14. FINA verdensmesterskaber (25m) | |
---|---|
værtsby | Hangzhou , Kina |
Deltagende lande | 178 |
Deltagere | 960 |
medaljer | 46 sæt |
Åbning | 11. december 2018 |
lukning | 16. december 2018 |
datoen | 2018 |
Stadion | |
Windsor 2016Abu Dhabi 2020 |
Det 14. FINA verdensmesterskab i svømning ( 25 m) er det 14. FINA verdensmesterskab i svømning i 25 m pool. Afholdt fra 11. december til 16. december 2018 i Hangzhou ( Kina ). 960 atleter fra 178 lande konkurrerede om 46 sæt priser.
P | indledende | PF | semifinale | F | Finalen |
morgen session | 09:30 | Aften session | 19:00 |
|
|
|
* Værtsland
Placere | Land | Guld | Sølv | Bronze | i alt |
---|---|---|---|---|---|
en | USA | 17 | femten | fire | 36 |
2 | Rusland | 6 | 5 | 3 | fjorten |
3 | Ungarn | fire | en | 0 | 5 |
fire | Holland | 3 | 6 | 2 | elleve |
5 | Kina * | 3 | 5 | 5 | 13 |
6 | Sydafrika | 3 | 2 | 2 | 7 |
7 | Australien | 2 | 2 | otte | 12 |
otte | Japan | 2 | en | 5 | otte |
9 | Brasilien | 2 | 0 | 6 | otte |
ti | Jamaica | 2 | 0 | en | 3 |
elleve | Litauen | en | 2 | 0 | 3 |
12 | Ukraine | en | 0 | 0 | en |
13 | Italien | 0 | 3 | fire | 7 |
fjorten | Hviderusland | 0 | 2 | 0 | 2 |
femten | Norge | 0 | en | en | 2 |
16 | Østrig | 0 | en | 0 | en |
17 | Belgien | 0 | 0 | en | en |
Storbritanien | 0 | 0 | en | en | |
Tyskland | 0 | 0 | en | en | |
Irland | 0 | 0 | en | en | |
Polen | 0 | 0 | en | en | |
Trinidad og Tobago | 0 | 0 | en | en | |
Frankrig | 0 | 0 | en | en | |
i alt | 46 | 46 | 48 | 140 |
Afstand | Guld | Sølv | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Freestyle | ||||||
50 m | Vladimir Morozov Rusland |
20.33 | Caleb Dressel USA |
20.54 | Brad Tandy Sydafrika |
20,94 |
100 m | Caleb Dressel USA |
45,62 | Vladimir Morozov Rusland |
45,64 | Chad Le Clos Sydafrika |
45,89 |
200 m | Blake Pironi USA |
1:41,49 | Danas Rapshis Litauen |
1:41,78 | Alexander Graham Australien |
1:42,28 |
400 m | Danas Rapshis Litauen |
3:34,01 CR | Henrik Christiansen Norge |
3:36,64 | Gabriele Detti Italien |
3:37,54 |
1500 m | Mikhail Romanchuk Ukraine |
14:09.14 CR | Gregorio Paltrinieri Italien |
14:09.87 | Henrik Christiansen Norge |
14:19.39 |
Tilbage | ||||||
50 m | Evgeny Rylov Rusland |
22.58 | Ryan Murphy USA |
22,63 | Shane Ryan Irland |
22,76 |
100 m | Ryan Murphy USA |
49,23 | Xu Jiayu Kina |
49,26 | Kliment Kolesnikov Rusland |
49,40 |
200 m | Evgeny Rylov Rusland |
1:47,02 | Ryan Murphy USA |
1:47,34 | Radoslav Kaventsky Polen Mitch Larkin Australien |
1:48,25 |
Brystsvømning | ||||||
50 m | Cameron Van der Burgh Sydafrika |
25,41 CR | Ilya Shimanovich Hviderusland |
25,77 | Felipe Lima Brasilien |
25,80 |
100 m | Cameron Van der Burgh Sydafrika |
56,01 CR | Ilya Shimanovich Hviderusland |
56,10 | Yasuhiro Koseki Japan |
56,13 |
200 m | Kirill Prigoda Rusland |
2:00.16 WR | Qin Haiyan Kina |
2:01.15 A.R. | Marco Koch Tyskland |
2:01,42 |
Sommerfugl | ||||||
50 m | Nicholas Santos Brasilien |
21,81 CR | Chad Le Clos Sydafrika |
21,97 | Dylan Carter Trinidad og Tobago |
22.38 |
100 m | Chad Le Clos Sydafrika |
48,50 | Caleb Dressel USA |
48,71 | Li Zhuhao Kina |
49,25AR _ |
200 m | Daya Seto Japan |
1: 48,24WR | Chad Le Clos Sydafrika |
1 : 48,32AR | Li Zhuhao Kina |
1:50,39 |
Integreret svømning | ||||||
100 m | Kliment Kolesnikov Rusland |
50.63 CR , Skabelon:WJ | Marco Orsi Italien |
51,03 | Hiromasa Fujimori Japan |
51,53 |
200 m | Wang Shun Kina |
1:51,01 | Josh Preno USA |
1:52,69 | Hiromasa Fujimori Japan |
1:52,73 |
400 m | Daya Seto Japan |
3:56,43 | Thomas Fraser-Holmes Australien |
4:02,74 | Brandonn Almeida Brasilien |
4:03,71 |
stafetløb | ||||||
4×50 m/s | USA Caleb Dressel(45,66) Ryan Geld(45,76) Jack Conger(45,86) Michael Chadwick(45,86) Kyle De Coursay Michael Jensen Matthew Grivers |
1:21,80 WR | Rusland Vladimir Morozov(20.39) Evgeny Sedov(20.82) Ivan Kuzmenko(20.64) Evgeny Rylov(20.37) Sergey Fesikov Kliment Kolesnikov |
1:22,22 | Italien Santo Condorelli(21.27) Andrea Vergani(20.44) Lorenzo Zazeri(20.57) Alessandro Miressi(20.62) |
1:22,90 |
4×100 m/s | USA Caleb Dressel(20.43) Blake Pironi(20.25) Michael Chadwick(20.59) Ryan Geld(20.53) Kyle De Courcey Michael Jensen Michael Andreu |
03:03.03 WR | Rusland Vladislav Grinev(46.38) Sergei Fesikov(46.21) Vladimir Morozov(45.06) Kliment Kolesnikov(45.46) Evgeny Rylov Ivan Kuzmenko Mikhail Vekovishchev Ivan Girev |
03:03.11 ER | Brasilien Matheus Santana(46.83) Marcelo Chierigini(46.37) Cesar Cielo(46.34) Breno Correia(45.61) |
3:05.15 A.R. |
4×200 m/s | Brasilien Luis Altamir Melu(1:42.03) Fernando Skeffer(1:40.99) Leonardo Coelho Santos(1:42.81) Breno Correia(1:40.98) Leonardi de Deus |
6:46,81 WR | Rusland Martin Malyutin(1:42.34) Mikhail Vekovishchev(1:41.57) Ivan Girev(1:41.85) Alexander Krasnykh(1:41.08) Vladislav Grinev Mikhail Dovgalyuk |
6:46,84 E.R. | Kina Ji Xinjie(1:42.67) Xu Jiayu(1:41.68) Sun Yang(1:41.25) Wang Shun(1:41.93) Shang Keyuan Qian Zhiyong |
6:47,53 A.R. |
kombineret stafet 4×50 m |
Rusland Kliment Kolesnikov(22.87) Oleg Kostin(25.36) Mikhail Vekovishchev(22.09) Evgeny Rylov(20.22) Kirill Prigoda Roman Shevlyakov Ivan Kuzmenko |
1:30,54 | USA Ryan Murphy(22.73) Michael Andreu(26.16) Caleb Dressel(21.70) Ryan Geld(20.31) Matthew Grivers Andrew Wilson Jack Conger Michael Chadwick |
1:30,90 | Brasilien Guilherme Guido(22.97) Felipe Lima(25.48) Nicolas Santos(22.02) Cesar Cielu(21.02) Matheus Santana |
1:31,49 |
kombineret relæ 4 × 100 m |
USA Ryan Murphy(49.63) Andrew Wilson(56.84) Caleb Dressel(48.28) Ryan Geld(45.23) Matthew Grivers Michael Andreu Jack Conger Blake Pironi |
3:19,98 CR AR | Rusland Kliment Kolesnikov(49.62) Kirill Prigoda(55.98) Mikhail Vekovishchev(50.00) Vladimir Morozov(45.01) Andrey Shabasov Oleg Kostin Alexander Kharlanov Vladislav Grinev |
3:20,61 | Japan | 03:21.07 A.R. |
Afstand | Guld | Sølv | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Freestyle | ||||||
50 m | Ranomi Kromovidjoyo Holland |
23.19 CR | Femke Heemskerk Holland |
23,67 | Estienne Medeiros Brasilien |
AR 23,76 |
100 m | Ranomi Kromovidjoyo Holland |
51.14CR _ | Femke Heemskerk Holland |
51,60 | Mallory Comerford USA |
51.63AR _ |
200 m | Ariarne Titmus Australien |
1 : 51,38AR | Mallory Comerford USA |
1:51,81 | Femke Heemskerk Holland |
1:52,36 |
400 m | Ariarne Titmus Australien |
3:53,92 WR | Wang Jianjiahe Kina |
3:54,56 | Li Bingjie Kina |
3:57,99 |
800 m | Wang Jianjiahe Kina |
8:04.35 | Simona Quadarella Italien |
8:08.03 | Leah Smith USA |
8:08,75 |
Tilbage | ||||||
50 m | Olivia Smoliga USA |
25,83NR _ | Karolina Pilach Østrig |
NR 25,99 | Holly Barratt Australien |
26.04 |
100 m | Olivia Smoliga USA |
56,19 | Katinka Hossu Ungarn |
56,26 | Georgia Davis Storbritannien Minna Atherton Australien |
56,74 |
200 m | Lisa Bratton USA |
2:00,71 | Caitlin Baker USA |
2:00,79 | Emily Seabom Australien |
2:01,37 |
Brystsvømning | ||||||
50 m | Alia Atkinson Jamaica |
29.05 | Ruta Meilutite Litauen |
29,38 | Martina Carraro Italien |
29,59 |
100 m | Alia Atkinson Jamaica |
1:03,05 | Cathy Meili USA |
1:03,63 | Jessica Hansen Australien |
1:04,61 |
200 m | Annie Lazor USA |
2:18,32 | Bethany Galat USA |
2:18,62 | Fanny Lecluse Belgien |
2:18,85 |
Sommerfugl | ||||||
50 m | Ranomi Kromovidjoyo Holland |
24.47CR _ | Holly Barratt Australien |
24,80 | Kelsey Worrell Dahlia USA |
24,97 |
100 m | Kelsey Worrell Dahlia USA |
55,01 | Kendyl Stewart USA |
56,22 | Dayne Diaz Brasilien |
56,31 |
200 m | Katinka Hossu Ungarn |
2:01,60 | Kelsey Worrell Dahlia USA |
2:01,73 A.R. | Suzuka Hasegawa Japan |
2:04.04 |
Integreret svømning | ||||||
100 m | Katinka Hossu Ungarn |
57,26 | Rune Imai Japan |
57,85 | Alia Atkinson Jamaica |
58,11 |
200 m | Katinka Hossu Ungarn |
2:03,25 | Melanie Margalis USA |
2:04,62 | Caitlin Baker USA |
2:05,54 |
400 m | Katinka Hossu Ungarn |
4:21,40 | Melanie Margalis USA |
4:25,84 | Fantin Lesaffre Frankrig |
4:27,31 |
stafetløb | ||||||
4 x 50 m over havets overflade. | USA Madison Kennedy(24.05) Mallory Comerford(23.28) Kelsey Worrell Dahlia(23.37) Erica Brown(23.33) Leah Neal Veronica Burchill Olivia Smoliga |
1:34.03 CR AR | Holland Ranomi Kromovidjojo(23.60) Femke Heemskerk(23.32) Kim Busch(23.84) Valeria van Roon(23.79) Maike de Waard |
1:34,55 | Australien Holly Barratt(24.04) Emily Seebom(24.10) Minna Atherton(24.02) Carla Buchanan(24.18) Ariarne Titmus |
1:36,34 |
4 x 100 m/s | USA Olivia Smoliga(52.71) Leah Neal(52.58) Mallory Comerford(51.09) Kelsey Worrell Dahlia(51.40) Veronica BurchillErica Brown |
3:27,78 | Holland Kim Busch(53,19) Femke Heemskerk(50,93) Maike de Waard(53,13) Ranomi Kromovidjoyo(50,77) Valeria van |
3:28,02 | Kina Zhu Menghui(52.58) Yang Junxuan(52.28) Liu Xiaohan(53.26) Wang Jingzhuo(52.80) |
3:30,92 |
4 x 200 m/s | Kina Li Bingjie(1:54.56) Yang Junxuan(1:53.06) Zhang Yuhan(1:53.94) Wang Jianjiahe(1:52.52) Ai Yanhan Liu Xiaohan |
7:34.08 A.R. | USA Lea Smith(1:55.85) Mallory Comerford(1:53.00) Melony Margalis(1:53.59) Erica Brown(1:52.86) Veronica BurchillLeah Neal |
7:35.30 NR | Australien | 7:36.40 A.R. |
kombineret 4×50 m |
USA Olivia Smoliga(25.97) Cathy Maley(29.29) Kelsey Worrell Dahlia(24.02) Mallory Comerford(23.10) Caitlin Baker Kendyl Stewart Erica Brown |
1 : 42,38WR | Kina Fu Yuanhui(26.20)(29.63)Wang Yichun(24.84) WuYue(23.64) |
1: 44,31AR | Holland Maike de Waard(26.46) Kim Busch(30.73) Ranomi Kromovidjojo(24.21) Femke Heemskerk(23.17) |
1:44,57 |
kombineret 4×100 m |
USA | 3:45,58 CR | Kina | 3:48,80 | Italien | 3:51,38 NR |
Disciplin | Guld | Sølv | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
4×50 m/s | USA Caleb Dressel(20.43) Ryan Geld(20.60) Mallory Comerford(23.44) Kelsey Worrell Dahlia(23.42) Michael Andreu Michael Chadwick Olivia Smoliga Madison Kennedy |
1 : 27,89WR | Holland Jesse Poots(21.17) Stan Peinenbürg(21.18) Ranomi Kromovidjoyo(23.09) Femke Heemskerk(23.07) Kim Bues Valerie van Ron |
1:28,51 | Rusland Vladimir Morozov(20.75) Evgeny Sedov(20.66) Maria Kameneva(23.66) Rosalia Nasretdinova(23.66) Evgeny Rylov Ivan Kuzmenko Arina Surkova |
1:28,73 |
4×50 m kombineret |
USA Olivia Smoliga(25.85) Michael Andreu(25.75) Kelsey Worrell Dahlia(24.71) Caleb Dressel(20.09) Michael Chadwick Ryan Murphy Cathy Maley Kendile Stewart |
1:36,40 WR | Holland Jesse Poots(23.87) Thies Elzerman(26.01) Ranomi Kromovidjoyo(24.27) Femke Heemskerk(22.90) Kim Bues Maike de |
1:37,05 ER | Rusland Kliment Kolesnikov(22.97) Oleg Kostin(25.52) Rosalia Nasretdinova(25.23) Maria Kameneva(23.61) Evgeny Rylov Arina Surkova |
1:37,33 NR |
Verdensmesterskaberne i kortbanesvømning | |
---|---|