Russian Curling Cup blandt mixeddouble 2019 | |
---|---|
By | Dmitrov ( Rusland ) |
Arena | Center for kunstskøjteløb og curling MU SK "Dmitrov" |
datoen | 28. august - 3. september 2019 |
Vinder | St. Petersborg 2 (Irina Nizovtseva / Alexey Timofeev ) (1 titel) |
Finalist | Krasnodar Territory 1 ( Lyudmila Privivkova / Artur Ali ) |
3. pladsen | St. Petersborg 3 (Vera Tyulyakova / Evgeny Klimov ) |
20182020 |
Den russiske Curling Cup blandt mixed doubler 2019 blev afholdt fra 28. august til 3. september 2019 i byen Dmitrov på arenaen for kunstskøjteløb og curlingcenter i MU SK "Dmitrov". Turneringen blev afholdt for 12. gang. [en]
20 hold deltog i turneringen.
Pokalen blev vundet af Sankt Petersborg 2-holdet (Irina Nizovtseva / Aleksey Timofeev ), som vandt Krasnodar Territory 1-holdet ( Lyudmila Privivkova / Artur Ali ) i finalen. Bronzemedaljer blev vundet af St. Petersborg 3-holdet (Vera Tyulyakova / Evgeny Klimov ).
Holdene inddeles i 4 grupper (A, B, C, D) af 5 hold, hvor de spiller mod hinanden i et round robin-system i én runde. I gruppespillet tildeles holdene point: for en sejr - 2 point, for et nederlag - 1 point, for en manglende optræden (teknisk nederlag) - 0 point. Derefter går 8 hold, der tog 1. og 2. pladserne i grupperne, til slutspillet , hvor de spiller efter det olympiske system . Holdene mødes først i kvartfinalen; så mødes vinderne af kvartfinalerne i semifinalerne; Vinderne af semifinalerne i finalen spiller om 1. og 2. pladserne, taberne i semifinalerne spiller om 3. og 4. pladserne. I den endelige klassificering er de hold, der ikke kvalificerede sig til slutspillet, rangeret efter den besatte plads i gruppen, og mellem de hold, der tog de samme pladser, i henhold til resultatet af testkast ind i huset (TBD, English Draw Shot Challenge, DSC , i centimeter, et hold med et lavere resultat indtager en højere plads). [2]
Hold | Kvinde | Hannen | ||
---|---|---|---|---|
Gruppe A | ||||
A1 | Tomsk | Svetlana Orlova | Oleg Khoroshkov | |
A2 | Sankt Petersborg 2 | Irina Nizovtseva | Alexey Timofeev | |
A3 | Moskva-region 3 ( Dmitrov ) | Ksenia Shevchuk | Alexey Kulikov | |
A4 | Sankt Petersborg 1 | Anastasia Khalanskaya | Oleg Krasikov | |
A5 | Moskva-region 2 ( Dmitrov ) | Ekaterina Tolstova | Mikhail Vaskov | |
Gruppe B | ||||
B1 | Krasnodar Territory 3 ( Sochi ) | Irina Poletaeva | Egor Volkov | |
B2 | Moskvich 3 ( Moskva ) | Ekaterina Prytkova | Sergey Andrianov | |
B3 | Moskvich 2 ( Moskva ) | Lolita Tretiak | Danila Tsymbal | |
B4 | Komsomol 1 ( Irkutsk ) | Elizabeth Trukhina | Artyom Karetnikov | |
B5 | Krasnodar Territory 1 ( Sochi ) | Lyudmila Privivkova | Arthur Ali | |
Gruppe C | ||||
C1 | Team fra Yaroslavl-regionen | Daria Semyonova | Vasily Telezhkin | |
C2 | Tatarstan | Anastasia Sushkova | Kamil Karimov | |
C3 | Moskva-region 1 ( Dmitrov ) | Daria Morozova | Alexey Tuzov | |
C4 | Samara-regionen | Julia Besprizornova | Valentin Usenko | |
C5 | Moskvich 1 ( Moskva ) | Daria Tskvedanashvili | Grigory Lavrov | |
Gruppe D | ||||
D1 | Sankt Petersborg 4 | Maria Duyunova | Sergey Morozov | |
D2 | Moskva-region 4 ( Dmitrov ) | Daria Panchenko | Kirill Savenkov | |
D3 | Krasnodar Territory 2 ( Sochi ) | Sofia Tkach | Arseniy Meshkovich | |
D4 | Yenisei ( Krasnoyarsk ) | Anna Venevtseva | Vasily Groshev | |
D5 | Sankt Petersborg 3 | Vera Tyulyakova | Evgeny Klimov |
Kampstarttider er angivet i Moskva-tid (UTC+3) .
Hold | A1 | A2 | A3 | A4 | A5 | PÅ | P | O | TBD , cm | Placere | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
A1 | Tomsk (Orlova / Khoroshkov) |
* | 6:13 | 12:7 | 11:10 | 5:10 | 2 | 2 | 6 | 131,19 | 2 |
A2 | St. Petersborg 2 (Nizovtseva / Timofeev) |
13:6 | * | 9:6 | 7:3 | 10:3 | fire | 0 | otte | 82,27 | en |
A3 | Moskva-region 3 (Shevchuk / Kulikov) |
7:12 | 6:9 | * | 4:10 | 6:5 | en | 3 | 5 | 88,89 | fire |
A4 | St. Petersborg 1 (Khalanskaya / Krasikov) |
10:11 | 3:7 | 10:4 | * | 10:9 | 2 | 2 | 6 | 68,54 | 3 |
A5 | Moskva-region 2 (Tolstova / Vaskov) |
10:5 | 3:10 | 5:6 | 9:10 | * | en | 3 | 5 | 103,94 | 5 |
Hold | B1 | B2 | B3 | B4 | B5 | PÅ | P | O | TBD , cm | Placere | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
B1 | Krasnodar Territory 3 (Poletaeva / Volkov) |
* | 5:6 | 1:13 | 4:9 | 3:7 | 0 | fire | fire | 109,69 | 5 |
B2 | Moskvich 3 (Prytkova / Andrianov) |
6:5 | * | 9:5 | 4:12 | 1:7 | 2 | 2 | 6 | 125,23 | 3 |
B3 | Moskvich 2 (Tretyak / Tsymbal) |
13:1 | 5:9 | * | 5:7 | 7:3 | 2 | 2 | 6 | 74,04 | fire |
B4 | Komsomol 1 (Trukhina / Karetnikov) |
9:4 | 12:4 | 7:5 | * | 6:8 | 3 | en | 7 | 53,09 | 2 |
B5 | Krasnodar Territory 1 (Privivkova / Ali) |
7:3 | 7:1 | 3:7 | 8:6 | * | 3 | en | 7 | 137,24 | en |
Hold | C1 | C2 | C3 | C4 | C5 | PÅ | P | O | TBD , cm | Placere | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
C1 | Team fra Yaroslavl-regionen (Semyonova / Telezhkin) |
* | 2:7 | 3:7 | 9:6 | 9:7 | 2 | 2 | 6 | 107,81 | 3 |
C2 | Tatarstan (Sushkova / Karimov) |
7:2 | * | 2:10 | 9:3 | 4:9 | 2 | 2 | 6 | 64,61 | 2 |
C3 | Moskva-region 1 (Morozova / Tuzov) |
7:3 | 10:2 | * | 13:2 | 9:2 | fire | 0 | otte | 45,14 | en |
C4 | Samara-regionen (Besprizornova / Usenko) |
6:9 | 3:9 | 2:13 | * | 2:10 | 0 | fire | fire | 116,56 | 5 |
C5 | Moskvich 1 (Tskvedanashvili / Lavrov) |
7:9 | 9:4 | 2:9 | 10:2 | * | 2 | 2 | 6 | 124,34 | fire |
Hold | D1 | D2 | D3 | D4 | D5 | PÅ | P | O | TBD , cm | Placere | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
D1 | St. Petersborg 4 (Duyunova / Morozov) |
* | 6:8 | 7:2 | 8:6 | 9:8 | 3 | en | 7 | 57,04 | en |
D2 | Moskva-region 4 (Panchenko / Savenkov) |
8:6 | * | 12:2 | 5:10 | 5:9 | 2 | 2 | 6 | 61,07 | fire |
D3 | Krasnodar Territory 2 (Tkach / Meshkovich) |
2:7 | 2:12 | * | 4:7 | 3:9 | 0 | fire | fire | 106,07 | 5 |
D4 | Yenisei (Venevtseva / Groshev) |
6:8 | 10:5 | 7:4 | * | 3:9 | 2 | 2 | 6 | 74,69 | 3 |
D5 | St. Petersborg 3 (Tyulyakova / Klimov) |
8:9 | 9:5 | 9:3 | 9:3 | * | 3 | en | 7 | 49,84 | 2 |
Kvartfinale | semifinale | Finalen | ||||||||||||||||||||||||||||||||
A(1) | St. Petersborg 2 (Nizovtseva / Timofeev) |
9 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
B(2) | Komsomol 1 (Trukhina / Karetnikov) |
3 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
St. Petersborg 2 (Nizovtseva / Timofeev) |
otte | |||||||||||||||||||||||||||||||||
St. Petersborg 3 (Tyulyakova / Klimov) |
7 | |||||||||||||||||||||||||||||||||
C(1) | Moskva-region 1 (Morozova / Tuzov) |
6 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
D(2) | St. Petersborg 3 (Tyulyakova / Klimov) |
9 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
St. Petersborg 2 (Nizovtseva / Timofeev) |
otte | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Krasnodar Territory 1 (Privivkova / Ali) |
fire | |||||||||||||||||||||||||||||||||
D(1) | St. Petersborg 4 (Duyunova / Morozov) |
fire | ||||||||||||||||||||||||||||||||
C(2) | Tatarstan (Sushkova / Karimov) |
7 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Tatarstan (Sushkova / Karimov) |
6 | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Krasnodar Territory 1 (Privivkova / Ali) |
7 | |||||||||||||||||||||||||||||||||
B(1) | Krasnodar Territory 1 (Privivkova / Ali) |
6 | Kamp på tredjepladsen | |||||||||||||||||||||||||||||||
A(2) | Tomsk (Orlova / Khoroshkov) |
3 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
St. Petersborg 3 (Tyulyakova / Klimov) |
elleve | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Tatarstan (Sushkova / Karimov) |
2 | |||||||||||||||||||||||||||||||||
"PP" - "power play", se : da: Power play
Kvartfinaler. 1. september, 17:30
Site A | en | 2 | 3 | fire | 5 | 6 | 7 | otte | i alt |
C(2) Tatarstan (Sushkova / Karimov) |
en | 0 | 2 | 2 | 0 | en | 0 | 1 (PP) |
7 |
D(1) Skt. Petersborg 4 (Duyunova / Morozov) |
0 | en | 0 | 0 | 1 (PP) |
0 | 2 | 0 | fire |
Site B | en | 2 | 3 | fire | 5 | 6 | 7 | otte | i alt |
C(1) Moskva-region 1 (Morozova / Tuzov) |
0 | 3 | 0 | en | 0 | en | en | x | 6 |
D(2) Skt. Petersborg 3 (Tyulyakova / Klimov) |
2 | 0 | fire | 0 | 3 | 0 | 0 | X (PP) |
9 |
Site C | en | 2 | 3 | fire | 5 | 6 | 7 | otte | i alt |
B(1) Krasnodar Region 1 (Privivkova / Ali) |
0 | en | en | 0 | 0 | en | 2 | en | 6 |
A(2) Tomsk (Orlova / Khoroshkov) |
en | 0 | 0 | en | en | 0 | 0 (PP) |
0 | 3 |
Site D | en | 2 | 3 | fire | 5 | 6 | 7 | otte | i alt |
A(1) Sankt Petersborg 2 (Nizovtseva / Timofeev) |
fire | en | 0 | en | 2 | 0 | 1 (PP) |
x | 9 |
B(2) Komsomol 1 (Trukhina / Karetnikov) |
0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 (PP) |
0 | x | 3 |
Semifinaler. 2. september klokken 9.00
Site B | en | 2 | 3 | fire | 5 | 6 | 7 | otte | i alt |
Krasnodar Territory 1 (Privivkova / Ali) |
0 | en | 0 | 3 | 0 | en | 0 | 2 (PP) |
7 |
Tatarstan (Sushkova / Karimov) |
en | 0 | 3 | 0 | en | 0 | 1 (PP) |
0 | 6 |
Site C | en | 2 | 3 | fire | 5 | 6 | 7 | otte | i alt |
St. Petersborg 2 (Nizovtseva / Timofeev) |
0 | 2 | en | fire | 0 | 1 (PP) |
0 | 0 | otte |
St. Petersborg 3 (Tyulyakova / Klimov) |
en | 0 | 0 | 0 | 2 (PP) |
0 | 3 | en | 7 |
Kamp om 3. pladsen. 2. september klokken 13.00
Site B | en | 2 | 3 | fire | 5 | 6 | 7 | otte | i alt |
Tatarstan (Sushkova / Karimov) |
0 | 0 | 0 | 1 (PP) |
0 | en | x | x | 2 |
St. Petersborg 3 (Tyulyakova / Klimov) |
fire | 0 | 2 | 0 | 5 | 0 | x | x | elleve |
Finalen. 2. september klokken 13.00
Site C | en | 2 | 3 | fire | 5 | 6 | 7 | otte | i alt |
St. Petersborg 2 (Nizovtseva / Timofeev) |
en | 2 | 0 | en | 2 | 0 | 2 (PP) |
x | otte |
Krasnodar Territory 1 (Privivkova / Ali) |
0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 (PP) |
0 | x | fire |
Placere | Hold | Kvinde | Hannen | Og | PÅ | P | MG | TBD , cm |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sankt Petersborg 2 | Irina Nizovtseva | Alexey Timofeev | 7 | 7 | 0 | en | 82,27 | |
Krasnodar-territoriet 1 | Lyudmila Privivkova | Arthur Ali | 7 | 5 | 2 | en | 137,24 | |
Sankt Petersborg 3 | Vera Tyulyakova | Evgeny Klimov | 7 | 5 | 2 | 2 | 49,84 | |
fire | Tatarstan | Anastasia Sushkova | Kamil Karimov | 7 | 3 | fire | 2 | 64,61 |
5 | Moskva-region 2 | Daria Morozova | Alexey Tuzov | 5 | fire | en | en | 45,14 |
6 | Komsomol 1 | Elizabeth Trukhina | Artyom Karetnikov | 5 | 3 | 2 | 2 | 53,09 |
7 | Sankt Petersborg 4 | Maria Duyunova | Sergey Morozov | 5 | 3 | 2 | en | 57,04 |
otte | Tomsk | Svetlana Orlova | Oleg Khoroshkov | 5 | 2 | 3 | 2 | 131,19 |
9 | Sankt Petersborg 1 | Anastasia Khalanskaya | Oleg Krasikov | fire | 2 | 2 | 3 | 68,54 |
ti | Yenisei | Anna Venevtseva | Vasily Groshev | fire | 2 | 2 | 3 | 74,69 |
elleve | Team fra Yaroslavl-regionen | Daria Semyonova | Vasily Telezhkin | fire | 2 | 2 | 3 | 107,81 |
12 | Moskvich 3 | Ekaterina Prytkova | Sergey Andrianov | fire | 2 | 2 | 3 | 125,23 |
13 | Moskva-region 4 | Daria Panchenko | Kirill Savenkov | fire | 2 | 2 | fire | 61,07 |
fjorten | Moskva-region 3 | Ksenia Shevchuk | Alexey Kulikov | fire | en | 3 | fire | 88,89 |
femten | Moskvich 2 | Lolita Tretiak | Danila Tsymbal | fire | 2 | 2 | fire | 74,04 |
16 | Moskvich 1 | Daria Tskvedanashvili | Grigory Lavrov | fire | 2 | 2 | fire | 124,34 |
17 | Moskva-region 1 | Ekaterina Tolstova | Mikhail Vaskov | fire | en | 3 | 5 | 103,94 |
atten | Krasnodar-territoriet 2 | Sofia Tkach | Arseniy Meshkovich | fire | 0 | fire | 5 | 106,07 |
19 | Krasnodar-territoriet 3 | Irina Poletaeva | Egor Volkov | fire | 0 | fire | 5 | 109,69 |
tyve | Samara-regionen | Julia Besprizornova | Valentin Usenko | fire | 0 | fire | 5 | 116,56 |
Russiske curlingkopper blandt mixed doubler (dobbeltblandet) | |
---|---|