Østtyskland ved OL | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
IOC kode | DDR | ||||||||
NOC | Den Nationale Olympiske Komité i DDR | ||||||||
OL i Seoul | |||||||||
Atleter | 259 i 16 sportsgrene | ||||||||
fanebærer | Ulf Timmerman | ||||||||
Medaljer plads 2 |
|
||||||||
Deltagelse i sommer-OL | |||||||||
Deltagelse i Vinter-OL | |||||||||
se også | |||||||||
DDR deltog i sommer-OL 1988 i Seoul , Sydkorea , for sidste gang i sin historie. Atleter fra Østtyskland vandt 102 medaljer og tog 2. pladsen i holdbegivenheden. Ved sommer-OL 1992 konkurrerede øst- og vesttyskere som en del af et enkelt hold.
Medalje | Sportsmand | En slags sport | Disciplin |
---|---|---|---|
Sølv | Ronald Weigel | atletik | Mænd går 20 km |
Sølv | Ronald Weigel | atletik | Mænd går 50 km |
Sølv | Torsten Voss | atletik | Mænds tikamp |
Sølv | Petra Muller | atletik | Kvinders 400 m |
Sølv | Christine Wachtel | atletik | Kvindernes 800 m |
Sølv | Silke Möller Kerstin Berendt Marlies Göhr Ingrid Lange |
atletik | Kvinder, stafet 4 × 100 m |
Sølv | Gloria Siebert | atletik | Kvinders 100 m hæk |
Sølv | Heike Drexler | atletik | Kvinders længdespring |
Sølv | Catherine Naimke | atletik | Kvinder kuglestød |
Sølv | Diana Gansky | atletik | Kvinder diskoskast |
Sølv | Sabine Yon | atletik | Kvinders syvkamp |
Sølv | Andreas Thews | Boksning | Mænd, op til 51 kg |
Sølv | Carsten Wolf Steffen Blochwitz Roland Hennig Dirk Mayer |
Cykling | Mænds holdforfølgelse |
Sølv | Christa Rothenburger | Cykling | Kvinders sprint |
Sølv | Andreas Stele | Roning og kanosejlads | Herre single kajak 500m |
Sølv | Jörg Schmidt | Roning og kanosejlads | Herrekano single 1000m |
Sølv | Olaf Heukrodt Ingo Spelli |
Roning og kanosejlads | Herrekano dobbelt 1000 m |
Sølv | Birgit Fischer | Roning og kanosejlads | Dame single kajak 500m |
Sølv | Mario Streit Detlef Kirchhoff René Rensch |
roning | Mænd, dobbelt åre med styrmand |
Sølv | Sven Loll | Judo | Mænd, op til 71 kg |
Sølv | Henry Stöhr | Judo | Mænd, over 95 kg |
Sølv | Frank Baltrush | Svømning | Mænds 200 m rygsvømning |
Sølv | Patrick Kuhl | Svømning | Mændenes 200 m individuel medley |
Sølv | Steffen Zesner Uwe Dassler Thomas Flemming Swen Lodziewski |
Svømning | Mænds 4x200m fri |
Sølv | Heike Friedrich | Svømning | Kvindernes 400 m fri |
Sølv | Astrid Strauss | Svømning | Kvindernes 800 m fri |
Sølv | Catherine Zimmerman | Svømning | Kvinders 200 m rygsvømning |
Sølv | Birte Weigang | Svømning | Kvinders 100 m butterfly |
Sølv | Birte Weigang | Svømning | Kvindernes 200 m butterfly |
Sølv | Ralph Schumann | Skydning | Mænds 25 m hurtigpistol |
Sølv | Silvio Croll | Gymnastik | Mænd hvælving |
Sølv | Ralf Buechner Holger Behrendt Ulf Hoffmann Silvio Kroll Sven Tippelt Andreas Wecker |
Gymnastik | Herreholdsmesterskab |
Sølv | Dagmar Kersten | Gymnastik | kvinder, ujævne stænger |
Sølv | Ingo Steinhoefel | Vægtløftning | Mænd, op til 75 kg |
Sølv | Udo Wagner | Fægtning | Mænd, tippe, individuelt mesterskab |
Medalje | Sportsmand | En slags sport | Disciplin |
---|---|---|---|
Bronze | Jens-Peter Herold | atletik | Mænds 1500 m |
Bronze | Hansjorg Kunze | atletik | Mænds 5000 m |
Bronze | Hartwig Gauder | atletik | Mænd går 50 km |
Bronze | Heike Drexler | atletik | Kvinders 100 m |
Bronze | Heike Drexler | atletik | Kvindernes 200 m |
Bronze | Catherine Døre | atletik | Kvinders maraton |
Bronze | Ellen Fidler | atletik | Kvinders 400 m hæk |
Bronze | Dagmar Neubauer Sabine Busch Kirsten Emmelman Petra Müller |
atletik | Kvinder, stafet 4 × 400 m |
Bronze | Beate Koch | atletik | Kvinder kaster spyd |
Bronze | Anke Bemer | atletik | Kvinders syvkamp |
Bronze | Andreas Schroeder | Freestyle brydning | Mænd, op til 130 kg |
Bronze | Bernd Dittert | Cykling | Mænds individuelle forfølgelse |
Bronze | Andre Vollebe | Roning og kanosejlads | Herre single kajak 1000m |
Bronze | André Vollebe Hans-Jörg Blizener Kai Bloom Andreas Stele |
Roning og kanosejlads | Herrekajak fire, 1000 m |
Bronze | Steffen Zülke Steffen Bogs Heiko Habermann Jens Köppen |
roning | Mænds quadruplesculler |
Bronze | Torsten Bresho | Judo | Mænd, op til 78 kg |
Bronze | Uwe Dassler | Svømning | Mændenes 1500 m fri |
Bronze | Steffen Zesner Thomas Flemming Lars Hinneburg Dirk Richter |
Svømning | Mænds 4x100m fri stafet |
Bronze | Catherine Meissner | Svømning | Kvindernes 50 m fri |
Bronze | Manuela Stelmach | Svømning | Kvindernes 200 m fri |
Bronze | Anke Möhring | Svømning | Kvindernes 400 m fri |
Bronze | Cornelia Zirch | Svømning | Kvinders 100 m rygsvømning |
Bronze | Cornelia Zirch | Svømning | Kvinders 200 m rygsvømning |
Bronze | Silke Hörner | Svømning | Kvinders 100 m brystsvømning |
Bronze | Daniela Hunger | Svømning | Kvindernes 400 m individuel medley |
Bronze | Holger Behrendt | Gymnastik | Mænd, overligger |
Bronze | Sven Tippelt | Gymnastik | mænd, barer |
Bronze | Sven Tippelt | Gymnastik | mænd, ringe |
Bronze | Ulrike Klotz Bettina Schieferdecker Dörte Tümmler Gabriele Fenrich Martina Jentzsch Dagmar Kersten |
Gymnastik | Kvinders holdmesterskab |
Bronze | Ronnie Weller | Vægtløftning | Mænd, op til 110 kg |
Flere af de bedste mandskaber fra hvert løb gik videre til næste runde (afhængigt af disciplinen). De 6 stærkeste ekvipager gik videre til finale A, yderligere 6 ekvipager der blev elimineret i semifinalerne fordelte pladser i den lille finale B
MændKonkurrence | Atleter | Indtjekning | kvalifikationsløb | semifinale | Finalen | Endelig plads | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
tjekke ind | Tid | Placere | tjekke ind | Tid | Placere | tjekke ind | Tid | Placere | Tid | Placere | |||
enspændere | Thomas Lange | en | 7:03,25 | 1 Q | Deltog ikke | en | 6:58,65 | 1 QA | Final A | ||||
6:49,86 OB | en | ||||||||||||
toere | Carl Ertel Uwe Gasch |
2 | 6:40,74 | 2 | en | 7:02.15 | 1 Q | 2 | 6:48,11 | 3 QA | Final A | 5 | |
6:48,86 | 5 |
Konkurrence | Atleter | Indledende runde | Finalen | ||
---|---|---|---|---|---|
Resultat | Placere | Resultat | Placere | ||
Tårn, 10 meter | Jan Hempel | 558,03 | 5( Q ) | 583,77 | 5 |