Det lettiske mesterskab i kunstskøjteløb ( lat. Latvijas Čempionāts daiļslidošanā ) er en kunstskøjteløbskonkurrence blandt lettiske atleter , der er blevet afholdt årligt siden Letland opnåede uafhængighed fra USSR . Der afholdes konkurrencer i alle aldersgrupper i single herre- og dameskøjteløb . Isdans og parskøjteløb er ikke udviklet i landet, og der afholdes ikke konkurrencer hvert år.
Generelt er niveauet af kunstskøjteløb i Letland ikke højt, for eksempel var sidste gang kunstskøjteløbere fra Letland deltog i De Olympiske Lege tilbage i 1994 .
I 2010, på grund af det lille antal atleter, blev det lettiske mesterskab afholdt sammen med det litauiske mesterskab . Eksperimentet blev gentaget syv år senere.
Medaljer i herresingle | |||||
---|---|---|---|---|---|
År | Mødested _ |
Guld | Sølv | Bronze | |
1993 | [[]] | [[]] | [[]] | [[]] | |
1994 | [[]] | [[]] | [[]] | [[]] | |
1995 | [[]] | [[]] | [[]] | [[]] | |
1996 | [[]] | [[]] | [[]] | [[]] | |
1997 | [[]] | [[]] | [[]] | [[]] | |
1998 | [[]] | [[]] | [[]] | [[]] | |
1999 | [[]] | [[]] | [[]] | [[]] | |
2000 | [[]] | [[]] | [[]] | [[]] | |
2001 | [[]] | Konstantin Kostin | Dmitry Kas | Roman Panteleev | |
2002 | [[]] | [[]] | [[]] | [[]] | |
2003 | [[]] | Girts Jekabsons | Der var ingen andre medlemmer | ||
2004 | [[]] | Girts Jekabsons | Der var ingen andre medlemmer | ||
2005 | [[]] | Der var ingen deltagere | |||
2006 | [[]] | Roman Panteleev | Andrey Brovenko | Dmitry Kas | |
2007 | [[]] | [[]] | [[]] | [[]] | |
2008 | Riga | Nikita Veremeychik | Denis Vasiliev | Maxim Rozkals | |
2009 | Turnering ikke afholdt | ||||
2010 | Riga | Girts Jekabsons | Denis Vasiliev | Maxim Rozkals | |
2011 | Riga | Girts Jekabsons | Der var ingen andre medlemmer | ||
2012 | [[]] | Girts Jekabsons | Der var ingen andre medlemmer | ||
2013 | [[]] | Evgeny Pozhidaev | Der var ingen andre medlemmer | ||
2014 | [[]] | Lucas Kaurgas | Der var ingen andre medlemmer | ||
2015 | Turnering ikke afholdt | ||||
2016 | Riga | Denis Vasiliev | Gleb Bazins | Lucas Cowgars | |
2017 | Ventspils | Denis Vasiliev | Gleb Bazins | Der var ingen andre medlemmer | |
2018 | Marupe | Denis Vasiliev | Der var ingen andre medlemmer | ||
2019 | Turnering ikke afholdt | ||||
2020 | Marupe | Denis Vasiliev | Der var ingen andre medlemmer |
Medaljer i damesingle | |||||
---|---|---|---|---|---|
År | Mødested _ |
Guld | Sølv | Bronze | |
1993 | [[]] | [[]] | [[]] | [[]] | |
1994 | [[]] | [[]] | [[]] | [[]] | |
1995 | [[]] | [[]] | [[]] | [[]] | |
1996 | [[]] | [[]] | [[]] | [[]] | |
1997 | [[]] | [[]] | [[]] | [[]] | |
1998 | [[]] | [[]] | [[]] | [[]] | |
1999 | [[]] | [[]] | [[]] | [[]] | |
2000 | [[]] | [[]] | [[]] | [[]] | |
2001 | [[]] | Julia Teplykh | Alexandra Detusko | Maria Balaba | |
2002 | [[]] | Alexandra Petushko | Olga Zadvornova | Maria Balaba | |
2003 | [[]] | Alexandra Petushko | Maria Balaba | Elena Kovalova | |
2004 | [[]] | Maria Balaba | Elena Kovalova | Olga Zadvornova | |
2005 | [[]] | Maria Balaba | Elena Kovalova | Olga Zadvornova | |
2006 | [[]] | Olga Zadvornova | Maria Balaba | Stasia Rage | |
2007 | [[]] | Julia Teplykh | Maria Balaba | Anna Strazhdina | |
2008 | Riga | Stasia Rage | Zhanna Pugach | Alina Fedorova | |
2009 | Turnering ikke afholdt | ||||
2010 | Riga | Zhanna Pugach | Der var ingen andre medlemmer | ||
2011 | Riga | Zhanna Pugach | Stasia Rage | Christina Ozola | |
2012 | [[]] | Alina Fedorova | Stasia Rage | Dana Gerasimenko | |
2013 | [[]] | Alina Fedorova | Der var ingen andre medlemmer | ||
2014 | [[]] | Alina Fedorova | Eve Gale | Christina Gale | |
2015 | Tukums | Angelina Kuchvalskaya | Eve Gale | Carlin-Monica Field | |
2016 | Riga | Angelina Kuchvalskaya | Alina Fedorova | Der var ingen andre medlemmer | |
2017 | Ventspils | Angelina Kuchvalskaya | Der var ingen andre medlemmer | ||
2018 | Marupe | Diana Nikitina | Daria Shatibelko | Der var ingen andre medlemmer | |
2019 | Marupe | Angelina Kuchvalskaya | Elizabeth Yubkane | Anastasia Pavlovich | |
2020 | Marupe | Angelina Kuchvalskaya | Der var ingen andre medlemmer |
Medaljevindere i parskøjteløb | ||||
---|---|---|---|---|
År | Mødested _ |
Guld | Sølv | Bronze |
1993 | [[]] | [[]] / [[]] | [[]] / [[]] | [[]] / [[]] |
1994 | [[]] | [[]] / [[]] | [[]] / [[]] | [[]] / [[]] |
1995 | [[]] | [[]] / [[]] | [[]] / [[]] | [[]] / [[]] |
1996 | [[]] | [[]] / [[]] | [[]] / [[]] | [[]] / [[]] |
1997 | [[]] | [[]] / [[]] | [[]] / [[]] | [[]] / [[]] |
1998 | [[]] | [[]] / [[]] | [[]] / [[]] | [[]] / [[]] |
1999 | [[]] | [[]] / [[]] | [[]] / [[]] | [[]] / [[]] |
2000 | [[]] | [[]] / [[]] | [[]] / [[]] | [[]] / [[]] |
2001 | [[]] | Natalya Efremova / Andrey Brovenko | Elena Syrokhvatova / Yuri Salmanov | Der var ingen andre medlemmer |
2002 | [[]] | [[]] / [[]] | [[]] / [[]] | |
2003 | [[]] | Olga Boguslavskaya / Andrey Brovenko | Elena Veselaya / Alexey Vesyoliy | Der var ingen andre medlemmer |
2004 | [[]] | Olga Boguslavskaya / Andrey Brovenko | Elena Veselaya / Alexey Vesyoliy | Der var ingen andre medlemmer |
2005 | [[]] | Olga Boguslavskaya / Andrey Brovenko | Der var ingen andre medlemmer | |
2006-2020 | Turnering ikke afholdt |
Medaljevindere i isdans | ||||
---|---|---|---|---|
År | Mødested _ |
Guld | Sølv | Bronze |
1993 | [[]] | [[]] / [[]] | [[]] / [[]] | [[]] / [[]] |
1994 | [[]] | [[]] / [[]] | [[]] / [[]] | [[]] / [[]] |
1995 | [[]] | [[]] / [[]] | [[]] / [[]] | [[]] / [[]] |
1996 | [[]] | [[]] / [[]] | [[]] / [[]] | [[]] / [[]] |
1997 | [[]] | [[]] / [[]] | [[]] / [[]] | [[]] / [[]] |
1998 | [[]] | [[]] / [[]] | [[]] / [[]] | [[]] / [[]] |
1999 | [[]] | [[]] / [[]] | [[]] / [[]] | [[]] / [[]] |
2000 | [[]] | [[]] / [[]] | [[]] / [[]] | [[]] / [[]] |
2001 | [[]] | Martina Korzane / Janis Zakis | Anna Safirova / Alexander Bondarenko | Der var ingen andre medlemmer |
2002 | [[]] | [[]] / [[]] | [[]] / [[]] | |
2003 | [[]] | Maria Zinzhanova / Stanislav Tsarkov | Der var ingen andre medlemmer | |
2004 | [[]] | Elena Garkushina / Andrey Sitik | Maria Zinzhanova / Stanislav Tsarkov | Der var ingen andre medlemmer |
2005 | [[]] | Maria Zinzhanova / Stanislav Tsarkov | Der var ingen andre medlemmer | |
2006 | [[]] | Elena Garkushina / Andrey Sitik | Der var ingen andre medlemmer | |
2007 | [[]] | Der var ingen deltagere | ||
2008 | [[]] | Ekaterina Sergeeva / Andrey Sitik | Ksenia Smirnova / Alexander Yakushin | Elena Garkushina / Alexander Motorin |
2009 | Turnering ikke afholdt | |||
2010 | Riga | Ksenia Pecherkina / Alexander Yakushin | Der var ingen andre medlemmer | |
2011 | Riga | Der var ingen deltagere | ||
2012 | Riga | Ksenia Pecherkina / Alexander Yakushin | Der var ingen andre medlemmer | |
2013 | [[]] | Alexandra Vasilyeva / Alexander Yakushin | Der var ingen andre medlemmer | |
2014 | [[]] | Olga Yakushina / Andrey Nevsky | Der var ingen andre medlemmer | |
2015 | [[]] | Olga Yakushina / Andrey Nevsky | Der var ingen andre medlemmer | |
2016-2017 | Turnering ikke afholdt | |||
2018 | Marupe | Aurelia Hipolito / Malcolm Jones | Der var ingen andre medlemmer | |
2019 | Turnering ikke afholdt | |||
2020 | Marupe | Aurelia Hipolito / T.J. Michele | Der var ingen andre medlemmer |