Atletik ved Summer Universiaden 1997
Atletikkonkurrencerne ved 1997 Summer Universiaden i Italien blev afholdt på Angelo Massimino Stadium . For første gang ved Universiaden blev følgende konkurrencer afholdt: halvmaraton , hammerkast og stangspring
Mænd
Disciplin
|
Guld
|
Sølv
|
Bronze
|
100 meter løb
|
Henderson |
10.22
|
Alexander Porhomovsky |
10,39
|
Jonathan Carter |
10.42
|
200 meter løb
|
Gentry Bradley |
20.48
|
Tony Wheeler |
20,64
|
Anninos Markollidis |
20,72
|
400 meter løb
|
Clement Chukwu |
44,81
|
Jerome Davis |
45,30
|
Linval Laird |
45,54
|
800 meter løb
|
Norberto Tellez |
1 min 47 s 63
|
Ezekiel Sepeng |
1 min 47 s 77
|
Brian Woodward |
1 min 48 s 43
|
1500 meter løb
|
Anthony Whiteman |
3 min 43 s 57
|
Carlos Garcia |
3 min 43 s 97
|
Antonio Travassos |
3 min 44 s 14
|
5000 meter løb
|
Simon Zanon |
13 min 57 s 54
|
Torsten Naumann |
13 min 58 s 35
|
Dan Brown |
14 min 0 s 94
|
10000 meter løb
|
Camille Maase |
28 min 22 s 11
|
Dan Brown |
28 min 27 s 64
|
Richard Burradi |
28 min 30 s 05
|
halvmaraton
|
marilson dos santos |
1 t 03 min 32 sek
|
Stefan Mayaka |
1 t 03 min 51 sek
|
Solomon Vachira |
1 t 04 min 05 s
|
110 meter hæk
|
Andrey Kislykh |
13s44
|
Jonathan Nsenga |
13s51
|
Dudley Dorvian |
13s53
|
400 meter hæk
|
Llewelen Herbeckt |
48s89
|
Ruslan Mashchenko |
49s 36
|
Mubarak Al Nubi |
49s48
|
Løber 3000 meter s/n
|
Mark Ostendarp |
8 min 25 s 83
|
Marcel Laros |
8 min 27 s 91
|
Michael Buchletner |
8 min 28 s 92
|
Relæ 4 × 100 meter
|
USA |
38s48
|
Cuba |
38s52
|
Storbritanien |
39s23
|
Relæ 4 × 400 meter
|
USA |
3 min 02 s 53
|
Jamaica |
3 min 02 s 68
|
Storbritanien |
3 min 02 s 74
|
Gå 20 km
|
Ilya Markov |
1 t 25 min 36 sek
|
Alejandro Lopez |
1 t 26 min 00 s
|
Arturo Di Mezza |
1 t 26 min 12 s
|
Højt hop
|
Lee Jin-Tak |
2,32 m
|
Charles Lefrancoise |
2,32 m
|
Didier Dechheniku |
2,28 m
|
Stangspring
|
Khalid Lacheb |
5,70 m
|
Chad Harting |
5,60 m
|
Werner Hall |
5,55 m
|
Længdespring
|
Ivan Pedroso |
8,40 m
|
James Backford |
8,35 m
|
Gregor Kankar |
8,11 m
|
Tredobbelt spring
|
Yoelbi Quesada |
17.35 m
|
Alyeser Urrutia |
17,11 m
|
Robert Howard |
17,08 m
|
Kuglestød
|
Yuri Belonog |
20,34 m
|
Paolo dal Soglio |
20,01 m
|
Brian Miller |
19,72 m
|
Diskuskast
|
Vladimir Dubrovshchik |
66,40 m
|
Andy Bloom |
63,12 m
|
Doug Reynolds |
62,76 m
|
Hammerkastning
|
Balazs Kish |
79,42 m
|
Vadim Kolesnikov |
77,16 m
|
Ilya Konovalov |
76,16 m
|
Spydkastning
|
Marius Corbett |
86,50 m
|
Emeterio Gonnsalez |
83,48 m
|
Gregor Högler |
81,12 m
|
Tikamp
|
Roman Shebrle |
8380
|
Kamil Damasek |
8072
|
Marcel Dost |
7899
|
|
Kvinder
Disciplin
|
Guld
|
Sølv
|
Bronze
|
100 meter løb
|
Ekaterina Tanu |
11 s 20
|
Angela Kravchenko |
11s34
|
Katya Bent |
11s35
|
200 meter løb
|
Ekaterina Lescova |
23 s 18
|
Katya Bent |
23s31
|
Monika Gachevska |
23s60
|
400 meter løb
|
Allison Curbisley |
50'erne 84
|
Olga Kotlyarova |
51 s 35
|
Idamis Bonnet |
51s72
|
800 meter løb
|
Irina Nedelenko |
2 min 0 s 21
|
Elena Buzhenko |
2 min 0 s 84
|
Maria Sinusova |
2 min 01 s 38
|
1500 meter løb
|
Gabriela Szabo |
4 min 10 s 31
|
Carla Sacramento |
4 min 10 s 40
|
Lydia Skoletskaya |
4 min 12 s 38
|
5000 meter løb
|
Nnenna Lynch |
15 min 47 s 61
|
Lori Durward |
15 min 48 s 68
|
Sara Howell |
15 min 49 s 96
|
10000 meter løb
|
Danna Drossin |
33 min 45 s 31
|
Lucilla Andriussi |
33 min 54 s 22
|
Miwako Yasanaka |
34 min 10 s 28
|
halvmaraton
|
Marie Sotani |
1 t 11 s 49
|
Agatha Balsamo |
1 t 13 s 06
|
Miyuki Tokura |
1 t 13 s 20
|
100 m hæk
|
Angela Atede |
13 s 16
|
Feng Yun |
13 s 19
|
Svetlana Lyakhosa |
13s22
|
400 meter hæk
|
Tatiana Tereshchuk |
54s91
|
Ekaterina Bakhalova |
55s91
|
Diami Pernia |
56s 13
|
Relæ 4 × 100 meter
|
USA |
44s04
|
Rusland |
44s 37
|
Canada |
44s59
|
Relæ 4 × 400 meter
|
Rusland |
3 min 27 s 93
|
Cuba |
3 min 29 s 00
|
Storbritanien |
3 min 30 s 57
|
Gå 10 km
|
Larisa Ramazanova |
44 min 01 s
|
Rossella Giordano |
44 min 31 sek
|
Annarita Sidoti |
44 min 38 sek
|
Højt hop
|
Amy Akyuf |
1,98 m
|
Monica Jagar |
1,96 m
|
Marie Collonville |
1,94 m
|
Stangspring
|
Emma George |
4,40 m
|
Kai Weian |
4,30 m
|
Doris Auer |
4,10 m
|
Længdespring
|
Alena Shekhovtsova |
6,78 m
|
Victoria Vershinina |
6,44 m
|
Christina Nicolau |
6,40 m
|
Tredobbelt spring
|
Elena Govorova |
14,23 m
|
Olga Tsepero |
14,12 m
|
Zhanna Gureeva |
13,93 m
|
Kuglestød
|
Irina Korzhanenko |
19,39 m
|
Corrie de Bruins |
18,65 m
|
Tressa Thompson |
18,26 m
|
Diskuskast
|
Natalya Sadova |
67,02 m
|
Hu Honglian |
61,00 m
|
Nicoleta Grasu |
60,08 m
|
Hammerkastning
|
Michaela Melinte |
69,84 m
|
Olga Kuzenkova |
65,96 m
|
Deborah Sosimenko |
65,02 m
|
Spydkastning
|
Isel Lopez |
64,30 m
|
Sonia Bisset |
63,46 m
|
Kapen Forkel |
60,70 m
|
syvkamp
|
Mona Steigauf |
6546
|
Irina Vostrikova |
6175
|
Marie Collonville |
6143
|
|
Links