Det 19. verdensmesterskab i taekwondo blev afholdt fra 14. til 18. oktober 2009 i Danmarks hovedstad - København . Forinden havde København allerede været vært for 1983-mesterskabet .
Mesterskabet blev overværet af 928 atleter, der repræsenterede 142 lande.
Placere | Land | Guld | Sølv | Bronze | i alt |
---|---|---|---|---|---|
en | Republikken Korea | 5 | 2 | 2 | 9 |
2 | Spanien | 3 | en | 3 | 7 |
3 | Kina | 2 | 2 | en | 5 |
fire | USA | 2 | 0 | en | 3 |
5 | Iran | en | en | 3 | 5 |
6 | Kalkun | en | 0 | 3 | fire |
7 | Frankrig | en | 0 | en | 2 |
otte | Mali | en | 0 | 0 | en |
9 | Italien | 0 | 2 | 0 | 2 |
Mexico | 0 | 2 | 0 | 2 | |
elleve | Thailand | 0 | en | 3 | fire |
12 | Canada | 0 | en | 2 | 3 |
13 | Afghanistan | 0 | en | en | 2 |
Rusland | 0 | en | en | 2 | |
femten | Cuba | 0 | en | 0 | en |
Puerto Rico | 0 | en | 0 | en | |
17 | Argentina | 0 | 0 | en | en |
Aserbajdsjan | 0 | 0 | en | en | |
Brasilien | 0 | 0 | en | en | |
Kinesisk Taipei | 0 | 0 | en | en | |
Kroatien | 0 | 0 | en | en | |
Tyskland | 0 | 0 | en | en | |
Guatemala | 0 | 0 | en | en | |
Kasakhstan | 0 | 0 | en | en | |
Norge | 0 | 0 | en | en | |
Senegal | 0 | 0 | en | en | |
Serbien | 0 | 0 | en | en | |
i alt | 16 | 16 | 32 | 64 |
Kategori | Guld | Sølv | Bronze |
Op til 54 kg | Jung Yong-ho Republikken Korea |
Mahmoud Haidari Afghanistan |
Huthawal Hawlaor Thailand |
Meisam Bagheri Iran | |||
Op til 58 kg | Joel Gonzalez Spanien |
Damian Villa Mexico |
Sagde Hassan Rezaee Afghanistan |
Mauro Crismanich Argentina | |||
Op til 63 | Em Hyo Seob Republikken Korea |
Reza Naderian Iran |
Javier Marror Spanien |
Zhem Ulunyan Tyrkiet | |||
Op til 68 kg | Mohammad Bagheri Iran |
Idulo Islas Mexico |
Server Tazegul Tyrkiet |
Balla Deye Senegal | |||
Op til 74 | Kim Yong Tae Republikken Korea |
Maxim Potvin Canada |
Mark Lopez USA |
Mokdad Wanis Tyskland | |||
Op til 80 kg | Stephen Lopez USA |
Nicolas Garcia Spanien |
Sebastien Michaud Canada |
Rashad Ahmadov Aserbajdsjan | |||
Op til 87 kg | Bahri Tanrikulu Tyrkiet |
Carlo Molfetta Italien |
Vanja Babić Serbien |
Yousef Karami Iran | |||
Over 87 kg | Daba Modibo Keita Mali |
Nam Yoon Bai Republikken Korea |
Arman Chilmanov Kasakhstan |
Hossein Tajik Iran |
Disciplin | Guld | Sølv | Bronze |
Op til 46 kg | Park Hyo Ji Republikken Korea |
Zoraida Santiago Puerto Rico |
Buttry Phiatphong Thailand |
Yvette Young Canada | |||
Op til 49 kg | Brigitte Yage Spanien |
Anna Soboleva Rusland |
Wu Jingyu Kina |
Yasmina Aziez Frankrig | |||
Op til 53 | Daniela Pelham USA |
Sarita Phongsri Thailand |
Kwon Yun Kyung Republikken Korea |
Euda Carias Guatemala | |||
Op til 57 kg | Hou Yuzhuo Kina |
Veronica Calabrese Italien |
Andrea Rica Spanien |
Zheng Licheng Kinesisk Taipei | |||
Op til 62 kg | Lim Soo-jeong Republikken Korea |
Zhan Gua Kina |
Estefania Hernandez Spanien |
Chonnapas Premwaev Thailand | |||
Op til 67 kg | Gwladis Epang Frankrig |
Taimi Castellanos Cuba |
Sandra Saric Kroatien |
Nikolina Kulsar Norge | |||
Op til 73 kg |
Han Yingyin Kina |
Lee In-Young Republik Korea |
Furkan Azena Aydin Tyrkiet |
Anastasia Baryshnikova Rusland | |||
Over 73 kg | Rosana Simon Spanien |
Liu Ryu Kina |
Jo Seol Republikken Korea |
Natalia Falavinha Brasilien |