EM i landevejscykling | |
---|---|
engelsk europæiske mesterskaber i landevejscykling | |
Turneringsinformation | |
Disciplin | landevejscykling |
Grundlagt | 1995 |
Turneringer | 23 (i 2017) |
Beliggenhed | Europa |
Konkurrence | Europa mesterskab |
Arrangør | UEC |
Status | professionel |
Internet side | uec.ch |
De europæiske mesterskaber i landevejscykling er et årligt europæisk mesterskab i landevejscykling , der afholdes i regi af European Cycling Union (UEC) .
Det første prøve-EM blandt juniorer fandt sted den 8. juli 1973 i München , rytterne kørte et gruppeløb over en distance på 102 km. I juli 1974 blev der afholdt konkurrencer i Warszawa : et gruppeløb (126 km) og et holdløb med separat start (70 km), som blev vundet af sovjetiske atleter.
Mesterskabet er blevet afholdt på regelmæssig basis siden 1995 : for mænd og kvinder under 23 (U-23), juniorer - siden 2005 og blandt eliten (professionelle atleter) - siden 2016 .
Nummer | År | Land | By | Kategori | medaljer | |
---|---|---|---|---|---|---|
gruppeløb | individuel race | |||||
en | 1995 | tjekkisk | Trutnov | — | U-23 | 2 |
2 | 1996 | Storbritanien | Isle Of Man | — | U-23 | 2 |
3 | 1997 | Østrig | Villach | U-23 | fire | |
fire | 1998 | Sverige | Uppsala | U-23 | fire | |
5 | 1999 | Portugal | Lissabon | U-23 | fire | |
6 | 2000 | Polen | Kielce | U-23 | fire | |
7 | 2001 | Frankrig | Apremont | U-23 | fire | |
otte | 2002 | Italien | Bergamo | Grassobbio | U-23 | fire |
9 | 2003 | Grækenland | Athen | Vouliagmeni | U-23 | fire |
ti | 2004 | Estland | Otepaa | U-23 | fire | |
elleve | 2005 | Rusland | Moskva | U-23, Juniorer | otte | |
12 | 2006 | Holland | Valkenburg aan de Geul | Heerlen Valkenburg aan de Geul |
U-23, Juniorer | otte |
13 | 2007 | Bulgarien | Sofia | U-23, Juniorer | otte | |
fjorten | 2008 | Italien | Verbania Pallanza |
Arona Stresa |
U-23, Juniorer | otte |
femten | 2009 | Belgien | hoglede | U-23, Juniorer | otte | |
16 | 2010 | Kalkun | Ankara | U-23, Juniorer | otte | |
17 | 2011 | Italien | Offida | U-23, Juniorer | otte | |
atten | 2012 | Holland | Gus | U-23, Juniorer | otte | |
19 | 2013 | tjekkisk | Olomouc | U-23, Juniorer | otte | |
tyve | 2014 | Schweiz | Nyon | U-23, Juniorer | otte | |
21 | 2015 | Estland | Tartu | U-23, Juniorer | otte | |
22 | 2016 | Frankrig | Plumelec | Elite, U-23, Juniorer | 12 | |
23 | 2017 | Danmark | Herning | Elite, U-23, Juniorer | 12 | |
24 | 2018 | tjekkisk | Zlin [1] | Brno [1] | U-23, Juniorer | otte |
Storbritanien | Glasgow [2] | Elite | fire | |||
25 | 2019 | Holland | Alkmaar | Elite, U-23, Junior, Blandet | 13 | |
26 | 2020 | Frankrig | Plouet | Elite, U-23, Junior, Blandet | 13 | |
27 | 2021 | Italien | Trento | Elite, U-23, Junior, Blandet | 13 |
Fra den 28. august 2020 (ekskl. prøveår 1973-1974).
Ingen. | Land | Guld | Sølv | Bronze | i alt |
---|---|---|---|---|---|
en | Italien | 37 | 29 | 35 | 101 |
2 | Holland | 27 | femten | otte | halvtreds |
3 | Rusland | 17 | fjorten | atten | 49 |
fire | Frankrig | 16 | 24 | 23 | 63 |
5 | Tyskland | 16 | 9 | atten | 43 |
6 | Danmark | elleve | 13 | fire | 28 |
7 | Belgien | ti | 13 | 12 | 35 |
otte | Ukraine | 9 | 12 | 6 | 27 |
9 | Polen | otte | 6 | 5 | 19 |
ti | Schweiz | 6 | 7 | 6 | 19 |
elleve | Norge | fire | fire | fire | 2 |
12 | tjekkisk | fire | 3 | 3 | ti |
13 | Sverige | 3 | 5 | 3 | elleve |
fjorten | Litauen | 3 | fire | 6 | 13 |
femten | Storbritanien | 3 | fire | 3 | ti |
16 | Slovenien | 3 | 3 | 5 | elleve |
17 | Slovakiet | 2 | 0 | 0 | 2 |
atten | Hviderusland | en | 3 | 3 | 7 |
19 | Letland | en | 2 | 3 | 6 |
tyve | Spanien | en | en | 3 | 5 |
21-22 | Østrig | en | en | 2 | fire |
21-22 | Portugal | en | en | 2 | fire |
23 | Kroatien | en | 0 | 0 | en |
24 | Luxembourg | 0 | fire | 0 | fire |
25 | Estland | 0 | 2 | en | 3 |
26 | Irland | 0 | en | en | 2 |
27 | Ungarn | 0 | 0 | en | en |
i alt | 185 | 180 | 175 | 540 |
År | guldmedalje | sølvmedalje | Bronze medalje |
---|---|---|---|
2016 | Peter Sagan | Julian Alaphilippe | Daniel Moreno |
2017 | Alexander Kristoff | Elia Viviani | Moreno Hofland |
2018 | Matteo Trentin | Matthieu van der Pool | wout van art |
2019 | Elia Viviani | Yves Lampart | Pascal Ackerman |
2020 | Giacomo Nizzolo | Arnaud Demar | Pascal Ackerman |
2021 | Sonny Colbrelli | Remco Evenepul | Benoit Confroy |
År | guldmedalje | sølvmedalje | Bronze medalje |
---|---|---|---|
2016 | Jonathan Castroviejo | Viktor Kampenaerts | Moreno Moser |
2017 | Viktor Kampenaerts | Maciej Bodnar | Ryan Mullen |
2018 | Viktor Kampenaerts | Jonathan Castroviejo | Maximilian Shahman |
2019 | Remco Evenepul | Casper Asgreen | Edoardo Affini |
2020 | Stefan Küng | Remy Cavagna | Viktor Kampenaerts |
2021 | Stefan Küng | Filippo Ganna | Remco Evenepul |
År | guldmedalje | sølvmedalje | Bronze medalje |
---|---|---|---|
1995 | Mirko Celestino | Roman Weinstein | Giuliano Figueres |
1996 | Candido Barbosa | Daniele Contrini | Sergey Ivanov |
1997 | Salvatore Commesso | Sven Montgomery | Gerrit Glomser |
1998 | Zoran Klemencic | Andy Wiedts | Raphael Shveda |
1999 | Michele Gobbi | Luca Paolini | Fabio Bulgarelli |
2000 | Gratiano Gasparre | Stefan Adamson | Lorenzo Bernucci |
2001 | Giampaolo Caruso | Erik Bauman | Roman Lugovoy |
2002 | Mikael Albasini | Mikhail Timoshin | Matteu Sprik |
2003 | Giovanni Visconti | Jeremy Roy | Christian Veit |
2004 | Kalvis Aysaks | Tom Wellers | Arthur Ansons |
2005 | Frantisek Rabon | Anders Lund | Nick Ingels |
2006 | Beno Sinner | René Mandry | Francesco Gavazzi |
2007 | Andrey Klyuev | Ignat Konovalov | Normunds Lasis |
2008 | Cyril Gauthier | Paul Foss | Timofey Kritsky |
2009 | Chris Bockmans | Yaroslav Marich | Sasha Modolo |
2010 | Peter Gavronsky | Nelson Oliveira | Arnaud Demar |
2011 | Julian Kern | Sergey Novikov | Konstantin Klimenkov |
2012 | Jan Tratnik | Ange Flaxis | Wouter Wippert |
2013 | Sean De Bee | Peter Vakoch | Tom Skuyins |
2014 | Stefan Küng | Yuri Filozzi | Anthony Tyurgis |
2015 | Erik Baska | Mamyr Stash | Davide Martinelli |
2016 | Alexander Ryabushenko | Bjørg Lambrecht | Andrea Vendrame |
2017 | Casper Pedersen | Benoit Confroy | Mark Hirschi |
2018 | Mark Hirschi | Victor Lafay | Fernando Barcelo |
2019 | Alberto Dainese | Niklas Larsen | Arm Rait |
2020 | Jonas Iversby Hvideberg | Anton Charmig | Wojciech Repa |
År | guldmedalje | sølvmedalje | Bronze medalje |
---|---|---|---|
1973 | Claes Swenson | Peter Hall | Jan Spiker |
1974 | Sergey Shelpakov | Yuri Zayats | John van Heverden |
2005 | Ivan Rovny | Andrey Solomennikov | Federico Masiero |
2006 | Etienne Piret | Thomas Bertolini | Ronan van Zandbeek |
2007 | Michal Kwiatkowski | Fabienne Tylefer | Ole Havardsholm |
2008 | Joan Le Bon | Luke Rowe | Peter Gavronsky |
2009 | Luca Wackermann | Barry Marcus | Arnaud Demar |
2010 | Velsign de rige | Brian Cokar | Rafael Reis |
2011 | Pierre-Henri Lecousinière | Olivier Le Gac | Loic Vliegen |
2012 | Alexander Wachter | Anthony Tyurgis | Davide Ballerini |
2013 | Frank Bonnamour | Eli Gesber | Matthias Van Gompel |
2014 | Eduardo Affini | Yordie Warlop | Pierre Idiudine |
2015 | Alan Banashek | Stan DeWulf | Dennis van der Horst |
2016 | Nicolas Mallet | Emilien Janier | Tadej Pogacar |
2017 | Michele Gazzoli | Søren Varenskold | Niklas Markle |
2018 | Remco Evenepul | Alexander Balmer | Carlos Rodriguez Cano |
2019 | Andrey Ponomar | Maurice Ballerstedt | Andrea Piccolo |
2020 | Casper Andersen | Pavel Bittner | Arnaud de Ly |
År | guldmedalje | sølvmedalje | Bronze medalje |
---|---|---|---|
2005 | Dmitry Sokolov | Evgeniy Nikolenko | Manuele Boaro |
2006 | Dmitry Sokolov | Tony Gallopen | Adriano Malori |
2007 | Ilnur Zakarin | Michal Kwiatkowski | Peter Gavronsky |
2008 | Michal Kwiatkowski | Vegard Breen | Joan Le Bon |
2009 | Joseph Perret | Bob Jungels | Kevin Labeque |
2010 | Kirill Yatsevich | Emilien Vennet | Marlene Zmorka |
2011 | Alberto Bettiol | Alexis Goujar | Alexey Rybalkin |
2012 | Matthias Kriegbaum | Ryan Mullen | Matei Mohoric |
2013 | Nikolay Cherkasov | Igor Dekran | Remy Cavagna |
2014 | Lennard Kemna | Corentan Ermenol | Tobias Foss |
2015 | Nikolay Ilyichev | Tobias Foss | Max Singer |
2016 | Alexis Brunel | Mark Hirschi | Iver Knotten |
2017 | Andreas Leknesund | Julius Johansen | Sebastien Grignard |
2018 | Remco Evenepul | Ilan van Wilder | Antonio Tiberi |
2019 | Andrea Piccolo | Lars Boven | Enzo Leinse |
2020 | Matthias Wachek | Marco Brenner | Lorenzo Milesi |
År | guldmedalje | sølvmedalje | Bronze medalje |
---|---|---|---|
1974 | USSR Yuri Zayats Vladimir Shapovalov Alexey Shevchenko Sergey Shelpakov |
Danmark Gert Frank Ole Rasmussen Per Thomsen Olaf Petersen |
Schweiz Henri-Dan Raymond Serge Demierre Dan Schwab Alex Fry |
År | guldmedalje | sølvmedalje | Bronze medalje |
---|---|---|---|
2016 | Anna van der Breggen | Katarzyna Niewiadoma | Elisa Longo Borghini |
2017 | Marianne Vos | Georgia Bronzini | Olga Zabelinskaya |
2018 | Martha Bastianelli | Marianne Vos | Lisa Brennauer |
2019 | Amy Peters | Elena Kechini | Lisa Klein |
2021 | Ellen van Dijk | Liane Lippert | Race Leleivite |
År | guldmedalje | sølvmedalje | Bronze medalje |
---|---|---|---|
2016 | Ellen van Dijk | Anna van der Breggen | Olga Zabelinskaya |
2017 | Ellen van Dijk | Ann-Sophie Dwick | Anna van der Breggen |
2018 | Ellen van Dijk | Anna van der Breggen | Trixie Warrack |
2019 | Ellen van Dijk | Lisa Klein | Lucinda Brand |
2020 | Anna van der Breggen | Ellen van Dijk | Marlene Reusser |
2021 | Marlene Reusser | Ellen van Dijk | Lisa Brennauer |
År | guldmedalje | sølvmedalje | Bronze medalje |
---|---|---|---|
1995 | Regina Schleicher | Evie Gensheimer | Elena Unruh |
1996 | Hanka Kupfernagel | Diana Gilute | Elisabeth Chevanier-Brunel |
1997 | Elisabeth Chevanier-Brunel | Tatyana Styazhkina | Isaskun Bengoa |
1998 | Suzanne Lindskog | Diana Gilute | Mirella van Melis |
1999 | Tatyana Styazhkina | Oksana Saprykina | Nicole Brandley |
2000 | Alessandra De Ettore | Mirella van Melis | Vera Carrara |
2001 | Mirella van Melis | Angela Henning-Brodtka | Sophie Kreuch |
2002 | Trixie Warrack | Evie Van Damme | Virginia Moinard |
2003 | Maria Isabelle Moreno | Teresa Senf | Vera Kudoder |
2004 | Monica Holler | Bertina Spijkerman | Nathalie Tirard Collet |
2005 | Jessica Turato | Monica Holler | Modesta Wrzesniauskaite |
2006 | Marianne Vos | Tatiana Gudertso | Monica Holler |
2007 | Marianne Vos | Martha Bastianelli | Race Leleivite |
2008 | Race Leleivite | Lesya Kalitovskaya | Martha Bastianelli |
2000 | Hantal Sort | Kati Colclough | Marianne Vos |
2010 | Nordtobak | Lesya Kalitovskaya | Aushrine Efterspørgsel |
2011 | Larisa Pankova | Alena Omelyusik | Lucinda Brand |
2012 | Evelyn Aris | Barbara Guarishi | Kim De Baat |
2013 | Susanna Dzordzi | Francesca årsag | Anna Nightingale |
2014 | Sabrina Stultyens | Elena Cecchini | Annabel Dreville |
2015 | Katarzyna Niewiadoma | Ilaria Sanguineti | Talita De Jong |
2016 | Katarzyna Niewiadoma | Cecile Utrup Ludwig | Severin Herault |
2017 | Pernille Matthiesen | Suzanne Andersen | Alice Barnes |
2018 | Nikola Noskova | Afke Sut | Letitia Paternoster |
År | guldmedalje | sølvmedalje | Bronze medalje |
---|---|---|---|
1997 | Diana Gilute | Isaskun Bengoa | Jenny Algelide |
1998 | Diana Gilute | Suzanne Lindskog | Race Mazeikute |
1999 | Tatyana Styazhkina | Nicole Brandley | Cerys Gilfillan |
2000 | Lada Kozlikova | Cerys Gilfillan | Nicole Brandley |
2001 | Nicole Brandley | Lada Kozlikova | Olga Zabelinskaya |
2002 | Olga Zabelinskaya | Vera Carrara | Vera Kudoder |
2003 | Virginia Moinard | Madeleine Zandig | Maria Isabelle Moreno |
2004 | Tatiana Gudertso | Madeleine Zandig | Anna Zugno |
2005 | Madeleine Zandig | Tatiana Gudertso | Anna Zugno |
2006 | Linda Willimsen | Tatiana Gudertso | Bianca Knopfle |
2007 | Linda Willimsen | Svetlana Galyuk | Martina Sablikova |
2008 | Ellen van Dijk | Svetlana Galyuk | Lesya Kalitovskaya |
2009 | Ellen van Dijk | Emilia Falin | Marianne Vos |
2010 | Alexandra Burchenkova | Emilia Falin | Katarzyna Fyr |
2011 | Melodi Lesure | Larisa Pankova | Katarzyna Fyr |
2012 | Anna van der Breggen | Mike Kroeger | Elisa Longo Borghini |
2013 | Anna Nightingale | Rosella Ratto | Ksenia Dobrynina |
2014 | Mike Kroeger | Severin Herault | Ramona Corchini |
2015 | Mike Kroeger | Olga Shekel | Corinna Lechner |
2016 | Anastasia Yakovenko | Xenia Tuhay | Lisa Klein |
2017 | Pernille Matthiesen | Cecile Utrup Ludwig | Lisa Klein |
2018 | Afke Sut | Lisa Klein | Nikola Noskova |
År | guldmedalje | sølvmedalje | Bronze medalje |
---|---|---|---|
2005 | Alexandra Burchenkova | Ekaterina Novozhilova | Martha Bastianelli |
2006 | Mia Becker Lakota | Edis Van Hage | Julie Krasniak |
2007 | Valentina Scandolara | Daria Gorbatovskaya | Gloria Presti |
2008 | Valentina Scandolara | Valeria Kononenko | Jesse Daams |
2009 | Elena Cecchini | Laura van der Kamp | Paulina Ferran-Prevost |
2010 | Anna Trevisi | Paulina Ferran-Prevost | Rosella Ratto |
2011 | Rosella Ratto | Jessie Druits | Chiara Vannucci |
2012 | Lucy Garner | Anna Zita Maria Stricker | Kirsten Coppens |
2013 | Greta Richio | Severin Herault | Xenia Tuhay |
2014 | Sofia Bertizzolo | Nicole Koller | Daria Egorova |
2015 | Nadia Quagliotto | Raquel Barbieri | Karina Kasenova |
2016 | Liana Lippert | Eliza Balsamo | Sophie Wright |
2017 | Lorena Vibes | Emma Cecil Jørgensen | Letitia Paternoster |
2018 | Aigul Gareeva | Vittoria Guazzini | Hanna Ludwig |
År | guldmedalje | sølvmedalje | Bronze medalje |
---|---|---|---|
2005 | Alexandra Davidovich | Aushrine Efterspørgsel | Lesya Kalitovskaya |
2006 | Mia Becker Lakota | Trine Schmidt | Alexandra Burchenkova |
2007 | Valeria Kononenko | Anna Maria Schmitt | Alena Omelyusik |
2008 | Valeria Kononenko | Jacqueline Gun | Maria Mishina |
2009 | Paulina Ferran-Prevost | Anna Nightingale | Maria Grandt Petersen |
2010 | Anna Nightingale | Paulina Ferran-Prevost | Alexi Moffat |
2011 | Rosella Ratto | Mathilde Favre | Svetlana Kashirina |
2012 | Corinne van der Zijden | Ksenia Dobrynina | Lote Kopecky |
2013 | Severin Herault | Florty Makai | Alena Demidova |
2014 | Efke Soet | Alice Gasparini | Greta Richio |
2015 | Agnieszka Skalniak | Ksenia Tsymbalyuk | Yara Kastelin |
2016 | Lisa Morcenti | Alessia Vigilia | Juliette Labus |
2017 | Elena Pirrone | Letitia Paternoster | Emma Cecil Jørgensen |
2018 | Vittoria Guazzini | Hanna Ludwig | Marta Yaskulskaya |
Løbsresultater:
EM i landevejscykling | |
---|---|
landevejscykling | |
---|---|