Atletikkonkurrencer ved XXVIII World Summer Universiade i Gwangju blev afholdt fra den 8. til den 12. juli på Gwangju World Cup Stadium . 1073 atleter fra 107 lande deltog i dem.
begivenhed | Guld | Sølv | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 meter mere |
Akani Simbine Sydafrika |
9,97UR _ | Kemarly Brown Jamaica |
10.12 | Ramil Guliyev Tyrkiet |
10.16 |
200 meter mere |
Yua Wilfried Coffey Elfenbenskysten |
20.41 SB | Bryce Robinson USA |
20,51 | Ramil Guliyev Tyrkiet |
20.59 S.B. |
400 meter mere |
Lugelin Santos Dominikanske Republik |
44,91 SB | Leaname Maotoanong Botswana |
45,63 PB | Jan Tesar Tjekkiet |
45,73 PB |
800 meter mere |
Shaquille Walker USA |
1:49,05 | Abdelati El Gusse Marokko |
1:49,29 | Reinhardt van Rensburg Sydafrika |
1:49.30 |
1500 meter mere |
Alexey Kharitonov Rusland |
3:39,13 PB | Abdelali Razin Marokko |
3:39,20 PB | Staffan Ek Sverige |
3:39,68 PB |
5000 meter mere |
Haile Ibrahimov Aserbajdsjan |
13:44,28 | Zuhair Talbi Marokko |
14:02.26 | Rinas Akhmadeev Rusland |
14:05.88 |
10.000 meter |
Igor Maksimov Rusland |
29:15.30 | Nicolae Alexandru Soare Rumænien |
29:18,71 PB | Keisuke Nakatani Japan |
29:19.30 |
110 meter hæk |
Greggmar Swift Barbados |
13.43 | Konstantin Shabanov Rusland |
13,57 SB | Genta Masuno Japan |
13,69 |
400 meter hæk |
Thomas Barr Irland |
48,78 | Abdelmalik Lahulu Algeriet |
£ 48,99 | Ivan Shablyuev Rusland |
49,04 PB |
3000 meter med forhindringer |
Martin Grau Tyskland |
8 : 31.55 | Kaur Kivistik Estland |
8:32,23 PB | Yuri Kloptsov Rusland |
8:33.09 |
Relæ 4 × 100 meter |
Japan Kazuma Oseto Kotaro Taniguchi Takuya Nagata Tatsuro Suwa Yuuki Koike* |
39,08 | Polen Adam Pavlovsky Gregorz Zimniewicz Artur Zachek Kamil Krynsky Jakub Adamsky* |
39,50 | Sydafrika Akani Simbine Gideon Trotter Eckhart Russow Nsinsinli Titi |
39,68 |
Stafet 4 × 400 meter |
Dominikanske Republik Luguelin Santos Gustavo Cuesta Juander Santos Maximo Mercedes Leonel Bonon* |
3:05.05 | Japan Julian Walsh Kentaro Sato Kazuma Oseto Takamasa Kitagawa Nobuya Kato |
3:07,75 | Polen Mateusz Zagorski Michal Pietrzak Kamil Gurdak Rafal Omelko Robert Brylinski* |
3:07,77 |
Halvmarathon detaljer |
Yusuke Ogura Japan |
1:04:41 | Tadashi Isshiki Japan |
1:04:52 | Yuta Takahashi Japan |
1:05:29 |
Halvmarathon (blandt hold) mere |
Japan Yusuke Ogura Tadashi Yuta Takahashi Naoki Kudo |
3:15:03 | Tyrkiet Vedat Günen Sheref Dirli Aykut Tashdemir Mehmet Akkoyun |
3:26:17 | Sydafrika Tabang Masihleho Sibabalwe Mzazi Mariano Esu Zolani Ngkaka Goitsemomo Botobutle |
3:26:29 |
Løb gå 20 kilometer |
Dane Bird-Smith Australien |
1:21:30 | Benjamin Thorne Canada |
01:21:33 _ | Daisuke Matsunaga Japan |
1:22:06 |
Løb at gå 20 kilometer (blandt hold) mere |
Ukraine Igor Glavan Nazar Kovalenko Ivan Banzeruk |
4:17:44 | Kina Sun Chenggang Yin Jianxin Jian Ji Xi Xichao |
4:26:10 | Rusland Sergey Sharypov Alexander Nazarov Vladislav Maksimov |
4:27:17 |
Højdespring detaljer |
Daniil Tsyplakov Rusland |
2,31 m | Matus Bubenik Slovakiet |
2,28 m PB | Xiang Qiongxiang Kinesisk Taipei |
2,28 m PB |
Stangspring mere |
Nikita Filippov Kasakhstan |
5,50 m | Ilya Mudrov Rusland |
5,50 m | Robert Sobera Polen |
5,50 m |
Længdespring detaljer |
Pavel Shalin Rusland |
8,29 m | Vasily Kopeikin Rusland |
8,13 m | Rudolf Johannes Pinard Sydafrika |
7,98 m |
Tredobbelt spring mere |
Dmitry Sorokin Rusland |
17,29 m PB | South Zango Burkina Faso |
16,76 m PB | Xu Xiaolong Kina |
16,76 m |
Kuglestød detaljer |
Inderjet Singh Indien |
20,27 m | Andrei Gag Rumænien |
19,92 m | Alexander Bulanov Rusland |
19,84 m |
Diskuskast detaljer |
Philip Milanov Belgien |
64,15 m | Matthew Denny Australien |
62,58 m PB | Andrius Gudjus Litauen |
62,54 m |
Hammerkast detaljer |
Pavel Faydek Polen |
80,05 m | Pavel Boreisha Hviderusland |
75,75 m | Sergei Kolomoets Hviderusland |
74,68 m |
Spydkast detaljer |
Tanel Laanmäe Estland |
81,71 m | Huang Shi-Feng kinesisk Taipei |
81,27 m | Sigismund Sirmais Letland |
79,37 m SB |
Tikamp mere |
Thomas van der Platsen Belgien |
7952 point | Bastien Ozey Frankrig |
7913 point | Rene Strauss Tyskland |
7791 point |
begivenhed | Guld | Sølv | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 meter mere |
Victoria Zyabkina Kasakhstan |
11.23 | Shimaira Williams Jamaica |
11.46 | Elena Kozlova Rusland |
11.47 |
200 meter mere |
Victoria Zyabkina Kasakhstan |
22.77NR _ | Akeila Mitchell USA |
22,95 PB | Kedisha Dallas Jamaica |
23,24 PB |
400 meter mere |
Justin Palframan Sydafrika |
51,27 PB | Małgorzata Golub Polen |
51,93 S.B. | Yan Huizhen Kina |
51,98 PB |
800 meter mere |
Angela Petty New Zealand |
1:59,06 PB | Campbell Simoya Kadine Jamaica |
1:59,26 PB | Fabien Colman Tyskland |
1:59,54 PB |
1500 meter mere |
Dokus Ayok Uganda |
4:18,53 SB | Gabriela Stafford Canada |
4:19,27 | Christina Ugarova Rusland |
4:19,78 |
5000 meter mere |
Christina Myaki Tjekkiet |
16:03.29 | Camille Bascombe New Zealand |
16:03.72 | Daria Maslova Kirgisistan |
16:04.09 |
10.000 meter |
Alla Kulyatina Rusland |
32:52,27 PB | Gulshat Fazlitdinova Rusland |
32:55,35 | Zhan Yingyin Kina |
32:56,60 SB |
100 meter hæk |
Daniel Williams Jamaica |
12,78 | Nina Morozova Rusland |
12,83 | Michelle Jenneke Australien |
12,94 |
400 meter hæk |
Joanna Linkiewicz Polen |
55,62 | Emilia Ankiewicz Polen |
56,55 S.B. | Irina Takuntseva Rusland |
56,57 PB |
3000 meter med forhindringer |
Ekaterina Sokolenko Rusland |
9:25,77 UR | Natalia Vlasova Rusland |
9 : 35.99 | Ozlem Kaya Tyrkiet |
9:37,79 |
Relæ 4 × 100 meter |
Kasakhstan Anastasia Tulapina Svetlana Ivanchukova Yulia Rakhmanova Victoria Zyabkina |
44,28 | USA Ana Holland Kylie Price Jade Barber Natalia Friar |
44,95 | Thailand Supavan Taipat Fensri Chairuk Tassaporn Wannakit Hanrutai Pakdi |
45,03 |
Stafet 4 × 400 meter |
Polen Malgorzata Golub Monika Szczesna Joanna Linkiewicz Justina Sventi |
3:31,98 | Rusland Lilia Gafiyatullina Kristina Malvinova Irina Takuntseva Elena Zuikevich |
3:32,46 | USA Akeila Mitchell Madeleine Kopp Kimberly McKie Alyssa Martinez |
3:37,20 |
Halvmarathon detaljer |
Zhan Yingyin Kina |
1:15:06 | Nanako Kanno Japan |
1:15:24 | Ayumi Uehara Japan |
1:15:35 |
Halvmarathon (blandt hold) mere |
Japan Nanako Kanno Ayumi Uehara Maki Izumida Sakurako Fukuuchi |
3:47:08 | Kina Zhan Yingying Zhan Meixia Xiao Huining |
3:55:15 | Tyrkiet Nilai Ersun Sheima Yildiz Yasmin Can Elif Tozlu Burcu Buyukbezgin |
3:55:36 |
Løb gå 20 kilometer |
Anisya Kirdyapkina Rusland |
1: 28 :18UR | Marina Pandakova Rusland |
1:29:52 | Hou Yongbo Kina |
1:32:42 |
Løb at gå 20 kilometer (blandt hold) mere |
Rusland Anisya Kirdyapkina Marina Pandakova Sofia Brodatskaya Lina Kalutskaya |
4:33:11 | Kina Hou Yongbo Yan Jiayu Yan Minxia Liu Huan |
4:47:58 | Australien Rachel Tallent Stephanie Stigwood Nicole Fagan |
5:06:28 |
Højdespring detaljer |
Airine Palshite Litauen |
1,84 m | Elizabeth Boyer USA Madara Anuzane Letland |
1,80 m | ||
Stangspring mere |
Lee Ling Kina |
4,45 m | Eliza McCartney New Zealand |
4,40 m SB | Chloe Henry Belgien |
4,40 m SB |
Længdespring detaljer |
Julia Pidluzhnaya Rusland |
6,79 m SB | Anna Jagaczak Polen |
6,57 m SB | Naa Ajeli Anang Australien |
6,55 m PB |
Tredobbelt spring mere |
Ekaterina Koneva Rusland |
14,60 m | Jenny Elbe Tyskland |
13,86 m | Anna Jagaczak Polen |
13,81 m |
Kuglestød detaljer |
Lena Urbaniak Tyskland |
18,00 m PB | Paulina Guba Polen |
17,94 m PB | Brittany Crew Canada |
17,27 m PB |
Diskuskast detaljer |
Julia Maltseva Rusland |
59,37 m | Marieke Steinmaker Tyskland |
58,83 m | Stefania Strumillo Italien |
58,22 m PB |
Hammerkast detaljer |
Anna Skidan Aserbajdsjan |
70,67 m | Joanna Fedorova Polen |
69,69 m | Julia Ratcliffe New Zealand |
67,54 m |
Spydkast detaljer |
Tatyana Kholodovich Hviderusland |
60,45 m | Lina Muse Letland |
60,26 m | Irena Shediva Tjekkiet |
59,89 m PB |
Syvkamp detaljer |
Anna Maiwald Tyskland |
5965 point | Ida Markussen Norge |
5865 point | Anna Petrich Rusland |
5795 point |
Placere | Land | Guld | Sølv | Bronze | i alt |
---|---|---|---|---|---|
en | Rusland | 12 | otte | 9 | 29 |
2 | Japan | fire | 3 | 5 | 12 |
3 | Kasakhstan | fire | 0 | 0 | fire |
fire | Polen | 3 | 6 | 3 | 12 |
5 | Tyskland | 3 | 2 | 2 | 7 |
6 | Kina | 2 | 3 | fire | 9 |
7 | Sydafrika | 2 | 0 | fire | 6 |
otte | Belgien | 2 | 0 | en | 3 |
9 | Aserbajdsjan | 2 | 0 | 0 | 2 |
9 | Dominikanske republik | 2 | 0 | 0 | 2 |
elleve | USA | en | fire | en | 6 |
12 | Jamaica | en | 3 | en | 5 |
13 | New Zealand | en | 2 | en | fire |
fjorten | Australien | en | en | 3 | 5 |
femten | Hviderusland | en | en | en | 3 |
16 | Estland | en | en | 0 | 2 |
17 | tjekkisk | en | 0 | 2 | 3 |
atten | Litauen | en | 0 | en | 2 |
19 | Barbados | en | 0 | 0 | en |
19 | Elfenbenskysten | en | 0 | 0 | en |
19 | Indien | en | 0 | 0 | en |
19 | Irland | en | 0 | 0 | en |
19 | Uganda | en | 0 | 0 | en |
19 | Ukraine | en | 0 | 0 | en |
25 | Marokko | 0 | 3 | 0 | 3 |
26 | Canada | 0 | 2 | en | 3 |
26 | Letland | 0 | 2 | en | 3 |
28 | Rumænien | 0 | 2 | 0 | 2 |
29 | Kalkun | 0 | en | fire | 5 |
tredive | Taiwan | 0 | en | en | 2 |
31 | Algeriet | 0 | en | 0 | en |
31 | Botswana | 0 | en | 0 | en |
31 | Burkina Faso | 0 | en | 0 | en |
31 | Frankrig | 0 | en | 0 | en |
31 | Norge | 0 | en | 0 | en |
31 | Slovakiet | 0 | en | 0 | en |
37 | Italien | 0 | 0 | en | en |
37 | Kirgisistan | 0 | 0 | en | en |
37 | Sverige | 0 | 0 | en | en |
37 | Thailand | 0 | 0 | en | en |
i alt | halvtreds | 51 | 49 | 150 |
Sommeruniversitetet 2015 | |
---|---|
|
Atletik på Universiaden | |
---|---|