Det kinesiske Taipei kunstskøjtemesterskab er en årlig kunstskøjteløbskonkurrence til det kinesiske Taipei -mesterskab . Under dette navn optræder atleter fra Republikken Kina (Taiwan) på den internationale arena . Konkurrencer afholdes i discipliner: mænds og kvinders single skøjteløb, par kunstskøjteløb . På grund af mangel på deltagere afholdes det ikke i alle discipliner.
International Skating Union (ISU) og Chinese Taipei Skating Union (CTSU) har forskellige numre til de kinesiske Taipei kunstskøjtemesterskaber. For eksempel vandt single skateren Jenny Xu en sølvmedalje ved mesterskabet afholdt i august 2019 (sæsonen 2019/2020). ISU har nummereret disse konkurrencer inden udgangen af konkurrencesæsonen - 2020 [1] . På CTSU's hjemmeside blev denne turnering i overensstemmelse med kalenderprincippet tildelt 2019 [2] .
Medaljer i herresingle | ||||
---|---|---|---|---|
År | Placere | Guld | Sølv | Bronze |
2000 | Benedikt W | Ingen data | ||
2001 | Kevin Lee | Peter Lee | William Rogers | |
2002 | Benedikt W | Ingen data | ||
2003 | Peter Lee | Benedikt W | Andy Chen | |
2004 | Peter Lee | Andy Chen | Tian Hongwen | |
2005 | Andy Chen | Henrik Lu | Shi Wenchang | |
2006 | Henrik Lu | Shi Wenchang | Tian Hongwen | |
2007 | Ingen data | Tian Hongwen | ||
2008 | Taipei | Charles Bao | Henrik Lu | Stephen Goh |
2009 | Taipei | Stephen Goh | Sebra Yan | Ingen medlemmer |
2010 | Taipei | Stephen Goh | Tian Hongwen | Shi Wenchang |
2011 | Taipei | Jordan Zhu | Shi Wenchang | Stephen Goh |
2012 | Taipei | Jordan Zhu | Tian Hongwen | Ingen medlemmer |
2013 | Taipei | Cao Zhiyi | Chen Ruixu | Ingen medlemmer |
2014 | Taipei | Cao Zhiyi | Chen Ruixu | Ingen medlemmer |
2015 | Taipei | Cao Zhiyi | Li Mengju | Ingen medlemmer |
2016 | Taipei | Cao Zhiyi | Li Mengju | Ingen medlemmer |
2017 | Taipei | Cao Zhiyi | Li Mengju | Zhang Zhisheng |
2018 | Taipei | Cao Zhiyi | Zhang Zhisheng | Mika Tan |
2019 | Taipei | Cao Zhiyi | Mike Tan | Ingen medlemmer |
2020 | Taipei | Ye Zheyu | Ingen medlemmer | |
2021 | Taipei | Ye Zheyu | Ingen medlemmer | |
2022 | Taipei | Ye Zheyu | Lin Fanyi | Ingen medlemmer |
Medaljer i damesingle | ||||
---|---|---|---|---|
År | Placere | Guld | Sølv | Bronze |
2000 | Karina Chen | Diane Chen | Ingen data | |
2001 | Karina Chen | Diane Chen | Dow-Jane Chi | |
2002 | Karina Chen | Diane Chen | Diana Chen | |
2003 | Diana Chen | Jennifer Bon Yen Lee | Annie Howe | |
2004 | Diane Chen | Tiffany Zhong | Annie Howe | |
2005 | Diane Chen | Tiffany Zhong | Shirley Tsai | |
2006 | Jennifer Tan | Jocelyn He | Diane Chen | |
2007 | Melinda Wang | Liu Zhaozhi | Sigrid Jan | |
2008 | Taipei | Liu Zhaozhi | Melinda Wang | Ingen data |
2009 | Taipei | Melinda Wang | Ingen medlemmer | |
2010 | Taipei | Melinda Wang | Krystal Jiang | Liu Zhaozhi |
2011 | Taipei | Melinda Wang | Krystal Jiang | Liu Zhaozhi |
2012 | Taipei | Krystal Jiang | Melinda Wang | Corinna Lin |
2013 | Taipei | Melanie Zhang | Lu Peixuan | Stephanie Se |
2014 | Taipei | Lu Peixuan | Ingen medlemmer | |
2015 | Taipei | Amy Lin | Chen Yixuan | Ingen medlemmer |
2016 | Taipei | Amy Lin | Ingen medlemmer | |
2017 | Taipei | Amy Lin | Stephanie Zhang | Hayley Yao |
2018 | Taipei | Amy Lin | Yuka Matsuura | Stephanie Zhang |
2019 | Taipei | Emmy mor | Jenny Xu | Levan U |
2020 | Konkurrencer i singleskøjteløb for kvinder blev ikke afholdt | |||
2021 | Taipei | Ding Zihan | Joel Lin | Ingen medlemmer |
2022 | Taipei | Ding Zihan | Amanda Xu | Ingen medlemmer |
Medaljevindere i parskøjteløb | ||||
---|---|---|---|---|
År | Placere | Guld | Sølv | Bronze |
2007 | Amanda Sunioto-Yan / Darryll Sulindro-Yan | Ingen medlemmer | ||
2008 | Taipei | Amanda Sunioto-Yan / Darryll Sulindro-Yan | ||
2009 | Taipei | Amanda Sunioto-Yan / Darryll Sulindro-Yan | ||
2010-2022 _ |
Der blev ikke afholdt parskøjteløb |