Kunstnerisk gymnastik ved Sommer-OL 2008 | ||||
---|---|---|---|---|
Individuel hele vejen rundt | ||||
Grupper hele vejen rundt | ||||
Kvalifikation | ||||
← 2004 2012 → |
Gymnastik ved sommer-OL 2008 | ||||
---|---|---|---|---|
Gymnastik | ||||
Kvalifikationsrunde | Mænd | Kvinder | ||
Individuel hele vejen rundt | Mænd | Kvinder | ||
Hold hele vejen rundt | Mænd | Kvinder | ||
Vault | Mænd | Kvinder | ||
Gulv øvelse | Mænd | Kvinder | ||
Hest | Mænd | |||
Ringe | Mænd | |||
Parallelle stænger | Mænd | |||
tværstang | Mænd | |||
ujævne stænger | Kvinder | |||
Log | Kvinder | |||
Gymnastik | ||||
Individuel hele vejen rundt | Kvinder | |||
Grupper hele vejen rundt | Kvinder | |||
Trampolinkørsel | ||||
Trampolinkørsel | Mænd | Kvinder |
Rytmiske gymnastikkonkurrencer ved de XXIX olympiske sommerlege blev afholdt fra 21. til 24. august . Der blev spillet 2 sæt medaljer - individuelt og i gruppe all-around . Alle konkurrencer blev afholdt i sportshallen på Beijing University of Technology .
Alle tider er i kinesisk standardtid ( UTC+8 )
datoen | Tid | Konkurrence |
---|---|---|
Torsdag den 21. august 2008 | 18.00 - 20.30 | Individuel all-around kvalifikation |
20:30 - 21:30 | Gruppe all-around kvalifikation | |
Fredag den 22. august 2008 | 18.00 - 20.30 | Individuel all-around kvalifikation |
20:30 - 21:30 | Gruppe all-around kvalifikation | |
Lørdag den 23. august 2008 | 18.00 - 20.00 | Individuel rundspilsfinale |
Søndag den 24. august 2008 | 11:00 - 12:15 | Gruppe All-Around finale |
Begivenhed | Guld | Sølv | Bronze |
---|---|---|---|
rundt omkring |
Rusland Elena Posevina Tatyana Gorbunova Anna Gavrilenko Daria Shkurikhina Natalya Zueva Margarita Aliychuk |
Kina Sui Jianshuang Cai Tongtong Chow Tao Zhang Shuo Sun Dan Lu Yuanyang |
Hviderusland Olesya Babushkina Anastasia Ivankova Xenia Sankovich Zinaida Lunina Glafira Martinovich Alina Tumilovich |
Individuelt |
Evgenia Kanaeva Rusland |
Inna Zhukova Hviderusland |
Anna Bessonova Ukraine |
Kunstnerisk gymnastik ved OL | ||
---|---|---|
|