De israelske kunstskøjteløbsmesterskaber er en årlig kunstskøjteløbskonkurrence blandt israelske kunstskøjteløbere arrangeret af Israel Figure Skating Federation.
Ved denne turnering konkurrerer atleter i mænds og kvinders singler, par kunstskøjteløb og sports isdans , adskilt efter aldersgrupper: begyndere, juniorer og voksne. I nogle år blev der ikke afholdt konkurrencer i alle discipliner på grund af manglen på atleter.
Indtil 2013 blev mesterskabet afholdt i Olympic Arena - Canada Center i Metula . Datoerne for mesterskabet ændres ofte på grund af politiske årsager. Mange israelske atleter bor og træner i andre lande, hvor der er mere is og bedre træning ( USA , Rusland , Canada ).
Det israelske kunstskøjteforbund blev dannet i 1990 og blev optaget i den internationale skøjteunion i 1993 .
Medaljer i herresingle | ||||
---|---|---|---|---|
Sæson | Guld | Sølv | Bronze | |
1996 | Mikhail Shmerkin | |||
1997 | Mikhail Shmerkin | |||
1998 | Mikhail Shmerkin | |||
1999 | ||||
2000 | Mikhail Shmerkin | |||
2001 | Mikhail Shmerkin | Vadim Akolzin | ||
2002 | Mikhail Shmerkin | Sergey Kotov | Vadim Akolzin | |
2003 | Sergey Kotov | |||
2004 | Roman Serov | Evgeny Krasnopolsky | ||
2005 | Roman Serov | Evgeny Krasnopolsky | ||
2006 | Roman Serov | Sergey Kotov | ||
2007 | Maxim Shipov | der var ingen andre konkurrenter | ||
2008 | Maxim Shipov | Evgeny Krasnopolsky | der var ingen andre konkurrenter | |
2009 | Maxim Shipov | Evgeny Krasnopolsky | der var ingen andre konkurrenter | |
2010-2014 | Mesterskab ikke afholdt | |||
2015 | Daniel Samokhin | Alexey Bychenko | der var ingen andre konkurrenter | |
2016 | Alexey Bychenko | Daniel Samokhin | der var ingen andre konkurrenter | |
2017 | Alexey Bychenko | Daniel Samokhin | Mark Gorodnitsky |
Medaljer i damesingle | ||||
---|---|---|---|---|
Sæson | Guld | Sølv | Bronze | |
2000 | ||||
2001 | Daria Zuravicki | |||
2002 | Daria Zuravicki | |||
2003 | ||||
2004 | Keren Shua Haim | |||
2005 | Tamar Katz | Alanna Cohen | ||
2006 | der var ingen konkurrencer | |||
2007 | Tamar Katz | der var ingen andre konkurrenter | ||
2008 | Jenna Saiken | der var ingen andre konkurrenter | ||
2009-2014 | Mesterskab ikke afholdt | |||
2015 | Katharina Kulgeiko | Netta Schreiber | Aimee Buchanan | |
2016 | Katharina Kulgeiko | Aimee Buchanan | der var ingen andre konkurrenter | |
2017 | Aimee Buchanan | Elizabeth Jusjtjenko | Netta Schreiber |
Medaljevindere i parskøjteløb | ||||
---|---|---|---|---|
Sæson | Guld | Sølv | Bronze | |
2000 | Line Haddad / Vitaly Lysenko | |||
2003 | Yulia Shapiro / Vadim Akolzin | |||
2004 | Yulia Shapiro / Vadim Akolzin | |||
2005 | Yulia Shapiro / Vadim Akolzin | |||
2006 | der var ingen konkurrencer i par | |||
2007 | Ekaterina Sosinova / Fedor Sokolov | Haley Ann Sachs / Vadim Akolzin | der var ingen andre konkurrenter | |
2008 | Ekaterina Sokolova / Fedor Sokolov | Haley Ann Sachs / Vadim Akolzin | der var ingen andre konkurrenter | |
2009-2014 | Mesterskab ikke afholdt | |||
2015 | Adel Tankova / Evgeny Krasnopolsky | der var ingen andre konkurrenter | ||
2016 | Adel Tankova / Evgeny Krasnopolsky | der var ingen andre konkurrenter | ||
2017 | der var ingen konkurrencer i par |
Medaljevindere i isdans | ||||
---|---|---|---|---|
Sæson | Guld | Sølv | Bronze | |
1995 | Galit Khait / Sergey Sakhnovsky | |||
1996 | Galit Khait / Sergey Sakhnovsky | |||
1997 | Galit Khait / Sergey Sakhnovsky | |||
1998 | Galit Khait / Sergey Sakhnovsky | |||
1999 | ||||
2000 | Galit Khait / Sergey Sakhnovsky | Natalia Gudina / Alexey Beletsky | ||
2001 | Galit Khait / Sergey Sakhnovsky | Natalia Gudina / Alexey Beletsky | ||
2002 | Galit Khait / Sergey Sakhnovsky | Natalia Gudina / Alexey Beletsky | ||
2003 | Galit Khait / Sergey Sakhnovsky | Natalia Gudina / Alexey Beletsky | ||
2004 | Galit Khait / Sergey Sakhnovsky | Natalia Gudina / Alexey Beletsky | ||
2005 | Galit Khait / Sergey Sakhnovsky | Natalia Gudina / Alexey Beletsky | ||
2006 | Galit Khait / Sergey Sakhnovsky | Alexandra Zaretskaya / Roman Zaretsky | der var ingen andre konkurrenter | |
2007 | Alexandra Zaretskaya / Roman Zaretsky | der var ingen andre konkurrenter | ||
2008 | Alexandra Zaretskaya / Roman Zaretsky | der var ingen andre konkurrenter | ||
2009 | Alexandra Zaretskaya / Roman Zaretsky | der var ingen andre konkurrenter | ||
2010-2014 | Mesterskab ikke afholdt | |||
2015 | Alison Reed / Vasily Rogov | Kimberly Berkovich / Ronald Zilberberg | der var ingen andre konkurrenter | |
2016 | Isabella Tobias / Ilya Tkachenko | Kimberly Berkovich / Ronald Zilberberg | der var ingen andre konkurrenter | |
2017 | Isabella Tobias / Ilya Tkachenko | Adele Tankova / Ronald Zilberberg | der var ingen andre konkurrenter |