Norsk Curling Mixed Doubles Championship 2017
2017 Norwegian Mixed Doubles Curling Championship blev afholdt fra 10. til 12. marts 2017 i Oslo på Snarøyahallen i Snarøya CK curlingklubben. [1] Mesterskabet blev afholdt for ??th gang.
Vinderen af mesterskabet modtog retten til at repræsentere Norge som sit mixed double-hold ved verdensmesterskaberne 2017 , som fandt sted i april 2017 i Lethbridge ( Canada ).
12 hold deltog i mesterskabet.
Mesteren blev holdet Oslo CK ( Oslo ) - Oppdal CK ( Oppdal ) ( Kristin Skaslien , Magnus Nedregotten ). Holdet Snarøen CK ( Oslo ) ( Marianne Rørvik , Torger Nergor ) vandt sølvmedaljerne. Oslo CK - Oppdal CK ( Julie Molnar , Steffen Valstad )
blev bronzevinderne .
Konkurrenceformat
Først deltager alle hold, opdelt i 2 grupper af 6 hold, i gruppespillet, afholdt i en round robin , hvor hvert hold spiller én gang med hver. De tre bedste hold fra hver gruppe går videre til slutspillet , hvor lodtrækningen foregår efter det "ufuldstændige" olympiske system : først mødes hold, der tog 2. og 3. pladsen i gruppespillet i kvartfinalerne (2. pladsen) i gruppe A med 3-gruppe B - og omvendt), så mødes vinderne af kvartfinalerne i semifinalerne med de hold, der fik 1. pladsen i grupperne, derefter mødes vinderne af semifinalerne i finale, og taberne i semifinalerne mødes i kampen om 3. pladsen. Derudover afholdes en serie på to kampe mellem finalistholdene (op til to sejre i tre kampe - under hensyntagen til resultatet af finalen). Vinderen af denne serie på tre kampe (inklusive finalen) erklæres som vinder af mesterskabet.
Starttidspunkterne for kampene er angivet i UTC+1 .
Holdopstillinger
Gruppefase
Gruppe A
|
Hold
|
A1
|
A2
|
A3
|
A4
|
A5
|
A6
|
|
|
|
A1 |
Christine Skaslien / Magnus Nedregotten |
* |
11:4 |
9:2 |
9:3 |
9:2 |
6:2 |
5 |
0 |
en
|
A2 |
Martine Rönning / Grunne Buros |
4:11 |
* |
10:9 |
9:2 |
5:2 |
7:3 |
fire |
en |
2
|
A3 |
Pia Troulsen / Bjørn Fidier |
2:9 |
9:10 |
* |
8:2 |
9:8 |
1:8 |
2 |
3 |
fire
|
A4 |
Camille Holt / Joachim Lange |
3:9 |
2:9 |
2:8 |
* |
11:0 |
2:9 |
en |
fire |
5
|
A5 |
Elin Ingvaldsen / Christer Liam Wiebe |
2:9 |
2:5 |
8:9 |
0:11 |
* |
1:9 |
0 |
5 |
6
|
A6 |
Lynn Gitmark / Markus Heiberg |
2:6 |
3:7 |
8:1 |
9:2 |
9:1 |
* |
3 |
2 |
3
|
Gruppe B
|
Hold
|
B1
|
B2
|
B3
|
B4
|
B5
|
B6
|
|
|
|
B1 |
Julie Molnar / Steffen Walstad |
* |
11:4 |
8:2 |
4:7 |
8:4 |
11:3 |
fire |
en |
2
|
B2 |
Ronja Nordhagen / Niklas Nordhagen |
4:11 |
* |
9:3 |
0:7 |
2:9 |
4:9 |
en |
fire |
5
|
B3 |
Toril Sletly / Rune Steen Hansen |
2:8 |
3:9 |
* |
1:12 |
0:9 |
2:7 |
0 |
5 |
6
|
B4 |
Marianne Rörvik / Torger Nergor |
7:4 |
7:0 |
12:1 |
* |
7:5 |
10:1 |
5 |
0 |
en
|
B5 |
Maya Ramsfjell / Magnus Ramsfjell |
4:8 |
9:2 |
9:0 |
5:7 |
* |
6:4 |
3 |
2 |
3
|
B6 |
Heline Mjoen / Harald Skarsheim Ryan |
3:11 |
9:4 |
7:2 |
1:10 |
4:6 |
* |
2 |
3 |
fire
|
hold, der går direkte videre til play-off semifinalerne
hold, der går videre til play-off kvartfinalerne
Slutspil
|
Kvartfinale
|
|
semifinale
|
|
Finalen
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
A1
|
Christine Skaslien / Magnus Nedregotten
|
9
|
|
|
|
|
|
B1
|
Julie Molnar / Steffen Walstad
|
7
|
|
|
|
A6
|
Lynn Gitmark / Markus Heiberg
|
fire
|
|
|
B1
|
Julie Molnar / Steffen Walstad
|
6
|
|
|
A1
|
Christine Skaslien / Magnus Nedregotten
|
5
|
|
|
|
|
|
B4
|
Marianne Rörvik / Torger Nergor
|
7
|
|
A2
|
Martine Rönning / Grunne Buros
|
7
|
|
|
B5
|
Maya Ramsfjell / Magnus Ramsfjell
|
ti
|
|
|
|
B5
|
Maya Ramsfjell / Magnus Ramsfjell
|
3
|
|
|
|
|
|
B4
|
Marianne Rörvik / Torger Nergor
|
6
|
|
|
|
Kamp på tredjepladsen
|
|
|
|
|
|
B1
|
Julie Molnar / Steffen Walstad
|
6
|
|
|
B5
|
Maya Ramsfjell / Magnus Ramsfjell
|
3
|
|
Kvartfinaler. 12. marts, 9:00
Site B
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
i alt
|
(A2) Martine Rönning/Grunne Buros
|
2
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
3
|
x
|
7
|
(B5) Maya Ramsfjell / Magnus Ramsfjell
|
0
|
2
|
en
|
0
|
5
|
2
|
0
|
x
|
ti
|
Site C
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
i alt
|
(A6) Lynn Gitmark / Markus Hoiberg
|
0
|
0
|
2
|
en
|
0
|
en
|
0
|
0
|
fire
|
(B1) Julie Molnar / Steffen Walstad
|
en
|
en
|
0
|
0
|
2
|
0
|
en
|
en
|
6
|
Semifinaler. 12. marts, 11:30
Site A
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
i alt
|
(A1) Christine Skaslien / Magnus Nedregotten
|
2
|
0
|
fire
|
0
|
0
|
0
|
3
|
x
|
9
|
(B1) Julie Molnar / Steffen Walstad
|
0
|
2
|
0
|
2
|
en
|
2
|
0
|
0
|
7
|
Site D
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
i alt
|
(B5) Maya Ramsfjell / Magnus Ramsfjell
|
0
|
2
|
0
|
en
|
0
|
0
|
0
|
x
|
3
|
(B4) Marianne Rørvik / Torger Nergor
|
2
|
0
|
en
|
0
|
en
|
en
|
en
|
x
|
6
|
Kamp om 3. pladsen. 12. marts klokken 14.00
Site C
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
i alt
|
(B1) Julie Molnar / Steffen Walstad
|
2
|
0
|
en
|
0
|
en
|
en
|
en
|
x
|
6
|
(B5) Maya Ramsfjell / Magnus Ramsfjell
|
0
|
en
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
x
|
3
|
Finalen. 12. marts klokken 14.00
Site B
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
i alt
|
(A1) Christine Skaslien / Magnus Nedregotten
|
en
|
en
|
0
|
0
|
en
|
0
|
2
|
x
|
5
|
(B4) Marianne Rørvik / Torger Nergor
|
0
|
0
|
en
|
2
|
0
|
fire
|
0
|
x
|
7
|
Yderligere kvalificerende kampe
Yderligere to kvalifikationskampe blev afholdt mellem finalistholdene (under hensyntagen til resultatet af finalen - op til to sejre i tre kampe). Vinderen af serien blev erklæret vinderen af mesterskabet.
Kamp 1. 12. marts, 16:45
Site B
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
i alt
|
(B4) Marianne Rørvik / Torger Nergor
|
en
|
2
|
0
|
0
|
en
|
0
|
2
|
0
|
6
|
(A1) Christine Skaslien / Magnus Nedregotten
|
0
|
0
|
2
|
2
|
0
|
2
|
0
|
2
|
otte
|
Kamp 2. 12. marts, 19:50
Site B
|
en
|
2
|
3
|
fire
|
5
|
6
|
7
|
otte
|
i alt
|
(A1) Christine Skaslien / Magnus Nedregotten
|
en
|
0
|
0
|
3
|
0
|
3
|
0
|
x
|
7
|
(B4) Marianne Rørvik / Torger Nergor
|
0
|
en
|
en
|
0
|
en
|
0
|
en
|
x
|
fire
|
Endelig klassifikation
|
Hold
|
|
|
|
01! |
Christine Skaslien , Magnus Nedregotten |
9 |
otte |
en
|
02! |
Marianne Rørvik , Torger Nergor |
9 |
7 |
2
|
03! |
Julie Molnar , Steffen Walstad |
otte |
6 |
2
|
fire |
Maya Ramsfjell , Magnus Ramsfjell |
otte |
fire |
fire
|
5 |
Lynn Gitmark , Markus Heiberg |
6 |
3 |
3
|
5 |
Martine Rönning, Grenne Buros |
6 |
fire |
2
|
7 |
Pia Troulsen , Bjørn Fidier |
5 |
2 |
3
|
7 |
Heline Mjoen, Harald Skarsheim Ryan |
5 |
2 |
3
|
9 |
Camille Holt , Joachim Lange |
5 |
en |
fire
|
9 |
Ronja Nordhagen, Niklas Nordhagen |
5 |
en |
fire
|
elleve |
Elin Ingvaldsen, Christer Liam Wiebe |
5 |
0 |
5
|
elleve |
Toril Sletly, Rune Steen Hansen |
5 |
0 |
5
|
Noter
- ↑ NM Mixed Double 2017 - Curlingresultater (Nor.)
Links
Se også