EM i volleyball for mænd 2001 (kvalifikation)
Den aktuelle version af siden er endnu ikke blevet gennemgået af erfarne bidragydere og kan afvige væsentligt fra den
version , der blev gennemgået den 10. april 2020; verifikation kræver
1 redigering .
Kvalifikation (kvalifikationsturnering) til det 22. europamesterskab i volleyball blandt mænd fandt sted fra 21. maj 2000 til 5. august 2001 i kategori "A" og fra 27. maj 2000 til 10. juni 2001 i kategori "B". I alt deltog 26 landshold i kvalifikationen. Der blev spillet 6 ture til den afsluttende turnering i europamesterskabet. Tjekkiet (værtsland), Italien , Rusland , Jugoslavien , Holland , Frankrig (ifølge resultaterne af det forrige EM )
blev fritaget for kvalifikation .
Deltagende hold
- Kategori "A" : Belgien , Bulgarien , Bosnien-Hercegovina , Ungarn , Tyskland , Grækenland , Israel , Spanien , Letland , Polen , Portugal , Slovakiet , Slovenien , Tyrkiet , Finland , Kroatien .
- Kategori "B" : Østrig , England , Hviderusland , Danmark , Cypern , Makedonien , Norge , Rumænien , Ukraine , Estland .
Kategori "A"
Gruppe 1
M
|
Hold
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
Og
|
PÅ
|
P
|
S/P
|
O
|
en
|
Polen
|
|
3:0 2:3 |
3:0 3:1 |
3:0 3:0 |
6 |
5 |
en |
17:4 |
elleve
|
2
|
Bulgarien
|
0:3 3:2 |
|
3:1 3:2 |
3:0 3:0 |
6 |
5 |
en |
15:8 |
elleve
|
3
|
Belgien
|
0:3 1:3 |
1:3 2:3 |
|
3:2 3:0 |
6 |
2 |
fire |
10:14 |
otte
|
fire
|
Israel
|
0:3 0:3 |
0:3 0:3 |
2:3 0:3 |
|
6 |
0 |
6 |
2:18 |
3
|
21. maj : Bulgarien - Belgien 3:1 (25:20, 20:25, 25:19, 25:20); Polen - Israel 3:0 (25:15, 25:17, 25:20).
22. maj : Polen - Belgien 3:0 (30:28, 28:26, 25:18); Bulgarien - Israel 3:0 (25:20, 25:19, 25:23).
23. maj : Polen - Bulgarien 3:0 (26:24, 25:16, 25:15); Belgien - Israel 3:2 (20:25, 25:27, 25:23, 25:20, 15:13).
4. maj : Polen - Israel 3:0 (+:-); Bulgarien - Belgien 3:2 (25:19, 21:25, 19:25, 26:24, 15:12).
5. maj : Bulgarien - Israel 3:0 (+:-); Polen - Belgien 3:1 (26:24, 26:24, 25:27, 25:13).
6. maj : Belgien - Israel 3:0 (+:-); Bulgarien - Polen 3:2 (22:25, 18:25, 25:15, 25:2, 16:14).
Det israelske landshold deltog ikke i 2. runde.
Gruppe 2
M
|
Hold
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
Og
|
PÅ
|
P
|
S/P
|
O
|
en
|
Slovakiet
|
|
3:1 0:3 |
3:0 3:2 |
3:0 3:0 |
6 |
5 |
en |
15:6 |
elleve
|
2
|
Tyskland
|
1:3 3:0 |
|
2:3 3:2 |
3:1 3:1 |
6 |
fire |
2 |
15:10 |
ti
|
3
|
Spanien
|
0:3 2:3 |
3:2 2:3 |
|
2:3 3:0 |
6 |
2 |
fire |
12:14 |
otte
|
fire
|
Letland
|
0:3 0:3 |
1:3 1:3 |
3:2 0:3 |
|
6 |
en |
5 |
5:17 |
7
|
21. maj : Slovakiet - Letland 3:0 (25:20, 25:22, 25:22); Spanien - Tyskland 3:2 (25:22, 21:25, 25:17, 23:25, 19:17).
22. maj : Slovakiet - Tyskland 3:1 (25:22, 22:25, 25:19, 25:13); Letland - Spanien 3:2 (25:23, 19:25, 26:24, 22:25, 15:10).
23. maj : Slovakiet - Spanien 3:0 (25:17, 25:23, 25:18); Tyskland - Letland 3:1 (17:25, 25:22, 25:23, 25:23).
3. maj : Slovakiet - Spanien 3:2 (25:17, 25:22, 24:26, 28:30, 18:16); Tyskland - Letland 3:1 (25:17, 25:17, 25:27, 25:19).
4. maj : Slovakiet - Letland 3:0 (25:23, 25:22, 25:18); Tyskland - Spanien 3:2 (25:17, 23:25, 25:23, 22:25, 15:10).
5. maj : Tyskland - Slovakiet 3:0 (25:16, 25:22, 25:13); Spanien - Letland 3:0 (25:22, 25:23, 25:20).
Gruppe 3
27. maj 2000 – 5. august 2001
M
|
Hold
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
Og
|
PÅ
|
P
|
S/P
|
O
|
en
|
Ungarn
|
|
1:3 3:2 |
3:0 0:3 |
3:0 3:2 |
6 |
fire |
2 |
13:10 |
ti
|
2
|
Grækenland
|
3:1 2:3 |
|
3:1 3:2 |
1:3 3:2 |
6 |
fire |
2 |
15:12 |
ti
|
3
|
Finland
|
0:3 3:0 |
1:3 2:3 |
|
3:1 3:0 |
6 |
3 |
3 |
12:10 |
9
|
fire
|
Kroatien
|
0:3 2:3 |
3:1 2:3 |
1:3 0:3 |
|
6 |
en |
5 |
8:16 |
7
|
27. maj : Ungarn 3-0 Kroatien (25:20, 25:18, 25:17)
28. maj : Grækenland 3-1 Finland (25:23, 22:25, 25:22, 25:18).
3. juni : Finland - Kroatien 3:1 (25:22, 17:25, 25:20, 27:25).
4. juni : Grækenland - Ungarn 3:1 (27:25, 25:17, 27:29, 25:18).
10. juni : Ungarn 3-0 Finland (25:21, 26:24, 25:20)
11. juni : Kroatien 3-1 Grækenland (18:25, 32:30, 26:24, 25:21).
4. maj : Ungarn - Grækenland 3:2 (25:23, 25:23, 16:25, 22:25, 15:12).
27. maj : Kroatien 0-3 Finland (23:25, 23:25, 23:25).
3. juni : Kroatien 2-3 Ungarn (25:21, 20:25, 25:19, 22:25, 9:15).
18. juni : Finland - Ungarn 3:0 (25:23, 27:25, 25:18); Grækenland - Kroatien 3:2 (25:21, 25:17, 27:29, 23:25, 15:8).
5. august : Finland - Grækenland 2:3 (29:27, 25:15, 28:30, 14:25, 9:15).
Gruppe 4
27. maj 2000 – 2. juni 2001
M
|
Hold
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
Og
|
PÅ
|
P
|
S/P
|
O
|
en
|
Slovenien
|
|
3:1 1:3 |
3:0 3:2 |
3:0 3:0 |
6 |
5 |
en |
16:6 |
elleve
|
2
|
Kalkun
|
1:3 3:1 |
|
0:3 3:1 |
3:1 3:0 |
6 |
fire |
2 |
13:9 |
ti
|
3
|
Portugal
|
0:3 2:3 |
3:0 1:3 |
|
3:0 3:1 |
6 |
3 |
3 |
12:10 |
9
|
fire
|
Bosnien-Hercegovina
|
0:3 0:3 |
1:3 0:3 |
0:3 1:3 |
|
6 |
en |
5 |
2:16 |
7
|
27. maj : Portugal 3-0 Bosnien-Hercegovina (25:20, 25:23, 25:21); Tyrkiet - Slovenien 1:3 (23:25, 25:22, 17:25, 27:29).
3. juni : Bosnien-Hercegovina - Slovenien 0:3 (21:25, 17:25, 31:33); Portugal - Tyrkiet 3:0 (27:25, 25:17, 25:18).
9. juni : Tyrkiet - Bosnien-Hercegovina 3:1 (25:18, 25:13, 20:25, 25:20).
10. juni : Slovenien 3-0 Portugal (25:20, 28:26, 25:22)
17. juni : Bosnien-Hercegovina - Tyrkiet 0:3 (17:25, 20:25, 19:25); Portugal - Slovenien 2:3 (25:22, 25:20, 23:25, 18:25, 15:17).
28. april : Tyrkiet 3-1 Portugal (25:16, 25:21, 26:28, 28:26)
1. maj : Bosnien-Hercegovina 1-3 Portugal (22:25, 23:25, 25:20, 19:25).
26. maj : Slovenien 3-0 Bosnien-Hercegovina (25:16, 25:22, 25:15).
2. juni : Slovenien - Tyrkiet 1:3 (25:19, 18:25, 18:25, 19:25).
Resultater
Ifølge resultaterne af kvalifikationsturneringen i kategori "A" har vinderne af grupperne - Polen , Slovakiet , Ungarn , Slovenien , samt Bulgarien og Tyskland , der har den bedste præstation blandt de hold, der tog andenpladsen i grupperne
, modtaget billetter til EM 2001 .
Tre af de fire dårligste hold i grupperne (Israel, Letland, Bosnien-Hercegovina) til kvalifikationsrunden til EM-2003 overføres til kategori "B".
Kategori "B"
Gruppe 1
27. maj 2000 – 3. juni 2001
M
|
Hold
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
Og
|
PÅ
|
P
|
S/P
|
O
|
en
|
Rumænien
|
|
3:1 3:0 |
3:0 3:0 |
3:1 3:0 |
6 |
6 |
0 |
18:2 |
12
|
2
|
Estland
|
1:3 0:3 |
|
3:0 3:2 |
3:2 3:0 |
6 |
fire |
2 |
13:10 |
ti
|
3
|
England
|
0:3 0:3 |
0:3 2:3 |
|
3:0 2:3 |
6 |
en |
5 |
7:15 |
7
|
fire
|
Østrig
|
1:3 0:3 |
2:3 0:3 |
0:3 3:2 |
|
6 |
en |
5 |
6:17 |
7
|
27. maj : Østrig - Estland 2:3 (23:25, 25:19, 21:25, 25:23, 8:15); Rumænien - England 3:0 (25:17, 25:20, 25:12).
4. juni : Estland - England 3:0 (25:14, 25:21, 25:19); Østrig - Rumænien 1:3 (25:18, 20:25, 19:25, 21:25).
10. juni : Rumænien - Estland 3:1 (25:18, 25:23, 24:26, 25:20); England - Østrig 3:0 (25:16, 25:22, 25:17).
18. juni : Estland - Rumænien 0:3 (21:25, 12:25, 17:25); Østrig - England 3:2 (21:25, 25:19, 25:22, 29:31, 15:11).
26. maj : England 2-3 Estland (25:18, 21:25, 25:20, 15:25, 7:15).
27. maj : Rumænien 3-0 Østrig (25:16, 25:14, 25:16).
2. juni : England 0-3 Rumænien (24:26, 22:25, 14:25)
3. juni : Estland - Østrig 3:0 (25:17, 25:16, 25:23).
Gruppe 2
M
|
Hold
|
en
|
2
|
3
|
Og
|
PÅ
|
P
|
S/P
|
O
|
en
|
Ukraine
|
|
3:2 3:1 |
3:1 3:1 |
fire |
fire |
0 |
12:5 |
otte
|
2
|
Hviderusland
|
2:3 1:3 |
|
3:0 3:1 |
fire |
2 |
2 |
9:7 |
6
|
3
|
Cypern
|
1:3 1:3 |
0:3 1:3 |
|
fire |
0 |
fire |
3:12 |
fire
|
2. juni : Hviderusland - Cypern 3:0 (25:18, 25:18, 25:11).
3. juni : Ukraine - Cypern 3:1 (25:19, 25:13, 17:25, 26:24).
4. juni : Ukraine - Hviderusland 3:2 (26:24, 23:25, 20:25, 25:21, 15:9).
8. juni : Ukraine - Hviderusland 3:1 (25:16, 25:21, 20:25, 25:19).
9. juni : Hviderusland - Cypern 3:1 (25:22, 25:23, 19:25, 25:16).
10. juni : Ukraine - Cypern 3:1 (25:23, 26:24, 19:25, 25:16).
Gruppe 3
28. maj 2000 – 5. juni 2001
M
|
Hold
|
en
|
2
|
3
|
Og
|
PÅ
|
P
|
S/P
|
O
|
en
|
Makedonien
|
|
3:0 3:0 |
3:1 3:0 |
fire |
fire |
0 |
12:1 |
otte
|
2
|
Danmark
|
0:3 0:3 |
|
3:0 3:0 |
fire |
2 |
2 |
6:6 |
6
|
3
|
Norge
|
1:3 0:3 |
0:3 0:3 |
|
fire |
0 |
fire |
1:12 |
fire
|
28. maj : Danmark 3-0 Norge (25:19, 27:25, 25:17)
4. juni : Norge - Makedonien 1:3 (25:23, 19:25, 20:25, 18:25).
10. juni : Danmark 0-3 Makedonien (23:25, 18:25, 29:31)
17. juni : Norge 0-3 Danmark (22:25, 26:28, 16:25)
3. juni : Makedonien 3-0 Danmark (25:20, 25:21, 28:26)
5. juni : Makedonien 3-0 Norge (25:11, 25:22, 25:20)
Resultater
Ifølge resultaterne af kvalifikationsturneringen i kategori "B" overføres vinderne af grupperne (Rumænien, Ukraine, Makedonien) til kvalifikationsrunden til EM-2003 til kategori "A".
Links