2010 New Zealand Curling Mixed Doubles Championship | |
---|---|
2010 New Zealand Mixed Doubles Championship | |
By | Nesby |
Arena | MCI [1] |
datoen | 17. – 19. september 2010 |
Vinder | Bridget Becker / Sean Becker (3. titel) |
Finalist | Bridie Donald / Den Mustepic |
3. pladsen | Natalie Campbell / John Campbell |
20092011 |
2010 New Zealand Curling Championship blandt mixed doubler blev afholdt fra 17. til 19. september 2010 i byen Nesby på MCI (Maniototo Curling International) arena . Turneringen blev afholdt for 4. gang. [2]
9 hold deltog i mesterskabet.
Mesterskabsvinderne var (for 3. gang i deres historie) Team Bridget Becker / Sean Becker , som besejrede Bridie Donald / Den Mustepic i finalen . Bronzemedaljer blev vundet af Natalie Campbell / John Campbell -holdet .
Først deltager hold opdelt i 2 grupper (gruppe A - 5 hold, gruppe B - 4 hold) i gruppespillet, afholdt i et round robin-system i én runde (i dette tilfælde spiller hvert hold i gruppe A kun med holdene i gruppe B og omvendt). Hvis antallet af sejre for to hold er ens, rangeres de indbyrdes efter resultatet af et personligt møde, hvis antallet af sejre af tre eller flere hold er lige, rangeres de i henhold til resultaterne af summen af testkast ind i huset ( Eng. Draw Shot Challenge, DSC [3] , i centimeter; jo mindre værdi, jo højere er holdets placering). I anden fase, slutspillet , der spilles efter det olympiske system , går de to bedste hold fra grupperne ud (om nødvendigt afholdes tie-breaks ); de spiller i semifinalerne , 3. pladsen og bedst af tre finaleserier .
Hold | Kvinde | Hannen |
---|---|---|
B. Becker / S. Becker | Bridget Becker | Sean Becker |
W. Becker / P. Becker | Wendy Becker | Peter Becker |
Jones / Ede | Marisa Jones | Nelson Ede |
Diack/Greer | Christine Diack | Dave Greer |
Anders / Mustepic | Bruden Donald | Den Mustepic |
Cooney / Cooney | Carolyn Cooney | Pat Cooney |
N. Campbell / D. Campbell | [[[Natalie Campbell]] | John Campbell |
Petherick / Petherick | Kylie Petherick | Murray Petherick |
Smith / Smith | Colleen Smith | Nicholas Smith |
Hold | A1 | A2 | A3 | A4 | A5 | B1 | B2 | B3 | B4 | PÅ | P | DSC , cm | Placere | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Gruppe A | |||||||||||||||
A1 | B. Becker / S. Becker | * | 9:3 | 10:3 | 4:5 | 9:3 | 3 | en | en | ||||||
A2 | Jones / Ede | * | 10:2 | 7:3 | 4:8 | 4:9 | 2 | 2 | 3 | ||||||
A3 | Cooney / Cooney | * | 8:9 | 7:8 | 3:10 | 2:10 | 0 | fire | fire | ||||||
A4 | N. Campbell / D. Campbell | * | 8:3 | 10:5 | 5:7 | 9:8 | 3 | en | en | ||||||
A5 | Smith / Smith | * | 5:10 | 5:10 | — | 2:7 | 0 | 3 | fire | ||||||
Gruppe B | |||||||||||||||
B1 | W. Becker / P. Becker | 3:9 | 2:10 | 9:8 | 3:8 | 10:5 | * | 2 | 3 | 3 | |||||
B2 | Diack/Greer | 3:10 | 3:7 | 8:7 | 5:10 | 10:5 | * | 2 | 3 | 3 | |||||
B3 | Anders / Mustepic | 5:4 | 8:4 | 10:3 | 7:5 | — | * | fire | 0 | en | |||||
B4 | Petherick / Petherick | 3:9 | 9:4 | 10:2 | 8:9 | 7:2 | * | 3 | 2 | 2 |
Semifinaler | Finalen | |||||||||||||||||||||
A-1 | B. Becker / S. Becker | ti | ||||||||||||||||||||
A-2 | N. Campbell / D. Campbell | 6 | ||||||||||||||||||||
B-1 | Anders / Mustepic | otte | ||||||||||||||||||||
B-2 | Petherick / Petherick | en | ||||||||||||||||||||
Kamp om 3. pladsen | ||||||||||
N. Campbell / D. Campbell | 6 | |||||||||
Petherick / Petherick | en | |||||||||
Semifinaler. 18. september klokken 17.00
Hold | en | 2 | 3 | fire | 5 | 6 | 7 | otte | i alt |
B. Becker / S. Becker | fire | 0 | en | 0 | fire | en | 0 | x | ti |
N. Campbell / D. Campbell | 0 | fire | 0 | en | 0 | 0 | en | x | 6 |
Hold | en | 2 | 3 | fire | 5 | 6 | 7 | otte | i alt |
Anders / Mustepic | en | 0 | 2 | en | 2 | en | en | x | otte |
Petherick / Petherick | 0 | en | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | x | en |
Kamp om 3. pladsen. 19. september, 11:30
Hold | en | 2 | 3 | fire | 5 | 6 | 7 | otte | i alt |
N. Campbell / D. Campbell | en | en | en | en | en | 0 | en | x | 6 |
Petherick / Petherick | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | en | 0 | x | en |
Kamp 1. 19. september, 9:00
Hold | en | 2 | 3 | fire | 5 | 6 | 7 | otte | i alt |
B. Becker / S. Becker | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 3 | en | 9 |
Anders / Mustepic | 2 | en | 0 | 2 | 0 | 5 | 0 | 0 | ti |
Score i serien: 1:0 til fordel for holdet Donald / Mustepic .
Kamp 2. 19. september, 11:30
Hold | en | 2 | 3 | fire | 5 | 6 | 7 | otte | i alt |
B. Becker / S. Becker | 0 | 2 | en | 0 | 0 | 3 | 0 | en | 7 |
Anders / Mustepic | en | 0 | 0 | en | 2 | 0 | 2 | 0 | 6 |
Score i serien: 1:1.
Kamp 3. 19. september, 14:30
Hold | en | 2 | 3 | fire | 5 | 6 | 7 | otte | i alt |
B. Becker / S. Becker | 2 | 0 | en | 2 | en | 0 | 0 | 2 | otte |
Anders / Mustepic | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | en | 0 | 5 |
Resultat i rækken: 2:1 til fordel for holdet B. Becker / S. Becker .
Placere | Hold | Og | PÅ | P |
---|---|---|---|---|
Bridget Becker / Sean Becker | otte | 6 | 2 | |
Bridie Donald / Den Mustepic | otte | 6 | 2 | |
Natalie Campbell / John Campbell | 6 | fire | 2 | |
fire | Kylie Petherick / Murray Petherick | 7 | 3 | fire |
5 | Marisa Jones / Nelson Ede | fire | 2 | 2 |
5 | Wendy Becker / Peter Becker | 5 | 2 | 3 |
5 | Christine Diack / Dave Greer | 5 | 2 | 3 |
otte | Carolyn Cooney/Pat Cooney | fire | 0 | fire |
otte | Colleen Smith / Nicholas Smith | 3 | 0 | 3 |