8. FINA verdensmesterskaber | |
---|---|
værtsby | Perth |
medaljer | 160 |
Åbning | 8. januar 1998 |
lukning | 17. januar 1998 |
datoen | 1998 |
Stadion | |
19942001 |
World Aquatics Championship 1998 - VIII World Aquatics Championship i FINA -regiblev afholdt fra 8. til 17. januar 1998 i Perth ( Australien ).
Placere | Land | Guld | Sølv | Bronze | i alt |
---|---|---|---|---|---|
en | USA | 17 | 6 | 9 | 32 |
2 | Rusland | elleve | 3 | 3 | 17 |
3 | Australien | 7 | otte | ti | 25 |
fire | Kina | 6 | otte | fire | atten |
5 | Ukraine | 3 | en | 0 | fire |
6 | Italien | 2 | 2 | 2 | 6 |
7 | Tyskland | en | 7 | 6 | fjorten |
otte | Holland | en | fire | 3 | otte |
9 | Frankrig | en | fire | en | 6 |
ti | Ungarn | en | en | 2 | fire |
elleve | Spanien | en | en | 0 | 2 |
12 | Belgien | en | 0 | 0 | en |
12 | Costa Rica | en | 0 | 0 | en |
fjorten | Japan | 0 | fire | fire | otte |
femten | Slovakiet | 0 | 2 | en | 3 |
16 | Canada | 0 | en | 3 | fire |
17 | Sverige | 0 | en | en | 2 |
atten | Storbritanien | 0 | 0 | 2 | 2 |
19 | Puerto Rico | 0 | 0 | en | en |
19 | Argentina | 0 | 0 | en | en |
19 | SR Jugoslavien | 0 | 0 | en | en |
i alt | 53 | 53 | 54 | 160 |
Afstand | Guld | Sølv | Bronze |
---|---|---|---|
50 m/s | Bill Pilchuk US 22.29
|
Alexander Popov Rusland 22.43
|
Michael Klim Australien 22.46
|
Ricardo Busquets Puerto Rico 22.46
| |||
100 m/s | Alexander Popov Rusland 48,93 CR |
Michael Klim Australien 49,20
|
Lars Frolander Sverige 49,53
|
200 m/s | Michael Klim Australien 1.47.41
|
Massimiliano Rosolino Italien 1.48.30
|
Pieter van den Hoogenband Holland 1.48.65
|
400 m/s | Ian Thorpe Australien 3.46.29
|
Grant Hackett Australien 3.46.44
|
Paul Palmer UK 3.48.02
|
1500 m/s | Grant Hackett Australien 14.51.70
|
Emiliano Brembilla Italien 15.00.59
|
Daniel Kowalski Australien 03.15.94
|
100 m spin | Lenny Kreiselburg US 55,00 CR |
Mark Versfeld Canada 55.17
|
Steve Telolock Tyskland 55,20
|
200 m spin | Lenny Kreiselburg US 1.58.84
|
Ralf Braun Tyskland 1.59.23
|
Mark Versfeld Canada 1.59.39
|
100 m brystsvømning | Frederic Debourgrave Belgien 1.01.34
|
Zeng Qiliang Kina 1.01.76
|
Kurt Grout US 1.01.93
|
200 m brystsvømning | Kurt Grout USA 2.13.40
|
Jean-Christophe Sarnin Frankrig 2:13.42
|
Norbert Roza Ungarn 2:13.59
|
100 m sommerfugl | Michael Klim Australien 52,25 CR |
Lars Frolander Sverige 52,79
|
Jeff Huigill Australien 52,90
|
200 m sommerfugl | Denis Silantiev Ukraine 1.56.61
|
Franck Esposito Frankrig 1.56.77
|
Tom Malchow US 1.57.26
|
200 m kompleks | Marcel Vauda Holland 2.01.18
|
Xavier Marchand Frankrig 2.01.66
|
Ron Karnau US 2.01.89
|
400 m kompleks | Tom Dolan US 4.14.95
|
Marcel Vauda Holland 4:15.53
|
Curtis Maiden Canada 4:16.45
|
4×100 m/s | USA Scott Tucker Neil Walker John Olsen Gary Hall Jr 3:16.69CR |
Australien Adam Pine Richard Upton Michael Klim Chris Fiedler 3:16.97 |
Rusland Roman Egorov Denis Pimankov Vladislav Kulikov Alexander Popov 3:18.45 |
4×200 m/s | Australien Daniel Kowalski Grant Hackett Michael Klim Ian Thorpe 7:12.48CR |
Holland Pieter van den Hoogenband Mark van der Zijden Martijn Zuidweg Marcel Wauda 7:16.77 |
Storbritannien Paul Palmer Gavin Meadows Andrew Clayton James Salter 7:17.33 |
4×100 m kombineret | Australien Matt Welsh Phil Rogers Michael Klim Chris Fiedler 3:37.98 |
USA Lenny Kreiselburg Kurt Grout Neil Walker Gary Hall Jr 3:38.56 |
Ungarn Attila Cene Norbert Peter Horvath Attila Zubor 3.39.53 |
Afstand | Guld | Sølv | Bronze |
---|---|---|---|
50 m/s | Amy Van Dyken USA 25.14
|
Sandra Völker Tyskland 25.32
|
Shan Ying Kina 25.36
|
100 m/s | Jenny Thompson US 54,95
|
Martina Moravcova Slovakiet 55.09
|
Shan Ying Kina 55.10
|
200 m/s | Claudia Poll Costa Rica 1.58.90
|
Martina Moravcova Slovakiet 1.59.61
|
Julia Greville Australien 1.59.92
|
400 m/s | Chen Yan Kina 4.06.72
|
Brooke Bennett US 4.07.07
|
Dagmar Hase Tyskland 4.08.82
|
800 m/s | Brooke Bennett US 8.28.71
|
Diana Muntz US 8.29.97
|
Kirsten Vlighuis Holland 8:32.34
|
100 m spin | Lea Loveless US 1.01.16
|
Mai Nakamura Japan 1.01.28
|
Sandra Völker Tyskland 1.01.47
|
200 m spin | Roxane Marasinyanu Frankrig 2.11.26
|
Dagmar Hase Tyskland 2:11.45
|
Mai Nakamura Japan 2.12.22
|
100 m brystsvømning | Christy Koval US 1.08.42
|
Helen Denman Australien 1.08.51
|
Lauren van Usten Canada 1.08.66
|
200 m brystsvømning | Agnes Kovacs Ungarn 2:25.45 CR |
Christy Koval US 2.26.19
|
Jenna Street USA 2.26.50
|
100 m sommerfugl | Jenny Thompson US 58,46 CR |
Ayari Aoyama Japan 58,79
|
Petria Thomas Australien 58,97
|
200 m sommerfugl | Susan O'Neill Australien 2.07.93
|
Petria Thomas Australien 2.09.08
|
Misty Hyman US 2.09.98
|
200 m kompleks | Wu Yanyan Kina 2.10.88 CR |
Chen Yan Kina 2.13.66
|
Martina Moravcova Slovakiet 2:14.26
|
400 m kompleks | Chen Yan Kina 4.36.66
|
Yana Klochkova Ukraine 4:38.60
|
Yasuko Tajima Japan 4.39.45
|
4×100 m/s | USA Lindsey Farella Barbara Bedford Amy Van Dyken Jenny Thompson 3.42.11 |
Tyskland Sandra Völker Franziska van Almsik Simone Osigus Kathrin Meissner 3.43.11 |
Australien Sarah Ryan Rebecca Creedy Angela Kennedy Susan O'Neill 3.43.71 |
4×200 m/s | Tyskland Franziska van Almsik Dagmar Hase Silvia Schalai Kerstin Kielgass 8.01.46 |
USA Christina Teuscher Lindsay Benko Brooke Bennett Jenny Thompson 8.02.88 |
Australien Julia Greville Anna Windsor Petria Thomas Susan O'Neill 8.04.19 |
4×100 m kombineret | USA Lee Loveless Christy Koval Amy Van Dyken Jenny Thompson 4.01.93 |
Australien Meredith Smith Helen Denman Petria Thomas Susan O'Neill 4.05.12 |
Japan Mai Nakamura Masai Tanaka Ayari Aoyama Sumika Minamoto 4.06.27 |
WR - verdensrekord; CR - verdensmesterskabsrekord
Afstand | Guld | Sølv | Bronze |
5 km | Alexey Akatiev Rusland 55.18.6
|
Key Hurst Australien 55.24.9
|
Luca Baldini Italien 55.37.4
|
25 km | Alexey Akatiev Rusland 5:05.42.1
|
David Meca Spanien 5:07.22.9
|
Gabriel Chaillu Argentina 5:07.52.6
|
Afstand | Guld | Sølv | Bronze |
5 km | Erica Rose US 59.23.5
|
Edith van Dyck Holland 1:00.58.5
|
Peggy Busche Tyskland 1:01.05.8
|
25 km | Toby Smith USA 5:31.20.1
|
Peggy Busche Tyskland 5:32.19.2
|
Edith van Dijk Holland 5:38.06.9
|
Afstand | Guld | Sølv | Bronze |
5 km | USA John Flanagan Austin Ramirez Erica Rose 2:52.12.2 |
Rusland Alexey Akatiev Evgeny Bezruchenko Olga Guseva 2:52.16.7 |
Italien Luca Baldini Fabio Venturini Valeria Gasprini 2:52.41.6 |
25 km | Italien Claudio Gasparo Fabrizio Pescatori Valeria Gasprini 16:10.18.2 |
Australien Grant Robinson Mark Saliba Tracey Knowles 16:22.54.3 |
USA Toby Smith Nathan Knock Chuck Wylie 16:46.13.3 |
Disciplin | Guld | Sølv | Bronze |
---|---|---|---|
Solo | Olga Sedakova Rusland 99.467
|
Virginie Didier Frankrig 98.667
|
Miya Tachibana Japan 97.667
|
Duet | Olga Brusnikina Olga Sedakova Maria Kiseleva [1] Rusland 99.073 |
Miya Tachibana Miho Takeda Japan 98.060 |
Virginie Didier Miriam Ligno Frankrig 97.323 |
Gruppe | Rusland Olga Sedakova Maria Kiseleva Anna Yuryaeva Olga Medvedeva Anna Maslova Olga Brusnikina Elena Azarova Olga Novokshchenova Alexandra Vasina Elena Barantseva 99.317 |
Japan Raika Fujii Yoko Isoda Miho Kawabe Mika Kawabe Rei Jimbo Akiko Miyazaki Riho Nakajima Miya Tachibana Miho Takeda Yuko Yoneda 98.104 |
USA Carrie Barton Kara Duncan Bridget Finn Tracy Gayesky Rebecca Jasontek Tina Kasid Christina Lum Emily Marsh Elicia Marshall Kim Wurzel 96.829 |
Disciplin | Guld | Sølv | Bronze |
Springbræt 1 m | Yu Zhocheng Kina 417,54
|
Troy Dumay US 415,74
|
Holger Schlepps Tyskland 398,31
|
Springbræt 3 m | Dmitry Sautin Rusland 746,79
|
Zhou Yilin Kina 694,92
|
Vasily Lisovsky Rusland 651,60
|
Tårn 10 m | Dmitry Sautin Rusland 750,99
|
Tian Liang Kina 699,30
|
Jan Hempel Tyskland 624,15
|
Synkronisere. Springbræt 3 m | Xu Hao Yu Zhocheng Kina 313,50 |
Alexander Mesch Holger Schlepps Tyskland 308,28 |
Dean Pullar Shannon Roy Australien 305.16 |
Synkronisere. Tårn 10 m | Tian Liang Sun Shuwei Kina 326,34 |
Jan Hempel Michael Kuehne Tyskland 308.01 |
Igor Lukashin Alexander Varlamov Rusland 304.02 |
Disciplin | Guld | Sølv | Bronze |
Springbræt 1 m | Irina Lashko Rusland 296.07
|
Vera Ilyina Rusland 288.06
|
Zhang Jing Kina 260,31
|
Springbræt 3 m | Julia Pakhalina Rusland 544,62
|
Gao Jinjin Kina 518,76
|
Shantel Michell Australien 515.07
|
Tårn 10 m | Elena Zhupina Ukraine 550,41
|
Yuyan Kai Kina 536,25
|
Li Chen Kina 519,45
|
Synkronisere. Springbræt 3 m | Irina Lashko Yulia Pahalina Rusland 282,30 |
Lan Zhao Li Rongyuan Kina 276,18 |
Tracey Bonner Kati Pesek US 263,91 |
Synkronisere. Tårn 10 m | Elena Zhupina Svetlana Serbina Ukraine 278,28 |
Cai Yuyan Li Chen Kina 276,54 |
Christine Link Lindsey Long US 265,47 |
Guld | Sølv | Bronze |
Spanien Daniel Ballart Pedro Garcia Salvador Gomez Gustavo Marcos Ivan Moro Miguel Angel Oka Sergi Pedrerol Ivan Perez Jesus Rollan Jordi Sanz Carles Sanz Gabriel Hernandez Manuel Estiarte |
Ungarn Tibor Benedek Zsolt Varga Attila Vari Balazs Vince Tamas Kasas Gergely Kys Zoltan Kovacs Zoltan Kos Tamas Marz Tamas Molnar Frank Toth Raimund Fodor Barnabas Steinmetz |
FR Jugoslavien Zeljko Vicevic Nenad Vukanovic Vladimir Vujasinovich Danilo Ikodinovich Dragan Jovanovic Nikola Kulyacha Aleksandar Nikolic Dusan Popovic Dejan Savic Petar Trbojevic Veljko Uskokovic Aleksandar Ciric Aleksandar Šapic |
Guld | Sølv | Bronze |
Italien Carmela Allucci Alejandra Araujo Monica Vaillant Milena Virzi Melania Grego Eleonora Gay Antonella Di Giacinto Christina Konsoller Francesca Conti Stefania Lariucci Giusi Malato Martina Miceli Maddalena Musumeci |
Holland Ellen Bast Daniella de Bruijn Gillian van den Berg Carla van der Bon Carla van Usen Carla Quint Karin Kuipers Mariette Cuhorst Ingrid Leyendecker Petra Merdinck Marjan Op den Velde Sandra Scherrenburg Mariella Schothans Edme Himstra |
Australien Taryn Woods Daniella Woodhouse Bridgette Gusterson Simone Dixon Kylie Engelsk Naomi Castle Bronwyn Mayer Melissa Mills Stephanie Neesham Marian Taylor Liz Wicks Sharan Wheelock Yvette Higgins |
verdensmesterskab i vandsport | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Mesterskaber | |||||||||||||
Discipliner |
| ||||||||||||
Prisvindere |
|