Det 8. European Aquatics Championship blev afholdt fra 31. august til 5. september i Torino ( Italien ). For første gang deltog USSR -holdet i denne turnering . Mesterskabsprogrammet omfattede konkurrencer i svømning , dykning og vandpolo . Der blev udtrukket i alt 18 sæt priser.
Disciplin | Guld | Sølv | Bronze | |||
100 m fri |
Imre Njeki Ungarn |
57,8 | Lev Balandin USSR |
58,2 | Geza Kadash Ungarn |
58,3 |
400 m fri |
Gyorgy Csordas Ungarn |
4.38.8 | Angelo Romani Italien |
4.40.4 | Per-Olof Estrand Sverige |
4.40.9 |
1500 m fri |
Gyorgy Csordas Ungarn |
18.57.8 | György Schuster Ungarn |
19.05.6 | Vladimir Lavrinenko USSR |
19.10.6 |
100 m rygsvømning |
Gilbert Bozon Frankrig |
1.05.1 | Laszlo Magyar Ungarn |
1.05.3 | John Brockway Storbritannien |
1.05.9 |
200 m brystsvømning |
Klaus Bodinger DDR |
2.40.9 | Marek Petrusiewicz Polen |
2.42.5 | Sandor Utashi Ungarn |
2.43.8 |
200 m sommerfugl |
György Tumpek Ungarn |
2,32 | Zsolt Fejer Ungarn |
2.35.1 | Vadim Martynchik USSR |
2.36.3 |
Stafett 4 × 200 m fri |
Ungarn Laszlo Till Zoltan Dömötör Geza Kadash Imre Njeki |
8.47.8 | Frankrig Jean Boiteau Gilbert Bozon Guy Montserre Aldo Eminant |
8.54.1 | USSR Nikolai Sukhorukov Vyacheslav Kurennoy Yuri Abovyan Lev Balandin |
8.55.9 |
Disciplin | Guld | Sølv | Bronze | |||
100 m fri |
Katalin Söke Ungarn |
1.05.8 | Judit Temes Ungarn |
1.06.7 | Gertje Wilema Holland |
1.07.3 |
400 m fri |
Agota Sebo Ungarn |
5.14.4 | Valeria Dienge Ungarn |
5.16.3 | Yesha Ligorio Jugoslavien |
5.18.7 |
100 m rygsvømning |
Gertje Wilema Holland |
1.13.2 | Johanna de Korte Holland |
1.13.6 | Pat Simons Storbritannien |
1.17.3 |
200 m brystsvømning |
Ursula Happe Tyskland |
2.54.9 | Jutte Hansen Danmark |
2.55.0 | Clara Killerman Ungarn |
2.55.8 |
100m sommerfugl |
Jutta Langenau DDR |
1.16.6 | Maria Littomeritzky Ungarn |
1.18.6 | Ursula Happe Tyskland |
1.18.9 |
Stafet 4 × 100 m fri |
Ungarn Valeria Dyenge Agota Sebø Judit Temes Katalin Söke |
4.30.6 | Holland Lus Zandvliet Johanna de Korte Getty Balkenende Gertje Wilema |
4.33.2 | Tyskland Käthe Jansen Gisela von Netz Birgit Klomp Elisabeth Rechlin |
4.37.2 |
Disciplin | Guld | Sølv | Bronze | |||
Springbræt 3 m | Roman Brener USSR |
153,26 | Gennady Udalov USSR |
141,16 | Christian Pier Frankrig |
136,97 |
Tårn 10 m | Roman Brener USSR |
144,01 | Mikhail Chachba USSR |
142,06 | Peter Heatley Storbritannien |
133,59 |
Disciplin | Guld | Sølv | Bronze | |||
Springbræt 3 m | Valentina Chumicheva USSR |
129,45 | Birte Hanson Sverige |
127,79 | Lyubov Zhigalova USSR |
125,30 |
Tårn 10 m | Tatyana Karakashyants USSR |
79,86 | Birte Hanson Sverige |
72,17 | Eva Pfarhofer Østrig |
65,68 |
Se det europæiske mesterskab i vandpolo for mænd 1954
Disciplin | Guld | Sølv | Bronze |
Mænd | Ungarn Antal Bolvari Otto Boros Dezho Gyarmati Istvan Hevesy Laszlo Yeney Gyorgy Karpaty Kalman Markowitz Miklos Martin Aladar Szabo Istvan Sivosh Gyorgy Vizvari |
Yuraj Amshel Gojko Arnery Veljko Bakashun Tomislav Frankovic Vladimir Ivkovic Zdravko Ezhich Zdravko-Ciro Kovacic Ivica Kurtini Lovro Radonic Ivo Shtakula Bosko Vuksanovic |
Italien Lucio Ceccarini Giuseppe D'Altrui Renato De Sanzuane Raffaello Gambino Salvatore Jonta Maurizio Mannelli Angelo Marchiani Carlo Marcotulli Carlo Peretti Vincenzo Polito Cesare Rubini |
Placere | Land | Guld | Sølv | Bronze | i alt |
---|---|---|---|---|---|
en | Ungarn | 9 | 6 | 3 | atten |
2 | USSR | fire | 3 | fire | elleve |
3 | DDR | 2 | 0 | 0 | 2 |
fire | Holland | en | 2 | en | fire |
5 | Frankrig | en | en | en | 3 |
6 | Tyskland | en | 0 | 2 | 3 |
7 | Sverige | 0 | 2 | en | 3 |
otte | Italien | 0 | en | en | 2 |
Jugoslavien | 0 | en | en | 2 | |
ti | Danmark | 0 | en | 0 | en |
Polen | 0 | en | 0 | en | |
12 | Storbritanien | 0 | 0 | 3 | 3 |
13 | Østrig | 0 | 0 | en | en |
i alt | atten | atten | atten | 54 |
Country er vært for konkurrencen
EM i vandsport | |
---|---|
|