Verdensmesterskabet i fægtning i 1999 blev afholdt fra 1. til 8. november i Seoul ( Republikken Korea ). Det var det første verdensmesterskab, hvis program omfattede mesterskabet (individuelt og hold) i sabel blandt kvinder.
Placere | Land | Guld | Sølv | Bronze | i alt |
---|---|---|---|---|---|
en | Frankrig | 5 | en | 2 | otte |
2 | Tyskland | 2 | 2 | 2 | 6 |
Italien | 2 | 2 | 2 | 6 | |
3 | Aserbajdsjan | en | 0 | en | 2 |
Ungarn | en | 0 | en | 2 | |
fire | Ukraine | en | 0 | 0 | en |
5 | Kina | 0 | 2 | en | 3 |
Polen | 0 | 2 | en | 3 | |
6 | Rusland | 0 | en | 3 | fire |
7 | Sverige | 0 | en | 0 | en |
Schweiz | 0 | en | 0 | en | |
otte | Cuba | 0 | 0 | 2 | 2 |
9 | Estland | 0 | 0 | en | en |
Republikken Korea | 0 | 0 | en | en | |
USA | 0 | 0 | en | en |
Disciplin | Guld | Sølv | Bronze |
---|---|---|---|
Epee individuelt mesterskab |
Arnd Schmitt | Peter Vanku | Kaido Kaaberma Pavel Kolobkov |
Epee Team Championship |
Frankrig Syd Aubrey Jean-Francois Di Martino Eric Sreki Remy Delhomme |
Tyskland Arnd Schmitt Mark Steifensand Jörg Fiedler Elmar Borrmann |
Cuba Ivan Trevejo Carlos Pedroso Nelson Loyola Camilo Boris |
Folie Individuel |
Sergei Golubitsky | Matteo Cennaro | Wolfgang Wynand Kim Young Ho |
Folieholdmesterskab _ |
Frankrig Patrice Lotelier Lionel Plumenay Jean-Noel Ferrari Jean-Yves Robin |
Kina Wang Haibin Ye Chong Zhang Jie Dong Zhaozhi |
Polen Piotr Kielpikowski Wojciech Schuchnicki Slawomir Mociek Adam Krzesiński |
Sabel Individer |
Damien Tuya | Stanislav Pozdnyakov | Jean-Philippe Dorelle Luigi Tarantino |
Sabelholdsmesterskab _ |
Frankrig Damien Tuya Jean-Philippe Dorelle Mathieu Gourdin Julien |
Polen Norbert Jaskot Marcin Sobala Rafal Schneider Arkadiusz Nowinowski |
Rusland Stanislav Pozdnyakov Alexey Frosin Sergey Sharikov Alexey Dyachenko |
Disciplin | Guld | Sølv | Bronze |
---|---|---|---|
Epee individuelt mesterskab |
Laura Flessel | Diana Romagnoli | Ildiko Minza Miraida Garcia |
Epee Team Championship |
Ungarn Ildiko Minca Gyongyi Salay Timea Nagy Haynalka Toth |
Kina Yang Shaoqi Li Na Liang Qin |
Tyskland Imke Duplitzer Claudia Bockel Christina Ophardt Katja Nass |
Folie Individuel |
Valentina Vezzali | Zabine Bau | Iris Zimmerman Svetlana Boyko |
Folieholdmesterskab _ |
Tyskland Zabine Bau Simone Bauer Rita König Monika Weber |
Polen Barbara Szewczyk Silvia Gruhala Alisya Krychalo Magdalena Mrochkevich |
Kina Xiao Aihua Meng Jie Yuan Li Shi Haiying |
Sabel Individer |
Elena Zhemaeva | Ilaria Bianco | Eva Putey-Noble Anna Ferraro |
Sabelholdsmesterskab _ |
Italien Ilaria Bianco Anna Ferraro Alessia Tognolli Daniela Coliacomo |
Frankrig Anne-Lise Tuya Cecile Arjolas Eva Putey-Noble Magali Carrier |
Aserbajdsjan Elena Zhemayeva Angela Volkova Tatyana Dyachenko |
Verdensmesterskaber i fægtning | |
---|---|