Lokalvalg i Ukraine (2006)
De næste valg til kommunalbestyrelser blev afholdt den 26. marts 2006 samtidig med valget til Verkhovna Rada.
I alt 100 suppleanter:
- Blok "For Janukovitj" ( Regionspartiet og den russiske blok )* - 44 mandater (32,55%),
- Parti "Union" - 10 mandater (7,62%),
- Blok af Kunitsin** — 10 mandater (7,56 %),
- CPU - 9 mandater (6,55%),
- Ukraines folkebevægelse - 8 mandater (6,26%),
- Yulia Tymoshenko Bloc - 8 mandater (6,03%),
- Vitrenko-blokken " Folkets opposition" - 7 mandater (4,97%).
- bloker " Ikke så !" — 4 mandater (3,09%) [1]
----
* Krim-organisationerne fra Regionernes Parti og den russiske blok sluttede sig til For Janukovitj-blokken.
** Kunitsyn-blokken omfattede Krim-organisationerne i PDP, Ukraines Demokratiske Parti og Ukraines statsneutralitetsparti.
I alt 100 suppleanter:
- BYuT - 44 mandater (29,63%),
- "Vores Ukraine" - 23 mandater (15,33%),
- SPU - 15 mandater (9,99 %),
- Regionernes parti - 8 mandater (5,14 %),
- NBL - 6 mandater (4,63%),
- CPU - 4 mandater (3,09%).
I alt 80 suppleanter:
- BYuT - 40 mandater (41,34%),
- "Vores Ukraine" - 18 mandater (18,85%),
- Kostenko-Plyushch blok - 6 mandater (6,48%),
- Boris Klimchuks Ridna Volin blok - 5 mandater (4,58%),
- NBL - 4 mandater (3,76 %),
- Regionernes parti - 4 mandater (3,64 %),
- SPU - 3 mandater (3,05%).
Blokken af Boris Klimchuk "Rydna Volin" omfattede det politiske parti "Vitchizna", det republikansk-kristne parti og det ukrainske konservative parti.
I alt 100 suppleanter:
Bemærk. Afstemningsresultaterne for valget til regionsrådet i byen Nikopol blev ikke taget i betragtning, da de blev erklæret ugyldige.
I alt 150 suppleanter:
- Regionernes parti - 120 pladser (61,89 %),
- Blok af Natalia Vitrenko "Folkets opposition" - 13 mandater (6,9%),
- SPU - 10 mandater (5,09 %),
- CPU - 7 mandater (3,45%).
I Donbass vandt Regionals en mere end overbevisende sejr. Således nåede deres resultat i Donetsk 61,89% af stemmerne. Blokken af Natalia Vitrenko fik 6,9%, Socialistpartiet - 5,09%. Og ganske beskedent, hvad angår den "røde" region, gennemførte kommunisterne valget - 3,45%.
I alt 95 suppleanter:
- BYuT - 28 mandater (20,2%),
- " Vores Ukraine " - 23 mandater (16,5%),
- Regionernes parti - 16 mandater (11,1 %),
- Folkeblok af Lytvyn - 14 mandater (9,6%),
- SPU - 9 mandater (6,4%),
- CPU - 5 mandater (3,6%).
I alt 90 suppleanter:
- " Vores Ukraine " - 30 mandater,
- BYuT - 25 mandater,
- Regionernes parti - 15 mandater,
- NBL - 7 mandater,
- Ungarsk KMKS-parti - 5 mandater,
- Ungarernes demokratiske parti i Ukraine - 4 mandater,
- SPU - 4 mandater.
I alt 120 suppleanter:
- Regionernes parti - 60 mandater (34,967 %),
- BYuT - 14 mandater (8,447%),
- Vitrenko blok - 13 mandater (7.556),
- "Vores Ukraine" - 8 mandater (4,816%),
- CPU - 7 mandater (4,277%),
- Ikke TaK - 7 mandater (3,828%),
- NBL - 6 mandater (3,331%),
- Viche - 5 mandater (3,036%).
I Zaporozhye-regionen blev resultaterne af lokalvalget en nøjagtig afspejling af indbyggerne i regionens sympatier, som manifesterede sig i parlamentsvalget.
I alt 120 suppleanter:
- "Vores Ukraine" - 62 mandater (40,6%),
- BYuT - 37 mandater (24,44%),
- Blok af Kostenko-Plyushch - 9 mandater (6%),
- Blok "National Choice" - 7 mandater (4,71%),
- Blok "Revitalisering af Prykarpattya" - 5 mandater (3,01%).
Blokken "National Choice" omfatter KUHN og URP "Sobor".
Renæssancen Prykarpattya-blokken blev skabt på grundlag af renæssancefesten.
I alt 120 suppleanter
- Yulia Tymoshenko Bloc - 66 mandater
- NU − 16 mandater
- Ukraines Socialistiske Parti - 14 mandater
- Regionernes parti - 11 mandater
- "Lytvyns Blok" - 7 mandater
- Den ukrainske folkeblok Kostenko og Plyushch - 6 mandater
I alt 100 suppleanter:
- BYuT 44 mandater,
- OL 18 mandater,
- NU 12 mandater,
- SPU 10 mandater,
- NBL 9 mandater,
- KPU 7 mandater.
Koalition af BYuT, SPU, NU
I alt 120 suppleanter:
I alt 120 suppleanter:
I alt 120 suppleanter:
- Regionernes parti - 53 mandater (31,56%).
- BYuT - 18 mandater (10,53%),
- Blok af Natalia Vitrenko "Folkets opposition" - 14 mandater (8,25%),
- NBL - 11 mandater (6,34%),
- CPU - 7 mandater (4,44%),
- "Vores Ukraine" - 6 mandater (3,54%),
- SPU - 6 mandater (3,5 %),
- Ukraines Grønne Parti - 5 mandater (3,27%).
I alt 120 suppleanter:
- Regionernes parti - 49 mandater,
- SPU - 19 mandater,
- BYuT - 14 mandater,
- Folkeblok af Lytvyn - 12 mandater,
- Vitrenko blok - 10 mandater,
- " Vores Ukraine " - 9 mandater.
- Pensionisternes parti - 4 mandater
- Parti genoplivning-3
I alt 90 suppleanter:
- BYuT - 29 mandater (24,1%),
- Regionernes parti - 20 mandater (14,79 %),
- Vores Ukraine - 15 mandater (10,9%),
- SPU - 15 mandater (10,6%),
- CPU - 7 mandater (5%),
- Folkeblok af Lytvyn - 4 mandater (3,2)%.
Den "Orange" koalition i Poltava Regional Council er planlagt til at blive skabt af BYuT, "Vores Ukraine" og SPU.
I alt 80 suppleanter:
- BYuT - 28 mandater (26,89%),
- " Vores Ukraine " - 23 mandater (22,24%),
- Kostenko-Plyushch blok - 11 mandater (10,36%),
- NBL - 6 mandater (6,2%),
- SPU - 5 mandater (5,1 %),
- Regionernes parti - 4 mandater (3,7 %),
- Vidrogennia-partiet - 3 mandater (3,1%).
I alt 90 suppleanter:
- BYuT - 42 mandater (29,09%),
- Vores Ukraine - 16 mandater (11,59%),
- SPU - 11 mandater (7,54%),
- Regionernes parti - 9 mandater (5,73 %),
- CPU - 7 mandater (5,14%),
- Vitrenko blok - 5 mandater (3,5%).
Memorandummet om oprettelse af en koalition af demokratiske kræfter i Sumy-regionen blev underskrevet af de regionale organisationer i Batkivshchyna og SPU. Repræsentanter for Vores Ukraine lovede at slutte sig til dem.
I alt 120 suppleanter:
- BYuT - 54 mandater,
- " Vores Ukraine " - 48 mandater,
- Bloc Kostenko-Plyushch - 13 mandater
- SPU - 5 mandater.
2009
Ved det ekstraordinære valg til Ternopil Regional Council , som fandt sted den 15. marts 2009, overgik følgende politiske kræfter til regionsrådet [4] [5] :
- All-Ukrainian Association "Svoboda" - 34,69% af stemmerne (50 ud af 120 stedfortrædermandater),
- " Single Center " - 14,2 % (20 mandater i regionsrådet),
- Regionernes parti - 9,8 % (14 mandater),
- Yulia Tymoshenko Bloc - 8,1% (12 mandater, senere forladte mandater),
- Ukrainsk Folkeparti - 7,99% (11 mandater),
- " Vores Ukraine - Folkets Selvforsvar " - 5,52% (8 mandater),
- Folkeblok Lytvyn - 3,6 % (5 mandater).
6,78 % af dem, der deltog i afstemningen, stemte imod alle [6] .
- Regionernes parti - 42,13 %,
- BYuT - 10,61 %,
- "Vores Ukraine" - 5,89%,
- KPU - 5,25 %,
- Blok af Natalia Vitrenko - 4,76%,
- "Veche" - 3,71 %,
- "Renæssance" - 3,53%,
- Goshovskys blok "For Unionen" - 3,03%.
I alt 85 suppleanter:
- Regionernes parti - 30 mandater,
- Yulia Tymoshenko Bloc - 19 mandater,
- "Folkets Union Vores Ukraine" - 9 mandater,
- Ukraines kommunistiske parti - 7 mandater,
- Folkeblok af Lytvyn - 6 mandater,
- Ukraines Socialistiske Parti - 5 mandater,
- Blok af Natalia Vitrenko "Folkets opposition" - 5 mandater,
- Arbejderes og Bønders Kommunistiske Parti - 4 mandater.
- BYuT 35 stedfortrædermandater,
- NSNU 24,
- Litvin blok - 10,
- Regionernes parti - 8,
- SPU - 8
- blok af Kostenko og Plyushch - 5
I alt 78 suppleanter:
- BYuT - 35 mandater (30,35%),
- "Vores Ukraine" - 13 mandater (10,84%),
- SPU - 13 mandater (10,84%),
- Regionernes parti - 7 mandater (6,07 %),
- NBL - 6 mandater (5,39 %),
- CPU - 4 mandater (3,44%).
I alt 90 suppleanter:
- BYuT - 35 mandater (25,71%),
- SPU - 17 mandater (12,51 %),
- Regionernes parti - 15 mandater (11,34 %),
- "Vores Ukraine" - 12 mandater (8,71%),
- CPU - 7 mandater (4,95%),
- Folkeblok af Lytvyn - 4 mandater (3,47%).
- BYuT - 22 %,
- "Vores Ukraine" - 18,75 %,
- Regionernes parti - 8,03 %,
- Socialistpartiet - omkring 4%,
- Litvin blok - omkring 4%,
- "Det er tid-PRP" - 3,32%.
I alt 120 suppleanter:
- Yulia Tymoshenko Bloc - 41 mandater (24,64%),
- Blok af Leonid Chernovetsky (NU- og HLP-medlem) - 21 mandater (12,93%),
- "Vores Ukraine" - 15 mandater (8,85%),
- Vitaliy Klitschko Bloc PORA-PRP - 14 mandater (8,51%),
- Regionernes parti - 9 mandater (5,76 %),
- Valgblokken "Civil Assets of Kiev" - 7 mandater (4,01%),
- Ukraines Socialistiske Parti - 7 mandater (3,95%),
- Folkeblok af Lytvyn - 6 mandater (3,63%).
I alt 75 suppleanter:
- Regionernes parti - 45 mandater (43,69 %),
- Vitrenko blok - 9 mandater (8,24%),
- Blok af Sergei Ivanov "For Sevastopol!" - 7 mandater (6,44%),
- russisk blok - 5 mandater (5,21 %),
- CPU - 5 mandater (4,77%),
- "Blok af Sergei Kondratevsky" - 4 mandater (3,88%).
"Sergei Ivanov"-blokken omfattede byorganisationerne fra PPPU og CDU.
"Bloken af Sergei Kondratevsky" omfattede byorganisationerne i partiet for Ukraines Nationale Økonomiske Udvikling og "Ungt Ukraine".
Sevastopols byorganisationer fra Regionspartiet, det russiske blokparti og Vitrenko-blokken blev den 30. marts enige om at skabe et flertal i Sevastopols byråd.
I Ukraine
Følgende partier og blokke kom således ind i regionsrådene:
- Regionernes parti - det absolutte flertal af mandater i Donetsk, Lugansk, Zaporozhye Regional Council, Sevastopol City Council; store fraktioner i Dnepropetrovsk, Vinnitsa, Transcarpathian, Zhytomyr, Kirovograd, Nikolaev, Odessa, Poltava, Kharkov, Kherson, Chernihiv regionale råd, Krims Øverste Råd; små repræsentationer i Ternopil (siden 2009), Volyn, Kiev, Rivne, Sumy, Cherkasy, Chernivtsi regionale råd, i Kievs byråd; fraværende i Lviv, Ivano-Frankivsk regionale råd.
- Yulia Tymoshenko-blokken er det absolutte flertal af mandater i Volyn og Kiev regionale råd, der er repræsentationer i alle regionale råd med undtagelse af Donetsk, i Kiev, Krimrådet, ikke i byrådet i Sevastopol.
- " Vores Ukraine " - et absolut flertal i Ivano-Frankivsk Regional Council, store fraktioner i Transcarpathian, Vinnitsa, Volyn, Zhytomyr, Kiev, Lvov, Kirovograd, Poltava, Rivne, Sumy, Ternopil (indtil 2009), Cherkasy, Chernihiv, Chernivtsi regionale råd og Kiev byråd, små fraktioner i Ternopil (siden 2009), Dnipropetrovsk, Zaporozhye, Nikolaev, Odessa, Kharkiv, Kherson regionale råd. Ikke repræsenteret i Donetsk, Luhansk regionale råd, på Krim og i Sevastopol.
- SPU - store fraktioner i regionsrådene Vinnitsa, Donetsk, Kiev, Kirovohrad, Odessa, Poltava, Sumy, Cherkasy, Chernihiv, små fraktioner i Volyn, Transcarpathian, Zhytomyr, Nikolaev, Rivne, Kherson, Chernivtsi regionale råd og Kiev byråd .
- KPU - små repræsentationer (op til 10 mandater) i Vinnitsa, Dnepropetrovsk, Donetsk, Zhytomyr, Lugansk, Kirovograd, Nikolaev, Poltava, Sumy, Kharkov, Kherson, Cherkasy, Chernihiv regionale råd, på Krim og Sevastopol.
- Blok Natalia Vitrenko " Folkeopposition " - repræsentationskontorer i det østlige og sydlige Ukraine, herunder store fraktioner i Donetsk, Zaporozhye, Nikolaev, Odessa regionale råd, i Sevastopol, små - på Krim, Dnipropetrovsk, Luhansk, Sumy, Kharkiv , Kherson regionale råd.
- Folkeblok af Lytvyn - store fraktioner i Zhytomyr, Mykolaiv og Odessa regionale råd, små fraktioner i Vinnitsa, Volyn, Zakarpattia, Dnepropetrovsk, Zaporozhye, Kiev, Kirovograd, Poltava, Rivne, Kherson, Cherkasy, Chernihiv, Ternopil (sin) , Chernivtsi regionale råd , i Kiev byrådet.
- Kostenko - Plyushcha blok - store fraktioner i den vestlige del af landet: Lvov, Ternopil, Rivne regionale råd, små fraktioner i Volyn, Ivano-Frankivsk, Kiev regionale råd.
- Veche - små fraktioner i Kharkiv og Zaporozhye regionale råd.
- Genoplivning - Ivano-Frankivsk, Rivne og Kharkov regionale råd.
- Det er tid-PRP - en stor fraktion i Kiev byrådet, lille i Lvov, Chernivtsi, og regionale råd.
- Ikke så ! - en lille fraktion i Zaporozhye Regional Council.
- Ukraines Grønne Parti - Mykolaiv Regional Council.
- Den al-ukrainske forening "Svoboda" er en stor fraktion i Ternopil Regional Council (siden 2009), en lille fraktion i Lviv Regional Council.
- Bloker Lazarenko - Dnepropetrovsk Regional Council.
- Native Volyn - Volyn Regional Council.
- Ungarernes demokratiske parti og det ungarske CLMS (2 lister) - Transcarpathian Regional Council.
- russisk blok; CDU og PPPU; PNERU og MU (Sevastopol byråd).
- KUN I-katedralen - Ivano-Frankivsk Råd.
- Partiunion - Krim og Kharkiv Regional Council.
- Parti af pensionister i Ukraine - Odessa Regional Council.
Borgmestre
1. Vinnytsia - Volodymyr Groysman, NSNU, og. om. borgmester, byrådssekretær.
2. Donetsk - Alexander Lukyanchenko, Regionspartiet, borgmester.
3. Dnepropetrovsk - Ivan Kulichenko , borgmesteren, blev støttet af BYuT, men på tærsklen til valget i 2010 meldte han sig ind i Regionspartiet
4. Zhytomyr - Vera Sheludchenko , NSNU, direktør for JV Zhytomyr-Polisaks LLC (Zhytomyr Chemical Fiber Plant).
5. Ivano-Frankivsk - Viktor Anushkevichus , UNB Kostenko-Plyushch, direktør for den private virksomhed "Rytas".
6. Zaporozhye - Yevhen Kartashov, borgmester, ikke-partisan, støttet af en del af de lokale FIG'er og Lytvyn-blokken.
7. Kiev - Leonid Chernovetsky, tæt på NSNU, leder af FIG.
8. Lugansk - Sergey Kravchenko, PRU, formand for Kamenobrodsky-distriktsrådet i Lugansk.
9. Lvov - Andrey Sadovy , NSNU og Pora-PRP, NGO Samopomich, leder af den lokale FIG.
10. Nikolaev - Volodymyr Chaika, nuværende foranstaltning, støttet af Regionspartiet, SPU, Yulia Tymoshenko Bloc.
11. Odessa - Eduard Gurvits
12. Poltava - Andrey Matkovsky, BYuT, borgmester, folks stedfortræder.
13. Lige præcis - Viktor Chaika, NSNU, borgmester.
14. Sumy - Gennady Minaev, OI "Night Watch", firmaet "Kit"
15. Ternopil - Roman Zastavny, NSNU, formand for bestyrelsen for OAO Ternopil Poultry Farm.
16. Kharkov - Mikhail Dobkin , PRU, folks stedfortræder.
17. Chernihiv - Nikolai Rudkovsky, SPU, folkets stedfortræder.
18. Chernivtsi - Mykola Fedoruk, borgmester, støttet af BYuT.
19. Kherson - Volodymyr Saldo, borgmester, Regionspartiet.
20. Uzhgorod - Sergei Ratushnyak, Lytvyn Bloc, folks stedfortræder, leder af den lokale FIG.
Noter
- ↑ Resultaterne af valget til det øverste råd på Krim (Ukraine) blev annonceret . Regnum (19. april 2006). Hentet 14. august 2010. Arkiveret fra originalen 16. juli 2011. (Russisk)
- ↑ Seks politiske kræfter gik til Kievs regionale råd . Hentet 19. august 2009. Arkiveret fra originalen 28. juli 2012. (ubestemt)
- ↑ BYuT's valgliste bestod kun af henholdsvis 65 kandidater. Regionsrådet har 119 pladser til rådighed.
- ↑ Retten forbød offentliggørelse af resultaterne af Ternopil-valget . Hentet 11. april 2009. Arkiveret fra originalen 10. februar 2012. (ubestemt)
- ↑ Endelige valgresultater i Ternopil-regionen (liste) Arkiveret 23. marts 2009.
- ↑ Ternopil Regional Council ledet af Tyagniboks mand . Hentet 11. april 2009. Arkiveret fra originalen 12. marts 2012. (ubestemt)
Se også
Links