2012 New Zealand Curling Mixed Doubles Championship
2012 New Zealand Curling Championship blandt mixed doubler blev afholdt fra 31. august til 2. september 2012 i byen Nesby på MCI (Maniototo Curling International) arena . Turneringen blev afholdt for 6. gang. [2]
15 hold deltog i mesterskabet.
Vinderne af mesterskabet var (for 1. gang i deres historie) holdet af Natalie Thurlow / Hans Frauenlob , som besejrede holdet af Bridget Becker / Sean Becker i finalen . Bronzemedaljer blev vundet af Kelsi Heath/Kieran Ford -holdet .
Turneringsformat
Først deltager alle hold, opdelt i 3 grupper af 5 hold, i gruppespillet, afholdt i et round robin-system i én runde. Hvis antallet af sejre for to hold er ens, rangeres de indbyrdes efter resultatet af et personligt møde, hvis antallet af sejre af tre eller flere hold er lige, rangeres de i henhold til resultaterne af summen af testkast ind i huset ( Eng. Draw Shot Challenge, DSC [3] , i centimeter; jo mindre værdi, jo højere er holdets placering). I anden etape, slutspillet , der spilles efter det olympiske system , udgår de to bedste hold fra grupperne, samt to af de hold, der fik 3. pladsen i gruppen (udvalgt af DSC); de spiller i kvartfinale, semifinale, 3. plads kamp og finalen.
Holdopstillinger
Hold |
Kvinde |
Hannen
|
Adviento / Sargon |
Eleanor Adviento |
Brett Sargon
|
B. Becker / S. Becker |
Bridget Becker |
Sean Becker
|
W. Becker / P. Becker |
Wendy Becker |
Peter Becker
|
M. Jones / Thomson |
Marisa Jones |
Kenny Thomson
|
Kang/Ede |
Kang Sue Yeon |
Nelson Ede
|
Cooney / Cooney |
Carolyn Cooney |
Pat Cooney
|
Matthews / Campbell |
Liz Matthews |
John Campbell
|
Tait / D. Thurlow |
Stephanie Tait |
Dan Thurlow
|
B. Taylor / R. Jones |
Brittany Taylor |
Rupert Jones
|
W. Taylor / Weyer |
Waverley Taylor |
David Weyer
|
Thompson/Whyte/Whyte |
Holly Thompson Tash Whyte |
Josh Whyte
|
N. Thurlow / Frauenlob |
Natalie Thurlow |
Hans Frauenlob
|
C. Farley / Pearson |
Chelsea Farley |
Keswick Pearson
|
T. Farley / Scott |
Tessa Farley |
Andrew Scott
|
Heath/Ford |
Kelsey Heath |
Kieran Ford
|
Gruppefase
Gruppe A
|
Hold
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
|
|
, cm
|
Placere
|
en |
Adviento / Sargon |
* |
4:8 |
8:9 |
8:6 |
9:6 |
2 |
2 |
|
3
|
2 |
B. Becker / S. Becker |
8:4 |
* |
12:5 |
9:1 |
9:1 |
fire |
0 |
|
en
|
3 |
W. Becker / P. Becker |
9:8 |
5:12 |
* |
12:0 |
10:7 |
3 |
en |
|
2
|
fire |
Thompson/Whyte/Whyte |
6:8 |
1:9 |
0:12 |
* |
4:8 |
0 |
fire |
|
5
|
5 |
C. Farley / Pearson |
6:9 |
1:9 |
7:10 |
8:4 |
* |
en |
3 |
|
fire
|
Gruppe B
|
Hold
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
|
|
, cm
|
Placere
|
en |
M. Jones / Thomson |
* |
6:4 |
12:2 |
7:4 |
8:5 |
fire |
0 |
|
en
|
2 |
Cooney / Cooney |
4:6 |
* |
10:4 |
10:5 |
9:2 |
3 |
en |
|
2
|
3 |
Tait / D. Thurlow |
2:12 |
4:10 |
* |
11:6 |
10:9 |
2 |
2 |
|
3
|
fire |
B. Taylor / R. Jones |
4:7 |
5:10 |
6:11 |
* |
11:10 |
en |
3 |
|
fire
|
5 |
W. Taylor / Weyer |
5:8 |
2:9 |
9:10 |
10:11 |
* |
0 |
fire |
|
5
|
Gruppe C
|
Hold
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
|
|
, cm
|
Placere
|
en |
Kang/Ede |
* |
6:4 |
4:10 |
14:3 |
3:9 |
2 |
2 |
|
3
|
2 |
Matthews / Campbell |
4:6 |
* |
3:10 |
2:9 |
5:7 |
0 |
fire |
|
5
|
3 |
N. Thurlow / Frauenlob |
10:4 |
10:3 |
* |
6:2 |
13:3 |
fire |
0 |
|
en
|
fire |
T. Farley / Scott |
3:14 |
9:2 |
2:6 |
* |
1:11 |
en |
3 |
|
fire
|
5 |
Heath/Ford |
9:3 |
7:5 |
3:13 |
11:1 |
* |
3 |
en |
|
2
|
hold, der går videre til
slutspillet
Hold der tog 1. og 2. pladsen i grupperne "automatisk" gik til slutspillet. Udvælgelsen af yderligere to hold - blandt dem, der fik 3. pladsen i grupperne - var ifølge DSC, men selve DSC-værdierne er ikke angivet i kilden, kun de hold, der er kvalificeret til slutspillet, er angivet.
Slutspil
|
Kvartfinaler
|
|
Semifinaler
|
|
Finalen
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
A-1
|
B. Becker / S. Becker
|
ti
|
|
|
B-3
|
Tait / D. Thurlow
|
3
|
|
|
|
B. Becker / S. Becker
|
6
|
|
|
|
|
|
Heath/Ford
|
fire
|
|
|
|
B-1
|
M. Jones / Thomson
|
fire
|
|
|
C-2
|
Heath/Ford
|
7
|
|
|
B. Becker / S. Becker
|
5
|
|
|
|
|
|
N. Thurlow / Frauenlob
|
7
|
|
A-2
|
W. Becker / P. Becker
|
3
|
|
|
B-2
|
Cooney / Cooney
|
otte
|
|
|
|
Cooney / Cooney
|
5
|
|
|
|
|
|
N. Thurlow / Frauenlob
|
7
|
|
C-1
|
N. Thurlow / Frauenlob
|
7
|
|
|
A-3
|
Adviento / Sargon
|
2
|
|
|
|
Kamp om 3. pladsen
|
|
|
|
|
|
Heath/Ford
|
9
|
|
|
Cooney / Cooney
|
2
|
|
Kvartfinaler. 2. september, 8:30
Site A
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
i alt
|
B. Becker / S. Becker
|
2
|
0
|
2
|
en
|
0
|
2
|
0
|
3
|
ti
|
Tait / D. Thurlow
|
0
|
en
|
0
|
0
|
en
|
0
|
en
|
0
|
3
|
Site B
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
i alt
|
M. Jones / Thomson
|
en
|
0
|
0
|
0
|
en
|
en
|
0
|
en
|
fire
|
Heath/Ford
|
0
|
2
|
2
|
en
|
0
|
0
|
2
|
0
|
7
|
Site C
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
i alt
|
W. Becker / P. Becker
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
en
|
2
|
x
|
3
|
Cooney / Cooney
|
2
|
en
|
2
|
en
|
2
|
0
|
0
|
x
|
otte
|
Site D
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
i alt
|
N. Thurlow / Frauenlob
|
en
|
3
|
0
|
en
|
en
|
en
|
0
|
x
|
7
|
Adviento / Sargon
|
0
|
0
|
en
|
0
|
0
|
0
|
en
|
x
|
2
|
Semifinaler. 2. september klokken 11.00
Hold
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
i alt
|
B. Becker / S. Becker
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
2
|
en
|
en
|
6
|
Heath/Ford
|
en
|
en
|
en
|
0
|
en
|
0
|
0
|
0
|
fire
|
Hold
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
i alt
|
Cooney / Cooney
|
0
|
en
|
en
|
0
|
en
|
0
|
2
|
0
|
5
|
N. Thurlow / Frauenlob
|
3
|
0
|
0
|
en
|
0
|
en
|
0
|
2
|
7
|
Kamp om 3. pladsen. 2. september klokken 14.00
Hold
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
i alt
|
Heath/Ford
|
3
|
2
|
0
|
2
|
0
|
2
|
x
|
x
|
9
|
Cooney / Cooney
|
0
|
0
|
en
|
0
|
en
|
0
|
x
|
x
|
2
|
Finalen. 2. september klokken 14.00
Hold
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
i alt
|
B. Becker / S. Becker
|
0
|
2
|
0
|
0
|
2
|
0
|
en
|
0
|
5
|
N. Thurlow / Frauenlob
|
en
|
0
|
en
|
en
|
0
|
3
|
0
|
en
|
7
|
Endelig klassifikation
Noter
- ↑ MCI/Naseby - New Zealand Curling
- ↑ 2012 NZ Mixed Doubles Championship - New Zealand Curling
- ↑ World Curling Federation - Curling AZ
Se også