Prags Forårs Internationale Musikfestival ( tjekkisk Mezinárodní hudební festival Pražské jaro ) er en akademisk musikfestival , der afholdes årligt i Prag .
Den blev første gang afholdt i 1946 i forbindelse med 50-års jubilæet for Det Tjekkiske Filharmoniske Orkester som en national kulturel begivenhed under protektion af Tjekkoslovakiets præsident , Edvard Beneš . Siden 1947 har der inden for rammerne af festivalen været afholdt en konkurrence for unge musikere inden for en række specialer (konkurrencen for hver specialitet kan have sit eget navn til ære for en eller anden fremragende tjekkisk musiker; for eksempel den allerførste prisen i 1947, som aldrig gik til nogen, blev opkaldt efter Jan Kubelik ). Siden 1952 er festivalen blevet en tradition for at åbne den 12. maj , på årsdagen for Bedřich Smetanas død , med opførelsen af hans cyklus af symfoniske digte " Mit fædreland ". Det traditionelle mødested for festivalkoncerter er Rudolfinum , en betydelig del af koncerterne finder også sted i Smetana Hallen i Prags offentlige hus .
1947 | violin | førstepræmien ikke uddelt |
1948 | klaver | Amy Behar (Bulgarien) Bernard Flavigny (Frankrig) |
1949 | violin | Igor Bezrodny (USSR) 2. præmie — Viktor Pikaizen |
1950 | cello | Mstislav Rostropovich (USSR) Daniil Shafran (USSR) |
Strygekvartet | Kvartet fra Moskvas konservatorium (USSR) | |
1951 | klaver | Gleb Akselrod (USSR) Marina Slesareva (USSR) Margarita Fedorova (USSR) |
1952 | konkurrence blev ikke afholdt | |
1953 | fløjte | Alexander Korneev (USSR) Lev Perepelkin (USSR) Frantisek Tjekkiet (Tjekoslovakiet) |
obo | Tivadar Bantai (Ungarn) Stanislav Duhon (Tjekoslovakiet) Vladimir Kurlin (USSR) | |
klarinet | Bozhena Kubitsova (Tjekoslovakiet) Andenpris - Mikhail Izmailov (USSR) | |
fagot | Ashot Abajyan (USSR) Lev Pechersky (USSR) | |
fransk horn | Førstepræmie — Vitaly Buyanovsky (USSR) Førstepræmie — Stepan Vishnevsky (USSR) Andenpris — Rudolf Beranek (Tjekoslovakiet) Andenpris — Vladimir Cherny (Tjekoslovakiet) Andenpris — Joan Badanoiu (Rumænien) Andenpris — Erich Penzel (DDR) | |
1954 | sopran | Stefania Woitovich (Polen) Krista Zize (DDR) Maria Steinerova (Tjekoslovakiet) Milada Shubertova (Tjekoslovakiet) |
mezzosopran | førstepræmien ikke uddelt | |
kontralto | Anneli Aarika (Finland) Radka Gaeva (Bulgarien) | |
tenor | Lubomir Bodurov (Bulgarien) | |
baryton | Nicolae Gaubic (Bulgarien) Gyorgy Melis (Ungarn) Nicolae Herla (Rumænien) | |
bas | Alexander Milkovski (Bulgarien) Vaclav Halirzh (Tjekoslovakiet) | |
1955 | cello | Sasha Vechtomov (Tjekoslovakiet) Mikhail Khomitser (USSR) Josef Khukhro (Tjekoslovakiet) |
1956 | violin | Boris Gutnikov (USSR) Valery Klimov (USSR) |
1957 | klaver | Førstepræmien - Anton Ginzburg (USSR) Zdenek Gnat (Tjekoslovakiet) Alexei Skavronsky (USSR) Tredjepræmie - Valery Shatsky (USSR) |
1958 | organ | Vaclav Rabas (Tjekoslovakiet) |
1959 | fløjte | Zdenek Bruderhans (Tjekoslovakiet) Michel Debost (Frankrig) Jan Hetzl (Tjekoslovakiet) |
obo | Jacques Vandeville (Frankrig) Lothar Koch (Tyskland) | |
klarinet | Peter Rickhof (DDR) Aurelian Octav Popa (Rumænien) | |
fagot | førstepræmien ikke uddelt | |
fransk horn | Førstepræmie — Boris Afanasiev (USSR) Førstepræmien — Anatoly Demin (USSR) Andenpris ikke uddelt Tredjepræmie — Otto Kopecky (Tjekoslovakiet) Tredjepris — Hans Heckfried Richter (Tyskland) | |
1960 | mandlig vokal | førstepræmie ikke uddelt (anden præmie - Yuriy Mazurok ) |
kvindelig vokal | Vera Soukupova (Tjekoslovakiet) | |
1961 | cello | Første pris — Natalia Gutman (USSR) Anden pris — Natalia Shakhovskaya (USSR) |
1962 | rør | Førstepræmie — Valentin Yudin (USSR) Andenpris — Valentin Malkov (USSR) Andenpris — Yordan Kozhukharov (Bulgarien) Andenpris — Anatoly Maksimenko (Bulgarien) Tredjepræmie ikke uddelt |
fransk horn | Førstepræmie — Josef Brazda (Tjekoslovakiet) Førstepræmie — Peter Damm (DDR) Førstepræmie — Jaroslav Kotulan (Tjekoslovakiet) Andenpris ikke uddelt Tredjepræmie — Zdeněk Tylšar (Tjekoslovakiet) Tredjepris — Arvid Klishan (USSR) | |
trombone | Førstepræmie - Zdenek Pulec (Tjekoslovakiet) Andenpræmie - Per Brevig (Norge) Andenpris - Roman Sivek (Polen) Tredjepris - Konstantin Bakardzhiev (Bulgarien) Tredjepræmie - Viktor Batashov (USSR) Tredjepris - Karel Binovets (Tjekoslovakiet) | |
1963 | klaver | Rumiana Atanasova (Bulgarien) |
1964 | violin | Grigory Feigin (USSR) Ivan Strauss (Tjekoslovakiet) |
1965 | komposition for orkester | Boris Tishchenko (USSR) |
komposition for strygekvartet | førstepræmien ikke uddelt | |
komposition for kor | Fausto Razzi (Italien) Romuald Twardowski (Polen) | |
1966 | organ | Otfried Miller (Tyskland) Petr Sovadina (Tjekkoslovakiet) |
1967 | mandlig vokal | Georgy Seleznev (USSR) |
kvindelig vokal | førstepræmien ikke uddelt | |
1968 | fløjte | Valentin Zverev (USSR) (anden præmie - James Galway ) |
obo | Jiri Kanyak (Tjekoslovakiet) Maurice Bourg (Frankrig) | |
klarinet | Valery Bezruchenko (USSR) | |
fagot | Vladimir Bogorad (USSR) | |
fransk horn | Førstepris - Zdenek Tylshar (Tjekoslovakiet) Andenpris - Igor Lifanovsky (USSR) Andenpris — Viktor Galkin (USSR) Tredjepris | |
1969 | konkurrence blev ikke afholdt | |
1970 | cello | Boris Pergamenschikov (USSR) |
1971 | organ | førstepræmien ikke uddelt |
1972 | violin | Boguslav Matousek (Tjekoslovakiet) Rimma Sushanskaya (USSR) |
1973 | mandlig vokal | førstepræmien ikke uddelt |
kvindelig vokal | førstepræmien ikke uddelt | |
klaver | Valery Vishnevsky (USSR) | |
1974 | fløjte | Alexander Mayorov (USSR) (anden præmie - Alexander Golyshev (USSR) |
obo | Radu Kisu (Rumænien) (anden præmie - Alexander Afanasiev (USSR) | |
klarinet | Boguslav Zahradnik (Tjekoslovakiet) (diplom - Alexander Stepanov ) (USSR) | |
fagot | Lumir Vanek (Tjekoslovakiet) Jiri Seidl (Tjekoslovakiet) (Anden pris - Andris Arnicans ) | |
fransk horn | Førstepræmie — Stanislav Suchanek (Tjekoslovakiet) Førstepræmie — John McDonald (Canada) Andenpris — Vladislav Grigorov (Bulgarien) Andenpris — Vasily Tarasov (USSR) Tredjepris — Zdenek Diwoki (Tjekoslovakiet) Tredjepris — Kazimierz Mahalya (Polen) | |
rør | Førstepræmie — Vladislav Kozderka (Tjekoslovakiet) Andenpris — Guy Michel Touvron (Frankrig) Andenpris — Stanislav Seipal (Tjekoslovakiet) Tredjepræmie — Gerard Miller (Frankrig) Tredjepræmie — Bernard Soustro (Frankrig) | |
trombone | Førstepræmie — Gabriel Madas (Tjekoslovakiet) Andenpris — Boris Vinogradov (USSR) Tredjepris — Antonín Merhaut (Tjekoslovakiet) Tredjepris — Jaroslav Takhovsky (Tjekoslovakiet) | |
1975 | Strygekvartet | førstepræmien ikke uddelt |
1976 | violin | Chenek Pavlik (Tjekkoslovakiet) |
cello | Daniel Weiss (Tjekoslovakiet) Tatiana Zavarskaya (USSR) | |
1977 | fløjte | Sergei Bubnov (USSR) |
obo | Jan Adamus (Tjekoslovakiet) | |
klarinet | Frantisek Blaga (Tjekoslovakiet) (anden præmie - Andrey Kazakov ) (USSR) | |
fagot | Svatopluk Czech (Tjekoslovakiet) (anden præmie - Andris Arnitsans ) | |
1978 | fransk horn | Førstepræmie - Zdenek Divoki (Tjekoslovakiet) Andenpris - Frantisek Shupin (Tjekoslovakiet) Tredjepræmie - Joseph Onyibene (USA) Tredjepris - Jiri Gavlik (Tjekoslovakiet) |
rør | Førstepræmie — Vladimir Reilek (Tjekoslovakiet) Førstepræmien — Zdenek Šedivy (Tjekoslovakiet) Andenpris — Pal Pec (Ungarn) Tredjepræmie ikke uddelt | |
trombone | Førstepris ikke uddelt Andenpris — Donald Sanders (USA) Andenpris — Michel Beke (Frankrig) Tredjepris — Antonin Merhout (Tjekoslovakiet) Tredjepris — Gilles Miller (Frankrig) Tredjepris — Jaroslav Tachnowski (Tjekoslovakiet) | |
del af Marzhenka i B. Smetanas opera " The Bartered Bride " |
Radmila Smilyanich (Jugoslavien) | |
del af Yenik i B. Smetanas opera " The Bartered Bride " |
førstepræmien ikke uddelt | |
1979 | Strygekvartet | Prazhakov Kvartetten (Tjekoslovakiet) |
organ | førstepræmien ikke uddelt | |
1980 | cello | Mikael Ericsson (Sverige) |
1981 | fløjte | førstepræmien ikke uddelt |
obo | førstepræmien ikke uddelt | |
klarinet | Vlastimil Maresh (Tjekoslovakiet) (tredjepræmie - Ivan Olenchik ) (USSR) | |
fagot | Lubos Gucek (Tjekoslovakiet) | |
1982 | fransk horn | Førstepris ikke uddelt Andenpris — Barnabas Kubina (Ungarn) Tredjepris — Alexander Raev (USSR) |
rør | Førstepræmie — Andrey Ikov (USSR) Andenpris — Zoltan Kovacs (Ungarn) Tredjepræmie — Przemysl Chernik (Tjekoslovakiet) Tredjepræmie — Jan Broda (Tjekoslovakiet) Tredjepræmie — Laszlo Preda (Ungarn) | |
trombone | Førstepræmie - Carl Lente (USA) Andenpris - Yves Favre (Frankrig) Andenpris - Stanislav Brada (Tjekoslovakiet) Tredjepræmie - Jiri Pribyl (Tjekoslovakiet) Tredjepræmie - Jiri Pribyl ( Jan Votava ) | |
1983 | cello | Michal Kanka (Tjekoslovakiet) |
1984 | Strygekvartet | førstepræmien ikke uddelt |
organ | Alesh Barta (Tjekoslovakiet) | |
1985 | dirigerer | Pierre Michel Durand (Frankrig) |
1986 | mandlig vokal | Stefan Margita (Tjekoslovakiet) |
kvindelig vokal | førstepræmien ikke uddelt | |
fløjte | førstepræmien ikke uddelt | |
obo | Libena Sekvardtova (Tjekkoslovakiet) | |
klarinet | Philippe Kupe (Frankrig) | |
fagot | Sergio Azolini (Italien) | |
1987 | violin | Ivan Married (Tjekoslovakiet) |
fransk horn | Førstepræmie — Jindrich Petrash (Tjekoslovakiet) Andenpris — Jakob Slakter (Sverige) Tredjepræmie — Petr Gernykh (Tjekoslovakiet) Tredjepræmie — Kerry Drew Turner (USA) | |
rør | Førstepris — William Foreman (USA) Andenpris — Eric Obier (Frankrig) Andenpris — Jouko Harjanne (Finland) Tredjepris — Jan Hasenöhrl (Tjekoslovakiet) | |
trombone | Førstepræmie — Jiri Novotny (Tjekoslovakiet) Andenpris — Stanley Clark (Canada) Tredjepræmie — Michal Jaszko (Tjekoslovakiet) Tredjepræmie — Stephan Leger (Frankrig) | |
1988 | klaver | Sergei Tarasov (USSR) |
Strygekvartet | Vigan Quartet (Tjekoslovakiet) | |
1989 | cello | førstepræmien ikke uddelt |
organ | Martin Zander (Tyskland) | |
1990 | dirigerer | førstepræmien ikke uddelt |
1991 | fløjte | Andrea Lieberknecht (Tyskland) |
obo | Diana Dougherty (Belgien) | |
klarinet | førstepræmien ikke uddelt | |
fagot | Yaroslav Kubita (Tjekoslovakiet) | |
1992 | violin | Natsumi Tamai (Japan) |
fransk horn | Førstepris ikke uddelt Andenpris — Eenrew Lewinter (USA) Tredjepris — Radek Baborak (Tjekoslovakiet) Tredjepris — Claudia Strenkert (Tyskland) | |
rør | Førstepræmie — Jens Lindemann (Canada) Andenpris — Franck Pulsini (Frankrig) Tredjepræmie — Wolfgang Bauer (Tyskland) | |
trombone | Førstepris ikke uddelt Andenpris — Oliver Siefert (Tyskland) Tredjepris — Andras Feuer (Ungarn) Tredjepris — Jean Raffard (Frankrig) | |
1993 | klaver | Giovanni Bellucci (Italien) |
1994 | cello | førstepræmien ikke uddelt |
organ | Pavel Cerny (Tjekoslovakiet) | |
cembalo | Jory Vinicourt (Frankrig) | |
1995 | dirigerer | førstepræmien ikke uddelt |
sammensætning | Charlotte Seiter (Tyskland) | |
1996 | fløjte | Tatiana Ruland (Tyskland) |
obo | Stefan Schilli (Tyskland) | |
klarinet | Paolo Beltramini (Italien) | |
fagot | førstepræmien ikke uddelt | |
1997 | violin | førstepræmien ikke uddelt |
fransk horn | Førstepræmien ikke uddelt Andenpræmie — Alessio Allegrini (Italien) Tredjepræmie — Laszlo Zeeman (Ungarn) | |
rør | Førstepræmien ikke uddelt Andenpræmie — Gabor Boldotzky (Ungarn) Tredjepræmie — Jeroen Beverts (Belgien) | |
trombone | Førstepris ikke uddelt Anden pris — Daniel Breschinski (Frankrig) Tredjepræmie ikke uddelt | |
1998 | klaver | Martin Kasik (Tjekkiet) |
Strygekvartet | Prometheus Quartet (Italien) | |
1999 | organ | førstepræmien ikke uddelt |
cembalo | førstepræmien ikke uddelt | |
2000 | dirigerer | Charles Olivieri-Monroe (Canada) |
cello | Panu Luosto (Finland) | |
2001 | fløjte | Dora Sheres (Ungarn) |
obo | Kalev Kulyus (Estland) | |
2002 | klarinet | Katerina Vahova (Tjekkiet) |
fagot | Matthias Ratz (Tyskland) | |
2003 | violin | førstepræmien ikke uddelt |
rør | Førstepræmie — Julian Sommerhalder (Schweiz) Andenpris — Clement Saunier (Frankrig) Tredjepræmie — Raphael Dechoux (Frankrig) | |
2004 | trombone | Førstepris ikke uddelt Andenpris — Dmitry Andreev (Rusland) Andenpris — Hannes Hölzl (Østrig) Tredjepris — Frederic Valentin Belli (Tyskland) |
klaver | Ivo Kaganek (Tjekkiet) | |
2005 | cembalo | Morvarid Farbud (USA) |
Strygekvartet | Haas Quartet (Tjekkiet) | |
2006 | cello | førstepræmien ikke uddelt |
organ | førstepræmien ikke uddelt | |
2007 | dirigerer | Krzysztof Urbanski (Polen) |
fransk horn | Førstepræmie — Christophe Ess (Tyskland) Andenpris — Zoltan Machai (Ungarn) Andenpris — Jocelyn Villein (Frankrig) Tredjepris ikke uddelt | |
2008 | obo | Ivan Podyomov (Rusland) |
klarinet | Florent Charpentier (Frankrig) | |
2009 | fløjte | Førstepræmien - Denis Buryakov (Rusland)
Diplom og specialpris – Stanislav Yaroshevsky (Rusland) |
fagot | Vaclav Vonashek (Tjekkiet) | |
2010 | violin | Marianna Vasilyeva (Rusland) |
rør | Alexandre Baty (Frankrig) | |
2011 | klaver | Førstepræmien uddeles ikke |
trombone | Førstepræmie ikke uddelt Andenpris — Lukasz Motka (Tjekkiet) Andenpris — Nicolas Moutier (Frankrig) Tredjepræmie — Karol Gaida (Polen) Tredjepris — Alexei Lobikov (Rusland) | |
2012 | cello | Victor Julien-Laferriere (Frankrig) |
cembalo | Alexandra Nepomnyashchaya (Rusland) |
I anden udgave af Great Soviet Encyclopedia var der en artikel "Prag Spring" om denne musikfestival, men i den tredje udgave af encyklopædien, som blev udgivet efter de sovjetiske troppers indtog i Tjekkoslovakiet i 1968, var denne artikel ikke medtaget af censurhensyn [1] .