43. César Awards | |
---|---|
| |
Generel information | |
datoen | 2. marts 2018 |
Beliggenhed |
Pleyel Concert Hall , Paris , Frankrig |
Førende | Manyu Payet ( fransk ) |
Udsende | |
Kanal | Canal+ |
Prisens officielle hjemmeside (fr.) | |
< 4244. > |
Den 43. César Awards for tjenester til fransk biograf 2017 fandt sted den 2. marts 2018 på Salle Pleyel ( Paris , Frankrig ). De nominerede blev offentliggjort på et pressemøde den 31. januar 2018 [1] .
Ceremonien blev sendt direkte på Canal+ og var for første gang vært for komikeren og skuespilleren Manu Payet [2] . Ceremonien var dedikeret til skuespillerinden Jeanne Moreau , der døde i slutningen af juli 2017 i en alder af 89 [3] .
En æres "Cesar" blev tildelt den spanske skuespillerinde Penelope Cruz [4] . For første gang i historien om "Cesar" blev en film på russisk anerkendt som den bedste udenlandske film , det var Andrey Zvyagintsevs drama " Dislike ".
Antal priser / nomineringer :
• Vinderne fremhæves i en separat farve.
Kategorier | Prisvindere og nominerede | ||
---|---|---|---|
Bedste film | • 120 slag i minuttet / 120 slag i minuttet ( instruktør: Robin Campillo ) | ||
• Farvel deroppe / Au revoir là-haut ( instruktør: Albert Dupontel ) | |||
• Barbara / Barbara ( instruktør: Mathieu Amalric ) | |||
• Brilliant / Le Brio ( instruktør: Ivan Attal ) | |||
• Patienter / Patienter ( direktører: Grand Corps Malade , Mehdi Idir ) | |||
• Small Farmer / Petit Paysan ( Instruktør: Hubert Charuel ) | |||
• Festlig tumult / Le Sens de la fête ( instruktører: Eric Toledano og Olivier Nakache ) | |||
Bedste retning | • Albert Dupontel - " Farvel deroppe " | ||
• Robin Campillo - " 120 slag i minuttet " | |||
• Mathieu Amalric - " Barbara " | |||
• Julie Ducournot - " Raw " | |||
• Hubert Charuel - "Den lille bonde " | |||
• Michel Hazanavicius - " Ung Godard " | |||
• Eric Toledano , Olivier Nakache - " Holiday Trouble " | |||
Bedste skuespiller | • Swann Arlo - "The Small Farmer " (for rollen som Pierre Chavange) | ||
• Daniel Auteuil - " Brilliant " (for rollen som Pierre Mazar) | |||
• Jean-Pierre Bacri - " Holiday Trouble " (for rollen som Max Angeli) | |||
• Guillaume Canet - " Forever Young " (for rollen som Guillaume Canet) | |||
• Albert Dupontel - " Farvel deroppe " (for rollen som Albert Maillard) | |||
• Louis Garrel - " Young Godard " (for rollen som Jean-Luc Godard ) | |||
• Reda Kateb - " Django " (for rollen som Django Reinhardt ) | |||
Bedste skuespillerinde | • Jeanne Balibar - " Barbara " (for rollen som Brigitte / Barbara ) | ||
• Juliette Binoche - " Lad solen komme ind" (til rollen som Isabelle) | |||
• Emmanuelle Devaux - " First Number " (for rollen som Emmanuelle Blachet) | |||
• Marina Fois - " Workshop " (for rollen som Olivia Dejaze) | |||
• Charlotte Gainsbourg - Promise at Dawn ( for rollen som Mina Katsev) | |||
• Doria Tillier - " He and She " (for rollen som Sarah Adelman) | |||
• Karin Viard - " Jalous " (for rollen som Natalie Pesho) | |||
Bedste mandlige birolle | • Antoine Reinartz - " 120 slag i minuttet " (for rollen som Thibault) | ||
• Niels Arestrup - " Farvel deroppe " (for rollen som Marcel Pericourt) | |||
• Laurent Lafitte - " Farvel deroppe " (for rollen som Henri d'Aulnay-Pradel) | |||
• Gilles Lelouch - " Holiday Trouble " (til rollen som James) | |||
• Vincent Macken - " Holiday Trouble " (til rollen som Julien) | |||
Bedste kvindelige birolle | • Sarah Giraudeau - "The Small Farmer " (for rollen som Pascal Chavange) | ||
• Lor Kalami ( fr. ) - " Ava " (for rollen som Maud) | |||
• Anais Demoustier - " Villa " (for rollen som Beranger) | |||
• Adele Enel - " 120 slag i minuttet " (for rollen som Sophie) | |||
• Melanie Thierry - " Farvel deroppe " (for rollen som Pauline) | |||
Mest lovende skuespiller | • Nahuel Perez Biscayart - " 120 slag i minuttet " (for rollen som Sean Dalmaso) | ||
• Benjamin Laverne ( fr. ) - " Holiday Trouble " | |||
• Finnegan Oldfield - " Marvin, or the Fine Education " | |||
• Pablo Poli - " Patient " | |||
• Arno Valois - " 120 slag i minuttet " (for rollen som Nathan) | |||
Mest lovende skuespillerinde | • Camellia Jordan - " Brillant " | ||
• Iris Brie ( fr. ) - " Keepers " | |||
• Letitia Dosh - " Ung kvinde " | |||
• Hey Aidara ( fr. ) - " Holiday Trouble " | |||
• Guerans Marille - " Rå " | |||
Bedste originale manuskript | • Robin Campillo - " 120 slag i minuttet " | ||
• Mathieu Amalric , Philippe Di Folco ( fr. ) - " Barbara " | |||
• Julie Ducournot - " Raw " | |||
• Claude Le Pape, Hubert Charuel - "Den lille bonde " | |||
• Eric Toledano , Olivier Nakache - " Holiday Trouble " | |||
Bedste tilpassede manuskript | • Albert Dupontel , Pierre Lemaitre - " Farvel deroppe " | ||
• Xavier Beauvois , Frederic Moreau, Marie-Julie Maillet - " Keepers " | |||
• Grand Corps Malade , Fadette Drouart - " Patient " | |||
• Eric Barbier ( fr. ), Marie Einar - " Promise at Dawn " | |||
• Michel Hazanavicius - " Ung Godard " | |||
Bedste filmmusik | • Arno Rebotini ( fr. ) - " 120 slag i minuttet " | ||
• Christophe Julien - " Farvel deroppe " | |||
• Jim Williams ( engelsk ) - " Raw " | |||
• Myd - " Smålandmand " | |||
• Mathieu Chedid - " Personer, landsbyer " | |||
Bedste redigering | • Robin Campillo - " 120 slag i minuttet " | ||
• Christophe Pinel ( fr. ) - " Farvel deroppe " | |||
• François Gedigier - " Barbara " | |||
• Julie Lena, Liliane Corbeil, Gregoire Pontekay - "The Small Farmer " | |||
• Dorian Rigal-Ansu - " Holiday Trouble " | |||
Bedste operatørpræstation | • Vincennes Matia ( fr. ) - " Farvel deroppe " | ||
• Jeanne Lapuari - " 120 slag i minuttet " | |||
• Christoph Bokarn - " Barbara " | |||
• Carolina Chanpetier - " Keepers " | |||
• Guillaume Schiffman - " Young Godard " | |||
Bedste natur | • Pierre Keffelean ( fr. ) - " Farvel deroppe " | ||
• Emmanuel Dupleix - " 120 slag i minuttet " | |||
• Laurent Baud - " Barbara " | |||
• Pierre Renson - " Promise at Dawn " | |||
• Christian Marty - " Ung Godard " | |||
Bedste kostumer | • Mimi Lempicka ( fr. ) - " Farvel deroppe " | ||
• Isabelle Pannetier - " 120 slag i minuttet " | |||
• Pascaline Chavanne - " Barbara " | |||
• Anais Roman ( fr. ) - " Keepers " | |||
• Catherine Bouchard - " Promise at Dawn " | |||
Bedste lyd | • Olivier Mauvezen, Nicolas Moreau, Stéphane Thiebaud - " Barbara " | ||
• Julien Sicard, Valerie Delof, Jean-Pierre Laforce - " 120 slag i minuttet " | |||
• Jean Minondo, Gurval Koik-Gallas, Cyril Holtz, Damien Lazzerini - " Farvel deroppe " | |||
• Matthieu Decan, Severin Favrio, Stéphane Thiebo - " Raw " | |||
• Pascal Armand, Selim Azzazi, Jean-Paul Hurier - " Holiday Trouble " | |||
Bedste debutfilm | • Lille landmand / Petit Paysan ( instr.: Hubert Charuel ) | ||
• Raw / Grave ( dir. Julie Ducournot ) | |||
• Ung kvinde / Jeune Femme ( dir. Leonor Serray ) | |||
• He and She / Monsieur et Madame Adelman ( dir. Nicolas Bedos ) | |||
• Patienter / Patienter ( dir. Grand Corps Malade , Mehdi Idir ) | |||
Bedste animerede spillefilm | • The Big Bad Fox and Other Tales / Le Grand Méchant Renard et autres contes... ( instr. Benjamin Renner, Patrick Imbert ) | ||
• Sahara / Sahara ( dir. Pierre Kore) | |||
• Zombillenium / Zombillénium ( dir. Arthur de Pens og Alexy Ducor) | |||
Bedste animerede kortfilm | • Pépé le Morse ( instr . Andrea Lucres ) | ||
• Le Futur sera chauve ( dir. Paul Cabon) | |||
• I Want Pluto To Be A Planet Again ( dir. Mari Amashukeli, Vladimir Mavuniya-Kuka) | |||
• Le Jardin de minuit ( dir. Benoit Chieu) | |||
Bedste dokumentar | • I am not your Negro / I Am Not Your Negro ( dir. Raoul Peck ) | ||
• 12 dage / 12 dage ( dir . Raymond Depardon ) | |||
• À voix haute : La Force de la parole ( dir. Stéphane de Freitas, Laj Ly) | |||
• Plot 35 / Carré 35 ( dir. Eric Caravaca ) | |||
• Personer, landsbyer / Visages, landsbyer ( dir. Agnes Varda , JR ) | |||
Bedste kortfilm | • Les Bigorneaux ( dir. Alice Vial ) | ||
• Le Bleu, blanc rouge de mes cheveux ( dir. José Engembé) | |||
• Debouter Kinshasa! ( dir. Sebastien Maitre) | |||
• Marlon ( instr. Jessica Palu) | |||
• Les Misérables ( instr. Laj Lee) | |||
Bedste udenlandske film | • Kan ikke lide ( Rusland , Belgien, Tyskland, Frankrig), dir. Andrey Zvyagintsev | ||
• Sag på hotellet «Nile Hilton» / The Nile Hilton Incident ( Sverige , Danmark, Tyskland), dir. Tariq Saleh | |||
• Dunkirk / Dunkirk ( USA , Storbritannien, Holland), dir. Christopher Nolan | |||
• Udveksling af prinsesser / L'Échange des princesses ( Belgien , Frankrig), dir. Mark Dugen | |||
• La La Land / La La Land ( USA ), dir. Damien Chazelle | |||
• Bryllup / Noces ( Belgien , Luxembourg , Pakistan ), dir. Stefan Strecker | |||
• Square / The Square ( Sverige , Tyskland , Frankrig ), dir. Ruben Østlund |
Æres "Cesar" | • Penelope Cruz | |
Cesar du Public | |
• " Tag mig med storm " ( fr. ) - dir. Dani Boone |
Filmprisen "Cesar" | |
---|---|
Priser |
|
Ældre belønninger |
|
prisuddelinger _ | |
Akademiet for Kunst og Filmteknologi |