Det 10. European Aquatics Championship blev afholdt fra 18. til 25. august 1962 i Leipzig ( DDR ). Mesterskabsprogrammet omfattede konkurrencer i svømning , dykning og vandpolo . I alt blev der udtrukket 23 sæt priser.
Disciplin | Guld | Sølv | Bronze | |||
100 m fri |
Alain Gotvales Frankrig |
55,0 | Per-Ula Lindberg Sverige |
55,5 | Ronald Krohn Holland |
55,5 |
400 m fri |
Johan Bontecou Holland |
4.25.6 | Hans Rosendahl Sverige |
4.25.8 | Frank Wiegand DDR |
4.26.8 |
1500 m fri |
Jozsef Katona Ungarn |
17.49.5 | Miguel Torres Spanien |
17.55.6 | Richard Campion Storbritannien |
17.59.8 |
200 m rygsvømning |
Leonid Barbier USSR |
2.16.6 | Wolfgang Wagner DDR |
2.17.9 | Jozsef Chikany Ungarn |
2.18.5 |
200 m brystsvømning |
Georgy Prokopenko USSR |
2.32.8 | Ivan Karetnikov USSR |
2.33.2 | Robert van Empel Holland |
2.38.1 |
200 m sommerfugl |
Valentin Kuzmin USSR |
2.14.2 | Brian Jenkins Storbritannien |
2.15.6 | Wolfgang Sieber DDR |
2.18.0 |
400 m individuelt medley |
Gennady Androsov USSR |
5.01.3 | Jan Iscot Holland |
5.05.5 | Jürgen Bachmann DDR |
5.05.9 |
Stafet 4 × 100 m fri |
Frankrig Alain Gotvales Jean-Pascal Courtillier Robert Christophe Gerard Grope |
3.43.7 | Storbritannien Robert MacGregor John Martin-Dye Peter Kendrew Stanley Clark |
3.44.7 | Sverige Bengt-Olof Nordvall Jan Lundin Mats Svensson Per-Ola Lindberg |
3.45.0 |
Stafett 4 × 200 m fri |
Sverige Hans Rosendaal Per-Ula Lindberg Mats Svensson Lars-Erik Bengtsson |
8.18.4 | Frankrig Gerard Grope Alain Gotvales Jean-Pascal Courtillier Robert Christophe |
8.20.4 | Østtyskland Joachim Herpst Martin Klink Frank Wiegand Volker Frischke |
8.24.5 |
Kombineret relæ 4 × 100 m |
Østtyskland Jurgen Dietze Egon Henninger Horst-Günther Gregor Frank Wiegand |
4.09.0 | USSR Veiko Siimar Leonid Kolesnikov Valentin Kuzmin Viktor Konoplyov |
4.10.3 | Holland Jan Weteling Wiger Mensonides Jan Iskot Ronald Krohn |
4.10.9 |
Disciplin | Guld | Sølv | Bronze | |||
100 m fri |
Heidi Pechstein DDR |
1.03.3 | Diana Wilkinson Storbritannien |
1.03.3 | Ineke Tigelaar Holland |
1.03.3 |
400 m fri |
Adri Lasteri Holland |
4.52.4 | Ineke Tigelaar Holland |
4.57.3 | Elisabeth Junggren Sverige |
4.58.1 |
100 m rygsvømning |
Maria van Velsen Holland |
1.10.5 | Cornelia Winkel Holland |
1.10.7 | Veronika Holetz DDR |
1.11.3 |
200 m brystsvømning |
Anita Lonsbrough Storbritannien |
2.50.2 | Maple Beamolt Holland |
2.51.2 | Ursula Kueper DDR |
2.52.2 |
100m sommerfugl |
Agye Kok Holland |
1.09.0 | Ute Noak DDR |
1.10.0 | Marianne Heemskerk Holland |
1.10.3 |
400 m individuelt medley |
Adri Lasteri Holland |
5.27.8 | Anita Lonsbrough Storbritannien |
5.32.3 | Martha Egervari Ungarn |
5.33.3 |
Stafet 4 × 100 m fri |
Holland Kokki Gastelaars Adri Lasteri Erika Terpstra Ineke Tigelaar |
4.15.1 | Storbritannien Linda Amos Adrienne Brenner Jennifer Thompson Diana Wilkinson |
4.16.3 | Ungarn Maria Frank Zsuzsa Kovacs Chilla Madaras Katalin Takacs |
4.17.5 |
Kombineret relæ 4 × 100 m |
DDR Ingrid Schmidt Barbara Göbel Ute Noack Heidi Pechstein |
4.40.1 | Holland Maria van Velsen Klena Bimolt Agye Kok Ineke Tigelaar |
4.42.9 | Storbritannien Linda Ludgrove Anita Lonsbrough Mary-Ann Cotterill Diana Wilkinson |
4.46.2 |
Disciplin | Guld | Sølv | Bronze | |||
Springbræt 3 m | Kurt Mrkvika Østrig |
147,21 | Hans-Dieter Pophal DDR |
145,70 | Boris Polulyakh USSR |
145,20 |
Tårn 10 m | Brian Phelps Storbritannien |
150,81 | Rolf Sperling DDR |
148,24 | Gennady Galkin USSR |
143,18 |
Disciplin | Guld | Sølv | Bronze | |||
Springbræt 3 m | Ingrid Kremer DDR |
153,57 | Christiane Lanzke DDR |
137,78 | Natalya Kuznetsova USSR |
133,78 |
Tårn 10 m | Ingrid Kremer DDR |
107,96 | Ninel Krutova USSR |
95,92 | Gabriele Schöpe DDR |
90,88 |
Se det europæiske mesterskab i vandpolo for mænd 1962
Vandpoloturneringen blev afholdt i formatet af en tre-trins gruppeturnering, ifølge resultaterne af hvilke holdene fra USSR og Jugoslavien scorede lige mange point og havde den samme forskel i mål scoret og indkasseret. I den forbindelse blev det besluttet at uddele to sæt sølvmedaljer og lade bronzemedaljerne stå uspillede.
Disciplin | Guld | Sølv | Sølv |
Mænd | Ungarn Otto Boros Miklós Ambrus Andras Bodnar Zoltan Dömötör Laszlo Felkai Dejö Gyarmati Tivadar Kanizsa György Karpaty Janos Konrad Kalman Markowitz Mihai Mayer |
USSR Victor Ageev Givi Chikvanaya Leri Gogoladze Boris Grishin Anatoly Kartashov Suren Markarov Pyotr Mshvenieradze Vladimir Novikov Valery Pushkarev Alexander Shidlovsky Anatoly Schubert |
Jugoslavien Jani Barle Boris Chukovac Ante Matosic Milan Muskatirovic Ante Nardeli Frane Nonkovic Davor Pokovic Jyuro Radan Vinko Rosic Zlatko Shimenc Ivo Trumbich |
Placere | Land | Guld | Sølv | Bronze | i alt |
---|---|---|---|---|---|
en | Holland | 6 | 5 | 5 | 16 |
2 | DDR | 5 | 5 | 7 | 17 |
3 | USSR | fire | fire | 3 | elleve |
fire | Storbritanien | 2 | 5 | 2 | 9 |
5 | Frankrig | 2 | en | 0 | 3 |
6 | Ungarn | 2 | 0 | 3 | 5 |
7 | Sverige | en | 2 | 2 | 5 |
otte | Østrig | en | 0 | 0 | en |
9 | Spanien | 0 | en | 0 | en |
Jugoslavien | 0 | en | 0 | en | |
i alt | 23 | 24 | 22 | 69 |
Country er vært for konkurrencen
EM i vandsport | |
---|---|
|