Rusland ved de paralympiske lege | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
IOC kode | ENG | ||||||||
NOC |
Russisk Paralympiske Komités officielle hjemmeside |
||||||||
Paralympiske Lege i Sochi | |||||||||
Atleter | 69 i 5 sportsgrene | ||||||||
fanebærer |
Valery Redkozubov (åben) Mikhalina Lysova (lukket) |
||||||||
Medaljer plads 1 |
|
||||||||
Deltagelse i de paralympiske sommerlege | |||||||||
Deltagelse i de paralympiske vinterlege | |||||||||
|
|||||||||
se også | |||||||||
Rusland deltog i alle sportsgrene ved de paralympiske vinterlege 2014 . Legene blev afholdt i Sochi fra 7. til 16. marts 2014. Det russiske landshold ved legene var repræsenteret af 69 atleter. For første gang i sin historie var Rusland vært for de Paralympiske Vinterlege. Det russiske hold satte en ny rekord for det samlede antal medaljer - 80, som tidligere blev holdt af det østrigske hold - 70 medaljer, sat i 1984.
Konkurrence | klasse | Atleter | Skydning | Tid | Placere |
---|---|---|---|---|---|
7,5 km | stående | Vladislav Lekomtsev | 0+1 | 19:13,7 | |
Azat Karachurin | 0+1 | 19:14,9 | |||
Kirill Mikhailov | 1+0 | 19:26,2 | fire | ||
Alexander Yaremchuk | 1+0 | 19:27,2 | 5 | ||
Ivan Kodlozerov | 1+1 | 19:39,7 | 9 | ||
Alexander Pronkov | 1+1 | 19:44,4 | ti | ||
siddende | Roman Petushkov | 0+0 | 21:03,7 | ||
Alexey Bychenok | 1+0 | 21:58,2 | 5 | ||
Ivan Goncharov | 0+0 | 22:35,4 | 7 | ||
Irek Zaripov | 1+3 | 23:35,8 | ti | ||
synshandicappede _ |
Nikolai Polukhin vært - Andrey Tokarev |
1+0 | 20:29,8 | ||
Stanislav Chokhlaev- præsentant - Maxim Pirogov |
1+0 | 21:20,1 | 5 | ||
Alexander Artyomov - præsentant - Ilya Cherepanov |
0+0 | 22:32,6 | 9 | ||
Oleg Ponomarev vært - Andrey Romanov |
0+2 | 22:37,1 | ti | ||
Vladimir Udaltsov vært - Ruslan Bogachev |
0+2 | 23:26,6 | 12 | ||
12,5 km | stående | Azat Karachurin | 0+0+0+1 | 29:30.0 | |
Ivan Kodlozerov | 1+0+0+0 | 31:07,1 | 5 | ||
Vladislav Lekomtsev | Deltog ikke | ||||
Kirill Mikhailov | 1+0+1+1 | 31:09,3 | 6 | ||
Alexander Pronkov | 0+0+0+2 | 30:37,7 | fire | ||
Alexander Yaremchuk | 0+1+0+1 | 31:29,3 | 7 | ||
siddende | Alexey Bychenok | 0+0+0+0 | 35:29,7 | ||
Ivan Goncharov | 0+0+0+0 | 36:42,5 | fire | ||
Grigory Murygin | 1+0+0+1 | 35:59,6 | |||
Roman Petushkov | 0+0+0+0 | 34:48,8 | |||
synshandicappede _ |
Alexander Artyomov - præsentant - Ilya Cherepanov |
Deltog ikke | |||
Nikolai Polukhin vært - Andrey Tokarev |
0+0+1+0 | 31:14,3 | |||
Oleg Ponomarev vært - Andrey Romanov |
0+0+0+0 | 32:57,7 | 5 | ||
Vladimir Udaltsov vært - Ruslan Bogachev |
DNS | ||||
Stanislav Chokhlaev- præsentant - Maxim Pirogov |
Deltog ikke | ||||
15 km | stående | Azat Karachurin | 0+0+1+0 | 38:12,6 | fire |
Ivan Kodlozerov | 0+1+0+0 | 40:07,0 | otte | ||
Vladislav Lekomtsev | 0+2+0+0 | 38:49,2 | 5 | ||
Kirill Mikhailov | 0+0+0+0 | 37:45,6 | |||
Alexander Pronkov | 0+0+0+1 | 39:03,6 | 6 | ||
Alexander Yaremchuk | 1+0+0+1 | 39:46,8 | 7 | ||
siddende | Ivan Goncharov | 0+0+0+0 | 45:28,0 | 5 | |
Alexander Davidovich | 0+0+0+0 | 44:46,2 | |||
Grigory Murygin | 0+1+0+1 | 44:25,7 | |||
Roman Petushkov | 0+0+0+0 | 42:20,8 | |||
synshandicappede _ |
Alexander Artyomov - præsentant - Ilya Cherepanov |
1+0+0+0 | 41:26,9 | otte | |
Nikolai Polukhin vært - Andrey Tokarev |
0+0+0+0 | 36:42,9 | |||
Oleg Ponomarev vært - Andrey Romanov |
1+0+0+1 | 42:35,0 | ti | ||
Vladimir Udaltsov vært - Ruslan Bogachev |
Deltog ikke | ||||
Stanislav Chokhlaev- præsentant - Maxim Pirogov |
0+1+0+0 | 38:21,6 |
Konkurrence | klasse | Atleter | Skydning | Tid | Placere |
---|---|---|---|---|---|
6 km | stående | Natalya Bratyuk | 1+1 | 21:24,0 | 9 |
Alena Kaufman | 0+0 | 18:27,2 | |||
Anna Milenina | 1+1 | 18:57,4 | |||
siddende | Svetlana Konovalova | 1+0 | 19:31,1 | ||
Marta Zainullina | 0+0 | 19:50,1 | 5 | ||
Maria Iovleva | 0+2 | 20:25,1 | otte | ||
Akzhana Abdikarimova | 1+3 | 23:55,5 | ti | ||
synshandicappede _ |
Julia Budaleeva- præsentant - Tatyana Maltseva |
2+0 | 20:31,7 | ||
Mikhalina Lysova- præsentant - Alexey Ivanov |
0+0 | 20:03.2 | |||
Elena Remizova- præsentant - Natalia Yakimova |
2+0 | 21:08.8 | fire | ||
10 km | stående | Natalya Bratyuk | 0+0+0+1 | 30:57,6 | |
Alena Kaufman | 1+0+0+0 | 29:57,1 | |||
Anna Milenina | 2+0+1+1 | 32:13,8 | 6 | ||
siddende | Akzhana Abdikarimova | 0+0+0+0 | 35:11,4 | 5 | |
Marta Zainullina | 0+0+2+2 | 36:22,4 | 6 | ||
Maria Iovleva | DSQ | ||||
Svetlana Konovalova | 0+0+1+1 | 33:36,7 | |||
synshandicappede _ |
Julia Budaleeva- præsentant - Tatyana Maltseva |
1+0+0+0 | 30:38,9 | ||
Mikhalina Lysova- præsentant - Alexey Ivanov |
0+1+0+1 | 30:11,5 | |||
Elena Remizova- præsentant - Natalia Yakimova |
Deltog ikke | ||||
12,5 km | stående | Natalya Bratyuk | 0+0+0+0 | 41:00,9 | |
Alena Kaufman | 0+0+1+0 | 40:32,7 | |||
Anna Milenina | 0+1+0+1 | 41:14,1 | fire | ||
siddende | Akzhana Abdikarimova | 0+0+0+0 | 43:13,2 | 5 | |
Marta Zainullina | 1+0+0+0 | 43:07,4 | fire | ||
Nadezhda Andreeva | 1+3+2+1 | 51:03,4 | 9 | ||
Svetlana Konovalova | 0+0+0+0 | 40:44,0 | |||
synshandicappede _ |
Julia Budaleeva- præsentant - Tatyana Maltseva |
0+0+0+0 | 35:25,9 | ||
Mikhalina Lysova- præsentant - Alexey Ivanov |
0+0+0+1 | 37:21,0 | |||
Elena Remizova- præsentant - Natalia Yakimova |
0+0+1+0 | 38:13,8 | fire |
Konkurrence | klasse | Atleter | Ned ad bakke / 1 ned ad bakke |
Slalom / 2 ned ad bakke |
Kryds / 3 nedstigning |
i alt | Placere | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Placere | Tid | Placere | Tid | Placere | |||||||
Ned ad bakke | stående | Alexey Bugaev | n/a | 1:24,41 | ||||||||
Alexander Alyabiev | n/a | 1:28,70 | elleve | |||||||||
Alexander Vetrov | n/a | 1:30.19 | 13 | |||||||||
synshandicappede _ |
Ivan Frantsev vært - German Agranovsky |
n/a | 1:30,67 | 9 | ||||||||
Super combo | stående | Alexander Alyabiev | DNF | n/a | DNF | |||||||
Alexey Bugaev | 50,30 | en | 1:19,42 | 2 | n/a | 2:09,72 | ||||||
Alexander Vetrov | DNF | n/a | DNF | |||||||||
synshandicappede _ |
Valery Redkozubov- præsentant - Evgeny Geroev |
50,60 | en | 1:25,27 | en | n/a | 2:15,87 | |||||
Ivan Frantsev vært - German Agranovsky |
DNF | n/a | DNF | |||||||||
superkæmpe | stående | Alexander Alyabiev | n/a | DNF | ||||||||
Alexey Bugaev | n/a | 1:22.30 | ||||||||||
Alexander Vetrov | n/a | 1:26,36 | elleve | |||||||||
synshandicappede _ |
Valery Redkozubov- præsentant - Evgeny Geroev |
n/a | 1:26,66 | 6 | ||||||||
Ivan Frantsev vært - German Agranovsky |
n/a | 1:26.00 | 5 | |||||||||
Storslalom | stående | Alexander Alyabiev | DNF | n/a | DNF | |||||||
Alexander Akhmadulin | DNF | n/a | DNF | |||||||||
Alexey Bugaev | 1:16,15 | 3 | 1:11,72 | 2 | n/a | 2:27,87 | ||||||
Alexander Vetrov | 1:19,21 | 6 | DNF | n/a | DNF | |||||||
siddende | Nikolai Shuvalov | 1:41,94 | 28 | 1:40,46 | 21 | n/a | 3:22,40 | 21 | ||||
synshandicappede _ |
Valery Redkozubov- præsentant - Evgeny Geroev |
1:19,91 | fire | 1:13,66 | 3 | n/a | 2:33,57 | |||||
Alexander Fedoruk - præsentant - Artyom Zagorodskikh |
1:28,48 | fjorten | 1:26,48 | 12 | n/a | 2:54,96 | 12 | |||||
Ivan Frantsev vært - German Agranovsky |
1:21,51 | 7 | 1:19,27 | 9 | n/a | 2:40,78 | 6 | |||||
Slalom | stående | Alexander Alyabiev | 48,69 | 3 | 52,05 | 2 | n/a | 1:40,74 | ||||
Alexander Akhmadulin | DNF | n/a | DNF | |||||||||
Alexey Bugaev | 47,69 | en | 51,28 | en | n/a | 1:38,97 | ||||||
Alexander Vetrov | 54,52 | 19 | 57,55 | 12 | n/a | 1:52,07 | 12 | |||||
siddende | Nikolai Shuvalov | 1:33,51 | 27 | DNF | n/a | DNF | ||||||
synshandicappede _ |
Valery Redkozubov- præsentant - Evgeny Geroev |
49,69 | en | 53,52 | en | n/a | 1:43,21 | |||||
Alexander Fedoruk - præsentant - Artyom Zagorodskikh |
1:00.20 | 13 | 1:03,97 | ti | n/a | 2:04,17 | ti | |||||
Ivan Frantsev vært - German Agranovsky |
55,19 | ti | DNF | n/a | DNF | |||||||
Snowboard cross | stående | Igor Ivanov | 1:19,55 | 25 | 1:23,93 | 28 | 1:37,24 | 31 | 2:43,48 | 29 | ||
Alexander Ilyinov | 1:15,81 | 23 | 1:15,62 | 24 | 1:14,90 | 23 | 2:30,52 | 27 | ||||
Kirill Finkelman | DSQ | 1:24,57 | 29 | 1:23,94 | 27 | 2:48,51 | 31 |
Konkurrence | klasse | Atleter | Ned ad bakke / 1 ned ad bakke |
Slalom / 2 ned ad bakke |
i alt | Placere | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Placere | Tid | Placere | |||||
Ned ad bakke | stående | Inga Medvedeva | n/a | 1:32,19 | ||||
Maria Papulova | n/a | 1:41,37 | 5 | |||||
synshandicappede _ |
Alexandra Frantseva- præsentant - Pavel Zabotin |
n/a | 1:35,78 | |||||
Super combo | stående | Inga Medvedeva | 1:00,86 | fire | 1:29,06 | fire | 2:29,92 | fire |
Maria Papulova | DNF | |||||||
synshandicappede _ |
Alexandra Frantseva- præsentant - Pavel Zabotin |
58,68 | en | 1:29,07 | 2 | 2:27,75 | ||
superkæmpe | stående | Inga Medvedeva | n/a | DSQ | ||||
Maria Papulova | n/a | 1:31,53 | 5 | |||||
synshandicappede _ |
Alexandra Frantseva- præsentant - Pavel Zabotin |
n/a | 1:28,94 | |||||
Storslalom | stående | Inga Medvedeva | 1:33,17 | otte | 1:19,77 | 6 | 2:52,94 | 6 |
Maria Papulova | 1:31,17 | 6 | DNF | |||||
Anastasia Khorosheva | 1:39,55 | fjorten | 1:28,27 | 13 | 3:07,82 | 13 | ||
synshandicappede _ |
Alexandra Frantseva- præsentant - Pavel Zabotin |
1:33,58 | 2 | 1:21,33 | 2 | 2:54,91 | ||
Slalom | stående | Inga Medvedeva | 1:03,69 | fire | 1:03,01 | 3 | 2:06,70 | |
Maria Papulova | 1:02,83 | 3 | 1:06,47 | 5 | 2:09.30 | fire | ||
Anastasia Khorosheva | 1:26,42 | elleve | 1:14,79 | elleve | 2:41,21 | elleve | ||
synshandicappede _ |
Alexandra Frantseva- præsentant - Pavel Zabotin |
1:01,42 | 2 | 59,82 | en | 2:01,24 |
Fjerde | Tredje | Sekund | Førende | Reservedele |
---|---|---|---|---|
Andrey Smirnov ( spring over ) | Alexander Shevchenko | Svetlana Pakhomova | Marat Romanov | Oksana Slesarenko |
Placere | Hold | Og | PÅ | P | KZ | KP | VE | OE | PE | PPD |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
en | Rusland | 9 | otte | en | 60 | 38 | 38 | en | 31 | 56 |
2 | Canada | 9 | 7 | 2 | 66 | 42 | 37 | 0 | tredive | 53 |
3 | Kina | 9 | 5 | fire | 54 | 45 | 33 | en | 31 | 54 |
fire | Storbritanien | 9 | 5 | fire | 53 | 56 | 34 | 3 | tredive | 52 |
5 | USA | 9 | fire | 5 | 56 | 52 | 37 | 0 | 32 | halvtreds |
6 | Slovakiet | 9 | fire | 5 | 47 | 64 | tredive | 0 | 35 | 47 |
7 | Sverige | 9 | fire | 5 | 59 | 49 | 33 | 0 | 32 | 54 |
otte | Norge | 9 | 3 | 6 | 47 | 62 | tredive | 2 | 36 | 52 |
9 | Sydkorea | 9 | 3 | 6 | 41 | 74 | 24 | 2 | 38 | 52 |
ti | Finland | 9 | 2 | 7 | 61 | 58 | 32 | 3 | 34 | halvtreds |
|
|
Hold | en | 2 | 3 | fire | 5 | 6 | 7 | otte | i alt |
Rusland | en | 3 | 0 | 7 | en | 0 | en | x | 13 |
Storbritanien | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | en | 0 | x | fire |
Hold | en | 2 | 3 | fire | 5 | 6 | 7 | otte | i alt |
Rusland | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | en | x | 3 |
Canada | 0 | en | en | 2 | en | 3 | 0 | x | otte |
Det russiske hold vandt sølvet
Konkurrence | klasse | Atleter | Tid | Placere |
---|---|---|---|---|
10 km | stående | Azat Karachurin | 25:18,4 | 12 |
Vladimir Kononov | 24:00.7 | |||
Sergey Lapkin | 25:13,5 | 9 | ||
Vladislav Lekomtsev | 24:06,5 | |||
Rushan Minnegulov | 24:17,5 | fire | ||
Kirill Mikhailov | 24:29,6 | 5 | ||
Alexander Pronkov | 23:59,9 | |||
Alexander Yaremchuk | 25:46,3 | fjorten | ||
siddende | Ivan Goncharov | 34:14,7 | femten | |
Irek Zaripov | 32:25,2 | 7 | ||
Grigory Murygin | 31:18,2 | |||
Roman Petushkov | 31:22,5 | fire | ||
synshandicappede _ |
Alexander Artyomov - præsentant - Ilya Cherepanov |
26:15,0 | 9 | |
Nikolai Polukhin vært - Andrey Tokarev |
24:43,1 | fire | ||
Oleg Ponomarev vært - Andrey Romanov |
27:12,7 | 12 | ||
Vladimir Udaltsov vært - Ruslan Bogachev |
27:26,3 | 13 | ||
Stanislav Chokhlaev- præsentant - Maxim Pirogov |
23:25,1 | |||
15 km | siddende | Alexander Davidovich | 42:08,6 | |
Irek Zaripov | 41:55,1 | |||
Roman Petushkov | 40:51,6 | |||
20 km | stående | Vladimir Kononov | 57:02,4 | otte |
Vladislav Lekomtsev | 51:44,6 | |||
Rushan Minnegulov | 50:55,1 | |||
Kirill Mikhailov | 56:31,6 | 7 | ||
synshandicappede _ |
Alexander Artyomov - præsentant - Ilya Cherepanov |
57:55,7 | fire | |
Nikolai Polukhin vært - Andrey Tokarev |
Deltog ikke | |||
Oleg Ponomarev vært - Andrey Romanov |
DNS | |||
Vladimir Udaltsov vært - Ruslan Bogachev |
58:22,9 | 5 | ||
Stanislav Chokhlaev- præsentant - Maxim Pirogov |
53:43,3 |
Konkurrence | klasse | Atleter | Kvalifikation | semifinale | Finalen | Endelig plads | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Placere | løb | Tid | Placere | Tid | Placere | ||||
1 km | stående | Azat Karachurin | 3:45,84 | otte | en | 4:16,6 | 5 | Fuldførte forestillingen | ti | |
Ivan Kodlozerov | 3:55,56 | 13 | Fuldførte forestillingen | 13 | ||||||
Vladimir Kononov | 3:45,10 | 7 | 2 | 4:06,6 | 2 | 3:56,9 | fire | fire | ||
Sergey Lapkin | 3:35,40 | en | en | 4:08,1 | en | 4:14,9 | 6 | 6 | ||
Vladislav Lekomtsev | 3:39,25 | 3 | 2 | 4:05,4 | en | 3:54,6 | 3 | |||
Rushan Minnegulov | 3:40,05 | fire | en | 4:08,3 | 2 | 3:53,8 | 2 | |||
Kirill Mikhailov | 3:43,99 | 5 | en | 4:09,3 | 3 | 3:53,5 | en | |||
Alexander Pronkov | 3:37,91 | 2 | 2 | 4:10,2 | 3 | 4:03,7 | 5 | 5 | ||
siddende | Ivan Goncharov | 2:17,64 | otte | en | 2:33,5 | 6 | Fuldførte forestillingen | 12 | ||
Irek Zaripov | 2:11,66 | fire | en | 2:20,2 | 2 | 2:32,3 | fire | fire | ||
Grigory Murygin | 2:08,67 | 3 | 2 | 2:26,7 | en | 2:30,6 | 2 | |||
Roman Petushkov | 2:05,78 | en | en | 2:19,7 | en | 2:29,4 | en | |||
synshandicappede _ |
Alexander Artyomov - præsentant - Ilya Cherepanov |
3:46,43 | 7 | 2 | 4:21,8 | fire | Fuldførte forestillingen | 7 | ||
Nikolai Polukhin vært - Andrey Tokarev |
3:50,92 | 9 | Fuldførte forestillingen | 9 | ||||||
Oleg Ponomarev vært - Andrey Romanov |
3:32,93 | 2 | 2 | 4:16,6 | 2 | 4:05,0 | 3 | |||
Vladimir Udaltsov vært - Ruslan Bogachev |
3:42,40 | 5 | en | 4:10,7 | 2 | 4:23,0 | fire | fire | ||
Stanislav Chokhlaev- præsentant - Maxim Pirogov |
3:40,29 | fire | en | 4:11,0 | 3 | Fuldførte forestillingen | 5 |
Konkurrence | klasse | Atleter | Tid | Placere |
---|---|---|---|---|
5 km | stående | Natalya Bratyuk | 14:33,6 | 7 |
Alena Kaufman | 13:51,0 | fire | ||
Anna Milenina | 13:31,9 | |||
siddende | Akzhana Abdikarimova | 19:32,2 | atten | |
Marta Zainullina | 17:21,6 | fire | ||
Maria Iovleva | 17:36,8 | otte | ||
Svetlana Konovalova | 17:23,4 | 5 | ||
synshandicappede _ |
Julia Budaleeva- præsentant - Tatyana Maltseva |
13:28,6 | ||
Mikhalina Lysova- præsentant - Alexey Ivanov |
13:27,7 | |||
Elena Remizova- præsentant - Natalia Yakimova |
13:23,8 | |||
12 km | siddende | Akzhana Abdikarimova | 43:54,4 | fjorten |
Nadezhda Andreeva | 44:25,9 | femten | ||
Svetlana Konovalova | 39:49,8 | |||
Natalya Kocherova | 42:24,6 | 9 | ||
15 km | stående | Alena Kaufman | 52:09,4 | 5 |
Anna Milenina | 51:27,3 | |||
synshandicappede _ |
Julia Budaleeva- præsentant - Tatyana Maltseva |
Deltog ikke | ||
Mikhalina Lysova- præsentant - Alexey Ivanov |
50:47,5 | |||
Elena Remizova- præsentant - Natalia Yakimova |
49:10,2 |
Konkurrence | klasse | Atleter | Kvalifikation | semifinale | Finalen | Endelig plads | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Placere | løb | Tid | Placere | Tid | Placere | ||||
1 km | stående | Natalya Bratyuk | 4:53,69 | otte | en | 4:44,0 | en | 4:48,7 | 6 | 6 |
Alena Kaufman | 4:44,93 | 6 | 2 | 4:49,9 | 3 | 4:31,7 | 3 | |||
Anna Milenina | 4:37,72 | 2 | 2 | 4:48,9 | 2 | 4:26,9 | en | |||
siddende | Akzhana Abdikarimova | 2:48,17 | fjorten | Fuldførte forestillingen | fjorten | |||||
Marta Zainullina | 2:37,89 | 6 | 2 | 2:55,1 | 3 | 2:46,6 | fire | fire | ||
Maria Iovleva | 2:37,59 | 5 | en | 3:03,9 | fire | Fuldførte forestillingen | 7 | |||
Natalya Kocherova | 2:45,97 | 12 | en | 3:02,0 | en | 2:49,0 | 6 | 6 | ||
synshandicappede _ |
Julia Budaleeva- præsentant - Tatyana Maltseva |
4:24,29 | 2 | 2 | 5:35,4 | 2 | 4:32,1 | fire | fire | |
Mikhalina Lysova- præsentant - Alexey Ivanov |
4:19.11 | en | en | 4:50,3 | en | 4:11,5 | en | |||
Elena Remizova- præsentant - Natalia Yakimova |
4:24,93 | 3 | 2 | 5:33,7 | en | 4:17,1 | 2 |
Konkurrence | Atleter | Tid | Placere |
---|---|---|---|
blandet stafet 4 × 2,5 km | Svetlana Konovalova Mikhalina Lysova moderator — Alexey Ivanov Elena Remizova moderator — Natalia Yakimova Nikolai Polukhin moderator — Andrey Tokarev |
27:35,62 | |
åbent stafet 4 × 2,5 km | Vladislav Lekomtsev Rushan Minnegulov Grigory Murygin Roman Petushkov |
24:22,80 |
Ingen. | Navn | Forening | Fødselsdato | Alder | Spil | vaskemaskine | gear |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Målmænd | |||||||
en | Mikhail Ivanov | Phoenix ( Khimki ) | 29/03/1983 | tredive | en | -3 | |
tyve | Vladimir Kamantsev | Udmurtia ( Izhevsk ) | 05/12/1979 | 34 | fire | -2 | |
Forsvarere | |||||||
2 | Alexey Lysov | Udmurtia | 21/11/1976 | 37 | 5 | 0 | en |
fire | Maxim Andriyanov | Phoenix | 28/05/1980 | 33 | en | 0 | 0 |
5 | Vasily Varlakov | Chelyabinsk | 30/07/1985 | 28 | 5 | en | fire |
6 | Vladimir Litvinenko | Yugra ( Khanty-Mansiysk ) | 01/06/1989 | 24 | 3 | en | en |
17 | Vadim Selyukin | Phoenix | 26/03/1977 | 36 | 5 | 0 | en |
19 | Ivan Kuznetsov | Udmurtia | 16.01.1986 | 28 | fire | 0 | 2 |
fremad | |||||||
otte | Dmitry Lisov | Phoenix | 23/10/1990 | 23 | 5 | en | en |
9 | Konstantin Shikhov | Yugra | 08/07/1984 | 29 | 5 | en | 3 |
ti | Ruslan Tuchin | Udmurtia | 10/03/1977 | 36 | 3 | 0 | 0 |
elleve | Alexey Amosov | Phoenix | 22/03/1981 | 32 | 5 | 2 | en |
fjorten | Ilya Popov | Phoenix | 17.05.1982 | 31 | fire | en | 2 |
16 | Andrey Dvinyaninov | Udmurtia | 09/03/1985 | 28 | fire | 3 | 2 |
21 | Evgeny Petrov | Udmurtia | 19.02.1990 | 24 | 5 | 2 | fire |
22 | Nikolai Terentiev | Yugra | 21/03/1996 | 17 | fire | en | 0 |
23 | Ilya Volkov | Phoenix | 09/04/1985 | 28 | 5 | 2 | 0 |
Hovedtræner | |||||||
Sergei Samoilov | 16.02.1952 | 62 |
M | Hold | Og | PÅ | I | PÅ | P | W | ±W | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
en | Rusland | 3 | 2 | 0 | en | 0 | 11-4 | +7 | 7 |
2 | USA | 3 | 2 | 0 | 0 | en | 9-3 | +6 | 6 |
3 | Italien | 3 | en | 0 | 0 | 2 | 3-13 | -ti | 3 |
fire | Republikken Korea | 3 | 0 | en | 0 | 2 | 4-7 | -3 | 2 |
8. marts 2014 kl. 20.00 (MSK) |
Rusland | 2:3 (bul.) (1:0, 1:1, 0:1, 0:0, 0:1) |
Republikken Korea | Ice Arena Shaiba, Sochi |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
Ivanov (0:01 - 50:00) | Målmænd | Yoo Mankyung (0:01 - 50:00) | Dommer: Derek Berkebile | |
Mål: | ||||
Varlakov (Amosov, Petrov) - 14:19 Petrov (Varlakov) - 29:03 |
1:0 2:0 2:1 2:2 2:3 |
29:24 - Han Minsu (Yoon Seunghwan, Park Wuchul; Bol.) 32:12 - Cho Byung Suk (Yoon Seunghwan, Park Wuchul; Bol.) 50:00 - Han Minsu (bul.) | ||
6 min | Bøde | 6 min | ||
21 (7+7+4+3+0) | kaster | 9 (2+4+2+0+1) |
9. marts 2014 kl. 20.00 (MSK) |
Rusland | 7:0 (1:0, 4:0, 2:0) |
Italien | Ice Arena Shaiba, Sochi |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
Kamantsev (0:01 - 45:00) | Målmænd | Stillitano (0:01 - 30:00) Araudo (30:00 - 45:00) |
Dommer: Jonathan Morrison | |
Popov (Selyukin) - 12:04 Amosov (Petrov) - 18:30 Dvinyaninov (Popov, Varlakov) - 22:01 Dvinyaninov (Popov, Varlakov) - 26:25 Litvinenko (Popov, Lysov) - 28:49 Dvinyaninov (Petrovyaninov) - 31:20 Volkov (Dvinyaninov, Litvinenko) - 38:38 |
||||
33 min | Bøde | 10 min | ||
14 (4+5+5) | kaster | 9 (5+2+2) |
11. marts 2014 16:30 (MSK) |
USA | 1:2 (0:1, 0:1, 1:0) |
Rusland | Ice Arena Shaiba, Sochi |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
Kontanter (0:01 - 45:00) | Målmænd | Kamantsev (0:01 - 45:00) | Dommer: Peter Hegle | |
Paige (Landeros, Yo) - 34:50 |
11:57 - Volkov (Kuznetsov, Lisov) 17:37 - Shikhov (Varlakov) | |||
6 min | Bøde | 6 min | ||
23 | kaster | ti |
13. marts 2014 13:00 (MSK) |
Rusland | 4:0 (2:0, 0:0, 2:0) |
Norge | Ice Arena Shaiba, Sochi |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
Kamantsev (0:00 - 45:00) | Målmænd | Buen (0:01 - 42:12, 44:23 - 45:00) | Dommer: Jonathan Morrison | |
Mål: | ||||
Lisov (Shikhov) - 5:40 Amosov (Shikhov, Dvinyaninov) - 12:55 Terentiev (Shikhov) - 34:27 Petrov (Kuznetsov) - 44:23 |
1:0 2:0 3:0 4:0 |
|||
4 min | Bøde | 6 min | ||
20 (7+6+7) | kaster | 6 (2+2+2) |
15. marts 2014 20:00 (MSK) |
USA | 1:0 (0:0, 1:0, 0:0) |
Rusland | Ice Arena Shaiba, Sochi |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
Kontanter (0:00 - 45:00) | Målmænd | Kamantsev (0:00 - 45:00) | Dommer: Paul Bowes | |
Sweeney - 24:28 | ||||
4 min | Bøde | 2 minutter | ||
4 (1+2+1) | kaster | 2 (2+0+0) |
de Paralympiske vinterlege 2014 | Lande ved|
---|---|
Asien |
|
Amerika | |
Europa | |
Oceanien |
|