perceptioda.com
Andre sprog
de
es
fr
it
pt
pl
nl
cs
ro
hu
da
sv
no
fi
tr
Liste over omdøbte bosættelser i Krasnodar-territoriet
1-9
3. gren af statsgården "Vostok" - Mayak
4. gren af statsgården "Michurinsky" - Podbelsky
5. gren af statsgården "Garden Giant" - Elite
En
Abazinka - Fremskridt
Abinskaya —
Abinsk
Agdam - Adagum
Alexanderfeld - Aleksandrovka
Aleksandrfeld — Leonovskoye
Apsheronskaya —
Apsheronsk
Apsheronsky - Neftegorsk
Argatov - Oktyabrsky -
Argatov
(siden 2019)
Athenskaja - Smolenskaja
B
Baronovka - Novoselskoe
Bednyak - Priozernoe
Belorechenskaya —
Belorechensk
Bzhedukhov - Bzhedukhovsky Savværk - Lesnoy
Blumenfeld-Engels
Bogoroditsky - Kievka
Guds vande - Kirova - Thagaps
Bolsjevikisk trommeslager - Simonovka
Brazhnikov - Rød solopgang
Bratsko-Opochinskoye - Krasnogvardeyskoye - Gusarovskoye
Budyonny - Severny
Budyonny - sovjetisk
Budyonnovsky - Kystnære
Bursak - Alexander Nevsky - Kochubeevskaya -
Aleksandronevskaya
V-D
Velichkovsky - Chepiginskaya
Verbitsky - Voroshilova - Kuban
Verkhnyaya Gostagayka - Vinogradny
Vladikavkaz - Sadovoye
Renæssance - Hvid - Hvid
Socialismens bølge – Sopova Balka
Vorovskolesky - Vyselki
Voroshilova - hende
Gabukaevskaya - Ryazanskaya
George-Afipskaya -
Afipsky
Mountain Division - Gorskoye
Mudret - rigeligt
Gusarovka - Krasnogvardeyskoye - Gusarovskoye
Dagestan - Nizhny Novgorod
Donokhoperskaya - Krupskaya
Donsvinovod - Svetlorechenskoe
E-I
Egerukhaevskaya - Tulskaya
Yeysko-Chernigovskoye - Bolshoi Beisug
Ekaterinovskaya - Krylovskaya
Yekaterinodar -
Krasnodar
Elisavetpolskoye - Shaumyan
Jernvilje - Universal - Landmand
Dawn of the Revolution - Dawn
Zonal - Loris
Sonnental — Krasnoselsky
opkaldt efter Budyonny - Prototsky
opkaldt efter Vorovsky - Yeisk
opkaldt efter Voroshilov - Dawn
opkaldt efter Voroshilov - Kuban
opkaldt efter Voroshilov - Sadovy
opkaldt efter Kaganovich - Mirskoy
opkaldt efter Molotov - Sejr
opkaldt efter Stalin - Oktyabrsky
Irisskaya - Mellemliggende - Besleneevskaya
Iskra - Kystnære
K
Kalerin - Karl Marx
Karpovka - Kuibyshevka -
Agui-Shapsug
Kirghiz - Komsomolets
kommune Iskra-Beregovoi
Kommunistisk vækkelse - renæssance
Komsomolskaya - Ungdom
Komsomolskaya Pravda - Shock
Korolenko - Leninsky
Kosolapovka - Zarechenskoe
Kochety 1. flod - Pervorechenskoye
Kochety 3. flod - Suvorovskoe
Krasnoaleksandrovsky 2. - Hadzhiko
Krasno-Medvedovskaya - Raevskaya
Kubrisostroy - Vand
Kuibyshevsky - Mogukorovka
Kuznetsov - Privolnaya Kuksa - Privolny
Kunsha - Bjerg
Kutsaya Balka - Steppe
L
Levandovsky - Pushkinskoye
Lenintal - Bezlesny
Livonian - Novourupsk
Lilienfeld - Lesodacha
Limanny — Kapustin
Lunacharsky - Rød
M
Maglinovsky - opkaldt efter Molotov - Pobeda
Lille Beisug - Beisugskoe
Marienfeld — Maryino
Maryansky - Vorontsovskaya
Mezmaisky - Temnolesskoye - Temnolesskaya
Melikhovsky - Økonomisk
Mikoyan - Poltava
Mikoyan - Have
Mikhailsdorf - Dzhiginskoye - Dzhiginka
Michaelstal — Vorontsovka
Wet Chuburka - Tauride
H
Neudorf - Telman
Neu-Friedental — Rote Fahne
Nedre græsk - græsk - Novokrymsky
Nizhnefarskaya - Yaroslavskaya
Nyt liv - Frihed
Novo-Budyonnovsky - Stepnoy
Novo-Leninskoe - lettisk - letter
Novomalorossiyskaya - Civil - Novomalorossiyskaya
O-R
Oktoberrevolutionen - Karl Marx
Pletnev - Eastern Star - Red Star
Flad — Shevchenkovskoe
Poltava - Krasnoarmeyskaya
Popovichivskaya - Kalininskaya
Popovka - Bratskoye
Popovskoe - Prigornoye
Landsbyen i den centrale ejendom af Abinsk frugt- og grøntsagsgård - Svetlogorskoye
Psebedakhovskaya - Troitskaya
Psekupskaya - Saratovskaya
Psefirskaya - Kostroma
Pchasskaya - Suzdalskaya
Pshekhskaya - Orlovskaya
Pshishskaya - Chernigovskaya
Rivnopolye - Kirov
Rosenfeld - Sheremetyevo
Romanovsky - Kropotkin
Russisk koloni - Ask
C-T
Sazalnik - Nikolaevka - Shabelskoye
svh. opkaldt efter Mikoyan - Yuzhny
svh. Anden femårsplan - oktober
Northern Gardens - Komsomolsky
Semikobylny - opkaldt efter Voroshilov - Sadovy
Hammer and Sickle - Merry Mountain
Sirotsky - Percussion
Slavyanskaya - Slavyansk-on-Kuban
Soberoashskaya - fæstning
Sonnenthal - Krasnoselsky
Sosyksky -
Atamanskaya
Starominskiy - Dawn
Stoyanov - Krupskoy
Supskaya - Kaluga
Tarakanov - Zarechnoe
Tiflis - Tbilisi
Tikhoretskaya - Krasnooktyabrskaya
Trofimov - Rødt banner - Abrikosovskoe
U-Sch
Umanskaya - Leningradskaya
Universal - Khleborob
Urupskaya - Sovjet
Fake Gelendzhik - Divnomorskoye
Filippovskoye - Eternal - Great
Friedenrecht - K. Marx - West
Khablskaya - Kholmskaya - Kholmsky
Khadyzhenskaya - Khadyzhensk
Khalyavkin - Lenina
Brødmarked - Zarechny
Tsaritsyn - nordkaukasisk
Kirke - Pære
Kirke - Kabardian - Osinovskoe
Rød ukrainsk - ukrainsk
Cherepyansky - Prirechnoe
Chibiyskaya - Penza
Sharapovsky - Novoye Selo
Shakh-Nazarov - Radishchevo
Min - Kirovsky
Shpalorez - Fjernt
E-Z
Eigenfeld - Vannovskoye
Yurovskoye - Pervomayskoye - Yurovka
Jupiter - lykkeligt liv
Kilder
Register over geografiske navne på objekter registreret i AGKGN pr. 18/11/2010 Krasnodar-territoriet
Lister over omdøbte bosættelser efter regioner i Rusland
Republik
Adygea
Altai
Bashkortostan
Buryatia
Dagestan
Ingusjetien
Kabardino-Balkaria
Kalmykien
Karachay-Cherkessia
Karelen
Komi
Krim
[1]
Mari El Republik
Mordovia
Sakha (Yakutia)
Nordossetien
Tatarstan
Tuva
Udmurtia
Khakassia
Tjetjenien
Chuvashia
Kanterne
Altaisk
Transbaikal
Kamchatsky
Krasnodar
Krasnojarsk
Permian
Ved havet
Stavropol
Khabarovsk
Områder
Amurskaya
Arkhangelsk
Astrakhan
Belgorodskaya
Bryansk
Vladimirskaya
Volgogradskaya
Vologda
Voronezh
Ivanovskaya
Irkutsk
Kaliningradskaya
Kaluga
Kemerovo
Kirovskaya
Kostroma
Kurgan
Kursk
Leningradskaya
Lipetsk
Magadan
Moskva
Murmansk
Nizhny Novgorod
Novgorod
Novosibirsk
Omsk
Orenburg
Orlovskaya
Penza
Pskovskaya
Rostov
Ryazan
Samara
Saratov
Sakhalin
Sverdlovsk
Smolensk
Tambov
Tverskaya
Tomsk
Tula
Tyumenskaya
Ulyanovsk
Chelyabinsk
Yaroslavskaya
Byer af
føderal betydning
Moskva
Sankt Petersborg
Sevastopol
[1]
Autonom region
jødisk
Autonome regioner
Nenets
[2]
Khanty-Mansiysk-Yugra
[3]
Chukchi
Yamal-Nenets
[3]
↑
1
2
Republikken Krim
og
Sevastopol
ligger på
territoriet
, hvis
tiltrædelse
til Rusland
ikke har modtaget international anerkendelse
↑
Inkluderet i
Arkhangelsk-regionen
↑
1
2
En del af
Tyumen-regionen
Bosættelser i Den Russiske Føderation - Forsvundne bosættelser i Den Russiske Føderation