2011 Canadisk Junior Curling Championship | |
---|---|
2011 M&M Meat Shops canadiske juniormesterskaber i curling | |
By | Calgary ( Alberta ) |
Arena | The Glencoe Club, North Hill Community CC |
datoen | 29. januar - 6. februar 2011 |
Mænds vinder | Saskatchewan (14. titel) |
Curling klub | Callie CC ( Regina ) |
Springe | Braden Muscovy |
Tredje | Kirk Myers |
Sekund | Colton Flash |
Den første | Matt Lang |
Træner | Dwayne Mihalicz |
Finalist | Ontario (Mathew Camm) |
Kvinders vinder | Saskatchewan (11 titler) |
Curling klub | Nutana CC ( Saskatoon ) |
Springe | Trish Paulsen |
Tredje | Kari Kennedy |
Sekund | Kari Paulsen |
Den første | Natalie Yanko |
Træner | Bob Miller |
Finalist | Alberte (Nadine Chyz) |
3. pladsen |
han: Newfoundland og Labrador (Colin Thomas) hun: Manitoba ( Breanna Meakin ) |
20102012 |
2011 Canadian Junior Curling Championships ( eng. 2011 M&M Meat Shops Canadian Junior Curling Championships ) blev afholdt fra 29. januar til 6. februar 2011 i Calgary ( Alberta ) på The Glencoe Club og North Hill Community CC arenaerblandt mænds og kvinders juniorhold ( spillere skal være under 20 år den 30. juni året før året for det næste mesterskab). [1] [2] Mesterskabet blev afholdt for 58. gang for junior mænd, 37. gang for junior kvinder, 7. gang i Alberta og 3. gang i Calgary .
Vinderne af mesterskaberne for mænd og kvinder var berettiget til at repræsentere Canada som dets mænds og kvinders juniorhold ved verdensmesterskaberne for juniorer i 2011 i marts 2011 i Perth , Skotland . [3]
Herre- og kvindeturneringerne indeholdt 13 hold, der hver repræsenterede Canadas provinser og territorier .
I mændenes turnering blev holdet, der repræsenterede provinsen Saskatchewan , mester (14. gang i mesterskabernes historie) ( spring Brayden Moskovi blev mester for 1. gang både som overspringer og som spiller), som vandt i finale mod holdet, der repræsenterer provinsen Ontario (spring over Mathew Camm. Bronzemedaljer blev vundet af holdet, der repræsenterede provinsen Newfoundland og Labrador (spring Colin Thomas over).
I kvindernes turnering var mesteren (11. gang i mesterskabets historie) det hold, der repræsenterede provinsen Saskatchewan ( spring Trish Paulsen blev mester for 1. gang både som overspringer og som spiller), der vandt i finalen mod hold, der repræsenterer provinsen Alberta (spring Nadine Chyz over). Bronzemedaljen blev vundet af holdet, der repræsenterede Manitoba -provinsen (spring Breanna Meakin over ).
Turneringen består af to faser - gruppespillet og slutspillet . På gruppespillet ( eng. Round Robin ) spiller hold i samme gruppe mod hinanden i et round robin-system i én runde. De tre bedste hold går videre til anden etape, slutspillet , hvor de spiller efter det ufuldstændige olympiske system : først mødes de hold, der tog 2. og 3. pladserne i gruppespillet i semifinalen, og derefter vinderen af semifinalen mødes i finalen med det vindende hold i gruppespillet.
Hold | 4. ( spring over ) | Tredje | Sekund | Den første | Reservedele | Træner | klub, by |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Alberte | Colin Hodgson | Michael Ng | Parker Konschuh | Derek Clark | Stan Usselman | North Hill CC, Calgary CC ( Calgary ) | |
Britisk Columbia | Jonathan Gardner | Michael Longworth | Michael Hiram | Jonathan Hatten | Mark Longworth | Vernon CC ( Vernon ) | |
Quebec | Vincent Bourget | Maxime H. Benoit | Mathieu Westphal | Michael Fortin | Benoit Arseneault | CC Baie Comeau (Baie Comeau) | |
Manitoba | Sam god | Riley Smith | Taylor McIntyre | Dillon Bednarek | Fyr Mao | Stonewall CC ( Winnipeg ) | |
Nova Scotia | Kendal Thompson | Cameron MacKenzie | Stuart Thompson | Andrew Komlodi | Mary Mattatall | Mayflower CC ( Halifax ) | |
New Brunswick | Josh Barry (4.) | Jon Rennie (spring over) | Chris MacRae | Andrew O'Dell | David MacRae | Capital Winter Club ( Fredericton ) | |
Newfoundland og Labrador | Colin Thomas | Cory Schuh | Chris Ford | Spencer Wicks | Jeff Thomas | RE/MAX Center ( St. John's ) | |
Ontario | Mathew Camm | Scott Howard | David Mathers | Andrew Hamilton | Will Hamilton | Ottawa CC ( Ottawa ) | |
Prince Edward Island | Spencer Pitre | Matthew Nabuurs | Eric Pidgeon | Connor MacPhee | Dylan Webster | Peter Pidgeon | Charlottetown CC ( Charlottetown ) |
Saskatchewan | Braden Muscovy | Kirk Myers | Colton Flash | Matt Lang | Dwayne Mihalicz | Callie CC ( Regina ) | |
Nordlige Ontario | Cody Johnson | Mike Badiuk | Mark Adams | Mike Makela | Ray Skillen | Fort William CC ( Thunder Bay ) | |
Northwest Territories | Colin Miller | David Aho | John Murray | Matthew Miller | Maureen Miller | Yellowknife CC ( Yellowknife ) | |
Yukon | Thomas Scoffin | Josh Burns | Mitch Young | Will Mahoney | Wade Soffin | Whitehorse CC ( Whitehorse ) |
M | Hold | en | 2 | 3 | fire | 5 | 6 | 7 | otte | 9 | ti | elleve | 12 | 13 | PÅ | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
en | Saskatchewan | * | 9:7 | 5:2 | 9:4 | 11:5 | 6:2 | 8:7 | 6:2 | 8:3 | 12:3 | 9:6 | 11:2 | 9:3 | 12 | 0 |
2 | Ontario | 7:9 | * | 9:3 | 3:6 | 5:3 | 6:4 | 4:8 | 10:7 | 7:3 | 11:7 | 14:1 | 10:3 | 12:2 | 9 | 3 |
3 | Newfoundland og Labrador | 2:5 | 3:9 | * | 8:2 | 6:5 | 7:6 | 7:9 | 8:2 | 12:3 | 4:8 | 10:4 | 8:5 | 7:3 | otte | fire |
fire | New Brunswick | 4:9 | 6:3 | 2:8 | * | 8:10 | 4:8 | 8:2 | 7:6 | 9:8 | 9:8 | 9:6 | 7:3 | 8:7 | otte | fire |
5 | Nova Scotia | 5:11 | 3:5 | 5:6 | 10:8 | * | 6:5 | 8:7 | 10:11 | 4:8 | 7:6 | 11:4 | 9:4 | 8:5 | 7 | 5 |
6 | Alberte | 2:6 | 4:6 | 6:7 | 8:4 | 5:6 | * | 6:4 | 11:4 | 1:10 | 7:6 | 6:3 | 5:6 | 10:3 | 6 | 6 |
7 | Manitoba | 7:8 | 8:4 | 9:7 | 2:8 | 7:8 | 4:6 | * | 5:8 | 9:4 | 5:8 | 9:3 | 7:4 | 10:6 | 6 | 6 |
otte | Nordlige Ontario | 2:6 | 7:10 | 2:8 | 6:7 | 11:10 | 4:11 | 8:5 | * | 4:2 | 8:6 | 6:11 | 5:7 | 7:3 | 5 | 7 |
9 | Yukon | 3:8 | 3:7 | 3:12 | 8:9 | 8:4 | 10:1 | 4:9 | 2:4 | * | 10:3 | 4:7 | 5:2 | 9:3 | 5 | 7 |
ti | Prince Edward Island | 3:12 | 7:11 | 8:4 | 8:9 | 6:7 | 6:7 | 8:5 | 6:8 | 3:10 | * | 7:5 | 5:6 | 11:5 | fire | otte |
elleve | Northwest Territories | 6:9 | 1:14 | 4:10 | 6:9 | 4:11 | 3:6 | 3:9 | 11:6 | 7:4 | 5:7 | * | 11:4 | 4:10 | 3 | 9 |
12 | Britisk Columbia | 2:11 | 3:10 | 5:8 | 3:7 | 4:9 | 6:5 | 4:7 | 7:5 | 2:5 | 6:5 | 4:11 | * | 7:8 | 3 | 9 |
13 | Quebec | 3:9 | 2:12 | 3:7 | 7:8 | 5:8 | 3:10 | 6:10 | 3:7 | 3:9 | 5:11 | 10:4 | 8:7 | * | 2 | ti |
Site H | en | 2 | 3 | fire | 5 | 6 | 7 | otte | 9 | ti | i alt |
New Brunswick | 0 | 0 | 0 | en | 0 | en | en | 0 | 2 | 0 | 5 |
Newfoundland og Labrador | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 0 | en | 0 | en | 7 |
Semifinaler | Finalen | |||||||||||||||||||||
Saskatchewan | otte | |||||||||||||||||||||
Ontario | 7 | |||||||||||||||||||||
2 | Ontario | 6 | ||||||||||||||||||||
3 | Newfoundland og Labrador | fire | ||||||||||||||||||||
semifinale
Site D | en | 2 | 3 | fire | 5 | 6 | 7 | otte | 9 | ti | i alt |
Ontario | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | en | 6 |
Newfoundland og Labrador | en | 0 | en | en | 0 | 0 | 0 | 0 | en | 0 | fire |
Finalen
Site D | en | 2 | 3 | fire | 5 | 6 | 7 | otte | 9 | ti | elleve | i alt |
Ontario | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 0 | en | 0 | 7 |
Saskatchewan | 2 | en | 0 | en | en | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | en | otte |
Placere | Hold | Springe | Og | PÅ | P |
---|---|---|---|---|---|
Saskatchewan | Braden Muscovy | 13 | 13 | 0 | |
Ontario | Mathew Camm | fjorten | ti | fire | |
Newfoundland og Labrador | Colin Thomas | fjorten | 9 | 5 | |
fire | New Brunswick | Jon Rennie | 13 | otte | 5 |
5 | Nova Scotia | Kendal Thompson | 12 | 7 | 5 |
6 | Alberte | Colin Hodgson | 12 | 6 | 6 |
7 | Manitoba | Sam god | 12 | 6 | 6 |
otte | Nordlige Ontario | Cody Johnson | 12 | 5 | 7 |
9 | Yukon | Thomas Scoffin | 12 | 5 | 7 |
ti | Prince Edward Island | Spencer Pitre | 12 | fire | otte |
elleve | Northwest Territories | Colin Miller | 12 | 3 | 9 |
12 | Britisk Columbia | Jonathan Gardner | 12 | 3 | 9 |
13 | Quebec | Vincent Bourget | 12 | 2 | ti |
Hold | 4. ( spring over ) | Tredje | Sekund | Den første | Reservedele | Træner | klub, by |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Alberte | Nadine Chyz | Rebecca Pattison | Jessie Scheidegger | Kimberley Andersen | JD Lind | Calgary CC ( Calgary ) | |
Britisk Columbia | Dylin Sivertson | Jessie Sanderson | Erin Bartlett | Brandi Tinkler | Cindy Tucker | Victoria CC ( Victoria ) | |
Quebec | Alanna Routledge | Kelly Gazdewich | Melanie Maclean | Joelle St-Hilaire | Robert Maclean | Glenmore CC ( Montreal ), Hudson CC | |
Manitoba | Breanna Meakin | Brian Maillot | Erika Sigurdson | Christine Karwacki | Rob Meakin | St. Vital CC ( Winnipeg ) | |
Nova Scotia | Sara Spafford (4.) | Lindsay Doucet (spring over) | Meryn Avery | Ellen Graham | Marie Christiansen | Chester CC (Chester) | |
New Brunswick | Jennifer Armstrong | Abby Burgess | Katie Haley | Shelby Wilson | Gary Wilson | Capital CC ( Fredericton ) | |
Newfoundland og Labrador | Erin Porter | Tara O'Brien | Jessica Cunningham | Erica Trickett | Geoff Cunningham | Remax Center ( St. John's ) | |
Ontario | Clancy Grandy | Sara Wilks | Laura Crocker | Lynn Krevjazak | Alex Bianchi | Kitchener-Waterloo CC ( Waterloo ) | |
Prince Edward Island | Sarah Fullerton | Michelle McQuaid | Sara Mac Rae | Whitney Young | Angela Hodgson | Cornwall CC (Cornwall) | |
Saskatchewan | Trish Paulsen | Kari Kennedy | Kari Paulsen | Natalie Yanko | Bob Miller | Natana CC ( Saskatoon ) | |
Nordlige Ontario | Kendra Lilly | jennifer gates | Courteney Chenier | Kim Curtin | Jan Pula | Idylwylde G&CC ( Sudbury ) | |
Northwest Territories | Taryn Williams | Janis O'Keefe | Paige Elkin | Katharine Thomas | Maurice Cormier | Yellowknife CC ( Yellowknife ) | |
Yukon | Sarah Koltun | Chelsea Duncan | Linea Eby | Jenna Duncan | Kayla Ramstad | Lindsay Moldowan | Whitehorse CC ( Whitehorse ) |
M | Hold | en | 2 | 3 | fire | 5 | 6 | 7 | otte | 9 | ti | elleve | 12 | 13 | PÅ | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
en | Alberte | * | 9:3 | 11:2 | 10:3 | 7:9 | 5:4 | 9:3 | 6:4 | 11:7 | 11:1 | 11:3 | 7:6 | 6:4 | elleve | en |
2 | Saskatchewan | 3:9 | * | 6:7 | 9:3 | 3:4 | 13:6 | 7:4 | 12:5 | 8:5 | 9:2 | 10:2 | 8:4 | 13:3 | 9 | 3 |
3 | Manitoba | 2:11 | 7:6 | * | 13:9 | 7:3 | 8:7 | 6:7 | 9:4 | 9:6 | 3:12 | 10:4 | 11:6 | 6:4 | otte | fire |
fire | New Brunswick | 3:10 | 3:9 | 9:13 | * | 13:7 | 5:8 | 11:3 | 10:9 | 12:5 | 10:5 | 10:8 | 6:7 | 16:3 | 7 | 5 |
5 | Britisk Columbia | 9:7 | 4:3 | 3:7 | 7:13 | * | 8:7 | 9:8 | 5:12 | 12:7 | 7:8 | 8:9 | 10:5 | 11:2 | 7 | 5 |
6 | Prince Edward Island | 4:5 | 6:13 | 7:8 | 8:5 | 7:8 | * | 10:6 | 10:5 | 4:8 | 4:8 | 10:6 | 8:7 | 12:2 | 7 | 5 |
7 | Nordlige Ontario | 3:9 | 4:7 | 7:6 | 3:11 | 8:9 | 6:10 | * | 7:6 | 9:8 | 4:8 | 6:5 | 7:6 | 8:5 | 6 | 6 |
otte | Yukon | 4:6 | 5:12 | 4:9 | 9:10 | 12:5 | 5:10 | 6:7 | * | 7:5 | 6:5 | 6:2 | 12:2 | 11:1 | 6 | 6 |
9 | Ontario | 7:11 | 5:8 | 6:9 | 5:12 | 7:12 | 8:4 | 8:9 | 5:7 | * | 9:3 | 8:7 | 8:3 | 11:1 | 5 | 7 |
ti | Newfoundland og Labrador | 1:11 | 2:9 | 12:3 | 5:10 | 8:7 | 8:4 | 8:4 | 5:6 | 3:9 | * | 7:8 | 4:10 | 15:1 | 5 | 7 |
elleve | Nova Scotia | 3:11 | 2:10 | 4:10 | 8:10 | 9:8 | 6:10 | 5:6 | 2:6 | 7:8 | 8:7 | * | 8:7 | 11:6 | fire | otte |
12 | Quebec | 6:7 | 4:8 | 6:11 | 7:6 | 5:10 | 7:8 | 6:7 | 2:12 | 3:8 | 10:4 | 7:8 | * | 15:0 | 3 | 9 |
13 | Northwest Territories | 4:6 | 3:13 | 4:6 | 3:16 | 2:11 | 2:12 | 5:8 | 1:11 | 1:11 | 1:15 | 6:11 | 0:15 | * | 0 | 12 |
Semifinaler | Finalen | |||||||||||||||||||||
Alberte | fire | |||||||||||||||||||||
Saskatchewan | 6 | |||||||||||||||||||||
2 | Saskatchewan | 7 | ||||||||||||||||||||
3 | Manitoba | 6 | ||||||||||||||||||||
semifinale
Site D | en | 2 | 3 | fire | 5 | 6 | 7 | otte | 9 | ti | i alt |
Manitoba | 0 | 3 | 0 | en | 0 | en | 0 | en | 0 | 0 | 6 |
Saskatchewan | en | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | en | en | 7 |
Finalen
Site D | en | 2 | 3 | fire | 5 | 6 | 7 | otte | 9 | ti | i alt |
Alberte | 0 | 0 | en | 0 | 0 | en | 0 | 2 | 0 | 0 | fire |
Saskatchewan | 0 | 0 | 0 | en | en | 0 | en | 0 | en | 3 | 7 |
Placere | Hold | Springe | Og | PÅ | P |
---|---|---|---|---|---|
Saskatchewan | Trish Paulsen | fjorten | elleve | 3 | |
Alberte | Nadine Chyz | 13 | elleve | 2 | |
Manitoba | Breanna Meakin | 13 | otte | 5 | |
fire | New Brunswick | Jennifer Armstrong | 12 | 7 | 5 |
5 | Britisk Columbia | Dylin Sivertson | 12 | 7 | 5 |
6 | Prince Edward Island | Sarah Fullerton | 12 | 7 | 5 |
7 | Nordlige Ontario | Kendra Lilly | 12 | 6 | 6 |
otte | Yukon | Sarah Koltun | 12 | 6 | 6 |
9 | Ontario | Clancy Grandy | 12 | 5 | 7 |
ti | Newfoundland og Labrador | Erin Porter | 12 | 5 | 7 |
elleve | Nova Scotia | Lindsay Doucet | 12 | fire | otte |
12 | Quebec | Alanna Routledge | 12 | 3 | 9 |
13 | Northwest Territories | Taryn Williams | 12 | 0 | 12 |
Ifølge de bedste resultater af kvaliteten af skud (i procent) i gruppespillet (Round Robin), bestemmes to hold af "alle stjerner" for hver position (et par hold for mænd, det andet par af hold for kvinder ). [fire]
Fjerde (spring over) | Tredje | Sekund | Den første | |
---|---|---|---|---|
Mænd | ||||
en | Braden Moskovi ( Saskatchewan ) |
Kirk Myers ( Saskatchewan ) |
Colton Flesh ( Saskatchewan ) |
Michael Makela ( Nordlige Ontario ) |
2 | Mat Camm ( Ontario ) |
Riley Smith ( Manitoba ) |
David Mathers ( Ontario ) |
Matt Lang ( Saskatchewan ) |
Kvinder | ||||
en | Nadine Chyz ( Alberta ) |
Rebecca Pattison ( Alberta ) |
Jessie Scheidegger ( Alberta ) |
Christine Karwacki ( Manitoba ) |
2 | Trish Paulsen ( Saskatchewan ) |
Sarah Wilks ( Ontario ) |
Erika Sigurdson ( Manitoba ) |
Lynn Krevjazak ( Ontario ) |
Ifølge resultaterne af afstemningen af spillerne bestemmes to spillere - blandt mænd og blandt kvinder.
Ifølge afstemningsresultaterne for de trænere, der deltager i mesterskabet, fastlægges to trænere - blandt trænerne på herreholdene og trænerne på dameholdene.
Ifølge resultaterne af embedsmændenes afstemning vælges to spillere - blandt mænd og blandt kvinder.