniel Valo , Martin Stranowski - 4 | mål | Sergey Burka , Sergey Otsroushko - 8 |
12. juni 2010 18:00 ( UTC+2 ) |
Rapport | Serbien | 27:23 (16:9) | tjekkisk | Cairo , Nish Dommere: Kenneth Abrahamsen , Arne Christiansen |
Hot Sheshum - 8 | mål | Philip Iha , Jan Philip - 4 |
13. juni 2010 19:00 ( UTC+3 ) |
Rapport | Rumænien | 28:32 (10:12) | Rusland | Hall Polivalente , Bukarest Tilskuere : 3000 dommere: Vaclav Horacek , Jiri Novotny |
Alexandru Xepreghi , Valentin Gyunia - 5 | mål | Samvel Aslanyan - 7 |
13. juni 2010 20:15 ( UTC+2 ) |
Rapport | Danmark | 32:27 (17:11) | Schweiz | Brönnby Hall , Brönnby Publikum : 4600 Dommere: Sorin-Laurentiu Dinu , Konstantin Dean |
Mikkel Hansen - 8 | mål | David Graubner , Manuel Liniger , Ivan Ursitz - 5 |
13. juni 2010 18:00 ( UTC+0 ) |
Rapport | Portugal | 26:27 (14:14) | Spanien | Benfica , Lissabon Tilskuere : 1300 Dommere: Kim Andersen , Per Morten Sodal |
Claudio Pedrosa - 6 | mål | Juanin Garcia - 7 |
20. juni 2010 14:00 ( UTC+2 ) |
Rapport | Holland | 34:28 (17:14) | Østrig | Ben Kveit Arena , Emmen Publikum : 800 Dommere: Nenad Nikolic , Dusan Stojkovic |
Bartosz Konic - 7 | mål | Victor Silad - 6 |
20. juni 2010 17:45 ( UTC+3 ) |
Rapport | Litauen | 21:24 (9:10) | Norge | Siemens Arena , Vilnius Tilskuere : 2300 Dommere: Gerhard Reisinger , Christian Kaschutz |
Andrius Rackauskas - 6 | mål | Harvard Tweten - 8 |
20. juni 2010 18:00 ( UTC+2 ) |
Rapport | Ungarn | 28:25 (13:14) | Slovenien | Veszprem Arena , Veszprem Tilskuere : 5000 Dommere: Bernd Mete , Rainer Mete |
Gerge Ivanchik - 12 | mål | Se Kavtichnik - 11 |
20. juni 2010 19:00 ( UTC+3 ) |
Rapport | Grækenland | 20:27 (10:10) | Tyskland | Krachtidi , Drama Publikum : 2100 Dommere: Evgeny Zotin , Nikolai Volodkov |
Savvas Karipidis - 6 | mål | Lars Kaufman - 6 |
20. juni 2010 17:00 ( UTC+3 ) |
Rapport | Ukraine | 21:30 (12:14) | Slovakiet | Yunost , Zaporozhye Tilskuere : 1500 Dommere: Rickard Canbro , Mikael Klesson |
Sergey Onufrienko - 6 | mål | Martin Stranowski - 8 |
19. juni 2010 15:00 ( UTC+2 ) |
Rapport | tjekkisk | 25:22 (11:10) | Serbien | Lokomotiv , Pilsen Tilskuere : 1600 Dommere: Martin Gjeding , Mads Hansen |
Philip Iha - 12 | mål | Marco Vujin , Momir Rnich - 4 |
19. juni 2010 17:00 ( UTC+4 ) |
Rapport | Rusland | 32:37 (13:16) | Rumænien | Olimpiyskiy , Chekhov Tilskuere : 2500 Dommere: Slava Nikolov , Georgy Nachevsky |
Vasily Filippov - 9 | mål | Alexandru Xepreghi - 8 |
20. juni 2010 16:45 ( UTC+2 ) |
Rapport | Schweiz | 29:34 (10:15) | Danmark | Athletic Centrum St. Gallen , St. Gallen Tilskuere : 3200 Dommere: Nordine Lazar , Lauren Revere |
David Graubner - 6 | mål | Lars Christiansen - 7 |
18. juni 2010 20:30 ( UTC+2 ) |
Rapport | Spanien | 33:25 (15:11) | Portugal | Guadalajara Tilskuere : 4800 Dommere: Chaba Kekes , Pal Kekes |
Juan Garcia Lorenzana - 12 | mål | David Tavares - 9 |