2004 canadiske herremesterskab i curling | |
---|---|
2004 Nokia Brier | |
By | Saskatoon ( Saskatchewan ) |
Arena | Saskatchewan Place |
datoen | 6. - 14. marts 2004 |
Tilstedeværelse | 238,129 |
Vinder | Nova Scotia (3. titel) |
Curling klub | Mayflower CC, Halifax |
Springe | Mark Daisy |
Tredje | Bruce Lons |
Sekund | Rob Harris |
Den første | Andrew Gibson |
Reservedele | Matthew Harris |
Træner | Peter Corcam |
Finalist | Alberta (Randy Furby) |
20032005 |
Det canadiske curlingmesterskab for mænd 2004 ( eng. 2004 Nokia Brier ) blev afholdt i Saskatoon , Saskatchewan fra 6. til 14. marts 2004 . [1] Turneringen blev afholdt for 75. gang. I Saskatchewan blev mesterskabet afholdt for 8. gang, i Saskatoon - for 5. gang.
Vinderen modtog retten til at repræsentere Canada (som "Team Canada"; engelske Team Canada ) ved verdensmesterskaberne 2004 , som fandt sted i april 2004 i Gävle ( Sverige ).
I turneringen deltog 12 hold, der repræsenterede Canadas provinser og territorier .
Mesteren var (3. gang i mesterskabernes historie) holdet, der repræsenterede provinsen Nova Scotia (for holdet af skip Mark Daisy var det den 1. sejr), som vandt i finalen mod holdet, der repræsenterede provinsen Alberta ( spring over Randy Furby ).
Dette var det sidste mesterskab med Nokia som titelsponsor i titlen . Fra det næste mesterskab indikerede navnet en ny titelsponsor - Tim Hortons Inc. [2]
I det første gruppespil spiller holdene indbyrdes i et round robin-system i én runde. De fire bedste hold i gruppespillet går videre til anden etape, slutspillet , hvor de spiller efter sidesystemet : de to bedste hold i slutningen af gruppespillet spiller en kamp om direkte adgang til finalen (slutspil 1 ). 3. og 4. hold spiller om at nå semifinalerne (play-off-2). I semifinalen mødes taberen af den første kamp og vinderen af den anden kamp. I finalen kæmpes guldmedaljerne af vinderne af play-off 1 og semifinalerne. Der er ingen kamp om 3. pladsen.
Alberte | Britisk Columbia | Quebec | |
---|---|---|---|
4. 3. 2. første reservetrænerklub _ _ |
David Nedokhin Randy Furby Scott Pfeifer Marseille Rock Dan Golovaychuk Brian Moore Avonair CC, Edmonton |
Jay Peachey Ron Leech Kevin Recksiedler Brad Fenton Jamie Smith Jock Tire Royal City CC, New Westminster |
Daniel Lafleur Steeve Gagnon Jean-Sébastien Roy Maurice Cayouette Serge Friolet . CC Rosemère, Rosemère |
Manitoba | Nova Scotia | New Brunswick | |
4. 3. 2. første reservetrænerklub _ _ |
Brent Scales Gord Hardy Grant Spicer Todd Trevellyan Doug Harrison John Halston Swan River CC, Swan River |
Mark Daisy Bruce Lons Rob Harris Andrew Gibson Matthew Harris Peter Corkham Mayflower CC, Halifax |
Russ Howard James Grattan Marc LeCocq Grant Odishow Steve Howard Dean Grattan Beaver CC, Moncton |
Newfoundland og Labrador | Ontario | Prince Edward Island | |
4. 3. 2. første reservetrænerklub _ _ |
Brad Gushu Mark Nichols Jamie Korab Mark Ward Mike Adam Jeff Thomas Bally Haly G&CC, St. John's |
Mike Harris John Base Phil Loevenmark Trevor Wall Ross Scarrow Larry Snow Oakville CC, Oakville |
Mike Gaudet Evan Sullivan Craig Arsenault Sean Ledgerwood Rod MacDonald Allan Ledgerwood Silver Fox C&YC, Summerside |
Saskatchewan | Nordlige Ontario | Northwest Territories / Yukon | |
4. 3. 2. første reservetrænerklub _ _ |
Bruce Korte Clint Dieno Roger Korte Roy Galonowski Darrell McKee Gene Friesen Muenster CC, Muenster |
Rob Gordon Brian Fawcett Steve Burnett Jeramie Landry Larry Carr . Cobalt-Haileybury CC, Haileybury |
Brian Wasnea Pat Molloy Bruce Hunt Kevin Sumner Clarence Jack . Whitehorse CC, Whitehorse |
( spring er med fed skrift; trænerdata er hentet fra [3] )
Kampstarttider er angivet i UTC−6 .
Leaderboard efter afslutningen af gruppespillet
M | Hold | Springe | en | 2 | 3 | fire | 5 | 6 | 7 | otte | 9 | ti | elleve | 12 | PÅ | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
en | Nova Scotia | Mark Daisy | * | 8:7 | 4:8 | 6:5 | 6:5 | 4:3 | 7:6 | 9:3 | 10:4 | 9:3 | 9:4 | 9:5 | ti | en |
2 | Alberte | Randy Furby | 7:8 | * | 10:3 | 8:7 | 7:3 | 7:5 | 8:7 | 9:3 | 6:4 | 9:2 | 6:5 | 12:6 | ti | en |
3 | Newfoundland og Labrador | Brad Gushu | 8:4 | 3:10 | * | 8:1 | 5:8 | 5:10 | 5:4 | 11:3 | 7:2 | 10:8 | 14:10 | 9:2 | otte | 3 |
fire | Britisk Columbia | Jay Peachey | 5:6 | 7:8 | 1:8 | * | 8:7 | 6:5 | 2:7 | 7:2 | 8:6 | 9:7 | 6:2 | 8:6 | 7 | fire |
5 | New Brunswick | Russ Howard | 5:6 | 3:7 | 8:5 | 7:8 | * | 9:8 | 6:5 | 4:5 | 8:4 | 8:7 | 7:6 | 9:5 | 7 | fire |
6 | Ontario | Mark Harris | 3:4 | 5:7 | 10:5 | 5:6 | 8:9 | * | 9:10 | 11:3 | 9:5 | 8:2 | 6:4 | 10:3 | 6 | 5 |
7 | Saskatchewan | Bruce Korte | 6:7 | 7:8 | 4:5 | 7:2 | 5:6 | 10:9 | * | 10:3 | 5:11 | 6:7 | 9:5 | 11:6 | 5 | 6 |
otte | Nordlige Ontario | Rob Gordon | 3:9 | 3:9 | 3:11 | 2:7 | 5:4 | 3:11 | 3:10 | * | 12:4 | 9:6 | 10:9 | 8:7 | 5 | 6 |
9 | Manitoba | Brent Scales | 4:10 | 4:6 | 2:7 | 6:8 | 4:8 | 5:9 | 11:5 | 4:12 | * | 5:4 | 3:9 | 10:3 | 3 | otte |
ti | Quebec | Daniel Lafleur | 3:9 | 2:9 | 8:10 | 7:9 | 7:8 | 2:8 | 7:6 | 6:9 | 4:5 | * | 9:4 | 9:4 | 3 | otte |
elleve | Prince Edward Island | Mike Gaudet | 4:9 | 5:6 | 10:14 | 2:6 | 6:7 | 4:6 | 5:9 | 9:10 | 9:3 | 4:9 | * | 8:4 | 2 | 9 |
12 | Northwest Territories / Yukon | Brian Wasnea | 5:9 | 6:12 | 2:9 | 6:8 | 5:9 | 3:10 | 6:11 | 7:8 | 3:10 | 4:9 | 4:8 | * | 0 | elleve |
12. marts, 9:00
Site B | en | 2 | 3 | fire | 5 | 6 | 7 | otte | 9 | ti | i alt |
Britisk Columbia (Peachey) | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | en | 0 | 0 | 0 | 2 | 7 |
New Brunswick (Howard) | 0 | en | en | 0 | 2 | 0 | 0 | en | 0 | 0 | 5 |
Kvartfinale | semifinale | Finalen | |||||||||||
en | Nova Scotia | 6 | |||||||||||
2 | Alberte | ti | 2 | Alberte | 9 | ||||||||
en | Nova Scotia | 7 | en | Nova Scotia | ti | ||||||||
fire | Britisk Columbia | fire | |||||||||||
3 | Newfoundland og Labrador | 5 | |||||||||||
fire | Britisk Columbia | 7 |
Normalt spilles 3. v 4. kvartfinale først af to kvartfinaler, men i år, på grund af tiebreaket, der spilles samme dag som kvartfinalen, blev 1. v4 kvartfinale spillet først. 2.".
1. hold mod 2
12. marts, 13:30
Site B | en | 2 | 3 | fire | 5 | 6 | 7 | otte | 9 | ti | i alt |
Nova Scotia (Dacey) | en | 0 | 0 | en | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | x | 6 |
Alberte (Furby) | 0 | 2 | 0 | 0 | en | 0 | fire | 0 | 3 | x | ti |
3. hold mod 4
12. marts, 18:30
Site B | en | 2 | 3 | fire | 5 | 6 | 7 | otte | 9 | ti | i alt |
Newfoundland og Labrador (Gushu) | en | 0 | 0 | en | 0 | en | 0 | 2 | 0 | 0 | 5 |
Britisk Columbia (Peachey) | 0 | en | 0 | 0 | 2 | 0 | en | 0 | 2 | en | 7 |
13. marts klokken 13.00
Site B | en | 2 | 3 | fire | 5 | 6 | 7 | otte | 9 | ti | i alt |
Nova Scotia (Dacey) | 0 | 2 | 0 | en | 0 | en | 0 | 3 | 0 | x | 7 |
Britisk Columbia (Peachey) | 0 | 0 | en | 0 | en | 0 | en | 0 | en | x | fire |
14. marts klokken 18.00
Site B [4] | en | 2 | 3 | fire | 5 | 6 | 7 | otte | 9 | ti | i alt |
Nova Scotia (Dacey) | en | 0 | 2 | 0 | en | 0 | 0 | 3 | 0 | 3 | ti |
Alberte (Furby) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 3 | en | 0 | en | 0 | 9 |
M | Hold | Springe | Og | PÅ | P |
---|---|---|---|---|---|
Nova Scotia | Mark Daisy | fjorten | elleve | 3 | |
Alberte | Randy Furby | 13 | elleve | 2 | |
Britisk Columbia | Jay Peachey | fjorten | 9 | 5 | |
fire | Newfoundland og Labrador | Brad Gushu | 12 | otte | fire |
5 | New Brunswick | Russ Howard | 12 | 7 | 5 |
6 | Ontario | Mike Harris | elleve | 6 | 5 |
7 | Saskatchewan | Bruce Korte | elleve | 5 | 6 |
otte | Nordlige Ontario | Rob Gordon | elleve | 5 | 6 |
9 | Manitoba | Brent Scales | elleve | 3 | otte |
ti | Quebec | Daniel Lafleur | elleve | 3 | otte |
elleve | Prince Edward Island | Mike Gaudet | elleve | 2 | 9 |
12 | Northwest Territories / Yukon | Brian Wasnea | elleve | 0 | elleve |
Ifølge resultaterne af nøjagtigheden af kastene (i procent) af spillerne i kampene i round robin, bestemmes to hold på hver position: den bedste spiller er inkluderet i det første hold, den anden i vurderingen - i anden [5] .
Fjerde (spring over) | Tredje | Sekund | Den første | |
---|---|---|---|---|
en | Brad Gushu | Randy Furby | Scott Pfeifer | Marseille Roque |
2 | Mark Daisy | Mark Nichols | Jamie Korab | Grant Odishow |
(Ross Hardston-prisen for legemliggørelsen af sportsånden)
( Most Valuable Player Award opkaldt efter Hector Gervais )
Canadiske curlingmesterskaber for mænd (Tim Hortons Brier) | |
---|---|
Macdonald Brier | |
Labat Brier | |
Nokia Brier | |
Tim Hortons Brier |