USSR Football Championship 1940 (Gruppe A) | |
---|---|
Tidsforbrug | 2. maj - 17. november 1940 |
Antal deltagere | 13 |
Top steder | |
Vinder | Dynamo Moskva (3. gang) |
Andenplads | Dynamo Tbilisi |
Tredje plads | "Spartak Moskva |
Turneringsstatistikker | |
Spillede kampe | 178 |
Målscorer(e) |
Grigory Fedotov ( CDKA ) Sergei Solovyov ( Dynamo Moscow ) (21 bolde) |
Det sjette USSR fodboldmesterskab blev spillet fra 2. maj til 17. november 1940 . Vinderen blev Dynamo Moscow (tredje ligatitel).
I stedet for Elektrika Leningrad og Dynamo Odessa , som faldt ud af gruppe B, kom Krylya Sovetov Moskva ind i gruppe A.
Leningrad " Stalinets " omdøbt til "Zenith".
I september, efter 20 kampe spillet, "i henhold til beslutningen fra sekretariatet for All-Union Central Council of Trade Unions , blev Tbilisi fodboldhold Lokomotiv udelukket fra listen over deltagere i USSR fodboldmesterskabet for lave tekniske resultater" [ 1] . Alle resultater, der involverede Lokomotiv, blev annulleret.
Efter første runde var Dynamo Leningrad i føringen med 17 point . I anden halvdel af turneringen præsterede Dynamo-holdet meget svagere og vandt til sidst femtepladsen. Dynamo Moskva startede mesterskabet med en ny træner - Boris Arkadiev . Han styrkede klubbens trup med angriberne Nikolai Dementiev og Sergei Solovyov fra Dynamo Leningrad, midtbanespilleren Nikolai Palyska fra Metallurg Capital og Lokomotiv - forsvareren Ivan Stankevich . Spillet med de "hvid-blå" med holdkammerater fra Kiev, som endte med en score på 8:5, gik ned i historien om USSR-mesterskaberne som det mest produktive.
Indtil næstsidste runde var Dynamo fra Tbilisi på niveau med hovedstadens Dynamo. Men sidstnævntes nederlag af " Tractor " efterlod holdet fra Georgiens hovedstad på andenpladsen. Bronze i mesterskabet blev vundet af " Spartak ", der tabte i anden runde til begge ledere [2] .
M | Hold | en | 2 | 3 | fire | 5 | 6 | 7 | otte | 9 | ti | elleve | 12 | 13 | Og | PÅ | H | P | M | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Dynamo Moskva | 2:0 | 2:2 | 2:1 | 3:0 | 6:1 | 3:2 | 8:5 | 2:0 | +:- | 4:0 | 1:2 | 2:3 | 24 | 16 | fire | fire | 74-30 | 36 | ||
Dynamo Tbilisi | 1:0 | 1:2 | 2:0 | 5:0 | 2:2 | 2:2 | 6:1 | 1:0 | 4:2 | 1:2 | 2:1 | 6:2 | 24 | femten | fire | 5 | 56-30 | 34 | ||
"Spartak Moskva | 1:5 | 1:2 | 1:3 | 3:1 | 2:0 | 1:2 | 5:1 | 0:0 | 2:0 | 2:1 | 2:1 | 7:1 | 24 | 13 | 5 | 6 | 54-35 | 31 | ||
fire | CDKA Moskva | 2:4 | 3:3 | 0:5 | 5:0 | 0:0 | 2:0 | 1:1 | 2:0 | 3:1 | 1:1 | 3:1 | 3:1 | 24 | ti | 9 | 5 | 46-35 | 29 | |
5 | Dynamo Leningrad | 3:1 | 1:1 | 2:0 | 0:0 | 6:1 | 1:3 | 1:1 | 2:2 | 2:1 | 3:4 | 3:0 | 3:1 | 24 | elleve | 5 | otte | 47-44 | 27 | |
6 | Lokomotiv Moskva | 0:5 | 1:0 | 1:1 | 2:2 | 1:4 | 3:1 | 2:1 | 2:0 | 1:6 | 3:1 | 2:2 | 1:0 | 24 | ti | 5 | 9 | 36-52 | 25 | |
7 | "Traktor" Stalingrad | 0:0 | 2:1 | 1:1 | 1:1 | 2:3 | 4:2 | 0:2 | 1:2 | 2:0 | 1:1 | 4:2 | 0:0 | 24 | otte | 7 | 9 | 38-37 | 23 | |
otte | Dynamo Kiev | 0:7 | 0:3 | 2:2 | 4:1 | 2:1 | 1:3 | 2:3 | 0:0 | 4:1 | 1:0 | 1:1 | 0:0 | 24 | 6 | 9 | 9 | 32-49 | 21 | |
9 | "Sovjeternes vinger" Moskva | 1:1 | 0:1 | 0:2 | 2:4 | 1:2 | 0:1 | 1:0 | 0:0 | 1:1 | 2:0 | 3:0 | 5:0 | 24 | 6 | 7 | elleve | 26-34 | 19 | |
ti | Zenit Leningrad | 0:1 | 3:4 | 3:4 | 2:2 | 2:1 | 0:1 | 1:1 | 0:0 | 5:2 | 2:1 | 2:2 | 1:1 | 24 | 6 | 6 | 12 | 37-42 | atten | |
elleve | Torpedo Moskva | 2:2 | 2:3 | 1:3 | 1:1 | 3:4 | 4:3 | 2:1 | 2:0 | 1:1 | 1:2 | 0:3 | 3:1 | 24 | 6 | 6 | 12 | 36-50 | atten | |
12 | "Stakhanovite" Stalino | 2:5 | 0:2 | 0:2 | 0:1 | 1:1 | 1:2 | 3:0 | 1:2 | 1:2 | 1:0 | 3:0 | 4:2 | 24 | 6 | fire | fjorten | 32-43 | 16 | |
13 | Metallurg Moskva | 2:8 | 1:3 | 5:3 | 1:5 | 1:3 | 3:1 | 1:5 | 1:1 | 5:1 | 1:2 | 3:3 | 1:0 | 24 | 5 | 5 | fjorten | 37-70 | femten | |
fjernet | Lokomotiv Tbilisi | tyve | 2 | fire | fjorten | 20-47 | ti |
Topscorer - Grigory Fedotov ( CDKA ), Sergei Solovyov ( Dynamo Moskva ) - 21 mål.
Kampe protesterede og genspillet:
Turnummer / Hold | en | 2 | 3 | fire | 5 | 6 | 7 | otte | 9 | ti | elleve | 12 | 13 | fjorten | femten | 16 | 17 | atten | 19 | tyve | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Dynamo (Moskva) | en | 2 | fire | 7 | 9 | 5 | fire | 3 | 2 | fire | 5 | fire | fire | fire | fire | fire | 2 | 2 | 3 | 3 | en | en | en | en | en | en |
Dynamo (Tbilisi) | 3 | en | en | en | en | en | 3 | 6 | fire | 3 | 2 | 2 | 2 | en | en | en | en | en | en | en | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Spartacus | elleve | ti | 5 | otte | 5 | otte | 5 | 7 | 7 | 5 | fire | 3 | 3 | 2 | 2 | 3 | 5 | 5 | 2 | 2 | fire | fire | 3 | 3 | 3 | 3 |
CDCA | 6 | 3 | 3 | 6 | 3 | 2 | 2 | en | en | 2 | 3 | 5 | 5 | 5 | 5 | 2 | fire | fire | 5 | fire | 3 | 3 | fire | fire | fire | fire |
Dynamo (Leningrad) | 12 | 9 | 9 | fire | 6 | 7 | fire | 3 | en | en | en | en | 3 | 3 | 5 | 3 | 3 | fire | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | |
Lokomotiv | 12 | 7 | 7 | 12 | 13 | 9 | 6 | 2 | 5 | 7 | 6 | otte | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 |
Traktor | 5 | otte | 13 | 5 | 7 | 3 | en | 5 | 6 | otte | 9 | 9 | elleve | elleve | 9 | otte | otte | 9 | 9 | 9 | 9 | 9 | ti | 7 | 7 | 7 |
Dynamo (Kiev) | 7 | elleve | 6 | 2 | 2 | fire | otte | 9 | elleve | elleve | otte | 7 | otte | otte | otte | ti | 9 | otte | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | otte | otte | otte |
Sovjets vinger | otte | 9 | 2 | 3 | 6 | ti | elleve | otte | ti | 9 | ti | ti | ti | 9 | elleve | elleve | elleve | elleve | elleve | 12 | ti | ti | otte | 9 | ti | 9 |
Zenith | fire | fire | otte | 13 | elleve | 12 | 12 | 13 | 13 | 13 | 13 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | elleve | 12 | 13 | 13 | elleve | 9 | ti |
Torpedo | ti | 5 | ti | ti | ti | 7 | 9 | ti | otte | 6 | 7 | 6 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | otte | otte | otte | otte | 9 | ti | elleve | elleve |
Stakhanovit | 9 | 13 | elleve | elleve | 12 | 13 | 13 | elleve | 12 | 12 | 12 | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | elleve | 12 | 12 | 12 | 12 |
Metallurg | 2 | 6 | 12 | fire | otte | elleve | ti | 12 | 9 | ti | elleve | elleve | 9 | ti | ti | 9 | ti | ti | ti | ti | elleve | 12 | elleve | 13 | 13 | 13 |
datoen | Tur | Hold 1 | Kontrollere | Hold 2 |
---|---|---|---|---|
05/02/1940 | en | Traktor | 1:1 (1:1) | CDCA |
05/02/1940 | ti | Metallurg | 1:1 (0:1) | Dynamo (Kiev) |
05/02/1940 | 13 | Dynamo (Tbilisi) | 4:2 (1:1) | Zenith |
05/03/1940 | en | Lokomotiv (Tbilisi) | 0:3 (0:2) [5] | Dynamo (Leningrad) |
05/05/1940 | 2 | Dynamo (Moskva) | 1:1 (0:0) | Sovjets vinger |
05/06/1940 | 2 | Traktor | 1:1 (1:0) | Spartacus |
05/07/1940 | 2 | Dynamo (Kiev) | 1:3 (1:2) | Lokomotiv (Moskva) |
05/07/1940 | 2 | Stakhanovit | 0:1 (0:1) | CDCA |
05/07/1940 | 2 | Torpedo | 3:1 (0:0) | Metallurg |
05/07/1940 | 2 | Lokomotiv (Tbilisi) | 1:2 (1:2) [5] | Zenith |
05/08/1940 | 2 | Dynamo (Tbilisi) | 5:0 (3:0) | Dynamo (Leningrad) |
05/11/1940 | 3 | Sovjets vinger | 5:0 (2:0) | Metallurg |
05/12/1940 | 3 | Dynamo (Kiev) | 1:0 (0:0) | Torpedo |
05/12/1940 | 3 | CDCA | 0:0 | Lokomotiv (Moskva) |
05/12/1940 | 3 | Dynamo (Tbilisi) | 1:2 (1:2) | Spartacus |
05/12/1940 | 3 | Stakhanovit | 1:0 (1:0) | Zenith |
13-05-1940 | 3 | Lokomotiv (Tbilisi) | 0:3 (0:0) [5] | Dynamo (Moskva) |
14/05/1940 | 3 | Traktor | 2:3 (0:2) | Dynamo (Leningrad) |
17.05.1940 | fire | Torpedo | 1:1 (1:0) | Sovjets vinger |
17.05.1940 | fire | Dynamo (Kiev) | 4:1 (3:0) | CDCA |
17.05.1940 | fire | Lokomotiv (Tbilisi) | 0:1 (0:0) [5] | Spartacus |
18.05.1940 | fire | Traktor | 2:0 (1:0) | Zenith |
18.05.1940 | fire | Dynamo (Tbilisi) | 1:0 (1:0) | Dynamo (Moskva) |
18.05.1940 | fire | Stakhanovit | 1:1 (1:0) | Dynamo (Leningrad) |
18.05.1940 | fire | Metallurg | 3:1 (2:1) | Lokomotiv (Moskva) |
22/05/1940 | 5 | CDCA | 3:1 (1:0) | Metallurg |
23/05/1940 | 5 | Stakhanovit | 0:2 (0:1) | Spartacus |
24/05/1940 | 5 | Traktor | 0:0 | Dynamo (Moskva) |
24/05/1940 | 5 | Dynamo (Tbilisi) | 1:0 (1:0) | Sovjets vinger |
24/05/1940 | 5 | Dynamo (Leningrad) | 6:1 (3:0) | Lokomotiv (Moskva) |
25/05/1940 | 5 | Zenith | 0:0 | Dynamo (Kiev) |
25/05/1940 | 5 | Lokomotiv (Tbilisi) | 2:1 (1:1) [5] | Torpedo |
29/05/1940 | 6 | Stakhanovit | 2:5 (0:0) | Dynamo (Moskva) |
29/05/1940 | 6 | Zenith | 0:1 (0:0) | Lokomotiv (Moskva) |
29/05/1940 | 6 | Metallurg | 1:5 (1:1) | Traktor |
29/05/1940 | 19 | Lokomotiv (Tbilisi) | 1:1 (1:1) [5] | Sovjets vinger |
30-05-1940 | 6 | Dynamo (Tbilisi) | 1:2 (1:0) | Torpedo |
30-05-1940 | 6 | Spartacus | 1:3 (0:0) | CDCA |
30-05-1940 | 6 | Dynamo (Leningrad) | 1:1 (1:0) | Dynamo (Kiev) |
06/03/1940 | 7 | Dynamo (Leningrad) | 0:0 | CDCA |
06/03/1940 | 7 | Lokomotiv (Tbilisi) | 1:1 (1:0) [5] | Dynamo (Tbilisi) |
06/03/1940 | 13 | Lokomotiv (Moskva) | 3:1 (2:0) | Traktor |
06/04/1940 | 7 | Zenith | 1:1 (1:0) | Metallurg |
06/04/1940 | 7 | Dynamo (Moskva) | 8:5 (2:2) | Dynamo (Kiev) |
06/05/1940 | ti | Sovjets vinger | 3:0 (0:0) | Stakhanovit |
06/06/1940 | 7 | Spartacus | 2:1 (0:0) | Torpedo |
08-06-1940 | otte | Dynamo (Leningrad) | 3:1 (0:0) | Metallurg |
09-06-1940 | otte | Zenith | 2:2 (2:1) | CDCA |
09-06-1940 | otte | Sovjets vinger | 1:0 (0:0) | Traktor |
06/10/1940 | otte | Dynamo (Moskva) | 2:2 (2:0) | Spartacus |
06/11/1940 | otte | Lokomotiv (Moskva) | 1:0 (1:0) | Dynamo (Tbilisi) |
06/11/1940 | otte | Dynamo (Kiev) | 3:0 (1:0) [5] | Lokomotiv (Tbilisi) |
06/12/1940 | otte | Torpedo | 0:3 (0:1) | Stakhanovit |
14-06-1940 | 9 | CDCA | 2:0 (0:0) | Sovjets vinger |
15/06/1940 | 9 | Dynamo (Leningrad) | 2:0 (0:0) | Spartacus |
16/06/1940 | 9 | Zenith | 0:1 (0:1) | Dynamo (Moskva) |
16/06/1940 | 9 | Dynamo (Kiev) | 0:3 (0:2) | Dynamo (Tbilisi) |
16/06/1940 | 9 | Torpedo | 2:1 (2:1) | Traktor |
17.06.1940 | 9 | Metallurg | 1:0 (0:0) | Stakhanovit |
18.06.1940 | 9 | Lokomotiv (Moskva) | 1:1 (0:1) [5] | Lokomotiv (Tbilisi) |
20.06.1940 | en | Dynamo (Kiev) | 0:0 | Sovjets vinger |
20.06.1940 | ti | Zenith | 3:4 (1:3) | Spartacus |
21/06/1940 | ti | Dynamo (Leningrad) | 3:1 (1:0) | Dynamo (Moskva) |
21/06/1940 | ti | CDCA | 3:3 (1:2) | Dynamo (Tbilisi) |
22/06/1940 | 12 | Metallurg | 2:0 (0:0) [5] | Lokomotiv (Tbilisi) |
23/06/1940 | 7 | Traktor | 4:2 (4:1) | Stakhanovit |
23/06/1940 | ti | Torpedo | 4:3 (2:2) | Lokomotiv (Moskva) |
25/06/1940 | elleve | Dynamo (Leningrad) | 2:1 (1:1) | Zenith |
25/06/1940 | elleve | Sovjets vinger | 0:2 (0:1) | Spartacus |
27.06.1940 | elleve | Traktor | 0:2 (0:0) | Dynamo (Kiev) |
27.06.1940 | elleve | CDCA | 6:0 (3:0) [5] | Lokomotiv (Tbilisi) |
28.06.1940 | elleve | Stakhanovit | 1:2 (0:0) | Lokomotiv (Moskva) |
30-06-1940 | 13 | Sovjets vinger | 1:2 (1:1) | Dynamo (Leningrad) |
07/02/1940 | 12 | Stakhanovit | 1:2 (1:0) | Dynamo (Kiev) |
07/02/1940 | 12 | Dynamo (Moskva) | 2:1 (0:0) | CDCA |
07/03/1940 | 12 | Spartacus | 2:0 (1:0) | Lokomotiv (Moskva) |
07/06/1940 | 12 | Dynamo (Tbilisi) | 2:2 (0:2) | Traktor |
07/08/1940 | 13 | Lokomotiv (Tbilisi) | 1:2 (0:0) [5] | Stakhanovit |
07/10/1940 | 12 | Sovjets vinger | 1:1 (1:0) | Zenith |
07/11/1940 | 13 | Spartacus | 5:1 (2:1) | Dynamo (Kiev) |
07/12/1940 | ti | Lokomotiv (Tbilisi) | 0:1 (0:0) [5] | Traktor |
07/12/1940 | 13 | Dynamo (Moskva) | 2:3 (1:0) | Metallurg |
13-07-1940 | en | Dynamo (Tbilisi) | 2:1 (2:1) | Stakhanovit |
20.07.1940 | fjorten | Dynamo (Leningrad) | 2:1 (1:0) [5] | Lokomotiv (Tbilisi) |
21.07.1940 | 26 | Zenith | 3:4 (2:2) | Dynamo (Tbilisi) |
25.07.1940 | 23 | Dynamo (Kiev) | 0:0 | Metallurg |
26.07.1940 | femten | Dynamo (Leningrad) | 1:1 (0:1) | Dynamo (Tbilisi) |
26.07.1940 | femten | Zenith | 3:2 (3:0) [5] | Lokomotiv (Tbilisi) |
08/02/1940 | 6 | Sovjets vinger | 3:1 (2:1) [5] | Lokomotiv (Tbilisi) |
08/02/1940 | 16 | Dynamo (Leningrad) | 1:3 (0:3) | Traktor |
08/03/1940 | 16 | Zenith | 2:2 (1:1) | Stakhanovit |
08/07/1940 | 17 | Zenith | 1:1 (0:0) | Traktor |
08/07/1940 | atten | Sovjets vinger | 0:1 (0:0) | Dynamo (Tbilisi) |
08/08/1940 | 17 | Dynamo (Leningrad) | 3:0 (0:0) | Stakhanovit |
08/11/1940 | 17 | Lokomotiv (Moskva) | 1:0 (1:0) | Metallurg |
08/12/1940 | 19 | Torpedo | 2:3 (0:1) | Dynamo (Tbilisi) |
13-08-1940 | atten | Dynamo (Kiev) | 4:1 (0:0) | Zenith |
16.08.1940 | 16 | Metallurg | 5:1 (4:1) | Sovjets vinger |
16.08.1940 | atten | Lokomotiv (Moskva) | 1:4 (0:0) | Dynamo (Leningrad) |
19.08.1940 | 17 | Sovjets vinger | 2:0 (1:0) | Torpedo |
19.08.1940 | 19 | Traktor | 0:0 | Metallurg |
20.08.1940 | 19 | Lokomotiv (Moskva) | 1:6 (0:3) | Zenith |
21.08.1940 | 19 | Dynamo (Kiev) | 2:1 (1:1) | Dynamo (Leningrad) |
24.08.1940 | tyve | Metallurg | 1:2 (1:1) | Zenith |
25.08.1940 | tyve | Torpedo | 1:3 (1:1) | Spartacus |
25.08.1940 | tyve | Dynamo (Kiev) | 0:7 (0:4) | Dynamo (Moskva) |
25.08.1940 | tyve | Dynamo (Tbilisi) | 6:3 (4:0) [5] | Lokomotiv (Tbilisi) |
25.08.1940 | 23 | Stakhanovit | 1:2 (0:1) | Sovjets vinger |
26.08.1940 | tyve | CDCA | 5:0 (3:0) | Dynamo (Leningrad) |
30-08-1940 | 21 | Traktor | 1:2 (1:1) | Sovjets vinger |
30-08-1940 | 21 | Metallurg | 1:3 (1:2) | Dynamo (Leningrad) |
30-08-1940 | 21 | Stakhanovit | 3:0 (0:0) | Torpedo |
31.08.1940 | 21 | Dynamo (Tbilisi) | 2:2 (1:1) | Lokomotiv (Moskva) |
31.08.1940 | 21 | CDCA | 3:1 (2:1) | Zenith |
09/01/1940 | 21 | Spartacus | 1:5 (0:1) | Dynamo (Moskva) |
09/01/1940 | 21 | Lokomotiv (Tbilisi) | 3:3 (2:2) [5] | Dynamo (Kiev) |
09/03/1940 | 22 | Sovjets vinger | 2:4 (1:0) | CDCA |
09/04/1940 | 22 | Stakhanovit | 4:2 (2:0) | Metallurg |
09/04/1940 | 22 | Lokomotiv (Tbilisi) | 0:2 (0:2) [5] | Lokomotiv (Moskva) |
09/05/1940 | 22 | Traktor | 1:1 (0:0) | Torpedo |
09/06/1940 | 22 | Dynamo (Tbilisi) | 6:1 (3:0) | Dynamo (Kiev) |
09/06/1940 | 22 | Dynamo (Moskva) | 3:0 | Zenith |
09/08/1940 | 22 | Spartacus | 3:1 (0:0) | Dynamo (Leningrad) |
09/10/1940 | tyve | Stakhanovit | 3:0 (1:0) | Traktor |
09/10/1940 | 25 | Lokomotiv (Tbilisi) | 3:1 (1:1) [5] | Metallurg |
09/12/1940 | 23 | Lokomotiv (Moskva) | 3:1 (2:1) | Torpedo |
15.09.1940 | 25 | Zenith | 5:2 (4:1) | Sovjets vinger |
17.09.1940 | 12 | Dynamo (Leningrad) | 3:4 (1:3) | Torpedo |
20.09.1940 | en | Metallurg | 5:3 (3:2) | Spartacus |
20.09.1940 | 7 | Lokomotiv (Moskva) | 1:0 (1:0) | Sovjets vinger |
21.09.1940 | 13 | Torpedo | 1:1 (0:0) | CDCA |
24.09.1940 | 24 | Spartacus | 0:0 | Sovjets vinger |
25.09.1940 | femten | Metallurg | 3:3 (1:3) | Torpedo |
25.09.1940 | 16 | Lokomotiv (Moskva) | 2:2 (1:1) | CDCA |
25.09.1940 | atten | Dynamo (Moskva) | 3:2 (2:1) | Traktor |
29/09/1940 | elleve | Dynamo (Moskva) | 2:2 (1:1) | Torpedo |
29/09/1940 | fjorten | Spartacus | 7:1 (4:1) | Metallurg |
29/09/1940 | fjorten | CDCA | 2:0 (0:0) | Traktor |
29/09/1940 | fjorten | Stakhanovit | 0:2 (0:1) | Dynamo (Tbilisi) |
29/09/1940 | tyve | Lokomotiv (Moskva) | 2:0 (1:0) | Sovjets vinger |
10/06/1940 | femten | Spartacus | 1:2 (0:0) | Traktor |
10/06/1940 | 24 | Zenith | 2:1 (1:1) | Dynamo (Leningrad) |
10/06/1940 | 25 | Dynamo (Kiev) | 1:1 (1:0) | Stakhanovit |
10/06/1940 | 26 | Metallurg | 2:8 (1:4) | Dynamo (Moskva) |
10/06/1940 | 26 | CDCA | 1:1 (0:0) | Torpedo |
10/09/1940 | femten | Lokomotiv (Moskva) | 2:1 (2:0) | Dynamo (Kiev) |
10/10/1940 | atten | Metallurg | 1:5 (1:2) | CDCA |
11-10-1940 | 19 | Dynamo (Moskva) | 1:2 (1:1) | Stakhanovit |
12-10-1940 | 16 | Spartacus | 1:2 (1:1) | Dynamo (Tbilisi) |
14-10-1940 | 16 | Torpedo | 2:0 (0:0) | Dynamo (Kiev) |
15-10-1940 | en | Dynamo (Moskva) | 5:0 (4:0) | Lokomotiv (Moskva) |
17.10.1940 | atten | Spartacus | 2:1 (0:1) | Stakhanovit |
18-10-1940 | 17 | CDCA | 1:1 (0:0) | Dynamo (Kiev) |
20.10.1940 | 17 | Dynamo (Moskva) | 2:0 (2:0) | Dynamo (Tbilisi) |
20.10.1940 | 25 | Torpedo | 3:4 (2:2) | Dynamo (Leningrad) |
20.10.1940 | 26 | Traktor | 4:2 (1:2) | Lokomotiv (Moskva) |
21.10.1940 | 23 | Spartacus | 2:0 (0:0) | Zenith |
22-10-1940 | femten | CDCA | 3:1 (3:1) | Stakhanovit |
24.10.1940 | 23 | Dynamo (Moskva) | 3:0 (1:0) | Dynamo (Leningrad) |
25.10.1940 | en | Torpedo | 1:2 (1:1) | Zenith |
27.10.1940 | fjorten | Sovjets vinger | 0:0 | Dynamo (Kiev) |
27.10.1940 | 19 | CDCA | 0:5 (0:2) | Spartacus |
27.10.1940 | 25 | Traktor | 2:1 (0:1) | Dynamo (Tbilisi) |
28-10-1940 | 24 | Lokomotiv (Moskva) | 2:2 (1:2) | Stakhanovit |
29.10.1940 | 24 | Torpedo | 0:4 (0:0) | Dynamo (Moskva) |
03.11.1940 | elleve | Dynamo (Tbilisi) | 6:2 (3:1) | Metallurg |
03.11.1940 | fjorten | Zenith | 2:1 (1:0) | Torpedo |
03.11.1940 | 24 | Dynamo (Kiev) | 2:3 (2:2) | Traktor |
03.11.1940 | 25 | CDCA | 2:4 (1:4) | Dynamo (Moskva) |
03.11.1940 | 25 | Lokomotiv (Moskva) | 1:1 (0:1) | Spartacus |
03.11.1940 | 26 | Dynamo (Leningrad) | 2:2 (0:1) | Sovjets vinger |
11/08/1940 | fjorten | Lokomotiv (Moskva) | 1:6 (0:1) | Dynamo (Moskva) |
11/08/1940 | 26 | Dynamo (Kiev) | 2:2 (1:0) | Spartacus |
11/09/1940 | 23 | Dynamo (Tbilisi) | 2:0 (1:0) | CDCA |
17-11-1940 | femten | Sovjets vinger | 0:2 (0:1) | Dynamo (Moskva) |
17-11-1940 | 24 | Metallurg | 1:3 (0:1) | Dynamo (Tbilisi) |
USSR fodboldmesterskaber. Major League | |
---|---|
Gruppe "A" 1936 (c) 1936(o) 1937 1938 1939 1940 1941 Første gruppe 1945 1946 1947 1948 1949 Klasse "A" 1950 1951 1952 1953 1954 1955 1956 1957 1958 1959 1960 1961 1962 Klasse "A", den første gruppe 1963 1964 1965 1966 1967 1968 1969 Klasse "A", den højeste gruppe 1970 Major League 1971 1972 1973 1974 1975 1976 (c) 1976 (o) 1977 1978 1979 1980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989 1990 1991 |